Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Studénky

Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Kanalizace pod točnou už je položená správně
  • Lidé si vyslechli detaily k vysokorychlostní trati
  • Studénka slavila Den rodiny

Kanalizace pod točnou už je položená správně

Špatně vybudovaná kanalizace pod povrchem autobusové točny v Butovicích je opravená. Stavební firma musela místo znovu rozkopat a potrubí správně položit. Město kromě toho řešilo i další nedostatky související s touto zakázkou.

Výrazným investičním záměrem ve Studénce za 17 milionů korun byla v roce 2022 stavba chodníku v části Butovice, součástí bylo vybudování místa pro přecházení a rekonstrukce autobusové točny, pod kterou je i část nové kanalizace. Radnice ale nebyla se stavbou, kterou navíc převzala v opožděném termínu až letos 16. ledna, spokojena a zjistila na zakázce několik závad.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Dali jsme jim termín na odstranění závad do 31. května letošního roku s tím, že firma tu nejzákladnější závadu, to je odfrézování části povrchu na autobusové točně, úpravu spádu kanalizace v souladu s normami, provedla co nejdříve. V tuhle chvíli už mají tuto část závad odstraněnou a odstraňují ještě některé zbývající drobné závady tak, aby nám mohli to dílo předat. Pak bude samozřejmě na nás, že projdeme ještě celou stavbu před tím samotným převzetím a případně, pokud zjistíme opět nedostatky, budeme uplatňovat další reklamace.”

Problém s nově vybudovanou kanalizací pod čerstvě položeným asfaltovým povrchem v místě točny zjistila radnice díky kamerovým zkouškám, které si nechala před převzetím díla zhotovit.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: ”Kanalizace byla uložena do protispádu, to znamená v rámci napojování se lokality a další investiční akce, která by měla v následujících letech pokračovat, bychom mohli dojít k závěru, že si vyrobíme nějaký problém, pokud bychom převzali stavbu takovým způsobem dokončenou.”

Pokud by oprava provedena nebyla mohlo by zde docházet k zadržování vody, hromadila by se tu splašková voda.

Stavební firma dostala na nápravu čas do konce května zejména kvůli zimním měsícům, kdy práce provádět nemohla.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Oprava byla tedy provedena v měsíci dubnu s tím, že byly opět odkloněny autobusy na krátkou dobu a snažili jsme se, aby firma jen velmi krátce omezila i dopravní obslužnost navazující lokality, kde přes točnu je jediná přístupová cesta.”

Že je nyní vše pod zemí provedeno správně si město opět nechá doložit novými kamerovými zkouškami. Nicméně tentokrát si vše důkladně prověřovalo i před zasypáním výkopu.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Dále jsme si prošli vyústění dešťové kanalizace, tady jsou tři vyústění dešťové kanalizace do potoka, takže všechny ty vyústní objekty znovu projdeme. My jsme připomínkovali jeden, ale v tuto chvíli už mohu konstatovat, že všechny tři jsou prakticky vymleté vodou a chtělo by to je doupravit.”

Celkem Studénka řešila s dodavatelskou firmou 17 závad, týkaly se například i zatmelení části napojení kanalizace, tedy izolací tak, aby potrubí neprosakovalo.



---

Lidé si vyslechli detaily k vysokorychlostní trati

Ve Studénce se konalo veřejné projednání k přípravě výstavby vysokorychlostní železnice. Zástupci Správy železnic lidem vysvětlovali, kudy přesně trať povede, a vyslechli si jejich připomínky a podněty.

Plánovaná vysokorychlostní železniční trať, která propojí Prahu s Ostravou za méně než dvě hodiny, by měla na území Moravskoslezského kraje vést v koridoru podél dálnice D1. Dotkne se tedy i katastru Studénky. Kudy přesně povede a jak daleko od zástavby, o tom vedení Studénky se Správou železnic jednalo několik let. Výsledek teď projektanti a zástupci Správy železnic představili veřejnosti.

Lukáš Tittl, vedoucí oddělení realizace staveb, Správa železnic: ”My jsme tady v rámci návrhu té tratě řešili, kudy povede od dálnice D1 k Jistebníku. A tady byl požadavek obyvatel a samosprávy, aby ta trať nebyla vidět, aby byla možná co nejdále od Studénky. Takže v rámci technických parametrů, které nám umožňuje vysokorychlostní trať, jsme se snažili tu trať trochu oddálit od Studénky, což jsme tady dnes představovali a myslím si, že to bylo přijato dobře.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My toto se Správou železnic komunikujeme už nějaké dva nebo tři roky s tím, že jsme i technicky připomínkovali připravovanou dokumentaci, a to způsob vedení trati, protože se nás to i v územním plánu formou rezervy dotýkalo. A podařilo se v podstatě prosadit všechny ty naše připomínky k tomu způsobu vedení, kdy to půjde, jak částí v Butovicích, tak částí Studénky tak, aby to co nejméně zatížilo naše občany.”

Jedno z krizových míst bylo v části Butovice u dálničního sjezdu.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Správa železnic řešila se zástupci ŘSD to možné napojení. Samozřejmě ve hře tam byl ten nejbližší dům, který tam máme, že by mohl být nějakým způsobem ohrožen. K tomu naštěstí nedojde. V podstatě bude tam od té železnice vzdálen, relativně na bezpečnou vzdálenost. Navíc se vám podařilo do toho projektu toho připravovaného řešení v podstatě prosadit to, že v nějakých návrzích bylo i možné ukončení té komunikace, která vede mezi Studénkou a Bílovcem, takže to se rušit nebude. Takže v tomhle si myslím, že je to úspěch.”

Na počátku května se s detaily projektu seznámili zastupitelé Studénky, teď se veškeré podrobné informace dozvěděla i veřejnost. Připomínky lidí například směřovaly k obavám z hluku, nebo zda stavba a její odvodnění nebude znamenat hrozbu záplav pro některé domy.

Lukáš Tittl, vedoucí oddělení realizace staveb, Správa železnic: “Pro nás ta veřejná projednání a ty podněty od občanů jsou velmi důležité, protože lidé, kteří tady bydlí, tu lokalitu znají nejlépe, a my pak všechny ty podněty s projektanty prověřujeme. Tady jsme jednak řešili detail z hlediska odvodnění a teď tady právě probíhá s projektanty diskuze na téma přesného umístění a vhodnosti ekoduktu.”

Příprava projektu vysokorychlostní trati je ve fázi dokončování dokumentace pro územní rozhodnutí, stavba začne nejdříve v roce 2026. Probíhat bude po etapách, hotova by mohla být na konci roku 2032.

---

Studénka slavila Den rodiny

Rodinné centrum ve Studénce připravilo velkou oslavu Dne rodiny. Na své si přišly zejména děti, pro které byly připraveny různé atrakce, včetně pohádkových maskotů.

Mezinárodní Den rodiny, který připadá na 15. květen, si ve Studénce připomínali různými akcemi celý měsíc, ať už to bylo tvoření s babičkami nebo ke Dni matek. Vrcholem měsíce byla rodinná slavnost před Sportovním centrem.

Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Je to podruhé, co slavíme měsíc rodiny, potažmo Den rodiny, protože spadáme do Sítě pro rodinu, která má velký Festival rodiny, a my tady právě slavíme ten den rodiny. Pojali jsme to tak, ať se hlavně zabaví děti, možná i ti rodiče, protože tatínci mohou shlédnout hokejové utkání ve Sportovním centru, maminky si vychutnají dobrou kávu a děti si prostě zahrají.”

Celým odpolednem provázeli Klauni z Balónkova. Děti si mohly užít hned několik skákacích hradů, kreativci si pohráli v tvořivých dílničkách nebo se zapojili do mini soutěže o nejkrásnější kresbu na asfaltové ploše.

účastníci akce:

“Kreslím na obličej celkem všechno, co si děti přejí, máme tady i nějaké předlohy.”

“Já si nechám nakreslit jednorožce, já motýlka.”

“Pro moji maminku tady vyrábím takový přívěšek.”

“Já tu dělám pro sebe přívěšek.”

“Kreslím kytičku a líbí se mi tu skákací hrady, malování, všechno možné.”

Šlo tedy především o pohodovou akci, která připomněla význam rodiny a péči o dobré rodinné vztahy. Přítomnost stánku s prezentací sociálně právní ochrany dětí ovšem také zviditelňovala téma náhradního rodičovství.

Eva Schindlerová, vedoucí odd. sociálně právní ochrany dětí, MěÚ Bílovec: “Jsme tady proto, abychom prezentovali společnost Dejme dětem rodinu, která funguje pod Moravskoslezským krajem, abychom lidem řekli, co obnáší pěstounská péče, hostitelská péče a jiné formy náhradní rodinné péče. Byť Moravskoslezský kraj je v tomto TOP v České republice, tak je stále potřeba stále hledat nové lidi pro děti, které neměly tolik štěstí a potřebují najít někoho, kdo se o ně bude starat.”

Velké pozdvižení v areálu vzbudili dva maskoti - postavy z dětských pohádek, a v závěru příjezd hasičů.

Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “O půl šesté přijedou místní hasiči, přijedou udělat velkou pěnu. A díky bohu se udělalo pěkné počasí, takže děti se sice budou muset převléknout, ale nezmrznou nám.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Studénky
02. června 2023, 18:13

Kanalizace pod točnou už je položená správně

Špatně vybudovaná kanalizace pod povrchem autobusové točny v Butovicích je opravená. Stavební firma musela místo znovu rozkopat a potrubí správně položit. Město kromě toho řešilo i další nedostatky související s touto zakázkou.

Výrazným investičním záměrem ve Studénce za 17 milionů korun byla v roce 2022 stavba chodníku v části Butovice, součástí bylo vybudování místa pro přecházení a rekonstrukce autobusové točny, pod kterou je i část nové kanalizace. Radnice ale nebyla se stavbou, kterou navíc převzala v opožděném termínu až letos 16. ledna, spokojena a zjistila na zakázce několik závad.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Dali jsme jim termín na odstranění závad do 31. května letošního roku s tím, že firma tu nejzákladnější závadu, to je odfrézování části povrchu na autobusové točně, úpravu spádu kanalizace v souladu s normami, provedla co nejdříve. V tuhle chvíli už mají tuto část závad odstraněnou a odstraňují ještě některé zbývající drobné závady tak, aby nám mohli to dílo předat. Pak bude samozřejmě na nás, že projdeme ještě celou stavbu před tím samotným převzetím a případně, pokud zjistíme opět nedostatky, budeme uplatňovat další reklamace.”

Problém s nově vybudovanou kanalizací pod čerstvě položeným asfaltovým povrchem v místě točny zjistila radnice díky kamerovým zkouškám, které si nechala před převzetím díla zhotovit.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: ”Kanalizace byla uložena do protispádu, to znamená v rámci napojování se lokality a další investiční akce, která by měla v následujících letech pokračovat, bychom mohli dojít k závěru, že si vyrobíme nějaký problém, pokud bychom převzali stavbu takovým způsobem dokončenou.”

Pokud by oprava provedena nebyla mohlo by zde docházet k zadržování vody, hromadila by se tu splašková voda.

Stavební firma dostala na nápravu čas do konce května zejména kvůli zimním měsícům, kdy práce provádět nemohla.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Oprava byla tedy provedena v měsíci dubnu s tím, že byly opět odkloněny autobusy na krátkou dobu a snažili jsme se, aby firma jen velmi krátce omezila i dopravní obslužnost navazující lokality, kde přes točnu je jediná přístupová cesta.”

Že je nyní vše pod zemí provedeno správně si město opět nechá doložit novými kamerovými zkouškami. Nicméně tentokrát si vše důkladně prověřovalo i před zasypáním výkopu.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Dále jsme si prošli vyústění dešťové kanalizace, tady jsou tři vyústění dešťové kanalizace do potoka, takže všechny ty vyústní objekty znovu projdeme. My jsme připomínkovali jeden, ale v tuto chvíli už mohu konstatovat, že všechny tři jsou prakticky vymleté vodou a chtělo by to je doupravit.”

Celkem Studénka řešila s dodavatelskou firmou 17 závad, týkaly se například i zatmelení části napojení kanalizace, tedy izolací tak, aby potrubí neprosakovalo.



---

Lidé si vyslechli detaily k vysokorychlostní trati

Ve Studénce se konalo veřejné projednání k přípravě výstavby vysokorychlostní železnice. Zástupci Správy železnic lidem vysvětlovali, kudy přesně trať povede, a vyslechli si jejich připomínky a podněty.

Plánovaná vysokorychlostní železniční trať, která propojí Prahu s Ostravou za méně než dvě hodiny, by měla na území Moravskoslezského kraje vést v koridoru podél dálnice D1. Dotkne se tedy i katastru Studénky. Kudy přesně povede a jak daleko od zástavby, o tom vedení Studénky se Správou železnic jednalo několik let. Výsledek teď projektanti a zástupci Správy železnic představili veřejnosti.

Lukáš Tittl, vedoucí oddělení realizace staveb, Správa železnic: ”My jsme tady v rámci návrhu té tratě řešili, kudy povede od dálnice D1 k Jistebníku. A tady byl požadavek obyvatel a samosprávy, aby ta trať nebyla vidět, aby byla možná co nejdále od Studénky. Takže v rámci technických parametrů, které nám umožňuje vysokorychlostní trať, jsme se snažili tu trať trochu oddálit od Studénky, což jsme tady dnes představovali a myslím si, že to bylo přijato dobře.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My toto se Správou železnic komunikujeme už nějaké dva nebo tři roky s tím, že jsme i technicky připomínkovali připravovanou dokumentaci, a to způsob vedení trati, protože se nás to i v územním plánu formou rezervy dotýkalo. A podařilo se v podstatě prosadit všechny ty naše připomínky k tomu způsobu vedení, kdy to půjde, jak částí v Butovicích, tak částí Studénky tak, aby to co nejméně zatížilo naše občany.”

Jedno z krizových míst bylo v části Butovice u dálničního sjezdu.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Správa železnic řešila se zástupci ŘSD to možné napojení. Samozřejmě ve hře tam byl ten nejbližší dům, který tam máme, že by mohl být nějakým způsobem ohrožen. K tomu naštěstí nedojde. V podstatě bude tam od té železnice vzdálen, relativně na bezpečnou vzdálenost. Navíc se vám podařilo do toho projektu toho připravovaného řešení v podstatě prosadit to, že v nějakých návrzích bylo i možné ukončení té komunikace, která vede mezi Studénkou a Bílovcem, takže to se rušit nebude. Takže v tomhle si myslím, že je to úspěch.”

Na počátku května se s detaily projektu seznámili zastupitelé Studénky, teď se veškeré podrobné informace dozvěděla i veřejnost. Připomínky lidí například směřovaly k obavám z hluku, nebo zda stavba a její odvodnění nebude znamenat hrozbu záplav pro některé domy.

Lukáš Tittl, vedoucí oddělení realizace staveb, Správa železnic: “Pro nás ta veřejná projednání a ty podněty od občanů jsou velmi důležité, protože lidé, kteří tady bydlí, tu lokalitu znají nejlépe, a my pak všechny ty podněty s projektanty prověřujeme. Tady jsme jednak řešili detail z hlediska odvodnění a teď tady právě probíhá s projektanty diskuze na téma přesného umístění a vhodnosti ekoduktu.”

Příprava projektu vysokorychlostní trati je ve fázi dokončování dokumentace pro územní rozhodnutí, stavba začne nejdříve v roce 2026. Probíhat bude po etapách, hotova by mohla být na konci roku 2032.

---

Studénka slavila Den rodiny

Rodinné centrum ve Studénce připravilo velkou oslavu Dne rodiny. Na své si přišly zejména děti, pro které byly připraveny různé atrakce, včetně pohádkových maskotů.

Mezinárodní Den rodiny, který připadá na 15. květen, si ve Studénce připomínali různými akcemi celý měsíc, ať už to bylo tvoření s babičkami nebo ke Dni matek. Vrcholem měsíce byla rodinná slavnost před Sportovním centrem.

Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Je to podruhé, co slavíme měsíc rodiny, potažmo Den rodiny, protože spadáme do Sítě pro rodinu, která má velký Festival rodiny, a my tady právě slavíme ten den rodiny. Pojali jsme to tak, ať se hlavně zabaví děti, možná i ti rodiče, protože tatínci mohou shlédnout hokejové utkání ve Sportovním centru, maminky si vychutnají dobrou kávu a děti si prostě zahrají.”

Celým odpolednem provázeli Klauni z Balónkova. Děti si mohly užít hned několik skákacích hradů, kreativci si pohráli v tvořivých dílničkách nebo se zapojili do mini soutěže o nejkrásnější kresbu na asfaltové ploše.

účastníci akce:

“Kreslím na obličej celkem všechno, co si děti přejí, máme tady i nějaké předlohy.”

“Já si nechám nakreslit jednorožce, já motýlka.”

“Pro moji maminku tady vyrábím takový přívěšek.”

“Já tu dělám pro sebe přívěšek.”

“Kreslím kytičku a líbí se mi tu skákací hrady, malování, všechno možné.”

Šlo tedy především o pohodovou akci, která připomněla význam rodiny a péči o dobré rodinné vztahy. Přítomnost stánku s prezentací sociálně právní ochrany dětí ovšem také zviditelňovala téma náhradního rodičovství.

Eva Schindlerová, vedoucí odd. sociálně právní ochrany dětí, MěÚ Bílovec: “Jsme tady proto, abychom prezentovali společnost Dejme dětem rodinu, která funguje pod Moravskoslezským krajem, abychom lidem řekli, co obnáší pěstounská péče, hostitelská péče a jiné formy náhradní rodinné péče. Byť Moravskoslezský kraj je v tomto TOP v České republice, tak je stále potřeba stále hledat nové lidi pro děti, které neměly tolik štěstí a potřebují najít někoho, kdo se o ně bude starat.”

Velké pozdvižení v areálu vzbudili dva maskoti - postavy z dětských pohádek, a v závěru příjezd hasičů.

Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “O půl šesté přijedou místní hasiči, přijedou udělat velkou pěnu. A díky bohu se udělalo pěkné počasí, takže děti se sice budou muset převléknout, ale nezmrznou nám.”

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/expres_studenky/expres-studenky-02-06-2023-18-13