Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Frýdeckomístecký expres

      Frýdeckomístecký expres

      F-M má stabilní koalici a plně funkční radu

      Ve Frýdku-Místku byla potvrzena nová většinová koalice, která má zajistit stabilitu vedení města až do voleb v roce 2026. Koaliční partneři se shodli na pokračování programového prohlášení a doplnili chybějící členy rady.

      Hnutí Naše Město F-M, uskupení SPOLU a nově i dovolení zástupci hnutí ANO 2011. Tak vypadá nová koalice ve Frýdku-Místku, která má v zastupitelstvu opět většinu, a to celkem 23 hlasů. 

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Já jsem rád, že město Frýdek-Místek opět získává většinovou stabilní koalici, která povede město až do voleb v roce 2026. A zároveň jsem rád, že nedochází k žádným programovým změnám. Tak, jak jsme se domluvili na programovém prohlášení po volbách v roce 2022, a toto prohlášení plníme, tak v něm budeme pokračovat a všechny důležité body v něm zůstávají.“

      Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Jak jsme již avizovali v minulých týdnech, připojili jsme se jako hnutí ANO 2011 ke koaličním partnerům (Naše Město F-M a SPOLU), a stali se tak součástí vedení města. Rovněž jsme přistoupili k podpisu koaliční smlouvy, která se zakládá na programových bodech, které jsme si stanovili na začátku tohoto volebního období. Hnutí ANO 2011 tak může i nadále prosazovat svůj program a vytvářet stabilní koalici ve Frýdku-Místku.“

      Součástí změn bylo doplnění rady města o nového náměstka a člena rady.

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Rada fungovala v omezeném složení, my jsme neměli dovoleného jednoho člena rady a jednoho uvolněného náměstka. Ta situace se nyní změnila – byl zvolen náměstek pan Kmec a člen rady pan Halabalík.“

      Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku: S ostatními členy jsme se dohodli na gescích, kterým se budeme primárně věnovat. Jedná se o oblasti bezpečnostních rizik, požární ochrany a ochrany veřejného pořádku. Mimo tato témata se budeme samozřejmě podílet i na ostatních společných projektech s našimi koaličními partnery.

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Stále velím jednotkám sboru dobrovolných hasičů, mohu jmenovat a odvolávat jejich šéfy. Zároveň vystupuji za město v rámci krizového řízení a zůstává mi velení městské policii. Nicméně budeme spolu velmi úzce spolupracovat v této oblasti.“

      Cílem koalice je udržet kontinuitu projektů a zajistit stabilní řízení města. Většina bodů už byla naplněna nebo se postupně realizují.

      ---

      F-M přijal vyhlášku zakazující žebrání a bivakování

      Zákaz agresivního žebrání, bivakování a konzumace alkoholu na vybraných veřejných místech. To je součástí nové vyhlášky, kterou zavedl Frýdek-Místek jako jedno z prvních měst v zemi. Jejím cílem má být zajištění bezpečnosti a pořádku, zejména v okolí škol, hřišť, supermarketů a náměstí.

      Frýdek-Místek má nový nástroj na řešení neúnosné situace s narušováním veřejného pořádku. Zastupitelstvo schválilo obecně závaznou vyhlášku proti obtěžujícímu a agresivnímu žebrání a bivakování na 43 místech.

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zákaz konzumace alkoholu, zákaz bivakování a agresivního žebrání na vybraných místech – u škol, hřišť, supermarketů. Tato vyhláška vyvolá velkou diskuzi, ale cílem není šikanovat nikoho, komu to nepatří. My pouze potřebujeme nástroj."

      Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "V současné době se tyto osoby dopouštějí buď znečišťování veřejného prostranství, nebo obtěžování občanů, což může být považováno za veřejné pohoršení."

      Schválení předcházela několikahodinová diskuze. Někteří označili vyhlášku za kontroverzní s tím, že její vymahatelnost postihne úplně všechny lidi bez rozdílu a zároveň ještě více odsune bezdomovce na okraj společnosti. Ve městě jich má být podle statistik 249.

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak jako všechna města v ČR i na světě, tak i Frýdek-Místek není výjimkou a problém s lidmi bez domova tady máme, ale na druhou stranu se ho snažíme řešit. Máme tady celou škálu sociálních služeb. Já jsem je tady vyjmenovával na jednání zastupitelstva. Investujeme do těch sociálních služeb, jak to těch preventivních, což je zhruba 10 milionů korun ročně. Jsou to azylové domy pro muže a ženy, noclehárna, nízkoprahové denní centrum. Těch služeb je opravdu celá řada."

      Městská policie jen během ledna a února vyjížděla 143x k případům veřejného pohoršování, obtěžování nebo znečišťování prostranství nepřizpůsobivými osobami.

      Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Jestli narušuje ten veřejný pořádek, tak ho vyzve, aby toho zanechal. Určitě to nebude řešit hned pokutou, ale pokud osoba neuposlechne, vyzve ji, aby opustila místo a jde do míst, kde to lidem nebude tak na očích a nebude jim to vadit. Děláme to i v současné době, ale ty osoby jsme neměli zákonné právo je vykázat z toho místa."

      S problémovými lidmi bez domova se setkávají také asistenti prevence kriminality.

      René Krejčíř, asistent prevence kriminality: "Celkově dohlížíme na bezpečnost ve městě, kopírujeme tu práci strážníků, dá se říct, akorát, že my nejsme v autě, jako takhle, jakože pěší, okrsky chodíme. Řešíme různé věci s bezdomovci. Pomáháme jim napojit se třeba na Charitu. Občas to je náročné, když jsou ti lidé v podnapilém stavu, tak mohou být agresivní, ale já jsem se osobně nesetkal, že by ta situace byla tak vyhrocená, že by někdo šel po mě a fyzicky mě napadal. To ne, ale je s nimi problém. Ta komunikace je potom obtížná a tam už potom voláme k tomu naši hlídku městské policie."

      Vyhláška prošla kontrolou a připomínkováním Ministerstva vnitra, které její podobu odsouhlasilo.

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Města v ČR obecně mají velmi omezené pravomoci v této oblasti. Vznikla petice Svazu měst a obcí, která vyzývá vládu a parlament k přijetí legislativy, která by umožnila řešit opakovanou recidivu. A tato absence té celostátní legislativy vyvolává tlak na starosty a primátory, aby tu situaci řešili. Já věřím, že ten proces, který jsme začali v rámci České republiky, tak nakonec pohne i s legislativci a ta situace se výrazně pro města zlepší. A ve výsledku to poznají hlavně občasné."

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se opravdu snažíme žádné příkopy nevykopávat, ale naopak informujeme i občany a veřejnost širokou, jak lidem pomoci právě v krizové situaci. Proto jsme vydali i ten leták, kde informujeme o všech službách, které máme k dispozici, protože samozřejmě široká veřejnost neví, co všechno ve městě je k dispozici. Takže i z toho důvodu si myslím, že naopak tady tuto situaci řešíme."

      Frýdku-Místku se už ozvala řada měst. Bohumín, Karviná, Ostrava-Jih, Český Těšín a Ostrava-město, které se chtějí inspirovat a zavézt podobný nástroj.

      ---

      Sdílená kola mají letos řadu vylepšení

      Od března je opět v ulicích Frýdku-Místku služba sdílených kol. Město uzavřelo novou smlouvu se společností nextbike, která přináší uživatelům několik novinek. K dispozici je větší počet stanovišť a také modernizovaná kola s lepším řazením.

      Sdílená kola patří mezi moderní a stále oblíbenější způsob dopravy. Frýdek-Místek uzavřel se společností nextbike smlouvu o provozování na roky 2025 a 2026. S tím, že kola budou dostupná vždy od března do konce listopadu.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "K dispozici bude 220 kol na 125 stanovištích. Hlavní novinkou pro letošní rok je zlepšení vybavenosti těchto kol, ale především pro vyšší komfort budou kola s třístupňovým řazením nahrazena novými koly se sedmistupňovým řazením, což umožní snazší jízdu do kopce."

      Bicykly mají také nová kola, blatníky, pedály, sedla, gripy na řídítkách a přední i zadní brzdy.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město bude i nadále finančně podporovat tuto službu, což znamená, že prvních 15 minut jízdy bude pro uživatele zdarma. Samozřejmě bude i nadále zachováno spojení mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou, takže občané se mohou na sdílených kolech vydat například na Slezskoostravský hrad, do ostravské ZOO nebo do Dolní oblasti Vítkovic."

      Služba bude dostupná i v okolních obcích.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Například ve Sviadnově, Paskově, Dobré, Starém Městě, Bašce a Žabni, kde bylo nově zřízeno stanoviště před sportovní halou. Myslím si, že občané určitě ocení zkvalitnění této služby sdílených kol a že se jim bude dobře jezdit."

      Loni si kola ve Frýdku-Místku půjčilo přes 11 tisíc lidí, kteří uskutečnili 122 910 jízd.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Frýdeckomístecký expres
      13. března 2025, 16:40

      F-M má stabilní koalici a plně funkční radu

      Ve Frýdku-Místku byla potvrzena nová většinová koalice, která má zajistit stabilitu vedení města až do voleb v roce 2026. Koaliční partneři se shodli na pokračování programového prohlášení a doplnili chybějící členy rady.

      Hnutí Naše Město F-M, uskupení SPOLU a nově i dovolení zástupci hnutí ANO 2011. Tak vypadá nová koalice ve Frýdku-Místku, která má v zastupitelstvu opět většinu, a to celkem 23 hlasů. 

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Já jsem rád, že město Frýdek-Místek opět získává většinovou stabilní koalici, která povede město až do voleb v roce 2026. A zároveň jsem rád, že nedochází k žádným programovým změnám. Tak, jak jsme se domluvili na programovém prohlášení po volbách v roce 2022, a toto prohlášení plníme, tak v něm budeme pokračovat a všechny důležité body v něm zůstávají.“

      Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Jak jsme již avizovali v minulých týdnech, připojili jsme se jako hnutí ANO 2011 ke koaličním partnerům (Naše Město F-M a SPOLU), a stali se tak součástí vedení města. Rovněž jsme přistoupili k podpisu koaliční smlouvy, která se zakládá na programových bodech, které jsme si stanovili na začátku tohoto volebního období. Hnutí ANO 2011 tak může i nadále prosazovat svůj program a vytvářet stabilní koalici ve Frýdku-Místku.“

      Součástí změn bylo doplnění rady města o nového náměstka a člena rady.

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Rada fungovala v omezeném složení, my jsme neměli dovoleného jednoho člena rady a jednoho uvolněného náměstka. Ta situace se nyní změnila – byl zvolen náměstek pan Kmec a člen rady pan Halabalík.“

      Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku: S ostatními členy jsme se dohodli na gescích, kterým se budeme primárně věnovat. Jedná se o oblasti bezpečnostních rizik, požární ochrany a ochrany veřejného pořádku. Mimo tato témata se budeme samozřejmě podílet i na ostatních společných projektech s našimi koaličními partnery.

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Stále velím jednotkám sboru dobrovolných hasičů, mohu jmenovat a odvolávat jejich šéfy. Zároveň vystupuji za město v rámci krizového řízení a zůstává mi velení městské policii. Nicméně budeme spolu velmi úzce spolupracovat v této oblasti.“

      Cílem koalice je udržet kontinuitu projektů a zajistit stabilní řízení města. Většina bodů už byla naplněna nebo se postupně realizují.

      ---

      F-M přijal vyhlášku zakazující žebrání a bivakování

      Zákaz agresivního žebrání, bivakování a konzumace alkoholu na vybraných veřejných místech. To je součástí nové vyhlášky, kterou zavedl Frýdek-Místek jako jedno z prvních měst v zemi. Jejím cílem má být zajištění bezpečnosti a pořádku, zejména v okolí škol, hřišť, supermarketů a náměstí.

      Frýdek-Místek má nový nástroj na řešení neúnosné situace s narušováním veřejného pořádku. Zastupitelstvo schválilo obecně závaznou vyhlášku proti obtěžujícímu a agresivnímu žebrání a bivakování na 43 místech.

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zákaz konzumace alkoholu, zákaz bivakování a agresivního žebrání na vybraných místech – u škol, hřišť, supermarketů. Tato vyhláška vyvolá velkou diskuzi, ale cílem není šikanovat nikoho, komu to nepatří. My pouze potřebujeme nástroj."

      Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "V současné době se tyto osoby dopouštějí buď znečišťování veřejného prostranství, nebo obtěžování občanů, což může být považováno za veřejné pohoršení."

      Schválení předcházela několikahodinová diskuze. Někteří označili vyhlášku za kontroverzní s tím, že její vymahatelnost postihne úplně všechny lidi bez rozdílu a zároveň ještě více odsune bezdomovce na okraj společnosti. Ve městě jich má být podle statistik 249.

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak jako všechna města v ČR i na světě, tak i Frýdek-Místek není výjimkou a problém s lidmi bez domova tady máme, ale na druhou stranu se ho snažíme řešit. Máme tady celou škálu sociálních služeb. Já jsem je tady vyjmenovával na jednání zastupitelstva. Investujeme do těch sociálních služeb, jak to těch preventivních, což je zhruba 10 milionů korun ročně. Jsou to azylové domy pro muže a ženy, noclehárna, nízkoprahové denní centrum. Těch služeb je opravdu celá řada."

      Městská policie jen během ledna a února vyjížděla 143x k případům veřejného pohoršování, obtěžování nebo znečišťování prostranství nepřizpůsobivými osobami.

      Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Jestli narušuje ten veřejný pořádek, tak ho vyzve, aby toho zanechal. Určitě to nebude řešit hned pokutou, ale pokud osoba neuposlechne, vyzve ji, aby opustila místo a jde do míst, kde to lidem nebude tak na očích a nebude jim to vadit. Děláme to i v současné době, ale ty osoby jsme neměli zákonné právo je vykázat z toho místa."

      S problémovými lidmi bez domova se setkávají také asistenti prevence kriminality.

      René Krejčíř, asistent prevence kriminality: "Celkově dohlížíme na bezpečnost ve městě, kopírujeme tu práci strážníků, dá se říct, akorát, že my nejsme v autě, jako takhle, jakože pěší, okrsky chodíme. Řešíme různé věci s bezdomovci. Pomáháme jim napojit se třeba na Charitu. Občas to je náročné, když jsou ti lidé v podnapilém stavu, tak mohou být agresivní, ale já jsem se osobně nesetkal, že by ta situace byla tak vyhrocená, že by někdo šel po mě a fyzicky mě napadal. To ne, ale je s nimi problém. Ta komunikace je potom obtížná a tam už potom voláme k tomu naši hlídku městské policie."

      Vyhláška prošla kontrolou a připomínkováním Ministerstva vnitra, které její podobu odsouhlasilo.

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Města v ČR obecně mají velmi omezené pravomoci v této oblasti. Vznikla petice Svazu měst a obcí, která vyzývá vládu a parlament k přijetí legislativy, která by umožnila řešit opakovanou recidivu. A tato absence té celostátní legislativy vyvolává tlak na starosty a primátory, aby tu situaci řešili. Já věřím, že ten proces, který jsme začali v rámci České republiky, tak nakonec pohne i s legislativci a ta situace se výrazně pro města zlepší. A ve výsledku to poznají hlavně občasné."

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se opravdu snažíme žádné příkopy nevykopávat, ale naopak informujeme i občany a veřejnost širokou, jak lidem pomoci právě v krizové situaci. Proto jsme vydali i ten leták, kde informujeme o všech službách, které máme k dispozici, protože samozřejmě široká veřejnost neví, co všechno ve městě je k dispozici. Takže i z toho důvodu si myslím, že naopak tady tuto situaci řešíme."

      Frýdku-Místku se už ozvala řada měst. Bohumín, Karviná, Ostrava-Jih, Český Těšín a Ostrava-město, které se chtějí inspirovat a zavézt podobný nástroj.

      ---

      Sdílená kola mají letos řadu vylepšení

      Od března je opět v ulicích Frýdku-Místku služba sdílených kol. Město uzavřelo novou smlouvu se společností nextbike, která přináší uživatelům několik novinek. K dispozici je větší počet stanovišť a také modernizovaná kola s lepším řazením.

      Sdílená kola patří mezi moderní a stále oblíbenější způsob dopravy. Frýdek-Místek uzavřel se společností nextbike smlouvu o provozování na roky 2025 a 2026. S tím, že kola budou dostupná vždy od března do konce listopadu.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "K dispozici bude 220 kol na 125 stanovištích. Hlavní novinkou pro letošní rok je zlepšení vybavenosti těchto kol, ale především pro vyšší komfort budou kola s třístupňovým řazením nahrazena novými koly se sedmistupňovým řazením, což umožní snazší jízdu do kopce."

      Bicykly mají také nová kola, blatníky, pedály, sedla, gripy na řídítkách a přední i zadní brzdy.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město bude i nadále finančně podporovat tuto službu, což znamená, že prvních 15 minut jízdy bude pro uživatele zdarma. Samozřejmě bude i nadále zachováno spojení mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou, takže občané se mohou na sdílených kolech vydat například na Slezskoostravský hrad, do ostravské ZOO nebo do Dolní oblasti Vítkovic."

      Služba bude dostupná i v okolních obcích.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Například ve Sviadnově, Paskově, Dobré, Starém Městě, Bašce a Žabni, kde bylo nově zřízeno stanoviště před sportovní halou. Myslím si, že občané určitě ocení zkvalitnění této služby sdílených kol a že se jim bude dobře jezdit."

      Loni si kola ve Frýdku-Místku půjčilo přes 11 tisíc lidí, kteří uskutečnili 122 910 jízd.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-13-03-2025-16-44