Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje, Pomoc Moravskoslezského kraje Ukrajině

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na současnou situaci na Ukrajině, která byla vojensky napadena Ruskem reaguje i Moravskoslezský kraj. V pondělí jednala bezpečnostní rada, která představila kroky Moravskoslezského kraje s jeho hejtmanem Ivem Vondrákem se nejen o tomto budeme bavit v pořadu Host dne. Dobrý den.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Dobrý den přeji.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane hejtmane, nejprve obecně, jak Vy osobně nejen jako hejtman, ale jako poslanec Parlamentu České republiky a její občan tu situaci vnímáte?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Je to něco, co se snad nedalo ani předpokládat v těch nejhorších snech. V roce 2022 provést takovýto bezprecedentní útok, to je něco, co se vnímá velmi špatně. Co je na tom to nejhorší, takže se skutečně útočí a zabíjí lidé, civilisté. To v podstatě je skutečně něco, co považuji za hrubé porušení veškerých konvencí, které do této doby fungovaly.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj, jak jsem říkal zareagoval mimo jiné svoláním bezpečnostní rady. Projděte ty jednotlivé kroky, nejprve krajské Asistenční centrum pro Ukrajinu funguje od úterý. Jakým způsobem a k čemu je potřebné?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: To byla dohoda, která vznikla už na úrovni ministerstva vnitra, jak začlenit kraje do této pomoci a vznikly tyto asistenční centra právě pro to, abychom na jednom místě se mohli postarat o uprchlíky. To znamená ten uprchlík přichází na toto Asistenční centrum, je vyřízen jeho pobyt, to znamená dostává platné vízum, na základě toho se okamžitě na stejném místě registruje ke zdravotnímu pojištění. Samozřejmě pokud nemá ubytování, tak jsou k dispozici i služby typu, kde bychom ho mohli ubytovat a následně je směřována na to ubytování. Spousta uprchlíku, to si myslím je velmi pozitivní se už také zajímá kdy a kde můžou začít pracovat, takže jsou i lidé, kteří už jsou směřováni na pracovní úřad.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve zprávách jsme zmiňovali také vznik asistenční linky 800 720 210. Obracejí se na ní lidé a co se dozví?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ano, obrací se, těch hovoru jsou desítky a já jsem rád, že můžeme pomoci, protože informace ohledně Ukrajiny jsou velmi nepřehledné. Je tady spousta lidí těch, kteří samozřejmě chtějí pomáhat, ale v daný okamžik ta individuální pomoc naráží na bariéry, které skutečně se těžko překonávají. Takže určitě doporučujeme, než jednat na vlastní pěst, zatelefonovat na to číslo, domluvit se s lidmi, kteří tam jsou, aby se dozvědí, co mají dělat. My třeba více potřebujeme dobrovolníky tady než v podstatě převážet auty jednoho či dva uprchlíky z Ukrajiny sem. To si myslím, že jsme schopni vyřešit jinými cestami. Určitě doporučuji poradit se nejprve právě na tomto čísle.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Je nepřehlédnutelné stejně jako během covidové krize, že plno práce má hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Jak jsou hasiči zapojeni do těch stávajících opatření?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Tak oni jsou hlavními koordinátor všech krizových situací, to znamená i této krizové situace a já moc děkuji právě hasičům za to, jak se celé té situace chopili, protože už jsme během jednání bezpečnostní rady, která potom se přeměnila na krizový štáb měli už připraveno místo, kde vznikne toto Asistenční centrum. Pro ty, kteří to nevědí je to na ulici Červeného kříže 4, to znamená pomáhá nám i Červený kříž a s naším krajským úřadem se všechny věci nastavili tak, abychom mohli začít. My jsme začali v deset hodin v úterý dopoledne, takže jsem rád a moc bych to všem hasičům a všem, kteří k tomu přispěli chtěl poděkovat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: V jakém režimu teď vlastně funguje krizový štáb? Jak často budete zasedat?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Budeme zasedat každý týden, nicméně jsme v permanentním kontaktu. Dneska jsme právě už on-line s využitím těchto služeb dohodli další nové usnesení, kde jsme požádali právě ústřední krizový štáb o řešení problémů, které jsou dneska dány tím, jak se uprchlíci k nám dostávají prostřednictvím vlaků, protože oni musí vystoupit z toho vlaku, který zastaví v Ostravě a vzniká velký problém s tím, že stovky lidí musí vystoupit. Řada z nich je skutečně starších, kteří mají problémy, to znamená my se musíme o ně postarat. Oni teď čekají dlouhou dobu na nová spojení, takže my jsme dneska přijali usnesení, kdy chceme, aby vláda ten vlak protáhla až do Prahy na hlavní nádraží, abychom se vyhnuli právě situaci, která logisticky všechno komplikuje. Takže to je jedna z věcí, kterou jsme dneska hned ráno dohodli on-line všichni členové krizového štábu a takto budeme jednat i dále. Budeme se scházet jednou týdně v pondělí vždycky ve dvě hodiny a poté bude tisková konference.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste na tom brífinku v pondělí, pokud si dobře pamatuju, zmiňovali nějakou vícečlennou pracovní komisi nebo skupinu. Ta taky pracuje?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ano, samozřejmě. To je skupina, která sbírá veškeré informace a veškeré nabídky. Ty nabídky se týkají nejen ubytování, ale i nabídky humanitární pomoci tzn. tato skupina pracuje nonstop 24/7. Střídají se tak, abychom skutečně mohli zajistit vše potřebné, aby se ta databáze abdikoval, aby v podstatě byla stále aktuální. No a samozřejmě na základě toho potom ubytováváme cizince, kteří k nám přijíždí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakým způsobem teď kraj v tuto chvíli komunikuje s městy nebo s obcemi, které v Moravskoslezském kraji jsou? Teď se zdá, že skoro každá obec, město všichni pomáhají se sbírkami.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ano, my jsme hned po jednání krizového štábu svolali setkání nebo on-line setkání se zástupci našich ORP tzn. Obcí s rozšířenou působností. Požádali jsme je o to, aby také zřídili svůj krizový štáb a teď probíhá řízení od té národní úrovni přes krajskou až k těm jednotlivým obcím, proto je třeba všechny tyto věci koordinovat. Já jsem také upozorňoval, že právě ta humanitární pomoc musí být zřízena. Nelze to zase dělat s těmi individuálními cestami. Ono to zatím takto v řadě případů ještě běží, ale musíme se připravit na úplně nový systém, který bude vycházet z toho, že na polských hranicích a slovenských hranicích by měla vzniknout překladiště, kde se ten materiál bude překládat a vozit dále na Ukrajinu. Samozřejmě chceme také a budeme čekat na to, jak se upraví humanitární koridory přímo na území Ukrajiny.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na tom brífinku po jednání bezpečnostní rady také padlo, že Moravskoslezský kraj má také část svých peněz uloženo v bance Sberbank. Podle toho, co jsem ale vyčetl v médiích to kraj až tak lehké nebude mít s vrácení těchto peněz. Máte nějaké nové informace, jak se tato situace vyvíjí?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Já bych předně chtěl uklidnit všechny, kteří se bojí, že bychom přišli o tyto peníze. Zatím to tak nevypadá, ty informace, které máme z České národní banky jsou takové, že všechna aktiva byla zmrazeny, to znamená měli bychom ty peníze dostat zpět, ale samozřejmě to bude chvíli trvat. Tady bych chtěl říct, že my máme celkem jedenáct bankovních domů, kde máme všechny své prostředky uloženy, to znamená tady se jedná o pět procent celkových prostředků, které kraj má k dispozici no a samozřejmě těch pět nás v daný okamžik neohrožuje z pohledu likvidity nebo cash flow. Takže chci uklidnit všechny, které to zajímá a že to pro nás neznamená zásadní problém. Znamená to samozřejmě těch 350 milionů je v okamžiku v jakémsi ohrožení, ale podle těch informací, které mám, by se to mělo snad vyřešit, ale prosím je to zatím předběžná informace a všechno závisí od toho, jak celý ten proces bude dále probíhat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Mluvili jste také o tom, že zvažujete odložení konce těžby uhlí kvůli případným výpadkům dodávek plynu a dalších surovin. Co vlastně pro tuto věc může kraj udělat? Protože se jedná o státní podnik, tam by musela být předpokládám shoda s vládou?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: My tomu samozřejmě můžeme pomoci politicky a já jsem rád, že mám podporu k tomuto kroku ze strany opozice, to znamená bývalé vlády a samozřejmě pan náměstek Unucka zase hledá tu podporu té současné vlády. Takže my tomu chceme pomoci politicky. To znamená, aby toto rozhodnutí padlo, co nejdříve, protože v daný okamžik se předpokládalo, že po ukončení těžby uhlí bude přechodné období, které bude stavět na plynu. Jenže ten plyn v daný okamžik jednak je drahý, ale jinak hlavně nemáme jistotu, že ho budeme mít. To znamená hledáme cesty, jak odložit tuto situaci, jak ji vyřešit než Evropa najde stabilní zdroje plynu a samozřejmě uhlí se tady nabízí jako první možnost, kterou máme k dispozici. To uhlí u nás máme. My jsme zastavili tím těžbu uhlí ne proto, že by to uhlí nebylo, ale proto, že bylo neekonomické jej vytěžit. Nicméně teď se situace radikálně mění, takže já pevně věřím, že tady bude soulad na té straně současné vlády s námi všemi a to je to čemu my můžeme napomoci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na Hasičský záchranný sbor se obrátilo velké množství lidí v otázce krytů civilní ochrany. Pane hejtmane, máte stejnou zkušenost?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ano i na mne se obrací lidé s tímto dotazem. Já bych právě všechny chtěl uklidnit, protože ta hrozba, která je teď vznáší a ze strany Ruska jsou skutečně jenom věci, které souvisí řekněme s tím, jak znervóznit naše lidi. Zatím nám nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí. Takže je třeba to takto vnímat. Není třeba propadat panice. Pravda je taková, že samozřejmě ty kryty tady jsou, ale je třeba si také přiznat, že jich není dostatek. To znamená v daný okamžik si myslím, že není třeba shánět místa, kde bude ten kryt k dispozici. Je třeba si jenom uvědomit, že pokud bude nejhůř, tak je třeba využít sklepů, které máme k dispozici. Ale ještě jednou prosím, zatím je tady úplně limit nule se blížící nebezpečí, že bychom skutečně byli vystaveni něčemu takovému, čemu je teďka vystavena Ukrajina.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Říká hejtman Ivo Vondrák, děkuju za Váš čas i za rozhovor.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Já také děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje, Pomoc Moravskoslezského kraje Ukrajině
02. března 2022, 17:13

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na současnou situaci na Ukrajině, která byla vojensky napadena Ruskem reaguje i Moravskoslezský kraj. V pondělí jednala bezpečnostní rada, která představila kroky Moravskoslezského kraje s jeho hejtmanem Ivem Vondrákem se nejen o tomto budeme bavit v pořadu Host dne. Dobrý den.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Dobrý den přeji.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane hejtmane, nejprve obecně, jak Vy osobně nejen jako hejtman, ale jako poslanec Parlamentu České republiky a její občan tu situaci vnímáte?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Je to něco, co se snad nedalo ani předpokládat v těch nejhorších snech. V roce 2022 provést takovýto bezprecedentní útok, to je něco, co se vnímá velmi špatně. Co je na tom to nejhorší, takže se skutečně útočí a zabíjí lidé, civilisté. To v podstatě je skutečně něco, co považuji za hrubé porušení veškerých konvencí, které do této doby fungovaly.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj, jak jsem říkal zareagoval mimo jiné svoláním bezpečnostní rady. Projděte ty jednotlivé kroky, nejprve krajské Asistenční centrum pro Ukrajinu funguje od úterý. Jakým způsobem a k čemu je potřebné?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: To byla dohoda, která vznikla už na úrovni ministerstva vnitra, jak začlenit kraje do této pomoci a vznikly tyto asistenční centra právě pro to, abychom na jednom místě se mohli postarat o uprchlíky. To znamená ten uprchlík přichází na toto Asistenční centrum, je vyřízen jeho pobyt, to znamená dostává platné vízum, na základě toho se okamžitě na stejném místě registruje ke zdravotnímu pojištění. Samozřejmě pokud nemá ubytování, tak jsou k dispozici i služby typu, kde bychom ho mohli ubytovat a následně je směřována na to ubytování. Spousta uprchlíku, to si myslím je velmi pozitivní se už také zajímá kdy a kde můžou začít pracovat, takže jsou i lidé, kteří už jsou směřováni na pracovní úřad.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve zprávách jsme zmiňovali také vznik asistenční linky 800 720 210. Obracejí se na ní lidé a co se dozví?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ano, obrací se, těch hovoru jsou desítky a já jsem rád, že můžeme pomoci, protože informace ohledně Ukrajiny jsou velmi nepřehledné. Je tady spousta lidí těch, kteří samozřejmě chtějí pomáhat, ale v daný okamžik ta individuální pomoc naráží na bariéry, které skutečně se těžko překonávají. Takže určitě doporučujeme, než jednat na vlastní pěst, zatelefonovat na to číslo, domluvit se s lidmi, kteří tam jsou, aby se dozvědí, co mají dělat. My třeba více potřebujeme dobrovolníky tady než v podstatě převážet auty jednoho či dva uprchlíky z Ukrajiny sem. To si myslím, že jsme schopni vyřešit jinými cestami. Určitě doporučuji poradit se nejprve právě na tomto čísle.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Je nepřehlédnutelné stejně jako během covidové krize, že plno práce má hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Jak jsou hasiči zapojeni do těch stávajících opatření?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Tak oni jsou hlavními koordinátor všech krizových situací, to znamená i této krizové situace a já moc děkuji právě hasičům za to, jak se celé té situace chopili, protože už jsme během jednání bezpečnostní rady, která potom se přeměnila na krizový štáb měli už připraveno místo, kde vznikne toto Asistenční centrum. Pro ty, kteří to nevědí je to na ulici Červeného kříže 4, to znamená pomáhá nám i Červený kříž a s naším krajským úřadem se všechny věci nastavili tak, abychom mohli začít. My jsme začali v deset hodin v úterý dopoledne, takže jsem rád a moc bych to všem hasičům a všem, kteří k tomu přispěli chtěl poděkovat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: V jakém režimu teď vlastně funguje krizový štáb? Jak často budete zasedat?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Budeme zasedat každý týden, nicméně jsme v permanentním kontaktu. Dneska jsme právě už on-line s využitím těchto služeb dohodli další nové usnesení, kde jsme požádali právě ústřední krizový štáb o řešení problémů, které jsou dneska dány tím, jak se uprchlíci k nám dostávají prostřednictvím vlaků, protože oni musí vystoupit z toho vlaku, který zastaví v Ostravě a vzniká velký problém s tím, že stovky lidí musí vystoupit. Řada z nich je skutečně starších, kteří mají problémy, to znamená my se musíme o ně postarat. Oni teď čekají dlouhou dobu na nová spojení, takže my jsme dneska přijali usnesení, kdy chceme, aby vláda ten vlak protáhla až do Prahy na hlavní nádraží, abychom se vyhnuli právě situaci, která logisticky všechno komplikuje. Takže to je jedna z věcí, kterou jsme dneska hned ráno dohodli on-line všichni členové krizového štábu a takto budeme jednat i dále. Budeme se scházet jednou týdně v pondělí vždycky ve dvě hodiny a poté bude tisková konference.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste na tom brífinku v pondělí, pokud si dobře pamatuju, zmiňovali nějakou vícečlennou pracovní komisi nebo skupinu. Ta taky pracuje?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ano, samozřejmě. To je skupina, která sbírá veškeré informace a veškeré nabídky. Ty nabídky se týkají nejen ubytování, ale i nabídky humanitární pomoci tzn. tato skupina pracuje nonstop 24/7. Střídají se tak, abychom skutečně mohli zajistit vše potřebné, aby se ta databáze abdikoval, aby v podstatě byla stále aktuální. No a samozřejmě na základě toho potom ubytováváme cizince, kteří k nám přijíždí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakým způsobem teď kraj v tuto chvíli komunikuje s městy nebo s obcemi, které v Moravskoslezském kraji jsou? Teď se zdá, že skoro každá obec, město všichni pomáhají se sbírkami.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ano, my jsme hned po jednání krizového štábu svolali setkání nebo on-line setkání se zástupci našich ORP tzn. Obcí s rozšířenou působností. Požádali jsme je o to, aby také zřídili svůj krizový štáb a teď probíhá řízení od té národní úrovni přes krajskou až k těm jednotlivým obcím, proto je třeba všechny tyto věci koordinovat. Já jsem také upozorňoval, že právě ta humanitární pomoc musí být zřízena. Nelze to zase dělat s těmi individuálními cestami. Ono to zatím takto v řadě případů ještě běží, ale musíme se připravit na úplně nový systém, který bude vycházet z toho, že na polských hranicích a slovenských hranicích by měla vzniknout překladiště, kde se ten materiál bude překládat a vozit dále na Ukrajinu. Samozřejmě chceme také a budeme čekat na to, jak se upraví humanitární koridory přímo na území Ukrajiny.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na tom brífinku po jednání bezpečnostní rady také padlo, že Moravskoslezský kraj má také část svých peněz uloženo v bance Sberbank. Podle toho, co jsem ale vyčetl v médiích to kraj až tak lehké nebude mít s vrácení těchto peněz. Máte nějaké nové informace, jak se tato situace vyvíjí?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Já bych předně chtěl uklidnit všechny, kteří se bojí, že bychom přišli o tyto peníze. Zatím to tak nevypadá, ty informace, které máme z České národní banky jsou takové, že všechna aktiva byla zmrazeny, to znamená měli bychom ty peníze dostat zpět, ale samozřejmě to bude chvíli trvat. Tady bych chtěl říct, že my máme celkem jedenáct bankovních domů, kde máme všechny své prostředky uloženy, to znamená tady se jedná o pět procent celkových prostředků, které kraj má k dispozici no a samozřejmě těch pět nás v daný okamžik neohrožuje z pohledu likvidity nebo cash flow. Takže chci uklidnit všechny, které to zajímá a že to pro nás neznamená zásadní problém. Znamená to samozřejmě těch 350 milionů je v okamžiku v jakémsi ohrožení, ale podle těch informací, které mám, by se to mělo snad vyřešit, ale prosím je to zatím předběžná informace a všechno závisí od toho, jak celý ten proces bude dále probíhat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Mluvili jste také o tom, že zvažujete odložení konce těžby uhlí kvůli případným výpadkům dodávek plynu a dalších surovin. Co vlastně pro tuto věc může kraj udělat? Protože se jedná o státní podnik, tam by musela být předpokládám shoda s vládou?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: My tomu samozřejmě můžeme pomoci politicky a já jsem rád, že mám podporu k tomuto kroku ze strany opozice, to znamená bývalé vlády a samozřejmě pan náměstek Unucka zase hledá tu podporu té současné vlády. Takže my tomu chceme pomoci politicky. To znamená, aby toto rozhodnutí padlo, co nejdříve, protože v daný okamžik se předpokládalo, že po ukončení těžby uhlí bude přechodné období, které bude stavět na plynu. Jenže ten plyn v daný okamžik jednak je drahý, ale jinak hlavně nemáme jistotu, že ho budeme mít. To znamená hledáme cesty, jak odložit tuto situaci, jak ji vyřešit než Evropa najde stabilní zdroje plynu a samozřejmě uhlí se tady nabízí jako první možnost, kterou máme k dispozici. To uhlí u nás máme. My jsme zastavili tím těžbu uhlí ne proto, že by to uhlí nebylo, ale proto, že bylo neekonomické jej vytěžit. Nicméně teď se situace radikálně mění, takže já pevně věřím, že tady bude soulad na té straně současné vlády s námi všemi a to je to čemu my můžeme napomoci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na Hasičský záchranný sbor se obrátilo velké množství lidí v otázce krytů civilní ochrany. Pane hejtmane, máte stejnou zkušenost?

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ano i na mne se obrací lidé s tímto dotazem. Já bych právě všechny chtěl uklidnit, protože ta hrozba, která je teď vznáší a ze strany Ruska jsou skutečně jenom věci, které souvisí řekněme s tím, jak znervóznit naše lidi. Zatím nám nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí. Takže je třeba to takto vnímat. Není třeba propadat panice. Pravda je taková, že samozřejmě ty kryty tady jsou, ale je třeba si také přiznat, že jich není dostatek. To znamená v daný okamžik si myslím, že není třeba shánět místa, kde bude ten kryt k dispozici. Je třeba si jenom uvědomit, že pokud bude nejhůř, tak je třeba využít sklepů, které máme k dispozici. Ale ještě jednou prosím, zatím je tady úplně limit nule se blížící nebezpečí, že bychom skutečně byli vystaveni něčemu takovému, čemu je teďka vystavena Ukrajina.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Říká hejtman Ivo Vondrák, děkuju za Váš čas i za rozhovor.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Já také děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-02-03-2022-17-13