Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře
  • Frýdek-Místek bojoval v plavecké soutěži měst
  • Baseballisté Klasiku slavili historický úspěch na MČR

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Endoskopické vyšetření patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak odhalit několik typů rakoviny. Lékaři se v této oblasti neustále vzdělávají a vzájemně si předávají zkušenosti. Nedávno se sešli na Beskydském endoskopickém workshopu v Nemocnici Frýdek-Místek.

Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."

Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."

Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.

Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."

Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.

---

Frýdek-Místek bojoval v plavecké soutěži měst

Děti, dospělí i senioři se stali na chvíli plaveckými reprezentanty Frýdku-Místku. Ten se totiž přihlásil do plavecké soutěže měst. Během celé středy se tak plavalo od rána až do večera na Olešné a na školním bazénu Základní školy Jiřího z Poděbrad. K zápisu do tabulky stačilo libovolně uplavat 100 metrů.

Oba přihlášené bazény byly po celý den zaplněné plavci všech věkových kategorií. Na 11. Základní škole se do soutěže zapojily i ti nejmenší plavci. V sedmnáctimetrovém bazénu museli zdolat 6 délek.

Anketa Děti: 1.) "Bylo to v pohodě. 2.) "Bylo to docela těžké, ale zvládl jsem to." 3.) "Já jsem to taky nějak zvládl dobře." 4.) "Bylo to dobré, ale ke konci už jsem tak nemohla."

Romana Lesňáková, trenérka plavání: "Já mám velice šikovnou a hodnou skupinku, plavali teda 100 metrů. Většinou plavali prsa, ty umí nejlépe, ale pak tam máme opravdu jednu slečnu, naši Elišku, která chodí plavat i do oddílu a tím pádem i nám ukázala kraul, motýlka, všechno jsme poměřili, děti to krásně zvládly a dostaly takovou malou odměnu za to."

Letos se do plavecké soutěže zapojilo 22 měst, které byly rozděleny do tří kategorií podle počtu obyvatel. Moravskoslezský kraj měl v každé kategorii zastoupeno jedno město. Kravaře, Kopřivnici a Frýdek-Místek.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Jsme rádi, že se nám přihlásilo co nejvíce lidí. Začali jsme plavat ráno na krytém Aquaparku Olešná, kde nám odplaval klub seniorů a nyní se nacházíme na školním bazénu, kde nám děti plavou v rámci povinné plavecké výuky."

Cílem akce je přilákat všechny věkové kategorie k plavání, které se dá celoročně využít k pohybové aktivitě. Soutěž probíhá už od roku 1992 a letos byla zařazena pod mezinárodní projekt Evropského týdne sportu. Každý plavec mohl pomoct v boji o nejlepší výsledek mezi ostatními městy.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Každý, kdo přišel a chtěl reprezentovat naše město, dostal na našich pokladnách desetiprocentní slevu, symbolický náramek na památku a šel si odplavat tu naši stovku. Změřili jsme mu čas a na základě toho jsme ho obodovali. Večer jsme poslali všechny výsledky a daný organizátor nás zhodnotil."

Frýdek-Místek nasbíral ve své kategorii 3170 bodů, což stačilo na třetí místo. První v kategorii města nad 50 tisíc obyvatel skončil Zlín. Nejstaršímu účastníkovi v celé soutěži bylo neuvěřitelných 92 let a byl z Kravař.

---

Baseballisté Klasiku slavili historický úspěch na MČR

Baseballisté klubu Klasik Frýdek-Místek mají na svém kontě historický úspěch. Tři jejich hráčské kategorie se po letošní sezóně probojovaly na Mistrovství České republiky. Pro samotné hráče to byla obrovská zkušenost, účast mezi elitou by si tak chtěli zopakovat i příští rok.

Osmnáctiletí, patnáctiletí a dokonce i třináctiletí hráči, trojice baseballových týmů z BK Klasik, které se dostaly ve svých kategoriích mezi osm nejlepších z celého Česka. V historii klubu se tak stalo úplně poprvé.

Matyáš Novotný, hráč v kategorii do 13 let: "Byl to super pocit, mohli jsme si zahrát na nejlepším turnaji v republice, bylo to vlastně jsme se kvalifikovali, takže jsme nemuseli na kvalifikaci."

Zbyněk Volný, trenér hráčů do 13 let: "My jsme se snažili tam udělat co nejlepší výsledek a dostali jsme se na finální šesté místo, což si myslím, že je mezi všemi kluby obrovský úspěch."

Třináctiletí a patnáctiletí vyhráli oblastní soutěž, což jim zajistilo postup na mistrovství automaticky. Osmnáctiletí to měli mnohem těžší, protože bojovali s dalšími šesti týmy o kvalifikaci.

Matyáš Kozel, hráč v kategorii do 18 let: "Na kvalifikaci jsme vyjeli s tím, že chceme postoupit na mistrovství republiky, což se nám povedlo. Je to určitě úspěch. A potom vlastně na republice jsme vybojovali skvělé páté místo, v posledním zápase jsme porazili Arrows Ostrava, což máme v podstatě tady derby regionální."

Jan Maštalíř, trenér hráčů do 15 a do 18 let: "Shodou okolností jsme měli ve skupině finalisty celého turnaje a nad námi první až čtvrté místo skončily pouze ty týmy, které vlastně postoupily přímo."

Pro samotné hráče to byla obrovská zkušenost, zahráli si totiž proti týmům, se kterými běžně nehrají.

Matyáš Kozel, hráč v kategorii do 18 let: "Běžně se setkáváme jenom tady s týmy na Moravě, takže jsme si zahráli i proti týmům z Čech, viděli jsme vlastně jak to měli tam."

Zbyněk Volný, trenér hráčů do 13 let: "My bojujeme s tím, že máme menší klubovou základu oproti hlavně týmům z jižní Moravy a z Prahy, kde oni jezdí ve dvaceti lidech a nás je třeba třináct nebo dvanáct, takže to je trošku náš deficit, ale bojujeme s tím a snažíme se tam prostě udělat výborné výsledky."

Jan Maštalíř, trenér hráčů do 15 a do 18 let: "My jsme si vybojovali opravdu účast mezi elitou a celá republika nás teď takhle vnímá a my budeme chtít v příští sezóně vlastně tohle obhájit. Tyto naše pozice, které jsme letos vydobyli."

Sezónu tak hodnotí trenéři jako vydařenou, i když do ní výrazně zasáhla pandemie koronaviru.

Zbyněk Volný, trenér hráčů do 13 let: "Sezóna na to, jak vypadala negativně kvůli té epidemii, která nás taky samozřejmě postihla, tak nakonec dopadla velice dobře."

Jan Maštalíř, trenér hráčů do 15 a do 18 let: "Byla náročná, protože byla přerušená hned na začátku a začínali jsme sezónu až vlastně na konci května a tím se stalo to, že jsme měli nahuštěný program a že jsme hráli každý víkend buď sobota nebo neděle kategorie do 15 nebo U18, hráči si neměli prakticky čas odpočinout a sezóna probíhala v rychlém tempu."

Klub chce teď soustředit na nábor nových hráčů, kteří by posílili mužstvo a pomohli tak v dalších bojích o účast mezi nejlepšími týmy v Česku.

Matyáš Novotný, hráč v kategorii do 13 let: "Baseball je to super sport, je to kolektivní hra, strašně mě to baví, mám tu hodně kamarádů.

Současní hráči z Frýdku-Místku se každoročně dostávají i do reprezentačních výběrů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
01. října 2020, 16:45

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Endoskopické vyšetření patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak odhalit několik typů rakoviny. Lékaři se v této oblasti neustále vzdělávají a vzájemně si předávají zkušenosti. Nedávno se sešli na Beskydském endoskopickém workshopu v Nemocnici Frýdek-Místek.

Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."

Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."

Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.

Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."

Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.

---

Frýdek-Místek bojoval v plavecké soutěži měst

Děti, dospělí i senioři se stali na chvíli plaveckými reprezentanty Frýdku-Místku. Ten se totiž přihlásil do plavecké soutěže měst. Během celé středy se tak plavalo od rána až do večera na Olešné a na školním bazénu Základní školy Jiřího z Poděbrad. K zápisu do tabulky stačilo libovolně uplavat 100 metrů.

Oba přihlášené bazény byly po celý den zaplněné plavci všech věkových kategorií. Na 11. Základní škole se do soutěže zapojily i ti nejmenší plavci. V sedmnáctimetrovém bazénu museli zdolat 6 délek.

Anketa Děti: 1.) "Bylo to v pohodě. 2.) "Bylo to docela těžké, ale zvládl jsem to." 3.) "Já jsem to taky nějak zvládl dobře." 4.) "Bylo to dobré, ale ke konci už jsem tak nemohla."

Romana Lesňáková, trenérka plavání: "Já mám velice šikovnou a hodnou skupinku, plavali teda 100 metrů. Většinou plavali prsa, ty umí nejlépe, ale pak tam máme opravdu jednu slečnu, naši Elišku, která chodí plavat i do oddílu a tím pádem i nám ukázala kraul, motýlka, všechno jsme poměřili, děti to krásně zvládly a dostaly takovou malou odměnu za to."

Letos se do plavecké soutěže zapojilo 22 měst, které byly rozděleny do tří kategorií podle počtu obyvatel. Moravskoslezský kraj měl v každé kategorii zastoupeno jedno město. Kravaře, Kopřivnici a Frýdek-Místek.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Jsme rádi, že se nám přihlásilo co nejvíce lidí. Začali jsme plavat ráno na krytém Aquaparku Olešná, kde nám odplaval klub seniorů a nyní se nacházíme na školním bazénu, kde nám děti plavou v rámci povinné plavecké výuky."

Cílem akce je přilákat všechny věkové kategorie k plavání, které se dá celoročně využít k pohybové aktivitě. Soutěž probíhá už od roku 1992 a letos byla zařazena pod mezinárodní projekt Evropského týdne sportu. Každý plavec mohl pomoct v boji o nejlepší výsledek mezi ostatními městy.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Každý, kdo přišel a chtěl reprezentovat naše město, dostal na našich pokladnách desetiprocentní slevu, symbolický náramek na památku a šel si odplavat tu naši stovku. Změřili jsme mu čas a na základě toho jsme ho obodovali. Večer jsme poslali všechny výsledky a daný organizátor nás zhodnotil."

Frýdek-Místek nasbíral ve své kategorii 3170 bodů, což stačilo na třetí místo. První v kategorii města nad 50 tisíc obyvatel skončil Zlín. Nejstaršímu účastníkovi v celé soutěži bylo neuvěřitelných 92 let a byl z Kravař.

---

Baseballisté Klasiku slavili historický úspěch na MČR

Baseballisté klubu Klasik Frýdek-Místek mají na svém kontě historický úspěch. Tři jejich hráčské kategorie se po letošní sezóně probojovaly na Mistrovství České republiky. Pro samotné hráče to byla obrovská zkušenost, účast mezi elitou by si tak chtěli zopakovat i příští rok.

Osmnáctiletí, patnáctiletí a dokonce i třináctiletí hráči, trojice baseballových týmů z BK Klasik, které se dostaly ve svých kategoriích mezi osm nejlepších z celého Česka. V historii klubu se tak stalo úplně poprvé.

Matyáš Novotný, hráč v kategorii do 13 let: "Byl to super pocit, mohli jsme si zahrát na nejlepším turnaji v republice, bylo to vlastně jsme se kvalifikovali, takže jsme nemuseli na kvalifikaci."

Zbyněk Volný, trenér hráčů do 13 let: "My jsme se snažili tam udělat co nejlepší výsledek a dostali jsme se na finální šesté místo, což si myslím, že je mezi všemi kluby obrovský úspěch."

Třináctiletí a patnáctiletí vyhráli oblastní soutěž, což jim zajistilo postup na mistrovství automaticky. Osmnáctiletí to měli mnohem těžší, protože bojovali s dalšími šesti týmy o kvalifikaci.

Matyáš Kozel, hráč v kategorii do 18 let: "Na kvalifikaci jsme vyjeli s tím, že chceme postoupit na mistrovství republiky, což se nám povedlo. Je to určitě úspěch. A potom vlastně na republice jsme vybojovali skvělé páté místo, v posledním zápase jsme porazili Arrows Ostrava, což máme v podstatě tady derby regionální."

Jan Maštalíř, trenér hráčů do 15 a do 18 let: "Shodou okolností jsme měli ve skupině finalisty celého turnaje a nad námi první až čtvrté místo skončily pouze ty týmy, které vlastně postoupily přímo."

Pro samotné hráče to byla obrovská zkušenost, zahráli si totiž proti týmům, se kterými běžně nehrají.

Matyáš Kozel, hráč v kategorii do 18 let: "Běžně se setkáváme jenom tady s týmy na Moravě, takže jsme si zahráli i proti týmům z Čech, viděli jsme vlastně jak to měli tam."

Zbyněk Volný, trenér hráčů do 13 let: "My bojujeme s tím, že máme menší klubovou základu oproti hlavně týmům z jižní Moravy a z Prahy, kde oni jezdí ve dvaceti lidech a nás je třeba třináct nebo dvanáct, takže to je trošku náš deficit, ale bojujeme s tím a snažíme se tam prostě udělat výborné výsledky."

Jan Maštalíř, trenér hráčů do 15 a do 18 let: "My jsme si vybojovali opravdu účast mezi elitou a celá republika nás teď takhle vnímá a my budeme chtít v příští sezóně vlastně tohle obhájit. Tyto naše pozice, které jsme letos vydobyli."

Sezónu tak hodnotí trenéři jako vydařenou, i když do ní výrazně zasáhla pandemie koronaviru.

Zbyněk Volný, trenér hráčů do 13 let: "Sezóna na to, jak vypadala negativně kvůli té epidemii, která nás taky samozřejmě postihla, tak nakonec dopadla velice dobře."

Jan Maštalíř, trenér hráčů do 15 a do 18 let: "Byla náročná, protože byla přerušená hned na začátku a začínali jsme sezónu až vlastně na konci května a tím se stalo to, že jsme měli nahuštěný program a že jsme hráli každý víkend buď sobota nebo neděle kategorie do 15 nebo U18, hráči si neměli prakticky čas odpočinout a sezóna probíhala v rychlém tempu."

Klub chce teď soustředit na nábor nových hráčů, kteří by posílili mužstvo a pomohli tak v dalších bojích o účast mezi nejlepšími týmy v Česku.

Matyáš Novotný, hráč v kategorii do 13 let: "Baseball je to super sport, je to kolektivní hra, strašně mě to baví, mám tu hodně kamarádů.

Současní hráči z Frýdku-Místku se každoročně dostávají i do reprezentačních výběrů.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-01-10-2020-16-45