Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Primátor předával ceny města za rok 2019
  • Krypta by se mohla trvale zpřístupnit veřejnosti
  • Přijďte podpořit Frýdek-Místek v plavecké soutěži

Primátor předával ceny města za rok 2019

Významné osobnosti si už převzaly cenu statuárního města Frýdku-Místku za rok 2019. Udílení se letos kvůli koronaviru odehrálo v komorní atmosféře v kanceláři primátora. Cenu přišli převzít dva ze tří oceněných. Jeden ji totiž dostane bohužel in memoriam.

Dlouholetá předsedkyně včelařského svazu paní Marie Knödlová, která už skoro 40 let vychovává budoucí včelaře a téměř tři desítky let úřadující ředitel Gymnázia a Střední odborné školy na Cihelní Jaroslav Konečný, který vychoval tisíce studentů. Oba už několik měsíců ví, že získali cenu města. Nyní ji osobně převzali z rukou primátora.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Jsem moc ráda, že se ocenila práce jak pro včelařský areál, tak to, co dělám. Ale jak jsem říkala už před nedávnem, že je to cena pro všechny, kteří pomáhali a pomáhají při vymýšlení a při organizaci různých akcí."

Jaroslav Konečný, ředitel Gymnázia a SOŠ Frýdek: "Já velice děkuji všem, především těm, kteří mě navrhli a těm, kteří mě odsouhlasili. Je to takové příjemné rozloučení s mou profesí, protože můj aktivní život ve školství pomalu spěje ke konci a po těch 38 letech z nichž 28 jsem dělal ředitele Frýdeckého gymnázia a později teda Frýdeckého gymnázia a střední odborné školy, tak je to takové pohlazení po duši."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Dnešní předávání ceny města je atypické kvůli koronaviru. Bývá to vždycky na náměstí, bývá k tomu další doprovodný program. Bohužel musíme v těchto podmínkách udělat předání na magistrátu v užším kruhu, takže jsem dnes předal cenu města, kterou schválili všichni zastupitelé."

Třetím oceněným je výtvarník Josef Lang, který se narodil v roce 1924 a celý život se ve svých dílech věnoval různým místům a stavbám ve městě i okolní krajině. Bohužel na konci července ale zemřel, cenu tedy dostal in memoriam.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každý oceněný dostal kromě plakety samotné, ceny města, ještě dárkový poukaz v hodnotě dvaceti tisíc korun a další dárkové předměty města."

Primátor si s oběma oceněnými popovídal o aktuálních tématech i o životních zkušenostech. Paní Knödlová ho seznámila s dalšími vzdělávacími plány včelařského muzea v Chlebovicích, které nyní prochází navíc díky investici města rekonstrukcí a pan Konečný zase poděkoval za výraznou podporu školám.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Bylo to moc příjemné a i když to nebylo na tom pódiu, tak to bylo právě to příjemnější, že jsme si popovídali neformálně a bylo to strašně fajn, příjemné."

Jaroslav Konečný, ředitel Gymnázia a SOŠ Frýdek: "Já pana primátora znám, protože on držel ochrannou ruku nad naší školou řadu let. Vím, že je to příjemný, šarmantní člověk na svém místě, takže já se s ním vždycky rád sejdu a tak jak dneska, tak kdykoliv jindy to bylo pro mě velice příjemné dopoledne."

Ceny města se udělují každoročně už od roku 2008. A to za mimořádné počiny ve všech oblastech společenského života města, které významně přispěly k jeho rozvoji a šíření jeho dobrého jména, a také například za mimořádné projevy odvahy při záchraně lidských životů.

---

Krypta by se mohla trvale zpřístupnit veřejnosti

270 let už leží v kryptě pod bazilikou ve Frýdku ostatky utonulých poutníků. Stejně tak jsou zde pochováni kněží a dokonce sem byly umístěny ostatky bývalých majitelů frýdeckého panství. Město nyní spolu s farností pracuje na projektu zpřístupnění této unikátní krypty veřejnosti.

Centrální krypta pod poutním chrámem Navštívení Panny Marie skrývá doslova hrobové tajemství. K vidění jsou tady mumie a kosti desítek lidí. Zajímavostí jsou například poutníci z Tovačova na Hané, kteří se utopili v rozvodněné řece Ostravici při svém návratu z pouti k Panně Marii Frýdecké.

David Pindur, historik: "Podle písemných záznamů se jich tehdy 7. května roku 1750 utopilo celkem 7. Jejich těla měla být vytažena z Ostravice až v Paskově. A protože zemřeli při návratu z pouti do Frýdku, tak jejich těla byla údajně pohřbena přímo v této kryptě."

Kromě nich jsou zde pochováni také kněží, kteří působili na tomto mariánském poutním místě v 18. století.

David Pindur, historik: "Asi nejvýznamnějším z nich je páter František Valchař, frýdecký rodák, který byl prvním správcem, administrátorem tohoto chrámu, zemřel v roce 1765. V této kryptě se oficiálně přestalo pohřbívat v 80. letech 18. století, kdy císař Josef II vydal zákaz o pohřbívání v kostelech."

Hlavní vchod do krypty, který se nacházel uprostřed chrámu byl zazděn a až do 20. století sem nebyl oficiálně přístup. V roce 1955 pak proběhla velká rekonstrukce a krypta byla uvedena do současného stavu.

David Pindur, historik: "Frýdecký rodák, letos zesnulý pan Josef Lang tehdy zhotovil několik takovýchto lunetových obrazů, které ozdobily tento prostor a které zpodobňují významné okamžiky z dějin frýdeckého poutního místa."

Ve stejném roce sem byly přemístěny také ostatky šlechtického rodu Pražmů z Bílkova, bývalých majitelů frýdeckého panství, které se nacházely v jiné kryptě pod kaplí svatého Kříže.

David Pindur, historik: "Tam se tehdy dostala podzemní voda, ta krypta byla zaplavena, takže ty jejich kosterní ostatky nebo pozůstatky byly přeneseny do této krypty do speciální vitríny, kde se nachází dodnes."

Město spolu s místní farností aktuálně pracuje na tom, aby se tyto výjimečné prostory otevřely veřejnosti.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek má ve svém programovém prohlášení jeden z bodů, který je právě zpřístupnění krypty tady v bazilice minor ve Frýdku. Bazilika jakožto kulturní památka je opravdu významnou památkou města Frýdku-Místku a bylo by dobré, aby krypta byla otevřena i pro návštěvníky v pravidelných časových intervalech."

Doposud byla krypta otevřená jen při jednorázových významných akcích jako je například Noc kostelů.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V minulém volebním období jsme farnosti přispěli právě částkou 400 tisíc k průzkumu krypty. Nyní vedeme různé debaty o tom, zda město Frýdek-Místek přispěje i na architektonickou studii, která se v tuto chvíli provádí."

V lednu příštího roku by mohl být celý projekt, obsahující obnovu účinného větracího systému, krypty, podlah, klenby, osvětlení i čištění ostatků, posunut na další úroveň prováděcí dokumentace.

---

Přijďte podpořit Frýdek-Místek v plavecké soutěži

Máte rádi plavání? Přijďte pomoc zabojovat o výhru v Plavecké soutěži měst. Rozhodně nemusíte být žádní sportovní přeborníci, soutěž je určena všem bez ohledu na věk. Stačí ve středu 30. září libovolně uplavat pouhých 100 metrů v jednom ze dvou městských bazénů. Na Olešné nebo na školním bazénu Základní školy Jiřího z Poděbrad.

Staňte se na chvíli plaveckým reprezentantem svého města. Frýdek-Místek se totiž přihlásil do 29. ročníku Plavecké soutěže měst a potřebuje k tomu každého vodomila, který zvládne uplavat pouhých sto metrů v plaveckém bazénu.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Aquapark Olešná se přihlásil do celorepublikové sportovní soutěže, kdy součástí tohoto sportovního týdne je i plavecký den. Takže jsme se připojili se všemi našimi bazény, se kterými jsme mohli. Na Aquaparku Olešná ten den od začátku otevírací doby do sedmi do večera bude probíhat měření času těchto reprezentantů."

Kromě aquaparku se bude soutěžit i na bazénu Základní školy Jiřího z Poděbrad, kde se navíc přidají v rámci povinné plavecké výuky i školy, sportovní kluby a samozřejmě libovolně také veřejnost. U obou bazénů získají zájemci navíc slevu na vstupné.

Lada Bezručová, pracovnice Aquaparku Olešná: "Pokud klient přijde na recepci, zeptáme se ho, jestli se bude chtít zúčastnit plavecké soutěže měst. Pokud ano, dostane desetiprocentní slevu z ceny vstupného, poté půjde na bazén a tam proběhne měření a zapisování."

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Pak si ho odchytí takzvaný regulovčík, který mu ukáže, kde může tu stovečku zaplavat a on si to může uplavat libovolným způsobem, tak jak to zvládne."

Plavecká soutěž měst oslovuje zájemce všech věkových kategorií. Od předškoláků až po seniory. Za dobu svojí existence se stala důležitou součástí propagace kondičního plavání jako vděčné, celoročně i celoživotně využitelné pohybové aktivity. Do akce se může zapojit každý, kdo ve městě bydlí, pracuje či studuje. Stejně tak pořadatelé umožní účast všem přespolním zájemcům z řad pravidelných či příležitostných plavců.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "My samozřejmě jeho účast zapíšeme do listiny, kterou budeme následně posílat k vyhodnocení organizátorům."

Soutěž nemá podobu klasické štafety a jednotliví účastníci, kteří budou mít zájem vylepšit si dosažený čas, mohou organizátory požádat, aby jim umožnili absolvovat stometrovou trať ještě jednou. To ale není pevně daným pravidlem, záležet bude tedy pouze a jedině na dobré vůli rozhodčích.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Našim reprezentantům z daného města, kteří přijdou naše město podpořit nabízíme deseti procentní slevu a těšíme se na hojnou účast."

Hlavním organizátorem akce je Česká asociace Sport pro všechny, v tomto případě tak bude jednoznačně platit, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, nebo si spíš hlavně zaplavat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
24. září 2020, 16:45

Primátor předával ceny města za rok 2019

Významné osobnosti si už převzaly cenu statuárního města Frýdku-Místku za rok 2019. Udílení se letos kvůli koronaviru odehrálo v komorní atmosféře v kanceláři primátora. Cenu přišli převzít dva ze tří oceněných. Jeden ji totiž dostane bohužel in memoriam.

Dlouholetá předsedkyně včelařského svazu paní Marie Knödlová, která už skoro 40 let vychovává budoucí včelaře a téměř tři desítky let úřadující ředitel Gymnázia a Střední odborné školy na Cihelní Jaroslav Konečný, který vychoval tisíce studentů. Oba už několik měsíců ví, že získali cenu města. Nyní ji osobně převzali z rukou primátora.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Jsem moc ráda, že se ocenila práce jak pro včelařský areál, tak to, co dělám. Ale jak jsem říkala už před nedávnem, že je to cena pro všechny, kteří pomáhali a pomáhají při vymýšlení a při organizaci různých akcí."

Jaroslav Konečný, ředitel Gymnázia a SOŠ Frýdek: "Já velice děkuji všem, především těm, kteří mě navrhli a těm, kteří mě odsouhlasili. Je to takové příjemné rozloučení s mou profesí, protože můj aktivní život ve školství pomalu spěje ke konci a po těch 38 letech z nichž 28 jsem dělal ředitele Frýdeckého gymnázia a později teda Frýdeckého gymnázia a střední odborné školy, tak je to takové pohlazení po duši."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Dnešní předávání ceny města je atypické kvůli koronaviru. Bývá to vždycky na náměstí, bývá k tomu další doprovodný program. Bohužel musíme v těchto podmínkách udělat předání na magistrátu v užším kruhu, takže jsem dnes předal cenu města, kterou schválili všichni zastupitelé."

Třetím oceněným je výtvarník Josef Lang, který se narodil v roce 1924 a celý život se ve svých dílech věnoval různým místům a stavbám ve městě i okolní krajině. Bohužel na konci července ale zemřel, cenu tedy dostal in memoriam.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každý oceněný dostal kromě plakety samotné, ceny města, ještě dárkový poukaz v hodnotě dvaceti tisíc korun a další dárkové předměty města."

Primátor si s oběma oceněnými popovídal o aktuálních tématech i o životních zkušenostech. Paní Knödlová ho seznámila s dalšími vzdělávacími plány včelařského muzea v Chlebovicích, které nyní prochází navíc díky investici města rekonstrukcí a pan Konečný zase poděkoval za výraznou podporu školám.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Bylo to moc příjemné a i když to nebylo na tom pódiu, tak to bylo právě to příjemnější, že jsme si popovídali neformálně a bylo to strašně fajn, příjemné."

Jaroslav Konečný, ředitel Gymnázia a SOŠ Frýdek: "Já pana primátora znám, protože on držel ochrannou ruku nad naší školou řadu let. Vím, že je to příjemný, šarmantní člověk na svém místě, takže já se s ním vždycky rád sejdu a tak jak dneska, tak kdykoliv jindy to bylo pro mě velice příjemné dopoledne."

Ceny města se udělují každoročně už od roku 2008. A to za mimořádné počiny ve všech oblastech společenského života města, které významně přispěly k jeho rozvoji a šíření jeho dobrého jména, a také například za mimořádné projevy odvahy při záchraně lidských životů.

---

Krypta by se mohla trvale zpřístupnit veřejnosti

270 let už leží v kryptě pod bazilikou ve Frýdku ostatky utonulých poutníků. Stejně tak jsou zde pochováni kněží a dokonce sem byly umístěny ostatky bývalých majitelů frýdeckého panství. Město nyní spolu s farností pracuje na projektu zpřístupnění této unikátní krypty veřejnosti.

Centrální krypta pod poutním chrámem Navštívení Panny Marie skrývá doslova hrobové tajemství. K vidění jsou tady mumie a kosti desítek lidí. Zajímavostí jsou například poutníci z Tovačova na Hané, kteří se utopili v rozvodněné řece Ostravici při svém návratu z pouti k Panně Marii Frýdecké.

David Pindur, historik: "Podle písemných záznamů se jich tehdy 7. května roku 1750 utopilo celkem 7. Jejich těla měla být vytažena z Ostravice až v Paskově. A protože zemřeli při návratu z pouti do Frýdku, tak jejich těla byla údajně pohřbena přímo v této kryptě."

Kromě nich jsou zde pochováni také kněží, kteří působili na tomto mariánském poutním místě v 18. století.

David Pindur, historik: "Asi nejvýznamnějším z nich je páter František Valchař, frýdecký rodák, který byl prvním správcem, administrátorem tohoto chrámu, zemřel v roce 1765. V této kryptě se oficiálně přestalo pohřbívat v 80. letech 18. století, kdy císař Josef II vydal zákaz o pohřbívání v kostelech."

Hlavní vchod do krypty, který se nacházel uprostřed chrámu byl zazděn a až do 20. století sem nebyl oficiálně přístup. V roce 1955 pak proběhla velká rekonstrukce a krypta byla uvedena do současného stavu.

David Pindur, historik: "Frýdecký rodák, letos zesnulý pan Josef Lang tehdy zhotovil několik takovýchto lunetových obrazů, které ozdobily tento prostor a které zpodobňují významné okamžiky z dějin frýdeckého poutního místa."

Ve stejném roce sem byly přemístěny také ostatky šlechtického rodu Pražmů z Bílkova, bývalých majitelů frýdeckého panství, které se nacházely v jiné kryptě pod kaplí svatého Kříže.

David Pindur, historik: "Tam se tehdy dostala podzemní voda, ta krypta byla zaplavena, takže ty jejich kosterní ostatky nebo pozůstatky byly přeneseny do této krypty do speciální vitríny, kde se nachází dodnes."

Město spolu s místní farností aktuálně pracuje na tom, aby se tyto výjimečné prostory otevřely veřejnosti.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek má ve svém programovém prohlášení jeden z bodů, který je právě zpřístupnění krypty tady v bazilice minor ve Frýdku. Bazilika jakožto kulturní památka je opravdu významnou památkou města Frýdku-Místku a bylo by dobré, aby krypta byla otevřena i pro návštěvníky v pravidelných časových intervalech."

Doposud byla krypta otevřená jen při jednorázových významných akcích jako je například Noc kostelů.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V minulém volebním období jsme farnosti přispěli právě částkou 400 tisíc k průzkumu krypty. Nyní vedeme různé debaty o tom, zda město Frýdek-Místek přispěje i na architektonickou studii, která se v tuto chvíli provádí."

V lednu příštího roku by mohl být celý projekt, obsahující obnovu účinného větracího systému, krypty, podlah, klenby, osvětlení i čištění ostatků, posunut na další úroveň prováděcí dokumentace.

---

Přijďte podpořit Frýdek-Místek v plavecké soutěži

Máte rádi plavání? Přijďte pomoc zabojovat o výhru v Plavecké soutěži měst. Rozhodně nemusíte být žádní sportovní přeborníci, soutěž je určena všem bez ohledu na věk. Stačí ve středu 30. září libovolně uplavat pouhých 100 metrů v jednom ze dvou městských bazénů. Na Olešné nebo na školním bazénu Základní školy Jiřího z Poděbrad.

Staňte se na chvíli plaveckým reprezentantem svého města. Frýdek-Místek se totiž přihlásil do 29. ročníku Plavecké soutěže měst a potřebuje k tomu každého vodomila, který zvládne uplavat pouhých sto metrů v plaveckém bazénu.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Aquapark Olešná se přihlásil do celorepublikové sportovní soutěže, kdy součástí tohoto sportovního týdne je i plavecký den. Takže jsme se připojili se všemi našimi bazény, se kterými jsme mohli. Na Aquaparku Olešná ten den od začátku otevírací doby do sedmi do večera bude probíhat měření času těchto reprezentantů."

Kromě aquaparku se bude soutěžit i na bazénu Základní školy Jiřího z Poděbrad, kde se navíc přidají v rámci povinné plavecké výuky i školy, sportovní kluby a samozřejmě libovolně také veřejnost. U obou bazénů získají zájemci navíc slevu na vstupné.

Lada Bezručová, pracovnice Aquaparku Olešná: "Pokud klient přijde na recepci, zeptáme se ho, jestli se bude chtít zúčastnit plavecké soutěže měst. Pokud ano, dostane desetiprocentní slevu z ceny vstupného, poté půjde na bazén a tam proběhne měření a zapisování."

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Pak si ho odchytí takzvaný regulovčík, který mu ukáže, kde může tu stovečku zaplavat a on si to může uplavat libovolným způsobem, tak jak to zvládne."

Plavecká soutěž měst oslovuje zájemce všech věkových kategorií. Od předškoláků až po seniory. Za dobu svojí existence se stala důležitou součástí propagace kondičního plavání jako vděčné, celoročně i celoživotně využitelné pohybové aktivity. Do akce se může zapojit každý, kdo ve městě bydlí, pracuje či studuje. Stejně tak pořadatelé umožní účast všem přespolním zájemcům z řad pravidelných či příležitostných plavců.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "My samozřejmě jeho účast zapíšeme do listiny, kterou budeme následně posílat k vyhodnocení organizátorům."

Soutěž nemá podobu klasické štafety a jednotliví účastníci, kteří budou mít zájem vylepšit si dosažený čas, mohou organizátory požádat, aby jim umožnili absolvovat stometrovou trať ještě jednou. To ale není pevně daným pravidlem, záležet bude tedy pouze a jedině na dobré vůli rozhodčích.

Jana Adamczyk Vicherová, vedoucí Aquaparku Olešná: "Našim reprezentantům z daného města, kteří přijdou naše město podpořit nabízíme deseti procentní slevu a těšíme se na hojnou účast."

Hlavním organizátorem akce je Česká asociace Sport pro všechny, v tomto případě tak bude jednoznačně platit, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, nebo si spíš hlavně zaplavat.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-24-09-2020-16-45