Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Starostové rozjeli petici za zrušení dálničního poplatku mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem
  • Titul nejchutnější menu získala La Baracca Osteria
  • Černé skládky komplikují úklid města

Starostové rozjeli petici za zrušení dálničního poplatku mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem

Dálnice z Ostravy do Frýdku-Místku by měla být bez poplatku. Dlouhodobě o to usilují starostové třinácti okolních obcí. Nyní se rozhodli odstartovat společnou petici za zrušení dálničního poplatku. Ta bude k dispozici i veřejnosti na úřadech všech dotčených obcí.

Dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem je v současnosti plná řady omezení. I to je jeden z důvodů, který budí v lidech velké rozpory, že se musí za její využití platit.

Anketa: 1.) "Mělo by se to dočasně znepoplatnit nebo bude to trvat rok, dva a tím pádem to není dálnice." 2.) "Je to nesmysl, strašné v současné době, kdy se tam vůbec nedá plynule jezdit, si myslím, že by měl být opravdu zrušený." 3.) "Určitě bych byla radši, kdyby to nebylo zpoplatněné, protože to je vlastně jediný hlavní tah mezi Ostravou a Frýdkem."

O zrušení poplatku už přes dva roky usiluje také třináct okolních obcí.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Postupně jsme obcházeli různá ministerstva i hejtmanství, tady u primátora Ostravy, u náměstka, takže už nám pomalu dochází řekněme místa, kde můžeme jednat. Mezitím se změnil třikrát ministr dopravy a neustále nám chybí ten partner na druhé straně."

Nyní proto odstartovali petiční akci, kterou osobně na čerpací stanici u dálnice podepsalo jako první zástupci osmi obcí.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vytvoříme petici, kde se zeptáme na názory našich občanů, jestli si to také myslí, že to není v pořádku, aby se tady platil dálniční poplatek. A doufáme, že těch podpisů a tím pádem každý podpis je argument, sebereme co nejvíce."

Hlavním důvodem jsou podle starostů již zmiňované časté opravy a omezení a také právě dopravní zátěž okolních obcí.

Rostislav Kožušník, starosta Řepiště: "Taky i nás se týká to, že někteří dopravci a občané využívají objízdných tras, aby nemuseli platit dálniční známky."

Petr Baďura, starosta Paskova: "Ta doprava, která dříve byla rozprostřena na tu rychlostní komunikaci, tak se přelívá na starou dálnici, jak my říkáme a zatěžuje vlastně občany Paskova. Nejenom hlukem, ale prostě zvyšuje se tam nebezpečí, měli jsme tam i smrtelné úrazy na té cestě a chtěli bychom, ať prostě tato situace se vyřeší."

Otakar Šimík, místostarosta Ostravy-Jih: "V roce 2016 bylo sčítání aut a například ve Sviadnově bylo za 24 hodin sečteno víc jak 14 500 automobilů."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ono to od začátku nedává smysl. Vždycky to bylo vybudováno jako rychlostní komunikace, rychlá spojnice z Ostravy přes Frýdek na hory a vždy to odlehčovalo a vytvářelo takový obchvat místních obcí, které leží po cestě."

Otakar Šimík, místostarosta Ostravy-Jih: "Tím, že není napojena na další dálniční síť, je to takové jako nelogické, aby tato část se platila. Je lepší stáhnout z okolních vesnic auta na hlavní silnici, aby nezatěžovala ty okolní vesničky."

Petici může přijít podepsat kdokoliv, k dispozici bude na úřadech všech dotčených obcí.

---

Titul nejchutnější menu získala La Baracca Osteria

Frýdek-Místek už zná vítěze kuchařského klání o nejchutnější menu. V rámci ochutnávek a následného hlasování o něm rozhodli návštěvníci třinácti restaurací, které se zapojily do akce Týden plný chutí. Veřejnost doslova okouzlila italská restaurace na okraji města.

La Baracca Osteria, poměrně mladá restaurace, která ale dokázala v rámci akce Týden plný chutí překvapit.

Anketa: "Když jsem tady posledně byl, bylo to velmi příjemné, dal jsem si mrkev, opečenou kachnu. Italská restaurace perfektní, obsluha příjemná, doporučuji. Každý, kdo by chtěl zkusit něco nového."

Z restaurací, které se do nultého ročníku akce zapojily, totiž získala titul Nejchutnější menu 2020.

Václav Oboda, šéfkuchař restaurace La Baracca Osteria: "Jsme samozřejmě velmi vděční, že jsme zvítězili a chtěli bychom poděkovat všem našim hostům, že k nám chodili a drželi přízeň a hlasovali a máme velkou radost samozřejmě, že jsme se zúčastnili a vyhráli."

Monika Konvičná, ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek: "Dobrovolně se nám přihlásilo do této akce 13 restaurací a s nimi jsme se domluvili na tématech. Ta témata si vymýšleli nebo zvážili sami ti, kteří provozují tu restauraci."

Václav Oboda, šéfkuchař restaurace La Baracca Osteria: "My jsme žánrová restaurace, jsme italská striktně, takže jsme vymysleli takové do Itálie laděné menu, takže jsme měli samozřejmě nějakou pastu, chtěli jsme lidem ukázat, že to není jenom o těstovinách nebo o pizze. Takže jsme dali i nějaký kus masa, měli jsme vepřovou plumu s rozmarýnovým bramborem, měli jsme carpaccio, Toskánskou paštiku a myslím, že největší hit byla rajčatová polévka s mořskými plody."

Návštěvníci pak prostřednictvím hlasovacích lístků hodnotili na stupnici od nuly do deseti, jak jim menu chutnalo.

Monika Konvičná, ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek: "Hodnotili vzhled menu, hodnotili vůni a chuť, hodnotili obsluhu personálu a samozřejmě i takový celkový dojem, to bylo to nejdůležitější a my jsme to sečetli a udělali jsme průměr každé té restaurace."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Určitě bych rád poděkoval celému týmu Turistického informačního centra za velmi kvalitní organizaci akce, přičemž bylo času velice málo a oni museli velice rychle oslovit všechny restaurace ve Frýdku-Místku."

Cílem akce bylo vyvolat zájem veřejnosti o restaurace ve městě, podpořit jejich návštěvnost, zároveň šlo o určitou komorní formu náhrady za letos zrušený tradiční Gastrofestoval.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nápad vznikl tak, že jsme se snažili podpořit místní podnikatele, gastronomii ve Frýdku-Místku, potom co Covid-19 negativně zasáhl cestovní ruch i návštěvnost místních restaurací. Chtěli jsme je podpořit tady touhle akcí s výhledem na další léta, s tím, že by se stala součástí Gastrofestivalu Frýdek-Místek plný chutí, kdy bychom mohli třeba na tom festivalu vyhlašovat tady tu cenu, kterou vyhlašujeme dnes a nebo bychom mohli mít rozdělenou tu akci na více částí."

Monika Konvičná, ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek: "Vždy záleželo na originalitě a přístupu, některá jídla byla hodně výjimečná, jedinečná, mě osobně se to strašně líbilo a nadšení všech těch restaurací bylo prima. Já se budu těšit na to, že v příštím roce budeme moci tuto soutěž zorganizovat."

Organizátoři věří, že příští rok se do akce zapojí mnohem více restaurací ze současných dvaapadesáti, které ve městě jsou.

---

Černé skládky komplikují úklid města

Blokové čištění ve městě si letos vyžádalo odtah už 135 aut. Město navíc bojuje i s černými skládkami, ta vůbec největší byla na energolávce u haly Polárka, kde museli pracovníci technických služeb zlikvidovat skoro 4 tuny nelegálně vyhozeného odpadu. Viníkům přitom hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Čistící vozy a úklidové čety jsou v plném nasazení i během letních prázdnin. Letos situaci mírně zkomplikovala pandemie koronaviru, kvůli které se začalo s blokovým čištěním zhruba o měsíc později.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Museli jsme 14 blokových čištění přesunout do pozdějších termínů. V současné době máme realizováno 31 blokových čištění, zbývá nám ještě 26 s tím, že se vyčistilo přes 500 kanalizačních vpustí, jenom po zajímavost ta plocha těch komunikací a těch chodníků čítá zhruba 17,5 hektaru, které prošly tím blokovým čištěním, v rámci toho jsme odtáhli 135 vozidel."

Každý z majitelů aut si tak zaplatil náklady spojené s přemístěním vozidla a rovnou i pokutu za přestupek, protože stál v místě, kde neměl.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V současné době provádíme i úklidy těch vnitrobloků, kde taky jsme trošku pozadu. Tam bohužel zase někteří zaměstnanci již od května provádějí třikrát týdně postřiky mobiliáře, dětských prvků, laviček, takže to nás hodně zatěžuje, nicméně máme už realizovány vnitrobloky na sídlišti Anenská, na Slezské, v současné době provádíme nebo dokončujeme úklid na sídlišti ČSA a budeme přecházet na sídliště K Hájku."

Velké problémy ale úklidovým četám dělají černé skládky. Lidé si vůbec neuvědomují, že pokud je při jejich založení někdo chytí, mohou dostat pokutu až do padesáti tisíc korun.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ta vůbec největší byla na energolávce, což je ta modrá lávka, která spojuje u haly Polárky Frýdeckou a Místeckou část, tam zase pro zajímavost, v osmi lidech tři pracovní směny jsme odstraňovali nahromaděný odpad. Celkově jsme odvezli 3,75 tuny tohoto odpadu. Druhá taková větší skládka byla v zahrádkářské kolonii Nad Moštárnou, tam toho odpadu bylo o něco méně, ale necelé dvě tuny přesto se odvezly na Frýdeckou skládku."

Město přitom zařizuje pravidelné svozy velkoobjemového odpadu, kdy nechává od jara do podzimu co dva měsíce přistavovat do všech lokalit velkoobjemové kontejnery a lidé se tak odpadu mohou snadno a zdarma zbavit.

Richard Blahut, ředitel Frýdecké skládky: "To znamená pro představu jsou to skříně, matrace, koberce, různé druhy nábytků, které samozřejmě nevlezou do popelnic a kontejnerů ve městě. Proto jsou to ty svozy těch velkoobjemových odpadů. K tomuto účelu jsou samozřejmě i určené sběrné dvory."

Jana Matějíková, mluvčí magistrátu Frýdek-Místek: "Kontejnery jsou přistavovány na více jak 60 místech v různých lokalitách města. Loni z nich bylo svezeno 2688 tun odpadu, převážně starého a nepotřebného odpadu, ale také starých koberců, matrací a podobně. V porovnání s rokem 2018 to je o 452 tun více."

Další svoz velkoobjemového odpadu bude probíhat od 14. do 24. září.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
20. srpna 2020, 16:40

Starostové rozjeli petici za zrušení dálničního poplatku mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem

Dálnice z Ostravy do Frýdku-Místku by měla být bez poplatku. Dlouhodobě o to usilují starostové třinácti okolních obcí. Nyní se rozhodli odstartovat společnou petici za zrušení dálničního poplatku. Ta bude k dispozici i veřejnosti na úřadech všech dotčených obcí.

Dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem je v současnosti plná řady omezení. I to je jeden z důvodů, který budí v lidech velké rozpory, že se musí za její využití platit.

Anketa: 1.) "Mělo by se to dočasně znepoplatnit nebo bude to trvat rok, dva a tím pádem to není dálnice." 2.) "Je to nesmysl, strašné v současné době, kdy se tam vůbec nedá plynule jezdit, si myslím, že by měl být opravdu zrušený." 3.) "Určitě bych byla radši, kdyby to nebylo zpoplatněné, protože to je vlastně jediný hlavní tah mezi Ostravou a Frýdkem."

O zrušení poplatku už přes dva roky usiluje také třináct okolních obcí.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Postupně jsme obcházeli různá ministerstva i hejtmanství, tady u primátora Ostravy, u náměstka, takže už nám pomalu dochází řekněme místa, kde můžeme jednat. Mezitím se změnil třikrát ministr dopravy a neustále nám chybí ten partner na druhé straně."

Nyní proto odstartovali petiční akci, kterou osobně na čerpací stanici u dálnice podepsalo jako první zástupci osmi obcí.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vytvoříme petici, kde se zeptáme na názory našich občanů, jestli si to také myslí, že to není v pořádku, aby se tady platil dálniční poplatek. A doufáme, že těch podpisů a tím pádem každý podpis je argument, sebereme co nejvíce."

Hlavním důvodem jsou podle starostů již zmiňované časté opravy a omezení a také právě dopravní zátěž okolních obcí.

Rostislav Kožušník, starosta Řepiště: "Taky i nás se týká to, že někteří dopravci a občané využívají objízdných tras, aby nemuseli platit dálniční známky."

Petr Baďura, starosta Paskova: "Ta doprava, která dříve byla rozprostřena na tu rychlostní komunikaci, tak se přelívá na starou dálnici, jak my říkáme a zatěžuje vlastně občany Paskova. Nejenom hlukem, ale prostě zvyšuje se tam nebezpečí, měli jsme tam i smrtelné úrazy na té cestě a chtěli bychom, ať prostě tato situace se vyřeší."

Otakar Šimík, místostarosta Ostravy-Jih: "V roce 2016 bylo sčítání aut a například ve Sviadnově bylo za 24 hodin sečteno víc jak 14 500 automobilů."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ono to od začátku nedává smysl. Vždycky to bylo vybudováno jako rychlostní komunikace, rychlá spojnice z Ostravy přes Frýdek na hory a vždy to odlehčovalo a vytvářelo takový obchvat místních obcí, které leží po cestě."

Otakar Šimík, místostarosta Ostravy-Jih: "Tím, že není napojena na další dálniční síť, je to takové jako nelogické, aby tato část se platila. Je lepší stáhnout z okolních vesnic auta na hlavní silnici, aby nezatěžovala ty okolní vesničky."

Petici může přijít podepsat kdokoliv, k dispozici bude na úřadech všech dotčených obcí.

---

Titul nejchutnější menu získala La Baracca Osteria

Frýdek-Místek už zná vítěze kuchařského klání o nejchutnější menu. V rámci ochutnávek a následného hlasování o něm rozhodli návštěvníci třinácti restaurací, které se zapojily do akce Týden plný chutí. Veřejnost doslova okouzlila italská restaurace na okraji města.

La Baracca Osteria, poměrně mladá restaurace, která ale dokázala v rámci akce Týden plný chutí překvapit.

Anketa: "Když jsem tady posledně byl, bylo to velmi příjemné, dal jsem si mrkev, opečenou kachnu. Italská restaurace perfektní, obsluha příjemná, doporučuji. Každý, kdo by chtěl zkusit něco nového."

Z restaurací, které se do nultého ročníku akce zapojily, totiž získala titul Nejchutnější menu 2020.

Václav Oboda, šéfkuchař restaurace La Baracca Osteria: "Jsme samozřejmě velmi vděční, že jsme zvítězili a chtěli bychom poděkovat všem našim hostům, že k nám chodili a drželi přízeň a hlasovali a máme velkou radost samozřejmě, že jsme se zúčastnili a vyhráli."

Monika Konvičná, ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek: "Dobrovolně se nám přihlásilo do této akce 13 restaurací a s nimi jsme se domluvili na tématech. Ta témata si vymýšleli nebo zvážili sami ti, kteří provozují tu restauraci."

Václav Oboda, šéfkuchař restaurace La Baracca Osteria: "My jsme žánrová restaurace, jsme italská striktně, takže jsme vymysleli takové do Itálie laděné menu, takže jsme měli samozřejmě nějakou pastu, chtěli jsme lidem ukázat, že to není jenom o těstovinách nebo o pizze. Takže jsme dali i nějaký kus masa, měli jsme vepřovou plumu s rozmarýnovým bramborem, měli jsme carpaccio, Toskánskou paštiku a myslím, že největší hit byla rajčatová polévka s mořskými plody."

Návštěvníci pak prostřednictvím hlasovacích lístků hodnotili na stupnici od nuly do deseti, jak jim menu chutnalo.

Monika Konvičná, ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek: "Hodnotili vzhled menu, hodnotili vůni a chuť, hodnotili obsluhu personálu a samozřejmě i takový celkový dojem, to bylo to nejdůležitější a my jsme to sečetli a udělali jsme průměr každé té restaurace."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Určitě bych rád poděkoval celému týmu Turistického informačního centra za velmi kvalitní organizaci akce, přičemž bylo času velice málo a oni museli velice rychle oslovit všechny restaurace ve Frýdku-Místku."

Cílem akce bylo vyvolat zájem veřejnosti o restaurace ve městě, podpořit jejich návštěvnost, zároveň šlo o určitou komorní formu náhrady za letos zrušený tradiční Gastrofestoval.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nápad vznikl tak, že jsme se snažili podpořit místní podnikatele, gastronomii ve Frýdku-Místku, potom co Covid-19 negativně zasáhl cestovní ruch i návštěvnost místních restaurací. Chtěli jsme je podpořit tady touhle akcí s výhledem na další léta, s tím, že by se stala součástí Gastrofestivalu Frýdek-Místek plný chutí, kdy bychom mohli třeba na tom festivalu vyhlašovat tady tu cenu, kterou vyhlašujeme dnes a nebo bychom mohli mít rozdělenou tu akci na více částí."

Monika Konvičná, ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek: "Vždy záleželo na originalitě a přístupu, některá jídla byla hodně výjimečná, jedinečná, mě osobně se to strašně líbilo a nadšení všech těch restaurací bylo prima. Já se budu těšit na to, že v příštím roce budeme moci tuto soutěž zorganizovat."

Organizátoři věří, že příští rok se do akce zapojí mnohem více restaurací ze současných dvaapadesáti, které ve městě jsou.

---

Černé skládky komplikují úklid města

Blokové čištění ve městě si letos vyžádalo odtah už 135 aut. Město navíc bojuje i s černými skládkami, ta vůbec největší byla na energolávce u haly Polárka, kde museli pracovníci technických služeb zlikvidovat skoro 4 tuny nelegálně vyhozeného odpadu. Viníkům přitom hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Čistící vozy a úklidové čety jsou v plném nasazení i během letních prázdnin. Letos situaci mírně zkomplikovala pandemie koronaviru, kvůli které se začalo s blokovým čištěním zhruba o měsíc později.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Museli jsme 14 blokových čištění přesunout do pozdějších termínů. V současné době máme realizováno 31 blokových čištění, zbývá nám ještě 26 s tím, že se vyčistilo přes 500 kanalizačních vpustí, jenom po zajímavost ta plocha těch komunikací a těch chodníků čítá zhruba 17,5 hektaru, které prošly tím blokovým čištěním, v rámci toho jsme odtáhli 135 vozidel."

Každý z majitelů aut si tak zaplatil náklady spojené s přemístěním vozidla a rovnou i pokutu za přestupek, protože stál v místě, kde neměl.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V současné době provádíme i úklidy těch vnitrobloků, kde taky jsme trošku pozadu. Tam bohužel zase někteří zaměstnanci již od května provádějí třikrát týdně postřiky mobiliáře, dětských prvků, laviček, takže to nás hodně zatěžuje, nicméně máme už realizovány vnitrobloky na sídlišti Anenská, na Slezské, v současné době provádíme nebo dokončujeme úklid na sídlišti ČSA a budeme přecházet na sídliště K Hájku."

Velké problémy ale úklidovým četám dělají černé skládky. Lidé si vůbec neuvědomují, že pokud je při jejich založení někdo chytí, mohou dostat pokutu až do padesáti tisíc korun.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ta vůbec největší byla na energolávce, což je ta modrá lávka, která spojuje u haly Polárky Frýdeckou a Místeckou část, tam zase pro zajímavost, v osmi lidech tři pracovní směny jsme odstraňovali nahromaděný odpad. Celkově jsme odvezli 3,75 tuny tohoto odpadu. Druhá taková větší skládka byla v zahrádkářské kolonii Nad Moštárnou, tam toho odpadu bylo o něco méně, ale necelé dvě tuny přesto se odvezly na Frýdeckou skládku."

Město přitom zařizuje pravidelné svozy velkoobjemového odpadu, kdy nechává od jara do podzimu co dva měsíce přistavovat do všech lokalit velkoobjemové kontejnery a lidé se tak odpadu mohou snadno a zdarma zbavit.

Richard Blahut, ředitel Frýdecké skládky: "To znamená pro představu jsou to skříně, matrace, koberce, různé druhy nábytků, které samozřejmě nevlezou do popelnic a kontejnerů ve městě. Proto jsou to ty svozy těch velkoobjemových odpadů. K tomuto účelu jsou samozřejmě i určené sběrné dvory."

Jana Matějíková, mluvčí magistrátu Frýdek-Místek: "Kontejnery jsou přistavovány na více jak 60 místech v různých lokalitách města. Loni z nich bylo svezeno 2688 tun odpadu, převážně starého a nepotřebného odpadu, ale také starých koberců, matrací a podobně. V porovnání s rokem 2018 to je o 452 tun více."

Další svoz velkoobjemového odpadu bude probíhat od 14. do 24. září.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-20-08-2020-16-44