Přestavba bývalého hotelu začíná, nabídne až 90 bytů
Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.
Městská společnost Distep pokračuje v plánu rekonstruovat bývalý hotel Centrum. Po jeho kompletním vnitřním odstrojení nyní přijdou na řadu stavební práce.
Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Společnost Distep získala stavební povolení, což znamená, že mohou začít práce – budeme stavět lešení, odstrojovat fasádu, měnit okna a zateplovat objekt. V bývalém restauračním traktu bude zázemí společnosti Distep, v bývalé ubytovací části pak rezidenční byty."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta příprava musela být důsledná – bylo potřeba odstranit nepotřebné vybavení, vyklidit objekt, samozřejmě odstranit staré sítě a tak dále. Takže to všechno směřovalo k tomu, že dneska už je ten hotel připravený na rekonstrukci. Po ukončení si slibujeme, že tam vznikne 90 bytových jednotek, které si bude pronajímat společnost Distep za komerční nájem a tím vylepší své hospodaření."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budou to většinou malometrážní byty – 1+1, 2+1, část jich může být vytvořena jako 3+1."
Mrcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V přízemí bude 6 bytů, které jsou bezbariérové, budou pro osoby, které jsou handicapovaní, které trpí nějakým zdravotním postižením. Budou v přízemí, budou i s malou předzahrádkou, takže toto vnímám jako také velmi pozitivní i pro skupinu občanů, kteří jsou handicapovaní."
Přesný počet všech bytů se bude ještě upravovat. Distep pracuje s variantou, že by jich mohlo být od 40 do 90.
Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Pokud vše půjde podle plánu, chceme mít vnější úpravy hotové do Vánoc. Ideálně do tří let by měl být celý objekt hotový."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to velmi dobrý signál, protože vedle té necelé stovky městských bytů je ve stádiu buď už realizace, nebo přípravy asi tisícovka bytů soukromých investorů. Z nich teda opravdu asi čtyři sta už jsou ve fázi, kdy se buď staví, nebo mají stavební povolení, a ta stavba se rozjíždí."
Město koupilo chátrající hotel Centrum v roce 2018 za 41 milionů. V roce 2022 ho pak za 44 milionů prodalo městské společnosti Distep. Ta se následně pustila do rekonstrukce s odhadem za 109 milionů.
Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Součástí rekonstrukce je i nový výměník, který bude využívat moderní technologii – v zimě vytápět objekt, v létě chladit. Díky tomu budeme jeden z prvních objektů, který tuto možnost nabídne i pro bytové jednotky a vytvoří tak optimální tepelnou pohodu po celý rok."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My s ním do budoucna počítáme, že by mohl vytápět okolní pozemky nebo okolní stavby na těch okolních pozemcích, které by měly vzniknout v průběhu pěti až osmi let. To byl jeden z důvodů, proč jsme chtěli, ať to vlastní Distep, aby na tom ekonomicky profitovala jak společnost, tak i město."
Do nových bytů v bývalém hotelu by se první nájemníci mohli nastěhovat na konci roku 2026.
---
ADRA otevřela ve F-M nový charitativní obchod
Dobrovolnická organizace ADRA otevřela ve Frýdku-Místku nový charitativní obchod. Lidé zde mohou nakoupit oblečení z druhé ruky a zároveň podpořit dobročinné aktivity. Obchod navazuje na dlouholetou činnost organizace v oblasti pomoci potřebným a lidé ho najdou v Místku.
V ulici U staré pošty v centru Místku otevřela ADRA nový charitativní obchůdek. Vznikl díky podpoře zaměstnanců a sponzorů.
Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Tím, že se nám podařilo získat tyto prostory, můžeme lidem opět nabídnout věci z druhé ruky a zároveň pomoci městu zužitkovat odpad, který lidé vyhazují. A my tomu dáváme druhou šanci."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že tady toto místo opět funguje jako charitativní, protože před třemi roky tady bylo založeno sbírkové místo pro lidi z Ukrajiny. Takže nyní je tady toto místo otevřeno všem občanům města Frýdku-Místku, kteří třeba nemají takové finanční možnosti, aby si mohli koupit drahé oblečení, tak tady v tomto charitativním obchůdku si můžou určitě vybrat."
Hlavním zdrojem oblečení jsou kontejnery na textil. ADRA jich spravuje na 4 desítky nejen napříč regionem.
Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Já jsem se v té uvítací řeči zmínil, že jsme vybrali 190 tun oblečení v loňském roce. A to je to zboží, které tady jsme schopni nabízet. Pravdou je, že zhruba 10 % z toho všeho, co vybereme, je vhodné dál k použití, zbytek se ekologicky likviduje. Pravdou je, že zhruba 10 % z toho všeho, co vybereme, je vhodné dál k použití, zbytek se ekologicky likviduje. Ale to je ten zdroj, který máme, a lidé nám nosí kvalitní věci. Jsem rád, že to nosí přímo třeba i tady do obchůdku a že to můžeme nabízet."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že ADRA tady ve Frýdku-Místku provozuje ještě jeden obchůdek, který je ve Frýdku na náměstí nebo na Radniční ulici, a dalších dvanáct kontejnerů na textil, aby ten textil neskončil někde v popelnicích."
Obchody jsou otevřeny od pondělí do čtvrtka od 9 do 16 hodin a v pátek od 9 do 14 hodin. Zákazníci zde mohou najít nejen oblečení, ale i další drobnosti, které poslouží v domácnostech. Výtěžek jde na podporu aktivit, které ADRA ve městě provozuje od dobrovolnictví přes sociální šatník až po péči o děti s autismem.
---
Zdravotnická škola ve F-M posílá své žáky na praxi do Německa
SZŠ ve Frýdku-Místku vybírala ze svých žáků ty nejlepší pro zahraniční praxi. Výběr probíhal formou konkurzu na absolvování praxe konkrétně v Německu. Více v reportáži.
SZŠ ve Frýdku-Místku v rámci projektu Erasmus+ často a ráda posílá své žáky na praxi do Německa.
Jiří Gajda, ředitel SZŠ Frýdek-Místek: „Naše spolupráce s německou stranou je už delší než deset let, ty praxe jsou oboustranné: naši žáci jezdí do Německa a ti němečtí zase k nám. Naše studenty vybíráme formou konkurzu, abych tam poslali ty nejlepší a nejvhodnější.“
Kritéria pro výběr žáků jsou předem daná.
Soňa Gojová, učitelka SZŠ Frýdek-Místek: „Rozhodující jsou jazykové znalosti a odborné vědomosti. Nemalou roli hraje názor třídního učitele. Důležitá je i docházka daného žáka.“
Z praxe v německých zařízeních si žáci vozí cenné zkušenosti.
anketa: žáci SZŠ Frýdek-Místek
„Naučila jsem se nové metody, jak se starat o děti.“
„Já jsem byl v domově seniorů, ale užili jsme si i výlety.
„Starala jsem se o děti ve školce, hrála jsem si s nimi, chodila ven.“
---