Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Zloděj ve Frýdku-Místku ukradl dětem houpačky
  • Lidé polevili v dodržování hygienických nařízení
  • Osvěžovací mlžítka už jsou v provozu

Zloděj ve Frýdku-Místku ukradl dětem houpačky

Ze dvou dětských hřišť ve Frýdku-Místku zmizely pružinové houpačky. Někdo je bohužel ukradl. Magistrát vyčíslil škodu na 30 tisíc korun a případem se už zabývá policie. Pokud se podaří zloděje dopadnout, hrozí mu až dva roky vězení.

Loni opravené dětské hřiště Hříbek ve frýdeckém Puškinově parku je každý den plné dětí. Bohužel jim tady někdo ukradl jednu z malých atrakcí. Děti to velmi mrzí a nedokážou takové jednání vůbec pochopit.

Anketa Děti: 1.) "Takové to houpací autíčko, jako je to škoda no, hlavně pro ty menší děti." 2.) "Já bych chtěla říct, že mi je líto, že tady ty hračky berou, protože tohle hřiště dělá dětem radost a ty děti se baví."

Krádež zaskočila i řadu dospělých, některé jejich reakce jsou doslova nepublikovatelné.

Anketa: 1.) "Je to hrozné, je to vandalismus a vůbec mě to nepřekvapuje tady." 2.) "No četla jsem to na facebooku, že to někdo ukradl. Nevím no, tak lidi jsou různí." 3.) "K tomu není co říct."

Zloděj si dal s krádeží houpačky opravdu práci. Ze základu, ve kterém byla upevněna, ji vyšrouboval tak precizně, že jej ani nepoškodil.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jeho cena je zhruba 18 tisíc korun, nějaký nenechavec prostě přišel, odmontoval ho a odnesl. Ty dětské prvky jsou montovatelné z toho důvodu, že technické služby provádějí jejich pravidelnou údržbu. Každý ten dětský prvek musí mít certifikát, aby právě nezpůsobil nějaké dětské zranění, takže máme všechna dětská hřiště certifikována právě z důvodů bezpečnosti."

Zmizela další houpačka

Magistrát už podal trestní oznámení na policii, mezitím se ale stalo, že lidé oznámili zmizení dalšího herního prvku na jiném hřišti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na Slezské, na ulici Bavlnářská, kde je další dětské hřiště, taky zmizel zhruba ve stejnou dobu další dětský herní prvek. Jsou to obě dvě pružinové houpačky, takže to vypadá, že si buď někdo dělá na zahradě buď vlastní dětské hřiště nebo to někam odváží pryč."

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR: "Ve dvou případech v tomto měsíci došlo k odcizení dětských atrakcí. Konkrétně se mělo jednat o houpačky na pružině znázorňující autíčko a ponorku. Celková škoda na odcizení byla vyčíslena na částku skoro 30.000,-kč. Za přečin krádež hrozí pachateli po jeho dopadení až dvouletý trest odnětí svobody."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych vyzvat všechny občany, aby byli obezřetní a kdyby náhodou viděli někoho, kdo se snaží odmontovat například v pozdních večerních hodinách nějaké prvky, tak aby neváhali a kontaktovali policii."

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR: "Žádáme veřejnost, v případě jakýchkoliv poznatků k odcizeným atrakcím, nebo informace k samotné krádeži, aby sdělili na kteroukoliv policejní služebnu nebo na linku 158."

Město každoročně opravuje a staví nová dětská hřiště. Je proto velmi smutné, že se najdou lidé, kteří dokáží okrádat děti o prvky, které jim dělají radost.

---

Lidé polevili v dodržování hygienických nařízení

Roušky, dezinfekce rukou a rozestupy. To jsou tři základní body prevence ochrany před možným rizikem nákazy koronavirem. V poslední době se ale bohužel ukazuje, že lidé v dodržování hygienických nařízení výrazně polevili a z toho mají obavy také epidemiologové.

Tento týden zasedla ve Frýdku-Místku bezpečnostní rada. Data z testování, které provádí zdejší nemocnice totiž říkají, že počet nakažených nemocí Covid-19 ve městě stále roste. V měsíčním srovnání jsou čísla dokonce vyšší, než byla během nouzového stavu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Zároveň je vyšší počet pacientů, kteří mají těžší průběh, leží tam dokonce i pacient, který je na ARU a opravdu vyplývá z toho jeden poznatek, že lidé v dnešní době bohužel některá nařízení nedodržují. Nedodržují nošení roušek, nosí je například jenom pod nosem nebo někteří dokonce jenom na bradě a hlavně omezili dezinfekci rukou."

Podobně vidí situaci také odborníci.

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Paradoxně za největší riziko považuji to, že lidé intuitivně přestali dodržovat tu známou prevenci, přestali si dávat pozor na ty odstupy od cizích lidí, jaksi už podceňují to, že kdokoliv, koho vidíme, může být potenciálně nakažený, i když nemá žádné příznaky i v tom známém vlastně tanečním klubu tu nákazu rozšířila na desítky dalších lidí slečna, která byla pozitivně testována a měla příznaky až další den, takže ona v době pobytu v tom klubu nejevila vlastně žádné známky onemocnění."

Na bezpečnostní radě města zazněly obavy z dalšího vývoje. 1. září se totiž opět otevřou školy a do lavic by měly usednout bez výjimek všechny děti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Nejprve se spekulovalo o tom, že část dětí by chodila liché týdny, další část dětí by chodila v sudé týdny. Nicméně takto to asi nejde, nejde to ani vůči ekonomice, protože ti rodiče by byli s těmi dětmi doma, takže by se společnost zase zastavila. A to nikdo nechce. Na druhou stranu ten nekontrolovatelný stav šíření, když se spustí školy plně bez nějakých podmínek, tak by mohl vést k nějakým scénářům, které jsou v zahraničí a nikdo je tady nechce."

Ochranných pomůcek je zatím dostatek

Na podzim se navíc očekává klasická chřipková epidemie. Magistrát proto nechce nic podceňovat, nechal tak raději preventivně prověřit zásoby ochranných pomůcek.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V tuto chvíli všechny sociální i zdravotní zařízení ve městě Frýdku-Místku by měly mít vybavení ochranných prostředků a pomůcek minimálně na dva měsíce, kromě toho máme velkou zásobu na magistrátu na další minimálně dva až tři měsíce, takže jsme v tuto chvíli vybaveni na nějaké čtyři až pět měsíců, s tím, že v případě, že se například respirátory FFP2 budou postupně používat, tak je budeme postupně doplňovat, abychom tu zásobu měli neustále."

Bezpečnostní rada spolu s hygieniky také dohodla pravidla pro pořádání Beskydských farmářských trhů, které se opět povolily ve čtvrtek 30. července a měly by být ve městě, tak jak je zvykem pravidelně každých 14 dní.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Těch stánků by mělo být méně, než normálně bývá zvykem, dále bylo by vhodné, kdyby všichni, kteří přijdou na farmářské trhy, měli roušku, přesto, že to je venku, protože ten pohyb těch osob tam bude asi velký, chodí tam několik stovek lidí, nehledě na to, že ty rozestupy dvoumetrové asi nebudou všichni dodržovat."

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Pokud ne povinně, ale dobrovolně zůstaneme u těch tří základních pilířů, to znamená vyhýbám se davům, to znamená dodržuji si odstup od cizích lidí. Tam kde to nejde, tak si vezmu roušku, i když to není povinné a budu si dezinfikovat ruce a budu si dávat pozor, abych si nesahal do oblasti horních dýchacích cest, do oblasti obličeje, tak si myslím, že je velká šance, že člověk se nenakazí, ať už se pohybuje ve společnosti více, či méně."

Problémem jsou stále pendleři

V kraji se aktuálně problém překlopuje do nových ohnisek nákazy, u kterých nejde dohledat jejich původce. Velkou skupinu nakažených navíc tvoří pendleři ve firmách.

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Kdybych to měl úplně zjednodušit, tak firma, která měla 1300 zaměstnanců, měla 400 přeshraničních pendlerů z Polska, z toho část byla pozitivních a těch zbylých 900 lidí se vlastně pohybovalo v naší společnosti, v Ostravě nebo v jiných částech kraje a chodili na nákup, chodili do kina, možná se chystali na ten nějaký letní víkendový festival a z toho by potenciálně mohl být, z každého toho jednoho člověka, toho pozitivního kontaktu by mohlo být jedno velké ohnisko nákazy."

Podle odborníků je třeba mít na paměti, že i když má nemoc u většiny lidí lehký nebo téměř bezpříznakový průběh, stále o ní moc nevíme. Velmi nebezpečná může být především pro starší generaci.

---

Osvěžovací mlžítka už jsou v provozu

Náměstí Svobody v Místku i Zámecké náměstí ve Frýdku už mají nainstalovaná nová mlžítka. Rozprašovače vody, které kolemjdoucí osvěží jsou hned vedle kašen a město si je chce otestovat. Pokud se osvědčí, možná přibudou další.

Jen co se mlžítka uvedla do provozu, téměř okamžitě přilákala pozornost. Největší radost z nich měly hlavně děti, které vzaly mlžítko na náměstí Svobody v Místku doslova útokem. Užívaly si tak příjemné osvěžení v horkém letím dnu. Nápad si velmi chválí i místní obyvatelé.

Anketa: 1.) "Myslím, že to je super, teda pro děcka aspoň, já tam nelozím, ale holky si to užily, že Eli." 2.) "Dobrý nápad to je, se člověk aspoň ovlaží v tom horku." 3.) "Jo, je to fajn a já to znám z Maďarska, takže je to příjemné a uvidíme, jak dlouho to tu vydrží, jestli to někdo neponičí."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se dívali do jiných měst, například Bielsko-Biala nebo viděli jsme i ve Zlíně, viděli jsme to i v Ostravě. Města to běžně používají a nám to přišlo jako zajímavý nápad, jak právě v těch parných dnech pomoci našim obyvatelům při tom průchodu právě těmi středy měst."

Pracovníci technických služeb vyrobili na mlžítka ve tvaru hokejky podstavu z konstrukce z nerez oceli, která je zatížena betonovými dlaždicemi. Voda se spouští pomocí nášlapného tlakového spínače.

Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Technologicky je to řešené, že vlastně tady v této jakoby nerezové trubce je i hadice pancéřovaná, která pouze, je to velice jednoduché zařízení, pouze to distribuuje vodu tady k těmto dvěma tryskám a pak je vlastně přirozeným tlakem, který je v tom vodovodním řádu, tak je vlastně ta voda rozprašována na aerosol."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude stříkat pod vysokým tlakem velice jemnou takovou vodní mlhu, která vás navlhčí, ovlaží a zároveň vám zpříjemní tu cestu přes ty horké parní dny přes středy města."

Jako zdroj vody byl použit právě vodovodní řad, který přivádí vodu do kašen, instalace tak nevyžadovala žádné složité stavební úpravy. Testovací provoz spustilo město náměstí Svobody a na Zámeckém náměstí.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zatím máme dva kusy, to znamená jeden v Místku, jeden ve Frýdku, pokud by se to ujalo, tak bychom rádi potom přidali další místa."

Mlžítka tak pomůžou zpříjemnit klima na rozpáleném náměstí a určitě osvěží každého, kdo je vyzkouší.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
30. července 2020, 16:40

Zloděj ve Frýdku-Místku ukradl dětem houpačky

Ze dvou dětských hřišť ve Frýdku-Místku zmizely pružinové houpačky. Někdo je bohužel ukradl. Magistrát vyčíslil škodu na 30 tisíc korun a případem se už zabývá policie. Pokud se podaří zloděje dopadnout, hrozí mu až dva roky vězení.

Loni opravené dětské hřiště Hříbek ve frýdeckém Puškinově parku je každý den plné dětí. Bohužel jim tady někdo ukradl jednu z malých atrakcí. Děti to velmi mrzí a nedokážou takové jednání vůbec pochopit.

Anketa Děti: 1.) "Takové to houpací autíčko, jako je to škoda no, hlavně pro ty menší děti." 2.) "Já bych chtěla říct, že mi je líto, že tady ty hračky berou, protože tohle hřiště dělá dětem radost a ty děti se baví."

Krádež zaskočila i řadu dospělých, některé jejich reakce jsou doslova nepublikovatelné.

Anketa: 1.) "Je to hrozné, je to vandalismus a vůbec mě to nepřekvapuje tady." 2.) "No četla jsem to na facebooku, že to někdo ukradl. Nevím no, tak lidi jsou různí." 3.) "K tomu není co říct."

Zloděj si dal s krádeží houpačky opravdu práci. Ze základu, ve kterém byla upevněna, ji vyšrouboval tak precizně, že jej ani nepoškodil.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jeho cena je zhruba 18 tisíc korun, nějaký nenechavec prostě přišel, odmontoval ho a odnesl. Ty dětské prvky jsou montovatelné z toho důvodu, že technické služby provádějí jejich pravidelnou údržbu. Každý ten dětský prvek musí mít certifikát, aby právě nezpůsobil nějaké dětské zranění, takže máme všechna dětská hřiště certifikována právě z důvodů bezpečnosti."

Zmizela další houpačka

Magistrát už podal trestní oznámení na policii, mezitím se ale stalo, že lidé oznámili zmizení dalšího herního prvku na jiném hřišti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na Slezské, na ulici Bavlnářská, kde je další dětské hřiště, taky zmizel zhruba ve stejnou dobu další dětský herní prvek. Jsou to obě dvě pružinové houpačky, takže to vypadá, že si buď někdo dělá na zahradě buď vlastní dětské hřiště nebo to někam odváží pryč."

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR: "Ve dvou případech v tomto měsíci došlo k odcizení dětských atrakcí. Konkrétně se mělo jednat o houpačky na pružině znázorňující autíčko a ponorku. Celková škoda na odcizení byla vyčíslena na částku skoro 30.000,-kč. Za přečin krádež hrozí pachateli po jeho dopadení až dvouletý trest odnětí svobody."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych vyzvat všechny občany, aby byli obezřetní a kdyby náhodou viděli někoho, kdo se snaží odmontovat například v pozdních večerních hodinách nějaké prvky, tak aby neváhali a kontaktovali policii."

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR: "Žádáme veřejnost, v případě jakýchkoliv poznatků k odcizeným atrakcím, nebo informace k samotné krádeži, aby sdělili na kteroukoliv policejní služebnu nebo na linku 158."

Město každoročně opravuje a staví nová dětská hřiště. Je proto velmi smutné, že se najdou lidé, kteří dokáží okrádat děti o prvky, které jim dělají radost.

---

Lidé polevili v dodržování hygienických nařízení

Roušky, dezinfekce rukou a rozestupy. To jsou tři základní body prevence ochrany před možným rizikem nákazy koronavirem. V poslední době se ale bohužel ukazuje, že lidé v dodržování hygienických nařízení výrazně polevili a z toho mají obavy také epidemiologové.

Tento týden zasedla ve Frýdku-Místku bezpečnostní rada. Data z testování, které provádí zdejší nemocnice totiž říkají, že počet nakažených nemocí Covid-19 ve městě stále roste. V měsíčním srovnání jsou čísla dokonce vyšší, než byla během nouzového stavu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Zároveň je vyšší počet pacientů, kteří mají těžší průběh, leží tam dokonce i pacient, který je na ARU a opravdu vyplývá z toho jeden poznatek, že lidé v dnešní době bohužel některá nařízení nedodržují. Nedodržují nošení roušek, nosí je například jenom pod nosem nebo někteří dokonce jenom na bradě a hlavně omezili dezinfekci rukou."

Podobně vidí situaci také odborníci.

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Paradoxně za největší riziko považuji to, že lidé intuitivně přestali dodržovat tu známou prevenci, přestali si dávat pozor na ty odstupy od cizích lidí, jaksi už podceňují to, že kdokoliv, koho vidíme, může být potenciálně nakažený, i když nemá žádné příznaky i v tom známém vlastně tanečním klubu tu nákazu rozšířila na desítky dalších lidí slečna, která byla pozitivně testována a měla příznaky až další den, takže ona v době pobytu v tom klubu nejevila vlastně žádné známky onemocnění."

Na bezpečnostní radě města zazněly obavy z dalšího vývoje. 1. září se totiž opět otevřou školy a do lavic by měly usednout bez výjimek všechny děti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Nejprve se spekulovalo o tom, že část dětí by chodila liché týdny, další část dětí by chodila v sudé týdny. Nicméně takto to asi nejde, nejde to ani vůči ekonomice, protože ti rodiče by byli s těmi dětmi doma, takže by se společnost zase zastavila. A to nikdo nechce. Na druhou stranu ten nekontrolovatelný stav šíření, když se spustí školy plně bez nějakých podmínek, tak by mohl vést k nějakým scénářům, které jsou v zahraničí a nikdo je tady nechce."

Ochranných pomůcek je zatím dostatek

Na podzim se navíc očekává klasická chřipková epidemie. Magistrát proto nechce nic podceňovat, nechal tak raději preventivně prověřit zásoby ochranných pomůcek.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V tuto chvíli všechny sociální i zdravotní zařízení ve městě Frýdku-Místku by měly mít vybavení ochranných prostředků a pomůcek minimálně na dva měsíce, kromě toho máme velkou zásobu na magistrátu na další minimálně dva až tři měsíce, takže jsme v tuto chvíli vybaveni na nějaké čtyři až pět měsíců, s tím, že v případě, že se například respirátory FFP2 budou postupně používat, tak je budeme postupně doplňovat, abychom tu zásobu měli neustále."

Bezpečnostní rada spolu s hygieniky také dohodla pravidla pro pořádání Beskydských farmářských trhů, které se opět povolily ve čtvrtek 30. července a měly by být ve městě, tak jak je zvykem pravidelně každých 14 dní.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Těch stánků by mělo být méně, než normálně bývá zvykem, dále bylo by vhodné, kdyby všichni, kteří přijdou na farmářské trhy, měli roušku, přesto, že to je venku, protože ten pohyb těch osob tam bude asi velký, chodí tam několik stovek lidí, nehledě na to, že ty rozestupy dvoumetrové asi nebudou všichni dodržovat."

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Pokud ne povinně, ale dobrovolně zůstaneme u těch tří základních pilířů, to znamená vyhýbám se davům, to znamená dodržuji si odstup od cizích lidí. Tam kde to nejde, tak si vezmu roušku, i když to není povinné a budu si dezinfikovat ruce a budu si dávat pozor, abych si nesahal do oblasti horních dýchacích cest, do oblasti obličeje, tak si myslím, že je velká šance, že člověk se nenakazí, ať už se pohybuje ve společnosti více, či méně."

Problémem jsou stále pendleři

V kraji se aktuálně problém překlopuje do nových ohnisek nákazy, u kterých nejde dohledat jejich původce. Velkou skupinu nakažených navíc tvoří pendleři ve firmách.

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Kdybych to měl úplně zjednodušit, tak firma, která měla 1300 zaměstnanců, měla 400 přeshraničních pendlerů z Polska, z toho část byla pozitivních a těch zbylých 900 lidí se vlastně pohybovalo v naší společnosti, v Ostravě nebo v jiných částech kraje a chodili na nákup, chodili do kina, možná se chystali na ten nějaký letní víkendový festival a z toho by potenciálně mohl být, z každého toho jednoho člověka, toho pozitivního kontaktu by mohlo být jedno velké ohnisko nákazy."

Podle odborníků je třeba mít na paměti, že i když má nemoc u většiny lidí lehký nebo téměř bezpříznakový průběh, stále o ní moc nevíme. Velmi nebezpečná může být především pro starší generaci.

---

Osvěžovací mlžítka už jsou v provozu

Náměstí Svobody v Místku i Zámecké náměstí ve Frýdku už mají nainstalovaná nová mlžítka. Rozprašovače vody, které kolemjdoucí osvěží jsou hned vedle kašen a město si je chce otestovat. Pokud se osvědčí, možná přibudou další.

Jen co se mlžítka uvedla do provozu, téměř okamžitě přilákala pozornost. Největší radost z nich měly hlavně děti, které vzaly mlžítko na náměstí Svobody v Místku doslova útokem. Užívaly si tak příjemné osvěžení v horkém letím dnu. Nápad si velmi chválí i místní obyvatelé.

Anketa: 1.) "Myslím, že to je super, teda pro děcka aspoň, já tam nelozím, ale holky si to užily, že Eli." 2.) "Dobrý nápad to je, se člověk aspoň ovlaží v tom horku." 3.) "Jo, je to fajn a já to znám z Maďarska, takže je to příjemné a uvidíme, jak dlouho to tu vydrží, jestli to někdo neponičí."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se dívali do jiných měst, například Bielsko-Biala nebo viděli jsme i ve Zlíně, viděli jsme to i v Ostravě. Města to běžně používají a nám to přišlo jako zajímavý nápad, jak právě v těch parných dnech pomoci našim obyvatelům při tom průchodu právě těmi středy měst."

Pracovníci technických služeb vyrobili na mlžítka ve tvaru hokejky podstavu z konstrukce z nerez oceli, která je zatížena betonovými dlaždicemi. Voda se spouští pomocí nášlapného tlakového spínače.

Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Technologicky je to řešené, že vlastně tady v této jakoby nerezové trubce je i hadice pancéřovaná, která pouze, je to velice jednoduché zařízení, pouze to distribuuje vodu tady k těmto dvěma tryskám a pak je vlastně přirozeným tlakem, který je v tom vodovodním řádu, tak je vlastně ta voda rozprašována na aerosol."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude stříkat pod vysokým tlakem velice jemnou takovou vodní mlhu, která vás navlhčí, ovlaží a zároveň vám zpříjemní tu cestu přes ty horké parní dny přes středy města."

Jako zdroj vody byl použit právě vodovodní řad, který přivádí vodu do kašen, instalace tak nevyžadovala žádné složité stavební úpravy. Testovací provoz spustilo město náměstí Svobody a na Zámeckém náměstí.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zatím máme dva kusy, to znamená jeden v Místku, jeden ve Frýdku, pokud by se to ujalo, tak bychom rádi potom přidali další místa."

Mlžítka tak pomůžou zpříjemnit klima na rozpáleném náměstí a určitě osvěží každého, kdo je vyzkouší.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-30-07-2020-16-44