Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Covid-19 je oproti běžné chřipce vysoce infekční
  • Úředníci nemají pro zrušení dálniční známky pochopení
  • Kultura FM nabízí kino on-line a chystá další projekty

Covid-19 je oproti běžné chřipce vysoce infekční

Koronavirus rozhodně není jako obyčejná chřipka. Jde o vysoce infekční onemocnění, které dál plní nemocnice nakaženými pacienty. Pozitivních navíc přibývá i mezi zdravotníky. Nemocnice ve Frýdku-Místku se proto obává, že nebude mít dostatek personálu, který by se staral i o běžné pacienty.

Lékaři upozorňují veřejnost, že koronavirus by rozhodně neměl nikdo podceňovat.

Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologické oddělení: "To onemocnění je závažné právě tím, že je za prvé vysoce infekční, v podstatě více infekční než chřipka. Další věcí je, že je nevyzpytatelné. My nevíme, jak u koho bude probíhat to onemocnění a jak závažné bude a třetí věc je samozřejmě ta masovost, to komunitní šíření, které probíhá ve společnosti napříč."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace vyplývá i z toho, že v našem odběrovém místě máme záchyty každý den přes 70 pozitivních pacientů nebo občanů, což jsou výrazně větší čísla, než byly v minulém týdnu a násobně větší čísla, než byly před 14 dny a v těch dřívějších měsících. Takže byť tu situaci zvládáme, ty čísla určitě rostou a může se ta situace kdykoliv zhoršit."

To způsobuje, že se nemocnice začínají zaplňovat pacienty, kteří potřebují hospitalizaci, zároveň roste počet lidí, kteří mají vážnější průběh nemoci. V nemocnici ve Frýdku-Místku se situace od našeho posledního natáčení bohužel opět zhoršila.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dneska máme hospitalizovaných aktuálně 48 pacientů, 6 z toho je na ventilátoru, takže ti jsou ve vážném stavu. My jsme v nemocnici připravili další stanici, která dneska bude sloužit jako expektační stanice, takže tam budeme do doby, než se naplní celé naše dvě jednotky, to je kapacita 56 standardních pacientů, tak tam budou ležet pacienti, kteří čekají na výsledek testu, který rozhodne, zda jsou pozitivní nebo ne."

Narůstá také počet nakažených zdravotníků nebo těch, kteří musejí být v karanténě, což může být pro nemocnici velký problém, který způsobí omezení poskytované péče. Jednoduše řečeno, o pacienty bez ohledu na to, s jakým problémem do nemocnice přijdou, by se neměl při větším výpadku kdo starat.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ty čísla se každý den mění, dneska to číslo je velké, je to 65 zdravotníků, kteří jsou buď pozitivní a nebo jsou v karanténě proto, že žijí i samoživitelky s malým dítětem, takže ty nemůžeme do práce povolat. Jsme v situaci, kdy se budeme snažit, aby ti, kteří budou v karanténě, tak pracovali. Zatím, většina z nich pracuje při zajištění podmínek, které jsou k práci nutné, ale určitě to číslo bohužel asi poroste nahoru."

Nemocnice ve Frýdku-Místku už částečně omezila poskytování péče. Opět se snížila operativa pouze na ty nejnutnější zákroky, z šesti operačních sálů jedou pouze čtyři a musel se přesouvat také personál, aby byl schopný pokrýt aktuálně nejnutnější chod nemocnice.

Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologické oddělení: "Severomoravský kraj má hodně nemocných zdravotníků a hrozí tady právě to, že by mohl vzniknout italský scénář. Proto je velice důležité, abychom dodržovali všechna bezpečnostní hygienická opatření, a to hlavně nosit roušky, rozestupy, dobrou hygienu rukou a samozřejmě vyloučit jakékoliv shromažďování lidí, protože se dneska ví, že to onemocnění se hlavně šíří aerosolem a ten aerosol se nejvíce šíří v uzavřených místnostech za nízké relativní vlhkosti."

Stále platí, že nemocnice hledá dobrovolníky z řad současných i bývalých zdravotníků i studentů zdravotnických oborů, kteří by mohli v současné nelehké situaci vypomoct.

---

Úředníci nemají pro zrušení dálniční známky pochopení

Dálniční známku mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem rušit nehodláme. Takové je prozatím stanovisko úředníků z ministerstva dopravy po jednání se zástupci obcí, které zrušení poplatku dlouhodobě požadují. Obce přesto ještě věří, že se s nimi o problému bude bavit ministr dopravy.

„Kdo nemá 1500 korun na dálniční známku, nemá tím pádem ani na to, aby provozoval vozidlo.“ Takto se vyjádřili úředníci z ministerstva dopravy k žádosti obcí, které už roky volají po zrušení poplatku na dálnici D56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ty odpovědi byly v těch mantinelech, které nám odpovídají už více než 3 roky, to znamená, že to jakoby nechtějí dovolit a vůbec se neohlížejí na ty místní podmínky, které tady jsou."

David Hejneš, starosta Žabně: "My jsme tu reakci úředníků čekali, protože jsme s nimi jednali a dopisy přišly zcela jasné, že oni výjimky nepodporují, takže ta reakce těch úředníků byla předpokladatelná. Nicméně mnohé věci jsme si vyříkali a máme nějaké nové argumenty a nová situace určitě nastala."

Zástupci dotčených obcí poukazují na to, že nejkratší dvanáctikilometrový úsek dálnice v České republice odmítá většina zdejších řidičů platit a tisíce jich denně využívá stále starou cestu. V polovině srpna kvůli tomu rozjeli petici, ke které se přidalo celkem 25 obcí a za měsíc ji podepsalo přes 8 tisíc lidí.

Anketa: 1.) "Nechtějí, protože se tam jezdí furt 80 skoro, takže to je asi ten důvod." 2.) "To bych s tím souhlasila, protože opravdu je to kousek a často opravdu tam člověk nejezdí do té Ostravy a kvůli já nevím jednou za měsíc, tak já si myslím, že to není fér." 3.) "Já mám názor takový, že až se to opraví, tak ať se vybírá dálniční známka."

Boj za bezplatnou dálnici obce nevzdávají, o konkrétních plánech ale mluvit nechtějí, jedno z možností však může být například i blokáda staré cesty.

David Hejneš, starosta Žabně: "Teď v tuto chvíli čekáme co pan ministr, protože stále nemáme odpověď na naši petici."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud pan ministr se k tomu žádným způsobem nepostaví, tak jsme spolu se starosty dohodnutí, na dalším postupu a budeme dál tlačit."

David Hejneš, starosta Žabně: "Určitě se budeme snažit dále, ta situace je neúnosná každý den a každým dnem a budeme chtít to řešit do konce roku. Příští rok, takže pro nás je to téma na věčné časy."

Kapka naděje tak teoreticky ještě zůstává. Výjimky, které se musí zapracovat do zákona je možné udělit do poloviny listopadu.

---

Kultura FM nabízí kino on-line a chystá další projekty

Kulturní život tak jak ho známe se v podstatě opět v důsledku vládních opatření zastavil. Kultura FM zrušila nebo přesunula některé velké koncerty divadla, výstavy, besedy a další akce. O kulturu jako takovou ale lidé nepřijdou. Filmové projekce je možné sledovat on-line. A chystají se i další nové projekty, ke kterým se lidé dostanou díky internetu.

Kulturní domy napříč republikou zejí v těchto dnech prázdnotou. Někde toho využili k úklidu, jinde k opravám, rozhodně je to ale pro provozovatele, podobně jako i v jiných odvětvích, velmi těžké období.

Rostislav Hekera, ředitel KulturyFM: "Trošku jsme s tím počítali, bohužel nás to paralyzovalo natolik, že jsme museli mnoho koncertů zrušit, mnoho divadelních představení, mnoho vystoupení. Některé jsme zrušili úplně, některým jsme předělali termíny, některé chystáme úplně nově."

Po zkušenostech už ve Frýdku-Místku vědí, že lidé mají o kulturu dál zájem a tak chystají postupně nové akce, které by chtěli přesunout na internet. V případě kina už se to podařilo.

Vladan Literák, vedoucí Kina Nová Scéna Vlast: "Podobně jako v březnu, jsme spustili v našem kině projekt společnosti Aerofilm, který se jmenuje Moje kino Live. Jelikož se nemůžeme s našimi diváky setkávat v našem kině, tak jsme zvolili tuto variantu. Alespoň jim teda umožnit jakýsi ten kino zážitek v tom online prostředí."

Promítá se každý den od půl deváté s tím, že na stránkách KulturyFM si zakoupíte lístek a následně dostanete unikátní kód, přes který se můžete připojit do online streamu.

Vladan Literák, vedoucí Kina Nová Scéna Vlast: "Snažíme se přinášet jim například úvody k filmům a nebo je tam k dispozici chat, kde se ti lidé mohou setkávat, atmosféra je tam navozena takovými těmi zvuky kinokaváren a tak dále."

V projektu se nejedná jen o filmy, ale i o besedy. Například v minulosti proběhly s Jaroslavem Duškem, Danem Pribáněm nebo i s Vítem Klusákem.

Vladan Literák, vedoucí Kina Nová Scéna Vlast: "V pondělí bych vypíchnul besedu Terapie sdílením, kde jednou vlastně z autorek je Ester Geislerová, mladší sestra slavnější herečky Anny Geislerové."

Rostislav Hekera, ředitel KulturyFM: "Chystáme nějaké nové pořady, aktuálně pracujeme na hudebním talk show, kde by regionální i mimoregionální kapely mohly vystupovat v rámci nějakého talk show ve spojení s kolegou s dobrým spolupracovníkem Marianem333, který s tím má nějaké zkušenosti. Budeme to dělat jakoby ze studia našeho, které budeme nějak provizorně vytvářet. Kapely tam samozřejmě budou unnpluged živě vystupovat a myslím, že to bude zajímavé."

Kultura FM se tak snaží aktuálně dělat takzvaně hodně muziky za málo peněz, což v této době rozhodně není jednoduché a ráda by díky internetu oslovila například i starší kulturní příznivce.

Rostislav Hekera, ředitel KulturyFM: "Dále hledáme nějaké opět streamovací platformy, i třeba úzkoprofilové pro seniory, nějaké čtení třeba ve spojitosti s knihovnou a tyhle věci, prostě vytěžit z toho, co se dá. Protože sice opatření končí teďkom, ale bohužel jsme realisti a počítáme s tím, že budou minimálně tak do konce roku fungovat."

Sledujte proto pečlivě internetové stránky Kultura FM, případně jejich facebook, či další sociální sítě a nemělo by vám rozhodně z nových plánů nic uniknout.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
22. října 2020, 16:40

Covid-19 je oproti běžné chřipce vysoce infekční

Koronavirus rozhodně není jako obyčejná chřipka. Jde o vysoce infekční onemocnění, které dál plní nemocnice nakaženými pacienty. Pozitivních navíc přibývá i mezi zdravotníky. Nemocnice ve Frýdku-Místku se proto obává, že nebude mít dostatek personálu, který by se staral i o běžné pacienty.

Lékaři upozorňují veřejnost, že koronavirus by rozhodně neměl nikdo podceňovat.

Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologické oddělení: "To onemocnění je závažné právě tím, že je za prvé vysoce infekční, v podstatě více infekční než chřipka. Další věcí je, že je nevyzpytatelné. My nevíme, jak u koho bude probíhat to onemocnění a jak závažné bude a třetí věc je samozřejmě ta masovost, to komunitní šíření, které probíhá ve společnosti napříč."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace vyplývá i z toho, že v našem odběrovém místě máme záchyty každý den přes 70 pozitivních pacientů nebo občanů, což jsou výrazně větší čísla, než byly v minulém týdnu a násobně větší čísla, než byly před 14 dny a v těch dřívějších měsících. Takže byť tu situaci zvládáme, ty čísla určitě rostou a může se ta situace kdykoliv zhoršit."

To způsobuje, že se nemocnice začínají zaplňovat pacienty, kteří potřebují hospitalizaci, zároveň roste počet lidí, kteří mají vážnější průběh nemoci. V nemocnici ve Frýdku-Místku se situace od našeho posledního natáčení bohužel opět zhoršila.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dneska máme hospitalizovaných aktuálně 48 pacientů, 6 z toho je na ventilátoru, takže ti jsou ve vážném stavu. My jsme v nemocnici připravili další stanici, která dneska bude sloužit jako expektační stanice, takže tam budeme do doby, než se naplní celé naše dvě jednotky, to je kapacita 56 standardních pacientů, tak tam budou ležet pacienti, kteří čekají na výsledek testu, který rozhodne, zda jsou pozitivní nebo ne."

Narůstá také počet nakažených zdravotníků nebo těch, kteří musejí být v karanténě, což může být pro nemocnici velký problém, který způsobí omezení poskytované péče. Jednoduše řečeno, o pacienty bez ohledu na to, s jakým problémem do nemocnice přijdou, by se neměl při větším výpadku kdo starat.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ty čísla se každý den mění, dneska to číslo je velké, je to 65 zdravotníků, kteří jsou buď pozitivní a nebo jsou v karanténě proto, že žijí i samoživitelky s malým dítětem, takže ty nemůžeme do práce povolat. Jsme v situaci, kdy se budeme snažit, aby ti, kteří budou v karanténě, tak pracovali. Zatím, většina z nich pracuje při zajištění podmínek, které jsou k práci nutné, ale určitě to číslo bohužel asi poroste nahoru."

Nemocnice ve Frýdku-Místku už částečně omezila poskytování péče. Opět se snížila operativa pouze na ty nejnutnější zákroky, z šesti operačních sálů jedou pouze čtyři a musel se přesouvat také personál, aby byl schopný pokrýt aktuálně nejnutnější chod nemocnice.

Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologické oddělení: "Severomoravský kraj má hodně nemocných zdravotníků a hrozí tady právě to, že by mohl vzniknout italský scénář. Proto je velice důležité, abychom dodržovali všechna bezpečnostní hygienická opatření, a to hlavně nosit roušky, rozestupy, dobrou hygienu rukou a samozřejmě vyloučit jakékoliv shromažďování lidí, protože se dneska ví, že to onemocnění se hlavně šíří aerosolem a ten aerosol se nejvíce šíří v uzavřených místnostech za nízké relativní vlhkosti."

Stále platí, že nemocnice hledá dobrovolníky z řad současných i bývalých zdravotníků i studentů zdravotnických oborů, kteří by mohli v současné nelehké situaci vypomoct.

---

Úředníci nemají pro zrušení dálniční známky pochopení

Dálniční známku mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem rušit nehodláme. Takové je prozatím stanovisko úředníků z ministerstva dopravy po jednání se zástupci obcí, které zrušení poplatku dlouhodobě požadují. Obce přesto ještě věří, že se s nimi o problému bude bavit ministr dopravy.

„Kdo nemá 1500 korun na dálniční známku, nemá tím pádem ani na to, aby provozoval vozidlo.“ Takto se vyjádřili úředníci z ministerstva dopravy k žádosti obcí, které už roky volají po zrušení poplatku na dálnici D56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ty odpovědi byly v těch mantinelech, které nám odpovídají už více než 3 roky, to znamená, že to jakoby nechtějí dovolit a vůbec se neohlížejí na ty místní podmínky, které tady jsou."

David Hejneš, starosta Žabně: "My jsme tu reakci úředníků čekali, protože jsme s nimi jednali a dopisy přišly zcela jasné, že oni výjimky nepodporují, takže ta reakce těch úředníků byla předpokladatelná. Nicméně mnohé věci jsme si vyříkali a máme nějaké nové argumenty a nová situace určitě nastala."

Zástupci dotčených obcí poukazují na to, že nejkratší dvanáctikilometrový úsek dálnice v České republice odmítá většina zdejších řidičů platit a tisíce jich denně využívá stále starou cestu. V polovině srpna kvůli tomu rozjeli petici, ke které se přidalo celkem 25 obcí a za měsíc ji podepsalo přes 8 tisíc lidí.

Anketa: 1.) "Nechtějí, protože se tam jezdí furt 80 skoro, takže to je asi ten důvod." 2.) "To bych s tím souhlasila, protože opravdu je to kousek a často opravdu tam člověk nejezdí do té Ostravy a kvůli já nevím jednou za měsíc, tak já si myslím, že to není fér." 3.) "Já mám názor takový, že až se to opraví, tak ať se vybírá dálniční známka."

Boj za bezplatnou dálnici obce nevzdávají, o konkrétních plánech ale mluvit nechtějí, jedno z možností však může být například i blokáda staré cesty.

David Hejneš, starosta Žabně: "Teď v tuto chvíli čekáme co pan ministr, protože stále nemáme odpověď na naši petici."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud pan ministr se k tomu žádným způsobem nepostaví, tak jsme spolu se starosty dohodnutí, na dalším postupu a budeme dál tlačit."

David Hejneš, starosta Žabně: "Určitě se budeme snažit dále, ta situace je neúnosná každý den a každým dnem a budeme chtít to řešit do konce roku. Příští rok, takže pro nás je to téma na věčné časy."

Kapka naděje tak teoreticky ještě zůstává. Výjimky, které se musí zapracovat do zákona je možné udělit do poloviny listopadu.

---

Kultura FM nabízí kino on-line a chystá další projekty

Kulturní život tak jak ho známe se v podstatě opět v důsledku vládních opatření zastavil. Kultura FM zrušila nebo přesunula některé velké koncerty divadla, výstavy, besedy a další akce. O kulturu jako takovou ale lidé nepřijdou. Filmové projekce je možné sledovat on-line. A chystají se i další nové projekty, ke kterým se lidé dostanou díky internetu.

Kulturní domy napříč republikou zejí v těchto dnech prázdnotou. Někde toho využili k úklidu, jinde k opravám, rozhodně je to ale pro provozovatele, podobně jako i v jiných odvětvích, velmi těžké období.

Rostislav Hekera, ředitel KulturyFM: "Trošku jsme s tím počítali, bohužel nás to paralyzovalo natolik, že jsme museli mnoho koncertů zrušit, mnoho divadelních představení, mnoho vystoupení. Některé jsme zrušili úplně, některým jsme předělali termíny, některé chystáme úplně nově."

Po zkušenostech už ve Frýdku-Místku vědí, že lidé mají o kulturu dál zájem a tak chystají postupně nové akce, které by chtěli přesunout na internet. V případě kina už se to podařilo.

Vladan Literák, vedoucí Kina Nová Scéna Vlast: "Podobně jako v březnu, jsme spustili v našem kině projekt společnosti Aerofilm, který se jmenuje Moje kino Live. Jelikož se nemůžeme s našimi diváky setkávat v našem kině, tak jsme zvolili tuto variantu. Alespoň jim teda umožnit jakýsi ten kino zážitek v tom online prostředí."

Promítá se každý den od půl deváté s tím, že na stránkách KulturyFM si zakoupíte lístek a následně dostanete unikátní kód, přes který se můžete připojit do online streamu.

Vladan Literák, vedoucí Kina Nová Scéna Vlast: "Snažíme se přinášet jim například úvody k filmům a nebo je tam k dispozici chat, kde se ti lidé mohou setkávat, atmosféra je tam navozena takovými těmi zvuky kinokaváren a tak dále."

V projektu se nejedná jen o filmy, ale i o besedy. Například v minulosti proběhly s Jaroslavem Duškem, Danem Pribáněm nebo i s Vítem Klusákem.

Vladan Literák, vedoucí Kina Nová Scéna Vlast: "V pondělí bych vypíchnul besedu Terapie sdílením, kde jednou vlastně z autorek je Ester Geislerová, mladší sestra slavnější herečky Anny Geislerové."

Rostislav Hekera, ředitel KulturyFM: "Chystáme nějaké nové pořady, aktuálně pracujeme na hudebním talk show, kde by regionální i mimoregionální kapely mohly vystupovat v rámci nějakého talk show ve spojení s kolegou s dobrým spolupracovníkem Marianem333, který s tím má nějaké zkušenosti. Budeme to dělat jakoby ze studia našeho, které budeme nějak provizorně vytvářet. Kapely tam samozřejmě budou unnpluged živě vystupovat a myslím, že to bude zajímavé."

Kultura FM se tak snaží aktuálně dělat takzvaně hodně muziky za málo peněz, což v této době rozhodně není jednoduché a ráda by díky internetu oslovila například i starší kulturní příznivce.

Rostislav Hekera, ředitel KulturyFM: "Dále hledáme nějaké opět streamovací platformy, i třeba úzkoprofilové pro seniory, nějaké čtení třeba ve spojitosti s knihovnou a tyhle věci, prostě vytěžit z toho, co se dá. Protože sice opatření končí teďkom, ale bohužel jsme realisti a počítáme s tím, že budou minimálně tak do konce roku fungovat."

Sledujte proto pečlivě internetové stránky Kultura FM, případně jejich facebook, či další sociální sítě a nemělo by vám rozhodně z nových plánů nic uniknout.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-22-10-2020-16-43