Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Klub Nezbeda otevřel nízkoprahové centrum na Husově ulici
  • Letní pobytové i příměstské tábory budou bez omezení
  • Senioři mohou nově chodit cvičit do Sadů Svobody

Klub Nezbeda otevřel nízkoprahové centrum na Husově ulici

Nízkoprahový klub Nezbeda ve Frýdku-Místku se rozšířil o novou pobočku. Po dohodě s magistrátem získala charita budovu po bývalém městském klubu Prostor na Husově ulici a vybudovala v nich nové zařízení pro děti od 6 do 15 let.

20 let už funguje ve Frýdku-Místku nízkoprahový klub Nezbeda. Za tu dobu jím prošel nespočet dětí, které potřebovaly pomocnou ruku. Od začátku u toho byla i sociální asistentka Irena Pečinková.

Irena Pečinková, sociální asistent pro děti a mládež: "Za prvé mě hodně naučily, protože jsem poznala jinou stránku života. Zjistila jsem, že jsou strašně silné. Zjistila jsem, že to vůbec nemají jednoduché a našla jsem úplně jiný úhel pohledu na mladé v dnešní době."

Alena Kopidolová, vedoucí klubu Nezbeda: "Jsme sociální služba, to znamená, že s těmi dětmi si povídáme, přijímáme je takové jaké jsou a snažíme se je směrovat všemi těmi činnosti na správnou cestu nebo pochopit to, co zrovna prožívají, což někdy není jednoduché. Tak aby se v tom vyznaly a uměly si s tím poradit."

K výročí fungování získal letos klub Nezbeda pomyslného brášku, novou pobočku na Husově ulici. Ta v nově zrekonstruovaných prostorech naváže na činnost předchozího městského klubu Prostor, který ukončil svou činnost na konci loňského roku.

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "Jednání předcházelo zmapování cílových skupin dle věku klientů nízkoprahových zařízení pro děti a mládež na území města a následně úpravě těchto cílových skupin v jednotlivých zařízeních tak, aby došlo k pokrytí všech uživatelů v rámci města."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Jsme schopni flexibilně reagovat na potřeby, které v tom terénu vznikají a to znamená, že stejně jako chodí různé vlny mezi mládeží, tak se mění i skladba klientů. Mění se i problémy, se kterými ty děti přicházejí a podobně. Nicméně oba dva kluby už teď mají svoji kapacitu, která je okamžitá okolo patnácti osob, mají ji naplněnou a podobně jsou na tom i jiná zařízení ve městě."

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Moravskoslezský kraj na rekonstrukci tohoto prostoru přispěl částkou 100 tisíc korun, právě na interiérové vybavení a opravy podlah a zpřístupnění právě těchto prostor pro děti a mládež."

Nové nízkoprahové zařízení bude určeno pro děti od 6 do 15 let.

Irena Pečinková, sociální asistent pro děti a mládež: "Mám z toho velkou radost, že to neskončilo, že to pokračuje a že je hodně lidí, kteří tu práci chtějí dělat a dokáží ji dělat srdcem."

Alena Kopidolová, vedoucí klubu Nezbeda: "Můžou tady hrát stolní hry, rády si tu hrají i s míčem, protože je to velký prostor. Psát si úkoly, něco dělat na počítači, skládat puzzle. Takové ty běžné věci, které by děti měly dělat doma, když tráví volný čas."

V budově budou mít také své sídlo pracovníci služby Rebel, kteří pracují s dětmi a mládeží přímo v terénu. Jezdí za nimi do různých lokalit ve městě a snaží se jim nabízet spoustu možností, jak trávit volný čas a pomáhají jim řešit jejich problémy. Původní prostory už byly pro terénní pracovníky nevyhovující.

Martin Pal'ov, vedoucí terénní služby Rebel: "Jsme rádi, že jsme se z těch malých prostor dostali sem do tohoto většího prostoru. Navíc jsme si ho mohli uzpůsobit dle svých potřeb, což je fajn. Máme hodně pomůcek pro děti, které používáme, takže nemusíme mít ještě boční sklad, ale máme to tady všude u sebe."

Kromě charitních nízkoprahových center provozuje ještě jedno zařízení i město a to Klub Semafor na Kostikově náměstí ve Frýdku.

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "Poskytuje služby klientům ve věku 14 až 26 let, kteří se nachází v nepříznivé životní situaci. Posláním klubu je pozitivně ovlivňovat životní styl mladých lidí a poskytnout jim podporu a pomoc při zvládání obtížných a životních situací a podporovat je v aktivním a zodpovědném přístupu k vlastnímu životu."

Charita i město společně vnímají, že vzhledem k velkému zájmu o kluby se jejich služby ideálně doplňují.

---

Letní pobytové i příměstské tábory budou bez omezení

Století páry, olympijské hry, ostrov Madagaskar nebo třeba pirátská plavba. To je jen malý výčet ze 7 pobytových a 17 příměstských táborů, které si pro děti na letošní léto připravilo Středisko volného času Klíč. Už teď je definitivně potvrzeno, že všechny tábory pro děti budou, pouze za zvýšených hygienických podmínek.

Ještě několik týdnů zpět byly oblíbené tábory pro děti v ohrožení. S postupným rozvolňováním nouzových opatření kvůli pandemii koronaviru se ale potvrdilo, že o tábory děti nepřijdou.

Radka Kulhánková, pedagog volného času, SVČ Klíč: "Na začátku července budou prozkoumávat období 19. století, což je průmyslová revoluce, mohou se také těšit na nějakou průmyslovou špionáž. Zažijí pořádnou atmosféru olympijských her, kde budou soutěžit, závodit. Zažijí dobrodružství na ostrově pokladů."

Čeká je také noc v muzeu mezi exponáty a různými starověkými bojovníky, ale i pobyt na jedné lodi, kde se ponoří do tajuplných hlubin a oceánu.

Radka Kulhánková, pedagog volného času, SVČ Klíč: "Nezapomněli jsme ani na klasický tábor s letní pohádkovou tematikou a to je pro děti, které na táboře ještě nikdy nebyly.

Organizátoři dostali metodické hygienické pokyny, kterým museli přizpůsobit průběh táborů a rodiče dětem vyplní čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Pro děti se zase tolik úplně nezmění, budou muset pouze strpět větší nároky na hygienu, co se týče hlavně dezinfekce a častější kontroly zdravotního stavu, měření teploty, jestli nejsou nachlazené. Ať je pohlídáme, že se nám tam nějaká virová nákaza, kterou nechceme nešíří."

Radka Kulhánková, pedagog volného času, SVČ Klíč: "Táborové základny se nacházejí v Beskydech, na Bílé a také na jižní Moravě. Tam je stanový tábor a vždycky jsme byli zvyklí jezdit do Jeseníků, ale letošní novinkou je, že se přesouváme do krásné přírody jižních Čech, do Plané nad Lužnicí, která je nedaleko města Tábora."

Tady bude oproti loňskou změna pouze v cestování. Pravidelně si děti užívaly cestu vlakem, středisko ale muselo zvolit variantu jízdy vlastním autobusem.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Jsou tam požadavky, které se sice pořád mění, že by se nemělo cestovat tolik tou hromadnou dopravou, takže jsme si říkali, že přece jenom 4 až 5 hodin ve vlaku. Z těch dalších programových věcí se akorát vyhneme hromadným masovým aktivitám, jako jsou zoologické zahrady, kde se nedá zajistit ta individualita toho kolektivu. Takže přicházejí v úvahu pouze aktivity turistické, kde nám toto zabezpečí. To znamená hrady, zámky, planetária, muzea, kde jsou schopni nám zabezpečit, že tam bude naše skupina, která se už nebude míchat s dalšími turisty."

Pravidla naštěstí umožňují nesnižovat počty dětí, které tábory absolvují. V plánu je i sedmnáct příměstských táborů, ty se speciálním zaměřením budou divadelní, výtvarné a koňské. Další pak nabídnou bohatý program plný her, zábavy i dobrodružné okamžiky.

Jana Michalíková, pedagog volného času, SVČ Klíč: "Děti se ocitnou na zvířecí planetě Zootropolis, kde se dozví fascinující věci, ale také navštíví i ostrov Madagaskar, kde se setkají se svými zvířecími kamarády. Samozřejmě nebudou chybět ani pohádkové bytosti, závod s časem nebo dobrodružné chvilky ve vlnách."

Vzhledem k situaci je o pobytové tábory mezi rodiči aktuálně menší zájem, ale podle organizátorů se není čeho bát.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Já myslím, že si ještě spousta rodičů uvědomí, že ty děti potřebují někam poslat. O příměstské tábory, tam je to v pohodě, tam je zájem velký. Trošku se nám zvýší náklady na ty tábory, ale my to rodičům ani dětem nepromítáme do ceny, takže program nějak trošku upravujeme, případně to doplácíme z našich dalších zdrojů organizace, takže finančně se to vůbec rodičů nedotkne."

Na léto pak připravuje Středisko volného času Klíč pro děti také akci Prázdniny ve městě.

---

Senioři mohou nově chodit cvičit do Sadů Svobody

Senioři ve Frýdku-Místku mohou nově chodit cvičit do Sadů Svobody. Malý Fit park vznikl přímo naproti velkého dětského hřiště a je v něm několik cvičebních strojů, které slouží k posilování vlastní vahou. Město ho vybudovalo díky dotaci 100 tisíc korun z podpory programu Zdravé stárnutí.

Trojice cvičebních prvků určených pro protahování, posilování a zlepšení motoriky už stojí v Sadech Svobody.

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Jsou to cvičící prvky, kde cvičíte s váhou vlastního těla, jsou jednoduché a jsou bezpečné."

Protahovací zařízení na posilování a rozvoj svalů, elipsovité zařízení pro zvýšení pohyblivosti končetin a zlepšení ohebnosti kloubů a šlapadlo také na posilování svalů a zvyšování pohyblivosti kloubů. Zacvičit si na nich může úplně každý, ale primárně byly určeny pro seniory.

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Na základě přání našich seniorů jsme v letošním roce vybudovali venkovní cvičící hřiště právě pro ně. Samozřejmě na něm mohou cvičit všichni, kteří si chtějí zacvičit. Výhodou je jeho lokalizace v blízkosti dětského hřiště, takže babičky a dědečkové, kteří jdou s dětmi na hřiště si mohou následně zacvičit takzvaně na tom svém hřišti."

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "Velmi mě těší, že ode dneška mohou senioři využívat tyto sportovní prvky. Město Frýdek-Místek aktivně podporuje zdravé stárnutí seniorů a toto je jeden z příkladů. V loňském roce jsme požádali o dotaci Moravskoslezský kraj právě z programu Zdravé stárnutí a získali jsme na realizaci částku 100 tisíc korun."

Malý Fit park vyrostl na zhruba čtyřiceti metrech čtverečních a má pomoct zajistit vysokou kvalitu života seniorům i v pozdním věku a především prohloubit mezigenerační solidaritu. Jednotlivé stroje jsou vyrobeny z nerezové oceli s povrchovou úpravou, jsou certifikované a splňují technické normy. Pod nimi je umístěna dopadová pryžová plocha.

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Jedná se o první hřiště, které jsme vybudovali s těmito seniorskými prvky, do budoucna plánujeme rozšíření těchto hřišť po celém městě."

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "Vybrali jsme toto místo z důvodů toho, že nedaleko odsud se nachází domy se zvláštním určením na ulici Sadové, kde žije mnoho seniorů. Rozhodně budeme v budování těchto sportovních strojů pokračovat i v dalších lokalitách na území města.

Vstup na cvičební prvky je časově neomezený a zdarma.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
11. června 2020, 16:40

Klub Nezbeda otevřel nízkoprahové centrum na Husově ulici

Nízkoprahový klub Nezbeda ve Frýdku-Místku se rozšířil o novou pobočku. Po dohodě s magistrátem získala charita budovu po bývalém městském klubu Prostor na Husově ulici a vybudovala v nich nové zařízení pro děti od 6 do 15 let.

20 let už funguje ve Frýdku-Místku nízkoprahový klub Nezbeda. Za tu dobu jím prošel nespočet dětí, které potřebovaly pomocnou ruku. Od začátku u toho byla i sociální asistentka Irena Pečinková.

Irena Pečinková, sociální asistent pro děti a mládež: "Za prvé mě hodně naučily, protože jsem poznala jinou stránku života. Zjistila jsem, že jsou strašně silné. Zjistila jsem, že to vůbec nemají jednoduché a našla jsem úplně jiný úhel pohledu na mladé v dnešní době."

Alena Kopidolová, vedoucí klubu Nezbeda: "Jsme sociální služba, to znamená, že s těmi dětmi si povídáme, přijímáme je takové jaké jsou a snažíme se je směrovat všemi těmi činnosti na správnou cestu nebo pochopit to, co zrovna prožívají, což někdy není jednoduché. Tak aby se v tom vyznaly a uměly si s tím poradit."

K výročí fungování získal letos klub Nezbeda pomyslného brášku, novou pobočku na Husově ulici. Ta v nově zrekonstruovaných prostorech naváže na činnost předchozího městského klubu Prostor, který ukončil svou činnost na konci loňského roku.

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "Jednání předcházelo zmapování cílových skupin dle věku klientů nízkoprahových zařízení pro děti a mládež na území města a následně úpravě těchto cílových skupin v jednotlivých zařízeních tak, aby došlo k pokrytí všech uživatelů v rámci města."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Jsme schopni flexibilně reagovat na potřeby, které v tom terénu vznikají a to znamená, že stejně jako chodí různé vlny mezi mládeží, tak se mění i skladba klientů. Mění se i problémy, se kterými ty děti přicházejí a podobně. Nicméně oba dva kluby už teď mají svoji kapacitu, která je okamžitá okolo patnácti osob, mají ji naplněnou a podobně jsou na tom i jiná zařízení ve městě."

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Moravskoslezský kraj na rekonstrukci tohoto prostoru přispěl částkou 100 tisíc korun, právě na interiérové vybavení a opravy podlah a zpřístupnění právě těchto prostor pro děti a mládež."

Nové nízkoprahové zařízení bude určeno pro děti od 6 do 15 let.

Irena Pečinková, sociální asistent pro děti a mládež: "Mám z toho velkou radost, že to neskončilo, že to pokračuje a že je hodně lidí, kteří tu práci chtějí dělat a dokáží ji dělat srdcem."

Alena Kopidolová, vedoucí klubu Nezbeda: "Můžou tady hrát stolní hry, rády si tu hrají i s míčem, protože je to velký prostor. Psát si úkoly, něco dělat na počítači, skládat puzzle. Takové ty běžné věci, které by děti měly dělat doma, když tráví volný čas."

V budově budou mít také své sídlo pracovníci služby Rebel, kteří pracují s dětmi a mládeží přímo v terénu. Jezdí za nimi do různých lokalit ve městě a snaží se jim nabízet spoustu možností, jak trávit volný čas a pomáhají jim řešit jejich problémy. Původní prostory už byly pro terénní pracovníky nevyhovující.

Martin Pal'ov, vedoucí terénní služby Rebel: "Jsme rádi, že jsme se z těch malých prostor dostali sem do tohoto většího prostoru. Navíc jsme si ho mohli uzpůsobit dle svých potřeb, což je fajn. Máme hodně pomůcek pro děti, které používáme, takže nemusíme mít ještě boční sklad, ale máme to tady všude u sebe."

Kromě charitních nízkoprahových center provozuje ještě jedno zařízení i město a to Klub Semafor na Kostikově náměstí ve Frýdku.

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "Poskytuje služby klientům ve věku 14 až 26 let, kteří se nachází v nepříznivé životní situaci. Posláním klubu je pozitivně ovlivňovat životní styl mladých lidí a poskytnout jim podporu a pomoc při zvládání obtížných a životních situací a podporovat je v aktivním a zodpovědném přístupu k vlastnímu životu."

Charita i město společně vnímají, že vzhledem k velkému zájmu o kluby se jejich služby ideálně doplňují.

---

Letní pobytové i příměstské tábory budou bez omezení

Století páry, olympijské hry, ostrov Madagaskar nebo třeba pirátská plavba. To je jen malý výčet ze 7 pobytových a 17 příměstských táborů, které si pro děti na letošní léto připravilo Středisko volného času Klíč. Už teď je definitivně potvrzeno, že všechny tábory pro děti budou, pouze za zvýšených hygienických podmínek.

Ještě několik týdnů zpět byly oblíbené tábory pro děti v ohrožení. S postupným rozvolňováním nouzových opatření kvůli pandemii koronaviru se ale potvrdilo, že o tábory děti nepřijdou.

Radka Kulhánková, pedagog volného času, SVČ Klíč: "Na začátku července budou prozkoumávat období 19. století, což je průmyslová revoluce, mohou se také těšit na nějakou průmyslovou špionáž. Zažijí pořádnou atmosféru olympijských her, kde budou soutěžit, závodit. Zažijí dobrodružství na ostrově pokladů."

Čeká je také noc v muzeu mezi exponáty a různými starověkými bojovníky, ale i pobyt na jedné lodi, kde se ponoří do tajuplných hlubin a oceánu.

Radka Kulhánková, pedagog volného času, SVČ Klíč: "Nezapomněli jsme ani na klasický tábor s letní pohádkovou tematikou a to je pro děti, které na táboře ještě nikdy nebyly.

Organizátoři dostali metodické hygienické pokyny, kterým museli přizpůsobit průběh táborů a rodiče dětem vyplní čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Pro děti se zase tolik úplně nezmění, budou muset pouze strpět větší nároky na hygienu, co se týče hlavně dezinfekce a častější kontroly zdravotního stavu, měření teploty, jestli nejsou nachlazené. Ať je pohlídáme, že se nám tam nějaká virová nákaza, kterou nechceme nešíří."

Radka Kulhánková, pedagog volného času, SVČ Klíč: "Táborové základny se nacházejí v Beskydech, na Bílé a také na jižní Moravě. Tam je stanový tábor a vždycky jsme byli zvyklí jezdit do Jeseníků, ale letošní novinkou je, že se přesouváme do krásné přírody jižních Čech, do Plané nad Lužnicí, která je nedaleko města Tábora."

Tady bude oproti loňskou změna pouze v cestování. Pravidelně si děti užívaly cestu vlakem, středisko ale muselo zvolit variantu jízdy vlastním autobusem.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Jsou tam požadavky, které se sice pořád mění, že by se nemělo cestovat tolik tou hromadnou dopravou, takže jsme si říkali, že přece jenom 4 až 5 hodin ve vlaku. Z těch dalších programových věcí se akorát vyhneme hromadným masovým aktivitám, jako jsou zoologické zahrady, kde se nedá zajistit ta individualita toho kolektivu. Takže přicházejí v úvahu pouze aktivity turistické, kde nám toto zabezpečí. To znamená hrady, zámky, planetária, muzea, kde jsou schopni nám zabezpečit, že tam bude naše skupina, která se už nebude míchat s dalšími turisty."

Pravidla naštěstí umožňují nesnižovat počty dětí, které tábory absolvují. V plánu je i sedmnáct příměstských táborů, ty se speciálním zaměřením budou divadelní, výtvarné a koňské. Další pak nabídnou bohatý program plný her, zábavy i dobrodružné okamžiky.

Jana Michalíková, pedagog volného času, SVČ Klíč: "Děti se ocitnou na zvířecí planetě Zootropolis, kde se dozví fascinující věci, ale také navštíví i ostrov Madagaskar, kde se setkají se svými zvířecími kamarády. Samozřejmě nebudou chybět ani pohádkové bytosti, závod s časem nebo dobrodružné chvilky ve vlnách."

Vzhledem k situaci je o pobytové tábory mezi rodiči aktuálně menší zájem, ale podle organizátorů se není čeho bát.

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Já myslím, že si ještě spousta rodičů uvědomí, že ty děti potřebují někam poslat. O příměstské tábory, tam je to v pohodě, tam je zájem velký. Trošku se nám zvýší náklady na ty tábory, ale my to rodičům ani dětem nepromítáme do ceny, takže program nějak trošku upravujeme, případně to doplácíme z našich dalších zdrojů organizace, takže finančně se to vůbec rodičů nedotkne."

Na léto pak připravuje Středisko volného času Klíč pro děti také akci Prázdniny ve městě.

---

Senioři mohou nově chodit cvičit do Sadů Svobody

Senioři ve Frýdku-Místku mohou nově chodit cvičit do Sadů Svobody. Malý Fit park vznikl přímo naproti velkého dětského hřiště a je v něm několik cvičebních strojů, které slouží k posilování vlastní vahou. Město ho vybudovalo díky dotaci 100 tisíc korun z podpory programu Zdravé stárnutí.

Trojice cvičebních prvků určených pro protahování, posilování a zlepšení motoriky už stojí v Sadech Svobody.

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Jsou to cvičící prvky, kde cvičíte s váhou vlastního těla, jsou jednoduché a jsou bezpečné."

Protahovací zařízení na posilování a rozvoj svalů, elipsovité zařízení pro zvýšení pohyblivosti končetin a zlepšení ohebnosti kloubů a šlapadlo také na posilování svalů a zvyšování pohyblivosti kloubů. Zacvičit si na nich může úplně každý, ale primárně byly určeny pro seniory.

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Na základě přání našich seniorů jsme v letošním roce vybudovali venkovní cvičící hřiště právě pro ně. Samozřejmě na něm mohou cvičit všichni, kteří si chtějí zacvičit. Výhodou je jeho lokalizace v blízkosti dětského hřiště, takže babičky a dědečkové, kteří jdou s dětmi na hřiště si mohou následně zacvičit takzvaně na tom svém hřišti."

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "Velmi mě těší, že ode dneška mohou senioři využívat tyto sportovní prvky. Město Frýdek-Místek aktivně podporuje zdravé stárnutí seniorů a toto je jeden z příkladů. V loňském roce jsme požádali o dotaci Moravskoslezský kraj právě z programu Zdravé stárnutí a získali jsme na realizaci částku 100 tisíc korun."

Malý Fit park vyrostl na zhruba čtyřiceti metrech čtverečních a má pomoct zajistit vysokou kvalitu života seniorům i v pozdním věku a především prohloubit mezigenerační solidaritu. Jednotlivé stroje jsou vyrobeny z nerezové oceli s povrchovou úpravou, jsou certifikované a splňují technické normy. Pod nimi je umístěna dopadová pryžová plocha.

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Jedná se o první hřiště, které jsme vybudovali s těmito seniorskými prvky, do budoucna plánujeme rozšíření těchto hřišť po celém městě."

Marcel Sikora, náměstek primátora F-M: "Vybrali jsme toto místo z důvodů toho, že nedaleko odsud se nachází domy se zvláštním určením na ulici Sadové, kde žije mnoho seniorů. Rozhodně budeme v budování těchto sportovních strojů pokračovat i v dalších lokalitách na území města.

Vstup na cvičební prvky je časově neomezený a zdarma.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-11-06-2020-16-42