Křesťanská Misie buduje na Šumbarku komunitní centrum
V Havířově-Šumbarku žije početná romská komunita. Ne jen pro ni vznikne v bývalé restauraci Bivoj komunitní centrum, zejména pro mládež. Jedním z cílů bude místní motivovat ve víru v Boha.
Bývalá restaurace Bivoj v Havířově-Šumbarku byla místem samých problémů. Chátrající objekt si nyní pronajalo ostravské občanské sdružení Křesťanská Misie, které chce budovu opravit a vybudovat komunitní centrum. Jako první akci sdružení uspořádalo pro děti zábavné odpoledne.
Soňa Gažiová, Křesťanská Misie Immanuel: “To, co se tady bude dít, není jen pro Romy. Rádi přivítáme všechny a otevíráme tady křesťanskou misii, kdy jsme si pronajali tento objekt k tomu, abychom to tu měli volnočasové, kde budeme dávat prostor mládeži, dětem a budeme tady dělat různé aktivity. Budeme je vyučovat podle Bible. Lidi tady potřebují Boha a věřím, že to přinese jen a jen to dobré.”
V čem si myslíš, že to pro vás bude dobré?
anketa: “Asi, abychom pomáhali lidem, aby si také mysleli, že je správné věřit v Boha, protože lidé, kteří tomu nevěří, tak dělají hrozné věci. Chceme je navést k tomu, aby se chovali lépe a aby byli chytří a nedělali hlouposti.”
anketa: “Tak já jsem rád, že se to tady povzbudilo. Tenhle Bivoj, tady nebylo nic. Tady jsme chodili jen kupovat nápoje, drinky. Teď se to tady povzbudilo, líbí se mi to tady.”
anketa: “Dneska jsem se tady přišel jen tak podívat, jako co to tu je. Jako jo super.”
Aktivitu právě v této lokalitě vítá i radnice.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Horně mne překvapilo to, že se začali zajímat lidé z této lokality Šumbarku. A vlastně i dnešní akci oni si dělají téměř sami a mají zájem pokračovat. Mají zájem tuto bývalou restauraci nějakým způsobem zvelebit, přestavět, udělat tam nějaké komunitní centrum, aby se mohli scházet i v zimě.”
Komunita bude chtít založit vlastní spolek, aby mohli na projekty získat dotace.
Helena Gažiová, Křesťanská Misie Immanuel: “Určitě máme zájem založit nějakou organizaci, aby jsme mohli čerpat i z jiných zdrojů, protože všechno co se tady děje, ty opravy, které tady budou, to co bude následovat, aby jsme to nějak zvelebili pro ty lidi, aby se tam cítili dobře i ta mládež, aby měli všechno, co budou potřebovat, tak to teď hradíme za svého. Nejsme dotovaní státem, nikdo nám nepřispívá. Věřím, že když se k tomu přidají další, že to bude ještě lepší a požehnanější i pro ty děti.”
---
V Havířově se konal světový pohár ve stolním tenise
Havířov po celý týden hostil nejlepší mládežnické hráče světa ve stolním tenise. Turnaj světového poháru se konal v Národním tréninkovém centru, které bylo postaveno před dvěma roky.
333 hráčů z 33 zemí se zúčastnilo světového poháru stolního tenistu mládeže, který se v Havířově konal podruhé. I díky útlumu pandemie se tentokrát do sportovního klání zapojilo o deset zemí více, a to především z Asie.
Nikolas Endal, manažer klubu stolního tenisu Baník Havířov: "Letos se tady sešla špičková účast. Máme tady hráče z Číny, Japonska, Tchaj-peje, Hong Kongu. Asie je takovou Mekkou stolního tenisu, takže samozřejmě pro tu kvalitu stolního tenisu toho turnaje je to obrovská příležitost odehrát ji i pro ty naše hráče jak české, tak i evropské, aby se poměřili s těmito mladými reprezentanty. Jedna země - Hong Kong - přijela už týden dopředu, protože se jim líbily naše podmínky, věděli o nás, takže přijeli tady na týdenní soustředění, dělali si přípravu. Jsme v kontaktu i s dalšími asijskými zeměmi, reprezentacemi, protože ty podmínky jsou tady opravdu špičkové a pevně věříme, že díky té účasti za rok těch lidí bude ještě více než letos a opravdu nám to pomůže v propagaci na celém světě.”
Finále kategorie do 19 let ovládli hráči z Číny.
Beixun Zeng, reprezentant Číny, vítěz kategorie U19: "V České republice hraji podruhé, tady se mi to velmi líbí a cítím se dobře. Od tohoto turnaje jsem moc neočekával, ale bojoval jsem o každý míček a dařilo se mi."
Národní centrum stolního tenisu bylo otevřeno v roce 2020 a výstavba stála 110 milionů korun. Hala se stala jednou z nejmodernějších v Evropě.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Když jsme se před časem bavili o tom, že bychom byli rádi, aby tady turnaj světové série, tak jsme si říkali, že to bude moc fajn, když to vyjde a už máme druhý ročník. Je to skvělé, 333 světových sportovců z 33 zemí a všichni jsou v Havířově a Havířov je dneska světovým centrem mládežnického stolního tenisu. Ten turnaj je ze série 22 světových turnajů a není možné momentálně vidět lepší hráče na světě a jsou v Havířově všichni.”
Na turnaji se v různých věkových kategoriích dařilo i českým reprezentantům, kteří rovněž získali cenné kovy.
---
Radnice sleduje, jak se osvědčil nový kruhový objezd
Provizorní kruhový objezd v Havířově-Prostřední Suché funguje více než měsíc. Radnice sledovala, jak se v praxi osvědčil a udělala ještě určitá opatření.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Sledovali jsme provoz, jakým způsobem funguje v dopravní špičce a je vidět, že toto řešení se osvědčilo z toho důvodu, že se netvoří kolony z jednotlivých směrů, například z ulice Fryštátská. Z toho pohledu jsme rádi a teď probíhaly práce ještě na dočišťování dopravního značení, protože tam ještě zbylo staré dopravní značení, které bylo trochu matoucí pro řidiče.”
Do budoucna uvažujete, že tento stav zachováte, nebo jsou tam ještě jiné varianty?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Do budoucna přemýšlíme nad trvalým řešením, které je drahé, pokud bychom třeba rozšiřovali komunikaci, nebo řešili velký rondel, tak bychom možná k tomu přistoupili. Také přemýšlíme na podnět občanů, jestli je možné od Karviné nechat zprůjezdnit pruh. To znamená, že teď se tím zabývají odborníci na dopravu a v dalším čase budeme přemýšlet, jakým způsobem ještě tu dopravní situaci vylepšit. Ale ten stav teď vnímáme pozitivně v tom slova smyslu, že vyřešil složitou křižovatku v Havířově, kde docházelo k bouračkám a teď jsme za ten měsíc nezaregistrovali žádný problém.”
---
Lidé finančně pomohli nemocnému Františkovi z Havířova
Téměř třicet tisíc korun se vybralo během benefičního koncertu pro nemocného Františka z Havířova. Charitativní akci připravila Nadace ADRA a o vystoupení se postarala kapela Souznění, kterou tvoří lidé s hendikepem organizace Santé.
Tito lidé s hendikepem z organizace Santé moc dobře vědí, jak je důležitá pomoc druhých. I proto se symbolicky jejich kapela Souznění stala hlavním aktérem benefičního koncertu pro osmiletého Františka.
Hana Čadová, ředitelka ADRA Havířov: “My v těch benefičních koncertech spolupracujeme dlouhodobě s dětmi, které mají otevřenou veřejnou sbírku přes Nadaci ADRA. A to je jedna z forem podpory těch potřebných lidí, dětí a je jich tam spousta. Už jsme jich podpořili několik a teď padla volba na Františka. Já jsem se moc těšila, protože to je výjimečné. Takoví zpěváci se svou upřímností, čistou radostí. To je obrovská dávka emocí.”
anketa, klient Santé: “Já myslím, že ano, máme radost.” Jak se vám to povedlo a co říkáte na to, že jste Františkovi pomohli? “Hodně peněz.”
O Františka se stará jen otec a babička. Rodina peníze použije na rehabilitace a pomůcky.
Jana Mašková, babička Františka: "Velice si toho vážím. Je to pěkná částka. Budeme moci za to cvičit nějaký čas. Je to hezké a děkujeme všem.”
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Je to třetí benefiční koncert, který kapela Souznění spolupořádá. Organizátorem je vždy ADRA. Dvě dobrovolnice, které vzešly z ADRY pomáhají Santé a mají tam muzikoterapii s klienty Santé. Ono je zajímavé, že lidé, kteří sami mají nějaký zdravotní hendikep a nejsou na tom zdravotně nejlépe, tak mají snahu pomáhat a dávají do toho všechno, co do toho dát mohou. Při tom koncertě je vidět nadšení, ta opravdovost a to srdce, které do toho dávají.”
---