Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Nápady lidí jsou na stole, je třeba vybrat ten nejlepší

      Participativní rozpočet pomáhá zapojit občany do rozhodování o využití části veřejných prostředků. Jeho další ročník realizují i ve Studénce. V městské pokladně je na nové nápady lidí vyčleněno více než 320 tisíc korun.

      Veřejné griloviště a dětské hřiště u koupaliště, úprava prostranství před Kotvící, instalace dobíjecí solární stanice pro elektrokola a mobily nebo lokální meteostanice. To je výčet některých novinek, které se ve Studénce objevily v posledních letech a řekli si o ně sami obyvatelé. Jsou výsledkem participativního rozpočtu, jehož další ročník už je v běhu.

      Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Pro rok 2025 je v rozpočtu vyčleněna částka 321 860 korun, což znamená, zase jsem to zvýšili o deset procent. V rámci stanoveného termínu byly předloženy čtyři akce. Ve středu 12. února proběhlo jednání odborné komise, která se seznámila s jednotlivými návrhy i za přítomnosti navrhovatelů, a ve finále došlo k rozhodnutí odborné komise, které navrhla do hlasování pro občany dva projekty.”

      Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Ty dva úspěšné, které půjdou do hlasování, tak to je psí hřiště a rozšíření herních prvků na hřišti na ulici Lidické.”

      V případě psího hřiště ještě město ladí lokalitu. Předkladatel návrhu jej chtěl situovat k letnímu stadionu, ovšem v blízkosti je realizována nová bytová výstavba. Radnice proto vybrala pozemek u Tovární ulice za Krytem.

      Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Dva návrhy, které neprošly, to byl samoobslužný luční bar, který byl navržen do Chráněné krajinné oblasti Kotvice, a druhým návrhem bylo osvětlení okolo letního stadionu.”

      Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Všechny čtyři projekty byly zajímavé. Ty dva nesplňovaly podmínky z hlediska souhlasu vlastníka a nebo finanční náročnost byla větší než ten navrhovatel uváděl.”

      Vzhledem k finanční náročnosti dvou postupujících projektu může být vítěz jen jeden. Rozhodovat o něm bude moci veřejnost během třiceti dnů v březnu. Podrobné informace o tom, jak odevzdat hlas, budou zveřejněny na webu města.

      ---

      Rodinné centrum je ve Studénce už dvacet let

      Rodinné centrum ve Studénce je místem setkávání a podpory pro rodiny s dětmi už dvacet let. Kulaté jubileum bude připomínat mnoha akcemi. Ta hlavní bude v červnu a pro její přípravu potřebuje i pomoc veřejnosti.


      Po dvě desetiletí už ve Studénce pomáhá rodičů a jejich malým dětem svým zázemím pro hry, vzdělávání a sdílení zkušeností rodinné centrum.

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Letos máme krásné kulaté výročí, Rodinné centrum ve Studénce je už dlouhých dvacet let, ač je to pro některé neuvěřitelné. Za tu dobu jsme prošli opravdu velkou cestou. Za ty začátky v roce 2005 můžeme vděčit Ivetě Korené, kdy vznikl Naschválníček, tak se to kdysi jmenovalo. Bylo to v baletním sále základní umělecké školy na sídlišti. Potom vzniklo občanské sdružení, které se jmenovalo Berušky a broučci, a přestěhovalo se do volného prostoru družiny v Základní škole Sjednocení.”

      V roce 2015 si vzalo rodinné centrum pod křídla město, stalo se součástí příspěvkové organizace Sport a kultura. O tři roky později získalo vlastní prostory v bývalé škole na Tovární ulici.

      Lucie Zajícová, vedoucí rodinného centra: “Tím pádem slavíme dvojí výročí. Dvacet let vzniku a deset let pod příspěvkovou organizací. Myslím si, že jsme ušli velký kus cesty a taky je velký kus cesty před námi. Za námi je nespočet lektorů, maminek a dětí. Nedokážu ani říct ten počet.”

      Monika Kováčová, klientka rodinného centra: “My jsme velmi spokojeni. Děti si tady vyhrají, zabaví se, naučí se novým věcem, opakují si. Už to mám tedy za sebou s prvním synem, který bude mít devět let, a ten na rodinné centrum vzpomíná dodnes.”

      Kristina Cihlářová, klientka rodinného centra: “Chodíme tady na cvičení s dětmi, zatím tedy se starší Štěpánkou, a jsme moc rádi, že to tady funguje a že tu můžeme trávit čas.”

      Lucie Zajícová, vedoucí rodinného centra: “Dokonce tady máme lektorku na tabatu, která byla prvním dítětem v rodinném centru v roce 2005. Pak přišla jako brigádník na příměstské tábory a pak se stala lektorkou a tou je doteď. A my pevně doufáme, že za čas tady přijde i jako maminka se svým vlastním dítětem.”

      Z pravidelných aktivit nabízí centrum kurzy a cvičení rodičů s dětmi, Pidiškolku pro děti od dvou let a pak další akce jako jsou třeba workshopy, příměstské tábory a swapy. Řada těchto událostí bude letos ve znamení výročí. Hlavní oslavu plánují na červen. Součástí bude výstava fotografií, na jejíž přípravě se může podílet i veřejnost.

      Lucie Zajícová, vedoucí rodinného centra: “Kdy prosíme o spolupráci maminky, které tady chodily už od počátku nebo i doteď. Chceme udělat takovou výstavu “tehdy a teď”. Ta výstava by měla ukázat, jak to bylo a co jsme nyní.”

      Fotografie z domácích archivů je možné zasílat e-mailem nebo přinášet do rodinného centra do konce dubna.

      ---

      Poslední šancí pro chovatele byla výstava ve Studénce

      Místní organizace chovatelů pořádala svou tradiční výstavu králíků, drůbeže a holubů. Kromě drobných zvířat tu mohli návštěvníci obdivovat i sportovní disciplínu, takzvaný Králičí hop.

      Chovatelské výstavy drobného zvířectva pořádá místní organizace ve Studénce dvakrát ročně, jednu na podzim a druhou teď počátkem února nazvanou už jako jarní.

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “A je to vlastně poslední výstava tady v regionu před chovnou sezonou. Takže, když ještě někdo má zájem koupit, tak se staví tady u nás. Máme tu králíky, drůbež a holuby. Těch králíků je tu asi 140 a kolem stovky drůbeže a podobný počet kusů holubů. Je tady letos velké zastoupení různých plemen a barev. Je to naše tradiční akce, kterou pořádá už asi od osmdesátých let.”

      Svá zvířata tu vystavují i chovatelé třeba z Ostravy, Českého Těšína nebo Přerova.

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Prostě je to poslední výstava a když ten chovatel má něco, co ještě chce ukázat, potřebuje předvést nebo obodovat, tak to vozí tady k nám. Takže ten region, odkud jsou ta zvířata, je opravdu veliký, není to jen tady místní okolí.”

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Jsou tu zastoupena všechny plemen, od těch velkých to jsou králíci, kteří dorůstají třeba osmi devíti kilo, přes střední plemena, která byla původně na maso, a pak jsou tu samozřejmě i zakrslí králíci a jsou tu králíci se speciální srstí, s tou nízkou jemnou srstí, kteří jsou spíše na mazlíčky.”

      Výstava tedy byla prodejní a současně i jako hodnotící, odborná porota všechny kusy podrobně prozkoumala už den předem.

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Tady si myslím, že více jak polovina zvířat je nabídnuta k prodeji, k tomu, aby zase šly do jakých chovů. Každá ta klec má na sobě oceňovací lístek. Včera proběhlo hodnocení, oceňovatelé tam napíšou, jaké má králík nebo ta ostatní zvířata přednosti a jaké mají chyby, a podle toho se ten chovatel může orientovat, jestli chce dané zvíře koupit nebo ne. Pokud králíky prodáváme, tak každý má svůj rodokmen, kde má napsaný původ až po třetí generaci.”

      návštěvníci akce:

      “Líbí se mi asi husy, jsou hezké mají hezké krky.”

      “Mně se nejvíce líbily králíčci.”

      “Mně se také asi nejvíce líbily husy.”

      “Králíci, protože jsou hezcí a hlavně mají krásné velké uši.”

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “My jsme rádi, že nám sem přijdou i rodiny s dětmi a že se děti přijdou podívat na ta zvířátka. Děti tu vždycky mají vstup zdarma a snažíme se je i něčím zaujmout. Nejvíc teď táhne ten Králičí hop, když králík skáče přes překážky.”

      Této sportovní zábavě, kdy králíci skáčou přes různé překážky, se věnuje i Hana Dostálová.

      Hana Dostálová, chovatelka: “Je to něco jako agility, akorát je to pro králíky takže je to takové zábavné. Králík musí sám chtít skákat, ne všichni králíci se dají naučit na překážky, aby skákali.”

      Králičí hop je poměrně mladá disciplína. Vznikla ve Švédsku v 70. letech 20. století. V České republice existuje i Klub Králičího hopu, který pořádá oficiální závody. Konají se ve čtyřech disciplínách a Česko v tomto oboru patří k nejúspěšnějším zemím.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Expres Studénky
      14. února 2025, 18:14

      Nápady lidí jsou na stole, je třeba vybrat ten nejlepší

      Participativní rozpočet pomáhá zapojit občany do rozhodování o využití části veřejných prostředků. Jeho další ročník realizují i ve Studénce. V městské pokladně je na nové nápady lidí vyčleněno více než 320 tisíc korun.

      Veřejné griloviště a dětské hřiště u koupaliště, úprava prostranství před Kotvící, instalace dobíjecí solární stanice pro elektrokola a mobily nebo lokální meteostanice. To je výčet některých novinek, které se ve Studénce objevily v posledních letech a řekli si o ně sami obyvatelé. Jsou výsledkem participativního rozpočtu, jehož další ročník už je v běhu.

      Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Pro rok 2025 je v rozpočtu vyčleněna částka 321 860 korun, což znamená, zase jsem to zvýšili o deset procent. V rámci stanoveného termínu byly předloženy čtyři akce. Ve středu 12. února proběhlo jednání odborné komise, která se seznámila s jednotlivými návrhy i za přítomnosti navrhovatelů, a ve finále došlo k rozhodnutí odborné komise, které navrhla do hlasování pro občany dva projekty.”

      Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Ty dva úspěšné, které půjdou do hlasování, tak to je psí hřiště a rozšíření herních prvků na hřišti na ulici Lidické.”

      V případě psího hřiště ještě město ladí lokalitu. Předkladatel návrhu jej chtěl situovat k letnímu stadionu, ovšem v blízkosti je realizována nová bytová výstavba. Radnice proto vybrala pozemek u Tovární ulice za Krytem.

      Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Dva návrhy, které neprošly, to byl samoobslužný luční bar, který byl navržen do Chráněné krajinné oblasti Kotvice, a druhým návrhem bylo osvětlení okolo letního stadionu.”

      Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Všechny čtyři projekty byly zajímavé. Ty dva nesplňovaly podmínky z hlediska souhlasu vlastníka a nebo finanční náročnost byla větší než ten navrhovatel uváděl.”

      Vzhledem k finanční náročnosti dvou postupujících projektu může být vítěz jen jeden. Rozhodovat o něm bude moci veřejnost během třiceti dnů v březnu. Podrobné informace o tom, jak odevzdat hlas, budou zveřejněny na webu města.

      ---

      Rodinné centrum je ve Studénce už dvacet let

      Rodinné centrum ve Studénce je místem setkávání a podpory pro rodiny s dětmi už dvacet let. Kulaté jubileum bude připomínat mnoha akcemi. Ta hlavní bude v červnu a pro její přípravu potřebuje i pomoc veřejnosti.


      Po dvě desetiletí už ve Studénce pomáhá rodičů a jejich malým dětem svým zázemím pro hry, vzdělávání a sdílení zkušeností rodinné centrum.

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Letos máme krásné kulaté výročí, Rodinné centrum ve Studénce je už dlouhých dvacet let, ač je to pro některé neuvěřitelné. Za tu dobu jsme prošli opravdu velkou cestou. Za ty začátky v roce 2005 můžeme vděčit Ivetě Korené, kdy vznikl Naschválníček, tak se to kdysi jmenovalo. Bylo to v baletním sále základní umělecké školy na sídlišti. Potom vzniklo občanské sdružení, které se jmenovalo Berušky a broučci, a přestěhovalo se do volného prostoru družiny v Základní škole Sjednocení.”

      V roce 2015 si vzalo rodinné centrum pod křídla město, stalo se součástí příspěvkové organizace Sport a kultura. O tři roky později získalo vlastní prostory v bývalé škole na Tovární ulici.

      Lucie Zajícová, vedoucí rodinného centra: “Tím pádem slavíme dvojí výročí. Dvacet let vzniku a deset let pod příspěvkovou organizací. Myslím si, že jsme ušli velký kus cesty a taky je velký kus cesty před námi. Za námi je nespočet lektorů, maminek a dětí. Nedokážu ani říct ten počet.”

      Monika Kováčová, klientka rodinného centra: “My jsme velmi spokojeni. Děti si tady vyhrají, zabaví se, naučí se novým věcem, opakují si. Už to mám tedy za sebou s prvním synem, který bude mít devět let, a ten na rodinné centrum vzpomíná dodnes.”

      Kristina Cihlářová, klientka rodinného centra: “Chodíme tady na cvičení s dětmi, zatím tedy se starší Štěpánkou, a jsme moc rádi, že to tady funguje a že tu můžeme trávit čas.”

      Lucie Zajícová, vedoucí rodinného centra: “Dokonce tady máme lektorku na tabatu, která byla prvním dítětem v rodinném centru v roce 2005. Pak přišla jako brigádník na příměstské tábory a pak se stala lektorkou a tou je doteď. A my pevně doufáme, že za čas tady přijde i jako maminka se svým vlastním dítětem.”

      Z pravidelných aktivit nabízí centrum kurzy a cvičení rodičů s dětmi, Pidiškolku pro děti od dvou let a pak další akce jako jsou třeba workshopy, příměstské tábory a swapy. Řada těchto událostí bude letos ve znamení výročí. Hlavní oslavu plánují na červen. Součástí bude výstava fotografií, na jejíž přípravě se může podílet i veřejnost.

      Lucie Zajícová, vedoucí rodinného centra: “Kdy prosíme o spolupráci maminky, které tady chodily už od počátku nebo i doteď. Chceme udělat takovou výstavu “tehdy a teď”. Ta výstava by měla ukázat, jak to bylo a co jsme nyní.”

      Fotografie z domácích archivů je možné zasílat e-mailem nebo přinášet do rodinného centra do konce dubna.

      ---

      Poslední šancí pro chovatele byla výstava ve Studénce

      Místní organizace chovatelů pořádala svou tradiční výstavu králíků, drůbeže a holubů. Kromě drobných zvířat tu mohli návštěvníci obdivovat i sportovní disciplínu, takzvaný Králičí hop.

      Chovatelské výstavy drobného zvířectva pořádá místní organizace ve Studénce dvakrát ročně, jednu na podzim a druhou teď počátkem února nazvanou už jako jarní.

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “A je to vlastně poslední výstava tady v regionu před chovnou sezonou. Takže, když ještě někdo má zájem koupit, tak se staví tady u nás. Máme tu králíky, drůbež a holuby. Těch králíků je tu asi 140 a kolem stovky drůbeže a podobný počet kusů holubů. Je tady letos velké zastoupení různých plemen a barev. Je to naše tradiční akce, kterou pořádá už asi od osmdesátých let.”

      Svá zvířata tu vystavují i chovatelé třeba z Ostravy, Českého Těšína nebo Přerova.

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Prostě je to poslední výstava a když ten chovatel má něco, co ještě chce ukázat, potřebuje předvést nebo obodovat, tak to vozí tady k nám. Takže ten region, odkud jsou ta zvířata, je opravdu veliký, není to jen tady místní okolí.”

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Jsou tu zastoupena všechny plemen, od těch velkých to jsou králíci, kteří dorůstají třeba osmi devíti kilo, přes střední plemena, která byla původně na maso, a pak jsou tu samozřejmě i zakrslí králíci a jsou tu králíci se speciální srstí, s tou nízkou jemnou srstí, kteří jsou spíše na mazlíčky.”

      Výstava tedy byla prodejní a současně i jako hodnotící, odborná porota všechny kusy podrobně prozkoumala už den předem.

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Tady si myslím, že více jak polovina zvířat je nabídnuta k prodeji, k tomu, aby zase šly do jakých chovů. Každá ta klec má na sobě oceňovací lístek. Včera proběhlo hodnocení, oceňovatelé tam napíšou, jaké má králík nebo ta ostatní zvířata přednosti a jaké mají chyby, a podle toho se ten chovatel může orientovat, jestli chce dané zvíře koupit nebo ne. Pokud králíky prodáváme, tak každý má svůj rodokmen, kde má napsaný původ až po třetí generaci.”

      návštěvníci akce:

      “Líbí se mi asi husy, jsou hezké mají hezké krky.”

      “Mně se nejvíce líbily králíčci.”

      “Mně se také asi nejvíce líbily husy.”

      “Králíci, protože jsou hezcí a hlavně mají krásné velké uši.”

      Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “My jsme rádi, že nám sem přijdou i rodiny s dětmi a že se děti přijdou podívat na ta zvířátka. Děti tu vždycky mají vstup zdarma a snažíme se je i něčím zaujmout. Nejvíc teď táhne ten Králičí hop, když králík skáče přes překážky.”

      Této sportovní zábavě, kdy králíci skáčou přes různé překážky, se věnuje i Hana Dostálová.

      Hana Dostálová, chovatelka: “Je to něco jako agility, akorát je to pro králíky takže je to takové zábavné. Králík musí sám chtít skákat, ne všichni králíci se dají naučit na překážky, aby skákali.”

      Králičí hop je poměrně mladá disciplína. Vznikla ve Švédsku v 70. letech 20. století. V České republice existuje i Klub Králičího hopu, který pořádá oficiální závody. Konají se ve čtyřech disciplínách a Česko v tomto oboru patří k nejúspěšnějším zemím.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/expres_studenky/expres-studenky-14-02-2025-18-14