Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Studénka připravuje výstavbu nových bytů

      Naposledy byly nové obecní byty vybudovány ve Studénce v devadesátých letech. Teď radnice připravuje projekt na stavbu nového domu na ulici Sjednocení. Další dva bytové domy by měl ve městě postavit developer.

      Město řeší bytovou politiku ve dvou rovinách. Tou první je rozšiřování výstavby rodinných domů. Aktuálně nabízí stavitelům zasíťované parcely u barokního zámku v části Nová Horka.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “S tím, že máme připravenou další lokalitu na ulici Moravská, ale tam není zatím vyřešeno zasíťování těch pozemků, takže řešíme, jakým způsobem budeme jejich prodej realizovat. A pak je to výstavba bytových domů, zejména v centru v sídlišti, kde se tuto situaci snažíme řešit dvěma způsoby. Tím prvním je vlastní projekt.”

      Radnice v tuto chvíli zpracovává projektovou dokumentaci na stavbu nového bytového domu na ulici Sjednocen, naproti letnímu stadionu. Hotova má být v květnu. Podle studie by tu měl stát zhruba čtyř nebo pěti patrový dům s garážemi a v okolí s parkovacími místy.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: ”Měly by tam být byty o velikost od 1+1 až po 3+1, tedy i větší byty, ať je to dostupné i pro mladé rodiny, ať mají novou výstavbu na dosah ruky. Chtěli bychom využití i financování z národních zdrojů pro podporu nájemního bydlení v obecních bytech. takže očekáváme, že ta stavba by mohla začít nejdříve v roce 2026, spíše 2027.”

      Výhledově by tyto nové bytové domy na ulici Sjednocení mohly být dva nebo dokonce tři.

      Druhou možností, jak ve městě zvýšit a zatraktivnit nabídku bydlení, je aktuální výzva pro soukromé investory.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V tuto chvíli probíhají jednání se dvěma zájemci o výstavbu na ulici Armádního generála Ludvíka Svobody, kde by měly vyrůst dva nové bytové domy. Tam uvidíme, jak se bude vyvíjet to jednání s těmi developery. Takže z toho očekávám, že díky výstavbě nových bytů ve Studénce by mohl vzrůst zájem lidí se tady stěhovat. Studénka má vynikající dostupnost všemi směry, železnice, dálnice i letiště, blízko jsou různé průmyslové zóny, takže očekáváme, že tím vzroste i potřeba o kapacity našich mateřských a základních škol.”

      Studénka má v tuto chvíli zhruba 160 městských bytů. Poslední výstavba v režii radnice tu proběhla v devadesátých letech, kdy vznikly čtyři domy na ulici Budovatelská s celkem 91 byty.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Takže to je zatím poslední výstavba s tím, že samozřejmě postupně tyto domy renovujeme. Je to už třicet let od této výstavby. Zároveň připravujeme i úpravy zásad pronájmu bytů, abychom v těchto bytových domech změnili ten princip přidělování na formu licitace nájmu, aby si na to za určitých podmínek sáhla větší skupina lidí, než doposud.”

      ---

      Vagonářské muzeum překvapí v každé místnosti

      Vagonářské muzeum zahajuje další turistickou sezonu už v sobotu prvního března. Návštěvníkům nabídne novinku téměř v každé místnosti. Třeba v zámku nalezenou minci nebo svářečský trenažér “Bertíka”

      Tak tohle je první novinka, kterou budou moci zkoušet návštěvníci Vagonářského muzea ve studáneckém zámku, konkrétně v edukační místnosti.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Nemohu opomenout svářečský trenažér, který jsme familiérně nazvali Bertík. Tam si děti prostrčí ruce, chytnou si svářecí pistoli a pokud se jim to podaří, tak uslyší ten zvuk, to prskání originální jako při svařování. Samozřejmě Bertík nezůstal osamocen, připravujeme časem Čertíka, to bude trenažér pro kováře.”

      Kromě toho bude v edukační místnosti také nová výstava, která představí spolupracující Muzeum městyse v Suchdolu nad Odrou. Jiné zajímavosti pak nabídnou i další místnosti. Finišují práce na novém železničním modelu, který bude pojmenován po dárci modeláři Arnoštu Urbánkovi. Ve druhém patře zase přibydou modely letadel, které se dříve vyráběly ve zdejší Vagonce, a věnoval je Václav Langer z Kopřivnice.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “V sále s modelovými železnicemi budou nové modely na našem kolejišti v měřítku H0, tedy vagonky a lokomotivy. V místnosti, která představuje výstavu “Mince, kam se podíváš”, bude prezentována zlatá mince Slovenské strely a unikátní nález, která souvisí s opravou zdejšího zámku, mince z doby Ludvíka XV.”

      Tuto drobnou minci našli podlaháři během restaurátorských prací, které probíhají v zámku v obřadní síně

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Souvisí s rodem Řeplínských z Berečka, kteří získali panství Studénka po roce 1722. Toto téma buďme ještě více rozpitvávat a návštěvníkům určitě nabídneme vše, co se pojí s tímto šlechtickým rodem.”

      V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na poměrně mladou legionářskou expozicí v přízemí zámku.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Přibyly tu věci právě s vazbou na legionáře, které nám zapůjčilo Muzeum městyse v Suchdole nad Odrou. Jsou to originály, jsou to například různé torza zbraní, dýky a písemnosti. Takže věřím tomu, že ti, které zajímá tady toto období legionářů, si přijdou na své.”

      Ivana Richterová, kurátorka Vagonářského muzea: “Novinkou pro naše návštěvníky bude také možnost zakoupit si vagonek z 3D tiskárny. Vagonků bude více, nákladní vagonek, motorový vůz a další, které bude možné si napojit.”

      Zmínit je ale také potřebu jednu praktickou změnu v muzeu, která nesouvisí s výstavními exponáty.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “To, co je pro nás důležité, že ve spolupráci s městem Studénka se podařilo opravit toaletu ve druhém patře. Pro některé to může být nicotné, ale opravdu u nás, když sídlíme ve věžovité části zámku, je to velice důležité, protože když vystoupáte 76 schodů a zjistíte, že si potřebujete odskočit, tak zjistíte, že těch schodů je opravdu hodně.”

      No a důležitou informací, vynucenou již zmíněnými restaurátorskými pracemi uvnitř zámku, je upozornění na změnu přístupové cesty k expozicím.

      Ivana Richterová, kurátorka Vagonářského muzea: “I přes probíhající restaurátorské práce se brány našeho muzea otevřou pro návštěvníky již 1. března. Jediným omezením bude vchod do muzea, který nebude hlavním schodištěm, ale bočním točitým schodištěm.”

      Do budovy zámku tedy lidé nadále vstoupí hlavním vchodem, hned v přízemí ale budou odkláněni doprava k náhradnímu schodišti, které obvykle užívají třeba svatebčané.

      ---

      Děti poznávaly svět tak, jak to mají nejraději, rukama

      Smyslohrátky jsou oblíbenou aktivitou, díky které mohou děti objevovat a poznávat svět a současně rozvíjet kreativní myšlení. Vyzkoušet si je teď mohly i v rodinném centru ve Studénce.

      Dvacítka stanovišť s nejrůznějšími senzorickými aktivitami s přírodními, umělými, suchými i různě patlavými materiály. To jsou smyslohrátky, tedy příležitost pro malé děti poznávat svět tak, jak to mají nejraději - přirozeně rukama. Na konci února se konaly i v tělocvičně rodinného centra, ještě s tématem zimy.

      Andrea Pokorná, lektorka smyslohrátek: “Každá ta aktivita se zaměřuje na něco jiného, ale obecně všechny rozvíjí dětskou fantazii, rozvoj jemné motoriky. Když se přesuneme k prvnímu stanovišti, tady je pro děti nachytána zimní vesnička, kde děti mohou zkoumat různé materiály, nechybí tam oblíbení vláčkodráha a aktivity na jemnou motoriku.”

      návštěvníci akce:

      “Hraju si s kolejemi. Líbí se mi vláčky.”

      “Líbí se vám to, máme změnu a hlavně to děti rozvíjí, je to fajn.”

      “Líbí se mi to hodně, chodíme na různé aktivity s Emičkou už od malička, jsme rádi, že ve Studénce jsou.”

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Dneska je to velmi populární, takzvaně sensory play, frčí to ve všech rodinných centrech. Jsou to aktivity, které by se daly dělat i doma, ale tady je to na jednom místě a nemáte doma nepořádek, takže je to atraktivní i pro rodiče.”

      Na herních stanovištích byly použity materiály jako potraviny, třeba mouka, kostky cukru na stavbu iglú, voda, led, dřevěné prvky, gelové a modelovací hmoty a sliz.

      Andrea Pokorná, lektorka smyslohrátek: “Tady byl využit hlavně odpadový materiál. Takže třeba kartony, ze kterých jsme vytvořili vysypávací tácky, které jsou zaměřeny na zimní tématiku. Děti mají možnost vybarvit ten obrázek podle své fantazie za pomocí jedlých materiálů obarvený potravinářským barvivem. Je tam například ráže, cizrna, hrášek, těstoviny.”

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Dneska tady vidíte, že nejen děti si tady hrají, ale i rodiče. Vracejí se do dětských let a nebo tedy odbourávají stres z práce a mateřské dovolené. Probudit ty smysly je takové relaxační.”

      Když už si všechny děti prohmataly všechny stanoviště, mohl si také lehce protáhnout i zbytek těla - proběhnout se po malé balanční dráze.



      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Expres Studénky
      28. února 2025, 18:13

      Studénka připravuje výstavbu nových bytů

      Naposledy byly nové obecní byty vybudovány ve Studénce v devadesátých letech. Teď radnice připravuje projekt na stavbu nového domu na ulici Sjednocení. Další dva bytové domy by měl ve městě postavit developer.

      Město řeší bytovou politiku ve dvou rovinách. Tou první je rozšiřování výstavby rodinných domů. Aktuálně nabízí stavitelům zasíťované parcely u barokního zámku v části Nová Horka.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “S tím, že máme připravenou další lokalitu na ulici Moravská, ale tam není zatím vyřešeno zasíťování těch pozemků, takže řešíme, jakým způsobem budeme jejich prodej realizovat. A pak je to výstavba bytových domů, zejména v centru v sídlišti, kde se tuto situaci snažíme řešit dvěma způsoby. Tím prvním je vlastní projekt.”

      Radnice v tuto chvíli zpracovává projektovou dokumentaci na stavbu nového bytového domu na ulici Sjednocen, naproti letnímu stadionu. Hotova má být v květnu. Podle studie by tu měl stát zhruba čtyř nebo pěti patrový dům s garážemi a v okolí s parkovacími místy.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: ”Měly by tam být byty o velikost od 1+1 až po 3+1, tedy i větší byty, ať je to dostupné i pro mladé rodiny, ať mají novou výstavbu na dosah ruky. Chtěli bychom využití i financování z národních zdrojů pro podporu nájemního bydlení v obecních bytech. takže očekáváme, že ta stavba by mohla začít nejdříve v roce 2026, spíše 2027.”

      Výhledově by tyto nové bytové domy na ulici Sjednocení mohly být dva nebo dokonce tři.

      Druhou možností, jak ve městě zvýšit a zatraktivnit nabídku bydlení, je aktuální výzva pro soukromé investory.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V tuto chvíli probíhají jednání se dvěma zájemci o výstavbu na ulici Armádního generála Ludvíka Svobody, kde by měly vyrůst dva nové bytové domy. Tam uvidíme, jak se bude vyvíjet to jednání s těmi developery. Takže z toho očekávám, že díky výstavbě nových bytů ve Studénce by mohl vzrůst zájem lidí se tady stěhovat. Studénka má vynikající dostupnost všemi směry, železnice, dálnice i letiště, blízko jsou různé průmyslové zóny, takže očekáváme, že tím vzroste i potřeba o kapacity našich mateřských a základních škol.”

      Studénka má v tuto chvíli zhruba 160 městských bytů. Poslední výstavba v režii radnice tu proběhla v devadesátých letech, kdy vznikly čtyři domy na ulici Budovatelská s celkem 91 byty.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Takže to je zatím poslední výstavba s tím, že samozřejmě postupně tyto domy renovujeme. Je to už třicet let od této výstavby. Zároveň připravujeme i úpravy zásad pronájmu bytů, abychom v těchto bytových domech změnili ten princip přidělování na formu licitace nájmu, aby si na to za určitých podmínek sáhla větší skupina lidí, než doposud.”

      ---

      Vagonářské muzeum překvapí v každé místnosti

      Vagonářské muzeum zahajuje další turistickou sezonu už v sobotu prvního března. Návštěvníkům nabídne novinku téměř v každé místnosti. Třeba v zámku nalezenou minci nebo svářečský trenažér “Bertíka”

      Tak tohle je první novinka, kterou budou moci zkoušet návštěvníci Vagonářského muzea ve studáneckém zámku, konkrétně v edukační místnosti.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Nemohu opomenout svářečský trenažér, který jsme familiérně nazvali Bertík. Tam si děti prostrčí ruce, chytnou si svářecí pistoli a pokud se jim to podaří, tak uslyší ten zvuk, to prskání originální jako při svařování. Samozřejmě Bertík nezůstal osamocen, připravujeme časem Čertíka, to bude trenažér pro kováře.”

      Kromě toho bude v edukační místnosti také nová výstava, která představí spolupracující Muzeum městyse v Suchdolu nad Odrou. Jiné zajímavosti pak nabídnou i další místnosti. Finišují práce na novém železničním modelu, který bude pojmenován po dárci modeláři Arnoštu Urbánkovi. Ve druhém patře zase přibydou modely letadel, které se dříve vyráběly ve zdejší Vagonce, a věnoval je Václav Langer z Kopřivnice.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “V sále s modelovými železnicemi budou nové modely na našem kolejišti v měřítku H0, tedy vagonky a lokomotivy. V místnosti, která představuje výstavu “Mince, kam se podíváš”, bude prezentována zlatá mince Slovenské strely a unikátní nález, která souvisí s opravou zdejšího zámku, mince z doby Ludvíka XV.”

      Tuto drobnou minci našli podlaháři během restaurátorských prací, které probíhají v zámku v obřadní síně

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Souvisí s rodem Řeplínských z Berečka, kteří získali panství Studénka po roce 1722. Toto téma buďme ještě více rozpitvávat a návštěvníkům určitě nabídneme vše, co se pojí s tímto šlechtickým rodem.”

      V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na poměrně mladou legionářskou expozicí v přízemí zámku.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Přibyly tu věci právě s vazbou na legionáře, které nám zapůjčilo Muzeum městyse v Suchdole nad Odrou. Jsou to originály, jsou to například různé torza zbraní, dýky a písemnosti. Takže věřím tomu, že ti, které zajímá tady toto období legionářů, si přijdou na své.”

      Ivana Richterová, kurátorka Vagonářského muzea: “Novinkou pro naše návštěvníky bude také možnost zakoupit si vagonek z 3D tiskárny. Vagonků bude více, nákladní vagonek, motorový vůz a další, které bude možné si napojit.”

      Zmínit je ale také potřebu jednu praktickou změnu v muzeu, která nesouvisí s výstavními exponáty.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “To, co je pro nás důležité, že ve spolupráci s městem Studénka se podařilo opravit toaletu ve druhém patře. Pro některé to může být nicotné, ale opravdu u nás, když sídlíme ve věžovité části zámku, je to velice důležité, protože když vystoupáte 76 schodů a zjistíte, že si potřebujete odskočit, tak zjistíte, že těch schodů je opravdu hodně.”

      No a důležitou informací, vynucenou již zmíněnými restaurátorskými pracemi uvnitř zámku, je upozornění na změnu přístupové cesty k expozicím.

      Ivana Richterová, kurátorka Vagonářského muzea: “I přes probíhající restaurátorské práce se brány našeho muzea otevřou pro návštěvníky již 1. března. Jediným omezením bude vchod do muzea, který nebude hlavním schodištěm, ale bočním točitým schodištěm.”

      Do budovy zámku tedy lidé nadále vstoupí hlavním vchodem, hned v přízemí ale budou odkláněni doprava k náhradnímu schodišti, které obvykle užívají třeba svatebčané.

      ---

      Děti poznávaly svět tak, jak to mají nejraději, rukama

      Smyslohrátky jsou oblíbenou aktivitou, díky které mohou děti objevovat a poznávat svět a současně rozvíjet kreativní myšlení. Vyzkoušet si je teď mohly i v rodinném centru ve Studénce.

      Dvacítka stanovišť s nejrůznějšími senzorickými aktivitami s přírodními, umělými, suchými i různě patlavými materiály. To jsou smyslohrátky, tedy příležitost pro malé děti poznávat svět tak, jak to mají nejraději - přirozeně rukama. Na konci února se konaly i v tělocvičně rodinného centra, ještě s tématem zimy.

      Andrea Pokorná, lektorka smyslohrátek: “Každá ta aktivita se zaměřuje na něco jiného, ale obecně všechny rozvíjí dětskou fantazii, rozvoj jemné motoriky. Když se přesuneme k prvnímu stanovišti, tady je pro děti nachytána zimní vesnička, kde děti mohou zkoumat různé materiály, nechybí tam oblíbení vláčkodráha a aktivity na jemnou motoriku.”

      návštěvníci akce:

      “Hraju si s kolejemi. Líbí se mi vláčky.”

      “Líbí se vám to, máme změnu a hlavně to děti rozvíjí, je to fajn.”

      “Líbí se mi to hodně, chodíme na různé aktivity s Emičkou už od malička, jsme rádi, že ve Studénce jsou.”

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Dneska je to velmi populární, takzvaně sensory play, frčí to ve všech rodinných centrech. Jsou to aktivity, které by se daly dělat i doma, ale tady je to na jednom místě a nemáte doma nepořádek, takže je to atraktivní i pro rodiče.”

      Na herních stanovištích byly použity materiály jako potraviny, třeba mouka, kostky cukru na stavbu iglú, voda, led, dřevěné prvky, gelové a modelovací hmoty a sliz.

      Andrea Pokorná, lektorka smyslohrátek: “Tady byl využit hlavně odpadový materiál. Takže třeba kartony, ze kterých jsme vytvořili vysypávací tácky, které jsou zaměřeny na zimní tématiku. Děti mají možnost vybarvit ten obrázek podle své fantazie za pomocí jedlých materiálů obarvený potravinářským barvivem. Je tam například ráže, cizrna, hrášek, těstoviny.”

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Dneska tady vidíte, že nejen děti si tady hrají, ale i rodiče. Vracejí se do dětských let a nebo tedy odbourávají stres z práce a mateřské dovolené. Probudit ty smysly je takové relaxační.”

      Když už si všechny děti prohmataly všechny stanoviště, mohl si také lehce protáhnout i zbytek těla - proběhnout se po malé balanční dráze.



      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/expres_studenky/expres-studenky-28-02-2025-18-13