Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Téměř všude opět platí povinnost nosit roušky
  • Petice za bezplatnou dálnici D56 stále sbírá podpisy
  • Ministr kultury navštívil divadlo Čtyřlístek

Téměř všude opět platí povinnost nosit roušky

Rostoucí počet nakažených opět zahalil celé Česko do roušek. Začátek školního roku přinesl zároveň několik komplikací ve školách. Základní škola Osmička měla tři pozitivně testované zaměstnance, několik pedagogů a tři třídy proto hygienici poslali do karantény. Postupně už se ale budou vracet do výuky.

Nástup tisíců dětí a pedagogů do škol byl ve znamení velkých obav. Ve Frýdku-Místku začal bez komplikací, jenže pár dní na to přišly první nepříjemné zprávy o nakažených nemocí Covid-19 na Osmé základní škole. To samozřejmě spustilo trasování, karanténu a další opatření.

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Ve chvíli, kdy jsme zjistili, že tady toto ohnisko je, tak se provádělo testování krajskou hygienickou stanicí, tam bylo vyhodnoceno několik kolegů, nikoliv jako nakažených, ale že byli v kontaktu."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tři zaměstnanci jsou nemocní, 11 jich je v karanténě, zároveň byly do karantény poslány tři třídy, ve škole se zavedla přísnější hygienická opatření, žáci musí nosit ve společných prostorech roušky, zároveň byla zkrácena výuka z důvodů právě těch pedagogů, kteří jsou v karanténě, takže aby výuka mohla probíhat."

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Zde musím se opravdu velice pochvalně vyslovit i o našich rodičích, protože tam ty děti z těch rodin to mají nastaveno tak, že v devadesáti procentech opravdu ty roušky nosí a tím pádem chrání sebe i ostatní."

Všichni zaměstnanci školy prošli preventivním dvoukolovým testováním, které dopadlo na výbornou.

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "V tuto chvíli máme informace i z toho druhého testování a jsme všichni negativní, takže to je výborné, takže tam vlastně můžeme uklidnit jak naši rodičovskou veřejnost, tak veřejnost celkově, i naše žáky. Postupně už se nám kolegové začnou vracet, takže od příštího týdne už bude probíhat výuka v režimu běžném."

Kromě zavedených nařízení dodržuje škola průběžnou dezinfekci a všichni zaměstnanci nosí povinně respirátoy.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Všechny tyto opatření byly zavedeny po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí, zároveň škola konzultuje tato opatření s odborem bezpečnostních rizik, který máme na magistrátu a postupuje dle manuálu, který vydalo před začátkem školního roku ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy."

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Zde opravdu patří poděkování všem, protože ve spolupráci proběhlo jak to testování zaměstnanců školy, tak proběhla ohnisková dezinfekce všech místností a prostor, které by mohly být kontaminovány a tam patří poděkování také Hasičskému sboru Moravskoslezského kraje a odboru bezpečnostních rizik magistrátního města."

Aktuálně ale celá Česká republika zaznamenala obrovský nárůst nakažených, kdy jsou to až tisíce lidí denně s největšími počty v Praze, ale i v některých dalších regionech. Ministerstvo zdravotnictví proto zavedlo od čtvrtku povinnost nosit roušky ve všech vnitřních společných prostorách, s to i ve škole, v práci nebo například na chodbách bytových domů.

---

Petice za bezplatnou dálnici D56 stále sbírá podpisy

Petici za bezplatnou dálnici D56 už podepsalo přes 5 tisíc lidí. Starostové okolních obcí bojují za zrušení dálničního poplatku mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou už několik let. Nyní spojili síly a před několika týdny rozjeli petici, která bude k dispozici do 15. září, pak se odešle na ministerstvo dopravy.

Dálnice D56 z Ostravy do Frýdku-Místku má jen 12 kilometrů. Jde tak o nejkratší dálnici v celé České republice. Původně byla postavena jako rychlostní silnice a pro okolní obce byla něco jako obchvat. Dlouhodobě proto proti jejímu zpoplatnění protestují.

Anketa: 1.) "Určitě bych byla radši, kdyby to nebylo zpoplatněné, protože to je vlastně jediný hlavní tah mezi Ostravou a Frýdkem." 2.) "Je to nesmysl, strašné v současné době, kdy se tam vůbec nedá plynuje jezdit." 3.) "Mělo by se to dočasně znepoplatnit nebo bude to trvat rok, dva a tím pádem to není dálnice."

Před několika týdny rozjeli starostové třinácti okolních obcí petici za zrušení poplatku, poukazují především na to, že přes jejich obce jezdí tisíce řidičů denně, kteří odmítají dálniční známku platit.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zhruba podle toho sčítání, které máme, tak máme v tuto chvíli kolem 5 000 podpisů, s tím, že začíná běžet poslední výzva, zhruba do 15. září je možnost petici podepsat, takže vyzýváme všechny, které ten problém zajímá, aby se připojili a zhruba kolem 22. a 23. bychom rádi petici odeslali na ministerstvo dopravy, kde je do konce září termín na podávání připomínek."

Například zdejší obcí Žabeň projede denně v průměru na 7,5 tisíce aut, což je podle zdejšího starosty poměrně velké číslo.

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "My jsme obec, kde je cirka 900 obyvatel, tak si to jenom spočítejte kolik lidí a aut tady zbytečně pendluje a mohla by jezdit po dálnici."

Celkem už petici podporuje více než 17 obcí a jejich zástupců.

Otakar Šimík, místostarosta Ostravy-Jih: "Obyvatelé Ostravy-Jihu mají zájem o podpis petice, dneska jsme jich odevzdali už několik set podpisů."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jednáme s ministerstvem dopravy už od roku 2017 s tím, že se neustále ty kontakty zintenzivňují. V letošním roce se k nám připojil i Moravskoslezský kraj, krajské zastupitelstvo podpořilo i zaslání námitek a my jsme jednali na ministerstvu dopravy s paní náměstkyní. Je třeba si uvědomit, že ministerstvo dopravy se k tomu netváří nijak radostně, pro ně ten problém samozřejmě neexistuje."

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "Vůbec nechápu tu situaci, která tady je, kdy nám několikrát napsali do dopisu, ať si ze státního fondu dopravní infrastruktury zažádáme a vytvoříme si obchvat vlastní, absurdní situace, my dá se říci jedním obchvatem je dálnice, druhým přivaděč k Biocelu, my tady ty obchvaty máme, ale přesto vidíte, že ten provoz je tady neúměrný."

Zástupci obcí poukazují také na to, že dálnice se věčně opravuje a jsou na ní řady omezení. Ve Frýdku-Místku je petice k podpisu v budovách magistrátu, ale najedete ji také ve Starém Městě, Dobré, Vratimově nebo v Raškovicích.

---

Ministr kultury navštívil divadlo Čtyřlístek

Tržby nám po koronavirové krizi spadly na třetinu a nevíme co bude dál. Ochotníci z divadla Čtyřlístek mají lehké obavy o budoucnost. Neztrácejí ale optimismus a věří, že sezónu v říjnu opět zahájí. Malou scénu navštívil osobně ministr kultury Lubomír Zaorálek a velmi ho překvapila. Ochotníky ujistil, že by neměla prozatím přijít žádná razantní omezující opatření.

Ministr kultury zavítal do divadla Čtyřlístek v rámci své návštěvy v Moravskoslezském kraji. Prohlédl si všechny jeho prostory a s ochotníky také diskutoval o negativních dopadech pandemie koronaviru na jejich soubor.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadelního spolku FAMUS: "Omezilo nás to hodně, protože zrovna jsme měli výjezd, několik představení mělo být jako zájezdových, ty se neuskutečnily pochopitelně a potom nás to zaskočilo v březnu a sezóna končí v květnu, co si budem povídat. Co nás čeká letos, to zatím nevíme. Co se týká tržeb, tak jsme na třetině, na jedné třetině oproti ostatnímu a díky městu, že nás podporuje, tak to zvládáme."

Soubor přesto neztrácí optimismus a věří, že v říjnu opět zahájí sezónu.

Lubomír Zaorálek, ministr kultury: "Udělalo to na mě velký dojem. Jak s minimálními nároky v poměrně malém prostoru s jakou chutí tady hrají divadlo tolik let, desetiletí, to mi připadá, že je docela neuvěřitelné, s minimálními náklady a vlastně je nic nezastaví, takže já jsem si říkal jediné proboha, aby tady ta viróza nezpůsobila, že se nenastartuje, jak mají naplánováno teď v říjnu. Jak jsem zjistil, tak je tady pořád plno. Dokonce někdy problém se tady dostat a to, že to tady lidi baví a že dokonce se baví i v tom hledišti a že si to tady lidi dělají sami, to mi připadá, že je ohromné."

Ludmila Deutscherová, starostka Divadelního spolku FAMUS: "Zaměstnance nemáme žádné, protože jsme všichni ochotníci a je nás tu celkem 65, máme 6 souborů a každý soubor se zabývá něčím jiným. Někteří hrají jenom loutky, někteří hrají anglicko-české divadlo, někteří hrají pro dospělé i pro děti, někteří hrají jenom pro děti, někteří si skládají ty hry, píšou sami, takže je to takové všestranné."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V mládí jsem tady hrával a samozřejmě jsem prožíval i ty útrapy, které byly dříve, kdy divadlo bylo v Místku, následně muselo prostory opustit, poté se přesunulo tady do divadla Čtyřlístek, takže já jsem rád, že se nakonec podařilo vyřešit financování, že město každoročně podporuje jak tu budovu, která patří dneska městu, kterou město nabylo, tak podporuje i ty divadelní soubory."

Situace v divadlech je podle ministra aktuálně dobrá, takže by podle něj nemělo dojít k nějakému razantnímu omezování jejich fungování.

Lubomír Zaorálek, ministr kultury: "Panuje přesvědčení mezi divadelníky, že ten systém je poměrně bezpečný, že když se používají roušky, když se používají hygienická opatření, tak dokonce se jim daří i ty soubory držet pohromadě, většinou v těch regionech v republice, to by měl zaklepat někdo, tak to prostě funguje."

Ministr zdravotnictví ujistil ministra kultury, že by v oblasti divadel vláda neměla dělat žádná prudká a nepředvídatelná rozhodnutí, bez toho, aniž by se na tom oba dohodli.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
10. září 2020, 16:40

Téměř všude opět platí povinnost nosit roušky

Rostoucí počet nakažených opět zahalil celé Česko do roušek. Začátek školního roku přinesl zároveň několik komplikací ve školách. Základní škola Osmička měla tři pozitivně testované zaměstnance, několik pedagogů a tři třídy proto hygienici poslali do karantény. Postupně už se ale budou vracet do výuky.

Nástup tisíců dětí a pedagogů do škol byl ve znamení velkých obav. Ve Frýdku-Místku začal bez komplikací, jenže pár dní na to přišly první nepříjemné zprávy o nakažených nemocí Covid-19 na Osmé základní škole. To samozřejmě spustilo trasování, karanténu a další opatření.

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Ve chvíli, kdy jsme zjistili, že tady toto ohnisko je, tak se provádělo testování krajskou hygienickou stanicí, tam bylo vyhodnoceno několik kolegů, nikoliv jako nakažených, ale že byli v kontaktu."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tři zaměstnanci jsou nemocní, 11 jich je v karanténě, zároveň byly do karantény poslány tři třídy, ve škole se zavedla přísnější hygienická opatření, žáci musí nosit ve společných prostorech roušky, zároveň byla zkrácena výuka z důvodů právě těch pedagogů, kteří jsou v karanténě, takže aby výuka mohla probíhat."

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Zde musím se opravdu velice pochvalně vyslovit i o našich rodičích, protože tam ty děti z těch rodin to mají nastaveno tak, že v devadesáti procentech opravdu ty roušky nosí a tím pádem chrání sebe i ostatní."

Všichni zaměstnanci školy prošli preventivním dvoukolovým testováním, které dopadlo na výbornou.

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "V tuto chvíli máme informace i z toho druhého testování a jsme všichni negativní, takže to je výborné, takže tam vlastně můžeme uklidnit jak naši rodičovskou veřejnost, tak veřejnost celkově, i naše žáky. Postupně už se nám kolegové začnou vracet, takže od příštího týdne už bude probíhat výuka v režimu běžném."

Kromě zavedených nařízení dodržuje škola průběžnou dezinfekci a všichni zaměstnanci nosí povinně respirátoy.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Všechny tyto opatření byly zavedeny po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí, zároveň škola konzultuje tato opatření s odborem bezpečnostních rizik, který máme na magistrátu a postupuje dle manuálu, který vydalo před začátkem školního roku ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy."

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Zde opravdu patří poděkování všem, protože ve spolupráci proběhlo jak to testování zaměstnanců školy, tak proběhla ohnisková dezinfekce všech místností a prostor, které by mohly být kontaminovány a tam patří poděkování také Hasičskému sboru Moravskoslezského kraje a odboru bezpečnostních rizik magistrátního města."

Aktuálně ale celá Česká republika zaznamenala obrovský nárůst nakažených, kdy jsou to až tisíce lidí denně s největšími počty v Praze, ale i v některých dalších regionech. Ministerstvo zdravotnictví proto zavedlo od čtvrtku povinnost nosit roušky ve všech vnitřních společných prostorách, s to i ve škole, v práci nebo například na chodbách bytových domů.

---

Petice za bezplatnou dálnici D56 stále sbírá podpisy

Petici za bezplatnou dálnici D56 už podepsalo přes 5 tisíc lidí. Starostové okolních obcí bojují za zrušení dálničního poplatku mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou už několik let. Nyní spojili síly a před několika týdny rozjeli petici, která bude k dispozici do 15. září, pak se odešle na ministerstvo dopravy.

Dálnice D56 z Ostravy do Frýdku-Místku má jen 12 kilometrů. Jde tak o nejkratší dálnici v celé České republice. Původně byla postavena jako rychlostní silnice a pro okolní obce byla něco jako obchvat. Dlouhodobě proto proti jejímu zpoplatnění protestují.

Anketa: 1.) "Určitě bych byla radši, kdyby to nebylo zpoplatněné, protože to je vlastně jediný hlavní tah mezi Ostravou a Frýdkem." 2.) "Je to nesmysl, strašné v současné době, kdy se tam vůbec nedá plynuje jezdit." 3.) "Mělo by se to dočasně znepoplatnit nebo bude to trvat rok, dva a tím pádem to není dálnice."

Před několika týdny rozjeli starostové třinácti okolních obcí petici za zrušení poplatku, poukazují především na to, že přes jejich obce jezdí tisíce řidičů denně, kteří odmítají dálniční známku platit.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zhruba podle toho sčítání, které máme, tak máme v tuto chvíli kolem 5 000 podpisů, s tím, že začíná běžet poslední výzva, zhruba do 15. září je možnost petici podepsat, takže vyzýváme všechny, které ten problém zajímá, aby se připojili a zhruba kolem 22. a 23. bychom rádi petici odeslali na ministerstvo dopravy, kde je do konce září termín na podávání připomínek."

Například zdejší obcí Žabeň projede denně v průměru na 7,5 tisíce aut, což je podle zdejšího starosty poměrně velké číslo.

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "My jsme obec, kde je cirka 900 obyvatel, tak si to jenom spočítejte kolik lidí a aut tady zbytečně pendluje a mohla by jezdit po dálnici."

Celkem už petici podporuje více než 17 obcí a jejich zástupců.

Otakar Šimík, místostarosta Ostravy-Jih: "Obyvatelé Ostravy-Jihu mají zájem o podpis petice, dneska jsme jich odevzdali už několik set podpisů."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jednáme s ministerstvem dopravy už od roku 2017 s tím, že se neustále ty kontakty zintenzivňují. V letošním roce se k nám připojil i Moravskoslezský kraj, krajské zastupitelstvo podpořilo i zaslání námitek a my jsme jednali na ministerstvu dopravy s paní náměstkyní. Je třeba si uvědomit, že ministerstvo dopravy se k tomu netváří nijak radostně, pro ně ten problém samozřejmě neexistuje."

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "Vůbec nechápu tu situaci, která tady je, kdy nám několikrát napsali do dopisu, ať si ze státního fondu dopravní infrastruktury zažádáme a vytvoříme si obchvat vlastní, absurdní situace, my dá se říci jedním obchvatem je dálnice, druhým přivaděč k Biocelu, my tady ty obchvaty máme, ale přesto vidíte, že ten provoz je tady neúměrný."

Zástupci obcí poukazují také na to, že dálnice se věčně opravuje a jsou na ní řady omezení. Ve Frýdku-Místku je petice k podpisu v budovách magistrátu, ale najedete ji také ve Starém Městě, Dobré, Vratimově nebo v Raškovicích.

---

Ministr kultury navštívil divadlo Čtyřlístek

Tržby nám po koronavirové krizi spadly na třetinu a nevíme co bude dál. Ochotníci z divadla Čtyřlístek mají lehké obavy o budoucnost. Neztrácejí ale optimismus a věří, že sezónu v říjnu opět zahájí. Malou scénu navštívil osobně ministr kultury Lubomír Zaorálek a velmi ho překvapila. Ochotníky ujistil, že by neměla prozatím přijít žádná razantní omezující opatření.

Ministr kultury zavítal do divadla Čtyřlístek v rámci své návštěvy v Moravskoslezském kraji. Prohlédl si všechny jeho prostory a s ochotníky také diskutoval o negativních dopadech pandemie koronaviru na jejich soubor.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadelního spolku FAMUS: "Omezilo nás to hodně, protože zrovna jsme měli výjezd, několik představení mělo být jako zájezdových, ty se neuskutečnily pochopitelně a potom nás to zaskočilo v březnu a sezóna končí v květnu, co si budem povídat. Co nás čeká letos, to zatím nevíme. Co se týká tržeb, tak jsme na třetině, na jedné třetině oproti ostatnímu a díky městu, že nás podporuje, tak to zvládáme."

Soubor přesto neztrácí optimismus a věří, že v říjnu opět zahájí sezónu.

Lubomír Zaorálek, ministr kultury: "Udělalo to na mě velký dojem. Jak s minimálními nároky v poměrně malém prostoru s jakou chutí tady hrají divadlo tolik let, desetiletí, to mi připadá, že je docela neuvěřitelné, s minimálními náklady a vlastně je nic nezastaví, takže já jsem si říkal jediné proboha, aby tady ta viróza nezpůsobila, že se nenastartuje, jak mají naplánováno teď v říjnu. Jak jsem zjistil, tak je tady pořád plno. Dokonce někdy problém se tady dostat a to, že to tady lidi baví a že dokonce se baví i v tom hledišti a že si to tady lidi dělají sami, to mi připadá, že je ohromné."

Ludmila Deutscherová, starostka Divadelního spolku FAMUS: "Zaměstnance nemáme žádné, protože jsme všichni ochotníci a je nás tu celkem 65, máme 6 souborů a každý soubor se zabývá něčím jiným. Někteří hrají jenom loutky, někteří hrají anglicko-české divadlo, někteří hrají pro dospělé i pro děti, někteří hrají jenom pro děti, někteří si skládají ty hry, píšou sami, takže je to takové všestranné."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V mládí jsem tady hrával a samozřejmě jsem prožíval i ty útrapy, které byly dříve, kdy divadlo bylo v Místku, následně muselo prostory opustit, poté se přesunulo tady do divadla Čtyřlístek, takže já jsem rád, že se nakonec podařilo vyřešit financování, že město každoročně podporuje jak tu budovu, která patří dneska městu, kterou město nabylo, tak podporuje i ty divadelní soubory."

Situace v divadlech je podle ministra aktuálně dobrá, takže by podle něj nemělo dojít k nějakému razantnímu omezování jejich fungování.

Lubomír Zaorálek, ministr kultury: "Panuje přesvědčení mezi divadelníky, že ten systém je poměrně bezpečný, že když se používají roušky, když se používají hygienická opatření, tak dokonce se jim daří i ty soubory držet pohromadě, většinou v těch regionech v republice, to by měl zaklepat někdo, tak to prostě funguje."

Ministr zdravotnictví ujistil ministra kultury, že by v oblasti divadel vláda neměla dělat žádná prudká a nepředvídatelná rozhodnutí, bez toho, aniž by se na tom oba dohodli.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-10-09-2020-16-44