Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • V Sokolské ulici bude nová policejní služebna
  • Nemocnice ve Frýdku-Místku získala druhé CT
  • Suterén azylového domu dostává nové omítky

V Sokolské ulici bude nová policejní služebna

Ve Frýdku-Místku bude úplně nové policejní oddělení. Zázemí najdou policisté v budově, kterou jim poskytl bezúplatně magistrát. Ten také aktuálně provádí rekonstrukci interiéru a vše připravuje proto, aby se do budovy mohlo nastěhovat 40 nových policistů z oddělní hlídkové služby.

Bývalá ubytovna na Sokolské ulici bude místem, kde najdou už brzy zázemí desítky nových policistů. Aktuálně tady probíhají stavební úpravy, které objekt přemění na novou policejní služebnu.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rekonstrukce se týká druhého a třetího nadzemního podlaží. Provede se výměna omítek, výmalba, podlahy a včetně sociálních zařízení, sprch, kuchyňských linek. To jsou takové ty práce a činnosti, které se provádějí běžně v rámci rekonstrukcí, ale pro účely policie je třeba budovu nebo tu její část vybavit i mřížemi, bezpečnostními dveřmi, protipožárními dveřmi a datovými rozvody."

Díky nové služebně se posílí bezpečnost ve městě, a to magistrát vítá. Proto policii vyšel maximálně vstříc.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme okamžitě začali jednat, hledali jsme lokalitu a místo, kde bychom je mohli umístit a vybrali jsme tady tuto městskou budovu na ulici Sokolská, která je v blízkosti ulice Míru. Tady bude nově od listopadu, nejpozději prosince, 40 nových policistů, kteří budou mít jako prioritu být v terénu a pomáhat s veřejným pořádkem."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Policie má samozřejmě zájem na tom, aby mohla budovu užívat co nejdříve. My jsme se snažili tu rekonstrukci maximálně uspíšit, ale musíme respektovat i dodací lhůtu zhotovitele, kterým jsou Technické služby s tím, že dodací lhůta je 90 dní. Takže práce už probíhají, doufejme, že budou dokončeny co nejdříve, nicméně není možné vyloučit, že to stěhování a zahájení činnosti bude postupné, je to třeba mezi městem a policií koordinovat."

Zřízením oddělení hlídkové služby se navýší počet policistů v terénu a zkrátí se dojezdové časy.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "To znamená, když někdo zavolá 158 nebo 112, že se někde něco děje, tak policisté budou drtivou většinou v terénu, tady budou mít pouze zázemí, kde se budou moci převléknout, osprchovat, vyměnit směny, ale chceme právě zajistit větší bezpečnost občanů ve městě a toho tady tím docílíme."

Rekonstrukce vyjde na více než jeden milion korun a v plné výši ji uhradí město.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se rozhodli investovat městské prostředky do rekonstrukce, jednak proto, že to je budova v majetku města a jednak samozřejmě proto, že je to pro účely Policie České republiky, což je účel, který je ve veřejném zájmu."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že to je velký úspěch pro Frýdek-Místek. Kdybychom nejednali tak rychle, jak jsme jednali a neměli takovou dobrou spolupráci s Policí České republiky, tak by se nám těch 40 policistů k nám do Frýdku-Místku nepodařilo získat a byli by možná v nějakém jiném městě."

Policie bude mít také výhodu, že budovu dostane od města bezúplatně.

---

Nemocnice ve Frýdku-Místku získala druhé CT

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice ve Frýdku-Místku získalo úplně nový CT přístroj. Pomůže v lepší diagnostice onkologických pacientů a zároveň bude sloužit jako záložní CT pro celou nemocnici. V případě výpadku nebo servisu původního přístroje, se tak dokáží v nemocnici postarat i o akutní pacienty.

Nový speciální přístroj SPECT/CT nahradil starý zobrazovací přístroj Brightview. Jeho velkou výhodou je, že zvládne propojit dvě vyšetřovací metody dohromady.

Pavel Šrubař, primář oddělení nukleální medicíny Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Současně můžeme udělat své nukleární vyšetření, trojrozměrné a doplnit to CT vyšetřením, které nám upřesní anatomické poměry a tu situaci jakou potřebujeme vědět."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Je to zobrazení 3D, takže to je ten základní přístroj, který pomůže oddělní nukleární medicíny pro kvalitnější diagnostiku a současně s tím ten přístroj je duální, to znamená on aby mohl vyšetřovat dobře ty metody pro nukleární medicínu, tak má ještě plnohodnotné CT, to je šestnácti slideový přístroj a pro mě je důležitá jedna věc, která nukleární medicína dostala velmi kvalitní zobrazovací techniku a zvýší se kvalita snímků a potom kvalita péče o pacienty."

Pavel Šrubař, primář oddělení nukleální medicíny Nemocnice ve Frýdku-Místku: "U onkologických pacientů se jedná hlavně o stageing, to znamená sledování během průběhu léčby pacienta, od začátku vlastně průběžně, jak se vyvíjí třeba stav metastáz, což je důležité pro další postup."

Přístroj pomůže například sledovat pacienty s nemocemi štítné žlázy, ischemickou chorobou srdeční a další.

Pavel Šrubař, primář oddělení nukleální medicíny Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Co se týče počtu okologických a kardiologických pacientů, tak jak je všeobecně známo, počty onkologických pacientů narůstají, je to i včasnou a lepší diagnostikou a ischemická choroba srdeční patří mezi vlastně do první trojice onemocnění, které sužují civilizaci."

Nemocnice zároveň získala druhé plnohodnotné CT, které bude sloužit jako záložní.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V případě servisu, který trvá osm hodin nebo v případě nějakého výpadku, který muže přijít déletrvajícího, tak ta péče o akutní pacienty, kteří potřebují teď hned akutní vyšetření CT, co se týká břicha nebo nějaké kontuze mozku a podobně, tak máme zajištěný druhý plnohodnotný přístroj, který bude v nemocnici fungovat a toto je opravdu velké a výrazné zvýšení bezpečnosti pacientů v naší nemocnici."

Přístroj stál 25 milionů korun, zároveň se musely udělat i stavební úpravy, aby ho dostali na oddělení. 80 procent částky ale pokryla dotace z ministerstva zdravotnictví a zbytek doplatil zřizovatel.

---

Suterén azylového domu dostává nové omítky

Azylový dům pro matky s dětmi Sára ve Frýdku-Místku prochází drobnou rekonstrukcí. Kvůli vlhkosti v suterénu, která by mohla zásadně ohrozit provoz domu se tady dělají nové omítky. Hotovo by mělo být do poloviny listopady a rekonstrukci vysoutěžilo město za 422 tisíc korun.

Suterén azylového domu Sára se momentálně proměnil ve staveniště. Většina prostor se tady dlouhodobě používala jako skladovací.

Jan Savický, Slezská diakonie: "Kde skladujeme nějaké ložní prádlo a věci, které potřebujeme používat pro tu sociální službu, ale je tu i prostor pro poskytování sociální služby, kde může být jedna klientka s dětmi, a to proč se tady něco děje vzniklo proto, že ten dům je hodně starý, nějaká rekonstrukce tady už proběhla, ale problém je se spodní vodou."

Vlhkost následně způsobila poškození omítek a zároveň začala ohrožovat fungování azylového domu.

Jan Savický, Slezská diakonie: "Ta spodní vlhkost vzlíná a začala se projevovat tím, že ta omítka se drolila a na některých místech v těch nebytových prostorech se začala utvářet i plíseň, což už je hodně na hraně a kdyby se to objevilo i v těch prostorech, kde poskytujeme i tu sociální službu, tak tam už bychom nebyli schopni zajistit ty hygienické normy. Proto se to tady opravuje."

Azylový dům funguje pro matky s dětmi ve Frýdku-Místku od roku 2011, zřizovatelem je právě Slezská diakonie, ale dům patří městu, které se nyní o potřebnou rekonstrukci postaralo.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ty prostory byly už opravdu neúnosné, byla tam plíseň, jak v těch zdech, tak ve vybavovacích předmětech, takže bylo třeba opravdu tam provést opatření, aby ta zemní vlhkost ustala v celém objektu."

Omítky poškozené vlhkostí zedníci odstraní, ty nové jsou pak prováděny jako sušicí omítky na bázi hydraulických pojiv a kvarcitového písku. Nové povrchy pak budou vymalovány malířským bílým, vysoce paropropustným nátěrem.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mám radost z toho, že se letos našly finance právě na sanaci tohoto problému. Azylový dům Sára je totiž velmi potřebná služba na území města Frýdku-Místku, nachází se zde 8 bytových jednotek s celkovou kapacitou 26 lůžek, kde jsou právě matky s dětmi, dále je k dispozici 11 lůžek pro ženy, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Cílem je, aby se uživatelé tohoto azylového domu začlenili zpět do běžné společnosti a nalezli vhodné bydlení, k čemuž jim pomáhají sociální pracovníci azylového domu Sára."

Jan Savický, Slezská diakonie: "My jsme moc rádi v tom smyslu, že město jako majitel objektu se o to nějak stará a investovalo nějaké prostředky a nemalé asi, protože bez toho bychom nemohli tu službu poskytovat."

Rekonstrukce byla zadána formou veřejných zakázek a vyjde na 422 tisíc korun. Hotová by měla být do poloviny listopadu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
02. listopadu 2020, 16:30

V Sokolské ulici bude nová policejní služebna

Ve Frýdku-Místku bude úplně nové policejní oddělení. Zázemí najdou policisté v budově, kterou jim poskytl bezúplatně magistrát. Ten také aktuálně provádí rekonstrukci interiéru a vše připravuje proto, aby se do budovy mohlo nastěhovat 40 nových policistů z oddělní hlídkové služby.

Bývalá ubytovna na Sokolské ulici bude místem, kde najdou už brzy zázemí desítky nových policistů. Aktuálně tady probíhají stavební úpravy, které objekt přemění na novou policejní služebnu.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rekonstrukce se týká druhého a třetího nadzemního podlaží. Provede se výměna omítek, výmalba, podlahy a včetně sociálních zařízení, sprch, kuchyňských linek. To jsou takové ty práce a činnosti, které se provádějí běžně v rámci rekonstrukcí, ale pro účely policie je třeba budovu nebo tu její část vybavit i mřížemi, bezpečnostními dveřmi, protipožárními dveřmi a datovými rozvody."

Díky nové služebně se posílí bezpečnost ve městě, a to magistrát vítá. Proto policii vyšel maximálně vstříc.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme okamžitě začali jednat, hledali jsme lokalitu a místo, kde bychom je mohli umístit a vybrali jsme tady tuto městskou budovu na ulici Sokolská, která je v blízkosti ulice Míru. Tady bude nově od listopadu, nejpozději prosince, 40 nových policistů, kteří budou mít jako prioritu být v terénu a pomáhat s veřejným pořádkem."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Policie má samozřejmě zájem na tom, aby mohla budovu užívat co nejdříve. My jsme se snažili tu rekonstrukci maximálně uspíšit, ale musíme respektovat i dodací lhůtu zhotovitele, kterým jsou Technické služby s tím, že dodací lhůta je 90 dní. Takže práce už probíhají, doufejme, že budou dokončeny co nejdříve, nicméně není možné vyloučit, že to stěhování a zahájení činnosti bude postupné, je to třeba mezi městem a policií koordinovat."

Zřízením oddělení hlídkové služby se navýší počet policistů v terénu a zkrátí se dojezdové časy.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "To znamená, když někdo zavolá 158 nebo 112, že se někde něco děje, tak policisté budou drtivou většinou v terénu, tady budou mít pouze zázemí, kde se budou moci převléknout, osprchovat, vyměnit směny, ale chceme právě zajistit větší bezpečnost občanů ve městě a toho tady tím docílíme."

Rekonstrukce vyjde na více než jeden milion korun a v plné výši ji uhradí město.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se rozhodli investovat městské prostředky do rekonstrukce, jednak proto, že to je budova v majetku města a jednak samozřejmě proto, že je to pro účely Policie České republiky, což je účel, který je ve veřejném zájmu."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že to je velký úspěch pro Frýdek-Místek. Kdybychom nejednali tak rychle, jak jsme jednali a neměli takovou dobrou spolupráci s Policí České republiky, tak by se nám těch 40 policistů k nám do Frýdku-Místku nepodařilo získat a byli by možná v nějakém jiném městě."

Policie bude mít také výhodu, že budovu dostane od města bezúplatně.

---

Nemocnice ve Frýdku-Místku získala druhé CT

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice ve Frýdku-Místku získalo úplně nový CT přístroj. Pomůže v lepší diagnostice onkologických pacientů a zároveň bude sloužit jako záložní CT pro celou nemocnici. V případě výpadku nebo servisu původního přístroje, se tak dokáží v nemocnici postarat i o akutní pacienty.

Nový speciální přístroj SPECT/CT nahradil starý zobrazovací přístroj Brightview. Jeho velkou výhodou je, že zvládne propojit dvě vyšetřovací metody dohromady.

Pavel Šrubař, primář oddělení nukleální medicíny Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Současně můžeme udělat své nukleární vyšetření, trojrozměrné a doplnit to CT vyšetřením, které nám upřesní anatomické poměry a tu situaci jakou potřebujeme vědět."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Je to zobrazení 3D, takže to je ten základní přístroj, který pomůže oddělní nukleární medicíny pro kvalitnější diagnostiku a současně s tím ten přístroj je duální, to znamená on aby mohl vyšetřovat dobře ty metody pro nukleární medicínu, tak má ještě plnohodnotné CT, to je šestnácti slideový přístroj a pro mě je důležitá jedna věc, která nukleární medicína dostala velmi kvalitní zobrazovací techniku a zvýší se kvalita snímků a potom kvalita péče o pacienty."

Pavel Šrubař, primář oddělení nukleální medicíny Nemocnice ve Frýdku-Místku: "U onkologických pacientů se jedná hlavně o stageing, to znamená sledování během průběhu léčby pacienta, od začátku vlastně průběžně, jak se vyvíjí třeba stav metastáz, což je důležité pro další postup."

Přístroj pomůže například sledovat pacienty s nemocemi štítné žlázy, ischemickou chorobou srdeční a další.

Pavel Šrubař, primář oddělení nukleální medicíny Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Co se týče počtu okologických a kardiologických pacientů, tak jak je všeobecně známo, počty onkologických pacientů narůstají, je to i včasnou a lepší diagnostikou a ischemická choroba srdeční patří mezi vlastně do první trojice onemocnění, které sužují civilizaci."

Nemocnice zároveň získala druhé plnohodnotné CT, které bude sloužit jako záložní.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V případě servisu, který trvá osm hodin nebo v případě nějakého výpadku, který muže přijít déletrvajícího, tak ta péče o akutní pacienty, kteří potřebují teď hned akutní vyšetření CT, co se týká břicha nebo nějaké kontuze mozku a podobně, tak máme zajištěný druhý plnohodnotný přístroj, který bude v nemocnici fungovat a toto je opravdu velké a výrazné zvýšení bezpečnosti pacientů v naší nemocnici."

Přístroj stál 25 milionů korun, zároveň se musely udělat i stavební úpravy, aby ho dostali na oddělení. 80 procent částky ale pokryla dotace z ministerstva zdravotnictví a zbytek doplatil zřizovatel.

---

Suterén azylového domu dostává nové omítky

Azylový dům pro matky s dětmi Sára ve Frýdku-Místku prochází drobnou rekonstrukcí. Kvůli vlhkosti v suterénu, která by mohla zásadně ohrozit provoz domu se tady dělají nové omítky. Hotovo by mělo být do poloviny listopady a rekonstrukci vysoutěžilo město za 422 tisíc korun.

Suterén azylového domu Sára se momentálně proměnil ve staveniště. Většina prostor se tady dlouhodobě používala jako skladovací.

Jan Savický, Slezská diakonie: "Kde skladujeme nějaké ložní prádlo a věci, které potřebujeme používat pro tu sociální službu, ale je tu i prostor pro poskytování sociální služby, kde může být jedna klientka s dětmi, a to proč se tady něco děje vzniklo proto, že ten dům je hodně starý, nějaká rekonstrukce tady už proběhla, ale problém je se spodní vodou."

Vlhkost následně způsobila poškození omítek a zároveň začala ohrožovat fungování azylového domu.

Jan Savický, Slezská diakonie: "Ta spodní vlhkost vzlíná a začala se projevovat tím, že ta omítka se drolila a na některých místech v těch nebytových prostorech se začala utvářet i plíseň, což už je hodně na hraně a kdyby se to objevilo i v těch prostorech, kde poskytujeme i tu sociální službu, tak tam už bychom nebyli schopni zajistit ty hygienické normy. Proto se to tady opravuje."

Azylový dům funguje pro matky s dětmi ve Frýdku-Místku od roku 2011, zřizovatelem je právě Slezská diakonie, ale dům patří městu, které se nyní o potřebnou rekonstrukci postaralo.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ty prostory byly už opravdu neúnosné, byla tam plíseň, jak v těch zdech, tak ve vybavovacích předmětech, takže bylo třeba opravdu tam provést opatření, aby ta zemní vlhkost ustala v celém objektu."

Omítky poškozené vlhkostí zedníci odstraní, ty nové jsou pak prováděny jako sušicí omítky na bázi hydraulických pojiv a kvarcitového písku. Nové povrchy pak budou vymalovány malířským bílým, vysoce paropropustným nátěrem.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mám radost z toho, že se letos našly finance právě na sanaci tohoto problému. Azylový dům Sára je totiž velmi potřebná služba na území města Frýdku-Místku, nachází se zde 8 bytových jednotek s celkovou kapacitou 26 lůžek, kde jsou právě matky s dětmi, dále je k dispozici 11 lůžek pro ženy, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Cílem je, aby se uživatelé tohoto azylového domu začlenili zpět do běžné společnosti a nalezli vhodné bydlení, k čemuž jim pomáhají sociální pracovníci azylového domu Sára."

Jan Savický, Slezská diakonie: "My jsme moc rádi v tom smyslu, že město jako majitel objektu se o to nějak stará a investovalo nějaké prostředky a nemalé asi, protože bez toho bychom nemohli tu službu poskytovat."

Rekonstrukce byla zadána formou veřejných zakázek a vyjde na 422 tisíc korun. Hotová by měla být do poloviny listopadu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-02-11-2020-16-34