Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Domov pro seniory ve Frýdku-Místku zřídil potkávací místnost
  • Oblíbené vítání občánků bylo opět zrušeno
  • Osamělým v karanténě i nakaženým město pomůže

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku zřídil potkávací místnost

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku vymyslel ideální řešení pro klienty, kteří se chtějí setkat se svými blízkými. Zřídil takzvanou potkávací místnost. Návštěva se v ní uvidí s příbuzným přes sklo a komunikovat spolu budou díky mikrofonu.

Opětovný zákaz návštěv a nově i zákaz vycházení pro klienty v domovech seniorů. To jsou aktuální celostátní opatření, která mají za cíl ochránit nejrizikovější skupinu obyvatel před koronavirovou nákazou. Všude se proto hledají nejrůznější cesty, jak seniorům zajistit kontakt s rodinou.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme od první vlny stále nosili roušky, takže pro nás se nic moc nezměnilo a pochopitelně od první vlny bylo pro nás příjemné to rušení zákazu návštěv, kdy opravdu chyběl ten kontakt. Teď, když přišla ta nová opatření, tak znova opět zákaz vycházení pro uživatele."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě usnesení vlády byly uzavřeny domovy pro seniory a další sociální zařízení na území města. Stejně jako v období, kdy už byly domovy uzavřeny, tak budou využívány i videohovory, které byly hojně využívány a mezi rodinnými příslušníky a uživateli domova byly velmi oblíbené."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Platí všechna hygienická doporučení pro zaměstnance, takže my jedem ve stejném režimu od začátku, co se týče těch uživatelů, tak vnímám právě ten zákaz vycházení jako klíčový, zase to má dopad na jejich psychiku."

Ve Frýdku-Místku tak vymysleli unikátní způsob, jak zajistit klientům pokud možno osobní setkání s příbuznými.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V domově pro seniory v Místku na ulici 28. října jsme nově zřídili takzvanou potkávací místnost, která bude sloužit právě v tomto těžkém období."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V následujících dnech ji otevřeme právě uživatelům a jejich rodinným příslušníkům. Budou se tak moci potkat, vlastně za sklem, mají k tomu komunikátor, který vlastně umožní lepší přenos, než třeba videotelefon."

Zájemci pro setkávání budou do budovy vstupovat pouze jedním vchodem. Nebude se chodit přes vrátnici, ale přes tuto místnost, která je zezadu od parkoviště. Tady si zazvoní a následně je z recepce pustí dovnitř.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budou se vlastně vidět i s rodinou, i s ostatními blízkými, třeba i s dětmi, které vlastně v rámci těch opatření nemohou přijít do toho zařízení."

Ve zdejším domově pro seniory zatím zvládají boj s koronavirem na výbornou. Měli tady pouze nákazu, která se objevila v kuchyni, ale naštěstí se nerozšířila mezi klienty.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně jsme bez nákazy Covidu, nikdo ze zaměstnanců ani z uživatelů nemá ani žádné příznaky, takže za to jsme rádi, že první i druhou vlnu zatím ustáváme."

Stejně tak nemají ani zásadní problém s úbytkem pracovnic, které by musely například zůstávat doma s dětmi, kvůli uzavření základních škol.

---

Oblíbené vítání občánků bylo opět zrušeno

Po půl roce obnovili vítání občánků a stihli přivítat děti narozené z loňského roku. Teď se měly ve Frýdku-Místku vítat děti narozené letos. Vládní nařízení ale všechno změnilo a magistrát tak oblíbenou a dlouho očekávanou akci vítání občánků musel zase zrušit.

Ve čtvrtek 22. října mělo proběhnout v reprezentativních prostorách Rytířského sálu frýdeckého zámku další oblíbené slavnostní vítání občánků. Rodiče se ho ale bohužel nedočkají.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V návaznosti na vládní opatření proti koronaviru jsme byli nuceni opět zrušit společenský obřad vítání občánků. Bohužel se tak stalo již opakovaně. Už na jaře jsme museli kvůli koronaviru tuto slavnostní akci, kdy jsou novorozené děti s trvalým pobytem na území města vítány mezi občany města, odložit. Zrušit jsme tenkrát museli 4 termíny."

Na plánované vítání tak rodiny čekaly více půl roku. Obnovilo se v září, kdy proběhly 3 termíny a během nich chodili navíc rodiče na etapy. Většina dětí už tak místo klidného spaní v peřince spíš pobíhala po Rytířském sálu a zvědavě prozkoumávala okolí. Rodiče byli ale za obnovenou akci rádi.

Anketa: 1.) "Dojmy jsou fajne, máme zdravé dítě, konečně jsme se dočkali i vítání občánků, jsme za to rádi a tak si tady tento moment užíváme." 2.) "Je to první syn, první dítě a bylo to moc milé. Jsme rádi, že jsme měli možnost takhle oficiálně být přivítáni, dostat nějaké dárečky, je to hezké od města určitě." 3.) "Je to první, vnímám to skvěle, tady už si to přivlastňuje zase všecko, že."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V září, kdy jsme akci opět spustili, jsme vítali mezi nové občánky města děti narozené ještě loni, protože na jaře jsme je přivítat nemohli. Takže děti už mezitím dorostly, nešlo o novorozeňata, ale už o batolata. Bylo jich zhruba 50."

V dalších plánovaných termínech od 22. září se měly vítat už děti narozené začátkem letošního roku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Bohužel se tak nestane, akce je kvůli koronaviru opět zrušena. S největší pravděpodobností se nebude konat vítání ani 5. listopadu a jestli bude vítání 3. prosince se uvidí."

Pozvánky k vítání občánků jsou rodičům zasílány na základě vyplněné přihlášky, kterou dostanou spolu s rodným listem dítěte. Na obřad jsou zváni minimálně dva týdny před termínem jeho konání. Pokud jim termín nevyhovuje, mohou ho po dohodě přesunout.

Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "V loňském roce bylo slavnostně přivítáno 285 občánků, každému dítěti je věnováno několik menších dárků, a to včetně knihy, maminky obdrží kytici."

Běžně se k vítání přihlašují děti až do jednoho roku věku, otázkou ale zůstává, kdy se slavnostního obřadu kvůli pandemii koronaviru dočkají.

---

Osamělým v karanténě i nakaženým město pomůže

Osamělí lidé v karanténě i nakažení mohou ve Frýdku-Místku požádat o pomoc. Magistrát jim ve spolupráci s dobrovolnickou organizací ADRA a Českým červeným křížem zajistí nákup důležitých potravin, léků nebo hygienických potřeb.

Frýdek-Místek se opět dohodl s dobrovolnickými organizacemi na pomoci osamělým lidem v karanténě nebo těm, kteří jsou Covid pozitivní. V případě zájmu jim budou dobrovolníci zajišťovat důležitý nákup. S touto formou pomoci má magistrát zkušenosti už z první vlny.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stejně jako na jaře letošního roku, tak i v této situaci spolupracujeme s Českým červeným křížem a ADROU na tom, aby nakupovali základní potraviny, léky, hygienické prostředky pro lidi, kteří jsou Covid pozitivní nebo kteří jsou v karanténě a kteří si tedy nemohou tyto základní věci zabezpečit."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jedná se o to, že když budou lidé v karanténě nebo budou Covid pozitivní, tak náš dobrovolník přijde, na základě telefonátu, který budou mít s magistrátem. Magistrát na to zřídil linku, na kterou si zavolají, magistrát předá informace nám, my zajistíme kontakt s tím pozitivním člověkem nebo člověkem, který je v karanténě a na základě naší domluvy vyšleme dobrovolníka, který zajistí základní potraviny nebo léky."

ADRA například aktuálně nepočítá, že by roznášela celoplošně nákupy běžným seniorům, tak jako tomu bylo na jaře, proto se o nákupy osamělým pozitivním nebo lidem v karanténě postarají zpočátku přímo zaměstnanci organizace.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Počítáme, že ty počty nebudou zas až tak vysoké a že to bude řádově v jednotkách, maximálně desítkách lidí a to jsme schopni zvládnout jak ve spolupráci tedy s našimi zaměstnanci, tak i s těmi dobrovolníky, takže v první fázi budeme nakupovat my jako zaměstnanci a když to přesáhne nějakou naši kapacitu, tak oslovíme dobrovolníky, kteří se už sami hlásí a ptají se a my jsme za to moc rádi."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dobrovolníci z těchto organizací budou nakupovat do hodnoty maximálně 1000 korun na nákup a budou provádět tento nákup jednou týdně."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že nás magistrát oslovil na jednu stranu, na druhou stranu také nás zabezpečil tím, že nám dali ochranné prostředky, to znamená dostali jsme jak rukavice, tak roušky a jsme schopni vyslat dobrovolníky tak, aby to pro ně bylo bezpečné a hlavně to plánujeme všechno tak, aby to bylo bezkontaktní."

Lidé, kteří by tak potřebovali pomoct mohou volat v pracovní dny od 8 do 16 hodiny na telefonní číslo 771 135 422.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
19. října 2020, 16:30

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku zřídil potkávací místnost

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku vymyslel ideální řešení pro klienty, kteří se chtějí setkat se svými blízkými. Zřídil takzvanou potkávací místnost. Návštěva se v ní uvidí s příbuzným přes sklo a komunikovat spolu budou díky mikrofonu.

Opětovný zákaz návštěv a nově i zákaz vycházení pro klienty v domovech seniorů. To jsou aktuální celostátní opatření, která mají za cíl ochránit nejrizikovější skupinu obyvatel před koronavirovou nákazou. Všude se proto hledají nejrůznější cesty, jak seniorům zajistit kontakt s rodinou.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme od první vlny stále nosili roušky, takže pro nás se nic moc nezměnilo a pochopitelně od první vlny bylo pro nás příjemné to rušení zákazu návštěv, kdy opravdu chyběl ten kontakt. Teď, když přišla ta nová opatření, tak znova opět zákaz vycházení pro uživatele."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě usnesení vlády byly uzavřeny domovy pro seniory a další sociální zařízení na území města. Stejně jako v období, kdy už byly domovy uzavřeny, tak budou využívány i videohovory, které byly hojně využívány a mezi rodinnými příslušníky a uživateli domova byly velmi oblíbené."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Platí všechna hygienická doporučení pro zaměstnance, takže my jedem ve stejném režimu od začátku, co se týče těch uživatelů, tak vnímám právě ten zákaz vycházení jako klíčový, zase to má dopad na jejich psychiku."

Ve Frýdku-Místku tak vymysleli unikátní způsob, jak zajistit klientům pokud možno osobní setkání s příbuznými.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V domově pro seniory v Místku na ulici 28. října jsme nově zřídili takzvanou potkávací místnost, která bude sloužit právě v tomto těžkém období."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V následujících dnech ji otevřeme právě uživatelům a jejich rodinným příslušníkům. Budou se tak moci potkat, vlastně za sklem, mají k tomu komunikátor, který vlastně umožní lepší přenos, než třeba videotelefon."

Zájemci pro setkávání budou do budovy vstupovat pouze jedním vchodem. Nebude se chodit přes vrátnici, ale přes tuto místnost, která je zezadu od parkoviště. Tady si zazvoní a následně je z recepce pustí dovnitř.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budou se vlastně vidět i s rodinou, i s ostatními blízkými, třeba i s dětmi, které vlastně v rámci těch opatření nemohou přijít do toho zařízení."

Ve zdejším domově pro seniory zatím zvládají boj s koronavirem na výbornou. Měli tady pouze nákazu, která se objevila v kuchyni, ale naštěstí se nerozšířila mezi klienty.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně jsme bez nákazy Covidu, nikdo ze zaměstnanců ani z uživatelů nemá ani žádné příznaky, takže za to jsme rádi, že první i druhou vlnu zatím ustáváme."

Stejně tak nemají ani zásadní problém s úbytkem pracovnic, které by musely například zůstávat doma s dětmi, kvůli uzavření základních škol.

---

Oblíbené vítání občánků bylo opět zrušeno

Po půl roce obnovili vítání občánků a stihli přivítat děti narozené z loňského roku. Teď se měly ve Frýdku-Místku vítat děti narozené letos. Vládní nařízení ale všechno změnilo a magistrát tak oblíbenou a dlouho očekávanou akci vítání občánků musel zase zrušit.

Ve čtvrtek 22. října mělo proběhnout v reprezentativních prostorách Rytířského sálu frýdeckého zámku další oblíbené slavnostní vítání občánků. Rodiče se ho ale bohužel nedočkají.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V návaznosti na vládní opatření proti koronaviru jsme byli nuceni opět zrušit společenský obřad vítání občánků. Bohužel se tak stalo již opakovaně. Už na jaře jsme museli kvůli koronaviru tuto slavnostní akci, kdy jsou novorozené děti s trvalým pobytem na území města vítány mezi občany města, odložit. Zrušit jsme tenkrát museli 4 termíny."

Na plánované vítání tak rodiny čekaly více půl roku. Obnovilo se v září, kdy proběhly 3 termíny a během nich chodili navíc rodiče na etapy. Většina dětí už tak místo klidného spaní v peřince spíš pobíhala po Rytířském sálu a zvědavě prozkoumávala okolí. Rodiče byli ale za obnovenou akci rádi.

Anketa: 1.) "Dojmy jsou fajne, máme zdravé dítě, konečně jsme se dočkali i vítání občánků, jsme za to rádi a tak si tady tento moment užíváme." 2.) "Je to první syn, první dítě a bylo to moc milé. Jsme rádi, že jsme měli možnost takhle oficiálně být přivítáni, dostat nějaké dárečky, je to hezké od města určitě." 3.) "Je to první, vnímám to skvěle, tady už si to přivlastňuje zase všecko, že."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V září, kdy jsme akci opět spustili, jsme vítali mezi nové občánky města děti narozené ještě loni, protože na jaře jsme je přivítat nemohli. Takže děti už mezitím dorostly, nešlo o novorozeňata, ale už o batolata. Bylo jich zhruba 50."

V dalších plánovaných termínech od 22. září se měly vítat už děti narozené začátkem letošního roku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Bohužel se tak nestane, akce je kvůli koronaviru opět zrušena. S největší pravděpodobností se nebude konat vítání ani 5. listopadu a jestli bude vítání 3. prosince se uvidí."

Pozvánky k vítání občánků jsou rodičům zasílány na základě vyplněné přihlášky, kterou dostanou spolu s rodným listem dítěte. Na obřad jsou zváni minimálně dva týdny před termínem jeho konání. Pokud jim termín nevyhovuje, mohou ho po dohodě přesunout.

Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "V loňském roce bylo slavnostně přivítáno 285 občánků, každému dítěti je věnováno několik menších dárků, a to včetně knihy, maminky obdrží kytici."

Běžně se k vítání přihlašují děti až do jednoho roku věku, otázkou ale zůstává, kdy se slavnostního obřadu kvůli pandemii koronaviru dočkají.

---

Osamělým v karanténě i nakaženým město pomůže

Osamělí lidé v karanténě i nakažení mohou ve Frýdku-Místku požádat o pomoc. Magistrát jim ve spolupráci s dobrovolnickou organizací ADRA a Českým červeným křížem zajistí nákup důležitých potravin, léků nebo hygienických potřeb.

Frýdek-Místek se opět dohodl s dobrovolnickými organizacemi na pomoci osamělým lidem v karanténě nebo těm, kteří jsou Covid pozitivní. V případě zájmu jim budou dobrovolníci zajišťovat důležitý nákup. S touto formou pomoci má magistrát zkušenosti už z první vlny.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stejně jako na jaře letošního roku, tak i v této situaci spolupracujeme s Českým červeným křížem a ADROU na tom, aby nakupovali základní potraviny, léky, hygienické prostředky pro lidi, kteří jsou Covid pozitivní nebo kteří jsou v karanténě a kteří si tedy nemohou tyto základní věci zabezpečit."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jedná se o to, že když budou lidé v karanténě nebo budou Covid pozitivní, tak náš dobrovolník přijde, na základě telefonátu, který budou mít s magistrátem. Magistrát na to zřídil linku, na kterou si zavolají, magistrát předá informace nám, my zajistíme kontakt s tím pozitivním člověkem nebo člověkem, který je v karanténě a na základě naší domluvy vyšleme dobrovolníka, který zajistí základní potraviny nebo léky."

ADRA například aktuálně nepočítá, že by roznášela celoplošně nákupy běžným seniorům, tak jako tomu bylo na jaře, proto se o nákupy osamělým pozitivním nebo lidem v karanténě postarají zpočátku přímo zaměstnanci organizace.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Počítáme, že ty počty nebudou zas až tak vysoké a že to bude řádově v jednotkách, maximálně desítkách lidí a to jsme schopni zvládnout jak ve spolupráci tedy s našimi zaměstnanci, tak i s těmi dobrovolníky, takže v první fázi budeme nakupovat my jako zaměstnanci a když to přesáhne nějakou naši kapacitu, tak oslovíme dobrovolníky, kteří se už sami hlásí a ptají se a my jsme za to moc rádi."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dobrovolníci z těchto organizací budou nakupovat do hodnoty maximálně 1000 korun na nákup a budou provádět tento nákup jednou týdně."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že nás magistrát oslovil na jednu stranu, na druhou stranu také nás zabezpečil tím, že nám dali ochranné prostředky, to znamená dostali jsme jak rukavice, tak roušky a jsme schopni vyslat dobrovolníky tak, aby to pro ně bylo bezpečné a hlavně to plánujeme všechno tak, aby to bylo bezkontaktní."

Lidé, kteří by tak potřebovali pomoct mohou volat v pracovní dny od 8 do 16 hodiny na telefonní číslo 771 135 422.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-19-10-2020-16-34