Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak, MF nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum: 8. - 12. června

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Počátkem června se v Ostravě rozjede festival Cirkulum. Zahrnuje umělecké žánry jako jsou nový cirkus, tanec, hudba, pantomima a také pouliční pohybové a improvizační divadlo. Podrobnosti už od mého dnešního hosta Václava Pokorného, ředitele festivalu. Dobrý den, vítejte.

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Dobrý den, zdravím všechny diváky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Václave, Vy jste principálem a uměleckým ředitelem Cirkusu trochu jinak. Než si představíme Cirkulum, mezinárodní festival, pojďme si něco říct o pouličním umění. Kam se nový cirkus řadí?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: V podstatě pouliční divadlo, pouliční umění je historický žánr, který tady už byl před desítkami let a nový cirkus je nový umělecký žánr, který propojuje různé umělecké směry, ať je to tanec, ať je to pohybové divadlo, pantomima hudba v jeden celek, v jedno divadlo v jednu energii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hlavní prvky nebo disciplíny jsou akrobacie, žonglování, moderní tanec, divadlo, hudba a připojuji také režii, dramaturgii. Kdo nebo možná respektive jaké profese jsou součástí pouličního divadla?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Co se týče oddělení nový cirkus a pouliční divadlo jsou dvě rozdílné věci. U pouličního divadla je taková specifická věc, a to je vyjádření dané věci. Jedná se o to, že pouliční divadlo má takovou svou specifikaci, a to, když jsem cestoval po Evropě, mnohdy jsem zažíval, že vždycky ten umělec musí zaujmout, protože v případě, že je to pouliční divadlo, ti lidi můžou kdykoliv odejít. Není to tak, jak když přijdete do divadla, sedíte tam, hraje se Opera, buď tam třeba můžete usnout. Můžete odejít přestávce, ale je to minimálně po hodině. Ale i když třeba se to nestane, i když v tom jste, chcete se podívat na závěr, ale můžete v přestávce odejít. Jedna věc je pouliční divadlo, druhá věc je busking, což jsou ti streeeři, které na Cirkulum dovážíme. To je zase jiná věc, že tou akrobacií vyjadřujete nějaké gagy, jsou to patologické věci. Je to trošku jiný druh umění, co se týče toho nového cirkusu. Jak jste zmínila je tam akrobacie, hudba, živá hudba a propojování jednotlivých věcí. Nicméně i nový cirkus se dá hrát na ulici, na různých festivalech, venkovních scénách, letních divadelních scénách a tak dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co všechno ti lidé musí umět, abyste je přijali do nového cirkusu?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Co se týče akrobacie a dalších uměleckých žánrů, je to vždycky jedna zásadní věc, aby ta symbióza v tom týmu fungovala, může to být různé, ale jak říkám vždycky, a to i v práci, určitě to znáte i tady, lidi musí být na sebe napojení, musí tam být určitá chemie, která funguje v tom týmu, což je týmovost. Samozřejmě potom výkon, protože jak jsem zmínil ten nový cirkus má tu výhodu, že můžete být v dobrý v čemkoliv, ať je to parkur, ať je to tanec, ať je to akrobacie a člověk postupem času se stále zdokonaluje a posouvá. Třeba teďka nově v týmu máme jednoho kluka, tanečníka Patricka Ulmana, který zkouší v cirkvíru, v takovém velkém kruhu. V podstatě vůbec dostat se do kondice vyžaduje třeba dva roky tréningu. Samozřejmě v zahraničí je velká výhoda, že jsou různé cirkusové školy a v rámci těch cirkusových škol ti lidi chodí normálně na tři nebo čtyři roky do cirkusové školy, už mají ze začátku nějaké zkušenosti, že byli v různých kurzech nebo se tomu sami věnovali. Tam dostanou už jenom tu možnost se perfektně zdokonalit v té dané disciplíně, což tady u nás samozřejmě není. Jak říkám, my jsme v tom rozvoji, máme vlastně v Ostravě centrum nového cirkusu UmCirkum, kde se chodí trénovat a začínáme od malých dětí, kteří jsou v kroužcích u Leony Macové. Dneska třeba máme Teen Academy šesti dětí, které jsou šestnáct, sedmnáct, osmnáct let, tuším nějaký takový věk a už se dostali až na ten vrchol a jsou už výbornými akrobaty. Mají i nějaké hudební základy, takže s nimi tvoříme představení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkáte začátky a vrchol v osmnácti. Jak dlouho se tady tomu umění může člověk aktivně věnovat?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Já myslím, že do šedesáti. Já myslím, že když se člověk udržuje v kondici a můžete to mít jako obživu, což samozřejmě dnes ani v Severomoravském kraji není úplně jednoduché se tady tímto živit, protože těch příležitostí, aby vás to uživilo není úplně tolik. Takže vlastně akrobati, kteří u nás jsou mají ještě něco dalšího. Ať je to Lukáš Bezděk, který je třeba elektrikáře, úplně mimo obor. Třeba David Pargač se věnuje osobnímu trenérství, protože to má velice blízko k tomu sportu, takže dělá osobního trenéra a samozřejmě další mají kurzy a vedou je a tak dál a tak dále. Nicméně ideální varianta je, když se tomu člověk může věnovat naplno. Tím pádem může dát maximum pro to svoje tělo, aby ho udržel až do řekněme důchodového věku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znáte Vy osobně někoho, kdo se tady tomu umění věnuje a je důchodového věku? Není to jenom takové imaginární iluze, že by to tak mohlo být?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Ano, my jako z rodu cirkusových jako Cirkus trochu jinak nemáme nic společného. Mě to to jenom jako dítě nadchlo právě v Cirkusu Humberto, známý film, kdy jsem se viděl v té celé kráse. Je to takový trošku splněný sen. Nicméně dostal jsem se do tradičního cirkusu k těm lidem, protože to jsou strašně krásní lidi, kteří mají obrovskou tradici a v sobě hlavně uměleckou, historickou tradici. Když jsem jezdíval třeba na Winter Circus do Drážďan, tam opravdu ti staří, šedesátiletý chlapi, kteří drželi ty perské tyče, ty ženy, tak jako už nedělaly jako přímo třeba nějakou akrobacii, nějaké věci, ale dělali třeba tu klasickou disciplínu. To je tak, že ten člověk má určitý vývoj, takže se drží jako určitých disciplín, ale stále je využívá. Třeba v České republice je jeden, teď si nevzpomenu na jméno, to nevadí, pán, kterému je šedesát let a on stále jezdí na jedno kole, na laně, dělá akrobacii, dělá hansdstand. Měl vystoupení takové úplně top, že dělal stojku na laně, ale bohužel ten věk už mu nedovolil, že už to nikdy neukázal, že to trénoval pět let, ale už vlastně nebyl schopen to číslo ukázat, už mu to síla nedovolila. Síla sice ubývá, ale pořád máte v zásobě spoustu jako různých disciplín, které můžete dělat do konce života, ať žonglování, cokoliv z těch věcí, tak jako hudebník hraje do konce života nebo herec.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si představit letošní mezinárodní festival Cirkulum, který je tak trošku jiný než předchozí ročníky, v čem?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Letos se přesouváme na Slezskoostravský hrad konkrétně jak na Hrad, tak do Podhradí. Festival bude mít pět dnů. Právě jak jsme zmínili tu tradici, na festival dovezeme sedmou generaci cirkusu Ronaldo, Belgická company, která přijede k nám do ČR a předvedou představení sfing a je to propojení toho nového cirkusu a té starodávné nostalgie těch kočovných Cirk Rusáků. Budou tam mít maringotky, bude tam postavená cirkusová vesnice. Budou stát dvě šapitá. V předhradí vyroste jedna scéna, která bude zdarma. Dětská scéna pro dětsi i pro dospělé, kde si budou moct vyzkoušet různé cirkusové disciplíny. Budou tam takové malé bary. Ze Slezskoostravského hradu se stane jedno velké jeviště, kde budou právě vystupovat pouliční umělci. Ještě jenom bych chtěl doplnit, že pro nás to Cirkulum má kořeny ve filmu, který jsme natáčeli před deseti lety s Gérardem Depardieu "Muž, který se směje" z knížky od Viktora Huga. Ono to z toho vychází, že ti pouliční umělci a různí akrobaté se sjížděli za město, tam vytvořili vesnici a v tom předhradí, podhradí u zámku tvořili takový nostalgický cirkus, takže na to se mohou návštěvníci těšit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Každý den bude nový program nebo se bude opakovat těch pět dní?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Je to tak, že pro nás bylo rozhodující, proč se přestěhovat na Slezskoostravský hrad, nebo spíš na místo, které pro nás bude funkční je to, že jsme chtěli dovézt velké company, které nemůžou hrát jenom jeden den, protože ta cesta, ty náklady na přípravu a tak dále, jsou dosti náročné. Takže jsme vlastně dovezli company a v podstatě ten program bude každý den jako kdyby obdobný. Nicméně, aby návštěvník shlédl všecky představení, tak je ideálně, aby se tam na pět dnů nastěhoval a strávil tam s námi celých krásných pět dnů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To by bylo krásné určitě. Poskytnete nějaké maringotky nebo ubytování?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Uvažujeme nad tím, ale do letošního roku ještě ne, protože jsme jako kdyby v takové vodě neznáme, takže se v ní trošku učíme plavat. Věříme, že budeme mít spoustu diváků, tak jako jsme měli v Porubě, že ten festival získá své kouzlo i na Slezsko Trojském hradě a v podhradí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a vám divákům připomínám od 8. do 12. června navštivte Slezsko Ostravský hrad, bude tam festival Cirkulum.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak, MF nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum: 8. - 12. června
02. června 2022, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Počátkem června se v Ostravě rozjede festival Cirkulum. Zahrnuje umělecké žánry jako jsou nový cirkus, tanec, hudba, pantomima a také pouliční pohybové a improvizační divadlo. Podrobnosti už od mého dnešního hosta Václava Pokorného, ředitele festivalu. Dobrý den, vítejte.

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Dobrý den, zdravím všechny diváky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Václave, Vy jste principálem a uměleckým ředitelem Cirkusu trochu jinak. Než si představíme Cirkulum, mezinárodní festival, pojďme si něco říct o pouličním umění. Kam se nový cirkus řadí?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: V podstatě pouliční divadlo, pouliční umění je historický žánr, který tady už byl před desítkami let a nový cirkus je nový umělecký žánr, který propojuje různé umělecké směry, ať je to tanec, ať je to pohybové divadlo, pantomima hudba v jeden celek, v jedno divadlo v jednu energii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hlavní prvky nebo disciplíny jsou akrobacie, žonglování, moderní tanec, divadlo, hudba a připojuji také režii, dramaturgii. Kdo nebo možná respektive jaké profese jsou součástí pouličního divadla?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Co se týče oddělení nový cirkus a pouliční divadlo jsou dvě rozdílné věci. U pouličního divadla je taková specifická věc, a to je vyjádření dané věci. Jedná se o to, že pouliční divadlo má takovou svou specifikaci, a to, když jsem cestoval po Evropě, mnohdy jsem zažíval, že vždycky ten umělec musí zaujmout, protože v případě, že je to pouliční divadlo, ti lidi můžou kdykoliv odejít. Není to tak, jak když přijdete do divadla, sedíte tam, hraje se Opera, buď tam třeba můžete usnout. Můžete odejít přestávce, ale je to minimálně po hodině. Ale i když třeba se to nestane, i když v tom jste, chcete se podívat na závěr, ale můžete v přestávce odejít. Jedna věc je pouliční divadlo, druhá věc je busking, což jsou ti streeeři, které na Cirkulum dovážíme. To je zase jiná věc, že tou akrobacií vyjadřujete nějaké gagy, jsou to patologické věci. Je to trošku jiný druh umění, co se týče toho nového cirkusu. Jak jste zmínila je tam akrobacie, hudba, živá hudba a propojování jednotlivých věcí. Nicméně i nový cirkus se dá hrát na ulici, na různých festivalech, venkovních scénách, letních divadelních scénách a tak dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co všechno ti lidé musí umět, abyste je přijali do nového cirkusu?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Co se týče akrobacie a dalších uměleckých žánrů, je to vždycky jedna zásadní věc, aby ta symbióza v tom týmu fungovala, může to být různé, ale jak říkám vždycky, a to i v práci, určitě to znáte i tady, lidi musí být na sebe napojení, musí tam být určitá chemie, která funguje v tom týmu, což je týmovost. Samozřejmě potom výkon, protože jak jsem zmínil ten nový cirkus má tu výhodu, že můžete být v dobrý v čemkoliv, ať je to parkur, ať je to tanec, ať je to akrobacie a člověk postupem času se stále zdokonaluje a posouvá. Třeba teďka nově v týmu máme jednoho kluka, tanečníka Patricka Ulmana, který zkouší v cirkvíru, v takovém velkém kruhu. V podstatě vůbec dostat se do kondice vyžaduje třeba dva roky tréningu. Samozřejmě v zahraničí je velká výhoda, že jsou různé cirkusové školy a v rámci těch cirkusových škol ti lidi chodí normálně na tři nebo čtyři roky do cirkusové školy, už mají ze začátku nějaké zkušenosti, že byli v různých kurzech nebo se tomu sami věnovali. Tam dostanou už jenom tu možnost se perfektně zdokonalit v té dané disciplíně, což tady u nás samozřejmě není. Jak říkám, my jsme v tom rozvoji, máme vlastně v Ostravě centrum nového cirkusu UmCirkum, kde se chodí trénovat a začínáme od malých dětí, kteří jsou v kroužcích u Leony Macové. Dneska třeba máme Teen Academy šesti dětí, které jsou šestnáct, sedmnáct, osmnáct let, tuším nějaký takový věk a už se dostali až na ten vrchol a jsou už výbornými akrobaty. Mají i nějaké hudební základy, takže s nimi tvoříme představení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkáte začátky a vrchol v osmnácti. Jak dlouho se tady tomu umění může člověk aktivně věnovat?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Já myslím, že do šedesáti. Já myslím, že když se člověk udržuje v kondici a můžete to mít jako obživu, což samozřejmě dnes ani v Severomoravském kraji není úplně jednoduché se tady tímto živit, protože těch příležitostí, aby vás to uživilo není úplně tolik. Takže vlastně akrobati, kteří u nás jsou mají ještě něco dalšího. Ať je to Lukáš Bezděk, který je třeba elektrikáře, úplně mimo obor. Třeba David Pargač se věnuje osobnímu trenérství, protože to má velice blízko k tomu sportu, takže dělá osobního trenéra a samozřejmě další mají kurzy a vedou je a tak dál a tak dále. Nicméně ideální varianta je, když se tomu člověk může věnovat naplno. Tím pádem může dát maximum pro to svoje tělo, aby ho udržel až do řekněme důchodového věku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znáte Vy osobně někoho, kdo se tady tomu umění věnuje a je důchodového věku? Není to jenom takové imaginární iluze, že by to tak mohlo být?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Ano, my jako z rodu cirkusových jako Cirkus trochu jinak nemáme nic společného. Mě to to jenom jako dítě nadchlo právě v Cirkusu Humberto, známý film, kdy jsem se viděl v té celé kráse. Je to takový trošku splněný sen. Nicméně dostal jsem se do tradičního cirkusu k těm lidem, protože to jsou strašně krásní lidi, kteří mají obrovskou tradici a v sobě hlavně uměleckou, historickou tradici. Když jsem jezdíval třeba na Winter Circus do Drážďan, tam opravdu ti staří, šedesátiletý chlapi, kteří drželi ty perské tyče, ty ženy, tak jako už nedělaly jako přímo třeba nějakou akrobacii, nějaké věci, ale dělali třeba tu klasickou disciplínu. To je tak, že ten člověk má určitý vývoj, takže se drží jako určitých disciplín, ale stále je využívá. Třeba v České republice je jeden, teď si nevzpomenu na jméno, to nevadí, pán, kterému je šedesát let a on stále jezdí na jedno kole, na laně, dělá akrobacii, dělá hansdstand. Měl vystoupení takové úplně top, že dělal stojku na laně, ale bohužel ten věk už mu nedovolil, že už to nikdy neukázal, že to trénoval pět let, ale už vlastně nebyl schopen to číslo ukázat, už mu to síla nedovolila. Síla sice ubývá, ale pořád máte v zásobě spoustu jako různých disciplín, které můžete dělat do konce života, ať žonglování, cokoliv z těch věcí, tak jako hudebník hraje do konce života nebo herec.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si představit letošní mezinárodní festival Cirkulum, který je tak trošku jiný než předchozí ročníky, v čem?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Letos se přesouváme na Slezskoostravský hrad konkrétně jak na Hrad, tak do Podhradí. Festival bude mít pět dnů. Právě jak jsme zmínili tu tradici, na festival dovezeme sedmou generaci cirkusu Ronaldo, Belgická company, která přijede k nám do ČR a předvedou představení sfing a je to propojení toho nového cirkusu a té starodávné nostalgie těch kočovných Cirk Rusáků. Budou tam mít maringotky, bude tam postavená cirkusová vesnice. Budou stát dvě šapitá. V předhradí vyroste jedna scéna, která bude zdarma. Dětská scéna pro dětsi i pro dospělé, kde si budou moct vyzkoušet různé cirkusové disciplíny. Budou tam takové malé bary. Ze Slezskoostravského hradu se stane jedno velké jeviště, kde budou právě vystupovat pouliční umělci. Ještě jenom bych chtěl doplnit, že pro nás to Cirkulum má kořeny ve filmu, který jsme natáčeli před deseti lety s Gérardem Depardieu "Muž, který se směje" z knížky od Viktora Huga. Ono to z toho vychází, že ti pouliční umělci a různí akrobaté se sjížděli za město, tam vytvořili vesnici a v tom předhradí, podhradí u zámku tvořili takový nostalgický cirkus, takže na to se mohou návštěvníci těšit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Každý den bude nový program nebo se bude opakovat těch pět dní?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Je to tak, že pro nás bylo rozhodující, proč se přestěhovat na Slezskoostravský hrad, nebo spíš na místo, které pro nás bude funkční je to, že jsme chtěli dovézt velké company, které nemůžou hrát jenom jeden den, protože ta cesta, ty náklady na přípravu a tak dále, jsou dosti náročné. Takže jsme vlastně dovezli company a v podstatě ten program bude každý den jako kdyby obdobný. Nicméně, aby návštěvník shlédl všecky představení, tak je ideálně, aby se tam na pět dnů nastěhoval a strávil tam s námi celých krásných pět dnů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To by bylo krásné určitě. Poskytnete nějaké maringotky nebo ubytování?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkus trochu jinak: Uvažujeme nad tím, ale do letošního roku ještě ne, protože jsme jako kdyby v takové vodě neznáme, takže se v ní trošku učíme plavat. Věříme, že budeme mít spoustu diváků, tak jako jsme měli v Porubě, že ten festival získá své kouzlo i na Slezsko Trojském hradě a v podhradí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a vám divákům připomínám od 8. do 12. června navštivte Slezsko Ostravský hrad, bude tam festival Cirkulum.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-02-06-2022-17-30