Muži odhodili ostych a přišli na Den urologické prevence
Rakovinou prostaty ročně jen v Moravskoslezském kraji onemocní zhruba 800 mužů. Přitom se úspěšnost včasné léčby pohybuje okolo 95%. Problém je ten, že lidé nechodí na preventivní prohlídky. Proto se havířovská nemocnice snaží dělat každým rokem osvětu.
Takto to vypadalo v úterý v čekárně před urologickou ambulancí v havířovské nemocnici. Nemocnice ve spolupráci s Nadací Pavla Novotného uspořádala opět Den urologické prevence a šlo vidět, že mnozí muži odhodili ostych a nechtějí nic zanedbat.
Josef Kopecký, primář urologického oddělení: “To, že vám něco je, na to přijdete, ale problém je v tom, že když už na to přijdete, je většinou pozdě. My potřebujeme ty lidi zachytit ještě než se zachytí klinické známky, ještě než vznikne jakýkoliv problém u toho člověka a to jsme schopni zjistit vyšetřením a právě tím odběrem krve. Teď se přemýšlí, že VZP vytvoří program přímo pro záchyt karcinomu prostaty, protože to onemocnění je v populaci poměrně rozšířené a dostává se nám do mladších věkových kategorií.”
Zájem o preventivní akci potěšil i Nadaci Pavla Novotného.
Kristýna Tichánková, Nadace Pavla Novotného: “Letošní ročník je úspěšný už teď v ranních hodinách. Je to asi způsobeno i tím, že ta covidová situace je klidnější a lidé už se nebojí do nemocnice přijít. Myslím si, že zájem o prevenci stoupá, že chodí více mužů na kontroly.”
anketa: “Bylo to v televizi a v novinách to bylo, tak jsem se přišel nechat vyšetřit. Jsem po operaci ledviny a mám i jiné problémy, tak jsem se přišel nechat vyšetřit.”
anketa: “Je to dobrá akce. Jsem se to dozvěděl z médií a doporučoval bych to každému chlapovi. Na preventivní vyšetření jdu poprvé. Zanedbal jsem to trochu, tak teď už musím. Už mě dohnala situace s mužskými problémy.”
anketa: “Poprvé jsem tady a rozhodl jsem se, protože mi je 65 no a už je asi nejvyšší čas.”
Nemocnice se také zapojila do měsíční kampaně Movember. Tentokrát chtějí zdravotníci a vtáhnout do hry o mužské zdraví i ženy a to charitativní akcí nazvanou Kabelky pro kluky.
---
Boxerský svátek v Havířově vynesl peníze nemocným dětem
Boxeři z Česka, ale také se sousedního Polska a Slovenska se rozhodli v Havířově vybojovat co nejvíce peněz pro nemocného chlapce. Diváci mohli vidět celkem třináct atraktivních zápasů.
Milovníci boxu si přišli v Havířově na své. Ostravská organizace Great se rozhodla uspořádat třetí charitativní galavečer právě v hale Slavii.
Jakub Bernold GREAT by 2i,, organizátor akce: “Dnes uvidíme celkem 13 boxerských klání. Máme tady boxery z celé ČR. Ať je to Jihlava, Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Havířov, ale máme tady i Poláka, Slováka. Snažíme se to dělat tak, abychom fanouškovi boxu dokázali nabídnout, co český, slovenský, polský box nabízí. Rozhodli jsme se ty galavečery dělat všechny dobročinně, charitativně a tímto třetím galavečerem se tento rok už dostaneme přes 500 tisíc korun, které jsme vybrali na pomoc potřebným. První večer byl na Františka, druhý na Marušku a tento třetí bude na Filípka a my se pro něho pokusíme vybojovat co nejvíce peněz.”
Jindřich Dolanský, sportovní lékař: “Já u boxu se pohybují řádově desítky let. Nicméně v době covidu nastal útlum všech sportovních akcí boxu nevyjímaje. Takže jsem úplně nadšený, že skupina mladíků Great založili tuto akci. Historicky Havířov měl kvalitní boxery, ať je to v 70. letech, 80. letech. Dokonce zásobovali i reprezentaci, pak nastal útlum. Takže já jsem úplně nadšený touto myšlenkou a když zdůrazníme, že je to opravdu na postižené děti ten výtěžek, tak je to úplně geniální.”
Do Havířova přijel i nadějný mladý boxer z Pelhřimova Adam Valenta.
Adam Valenta, boxer: “Už mám dva tituly MR jednou v juniorské a jednou v mužské kategorii, to je můj zatím největší úspěch. Byl jsem i na ME do 22 let, na MS v juniorů. Chtěl bych určitě vyhrát nějakou medaili na ME nebo MS. Prostě z prestižích turnajů bych chtěl získat nějaký kov. Dneska mám soupeře jmenuje se Ondřej Horvát, je právě domácí odtud. Vím o něm, že je takový bitkař, že leze dopředu a to já mám právě rád. Já si počkám a využiji toho.”
Adam nakonec nad domácím boxerem vyhrál. Zlatým hřebem večera byl zápas mezi Josefem Pekárkem a Jaroslavem Kubíčkem, který v Havířově vychovává mladé boxerské naděje.
Josef Pekárek, boxer: “Já si myslím, že jim předvedeme na náš věk nadprůměrný zápas. Já mu nic nedaruji a on mi také ne. Může se stát, že to skončí na body, že budeme mít oba dva hodně krvavé šrámy a může se také stát, že to skončí v prvním kole. Jsem rád, že veškeré emoce jdou stranou a s Jardou jsme kamarádi. Že se normálně bavíme, podáme si ruce a bereme to jako sport. A já si to jdu užít, protože já jsem tady doma.”
A jak řekl Pepa Pekárek, u boxu nelze nic predikovat dopředu. Zápas skončil v prvním kole, kdy si při výměně úderů Jaroslav Kubíček poranil nohu. Pro rodinu nemocného Filípka se podařilo vybrat 50 tisíc korun.
---
Knihovna vydala další publikaci o historii Dolu Dukla
Městská knihovna ve spolupráci s Nadací Landek Ostrava vydala další publikaci, která mapuje historii bývalého Dolu Dukla. Tentokrát z období sedmdesátých a osmdesátých let.
V roce 2019 vydala Městská knihovna brožuru Důl Dukla v proměnách času s podtitulem Léta padesátá a šedesátá. V loňském roce pak publikaci Dukla 1961. V prostorách Expozice Historie psaná uhlím v Pavlovově ulici se nyní konal křest další brožury, která mapuje období Dolu Dukla z let sedmdesátých a osmdesátých.
Autorkou brožury je mladá knihovnice Michaela Kroupová, kterou naplňují historické události.
Michaela Kroupová, autorka brožury: “Jedná se o publikaci, která na 56 stranách zachycuje obrazem i slovem historii Dolu Dukla ve zmíněných letech. V brožuře jsou obsaženy fotografie z výstavby skipové věže, z výstavby různých provozních budov a zejména pracovních kolektivů, protože mnoho těchto lidí havířů je stále ještě na živu a budou rádi, když se v té brožuře uvidí, poznají. Materiál jsme sbírali především z našich vlastních zdrojů, protože knihovna disponuje diapozitivy a negativy z bývalého Dolu Dukla.”
Máte už zpětnou vazbu jak to bývalí havíři přivítali toto pokračování historie Dolu Dukla?
Michaela Kroupová, autorka brožury: “Už se velmi těšili, protože první díl jsme vydali v roce 2019 a ta pauza už pro ně byla dlouhá. Takže jsou dneska nedočkaví a určitě se už těší na další díl, který plánujeme vydat, který se bude týkat let 90. a pak demolice Dolu Dukla.”
Že se historii spjatou s Havířovem nemá zapomínat, je přesvědčena i radnice.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Naši mladí, co tady bydlí, už skoro ani neví, co to je šachta. Možná ještě od rodičů, ale ta mladá generace už s tím není spojená. Dukla je známá i filmem, dokumentem a já si myslím, že určitě ta publikace potěší starší, ale dá něco i mladším. Já sama jsem dala kamarádce tu brožuru ještě horkou, vytisknutou, protože jejich celá rodina dělala na Dukle a byli moc potěšeni, že mohou projít historií a vzpomenout na to, co bylo.”
Brožura mohla vzniknout i díky Nadaci Landek Ostrava.
Jaroslav Kubánek, tajemník Nadace Landek Ostrava: “Nadace Landek podporuje hornické tradice a podpořila finančně částkou vydání té publikace a jinak vydáváme každoročně 1 100 000 korun na podporu hornických spolků. Budeme ji teprve křtít, ale je nádherná.”
Brožura byla vydána v počtu jednoho tisíce kusů. Lidé si ji mohou vypůjčit na kterékoliv pobočce knihovny a k dispozici je také v Expozici historie psané uhlím v Pavlovově ulici.
---