Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Domov pro seniory Frýdek-Místek má dvě pozitivní pracovnice
  • Vysvědčení se rozdávalo ve třídách i venku
  • Prázdniny ve městě už jsou v plném proudu

Domov pro seniory Frýdek-Místek má dvě pozitivní pracovnice

Po celou dobu pandemie novému koronaviru odolával. Až teď se v Domově pro seniory Frýdek-Místek potvrdily dva případy. Jde o pracovnice v kuchyni, naštěstí by ale neměl být provoz domova, ani jeho klienti ohroženi a kuchyně funguje dál také bez omezení, ale za ještě přísnějších hygienických podmínek.

Domov pro seniory zvládal období pandemie na výbornou. Za celou dobu tady nebyl pozitivní ani jeden klient a naštěstí ani nikdo z personálu, až do minulého týdne. Nákaza se objevila u jedné z pracovnic v kuchyni.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Právě zaměstnankyně kuchyně nám sama volala, že se necítí dobře, nejde do práce a zašla si ke svému obvodnímu lékaři, který vlastně vyhodnotil, že ji pošle na testování. Až po vlastně výsledcích testů jsme zjistili, že je pozitivní na Covid-19."

Marcel Sikora, náměstek hejtmana F-M: "Ihned po zjištění jsme začali spolupracovat s hasiči Moravskoslezského kraje, kteří přijeli na místo a kuchyň vydezinfikovali. Jednak kuchyň i šatny, prostory, kde se zdržovaly tyto zaměstnankyně, takže došlo k dezinfekci těchto prostor."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zásah probíhal poměrně dlouho, protože fakt to byla jako rozsáhlá akce, uživatele to nijak nerušilo, právě naopak, byli rádi, že něco takového se děje a že vlastně to zlepší opět ochranu."

Po dohodě s hygienou pak nechal domov otestovat nejen tým kuchyně, ale také všechny zaměstnance.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Na základě vlastně tohoto plošného testování všech zaměstnanců se potvrdil druhý pracovník, kolegyně z kuchyně."

Pavla Svrčinová – ředitelka KHS Ostrava: "V současné době řešíme několik klastrů, bohumínská nemocnice, Nemocnice Ráj, máme domov důchodů Nýdek, teď máme dva nové případy v domově důchodců ve Frýdku-Místku u personálu."

Druhá pozitivně testovaná na sobě začala první příznaky pociťovat až na začátku tohoto týdne. Jak se žena, u které se nemoc prokázala jako první nakazila, si podle ředitele vůbec nedokáže vysvětlit. U nikoho dalšího se naštěstí virus neprokázal, domov tak funguje dál.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Domluvili jsme se s hygieniky na přísném režimu pro ostatní zaměstnance v kuchyni, nadále ten provoz funguje. Můžeme dál vařit, pokračujeme, sice v nějakém přísnějším režimu, ale jedeme. Nově všechny pracovnice kuchyně musí nosit respirátor, štít, empír, což je něco jako anděl a rukavice."

Zaměstnanci mají dokonce vlastní mimořádná opatření. Do práce například nesmějí jezdit městskou hromadnou dopravou, aby se nevystavovali případnému riziku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zaměstnanec prochází před příchodem do práce měřením teploty, samozřejmě dezinfekce rukou a tak dále. Ale vlastně všichni se musí i nějak sledovat."

Domov pro jistotu připravuje i záložní plán pro případ, že by se situace zhoršila. Stravování by zajistila cateringová společnost a každé patro má vyčleněny pokoje pro případné nemocné. Další preventivní testování chystají hygienici na příští týden.

---

Vysvědčení se rozdávalo ve třídách i venku

Rozdělení do skupin, roušky, měření teploty i rozestupy. Takový byl průběh předávání vysvědčení na 5. Základní škole ve Frýdku-Místku. Žáci se sešli ve třídách, ve společenské místnosti, a dokonce i venku.

Předávání vysvědčení je už tradičně velkolepá událost, zvláště u prvňáčků. V I.A 5. Základní školy se poslední školní den sešla sotva polovina dětí. Přesto si onu slavnostní hodinku nesmírně užily. Paní učitelce předaly květiny i drobné dárky a o to větší radost pak měly z krásných známek.

Maruška Bielková, žákyně I.A: "Úplně jsem paf, protože mi matika moc nejde a měla bych mít i dvojku, ale jsem ráda, že mám samé jedničky."

Matěj Wrobel, žák I.A: "Jsem rád, že mám samé jedničky."

Šárka Blatoňová, třídní učitelka I.A: "Je to jiné, spíš takové rodinné. Bohužel jsme se nesešli všichni. Některé děti zůstaly doma, nenastoupily do školy, protože jsou třeba v nějaké rizikové skupině nebo žijí se seniory."

V první třídě si pro vysvědčení přišly pouze děti, které začaly po rozvolnění chodit od 25. května do školy. Každá třída měla předávání nastaveno individuálně. Třeťáci se sešli venku a mohli u toho být i rodiče.

Tomáš Pohludka, otec žáka z III.A: "Dnešní den je speciální nejen pro děti, protože se těšily nejen na vysvědčení, ale na to, že uvidí své kamarády po dlouhé době, protože se tři měsíce neviděli."

Matěj Doboš, žák III.A: "Je to super, protože mám samé jedničky a přeji si abych je měl."

Deváťáci si zase předávali vysvědčení v kulturní místnosti.

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň: "Přišlo nějakých 600 dětí asi ze 780, protože někteří rodiče se opravdu bojí, aby jejich děti neonemocněly nebo aby nepřinesly nemoc domů."

Vysvědčení se předávaly na etapy, aby se žáci co nejméně potkávali. Už od rána se proto před školou tvořily menší hloučky. Do budovy je pouštěli postupně, každý si musel vydezinfikovat ruce a všem byla změřena teplota.

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň: "Původně to bylo tak, že jsme si mysleli, že vůbec nebudeme vysvědčení předávat. Pouze těm dětem, které nastoupily 25. května. Ale potom ministerstvo povolilo, že tento den můžeme strávit jinak, že mohou ty děti, které nechodily do školy přijít dnes a vysvědčení dostat."

Období, kdy byly školy zavřené nebylo pro všechny jednoduché. Učitelé se museli přetransformovat na online výuku a pomáhali jim při tom i rodiče.

Šárka Blatoňová, třídní učitelka I.A: "Bylo to docela náročné, protože oni nevydrží dlouho u těch počítačů. Vždycky u toho byl nějaký dospělý, aby jim to zprovoznil, přihlásil je."

Maruška Bielková, žákyně I.A: "Lepší je to ve škole se učit."

Matěj Doboš, žák III.A: "Bylo to lepší než ve škole, protože nám rodiče pomáhali a pomáhala mi teta."

Matěj Wrobel, žák I.A: "Tatínek mě naučil trochu ještě nějakých písmenek, které jsme ještě neuměli."

Maruška Bielková, žákyně I.A: "S babičkou, protože mamka pracuje v domově důchodců a ona je tam vždycky zavřená."

Tomáš Pohludka, otec žáka z III.A: "Nebylo to náročné skloubit home office s výukou dětí, dvou dětí, ale zvládli jsme to. Paní učitelka byla šikovná, snažila se online učit děti, takže jsme to zvládli."

Šárka Blatoňová, třídní učitelka I.A: "Spíš to září bude hodně takové náročnější, než všichni najedeme na ty pravidla, některé děti přece jenom budou doma skoro pět měsíců."

I přes všechny neduhy doby koronavirové, se ale učitelé shodují, že mezi rodiči zavládl obrovský respekt a uznání učitelského povolání.

---

Prázdniny ve městě už jsou v plném proudu

Hry a soutěže, prezentace různých sportů, tvůrčí dílny, ale i besedy se strážníky a hasiči. Opravdu bohatý program připravilo Středisko volného času Klíč ve spolupráci s magistrátem pro děti v rámci letošní akce Prázdniny ve městě.

Děti ve Frýdku-Místku se během letošních prázdnin rozhodně nudit nebudou. Od prvního července totiž odstartoval v pořadí už patnáctý ročník oblíbené pravidelné akce Prázdniny ve městě.

Renáta Záhurská, Středisko volného času Klíč: "Děti se můžou podívat na judo, volejbal, tenis, bojová umění nebo si mohou vyzkoušet šachy, či jiné deskové hry. Dále jsme si připravili odpoledne, výtvarné odpoledne, kde si děti vyrobí domácí kosmetiku, tašky nebo malování na kameny, dále se děti můžou zúčastnit disko tanců, šifrování nebo dny se sportem."

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Děti mají v období prázdnin možnost využít pohybové a vzdělávací aktivity na území města, které jsou pro ně připraveny. Mohou tak smysluplně využít prázdninový čas, kdy rodiče jsou například v práci a podobně. Většina těchto aktivit je nabízena zdarma, případně za drobný poplatek."

Chybět nebudou zábavná a naučná dopoledne se strážníky nebo hasiči, ani výlety, například nad Palkovické hůrky nebo cyklovýlet do Skalice. Na některé akce, s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem, je nutné hlásit se předem.

Renáta Záhurská, Středisko volného času Klíč: "Počet dětí bude omezen podle dané situace. Samozřejmě, když jsou aktivity v místnostech, uzpůsobíme tohle hygienické situace, budeme dezinfikovat, tak jak to má být."

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Na prázdniny je naplánováno cirka 50 akcí ve spolupráci s 15 organizacemi. Více akcí bude pořádat středisko volného času Klíč, protože samozřejmě nám některé organizace z toho vypadly. Mají teď svých starostí dost kvůli aktuální situaci. Takže středisko volného času Klíč vykrylo tyto akce vlastními akcemi, takže přivítáme tady více dětí o prázdninách u nás."

Prázdninami ve městě bude děti provázat hrací plán, který obsahuje kompletní program a zároveň slouží jako brožurka pro sbírání samolepek.

Renáta Záhurská, Středisko volného času Klíč: "V hracím plánu jsou vlastně všechny akce, kde se konají, kdy se konají, co je potřeba si sebou vzít a za každou splněnou akci dítě dostane samolepku, kterou potom na konci prázdnin na akci Ahoj prázdniny, nám odevzdá tuto brožurku a my jim za to dáme malý dárek."

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se do tohoto projektu zapojili a připravili tyto aktivity pro děti a věřím, že se dětem budou líbit a že si je užijí."

Středisko volného času Klíč připravilo pro děti na léto také 7 pobytových a 17 příměstských táborů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
02. července 2020, 16:45

Domov pro seniory Frýdek-Místek má dvě pozitivní pracovnice

Po celou dobu pandemie novému koronaviru odolával. Až teď se v Domově pro seniory Frýdek-Místek potvrdily dva případy. Jde o pracovnice v kuchyni, naštěstí by ale neměl být provoz domova, ani jeho klienti ohroženi a kuchyně funguje dál také bez omezení, ale za ještě přísnějších hygienických podmínek.

Domov pro seniory zvládal období pandemie na výbornou. Za celou dobu tady nebyl pozitivní ani jeden klient a naštěstí ani nikdo z personálu, až do minulého týdne. Nákaza se objevila u jedné z pracovnic v kuchyni.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Právě zaměstnankyně kuchyně nám sama volala, že se necítí dobře, nejde do práce a zašla si ke svému obvodnímu lékaři, který vlastně vyhodnotil, že ji pošle na testování. Až po vlastně výsledcích testů jsme zjistili, že je pozitivní na Covid-19."

Marcel Sikora, náměstek hejtmana F-M: "Ihned po zjištění jsme začali spolupracovat s hasiči Moravskoslezského kraje, kteří přijeli na místo a kuchyň vydezinfikovali. Jednak kuchyň i šatny, prostory, kde se zdržovaly tyto zaměstnankyně, takže došlo k dezinfekci těchto prostor."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zásah probíhal poměrně dlouho, protože fakt to byla jako rozsáhlá akce, uživatele to nijak nerušilo, právě naopak, byli rádi, že něco takového se děje a že vlastně to zlepší opět ochranu."

Po dohodě s hygienou pak nechal domov otestovat nejen tým kuchyně, ale také všechny zaměstnance.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Na základě vlastně tohoto plošného testování všech zaměstnanců se potvrdil druhý pracovník, kolegyně z kuchyně."

Pavla Svrčinová – ředitelka KHS Ostrava: "V současné době řešíme několik klastrů, bohumínská nemocnice, Nemocnice Ráj, máme domov důchodů Nýdek, teď máme dva nové případy v domově důchodců ve Frýdku-Místku u personálu."

Druhá pozitivně testovaná na sobě začala první příznaky pociťovat až na začátku tohoto týdne. Jak se žena, u které se nemoc prokázala jako první nakazila, si podle ředitele vůbec nedokáže vysvětlit. U nikoho dalšího se naštěstí virus neprokázal, domov tak funguje dál.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Domluvili jsme se s hygieniky na přísném režimu pro ostatní zaměstnance v kuchyni, nadále ten provoz funguje. Můžeme dál vařit, pokračujeme, sice v nějakém přísnějším režimu, ale jedeme. Nově všechny pracovnice kuchyně musí nosit respirátor, štít, empír, což je něco jako anděl a rukavice."

Zaměstnanci mají dokonce vlastní mimořádná opatření. Do práce například nesmějí jezdit městskou hromadnou dopravou, aby se nevystavovali případnému riziku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zaměstnanec prochází před příchodem do práce měřením teploty, samozřejmě dezinfekce rukou a tak dále. Ale vlastně všichni se musí i nějak sledovat."

Domov pro jistotu připravuje i záložní plán pro případ, že by se situace zhoršila. Stravování by zajistila cateringová společnost a každé patro má vyčleněny pokoje pro případné nemocné. Další preventivní testování chystají hygienici na příští týden.

---

Vysvědčení se rozdávalo ve třídách i venku

Rozdělení do skupin, roušky, měření teploty i rozestupy. Takový byl průběh předávání vysvědčení na 5. Základní škole ve Frýdku-Místku. Žáci se sešli ve třídách, ve společenské místnosti, a dokonce i venku.

Předávání vysvědčení je už tradičně velkolepá událost, zvláště u prvňáčků. V I.A 5. Základní školy se poslední školní den sešla sotva polovina dětí. Přesto si onu slavnostní hodinku nesmírně užily. Paní učitelce předaly květiny i drobné dárky a o to větší radost pak měly z krásných známek.

Maruška Bielková, žákyně I.A: "Úplně jsem paf, protože mi matika moc nejde a měla bych mít i dvojku, ale jsem ráda, že mám samé jedničky."

Matěj Wrobel, žák I.A: "Jsem rád, že mám samé jedničky."

Šárka Blatoňová, třídní učitelka I.A: "Je to jiné, spíš takové rodinné. Bohužel jsme se nesešli všichni. Některé děti zůstaly doma, nenastoupily do školy, protože jsou třeba v nějaké rizikové skupině nebo žijí se seniory."

V první třídě si pro vysvědčení přišly pouze děti, které začaly po rozvolnění chodit od 25. května do školy. Každá třída měla předávání nastaveno individuálně. Třeťáci se sešli venku a mohli u toho být i rodiče.

Tomáš Pohludka, otec žáka z III.A: "Dnešní den je speciální nejen pro děti, protože se těšily nejen na vysvědčení, ale na to, že uvidí své kamarády po dlouhé době, protože se tři měsíce neviděli."

Matěj Doboš, žák III.A: "Je to super, protože mám samé jedničky a přeji si abych je měl."

Deváťáci si zase předávali vysvědčení v kulturní místnosti.

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň: "Přišlo nějakých 600 dětí asi ze 780, protože někteří rodiče se opravdu bojí, aby jejich děti neonemocněly nebo aby nepřinesly nemoc domů."

Vysvědčení se předávaly na etapy, aby se žáci co nejméně potkávali. Už od rána se proto před školou tvořily menší hloučky. Do budovy je pouštěli postupně, každý si musel vydezinfikovat ruce a všem byla změřena teplota.

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň: "Původně to bylo tak, že jsme si mysleli, že vůbec nebudeme vysvědčení předávat. Pouze těm dětem, které nastoupily 25. května. Ale potom ministerstvo povolilo, že tento den můžeme strávit jinak, že mohou ty děti, které nechodily do školy přijít dnes a vysvědčení dostat."

Období, kdy byly školy zavřené nebylo pro všechny jednoduché. Učitelé se museli přetransformovat na online výuku a pomáhali jim při tom i rodiče.

Šárka Blatoňová, třídní učitelka I.A: "Bylo to docela náročné, protože oni nevydrží dlouho u těch počítačů. Vždycky u toho byl nějaký dospělý, aby jim to zprovoznil, přihlásil je."

Maruška Bielková, žákyně I.A: "Lepší je to ve škole se učit."

Matěj Doboš, žák III.A: "Bylo to lepší než ve škole, protože nám rodiče pomáhali a pomáhala mi teta."

Matěj Wrobel, žák I.A: "Tatínek mě naučil trochu ještě nějakých písmenek, které jsme ještě neuměli."

Maruška Bielková, žákyně I.A: "S babičkou, protože mamka pracuje v domově důchodců a ona je tam vždycky zavřená."

Tomáš Pohludka, otec žáka z III.A: "Nebylo to náročné skloubit home office s výukou dětí, dvou dětí, ale zvládli jsme to. Paní učitelka byla šikovná, snažila se online učit děti, takže jsme to zvládli."

Šárka Blatoňová, třídní učitelka I.A: "Spíš to září bude hodně takové náročnější, než všichni najedeme na ty pravidla, některé děti přece jenom budou doma skoro pět měsíců."

I přes všechny neduhy doby koronavirové, se ale učitelé shodují, že mezi rodiči zavládl obrovský respekt a uznání učitelského povolání.

---

Prázdniny ve městě už jsou v plném proudu

Hry a soutěže, prezentace různých sportů, tvůrčí dílny, ale i besedy se strážníky a hasiči. Opravdu bohatý program připravilo Středisko volného času Klíč ve spolupráci s magistrátem pro děti v rámci letošní akce Prázdniny ve městě.

Děti ve Frýdku-Místku se během letošních prázdnin rozhodně nudit nebudou. Od prvního července totiž odstartoval v pořadí už patnáctý ročník oblíbené pravidelné akce Prázdniny ve městě.

Renáta Záhurská, Středisko volného času Klíč: "Děti se můžou podívat na judo, volejbal, tenis, bojová umění nebo si mohou vyzkoušet šachy, či jiné deskové hry. Dále jsme si připravili odpoledne, výtvarné odpoledne, kde si děti vyrobí domácí kosmetiku, tašky nebo malování na kameny, dále se děti můžou zúčastnit disko tanců, šifrování nebo dny se sportem."

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Děti mají v období prázdnin možnost využít pohybové a vzdělávací aktivity na území města, které jsou pro ně připraveny. Mohou tak smysluplně využít prázdninový čas, kdy rodiče jsou například v práci a podobně. Většina těchto aktivit je nabízena zdarma, případně za drobný poplatek."

Chybět nebudou zábavná a naučná dopoledne se strážníky nebo hasiči, ani výlety, například nad Palkovické hůrky nebo cyklovýlet do Skalice. Na některé akce, s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem, je nutné hlásit se předem.

Renáta Záhurská, Středisko volného času Klíč: "Počet dětí bude omezen podle dané situace. Samozřejmě, když jsou aktivity v místnostech, uzpůsobíme tohle hygienické situace, budeme dezinfikovat, tak jak to má být."

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Na prázdniny je naplánováno cirka 50 akcí ve spolupráci s 15 organizacemi. Více akcí bude pořádat středisko volného času Klíč, protože samozřejmě nám některé organizace z toho vypadly. Mají teď svých starostí dost kvůli aktuální situaci. Takže středisko volného času Klíč vykrylo tyto akce vlastními akcemi, takže přivítáme tady více dětí o prázdninách u nás."

Prázdninami ve městě bude děti provázat hrací plán, který obsahuje kompletní program a zároveň slouží jako brožurka pro sbírání samolepek.

Renáta Záhurská, Středisko volného času Klíč: "V hracím plánu jsou vlastně všechny akce, kde se konají, kdy se konají, co je potřeba si sebou vzít a za každou splněnou akci dítě dostane samolepku, kterou potom na konci prázdnin na akci Ahoj prázdniny, nám odevzdá tuto brožurku a my jim za to dáme malý dárek."

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se do tohoto projektu zapojili a připravili tyto aktivity pro děti a věřím, že se dětem budou líbit a že si je užijí."

Středisko volného času Klíč připravilo pro děti na léto také 7 pobytových a 17 příměstských táborů.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-02-07-2020-16-46