V Havířov vznikne Centrum pro využití komunálního odpadu
Havířovská společnosti CEVYKO, což je Centrum pro využití komunálního odpadu, definitivně rozhodla, že třídicí linku postaví mezi bývalými doly. Projekt počítá i fotovoltaickou elektrárnou. Provoz by chtěla společnost spustit v roce 2026.
Havířov už několik let pracuje na projektu vybudování třídicí linky pro zpracování komunálního odpadu a založil společnost CEVYKO. Původně byla plánována realizace v průmyslové zóně Dukla, nakonec ale společnost postaví zařízení na rekultivovaném území v Havířově-Prostřední Suché mezi bývalými černouhelnými doly František a Dukla. Projekt vzniká na základě platné legislativy, která po roce 2030 stanovuje zákaz skládkování využitelných odpadů.
Jakub Chlopecký, projektový manažer společnosti CEVYKO: “Je to v územním plánu bráno jako těžký průmysl, lokalita je daleko od obydlí. Dopravní obslužnost bude maximalizována tak, aby se vyhnula veškerému možnému obydlí. Budeme dělat všechno, aby nebylo vůbec zatížené životní prostředí, protože to je zelený projekt. Tato lokalita nám nabízí rozvoj v rámci cirkulární ekonomiky a například obnovitelných zdrojů energie, vybudování velké fotovoltaické elektrárny, kde bychom mohli využívat tuhle energii v zeleném hospodářství.”
Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Vznikne tady moderní technologické zařízení pro zpracování komunálního odpadu z měst a obcí, které se do projektu CEVYKO zapojily, nebo zapojí. Cílem toho je, abychom naplnili novou legislativu EU v ČR co se týče komunálního odpadu a hlavně, abychom docílili toho, co je hlavním cílem odpadového hospodářství v nadcházejícím období, tedy odklon od skládkování komunálních odpadů. Chceme pomocí tohoto zařízení maximalizovat množství komunálních odpadů, které budou předány k recyklaci, a ty které nebudou předány k recyklaci, ale lze je energeticky využít, tak abychom je předali do vhodného zařízení pro energetické využití. Tím se docílí toho, že na skládku půjde jen to, co je nevyužitelné.”
Třídicí linky na zpracování odpadu jsou už běžnou součástí odpadového hospodářství v Polsku, kde se havířovská společnost také inspirovala. CEVYKO však počítá s modernější technologií.
Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Můžeme říct, že linka, která se nachází za námi v Bielsko-Bielej byla takovým prvotním impulsem k tomu, abychom se nad touto problematikou tímto směrem zamýšleli a ubírali. Tady jsme začali brát první zkušenosti a znalosti, jak to může fungovat, jak bychom to měli celé projektovat, stavět tak, abychom dosáhli toho, čeho chceme. To znamená, abychom maximalizovali množství odpadu, který přejde do recyklace a minimalizovali odpady, které odejdou na skládku. V následujících letech, co jsme poprvé navštívili tady tuto linku, jsme potom navštěvovali další linky, které byly už v novější době postaveny v Polsku, Německu, Norsku, Švédsku, Španělsku a podobně. Inspirovali jsme se linkami napříč Evropou tak, abychom získali co nejvíce zkušeností, vědomostí, abychom opravdu naši novou linku mohli postavit co nejlépe co nejfunkčnější a nejefektivnější.”
Projekt se bude realizovat zčásti na pozemcích města a společnosti ASENTAL.
Tomáš Neščák, mluvčí společnosti ASENTAL Group: “Těší nás, že se ve spolupráci s CEVYKO podařilo najít vhodné pozemky pro plánované vybudování Centra pro využití komunálního odpadu.”
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Já jsem vděčný a chci poděkovat pánům z CEVYKA, že se podařilo dosáhnout smlouvu o smlouvě budoucí a že tato lokalita bude sloužit pro cirkulární ekonomiku a pro řešení odpadů v Havířově. Je to vlastně první krok k tomu, abychom udrželi cenu odpadu co možná nejnižší a tak, abychom se chovali správně, to znamená ekologicky.”
Projekt je jedním ze dvou, které jsou zahrnuté v plánu odpadového hospodářství MSK.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Sesterský projekt vzniká v Ostravě pod společností OZO. Ten zahrnuje regiony Ostravska a Frýdeckomístecka. Ten projekt CEVYKA je projektovaný na 90 kilotun zpracování komunálního odpadu a pokud vím, tak ten sesterský v OZO je lehce o něco větší. Tam se jedná o asi 120 kilotun odpadu. V MSK celkově by měla být kapacita zhruba 250 tisíc tun odpadu.”
Zahájení výstavby plánuje CEVYKO v roce 2025. Uvedení centra do provozu pak v roce 2026.
---
6. srpna uplynulo 78 let od Životické tragédie
Před 78 lety pomsta za přestřelku v hospodě mezi gestapem a partyzány vyústila ve vraždu 36 mužů v Životicích a okolí. Lidé uctili památku obětí minutou ticha a položením květin.
6. srpna uplynulo 78 let od krvavého dne, kdy bylo v Životicích a okolí zavražděno gestapem 36 nevinných mužů. I přes nepřízeň počasí přišlo uctít jejich památku mnoho lidí.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Já to vnímám velmi intimně a osobně. Je to velmi důležité, protože bez toho, aniž bychom si byli schopni připomínat vlastní minulost, tak se můžeme těžko soustředit na naši budoucnost. Důležité je, aby se lidé tady potkávali, událost si připomínali a něco o ní věděli.”
anketa: “V naší rodině jsme měli oběti za Hitlera, zahynuly v koncentrácích, nebo byly v koncentrácích. Takže mi to hodně říká tady to. A mrzí mne, že obrovské množství mladých lidí to vůbec nezajímá.”
anketa: "Já jsem o tom dost slyšel, ale nikdy jsem nebyl účastníkem tady toho pietního shromáždění, až v současnosti a vidím, že tu je dost hodně problémů a takových těch památek, které jsou těžko stravitelné pro starší generace. Ta mladší generace, vzhledem k té účasti, se mi zdá, že jakoby na to zapomínala. Tak jsem rád, že jsem se toho mohl účastnit a že si člověk připomíná ty zrůdnosti toho fašistického režimu.”
anketa: "Mým dědečkem byl Josef Kraina. Já o tom málo vím, babička o tom nemluvila vůbec. Takže to bylo jen takové, že jsme tady jednou za rok zašli, bylo to v povědomí a teď to předávám dalším generacím.”
Důvodem krvavé hromadné popravy byla odveta za přestřelku v místním hostinci, kdy odbojáři z polské sabotážní skupiny zastřelili tři příslušníky gestapa. Zemřel také jeden partyzán a hostinský. Gestapo pak zastřelilo všechny muže, kteří neprokázali německou příslušnost. Dalších 31 lidí bylo odvezeno do koncentračních táborů. Domů se vrátili jen čtyři.
---
Přestavba jeslí na stacionář by měla být dokončena v říjnu
Budova bývalých jeslí na Šumbarku se postupně mění na stacionář pro lidi s mentálním hendikepem. Santé ale zřejmě převezme objekt o něco později, protože rekonstrukce nabrala zpoždění.
Na stavbě rekonstrukce bývalých jeslí na Šumbarku je sice velice rušno, nicméně práce nejdou podle plánu. Původně měla být rekonstrukce dokončena v září. Pokud firma nestihne termín v říjnu, budou následovat sankce.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Došlo k posunutí termínu prací. Měli bychom končit 16. října. Stavba je ovlivněná tím, co se děje v naší republice. To znamená ceny materiálů šly nahoru, nebyl dostupný. Dneska už je ta situace na trhu lepší. Věřím, že se podaří 16. října stavbu předat. Ta stavba má spoustu atypických záležitostí, které se ale v průběhu stavby odstraňovaly. Přibývá tady schodiště, které muselo být zaměřeno a muselo výškově absolutně přesně navazovat na stávající stavbu. Bylo třeba dořešit některé nedokonalosti původní stavby. Poslední částí bude návaznost na venkovní prostory.”
Klienti Santé budou moci stacionář navštěvovat zřejmě až od března příštího roku.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Ono to není vůbec jednoduché, protože sociální služby jako takové mají svá specifika, Jde o to, kdy my stihneme nahlásit změny krajskému úřadu tak, aby byly provedeny v krajské síti. Toto se děje na konci září, nebo na konci března. Na konci září jak vidíme budova dokončena nebude, takže budeme tuto změnu muset nahlásit v březnu.”
Stacionář bude určený primárně pro klienty s těžkým zdravotním postižením. V budově se po rekonstrukci bude opět nacházet i městská knihovna. Přestavba radnici vyjde na zhruba 45 milionů korun.
---