Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Nemocnice ve Frýdku-Místku postupně obnovuje operační provoz
  • Tři osobnosti získají cenu města za rok 2019
  • Darujte klavír do hospice, pohladíte klienty na duši

Nemocnice ve Frýdku-Místku postupně obnovuje operační provoz

Jediný vstup do nemocnice, pečlivá triáž pacientů, stále probíhající zákaz návštěv, ale i prodloužené operační dny. Takový je výčet z části aktuálních opatření Nemocnice ve Frýdku-Místku. Ta postupně najíždí na běžný provoz, který by se měl plně obnovit prvního července.

Operace šedého zákalu patří mezi nejčastější chirurgické zákroky na celém světě. V Nemocnici ve Frýdku-Místku jde o zcela běžný ambulantní zákrok, který netrvá déle než dvacet minut. Podobně jako jiné operace, i tyto výrazně ovlivnila pandemie koronaviru.

Tomáš Utíkal, primář Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Celý březen a duben jsme vlastně neoperovali. Operovaly se jenom akutní věci a věci, které nestrpí prodlení. Teprve koncem května jsme pomalu začínali najíždět na normální režim a teprve od června jedem téměř v normálním režimu."

Na očním oddělení se před pandemií provádělo zhruba 150 operací měsíčně, nyní jich lékaři musí zvládnout přibližně 200.

Tomáš Utíkal, primář Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Operace šedého zákalu sice není akutní, ale je určitě pro člověka handicap, když 3 měsíce nemůže číst, nemůže řídit, auto a proto teda jsme se mnohým těm pacientům snažili vyjít vstříc a každý týden máme prodloužené operační dny."

Díky tomu je také zajištěno, že pacienti se téměř nepotkávají. V rámci plánovaných operací jsou v nemocnici zatím v přibližně dvou a půl měsíční ztrátě i na dalších odděleních.


Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologického odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku:
"Během pandemie jsme museli elektivní operace odložit a nyní začínáme normální provoz. Od 1.7. bychom měli operovat prakticky plně, tak jak jsme operovali předtím a ten pořadník, který byl posunutý a ti pacienti, které nebylo možné operovat, tak se teďka dostávají na řadu."

V nemocnici stále platí řada preventivních opatření, pacienty kontroluje u vchodu termokamera, musejí se zapsat a povinně použít dezinfekci.

Anketa: 1.) "No tak asi to musí být, ne?" 2.) "Mě to nedělá problém jako v podobě úplně." 3.) "Já myslím, že je to v pořádku, že to musí být." 4.) "No, tak akorát to zdržuje trošičku, ale jinak je to v pořádku, jinak to jde, dá se to vydržet."

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Stále platí zákaz návštěv, stále máme jeden vstup pro pacienty i jejich doprovod, takzvanou triáž, kde tady si vydezinfikují ruce, vyplní čestné prohlášení a nahlásí službě, na které oddělení jdou."

Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologického odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Situace je z epidemiologického hlediska v naší nemocnici velice dobrá, I když jsou záchyty, ale mimo nemocnici, chováme se obezřetně. Snažíme se, abychom opravdu nezavlekli infekci do nemocnice."

V nemocnici stále funguje odběrové místo a mají tady i vyhrazené oddělení pro případné nakažené. Aktuálně je už ale bez pacientů a stejně tak není v nemocnici už žádný nakažený personál.

---

Tři osobnosti získají cenu města za rok 2019

Dlouholetá předsedkyně včelařského svazu, téměř tři desítky úřadující ředitel střední školy a také téměř stoletý výtvarník. To jsou významné osobnosti, kterým rozhodli zastupitelé udělit cenu statutárního města Frýdku-Místku za rok 2019.

Paní Marie Knödlová už skoro 40 let vychovává budoucí včelaře. Začínala jako cvičitelka a později jako vedoucí včelařského kroužku.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO ČSV F-M: "Kroužek už vedu 17 let, děláme různé celostátní i mezinárodní aktivity. Jsem sice motorem těch akcí, ale musím říct, že bez lidí, kteří jsou k těm aktivitám naklonění by to určitě nešlo."

Ženě, která je také předsedkyní základní organizace Českého včelařského svazu Frýdek-Místek, rozhodli zastupitelé udělit cenu statutárního města Frýdku-Místku.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO ČSV F-M: "To jsem se dozvěděla úplně náhodou. Dceři to poslala kamarádka, oficiálně nevím ještě vůbec nic. Bylo to pro mě překvapen a těší mě to, protože člověk se věnuje dlouhodobě dětem a v letošním roce, kdy zrovna slavíce 25 let včelařského naučného areálu, tak o to víc mě to těší."

Paní Knödlová v současnosti připravuje knihu Co neodnesl čas, která bude k výročí včelařského muzea a jen co přijede z lázní  v půlce července bude organizovat letní školu včelaříků.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO ČSV F-M: "To už je 14. ročník, je to trošku v omezeném množství dětí, ale je to celostátní akce. Děti přijedou k nám do areálu a budou se vzdělávat ve včelařině. Na konci srpna pak chystáme včelařské slavnosti, kdy chceme otevřít i Chlebovickou medovou stopu, to je taková stezka kolem Chlebovic."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Cenu města získá taky Jaroslav Konečný, který je 28 let ředitelem Gymnázia a Střední odborné školy na Cihelní, pod jeho vedením prošly školou tisíce studentů, kteří o něm říkají že je vstřícný a spravedlivý."

Jaroslav Konečný, ředitel Gymnázia a SOŠ Frýdek: "Já jsem se nejprve domníval, že to je žert a pak jsem tak nějak přijal. Děkuji všem, kteří mě nejenom navrhli, ale taky podpořili v tom, že mě odhlasovali."

Jaroslav Konečný působil dlouhá léta v objektu takzvaného skleníku na T. G. Masaryka a od roku 2004 se přesunul na Cihelní.

Jaroslav Konečný, ředitel Gymnázia a SOŠ Frýdek: "Především jsem zestárnul, objevily se nějaké bolesti, ale já jsem měl v pracovním životě štěstí, že jsem byl obklopen týmem velice dobrých zástupců a klíčových lidí, a to se nezměnilo."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Třetím oceněným bude výtvarník Josef Lang, který se narodil roku 1924, tedy téměř před sto lety, v domě na ulici Hluboká, který je znám taky jako Langův dům. Jeho díla tvořená barvami i pastely zachycují různá místa a stavby města i okolní krajinu. Oceněn bude za přínos v oblasti výtvarného umění."

Na ceny města byli letos nominovány 4 osoby, předsedové politických klubů navrhli na ocenění 3 z nich a souhlasili s tím i zastupitelé.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Ceny statutárního města Frýdku-Místku byly poprvé předány v roce 2008. Od té doby jsou udělovány každoročně, a to za mimořádné počiny ve všech oblastech společenského života města, které významně přispěly k jeho rozvoji a šíření jeho dobrého jména, a také za mimořádné projevy odvahy při záchraně lidských životů."

Všichni získají ocenění ve formě pamětního listu a peněžní dat ve výši 20 tisíc korun.

---

Darujte klavír do hospice, pohladíte klienty na duši

Máte doma nepotřebný klavír? Nebo víte, kde by se dal sehnat? Udělejte dobrý skutek a věnujte ho do Hospice Frýdek-Místek. Uděláte tím velkou radost nejen všem klientům, ale i jejich příbuzným, lékařům a personálu. Každý, kdo bude na klavír hrát, bude navíc vědět, že je původem od vás.

Kde je klavír, tam je hudba. A kde je hudba, tam je srdci dobře. Nebo alespoň o něco lépe. To jsou slova, kterými začíná výzva Hospice Frýdek-Místek. Ten by rád požádal o pomoc při shánění klavíru, který by se zasloužil o ještě příjemnější pobyt zdejších klientů.

Uršula Dvořáček, staniční sestra Hospic Frýdek-Místek: "Ta myšlenka v podstatě vznikla v hlavách personálu, který ví, že když se tady hraje, když jsou tady kulturní akce, tak ta hudba se line celým oddělením."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Klavír do hospice potřebujeme, abychom podpořili náladu, zlepšili atmosféru. Jsou pacienti, kteří hrají na klavír, jsou dobrovolníci, kteří mají lásku k hudbě a všichni příchozí, čili hudebníci, kteří se tady vyskytnou, tak můžou usednout a něco zapreludovat."

Hudba je jednou z cest, která pomáhá zdejším klientům zvládnout těžkou životní situaci, pro většinu z nich je tak velmi důležitá. Klavír by tak udělal radost nejen klientům, ale i jejich příbuzným, zdejšímu personálu, lékařům a zkrátka všem, kdo by si třeba chtěli zahrát. Klavír by měli k dispozici ve velké vstupní hale.

Uršula Dvořáček, staniční sestra Hospic Frýdek-Místek: "Tady je můžeme do toho vestibulu dovézt a můžeme si tady zahrát nebo rodina jim může zahrát a ta hudba je takovým zpříjemněním. V podstatě každý máme rádi hudbu, někdo víc, někdo míň a tak jsme přišli na ten nápad, že těm lidem by tady bylo příjemně, kdyby tady slyšeli tu hudbu."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Klavír nemusí být nový, může být použitý, používaný, možná i lehce poškozený. Máme domluveného pána, který je schopen ho znovu zprovoznit, prohlédnout, jestli ten darovaný klavír je pro nás vhodný. Takže budeme rádi za každý kontakt nebo za zprávu, která nás k tomu klavíru dovede."

Hospic tím chce dát příležitost i žákům základních uměleckých škol, studentům hry na klavír, ale i dobrovolníkům v rámci plánovaných každotýdenních malých koncertů, které tady chtějí pravidelně pořádat. Klavíristé by se tak zároveň pasovali do rolí hudebních terapeutů, se kterými už zde mají výborné zkušenosti.

Uršula Dvořáček, staniční sestra Hospic Frýdek-Místek: "Máme volnočasové aktivity, ty máme jednou týdně a chodí nám tady hudebník, který hraje na kytaru, hraje i na klavír, takže může hrát i tady dole v podstatě, protože tam hrají v uzavřené místnosti, ale tady se to dá tak jakože více veřejně. Můžou tady chodit lidi z venku si zahrát, příbuzní, kdokoliv."

Klavír bude mít navíc cedulku se jménem dárce, každý kdo k němu tak usedne, bude vědět, komu vděčí za možnost si zahrát a rozdávat tak radost. Pokud tedy o nějakém klavíru víte, kontaktujte přímo Hospic ve Frýdku-Místku. Pomoct ale můžete i formou sponzorského příspěvku na nákup případných dalších hudebních nástrojů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
18. června 2020, 16:40

Nemocnice ve Frýdku-Místku postupně obnovuje operační provoz

Jediný vstup do nemocnice, pečlivá triáž pacientů, stále probíhající zákaz návštěv, ale i prodloužené operační dny. Takový je výčet z části aktuálních opatření Nemocnice ve Frýdku-Místku. Ta postupně najíždí na běžný provoz, který by se měl plně obnovit prvního července.

Operace šedého zákalu patří mezi nejčastější chirurgické zákroky na celém světě. V Nemocnici ve Frýdku-Místku jde o zcela běžný ambulantní zákrok, který netrvá déle než dvacet minut. Podobně jako jiné operace, i tyto výrazně ovlivnila pandemie koronaviru.

Tomáš Utíkal, primář Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Celý březen a duben jsme vlastně neoperovali. Operovaly se jenom akutní věci a věci, které nestrpí prodlení. Teprve koncem května jsme pomalu začínali najíždět na normální režim a teprve od června jedem téměř v normálním režimu."

Na očním oddělení se před pandemií provádělo zhruba 150 operací měsíčně, nyní jich lékaři musí zvládnout přibližně 200.

Tomáš Utíkal, primář Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Operace šedého zákalu sice není akutní, ale je určitě pro člověka handicap, když 3 měsíce nemůže číst, nemůže řídit, auto a proto teda jsme se mnohým těm pacientům snažili vyjít vstříc a každý týden máme prodloužené operační dny."

Díky tomu je také zajištěno, že pacienti se téměř nepotkávají. V rámci plánovaných operací jsou v nemocnici zatím v přibližně dvou a půl měsíční ztrátě i na dalších odděleních.


Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologického odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku:
"Během pandemie jsme museli elektivní operace odložit a nyní začínáme normální provoz. Od 1.7. bychom měli operovat prakticky plně, tak jak jsme operovali předtím a ten pořadník, který byl posunutý a ti pacienti, které nebylo možné operovat, tak se teďka dostávají na řadu."

V nemocnici stále platí řada preventivních opatření, pacienty kontroluje u vchodu termokamera, musejí se zapsat a povinně použít dezinfekci.

Anketa: 1.) "No tak asi to musí být, ne?" 2.) "Mě to nedělá problém jako v podobě úplně." 3.) "Já myslím, že je to v pořádku, že to musí být." 4.) "No, tak akorát to zdržuje trošičku, ale jinak je to v pořádku, jinak to jde, dá se to vydržet."

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Stále platí zákaz návštěv, stále máme jeden vstup pro pacienty i jejich doprovod, takzvanou triáž, kde tady si vydezinfikují ruce, vyplní čestné prohlášení a nahlásí službě, na které oddělení jdou."

Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologického odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Situace je z epidemiologického hlediska v naší nemocnici velice dobrá, I když jsou záchyty, ale mimo nemocnici, chováme se obezřetně. Snažíme se, abychom opravdu nezavlekli infekci do nemocnice."

V nemocnici stále funguje odběrové místo a mají tady i vyhrazené oddělení pro případné nakažené. Aktuálně je už ale bez pacientů a stejně tak není v nemocnici už žádný nakažený personál.

---

Tři osobnosti získají cenu města za rok 2019

Dlouholetá předsedkyně včelařského svazu, téměř tři desítky úřadující ředitel střední školy a také téměř stoletý výtvarník. To jsou významné osobnosti, kterým rozhodli zastupitelé udělit cenu statutárního města Frýdku-Místku za rok 2019.

Paní Marie Knödlová už skoro 40 let vychovává budoucí včelaře. Začínala jako cvičitelka a později jako vedoucí včelařského kroužku.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO ČSV F-M: "Kroužek už vedu 17 let, děláme různé celostátní i mezinárodní aktivity. Jsem sice motorem těch akcí, ale musím říct, že bez lidí, kteří jsou k těm aktivitám naklonění by to určitě nešlo."

Ženě, která je také předsedkyní základní organizace Českého včelařského svazu Frýdek-Místek, rozhodli zastupitelé udělit cenu statutárního města Frýdku-Místku.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO ČSV F-M: "To jsem se dozvěděla úplně náhodou. Dceři to poslala kamarádka, oficiálně nevím ještě vůbec nic. Bylo to pro mě překvapen a těší mě to, protože člověk se věnuje dlouhodobě dětem a v letošním roce, kdy zrovna slavíce 25 let včelařského naučného areálu, tak o to víc mě to těší."

Paní Knödlová v současnosti připravuje knihu Co neodnesl čas, která bude k výročí včelařského muzea a jen co přijede z lázní  v půlce července bude organizovat letní školu včelaříků.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO ČSV F-M: "To už je 14. ročník, je to trošku v omezeném množství dětí, ale je to celostátní akce. Děti přijedou k nám do areálu a budou se vzdělávat ve včelařině. Na konci srpna pak chystáme včelařské slavnosti, kdy chceme otevřít i Chlebovickou medovou stopu, to je taková stezka kolem Chlebovic."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Cenu města získá taky Jaroslav Konečný, který je 28 let ředitelem Gymnázia a Střední odborné školy na Cihelní, pod jeho vedením prošly školou tisíce studentů, kteří o něm říkají že je vstřícný a spravedlivý."

Jaroslav Konečný, ředitel Gymnázia a SOŠ Frýdek: "Já jsem se nejprve domníval, že to je žert a pak jsem tak nějak přijal. Děkuji všem, kteří mě nejenom navrhli, ale taky podpořili v tom, že mě odhlasovali."

Jaroslav Konečný působil dlouhá léta v objektu takzvaného skleníku na T. G. Masaryka a od roku 2004 se přesunul na Cihelní.

Jaroslav Konečný, ředitel Gymnázia a SOŠ Frýdek: "Především jsem zestárnul, objevily se nějaké bolesti, ale já jsem měl v pracovním životě štěstí, že jsem byl obklopen týmem velice dobrých zástupců a klíčových lidí, a to se nezměnilo."

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Třetím oceněným bude výtvarník Josef Lang, který se narodil roku 1924, tedy téměř před sto lety, v domě na ulici Hluboká, který je znám taky jako Langův dům. Jeho díla tvořená barvami i pastely zachycují různá místa a stavby města i okolní krajinu. Oceněn bude za přínos v oblasti výtvarného umění."

Na ceny města byli letos nominovány 4 osoby, předsedové politických klubů navrhli na ocenění 3 z nich a souhlasili s tím i zastupitelé.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Ceny statutárního města Frýdku-Místku byly poprvé předány v roce 2008. Od té doby jsou udělovány každoročně, a to za mimořádné počiny ve všech oblastech společenského života města, které významně přispěly k jeho rozvoji a šíření jeho dobrého jména, a také za mimořádné projevy odvahy při záchraně lidských životů."

Všichni získají ocenění ve formě pamětního listu a peněžní dat ve výši 20 tisíc korun.

---

Darujte klavír do hospice, pohladíte klienty na duši

Máte doma nepotřebný klavír? Nebo víte, kde by se dal sehnat? Udělejte dobrý skutek a věnujte ho do Hospice Frýdek-Místek. Uděláte tím velkou radost nejen všem klientům, ale i jejich příbuzným, lékařům a personálu. Každý, kdo bude na klavír hrát, bude navíc vědět, že je původem od vás.

Kde je klavír, tam je hudba. A kde je hudba, tam je srdci dobře. Nebo alespoň o něco lépe. To jsou slova, kterými začíná výzva Hospice Frýdek-Místek. Ten by rád požádal o pomoc při shánění klavíru, který by se zasloužil o ještě příjemnější pobyt zdejších klientů.

Uršula Dvořáček, staniční sestra Hospic Frýdek-Místek: "Ta myšlenka v podstatě vznikla v hlavách personálu, který ví, že když se tady hraje, když jsou tady kulturní akce, tak ta hudba se line celým oddělením."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Klavír do hospice potřebujeme, abychom podpořili náladu, zlepšili atmosféru. Jsou pacienti, kteří hrají na klavír, jsou dobrovolníci, kteří mají lásku k hudbě a všichni příchozí, čili hudebníci, kteří se tady vyskytnou, tak můžou usednout a něco zapreludovat."

Hudba je jednou z cest, která pomáhá zdejším klientům zvládnout těžkou životní situaci, pro většinu z nich je tak velmi důležitá. Klavír by tak udělal radost nejen klientům, ale i jejich příbuzným, zdejšímu personálu, lékařům a zkrátka všem, kdo by si třeba chtěli zahrát. Klavír by měli k dispozici ve velké vstupní hale.

Uršula Dvořáček, staniční sestra Hospic Frýdek-Místek: "Tady je můžeme do toho vestibulu dovézt a můžeme si tady zahrát nebo rodina jim může zahrát a ta hudba je takovým zpříjemněním. V podstatě každý máme rádi hudbu, někdo víc, někdo míň a tak jsme přišli na ten nápad, že těm lidem by tady bylo příjemně, kdyby tady slyšeli tu hudbu."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Klavír nemusí být nový, může být použitý, používaný, možná i lehce poškozený. Máme domluveného pána, který je schopen ho znovu zprovoznit, prohlédnout, jestli ten darovaný klavír je pro nás vhodný. Takže budeme rádi za každý kontakt nebo za zprávu, která nás k tomu klavíru dovede."

Hospic tím chce dát příležitost i žákům základních uměleckých škol, studentům hry na klavír, ale i dobrovolníkům v rámci plánovaných každotýdenních malých koncertů, které tady chtějí pravidelně pořádat. Klavíristé by se tak zároveň pasovali do rolí hudebních terapeutů, se kterými už zde mají výborné zkušenosti.

Uršula Dvořáček, staniční sestra Hospic Frýdek-Místek: "Máme volnočasové aktivity, ty máme jednou týdně a chodí nám tady hudebník, který hraje na kytaru, hraje i na klavír, takže může hrát i tady dole v podstatě, protože tam hrají v uzavřené místnosti, ale tady se to dá tak jakože více veřejně. Můžou tady chodit lidi z venku si zahrát, příbuzní, kdokoliv."

Klavír bude mít navíc cedulku se jménem dárce, každý kdo k němu tak usedne, bude vědět, komu vděčí za možnost si zahrát a rozdávat tak radost. Pokud tedy o nějakém klavíru víte, kontaktujte přímo Hospic ve Frýdku-Místku. Pomoct ale můžete i formou sponzorského příspěvku na nákup případných dalších hudebních nástrojů.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-18-06-2020-16-44