Havířovská nemocnice spouští očkování čtvrtou dávkou
Od pondělí se mohou nechat lidé starší 18 let očkovat čtvrtou dávkou proti covidu. Zájemci ihned začali volat i do havířovské nemocnice. Centrum rozšíří počet vakcinačních dnů.
Jakmile ministerstvo zdravotnictví oznámilo termín, od kdy se lidé mohou nechat přeočkovat čtvrtou dávkou, v havířovské nemocnici se spustila lavina dotazů. Lidé byli zvyklí se rezervovat přes systém Reservatic, což ale nyní není prozatím možné.
Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Vzhledem k tomu, že oficiální systém rezervací Reservatic bude spuštěn až 15. srpna, tak my jsme přijali vlastní opatření a zřídili jsme vlastní rezervační linky. Vzhledem k tomu, že nejsme připravení očkovat zájemce přímo z ulice, takže všem doporučujeme, aby si zavolali buď na infolinku do našeho očkovacího centra, která je 704 68 33 16, nebo na bezplatnou telefonní linku naší rezervační kanceláře, která je 800 42 42 42 a tam se objednali a zajistili si to své místo a tu svou očkovací látku.”
Do systému Reservatic se sice mohou lidé rezervovat od 1. srpna, první termín možné vakcinace jim ale systém nabídne právě až na 15. srpen. Nemocnice bude postupně navyšovat počet očkovacích dnů.
Halina Musiołová, vedoucí očkovacího centra: “Naše očkovací centrum v současné době vždy očkuje pouze v pátek od 11 hodin do 14 hodin, ale vzhledem k velkému zájmu o očkování čtvrtou dávkou, jsme se rozhodli, rozšířit provozní dobu. Budeme očkovat již tento pátek do 16:30 hodin. Dále příští týden ve středu od 11 do 16:30 hodin a v pátek také od 11 do 16:30 hodin. Během celého srpna budeme očkovat pondělí, středa, pátek vždy od 11 do 16:30 hodin. V současné době mohou na čtvrtou dávku očkování přijít všichni občané ČR starší 18 let, kteří mají více než čtyři měsíce od podání třetí dávky.”
Nemocnice bude používat k vakcinaci prozatím pouze očkovací látku Pfizer. Lidé po očkování obdrží certifikát.
---
Patnáctiletý ARGO z útulku stráví zbytek života v rodině
Útulku Max v Havířově se daří umísťovat psy zpět do rodin. Problém nastává u velkých a starých zvířat, které nikdo nechce. Mazlíkem pro ošetřovatele byl i Argo. A právě tohoto 15letého seniora si nyní vzala rodina až do Prahy.
Tohle je staford Artur, který je hodně starý a má nemocné klouby. V havířovském útulku ho ale díky péči postavili na nohy. Nyní by si přáli, aby zbytek života mohl prožít ve vhodné rodině. Tak jako se to podařilo s patnáctiletým Argem.
Radim Goryl, ošetřovatel: "U starých psů je to o to větší radost, protože ta šance, že se ten starý pes umístí, je mnohonásobně menší než u štěňat, o které je obrovský zájem, nebo malí psi. On byl hlavně starý a velký. To jsou dvě kombinace, které stěžují adopci psů. Máme z toho radost, protože teď doopravdy vidíme, jaký je, protože v prostorách útulku ne všechno je možné. Argo odjel až do Prahy, je z něho Pražák a má se tam dobře. Chodí nám pravidelně hodně fotek, videí. Má skvělou rodinu, která navíc ještě propaguje, lidé nebojte se starých psů, ti staří vám mají určitě co dát do života.”
Paní Monika Hájková pomáhá zvířatům z útulku už deset let. Argo byl pro ni jasná volba a pejsek ji to svou láskou od prvního dne vrací.
Monika Hájková, nová majitelka Arga: "Zdravotně je na tom úplně perfektně. Samozřejmě, že jsme navštívili veterináře. Všechno má naprosto v pořádku. Takové ty běžný stařecký neduhy, občas nějaká bradavička vyleze. Bylo nám doporučeno echo srdíčka, aby jsme věděli, na co se připravit, ale nic závažného se v jeho zdravotním stavu nekoná. My lidi se na tu smrt můžeme nějakým způsobem připravit a k životu to patří. Ale co oni mají? Oni mají jen nás. Maximálně umřít za zdmi útulku, což si žádné zvíře nikdy nezaslouží, nikdo si to nezaslouží. Doporučuji, ten pes vám to vrátí a když odejde, stejně on ve vašem srdci zůstane.”
Útulek věří, že takových lidí jako je paní Hájková se najde více a třeba i Artur najde nový domov.
Ošetřovatelé jsou nicméně také rádi, pokud lidé pejsky v útulku navštěvují a chodí s nimi na procházky. Útulek ale venčení musí podřizovat počasí.
Dagmar Polaková, vedoucí Útulku Max: "Když teploty stoupnou nad třicet a jsou hlášené takové teploty, tak na doporučení veterináře se venčení zastaví, ale když jdou teploty zase dolů, tak okamžitě je venčení pro veřejnost obnoveno. V současné době tu máme třicet psů. Zaměstnanci opravdu mají čas, takže nemusí mít veřejnost starost, že by ti psi byli zavření v kotcích. Dostanou se do venkovního výběhu, který máme dost velký, i několikrát za den. Minimálně čtyřikrát.”
Velký zájem je nyní v letních měsících i o psí penzion. Útulek má na hlídání vymezeny tři kotce.
Dagmar Polaková, vedoucí Útulku Max: "Zájem v letošním roce je enormní, akorát se potýkáme s takovým problémem, že někdo si zadá rezervaci a jsou natolik neféroví, že ani nezavolají, ani psa nedovezou a kotec je prázdný a je zájem a mohl by tady být třeba pejsek od jiného majitele. Což je ze strany lidí trochu nefér.”
Při přijetí do penzionu musí majitel předložit platné očkování a nejméně tři dny staré veterinární potvrzení, že pes netrpí žádnou přenášlivou nemocí, jako je třeba psincový kašel.
---
Těrlická přehrada patřila Blackcomb community Wake cupu
Wakeboarding už neodmyslitelně patří k Těrlické přehradě. Vlek je oblíbený nejen u českých sportovců. To bylo vidět i na mezinárodních závodech, kde měla velké zastoupení i nastupující mladá generace.
Těrlická přehrada patřila o víkendu opět velkým závodům. Jezdci předváděli různě náročné triky, jízdy přes překážky. Hodnotila se plynulost jízdy, technické provedení, nebo výška skoků.
Lukáš Bystroň, ředitel závodu: "Jede se tady za námi třetí ročník Blackcomb community Wake cup. Je to mezinárodní závod, máme tady jezdce z Polska, ze Slovenska z Anglie. Úroveň se zvedá. Česko a Slovensko ve wakeboardingu je to tady našlapané v těch kategoriích. Dá se tady vidět dobrý wakeboarding a jsme rádi za to. Máme tady jak dětské kategorie, které jsou tři. Pak tady máme dospělácké kategorie. Dále nad třicet, veterány nad čtyřicet. Jezdí se i wakeskety, což je deska bez vázání, na které jedou jezdci pouze v botách.”
Marek Zach, který má přezdívku Marfy, je nejen skvělým jezdcem, ale i trenérem dětí a mládeže.
Marek Zach, závodník, trenér pro ČR: "Snažil jsem se. První jízdu jsem zajel na jistotu. Předjel mě přejel můj kolega, co jel proti mně, tak byl lepší. Druhou jsem musel přidat a bohužel já ty všechny triky, jsem trochu větší a delší a už jsem se tam do jednoho nevlezl a málem jsem vyletěl na břeh. Ale stálo to za to.”
anketa: "Jezdím asi tři roky. Jezdím za Těrlicko. Přivedla mne k tomuto sportu máma a drží doteď český rekord na slalomce. Vedl jsem si dobře. První jízda se mi vydařila. Druhou jsem napálil a byla ještě lepší. Jsem druhý nakonec za jedním borcem, který se tady za chvíli ukáže."
anketa: "Jsem z Havířova, jezdím tady asi tři roky. Tréninky máme třikrát týdně, vždy večer, když už nikdo nejezdí a trénuje nás Marfy, který je MS.”
anketa: "Na závody jsem se připravovala dlouho. První jízda se mi dost povedla a při druhé jsem bohužel spadla, ale jsem šťastná za výsledky.”
anketa: "Jsem z Havířova a trénuji asi čtyři roky. Na tento závod jsem se připravoval hodně dlouho. Taťka se to naučil první a tak chtěl, aby jsem to uměl i já. A Marfy mne k tomu dovedl. Dneska jsem byl třetí, protože se mi tam nepovedl jeden trik."
anketa: "Jezdím první rok a jsou to moje první závody,"
anketa: "Já jsem z Karviné, ale jezdím za Těrlicko, protože v Karviné nemáme žádný vlek, protože nejsou schopni ho tam postavit. Líbí se mi tu. Dnešní závod se mi povedl, protože jsem skončil druhý."
anketa: "Jsem z České Lípy, akorát jezdím na Merkuru v Pasohlávkách. Jezdím tam vlakem, ale jinak jezdím po celé Evropě na wakeboardu a baví mne to tady na Těrlicku a vyhrál jsem v kategorii U 14. Jsem dvojnásobný vicemistr ČR a reprezentant. “
Domácím jezdcům se ve všech kategoriích dařilo a získali mnoho medailí.
---