Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje, Nový návrh rozpočtového určení daní znevýhodňuje MSK

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj připravuje pádné argumenty do vnějšího připomínkového řízení ke změně zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje. Nový návrh, který schválila 14. března Rada Asociace krajů, znevýhodňuje Moravskoslezský kraj. Téma pro hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělicu. Dobrý den, vítejte u nás.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, jaké jsou hlavní nedostatky současného systému rozpočtového určení daní pro kraje, zejména pro Moravskoslezský kraj?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Tak ty nedostatky nejsou u současného, ale u toho nově navrženého, který by se měl změnit. A já bych ještě možná poopravil ten váš úvod. My už jsme ty připomínky a ty pádné argumenty poslali a my teď vlastně budeme zpracovávat nějaké podklady pro další vyjednávání tak, abychom se pokusili ty parametry, které znevýhodňují Moravskoslezský kraj, změnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké by tedy mělo být ideální nastavení, abychom tady v Moravskoslezském kraji nebyli znevýhodněni?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Víte, ono od začátku ta diskuze probíhala v té úrovni, že pokud nedojde k dohodě všech krajů, tak se ty změny přijímat nebudou. Postupem času se z dohody všech krajů udělala většinová dohoda a nakonec vlastně i doporučení odborné komise, kterou si Asociace krajů v minulosti na toto téma ustanovila a jejíž doporučení bylo Asociaci krajů předloženo, tak vlastně z politických důvodů nebylo akceptováno a a nakonec to dopadlo tak, že pár zásahy se to kompletně jako změnilo. A musím teda říct, že ten návrh výrazně poškozuje Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Buďme konkrétní, v čem je Moravskoslezský a Ústecký kraj poškozován?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Tak za prvé volbou těch kritérií a potom váhou těch jednotlivých kritérií. Už dnes při přepočtu na jednoho obyvatele Moravskoslezský kraj dostává výrazně nejméně na jednoho obyvatele v rámci rozpočtového určení daní. A tyto nůžky se mají nadále rozevřít, takže například i dnes dostáváme zhruba polovinu toho, co Vysočina na jednoho obyvatele. Nicméně služby občanům musíme zajišťovat stejné. Jsou tam potom další parametry, jako třeba délka silnic, ale už se nepočítá s jejich šířkou. Samozřejmě na těch komunikacích, které mají větší kapacitu a větší propustnost, mají větší šířku, tak potřebujete na údržbu a opravy podstatně vyšší prostředky než na prostě okrsky mezi dvěma vesnicemi, které spravujete také a je to silnice stejné kategorie. A samozřejmě v Moravskoslezském kraji je i podstatně vyšší intenzita dopravy, v tomto směru, než třeba v kraji Vysočina nebo v Jihočeském kraji. To jsou poměrně pádné argumenty, které by měly zaznít a já o nich budu hovořit a budu se snažit přesvědčit kolegy poslance, aby tímto způsobem ta změna přijata nebyla. Protože je třeba ještě zdůraznit jednu věc. Ona je přijímaná poměrně nestandardním procesem a podle těch informací, které zaznívají z ministerstva financí, tak je snaha celý ten zákon přijmout ve zrychleném řízení v tzv. devadesátce. A doufám, že se tomu podaří zabránit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč vůbec k takovému návrhu došlo? Proč vůbec se teď bavíme o tom, že některé kraje v rámci celé ČR jsou znevýhodněny?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Víte, tak ten zákon platí již dlouho o rozpočtovém určení daní a bylo jasné, že dříve nebo později musí dojít k nějaké změně. Proto i Asociace krajů vytvořila v minulosti odbornou skupinu, o které jsem již hovořil, aby připravila nějaký legitimní návrh, jak financovat kraje do budoucna. Ten návrh vzešel bohužel z rozhodnutí politiků, nebyl akceptován. A je třeba také říci, že ten návrh, který dnes jako je přijat většinou hejtmanů, ne teda všemi, tak nemá žádné ekonomické data za sebou. On je prostě udělán podle asi pocitových map, ale určitě nemá ekonomické opodstatnění. A samozřejmě pokud my bychom měli přijít o významné prostředky třeba na regionální školství, tak by to mohlo mít obrovský vliv na Moravskoslezský kraj. A ty predikce už dneska ukazují, že by to mohlo být, že by Moravskoslezský kraj měl přijít o 700 až 800 milionů korun. Oproti výpočtu, který byl adekvátní v roce 2023. A to jsou prostředky, které bychom nemohli investovat. To znamená, bychom nemohli řádně udržovat majetek a investovat do něho třeba. A to jsou jako závažné problémy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste jako rada připravili nějaké argumenty, argumentaci, se kterou už jste řekl, že chcete vystoupit v PS. Je tady nějaká šance zvrátit to?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Já věřím, že ano. Kdyby nebyla, tak by to asi nemělo smysl. Já si pořád myslím, že v zájmu nikoho není poškozovat Moravskoslezský kraj. A víte, pokud při těch kalkulacích někdo říká, ale proč si stěžujete, nedostanete méně? Tak ono je třeba si taky uvědomit jednu věc. Když zaznívá, že ministerstvo je připraveno nalít do tohoto systému pro kraje 11,3 miliardy a některé kraje si mají sáhnout na 2, 3 miliardy, na 1,5 miliardy a Moravskoslezský kraj na 48 milionů, tak je na první pohled vidět, že tam dochází k obrovské disproporci. A to určitě není v pořádku. A je třeba si také uvědomit, že jsme kraj, který prochází nějakou transformací a my prostě potřebujeme udržovat majetek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to opravdu? Rozuměla jsem vám dobře? Moravskoslezský kraj 48 milionů?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Versus 1,5 miliardy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je opravdu na první pohled jako hmatatelný obrovský rozdíl. Co kdyby náhodou tohle bylo schváleno a Poslanecká sněmovna vás nevyslyšela? Co se bude dít potom?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Tak samozřejmě to poškodí Moravskoslezský kraj a lidé, kteří pro to budou hlasovat, by za to měli nést zodpovědnost. A samozřejmě voliči by o tom měli vědět. A je třeba si ještě uvědomit, že část těch peněz, o kterých jsem hovořil, že mají těm krajům, jako všem být přidány, mají jít ze Státního fondu dopravní infrastruktury. A já se obávám, že pokud kraje nebudou mít alokované prostředky na opravy silnic druhé a třetí třídy, tak může docházet k tomu, že ty kraje budou ty peníze využívat jinak a prostě ta infrastruktura se nebude řádně udržovat. V Moravskoslezském kraji se teda udržuje dlouhodobě a kvalitně, ale samozřejmě by to na to mohlo mít vliv.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, pojďme ještě jednou našim divákům vysvětlit, jak je vůbec možné, že k takové disproporci došlo? Protože opravdu ty rozdíly finanční jsou obrovské.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Jsou obrovské, jak jsem o tom na začátku hovořil. Je tam baterie kritérií, které mají být rozhodné pro to, jakým způsobem rozdělovat ty peníze. Já jsem některé jmenoval. Je tam vliv regionálního školství. Ale samozřejmě ty ty váhy těch parametrů jsou potom nastaveny tak, že účelově zvýhodňují jenom určitou část krajů a některé ty kraje velmi znevýhodňují oproti těm ostatním. A jedním z těch znevýhodněných je Moravskoslezský kraj. Jak jsem hovořil o těch délkách silnic, tak ale nemá ten návrh počítat s tím, kolik má ta silnice pruhů. Pokud by počítal s tím, kolik má pruhů, tak samozřejmě nebude tak výrazně znevýhodňovat Moravskoslezský kraj. Nebo je tam kritérium, které je z mého pohledu velmi neadekvátní, a to je počet výjezdových středisek integrovaného záchranného systému a záchranky. Pokud některý kraj jich má šestnáct, Moravskoslezský kraj jich má osm, ale nehodnotí se počet výjezdů těch záchranek. Takže to jsou věci, které velmi výrazně ovlivňují, ten systém fungování. A samozřejmě, pokud by Moravskoslezský kraj nedostal na to zdravotnictví tolik peněz, tak samozřejmě pro nás je zdravotnictví priorita a my budeme muset hledat jiné zdroje toho financování a ty není jednoduché najít. A my opravdu se budeme snažit a snažíme se hospodařit dobře. Ostatně mezinárodní rating o tom hovoří, že Moravskoslezský kraj hospodaří dobře a já si nemyslím, že obce a kraje jako nejlepší hospodáři se státními prostředky by měli být diskvalifikováni a mělo by se jim ubírat finančních prostředků. Protože kraje a obce ví nejlépe, co je v daném místě potřeba. Jestli ještě mohu jeden parametr. Myslím si, že je i pro diváky velmi snadno pochopitelný. On třeba zvýhodňuje počet obcí, což jde jako v přímém rozporu s tím, že by se počet obcí měl redukovat. Protože jsou malé obce, které mají řekněme v řádech set obyvatel, je problém tam sestavit zastupitelstvo. Je problém tam najít starostu, protože to nikdo nechce dělat, ale ty kraje budou motivovány k tomu, aby těch obcí na jejich území bylo co nejvíce, protože to bude jedno z kritérium, na základě kterého budou dostávat peníze. Takže místo proti tomu, aby se to zefektivňovalo a ty malé obce se stávaly součástí obcí s rozšířenou působností nebo se spojovaly do nějakých větších celků, aby byl efektivnější ten provoz, tak vlastně budou v rámci toho rozpočtového určení daní zvýhodňovány právě jako jako kraje, které budou mít velký počet miniaturních obcí. A to taky není správné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Poprosím vás o krátkou odpověď. Ještě jeden pohled. Moravskoslezský kraj dostává z Fondu spravedlivé transformace 89 miliard korun. Není to také proto, že se na nás Asociace krajů takto dívá, že prostě už jsme dostali hodně peněz nebo necelých 90 miliard korun a chceme další peníze ještě dorovnat z rozpočtového určení daní.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Víte, a tady je právě taková ta zkratka. To nejde vůbec propojovat z několika možných důvodů. Transformační peníze jsou určeny na to, aby kraj srovnal hendikep vůči ostatním krajům, který měl. Protože byl nějak zatížen, byl zatížen těžkým průmyslem. Máme tady těžké ekologické postižení toho kraje, která se řeší a nejsou vůbec jednoduchá k řešení. To je jedna věc. Na druhou stranu z těchto peněz vy nemůžete používat prostředky, které jsou určeny pro transfery. Můžete je použít na strategické projekty, na přípravu průmyslové zóny, ale nemůžete z nich opravovat silnice druhých a třetích tříd. Nemůžete z nich opravovat krajský majetek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Na viděnou.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Děkuji, hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje, Nový návrh rozpočtového určení daní znevýhodňuje MSK
01. května 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj připravuje pádné argumenty do vnějšího připomínkového řízení ke změně zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje. Nový návrh, který schválila 14. března Rada Asociace krajů, znevýhodňuje Moravskoslezský kraj. Téma pro hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělicu. Dobrý den, vítejte u nás.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, jaké jsou hlavní nedostatky současného systému rozpočtového určení daní pro kraje, zejména pro Moravskoslezský kraj?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Tak ty nedostatky nejsou u současného, ale u toho nově navrženého, který by se měl změnit. A já bych ještě možná poopravil ten váš úvod. My už jsme ty připomínky a ty pádné argumenty poslali a my teď vlastně budeme zpracovávat nějaké podklady pro další vyjednávání tak, abychom se pokusili ty parametry, které znevýhodňují Moravskoslezský kraj, změnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké by tedy mělo být ideální nastavení, abychom tady v Moravskoslezském kraji nebyli znevýhodněni?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Víte, ono od začátku ta diskuze probíhala v té úrovni, že pokud nedojde k dohodě všech krajů, tak se ty změny přijímat nebudou. Postupem času se z dohody všech krajů udělala většinová dohoda a nakonec vlastně i doporučení odborné komise, kterou si Asociace krajů v minulosti na toto téma ustanovila a jejíž doporučení bylo Asociaci krajů předloženo, tak vlastně z politických důvodů nebylo akceptováno a a nakonec to dopadlo tak, že pár zásahy se to kompletně jako změnilo. A musím teda říct, že ten návrh výrazně poškozuje Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Buďme konkrétní, v čem je Moravskoslezský a Ústecký kraj poškozován?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Tak za prvé volbou těch kritérií a potom váhou těch jednotlivých kritérií. Už dnes při přepočtu na jednoho obyvatele Moravskoslezský kraj dostává výrazně nejméně na jednoho obyvatele v rámci rozpočtového určení daní. A tyto nůžky se mají nadále rozevřít, takže například i dnes dostáváme zhruba polovinu toho, co Vysočina na jednoho obyvatele. Nicméně služby občanům musíme zajišťovat stejné. Jsou tam potom další parametry, jako třeba délka silnic, ale už se nepočítá s jejich šířkou. Samozřejmě na těch komunikacích, které mají větší kapacitu a větší propustnost, mají větší šířku, tak potřebujete na údržbu a opravy podstatně vyšší prostředky než na prostě okrsky mezi dvěma vesnicemi, které spravujete také a je to silnice stejné kategorie. A samozřejmě v Moravskoslezském kraji je i podstatně vyšší intenzita dopravy, v tomto směru, než třeba v kraji Vysočina nebo v Jihočeském kraji. To jsou poměrně pádné argumenty, které by měly zaznít a já o nich budu hovořit a budu se snažit přesvědčit kolegy poslance, aby tímto způsobem ta změna přijata nebyla. Protože je třeba ještě zdůraznit jednu věc. Ona je přijímaná poměrně nestandardním procesem a podle těch informací, které zaznívají z ministerstva financí, tak je snaha celý ten zákon přijmout ve zrychleném řízení v tzv. devadesátce. A doufám, že se tomu podaří zabránit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč vůbec k takovému návrhu došlo? Proč vůbec se teď bavíme o tom, že některé kraje v rámci celé ČR jsou znevýhodněny?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Víte, tak ten zákon platí již dlouho o rozpočtovém určení daní a bylo jasné, že dříve nebo později musí dojít k nějaké změně. Proto i Asociace krajů vytvořila v minulosti odbornou skupinu, o které jsem již hovořil, aby připravila nějaký legitimní návrh, jak financovat kraje do budoucna. Ten návrh vzešel bohužel z rozhodnutí politiků, nebyl akceptován. A je třeba také říci, že ten návrh, který dnes jako je přijat většinou hejtmanů, ne teda všemi, tak nemá žádné ekonomické data za sebou. On je prostě udělán podle asi pocitových map, ale určitě nemá ekonomické opodstatnění. A samozřejmě pokud my bychom měli přijít o významné prostředky třeba na regionální školství, tak by to mohlo mít obrovský vliv na Moravskoslezský kraj. A ty predikce už dneska ukazují, že by to mohlo být, že by Moravskoslezský kraj měl přijít o 700 až 800 milionů korun. Oproti výpočtu, který byl adekvátní v roce 2023. A to jsou prostředky, které bychom nemohli investovat. To znamená, bychom nemohli řádně udržovat majetek a investovat do něho třeba. A to jsou jako závažné problémy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste jako rada připravili nějaké argumenty, argumentaci, se kterou už jste řekl, že chcete vystoupit v PS. Je tady nějaká šance zvrátit to?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Já věřím, že ano. Kdyby nebyla, tak by to asi nemělo smysl. Já si pořád myslím, že v zájmu nikoho není poškozovat Moravskoslezský kraj. A víte, pokud při těch kalkulacích někdo říká, ale proč si stěžujete, nedostanete méně? Tak ono je třeba si taky uvědomit jednu věc. Když zaznívá, že ministerstvo je připraveno nalít do tohoto systému pro kraje 11,3 miliardy a některé kraje si mají sáhnout na 2, 3 miliardy, na 1,5 miliardy a Moravskoslezský kraj na 48 milionů, tak je na první pohled vidět, že tam dochází k obrovské disproporci. A to určitě není v pořádku. A je třeba si také uvědomit, že jsme kraj, který prochází nějakou transformací a my prostě potřebujeme udržovat majetek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to opravdu? Rozuměla jsem vám dobře? Moravskoslezský kraj 48 milionů?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Versus 1,5 miliardy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je opravdu na první pohled jako hmatatelný obrovský rozdíl. Co kdyby náhodou tohle bylo schváleno a Poslanecká sněmovna vás nevyslyšela? Co se bude dít potom?

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Tak samozřejmě to poškodí Moravskoslezský kraj a lidé, kteří pro to budou hlasovat, by za to měli nést zodpovědnost. A samozřejmě voliči by o tom měli vědět. A je třeba si ještě uvědomit, že část těch peněz, o kterých jsem hovořil, že mají těm krajům, jako všem být přidány, mají jít ze Státního fondu dopravní infrastruktury. A já se obávám, že pokud kraje nebudou mít alokované prostředky na opravy silnic druhé a třetí třídy, tak může docházet k tomu, že ty kraje budou ty peníze využívat jinak a prostě ta infrastruktura se nebude řádně udržovat. V Moravskoslezském kraji se teda udržuje dlouhodobě a kvalitně, ale samozřejmě by to na to mohlo mít vliv.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, pojďme ještě jednou našim divákům vysvětlit, jak je vůbec možné, že k takové disproporci došlo? Protože opravdu ty rozdíly finanční jsou obrovské.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Jsou obrovské, jak jsem o tom na začátku hovořil. Je tam baterie kritérií, které mají být rozhodné pro to, jakým způsobem rozdělovat ty peníze. Já jsem některé jmenoval. Je tam vliv regionálního školství. Ale samozřejmě ty ty váhy těch parametrů jsou potom nastaveny tak, že účelově zvýhodňují jenom určitou část krajů a některé ty kraje velmi znevýhodňují oproti těm ostatním. A jedním z těch znevýhodněných je Moravskoslezský kraj. Jak jsem hovořil o těch délkách silnic, tak ale nemá ten návrh počítat s tím, kolik má ta silnice pruhů. Pokud by počítal s tím, kolik má pruhů, tak samozřejmě nebude tak výrazně znevýhodňovat Moravskoslezský kraj. Nebo je tam kritérium, které je z mého pohledu velmi neadekvátní, a to je počet výjezdových středisek integrovaného záchranného systému a záchranky. Pokud některý kraj jich má šestnáct, Moravskoslezský kraj jich má osm, ale nehodnotí se počet výjezdů těch záchranek. Takže to jsou věci, které velmi výrazně ovlivňují, ten systém fungování. A samozřejmě, pokud by Moravskoslezský kraj nedostal na to zdravotnictví tolik peněz, tak samozřejmě pro nás je zdravotnictví priorita a my budeme muset hledat jiné zdroje toho financování a ty není jednoduché najít. A my opravdu se budeme snažit a snažíme se hospodařit dobře. Ostatně mezinárodní rating o tom hovoří, že Moravskoslezský kraj hospodaří dobře a já si nemyslím, že obce a kraje jako nejlepší hospodáři se státními prostředky by měli být diskvalifikováni a mělo by se jim ubírat finančních prostředků. Protože kraje a obce ví nejlépe, co je v daném místě potřeba. Jestli ještě mohu jeden parametr. Myslím si, že je i pro diváky velmi snadno pochopitelný. On třeba zvýhodňuje počet obcí, což jde jako v přímém rozporu s tím, že by se počet obcí měl redukovat. Protože jsou malé obce, které mají řekněme v řádech set obyvatel, je problém tam sestavit zastupitelstvo. Je problém tam najít starostu, protože to nikdo nechce dělat, ale ty kraje budou motivovány k tomu, aby těch obcí na jejich území bylo co nejvíce, protože to bude jedno z kritérium, na základě kterého budou dostávat peníze. Takže místo proti tomu, aby se to zefektivňovalo a ty malé obce se stávaly součástí obcí s rozšířenou působností nebo se spojovaly do nějakých větších celků, aby byl efektivnější ten provoz, tak vlastně budou v rámci toho rozpočtového určení daní zvýhodňovány právě jako jako kraje, které budou mít velký počet miniaturních obcí. A to taky není správné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Poprosím vás o krátkou odpověď. Ještě jeden pohled. Moravskoslezský kraj dostává z Fondu spravedlivé transformace 89 miliard korun. Není to také proto, že se na nás Asociace krajů takto dívá, že prostě už jsme dostali hodně peněz nebo necelých 90 miliard korun a chceme další peníze ještě dorovnat z rozpočtového určení daní.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Víte, a tady je právě taková ta zkratka. To nejde vůbec propojovat z několika možných důvodů. Transformační peníze jsou určeny na to, aby kraj srovnal hendikep vůči ostatním krajům, který měl. Protože byl nějak zatížen, byl zatížen těžkým průmyslem. Máme tady těžké ekologické postižení toho kraje, která se řeší a nejsou vůbec jednoduchá k řešení. To je jedna věc. Na druhou stranu z těchto peněz vy nemůžete používat prostředky, které jsou určeny pro transfery. Můžete je použít na strategické projekty, na přípravu průmyslové zóny, ale nemůžete z nich opravovat silnice druhých a třetích tříd. Nemůžete z nich opravovat krajský majetek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Na viděnou.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Děkuji, hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-01-05-2024-17-14