Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora, Ostravské obvody dostanou do rozpočtu o 3% více, Ostrava reaguje na klimatické změny

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostrava přizpůsobuje veřejné prostory klimatickým změnám. Je připravena série zelených projektů, které například nahrazují betonové plochy přírodními materiály. Ve městě přibývá keřů, stromů a trvalkových záhonů, ale také některé projekty jsou financovány z Norských fondů. Další podrobnosti už náměstek ostravského primátora Aleš Boháč. Dobrý den, vítejte u nás.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Pěkný den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, začněme oklikou. Byť jsem uvedla klimatické změny a zelené projekty. Jak jste mi prozradil, máte na starosti kromě zeleně také všechny parky na celém území Ostravy. Proč? Z jakého důvodu?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Vy jse to říkala, z hlediska klimatických změn. Myslím si, že to jsou přesně ty plochy, které nám dávají možnost bojovat s problémy, které nás čekají z hlediska klimatu. Jsou to území, které mohou být nejvíce zazeleněny a nejblíže přírodě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Důvodem, proč všechny parky najednou chcete řešit, je, aby se ušetřily peníze? Nebo z jakého důvodu? Protože každý obvod má své území, o které se stará. Vy to chcete udělat komplexně a všechny parky dát obrazně řečeno na jednu hromádku a řešit je najednou.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Ano, kromě pohledu životního prostředí je zde i ekonomika. Bezesporu to nebudou všechny parky, budou to významná, velká nebo frekventovaná místa a pokud je dokážeme pojmenovat a vytipovat je, umožní nám to lépe čerpat evropské dotace, lépe to časově sladit a sladit to i s obvody ve spolupráci se starosty při přípravě všech důležitých povolení. To je dnes byrokracie. Když přijdeme na Fond životního prostředí, řekneme "V Ostravě se vysadí 15 stromů", tak to asi není zajímavé. Ale když to vezmeme globálněji a v sumě, myslím si, že to už mohou být zajímavá čísla i pro Fond životního prostředí tak, abychom dokázali maximálně využít výzvy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budou s tím souhlasit starostové jednotlivých obvodů, že jim vezmete starost a péči o část jejich území?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Na upřesnění je třeba říct, že nic jim nebereme. Mají starost a zodpovědnost za ten park. My jim spíš chceme pomoct a ve spolupráci s nimi udělat projekt, jak změnit veřejné prostranství, jak po stránce estetické, užitné, tak i přívětivé k životnímu prostředí s vazbou právě na ty fondy na jednotlivé oblasti, které tam jsou. S důrazem na vodu, na klima, na teplotu, na co nejméně betonových ploch. Díky tomu ušetří svoji práci z hlediska přípravy. Některé obvody ani nemají dostatek peněz na to, aby se mohly dotknout všeho. S námi mohou mít prostranství o několik let dříve, než kdyby to šlo z rozpočtu městských obvodů. Díky tomu se může zase najednou soutěžit, může být přívětivější cena na realizaci a město zvládne udělat větší území v jednom roce. Parky jim zůstanou, ale budou pěknější, občané budou spokojenější a údržba bude o to levnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy už jste to zmínil, peníze a jednotlivé obvody. Jedna z věcí, se kterou jste vstoupil na magistrát, bylo, že chcete, aby obvody měly více peněz. Aby se jim dostávalo z magistrátní kasy více peněz. Co pro to děláte?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je možná atypické od náměstka primátora, aby hájil území města, nicméně já jsem rád, že většina stávajících z vedení města pochází z obvodů, má zkušenosti a ví, že obvody mají poměrně velké množství majetku. Školy, školky, své odpovědnosti, infrastruktury, chodníky, cesty, zastávky, všechno co ve městě dělá základ, aby zde mohli občané žít. Vedení si uvědomuje, že to bylo dlouhodobě podfinancováno, že je třeba obvodům pomoci k lepším financím, aby se všechno spravilo. Můžeme zde stavět velké projekty, můžeme tu budovat nové věci a sportovní infrastrukturu a další, ale bez zázemí bude pořád město kulhat na jednu nohu. Naše podmínka byla při vstupu do koalice, aby se obvodům navýšilo minimálně o 3 % z dnešních 12-13 %. To znamená nějaká čtvrtina. Není to zrovna málo, je to 20% navýšení v kumulativním čísle. Takže 20 % navýšení byla naše podmínka, aby se alespoň ve dvou letech navýšilo městským obvodům, aby se lépe s nimi spolupracovalo. Mám na starosti komunikaci a koordinaci s městskými obvody, aby se zefektivnilo i čerpání evropských dotací. Například když jeden starosta má více práce a dostal evropské dotace, aby byl motivován k tomu to dodělat. A když druhý to chce dělat ze svého, ubírá tím městu a přitom může získat dotaci. Takže motivací je získávat co nejvíce evropských peněz a díky tomu zrychlit transformaci Ostravy k té přívětivější, krásnější, zelenější nebo k udržovaně lepší Ostravě. Myslím si, že starostové to rádi slyší a doufám, že bude lepší spolupráce. Já jsem i v roli předsedy Sboru Starostů. Dlouhé roky zastávám tyto funkce, takže jsem zvyklý zkoordinovat jednotlivé požadavky. Ostrava je atypické město, má několik center. Ve výsledku každý obvod má jiné starosti. Jedni mají větší hřbitov, druzí mají větší hasiče, jedni mají více škol, do druhé části Ostravy, do městských obvodů, dojíždí více lidí za prací, další mají průmyslové zóny a někteří mají těžkou průmyslovou zónu. Je složité najít kompromis a spravedlnost, nikdy to nebude spravedlivé. Ale myslím si, že když pomůže všech 23 starostů k lepší Ostravě, tak se toho dočkáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Těch 23 starostů se už dlouhodobě ozývalo, že by chtěli více peněz pro svůj obvod. Na co zejména oni potřebují nebo využijí peníze? Možná tu otázku obrátím. Na co jim ty peníze chyběly?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Myslím si, že tu byly i situace, kdy mohli čerpat více dotací a neměli ani na spolufinancování nebo předfinancování. Nebo zde byly výzvy, kdy Ostrava nebyla ani připravena na to podávat projekty. Přes dva roky tady běží energetická krize, dva obvody stihly podat žádosti do fotovoltaických elektráren, aby mohly udělat své školy a školky soběstačnější. Město nestihlo ani jeden projekt v době našich předchůdců. Městské obvody k tomu neměly dostatek financí. Když se podíváte na školské a předškolské zařízení, myšleno školky, hasičské zbrojnice, chodníky, cesty nebo zastávky, tak v některých místech jsou opravdu v žalostném stavu. Časovanou bombou jsou vystavěné kanalizace, dešťové kanalizace a další věci, které se tady roky nedělaly. Není to populární, je to v zemi, ale je to něco, co k životu člověk potřebuje. Problém s kanalizacemi v některých částech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je to, na co by dostali starostové peníze, co by mohli financovat? Pojďme ještě zmínit Norské fondy. Ty jste tady několikrát zmínil. Ostrava získala poměrně velkou část z celkového balíku pro celou ČR. Je to tak?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je to tak. Je to částka přes 40 milionů korun z celkové alokace 115 milionů. To je podle mě super výsledek v kontextu toho, o čem jsme se bavili předtím. Ostrava podala jednu žádost pro odstranění betonů v Ostravě-Jihu. Takových klepáčů z ploch, které byly vybetonované na sídlištích, kde díky tomu bude travnatá plocha anebo křoviny, traviny a další možné dřeviny. Nicméně obvody jako je Radvanice a Bartovice nebo Slezská Ostrava si žádosti podaly samy. V uvozovkách zahanbily město, protože dvě třetiny si získaly starostové sami z Norských peněz než samotné město. Což je podle mě dobře, ale myslím si, že se mohli zapojit ti ostatní a že jsme mohli pomoct tomu, aby částka byla větší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, Vy tady opakovaně hovoříte, že by Ostrava měla jednat jako celek ne jako jednotlivé obvody. Co Ostrava teď nově připravuje? Jsou nové stavební předpisy, které by komplexně celé město a veškeré úpravy řešily vlastními upravenými předpisy. Je to tak? Měly by být do roka připraveny a podle toho by se měla Ostrava začít měnit i po té stavební stránce?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je to tak, máte pravdu. Už našemu předchůdci se podařilo vydobýt možnost, že by Ostrava mohla mít tyto předpisy, které by byly nad dnešními nebo souběžně s dnešními zákonnými normami. Ale ony nejsou tak přesné nebo nejsou v tom daném místě všechny tak aplikovatelné. Předpisy by měly být více dopodrobna, měly by říkat právě uliční čáru, jak vzdálená by měla být, kde by mohly být cesty, stromy nebo aleje, jak vysoké či jak široké mohou být domy. Toto by předpisy měly mít. Podle toho by se měla řídit jednotná výstavba na celém území města. S tím stavebním je třeba také dodat, že teď je novela stavebního zákona, která má být od 1.7. příštího roku. Víte, a lidé určitě ví, jak těžce to vznikalo, jak se to hodněkrát revokovalo. Dneska musím říct, že z toho máme opravdu zamotanou hlavu. Nikdo neví, jak to přesně implementovat. Není jednotný stavební úřad. Nejsem si ani jist, jestli ty předpisy nám vůbec zjednoduší stavební řízení. A ještě k tomu si budeme muset se starosty povykládat, kolik stavebních úřadů v Ostravě zůstane a jak to dostat do života.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor, protože náš čas už vypršel. Mějte se hezky.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora, Ostravské obvody dostanou do rozpočtu o 3% více, Ostrava reaguje na klimatické změny
01. srpna 2023, 17:15

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostrava přizpůsobuje veřejné prostory klimatickým změnám. Je připravena série zelených projektů, které například nahrazují betonové plochy přírodními materiály. Ve městě přibývá keřů, stromů a trvalkových záhonů, ale také některé projekty jsou financovány z Norských fondů. Další podrobnosti už náměstek ostravského primátora Aleš Boháč. Dobrý den, vítejte u nás.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Pěkný den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, začněme oklikou. Byť jsem uvedla klimatické změny a zelené projekty. Jak jste mi prozradil, máte na starosti kromě zeleně také všechny parky na celém území Ostravy. Proč? Z jakého důvodu?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Vy jse to říkala, z hlediska klimatických změn. Myslím si, že to jsou přesně ty plochy, které nám dávají možnost bojovat s problémy, které nás čekají z hlediska klimatu. Jsou to území, které mohou být nejvíce zazeleněny a nejblíže přírodě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Důvodem, proč všechny parky najednou chcete řešit, je, aby se ušetřily peníze? Nebo z jakého důvodu? Protože každý obvod má své území, o které se stará. Vy to chcete udělat komplexně a všechny parky dát obrazně řečeno na jednu hromádku a řešit je najednou.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Ano, kromě pohledu životního prostředí je zde i ekonomika. Bezesporu to nebudou všechny parky, budou to významná, velká nebo frekventovaná místa a pokud je dokážeme pojmenovat a vytipovat je, umožní nám to lépe čerpat evropské dotace, lépe to časově sladit a sladit to i s obvody ve spolupráci se starosty při přípravě všech důležitých povolení. To je dnes byrokracie. Když přijdeme na Fond životního prostředí, řekneme "V Ostravě se vysadí 15 stromů", tak to asi není zajímavé. Ale když to vezmeme globálněji a v sumě, myslím si, že to už mohou být zajímavá čísla i pro Fond životního prostředí tak, abychom dokázali maximálně využít výzvy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budou s tím souhlasit starostové jednotlivých obvodů, že jim vezmete starost a péči o část jejich území?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Na upřesnění je třeba říct, že nic jim nebereme. Mají starost a zodpovědnost za ten park. My jim spíš chceme pomoct a ve spolupráci s nimi udělat projekt, jak změnit veřejné prostranství, jak po stránce estetické, užitné, tak i přívětivé k životnímu prostředí s vazbou právě na ty fondy na jednotlivé oblasti, které tam jsou. S důrazem na vodu, na klima, na teplotu, na co nejméně betonových ploch. Díky tomu ušetří svoji práci z hlediska přípravy. Některé obvody ani nemají dostatek peněz na to, aby se mohly dotknout všeho. S námi mohou mít prostranství o několik let dříve, než kdyby to šlo z rozpočtu městských obvodů. Díky tomu se může zase najednou soutěžit, může být přívětivější cena na realizaci a město zvládne udělat větší území v jednom roce. Parky jim zůstanou, ale budou pěknější, občané budou spokojenější a údržba bude o to levnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy už jste to zmínil, peníze a jednotlivé obvody. Jedna z věcí, se kterou jste vstoupil na magistrát, bylo, že chcete, aby obvody měly více peněz. Aby se jim dostávalo z magistrátní kasy více peněz. Co pro to děláte?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je možná atypické od náměstka primátora, aby hájil území města, nicméně já jsem rád, že většina stávajících z vedení města pochází z obvodů, má zkušenosti a ví, že obvody mají poměrně velké množství majetku. Školy, školky, své odpovědnosti, infrastruktury, chodníky, cesty, zastávky, všechno co ve městě dělá základ, aby zde mohli občané žít. Vedení si uvědomuje, že to bylo dlouhodobě podfinancováno, že je třeba obvodům pomoci k lepším financím, aby se všechno spravilo. Můžeme zde stavět velké projekty, můžeme tu budovat nové věci a sportovní infrastrukturu a další, ale bez zázemí bude pořád město kulhat na jednu nohu. Naše podmínka byla při vstupu do koalice, aby se obvodům navýšilo minimálně o 3 % z dnešních 12-13 %. To znamená nějaká čtvrtina. Není to zrovna málo, je to 20% navýšení v kumulativním čísle. Takže 20 % navýšení byla naše podmínka, aby se alespoň ve dvou letech navýšilo městským obvodům, aby se lépe s nimi spolupracovalo. Mám na starosti komunikaci a koordinaci s městskými obvody, aby se zefektivnilo i čerpání evropských dotací. Například když jeden starosta má více práce a dostal evropské dotace, aby byl motivován k tomu to dodělat. A když druhý to chce dělat ze svého, ubírá tím městu a přitom může získat dotaci. Takže motivací je získávat co nejvíce evropských peněz a díky tomu zrychlit transformaci Ostravy k té přívětivější, krásnější, zelenější nebo k udržovaně lepší Ostravě. Myslím si, že starostové to rádi slyší a doufám, že bude lepší spolupráce. Já jsem i v roli předsedy Sboru Starostů. Dlouhé roky zastávám tyto funkce, takže jsem zvyklý zkoordinovat jednotlivé požadavky. Ostrava je atypické město, má několik center. Ve výsledku každý obvod má jiné starosti. Jedni mají větší hřbitov, druzí mají větší hasiče, jedni mají více škol, do druhé části Ostravy, do městských obvodů, dojíždí více lidí za prací, další mají průmyslové zóny a někteří mají těžkou průmyslovou zónu. Je složité najít kompromis a spravedlnost, nikdy to nebude spravedlivé. Ale myslím si, že když pomůže všech 23 starostů k lepší Ostravě, tak se toho dočkáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Těch 23 starostů se už dlouhodobě ozývalo, že by chtěli více peněz pro svůj obvod. Na co zejména oni potřebují nebo využijí peníze? Možná tu otázku obrátím. Na co jim ty peníze chyběly?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Myslím si, že tu byly i situace, kdy mohli čerpat více dotací a neměli ani na spolufinancování nebo předfinancování. Nebo zde byly výzvy, kdy Ostrava nebyla ani připravena na to podávat projekty. Přes dva roky tady běží energetická krize, dva obvody stihly podat žádosti do fotovoltaických elektráren, aby mohly udělat své školy a školky soběstačnější. Město nestihlo ani jeden projekt v době našich předchůdců. Městské obvody k tomu neměly dostatek financí. Když se podíváte na školské a předškolské zařízení, myšleno školky, hasičské zbrojnice, chodníky, cesty nebo zastávky, tak v některých místech jsou opravdu v žalostném stavu. Časovanou bombou jsou vystavěné kanalizace, dešťové kanalizace a další věci, které se tady roky nedělaly. Není to populární, je to v zemi, ale je to něco, co k životu člověk potřebuje. Problém s kanalizacemi v některých částech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je to, na co by dostali starostové peníze, co by mohli financovat? Pojďme ještě zmínit Norské fondy. Ty jste tady několikrát zmínil. Ostrava získala poměrně velkou část z celkového balíku pro celou ČR. Je to tak?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je to tak. Je to částka přes 40 milionů korun z celkové alokace 115 milionů. To je podle mě super výsledek v kontextu toho, o čem jsme se bavili předtím. Ostrava podala jednu žádost pro odstranění betonů v Ostravě-Jihu. Takových klepáčů z ploch, které byly vybetonované na sídlištích, kde díky tomu bude travnatá plocha anebo křoviny, traviny a další možné dřeviny. Nicméně obvody jako je Radvanice a Bartovice nebo Slezská Ostrava si žádosti podaly samy. V uvozovkách zahanbily město, protože dvě třetiny si získaly starostové sami z Norských peněz než samotné město. Což je podle mě dobře, ale myslím si, že se mohli zapojit ti ostatní a že jsme mohli pomoct tomu, aby částka byla větší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, Vy tady opakovaně hovoříte, že by Ostrava měla jednat jako celek ne jako jednotlivé obvody. Co Ostrava teď nově připravuje? Jsou nové stavební předpisy, které by komplexně celé město a veškeré úpravy řešily vlastními upravenými předpisy. Je to tak? Měly by být do roka připraveny a podle toho by se měla Ostrava začít měnit i po té stavební stránce?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je to tak, máte pravdu. Už našemu předchůdci se podařilo vydobýt možnost, že by Ostrava mohla mít tyto předpisy, které by byly nad dnešními nebo souběžně s dnešními zákonnými normami. Ale ony nejsou tak přesné nebo nejsou v tom daném místě všechny tak aplikovatelné. Předpisy by měly být více dopodrobna, měly by říkat právě uliční čáru, jak vzdálená by měla být, kde by mohly být cesty, stromy nebo aleje, jak vysoké či jak široké mohou být domy. Toto by předpisy měly mít. Podle toho by se měla řídit jednotná výstavba na celém území města. S tím stavebním je třeba také dodat, že teď je novela stavebního zákona, která má být od 1.7. příštího roku. Víte, a lidé určitě ví, jak těžce to vznikalo, jak se to hodněkrát revokovalo. Dneska musím říct, že z toho máme opravdu zamotanou hlavu. Nikdo neví, jak to přesně implementovat. Není jednotný stavební úřad. Nejsem si ani jist, jestli ty předpisy nám vůbec zjednoduší stavební řízení. A ještě k tomu si budeme muset se starosty povykládat, kolik stavebních úřadů v Ostravě zůstane a jak to dostat do života.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor, protože náš čas už vypršel. Mějte se hezky.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-01-08-2023-17-15