Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Mediace není meditace

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V křesle hosta dnes usedla Renáta Valerie Nešporek a našim tématem bude tentokrát mediace. O co jde a komu může pomoci, se dozvíte už za chvíli. Reni, vítej po čase v našem studiu.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Děkuji, ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máme nastolené téma. Co je mediace a komu může pomoci?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Jako první řeknu, že mediace není meditace. To je ostatně i název jednoho mého kurzu a spousta lidí si tyto dva pojmy zaměňuje, ale v případě mediace jde o úplně něco jiného. Mediace je mimosoudní řešení sporů. Podle mě to je fantastická záležitost, která dokáže rychle, efektivně, levně a velmi elegantně i neformálně vyřešit problémový stav, který nejčastěji vzniká mezi dvěma lidmi. My mediátoři jim říkáme strany konfliktu. To je mediace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už je i nastolené vztahové téma. Nejčastěji se asi stále řeší vztahy a pak majetek. Například, když se lidé mají rozvést, jedna z prvních věcí, kterou řeší, jsou děti a majetek. Můžeš jim i s tímto pomoci?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Určitě, pomáhám jim. Lidé ke mně přicházejí ne před rozvodem, ale spíše po rozvodu, kdy opadnou velké emoce, které předrozvodový stav provázejí a kdy to zapadne do běžného chodu a začnou se objevovat problémy. Tam samozřejmě pomoci mohu. Používám facilitativní mediaci, z toho mám ostatně státní zkoušku, jsem zapsaná mediátorka a mohu brát i kauzy od soudů. Akorát tady v Moravskoslezském kraji, musím si postesknout, je ještě neorané pole. Nicméně já ráda přináším nové věci a jsem otevřená výzvám a mediace a její praktické uplatnění je pro mě velká výzva.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se vrátím ke své otázce. Odpověděla jsi mi, že to jsou lidé třeba po rozvodu. Potřebuješ ale, aby k tobě přišli oba dva? Co když nenajdou odvahu a přijde jenom jeden? Má to smysl potom s nimi pracovat?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Samozřejmě se to stává. Probíhá to tak, že je nějaký problém, nějaký konflikt a potřebujeme ho řešit. Možná se potom dostaneme k praktickým příkladům, jaké konflikty mohu řešit, kromě třeba po rozvodových nebo rozvodových stavů. Jedna strana mi zavolá. Je to obvykle ta, která už v tom nechce být, nechce být ta, která doplácí a stresuje se z toho možná víc. Teď během vánočních svátků jsme si třeba užili "krásná" rodinná setkání, kdy nás už dopředu bolelo břicho, byli jsme vystresovaní a často tato setkání končí hádkou. Někteří diváci si možná vzpomenou, že to takhle je. Já jsem ale úplně zapomněla, na co ses mě ptala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když se ozve jenom jeden, jestli můžeš jejich problém vyřešit.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Když se ozve jeden, zavolá mi nebo napíše, kontaktuji druhou stranu a pokud si to klient přeje, vysvětlím, o co jde. Pozvu, navrhnu setkání a probereme to. Ano, někdy se stane, že druhá strana nesouhlasí, ale především je to proto, i přes mé vysvětlování, že neví, co je mediace. Většinou si lidé myslí, že jsem právnička a že to bude špatné. Bojí se toho a strach je, ostatně jako za vším, nepříjemný a kazí nám život. Ale dobře, nechce. Většinou se první klient ke mně objedná a spolu probereme situaci. To už ale není mediace. Nazvala bych to konzultací. Probíráme, jak třeba komunikovat v těch situacích, které nastávají, jak se ke druhé straně chovat. Podpořím toho klienta, aby se emočně příliš do toho nedostával, i když v těch konfliktech, a hlavně v rodinných vztazích, je to velmi těžké.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bavíme se o rodinných vztazích. Co dalšího konkrétně můžeš nabídnout svým klientům, abyste došli k nějakému pozitivnímu výsledku?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Velmi často jsou to sousedské vztahy, protože málokdy vyměníme souseda. Většinou nechceme hned prodávat dům, ale potřebujeme to nějak vyřešit, protože být doma a nebýt tam ráda, je těžké. Štvou mě sousedé z jedné, z druhé strany, z třetí, čtvrté, "přesahují mi větve na můj pozemek", "vadí mi zápach ze zvířectva od souseda" nebo "kouká mi přes plot nebo je příliš hlučný". Takové běžné věci. Zatím pouze můj jeden jediný klient prodal dům, protože to nedokázal zvládnout. Nešlo se domluvit. Oni existují lidé, kteří se pro mediaci vůbec nehodí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká další témata jsi už za svou praxi řešila?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Takovým opravdu velkým tématem, a vracím se k rodinným vztahům, je spor mezi matkou a dcerou. To jsou asi mé nejčastější klientky na mediaci. Jsou to dospělé ženy, nemyslím pubertální věk dcery a matka, ale dospělé ženy 40+, 60+. Konflikt je tam hodně dlouho a je hlukobo zakořeněný. Vztahy mezi matkou a dcerou bývají ošidné, takže to řešíme. Je to náročná práce, ale o to víc mě těší úspěch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co alkohol? To je taková, lidově se říká, metla lidstva.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Alkohol je trochu složitější. Pokud už se jedná o závislost, není to klient pro mediaci. Osoby, které jsou závislé na alkoholu nebo drogách, mediaci mít nemůžou. Stejně jako lidé, kteří milují vleklé soudní spory, ani ti se pro mediaci nehodí. Nebo těm, kterým nezáleží na penězích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je úspěšnost mediace při řešení jakékoliv životní situace, se kterou se setkáváš?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Ona je fantastická, proto má úspěšnost. U mě vedených mediaci je 80 %.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak může mediace souviset s uměním?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Úžasně! Já jsem vždycky chtěla být právnička nebo módní návrhářka. A mně se vlastně ty sny z dětství a z mládí plní trošku jinak, v přenesené podobě. Mým koníčkem je malba, oblečení, styl, to všechno ke mně patří. A nebyla bych to já, kdybych to nepropojila s podnikáním, o kterém jsme hovořily, ať už je to mediace nebo mentoring. Konkrétní počin vznikl v loňském roce na jedné základní škole, kdy jsme se žáky sedmé třídy vytvořili společný obraz DNA ženských šatů, který je fakt opravdový jakože autentický, silný a když ho vystavuji na svých výstavách, často se u něj návštěvníci zastavují a zajímá je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Setkáváš se se žáky, studenty, mladými lidmi zkrátka. Může jim mediace nebo základy mediace pomoct do dalšího života k řešení různých životních situací?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Určitě. Vidím velký smysl právě v té školní mediaci jako takové. Proto jsem připravila seriál šesti workshopů. Je to záležitost na pololetí, kdy s žáky základních škol a středních škol řešíme témata "Konflikt je sexy", pracujeme s emocemi, pracujeme na ideální třídě a do toho propojuji právě to výtvarno. Protože emoce dokážeme vyjádřit oblečením a barvami a s tím pracujeme. Naše společnost potřebuje mediaci. Potřebuje, aby lidé spolu uměli komunikovat, uměli řešit konflikty a ne tak, že si vyhrožují "já tě dám k soudu" nebo se poperou, ale tak, aby to uměli. Aby používali ta správná slova, aby dokázali snížit napětí v konfliktu. Já s těmi dětmi nacvičuji mediace a někteří jsou na cestě k tomu, aby se stali mediátory. Zatím tedy peer mediátory v jejich škole, v jejich třídě a to je fantastické. Mě nabíjí, že je něco takového baví. Neříkám, že to baví všechny, ale když se ve hře s těmi teenagery odehrávají nějaké napjaté situace, hned toho využijeme a řešíme konflikt, který zrovna vznikl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo může být mediátorem, teď navazuji na to, co jsi řekla, že už v základních školách se někdo takto profiluje.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Mediátor je takový prostředník. Mediátor není ten, kdo přináší řešení, ale pomáhá oběma stranám zprostředkovat komunikaci, zprostředkovat jednání a posunout je v problémové situaci nějakým směrem, ale tím směrem, který si oni sami určí. Je to taková, nechci říkat, hra. Ono by to znělo nevážně, protože je to vážná věc. Ona se děje na základě smlouvy. Teď myslím u dospělých mediátorů ve škole. Ti mediátoři, žáci, nefungují samostatně, mají dohled někoho, kdo se v té oblasti vyzná a který může, nechci říct zakročit, ale pomoci. Jako když když se objeví třeba nějaké úzké místo. Mediátorem může být každý, ale zapsaným mediátorem je jenom ten, kdo složí státní zkoušku. Já konkrétně na Ministerstvu spravedlnosti a říká se, že je to asi nejtěžší státní zkouška u nás. Já jsem ji opakovala. Ti, co mě znají, vědí, že jednička je moje a dvojky jenom ojediněle. I přes to jsem musela opakovat státní zkoušku, ale dala jsem to. Nevzdávám se často, prostě jsem chtěla být zapsána mediátora. Když něco dělám, ať je to pořádně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přeji ti, ať ti to takhle pořád vychází, Reni, a děkuji ti za rozhovor.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Děkuji, ráda jsem tady byla. Pěkný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Mediace není meditace
04. ledna 2024, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V křesle hosta dnes usedla Renáta Valerie Nešporek a našim tématem bude tentokrát mediace. O co jde a komu může pomoci, se dozvíte už za chvíli. Reni, vítej po čase v našem studiu.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Děkuji, ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máme nastolené téma. Co je mediace a komu může pomoci?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Jako první řeknu, že mediace není meditace. To je ostatně i název jednoho mého kurzu a spousta lidí si tyto dva pojmy zaměňuje, ale v případě mediace jde o úplně něco jiného. Mediace je mimosoudní řešení sporů. Podle mě to je fantastická záležitost, která dokáže rychle, efektivně, levně a velmi elegantně i neformálně vyřešit problémový stav, který nejčastěji vzniká mezi dvěma lidmi. My mediátoři jim říkáme strany konfliktu. To je mediace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už je i nastolené vztahové téma. Nejčastěji se asi stále řeší vztahy a pak majetek. Například, když se lidé mají rozvést, jedna z prvních věcí, kterou řeší, jsou děti a majetek. Můžeš jim i s tímto pomoci?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Určitě, pomáhám jim. Lidé ke mně přicházejí ne před rozvodem, ale spíše po rozvodu, kdy opadnou velké emoce, které předrozvodový stav provázejí a kdy to zapadne do běžného chodu a začnou se objevovat problémy. Tam samozřejmě pomoci mohu. Používám facilitativní mediaci, z toho mám ostatně státní zkoušku, jsem zapsaná mediátorka a mohu brát i kauzy od soudů. Akorát tady v Moravskoslezském kraji, musím si postesknout, je ještě neorané pole. Nicméně já ráda přináším nové věci a jsem otevřená výzvám a mediace a její praktické uplatnění je pro mě velká výzva.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se vrátím ke své otázce. Odpověděla jsi mi, že to jsou lidé třeba po rozvodu. Potřebuješ ale, aby k tobě přišli oba dva? Co když nenajdou odvahu a přijde jenom jeden? Má to smysl potom s nimi pracovat?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Samozřejmě se to stává. Probíhá to tak, že je nějaký problém, nějaký konflikt a potřebujeme ho řešit. Možná se potom dostaneme k praktickým příkladům, jaké konflikty mohu řešit, kromě třeba po rozvodových nebo rozvodových stavů. Jedna strana mi zavolá. Je to obvykle ta, která už v tom nechce být, nechce být ta, která doplácí a stresuje se z toho možná víc. Teď během vánočních svátků jsme si třeba užili "krásná" rodinná setkání, kdy nás už dopředu bolelo břicho, byli jsme vystresovaní a často tato setkání končí hádkou. Někteří diváci si možná vzpomenou, že to takhle je. Já jsem ale úplně zapomněla, na co ses mě ptala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když se ozve jenom jeden, jestli můžeš jejich problém vyřešit.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Když se ozve jeden, zavolá mi nebo napíše, kontaktuji druhou stranu a pokud si to klient přeje, vysvětlím, o co jde. Pozvu, navrhnu setkání a probereme to. Ano, někdy se stane, že druhá strana nesouhlasí, ale především je to proto, i přes mé vysvětlování, že neví, co je mediace. Většinou si lidé myslí, že jsem právnička a že to bude špatné. Bojí se toho a strach je, ostatně jako za vším, nepříjemný a kazí nám život. Ale dobře, nechce. Většinou se první klient ke mně objedná a spolu probereme situaci. To už ale není mediace. Nazvala bych to konzultací. Probíráme, jak třeba komunikovat v těch situacích, které nastávají, jak se ke druhé straně chovat. Podpořím toho klienta, aby se emočně příliš do toho nedostával, i když v těch konfliktech, a hlavně v rodinných vztazích, je to velmi těžké.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bavíme se o rodinných vztazích. Co dalšího konkrétně můžeš nabídnout svým klientům, abyste došli k nějakému pozitivnímu výsledku?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Velmi často jsou to sousedské vztahy, protože málokdy vyměníme souseda. Většinou nechceme hned prodávat dům, ale potřebujeme to nějak vyřešit, protože být doma a nebýt tam ráda, je těžké. Štvou mě sousedé z jedné, z druhé strany, z třetí, čtvrté, "přesahují mi větve na můj pozemek", "vadí mi zápach ze zvířectva od souseda" nebo "kouká mi přes plot nebo je příliš hlučný". Takové běžné věci. Zatím pouze můj jeden jediný klient prodal dům, protože to nedokázal zvládnout. Nešlo se domluvit. Oni existují lidé, kteří se pro mediaci vůbec nehodí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká další témata jsi už za svou praxi řešila?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Takovým opravdu velkým tématem, a vracím se k rodinným vztahům, je spor mezi matkou a dcerou. To jsou asi mé nejčastější klientky na mediaci. Jsou to dospělé ženy, nemyslím pubertální věk dcery a matka, ale dospělé ženy 40+, 60+. Konflikt je tam hodně dlouho a je hlukobo zakořeněný. Vztahy mezi matkou a dcerou bývají ošidné, takže to řešíme. Je to náročná práce, ale o to víc mě těší úspěch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co alkohol? To je taková, lidově se říká, metla lidstva.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Alkohol je trochu složitější. Pokud už se jedná o závislost, není to klient pro mediaci. Osoby, které jsou závislé na alkoholu nebo drogách, mediaci mít nemůžou. Stejně jako lidé, kteří milují vleklé soudní spory, ani ti se pro mediaci nehodí. Nebo těm, kterým nezáleží na penězích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je úspěšnost mediace při řešení jakékoliv životní situace, se kterou se setkáváš?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Ona je fantastická, proto má úspěšnost. U mě vedených mediaci je 80 %.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak může mediace souviset s uměním?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Úžasně! Já jsem vždycky chtěla být právnička nebo módní návrhářka. A mně se vlastně ty sny z dětství a z mládí plní trošku jinak, v přenesené podobě. Mým koníčkem je malba, oblečení, styl, to všechno ke mně patří. A nebyla bych to já, kdybych to nepropojila s podnikáním, o kterém jsme hovořily, ať už je to mediace nebo mentoring. Konkrétní počin vznikl v loňském roce na jedné základní škole, kdy jsme se žáky sedmé třídy vytvořili společný obraz DNA ženských šatů, který je fakt opravdový jakože autentický, silný a když ho vystavuji na svých výstavách, často se u něj návštěvníci zastavují a zajímá je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Setkáváš se se žáky, studenty, mladými lidmi zkrátka. Může jim mediace nebo základy mediace pomoct do dalšího života k řešení různých životních situací?

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Určitě. Vidím velký smysl právě v té školní mediaci jako takové. Proto jsem připravila seriál šesti workshopů. Je to záležitost na pololetí, kdy s žáky základních škol a středních škol řešíme témata "Konflikt je sexy", pracujeme s emocemi, pracujeme na ideální třídě a do toho propojuji právě to výtvarno. Protože emoce dokážeme vyjádřit oblečením a barvami a s tím pracujeme. Naše společnost potřebuje mediaci. Potřebuje, aby lidé spolu uměli komunikovat, uměli řešit konflikty a ne tak, že si vyhrožují "já tě dám k soudu" nebo se poperou, ale tak, aby to uměli. Aby používali ta správná slova, aby dokázali snížit napětí v konfliktu. Já s těmi dětmi nacvičuji mediace a někteří jsou na cestě k tomu, aby se stali mediátory. Zatím tedy peer mediátory v jejich škole, v jejich třídě a to je fantastické. Mě nabíjí, že je něco takového baví. Neříkám, že to baví všechny, ale když se ve hře s těmi teenagery odehrávají nějaké napjaté situace, hned toho využijeme a řešíme konflikt, který zrovna vznikl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo může být mediátorem, teď navazuji na to, co jsi řekla, že už v základních školách se někdo takto profiluje.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Mediátor je takový prostředník. Mediátor není ten, kdo přináší řešení, ale pomáhá oběma stranám zprostředkovat komunikaci, zprostředkovat jednání a posunout je v problémové situaci nějakým směrem, ale tím směrem, který si oni sami určí. Je to taková, nechci říkat, hra. Ono by to znělo nevážně, protože je to vážná věc. Ona se děje na základě smlouvy. Teď myslím u dospělých mediátorů ve škole. Ti mediátoři, žáci, nefungují samostatně, mají dohled někoho, kdo se v té oblasti vyzná a který může, nechci říct zakročit, ale pomoci. Jako když když se objeví třeba nějaké úzké místo. Mediátorem může být každý, ale zapsaným mediátorem je jenom ten, kdo složí státní zkoušku. Já konkrétně na Ministerstvu spravedlnosti a říká se, že je to asi nejtěžší státní zkouška u nás. Já jsem ji opakovala. Ti, co mě znají, vědí, že jednička je moje a dvojky jenom ojediněle. I přes to jsem musela opakovat státní zkoušku, ale dala jsem to. Nevzdávám se často, prostě jsem chtěla být zapsána mediátora. Když něco dělám, ať je to pořádně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přeji ti, ať ti to takhle pořád vychází, Reni, a děkuji ti za rozhovor.

Renáta Valerie Nešporek, mediátorka, lektorka: Děkuji, ráda jsem tady byla. Pěkný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-04-01-2024-17-31