Primátor Havířova s hejtmanem kraje obdarovali zvířata v útulku
Primátor Havířova společně s hejtmanem již tradičně navštívili útulek Max. A nepřišli s prázdnou. Zvířatům donesli mnoho dárků a také prozradili, jak reagují jejich pejsci, když se pod stromečkem rozbalují dárky.
Lidé se snaží především v období Vánoc myslet i na zvířata v útulcích. S příběhy a osudy psů se seznámil i primátor Havířova společně s hejtmanem kraje.
Jak na vás tady zapůsobili ti pejsci, protože štěňata a malí psi se daří perfektně umísťovat do adopce, ale ty starší pejsky lidé nechtějí, tak jak to na vás celkově působí?
Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Smutně. Na druhou stranu je skvělé to, že útulek nabízí opravdu vysokou kvalitu služeb a těm pejskům je tady dobře a mnohdy lépe než v prostředí, které zažili před tím, než se dostali do útulku.”
Primátor s hejtmanem ale nepřišli do útulku s prázdnou.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Přišli jsme s nějakými pelíšky, s krmením, dobrůtkami. Myslím si, že jsme s panem hejtmanem založili pěknou tradici tady v Havířově a já jsem moc rád, že se nám ji daří každý rok udržovat.”
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "Vánoce jsou tradiční svátky, takže to už je taková tradice, která k Vánocům patří a jsem rád, že můžeme vždy útulek navštívit, protože není to vždy jen o lidech, ti mají své osudy, mají své problémy, ale ta zvířátka jsou také něco, co si myslím, že by stálo za to se tomu pověnovat a ukázat, že jsou tady lidé, kteří na ně myslí i v době, kdy je třeba někdo opustil. I proto jezdíme sem do útulku a snažíme se to těm zvířátkům zpříjemnit o těch Vánocích.”
Jak hejtman, tak i primátor patří mezi pejskaře. Zajímalo nás, zda jejich miláčci poznají, že nastal ten den, kdy se pod stromečkem naděluje.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “To si myslím, že ne, protože naše fenka už má něco za sebou a ona hlavně chce klid. Takže je to veselý člen naší rodiny, který má svůj vlastní životní styl, kterému se mnohdy přizpůsobuje celá rodina.”
To v rodině hejtmana je u stromečku s pejskem veselo.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "Tak samozřejmě on se hned zajímá o všechny dárky, než mu tedy řekneme, který je jeho, pak je zaujat tím, že to musí rozbalit pořádně.”
Do útulku v posledních dnech chodí mnoho návštěv.
Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: "Lidé jsou hodně štědří. Denně nám tu jezdí rodiny, školy, dělají sbírky pro útulek, pejsky. Jsme za to moc rádi a i touto formou bychom jim chtěli všem poděkovat.”
---
Radnice uspořádala vánoční setkání s osamělými seniory
V Restauraci Radost usedli společně k slavnostní vánoční tabuli zástupci radnice s osamělými seniory. Příjemnou atmosféru doplnilo vystoupení nadaných žáků ze Základní umělecké školy Bohuslava Martinů.
Během vánočních svátků by lidé měli být co nejvíce spolu. Ať už s rodinou, nebo přáteli. Stalo se již tradicí, že vedení města pořádá společné setkání s osamělými seniory.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Je to takové jakési vzdání úcty lidem, kteří tady v Havířově žijí a už jsou staršího věku a navíc zůstali sami z nějakého důvodu. Nejde o to, že nemají třeba žádnou rodinu, ale jde o to, že v tom bytě zůstali sami a ty Vánoce pak nebývají takové veselé, jak by měly být, protože ztráta partnera každého poznamená. A i pro nás je to takové pohlazení trochu na duši, protože se setkáváme s novými lidmi, setkáváme se s lidmi, kteří už mají nějaké zkušenosti a v podstatě si jich musíme vážit.”
Pro seniory byl připraven také kulturní program v podání žáků ze ZUŠ B. Martinů, k jídlu se podávala tradiční hrachová polévka a ryba. Senioři si také odnesli drobné dárky. To vše pro ně zajistil odbor sociálních věcí.
anketa: “Já doufám, že bude příjemné posezení. Jsem tady poprvé, dostali jsme pozvánku, tak jsme přišli. Myslím, že je to pěkné pro ty seniory. Se vystřídají, mohou si popovídat, posedět. Určitě je to příjemné.”
anketa: "Chodíme do klubu důchodců a tam jsme se dozvěděli, že máme možnost se jako osamělé důchodkyně zúčastnit tohoto posezení.”
anketa: “Znamená to něco pěkného. Jde vidět, že město se dobře stará o nás seniory a očekávám dobré pobavení.”
anketa: “Jednou za čas, když člověk může, tak rád jde mezi lidi.”
Zástupci radnice na závěr popřáli seniorům krásné Vánoce a ne jen jim.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Dovolte mi dámy a pánové, abych vám všem popřál šťastné a veselé Vánoce, úspěšný Nový rok jak v životě pracovním, tak v životě soukromém a stravte adventní čas v rodinném kruhu a s přáteli.”
---
Zástupci škol prošli školením na téma stravování a vaření
Náklady na potraviny se stále zvyšují. Školy se přitom snaží, aby nemusely rodičům stále zvedat ceny za obědy. S tímto problémem se snažil zástupcům škol pomoci odborník.
Jak zdravě, kvalitě připravovat jídlo a přitom za rozumnou cenu? Tak to se mohli dozvědět zástupci škol na odborném semináři, který se konal na půdě Hotelové a Obchodní školy v Havířově.
Lenka Slowiková, projektový manažer MAP: “V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Havířov jsme připravili už druhé setkání s odborníkem ohledně stravování, protože dochází jak k finančním změnám, tak i ke změnám v trendech gastronomii, tak jsme pro ZŠ a MŠ pro jejich zaměstnance připravili toto setkání.”
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “V dnešní době je důležité, aby ředitelé škol a školek si to poslechli od pana doktora Svobody, protože zdravé stravování a nové trendy má v malíčku, tak já si myslím, že si tady určitě i vyzkouší ředitelky i vzorky nějaké stravy. Já si myslím, že tady o tom ten seminář bude a aby to stravování vypadalo jinak.”
Seminář vedl odborník na stravování a současně ředitel ZŠ Školní Martin Svoboda.
Martin Svoboda, lektor, ředitel ZŠ Školní: "Dá se ušetřit sezonností, dají se používat potraviny, které jsou sezónní a případně i od místních dodavatelů, pokud samozřejmě nejsou výrazně dražší. Ale může se stát pravý opak, takže hlavně sledovat nabídky dodavatelů. To by ta vedoucí měla hlavně. Podívat se, porovnávat, nebrat to jen od jednoho dodavatele. Čím déle musím skladovat potraviny, případně dokonce chladit, zmrazit, to jsou další náklady na energie. Takže, když použiji čerstvou surovinu, nemusím ji skladovat, tak ušetřím na energiích. Co se týká té náhrady, tak například u toho konkrétního másla, dá se použít pomazánkové, nebo prostě rostlinný tuk, který v řadě případech použít mohu. Zase musím vědět, u které receptury to mohu použít, u které nemohu."
Obecně se dá říct, že nejvíce manévrovacího prostoru mají školy, které vaří hodně porcí, tedy i pro jiná školská zařízení a ostatní strávníky. Mateřské školy však moc prostoru pro šetření nevidí.
Renata Slowiková, ředitelka MŠ Moravská: “Já si myslím, že už se moc nedá ušetřit. Možná vyhledávat dodavatele, kteří budou mít nižší ceny, ale v podstatě se ušetřit nedá. Ta cena potravin pro denní stravu je tak nízká. Jedině zase zvyšováním stravného, to si ale myslím, že není cesta. Takže jedině těmi dodavateli, jinak to asi nepůjde.”
Ministerstvo připravilo změnu vyhlášky o školním stravování, kdy dojde ke zvýšení finančních limitů pro potraviny na jednoho strávníka. Ta ale začne platit od března příštího roku.
---