Havířov získal dotaci na revitalizaci parku za KD Radost
V letošním roce by měla začít dlouho očekávána rekonstrukce parku za Kulturním domem Radost v Havířově. Projekt bude zaštiťovat ministerstvo financí, které pokryje i většinu nákladů.
O revitalizaci parku za KD Radost, který vede středem města v Havířově, se mluví už mnoho let. Projekt ale bude stát možná až 80 milionů korun, a proto radnice hledala možnosti financování. Po mnoha jednáních se podařilo dohodnout s ministerstvem financí.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “V minulém roce se nám podařilo získat dotaci v rámci revitalizace brownfieldu a v tomto roce už bychom měli přistoupit k rekonstrukci. Problém je ten, že v rámci dotace je soutěž na dodavatele stavby, kterou připravuje ministerstvo financí a my jsme pouze spoluúčastníkem toho řízení. Je předpoklad, že v květnu by měla proběhnout soutěž a na podzim by se mělo začít s touto rekonstrukcí.”
Financovat bude tento projekt ministerstvo financí v rámci důlních škod. O jak velkou dotaci se bude jednat, protože ta rekonstrukce může stát třeba až 80 milionů korun.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Dotace je výši 85% a uvidíme, jak se podaří vysoutěžit zhotovitele a já doufám, že ta cena se podaří vysoutěžit kolem těch 70, 80 milionů korun.”
Co se tady za ty peníze změní?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Tady se změní skoro úplně všechno. Zůstane hlavní bulvár samozřejmě. Problém je, že se musí vykácet ty stromy, kde se nasadí nové, vzniknou tady nová dětská hřiště, nové pískoviště, nové lavičky. Celkově ten obraz se změní a celkově ten prostor dostane novou kvalitu. Vzniknou tady další dvě malá parkoviště, ale jedná se tu hlavně o projekt revitalizace parku.”
Lidé v Havířově jsou hodně citliví na zeleň, to znamená, že tady ty starší stromy půjdou dolů a bude tady zcela nová výsadba stromů, keřů?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “To je vlastně ten problém, který oddálil tu stavbu, proč ji neděláme teď, protože do konce vegetačního období bychom museli pokácet ty stromy, které tady jsou. V rámci toho projektu větší část této zeleně půjde dolů, ale samozřejmě za ni bude adekvátní zeleň podle projektu. Projekt je zpracovaný odbornou osobou, která právě řeší celý koncept tohoto prostoru.”
anketa: “Mi to vyhovuje i tak, jak to je, ale myslím, že těch pár stromů by se mělo zlikvidovat a dát nové. Už se o tom mluví pět let. Údajně tady ty stromy mají rakovinu, nebo něco.”
anketa: “Je to super. Hlavně pro matky s dětmi, protože my tady hodně chodíme, kvůli tomu, že je teplo. Na tom slunci se nedá být a tady jsou stromy a to hřiště tady chybí. Takže budeme rádi a hlavně za ty chodníky.”
anketa: “Asi to uvítám, ale některé parky jsou pěkné, ale nedopadly dobře funkčně, jak by mohly. Tak uvidíme.”
Město počítá, že revitalizace parku by měla trvat do jednoho roku od zahájení prací.
---
Termín pro nahlášení chovu drůbeže a ptactva vypršel
Aby mohla veterinární správa zamezit šíření ptačí chřipky, potřebuje znát počty chovů v ochranných pásmech a pásmech dozoru i v Moravskoslezském kraji, kde se nákaza vyskytla. Lidé posílali vyplněné formuláře na úřady.
Do 10. ledna museli všichni chovatelé ptactva a drůbeže nahlásit na úřady pomocí formuláře počty zvířat. Zvýšená opatření kvůli ptačí chřipce se týkají Karvinska, Ostravska i Frýdecko-Místecka. Například v Havířově nahlásilo svá zvířata zhruba 250 chovatelů.
Milan Menšík, tajemník magistrátu: “My jsme samozřejmě informovali veřejnost námi dostupnými prostředky, což bylo prostřednictvím letáků, internetu, snažili jsme se využít média. Naši odborníci na odboru životního prostředí přijímali jak emailově vyplněné formuláře, tak poštou došlé formuláře. V současné době průběžně, ale pořád to dokončujeme, vkládáme ty informace od jednotlivých chovatelů do informačního systému, který spravuje Státní veterinární správa.”
Za tu dobu stalo se, že by vám někdo nahlásil uhynulé zvíře, museli jste to řešit?
Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Já si nejsem vědom, že by tato situace nastala.”
Mohou lidé ještě nadále zasílat formuláře?
Milan Menšík, tajemník magistrátu: “Samozřejmě zasílat formuláře mohou, otázka je, co s nimi bude dál. Já nevím v tuto chvíli, jak se ten informační systém SVS zachová ve vztahu k obcím, které ty informace do něj plní. Pokud se dnes 11. ledna uzavře a dále je nebudeme moci vkládat, pak se jeví zasílání těchto informací, jako nadbytečné.”
Ptačí chřipka se ke konci loňského roku vyskytla v chovech na Ostravsku a Frýdecko-Místecku.
Severin Kaděrka, ředitel KVS SVS pro Moravskoslezský kraj: “V novém roce prozatím nemáme žádné nově vzniklé ohnisko. Na základě toho ukončení ohniska a provedení dezinfekce se po kontrolních stěrech, které děláme na základě počtu drůbeže v tom ohnisku, nebo v tom pásmu dozoru provedeme a je negativní, dojde ke zrušení těchto mimořádných veterinárních opatření.”
Až do odvolání však platí celostátní preventivní opatření, což znamená, že chovatelé nemohou ptactvo a drůbež volně pouštět. Nově veterinární správa potvrdila úhyn nakažené divoké kachny v Brušperku na Frýdecko-Místecku. V tomto případě žádná opatření veterinární správa nechystá.
---
Nemocnice má přístroj, na kterém se podíleli vědci NASA
Na oddělení rehabilitace v havířovské nemocnici mají nový přístroj VACUMED, který pracuje na bázi podtlaku a přetlaku. Fyziologicky tento jev vytváří rytmické roztahování a smršťování cév a stimuluje oběhový systém.
Zužování tepen a následné nedostatečné prokrvení může vést k odumírání tkání a až k amputaci části končetin. Nemocnice v Havířově má nyní jako jedna z mála v České republice nový přístroj VACUMED na jehož vývoji se podíleli vědci pro kosmickou medicínu NASA. Přístroj pracuje na principu podtlaku a přetlaku a jeho využití je široké při různých diagnózách. Pomáhá například v gynekologii, urologii, traumatologie, či diabetologii.
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení: “Na základě této podtlakové terapie, kdy dochází k mohutnému prokrvení dolních končetin i malé pánve, se zlepší funkce měkkých tkání, dochází k výraznému okysličení, nastartování regeneračního procesu, hojivého procesu, takže můžou se nám zhojit defekty a zároveň dochází k novotvorbě krevních cév, které mohou to zúžené místo obejít. Pak v oblasti žilní při nedostatečném lymfatickém systému, traumatologii, při otocích po úrazech, tak máme zase protiedémový efekt. V neurologii obrovské množství pacientů s neuropatiemi, ať už z jakékoliv příčiny, tak na základě prokrvení, okysličení, regenerace tkáně včetně periferní nervů se pacientům velmi uleví od bolesti. A i se jim následně zlepší stabilita, protože se zlepší funkce periferních nervů.”
Terapie je bezbolestná a pacient může zůstat i oblečený.
Kateřina Urbánková, fyzioterapeutka: “Na tento přístroj může přijít každý nejlépe s žádankou od lékaře. Dostanou tady dotazník, vyplní dotazník. Ten dotazník projde zase naším lékařem zda může, nebo nemůže absolvovat tuto proceduru a podle toho je zařazen do léčby. O tento přístroj začal být velký zájem. Takže, když jsme začínali, tak byli dva, tři pacienti za den. Teď už se to opravdu plní a máme deset, dvanáct pacientů, podle toho, jak máme pracovní dobu.”
Léčba je u indikovaných pacientů hrazena ze zdravotního pojištění.
---