Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Janek Rokyta, dramaturg festivalu: Hudební artový festival Žně startuje 3. června

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Multižánrový hudební festival Žně. Podle pořadatelů na návštěvníky čeká jedinečná hudební sklizeň hudebních žánrů, originální výstupy známých českých divadelních a filmových tváří na jednom místě. Další podrobnosti se dozvíte od dramaturga festivalu Janka Rokyty. Dobrý den, vítejte.

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Žně letos zažijí nultý nebo možná první ročník festivaloví, proč jste sáhli k té myšlence a zhmotnili tu myšlenku vymyslet další ostravský festival?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Žně jsou tím termínem, kdy se konají, což je první sobota v červnu, jsou jakýmsi pomyslným vyvrcholením naší dramaturgie, která probíhá ve dvou domech kultury, což je Akord a Poklad během roku. Nebo respektive není to v tomto případě kalendářní rok, ale je to sezóna jako taková. Ta základní inspirace termínová vznikla minulý rok, kdy společnost Akord & Poklad produkovala velký a významný festival pod názvem Folkový kolotoč. V tom festivalu už dále nepokračujeme, respektive v jeho produkci, ale myšlenka uspořádat svůj vlastní festival, kde by i naše dramaturgická linka se naprosto jasně ukázala dejme tomu v multižánrové artové podobě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se dostaneme k podrobnostem festivalu, je pro Ostravu, nebo má Ostrava dostatek festivalových nabídek?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Ostrava má nejen dostatek festivalových nabídek, ale dovolím si tvrdit, že v Ostravě je velká přemíra v tom dobrém slova smyslu festivalu nejenom hudebních, ale všelijakých jiných. V podstatě nemáme tu ambici, že bychom přinášeli naprosto zásadně na ostravskou kulturní scénu něco nového. Ale chceme se zařadit po boku artových festivalů, to znamená takových festivalů, které nějakým způsobem tu dramaturgickou linku se snaží profilovat do kapel nebo hudebních uskupení, které se v Ostravě tolik neukazují, nejsou v běžné nabídce domů kultury a tím chceme váženému posluchači nabídnout i něco, co může v Ostravě zažít jedinečně poprvé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nicméně pojďme ještě okomentovat, proč festival dostal název Žně? Protože to má svůj příběh.

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Má to svůj příběh. Dlouho jsme o tom názvu diskutovali a úplně na začátku se tam objevovala taková běžná jména nebo dejme tomu běžné názvy a nakonec zvítězil název, který má přímou asociaci a souvislost s jedním z domů kultury, které společnost obhospodařuje. Je to porubský poklad, ve kterém je umělecký artefakt nebo respektive socha, která má název Žně a jejímž autorem je akademický sochař Konrád Babraj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už několikrát tady padlo, že festival je multižánrový, které žánry se tam prolnou vzájemně?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: My jsme se nechali inspirovat i folkovým kolotočem, který proběhl v loňském roce. To znamená, jeden z těch žánrů bude určitě žánr folkový. Další žánry, které bychom rádi prezentovali, je žánr jazzový, žánr ethnojazzový, to znamená s jistými jasnými vlivy lidové muziky nebo etnické muziky. Dále se zde ukáže čistá alternativa v podobě autorské tvorby některých protagonistů. Potom později během dne, tím mám na mysli Letní scénu Amfi, se ukáže i něco z kvalitního českého mainstreamu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Super, pojďme k podrobnostem, kdo je na festivalovém playlistu?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Já doufám, že na nikoho nezapomenu, zřejmě nebudu asi jmenovat úplně všechny kapely a umělce, protože těch je celá řada.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Základní taháci?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Já začnu trošku od konce, protože když jsem zmínil tady mainstream a zmíním také rovnou Brit pop, z toho českého mainstreamu je to zcela určitě Barbora Poláková se svou kapelou, kterou jsme pozvali jako takový tahák na Letní scénu Amfi, ta vystoupí ve večerních hodinách. Zcela určitě bych měl zmínit dva zpěváky, kterými jsou James Harries a Justin Lavash, kteří reprezentují takový ten klasický Brit pop. Oba žijí v ČR a jsou vynikající, jsou to skvělí zpěváci. Potom vedle těchto umělců. Je tam celá řada kapel, které moc v Ostravě nekoncertují, ale paradoxně reprezentují žánry, které jsou velmi kvalitní. To znamená, jsou to kapely, které jsou velmi známé ve svém oboru. Zmíním slovenské kapely Slniečko, zmíním také velmi talentované jazzové duo Lah & Frey, které přijede ze Slovenska a ke kterému se přidá skvělý náš ostravský saxofonista Michal Žáček a také smyčcový kvartet, opět náš ostravský Benda Quartet. Dále bych zcela určitě zmínil i kapelu Vlčie maky, což je takový typický slovenský ethnojazzový produkt, kde si posluchači budou moct vychutnat lidové melodie z oblastí Horehronie a Podpolaní, to znamená středoslovenských folklorních regionů, které ovšem budou v jazzových úpravách hrají a zpívají, je skvělý jazzový slovenští umělci. Určitě zmíním, to je taková kategorie, kterou jsem si připravil zvlášť, protože jsou to umělci, kteří jsou původem buď z Ostravy přímo, nebo z Moravskoslezského kraje a kteří nějakým způsobem uspěli dejme tomu na té celonárodní úrovni. To je zcela určitě skladatelka, klavíristka a zpěvačka Beáta Hlavenková, která přijede se svou kapelou. Zcela určitě zde patří také herec Vladimír Javorský, který přijede s velmi dobrou kapelou, kterou vede multiinstrumentalista Marian Friedl a Vladimír Javorský se prezentuje v poslední době hodně také jako zpěvák. Takže to jsou ty taháky, které by měli nějak zahrát i na tu artovou strunu ostravských patriotů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já tady ještě mám označeného, tohle jsme nezmínili, oblíbená ostravská kapela Nedivoč s autorskou tvorbou Jiřího Krhuta. Když to shrnu, jestliže jste na začátku této dlouhé odpovědi řekl, že určitě nevyjmenujete všechny, i tak jste jich řekl hodně. Jak se to všechno vejde do jednoho dne?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Vejde se to do jednoho dne a má to své pro i proti, o kterých jsme velmi dlouho diskutovali. Myslím si, že to, pro které nakonec zvítězilo, je určitá exkluzivita našeho festivalu, která sice na jedné straně může některé posluchače trošičku rozladit, protože když se podívají na ten line up, automaticky si řeknou: "ale mně se to všechno strašně líbí a nemůžu si všechny ty koncerty poslechnout", protože jsou ve třech sálech najednou, tedy se překrývají. To je to, řekl bych, proti. Ale na druhé straně ta exkluzivita si myslím, že patří ke všem ambiciózním festivalům, které chtějí vždy nabídnout víc, než si ten posluchač opravdu může vychutnat. Já vím, že to zní trošičku paradoxně, ale je to tak, že jsme opravdu tu nabídku se snažili koncipovat tak, aby to posluchače navnadilo, že chce přijít příště a za dva, za tři roky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je krásné. Já jenom doplním znamená to, že bude festival probíhat najednou ve třech sálech a pak ještě venkovní amfiteátr, kde také bude část programu probíhat. Je to tak?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Je to přesně tak. V porubském Pokladu, tedy v Domě kultury Poklad, jsou dva vyloženě profilové koncertní prostory, kterými je divadelní a společenský sál. Vedle toho ještě disponujeme krásným, spíš komornějším prostorem, který se jmenuje Malá scéna a v těchto třech vnitřních prostorech bude program probíhat opravdu paralelně a potom následně pozdní odpoledne anebo spíš večer bude věnován Letní scéně Amfi, což je také krásný prostor. Někdy se mu také říká porubský amfiteátr a zde bude tím hlavním hřebem právě Bára Poláková s kapelou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnes jsou lidé zvyklí na festivaly chodit jako celé rodiny a je připraven častokrát i doprovodný program. Je to i u vás během žní festivalových?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: My jsme nakonec od toho vyloženě doprovodného programu, který by třeba byl ve formě nějaké busking stage, ustoupili. Nicméně máme program, který je trošičku právě věnován i té mladší generaci, nebo respektive třeba dětem a mládeži. Myslím si, že zde můžeme jmenovat jedno zásadní jméno, které by mělo právě tuto generaci přitáhnout, a to je zpěvák a písničkář Michal Horák, který bude také hostem našeho festivalu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a za krásnou pozvánku na první ročník festivalových Žní. Jestli takhle ten festival mohu nazvat.

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Určitě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Držím palce, ať přijde co nejvíce lidí a ať jsou spokojení jak interpreti, tak i návštěvníci a samozřejmě i vy jako pořadatelé.

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Děkujeme mockrát.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Janek Rokyta, dramaturg festivalu: Hudební artový festival Žně startuje 3. června
01. června 2023, 17:25

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Multižánrový hudební festival Žně. Podle pořadatelů na návštěvníky čeká jedinečná hudební sklizeň hudebních žánrů, originální výstupy známých českých divadelních a filmových tváří na jednom místě. Další podrobnosti se dozvíte od dramaturga festivalu Janka Rokyty. Dobrý den, vítejte.

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Žně letos zažijí nultý nebo možná první ročník festivaloví, proč jste sáhli k té myšlence a zhmotnili tu myšlenku vymyslet další ostravský festival?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Žně jsou tím termínem, kdy se konají, což je první sobota v červnu, jsou jakýmsi pomyslným vyvrcholením naší dramaturgie, která probíhá ve dvou domech kultury, což je Akord a Poklad během roku. Nebo respektive není to v tomto případě kalendářní rok, ale je to sezóna jako taková. Ta základní inspirace termínová vznikla minulý rok, kdy společnost Akord & Poklad produkovala velký a významný festival pod názvem Folkový kolotoč. V tom festivalu už dále nepokračujeme, respektive v jeho produkci, ale myšlenka uspořádat svůj vlastní festival, kde by i naše dramaturgická linka se naprosto jasně ukázala dejme tomu v multižánrové artové podobě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se dostaneme k podrobnostem festivalu, je pro Ostravu, nebo má Ostrava dostatek festivalových nabídek?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Ostrava má nejen dostatek festivalových nabídek, ale dovolím si tvrdit, že v Ostravě je velká přemíra v tom dobrém slova smyslu festivalu nejenom hudebních, ale všelijakých jiných. V podstatě nemáme tu ambici, že bychom přinášeli naprosto zásadně na ostravskou kulturní scénu něco nového. Ale chceme se zařadit po boku artových festivalů, to znamená takových festivalů, které nějakým způsobem tu dramaturgickou linku se snaží profilovat do kapel nebo hudebních uskupení, které se v Ostravě tolik neukazují, nejsou v běžné nabídce domů kultury a tím chceme váženému posluchači nabídnout i něco, co může v Ostravě zažít jedinečně poprvé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nicméně pojďme ještě okomentovat, proč festival dostal název Žně? Protože to má svůj příběh.

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Má to svůj příběh. Dlouho jsme o tom názvu diskutovali a úplně na začátku se tam objevovala taková běžná jména nebo dejme tomu běžné názvy a nakonec zvítězil název, který má přímou asociaci a souvislost s jedním z domů kultury, které společnost obhospodařuje. Je to porubský poklad, ve kterém je umělecký artefakt nebo respektive socha, která má název Žně a jejímž autorem je akademický sochař Konrád Babraj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už několikrát tady padlo, že festival je multižánrový, které žánry se tam prolnou vzájemně?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: My jsme se nechali inspirovat i folkovým kolotočem, který proběhl v loňském roce. To znamená, jeden z těch žánrů bude určitě žánr folkový. Další žánry, které bychom rádi prezentovali, je žánr jazzový, žánr ethnojazzový, to znamená s jistými jasnými vlivy lidové muziky nebo etnické muziky. Dále se zde ukáže čistá alternativa v podobě autorské tvorby některých protagonistů. Potom později během dne, tím mám na mysli Letní scénu Amfi, se ukáže i něco z kvalitního českého mainstreamu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Super, pojďme k podrobnostem, kdo je na festivalovém playlistu?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Já doufám, že na nikoho nezapomenu, zřejmě nebudu asi jmenovat úplně všechny kapely a umělce, protože těch je celá řada.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Základní taháci?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Já začnu trošku od konce, protože když jsem zmínil tady mainstream a zmíním také rovnou Brit pop, z toho českého mainstreamu je to zcela určitě Barbora Poláková se svou kapelou, kterou jsme pozvali jako takový tahák na Letní scénu Amfi, ta vystoupí ve večerních hodinách. Zcela určitě bych měl zmínit dva zpěváky, kterými jsou James Harries a Justin Lavash, kteří reprezentují takový ten klasický Brit pop. Oba žijí v ČR a jsou vynikající, jsou to skvělí zpěváci. Potom vedle těchto umělců. Je tam celá řada kapel, které moc v Ostravě nekoncertují, ale paradoxně reprezentují žánry, které jsou velmi kvalitní. To znamená, jsou to kapely, které jsou velmi známé ve svém oboru. Zmíním slovenské kapely Slniečko, zmíním také velmi talentované jazzové duo Lah & Frey, které přijede ze Slovenska a ke kterému se přidá skvělý náš ostravský saxofonista Michal Žáček a také smyčcový kvartet, opět náš ostravský Benda Quartet. Dále bych zcela určitě zmínil i kapelu Vlčie maky, což je takový typický slovenský ethnojazzový produkt, kde si posluchači budou moct vychutnat lidové melodie z oblastí Horehronie a Podpolaní, to znamená středoslovenských folklorních regionů, které ovšem budou v jazzových úpravách hrají a zpívají, je skvělý jazzový slovenští umělci. Určitě zmíním, to je taková kategorie, kterou jsem si připravil zvlášť, protože jsou to umělci, kteří jsou původem buď z Ostravy přímo, nebo z Moravskoslezského kraje a kteří nějakým způsobem uspěli dejme tomu na té celonárodní úrovni. To je zcela určitě skladatelka, klavíristka a zpěvačka Beáta Hlavenková, která přijede se svou kapelou. Zcela určitě zde patří také herec Vladimír Javorský, který přijede s velmi dobrou kapelou, kterou vede multiinstrumentalista Marian Friedl a Vladimír Javorský se prezentuje v poslední době hodně také jako zpěvák. Takže to jsou ty taháky, které by měli nějak zahrát i na tu artovou strunu ostravských patriotů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já tady ještě mám označeného, tohle jsme nezmínili, oblíbená ostravská kapela Nedivoč s autorskou tvorbou Jiřího Krhuta. Když to shrnu, jestliže jste na začátku této dlouhé odpovědi řekl, že určitě nevyjmenujete všechny, i tak jste jich řekl hodně. Jak se to všechno vejde do jednoho dne?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Vejde se to do jednoho dne a má to své pro i proti, o kterých jsme velmi dlouho diskutovali. Myslím si, že to, pro které nakonec zvítězilo, je určitá exkluzivita našeho festivalu, která sice na jedné straně může některé posluchače trošičku rozladit, protože když se podívají na ten line up, automaticky si řeknou: "ale mně se to všechno strašně líbí a nemůžu si všechny ty koncerty poslechnout", protože jsou ve třech sálech najednou, tedy se překrývají. To je to, řekl bych, proti. Ale na druhé straně ta exkluzivita si myslím, že patří ke všem ambiciózním festivalům, které chtějí vždy nabídnout víc, než si ten posluchač opravdu může vychutnat. Já vím, že to zní trošičku paradoxně, ale je to tak, že jsme opravdu tu nabídku se snažili koncipovat tak, aby to posluchače navnadilo, že chce přijít příště a za dva, za tři roky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je krásné. Já jenom doplním znamená to, že bude festival probíhat najednou ve třech sálech a pak ještě venkovní amfiteátr, kde také bude část programu probíhat. Je to tak?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Je to přesně tak. V porubském Pokladu, tedy v Domě kultury Poklad, jsou dva vyloženě profilové koncertní prostory, kterými je divadelní a společenský sál. Vedle toho ještě disponujeme krásným, spíš komornějším prostorem, který se jmenuje Malá scéna a v těchto třech vnitřních prostorech bude program probíhat opravdu paralelně a potom následně pozdní odpoledne anebo spíš večer bude věnován Letní scéně Amfi, což je také krásný prostor. Někdy se mu také říká porubský amfiteátr a zde bude tím hlavním hřebem právě Bára Poláková s kapelou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnes jsou lidé zvyklí na festivaly chodit jako celé rodiny a je připraven častokrát i doprovodný program. Je to i u vás během žní festivalových?

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: My jsme nakonec od toho vyloženě doprovodného programu, který by třeba byl ve formě nějaké busking stage, ustoupili. Nicméně máme program, který je trošičku právě věnován i té mladší generaci, nebo respektive třeba dětem a mládeži. Myslím si, že zde můžeme jmenovat jedno zásadní jméno, které by mělo právě tuto generaci přitáhnout, a to je zpěvák a písničkář Michal Horák, který bude také hostem našeho festivalu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a za krásnou pozvánku na první ročník festivalových Žní. Jestli takhle ten festival mohu nazvat.

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Určitě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Držím palce, ať přijde co nejvíce lidí a ať jsou spokojení jak interpreti, tak i návštěvníci a samozřejmě i vy jako pořadatelé.

Jan Rokyta, dramaturg hudebního festivalu Žně: Děkujeme mockrát.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-01-06-2023-17-28