Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Mezinárodní festival L. Janáčka oslaví Rok české hudby

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka odstartoval 30. května a potrvá až do července. Festival připomene 170 let od narození Leoše Janáčka a uctí i další velikány české hudby. Program je jako každý rok našlapaný a zazní jak klasická hudba, tak i jazz za lidové písně. A chybět nebude také například balet nebo tvůrčí dílny pro děti. To je rychlé shrnutí toho, co návštěvníky a posluchače čeká. Další podrobnosti už od ředitele festivalu Jaromíra Javůrka. Dobrý den, po roce, pane řediteli, s tímto tématem po roce.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Děkuji za pozvání a dobrý den Vám i všem těm, kteří se na nás dívají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, Mezinárodní hudební festivaly Leoše Janáčka má svou prestiž. Myslím si, že se nemýlím, že když se vysloví název tohoto festivalu, že každý asi ví, o co se jedná. Jak je to zavazující, když máte takové věhlasné jméno?

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Je to nesmírně zavazující. Na jedné straně tradice přináší určitou výhodu, řekněme i určitou setrvačnost, která posunuje věci dopředu, ale na druhou stranu samozřejmě je to velké očekávání. Tak co letos? Co připravíte pro letošní ročník? Budou nějaké změny? Budou nějaké zajímavosti? Bude něco nového? No a jaké hvězdné obsazení nabídnete posluchačům nejen v Ostravě, ale v celém regionu? Takže ano, je to nesmírně zavazující.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vás navážu, protože vím, a tím jsem Vás dneska i uvítala ve studiu, že zatímco se bavíme o letošním ročníku, tak vy už dva roky dopředu víte alespoň některé hosty, kteří vystoupí. Je to těžké asi pořád přicházet s něčím novým.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Je to těžké. Je to nesmírně těžké. Znamená to mít neustále nějaké nápady, zabývat se tím festivalem nejen přímo v jeho průběhu, nebo nejen v té době přípravy, ale také ve volných chvílích na výletech do krás Beskyd či Jeseníků. Protože samo se to neudělá, prostě ten festival sám nevznikne. A máte pravdu, že někteří umělci a jestliže chceme ty umělce z té evropské světové první ligy, plánují hodně, hodně dopředu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste sám zmínil, že každý rok chystáte nějaké novinky. Já jsem se dočetla, že letos se mění prostředí festivalových koncertů a přibývají programy, které jdou proti zaběhnuté zvyklosti. A mění se i tradiční role vybraných umělců. Například hobojista Vilém Veverka se představí jako moderátor a fotograf.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Ano, já jsem nesmírně rád, že jsme Viléma Veverku získali jako stálého spolupracovníka. Je to vynikající hobojista, to je naprosto jednoznačné. Hobojista, který hraje na předních scénách celého světa, nejen Evropy. No a je to, byť to nevystudoval, ale je vynikajícím fotografem. A právě těch svých cest za uměním nebo s uměním využívají k tomu, aby pořizoval velké a velice kvalitní fotografie. Takže bude mít svou výstavu v naší festivalové kavárně Sádrový ježek na Janáčkově ulici. No a ta role moderátora. Tu jsme vyzkoušeli vloni a mělo to úspěch, tak jsme se domluvili, že letos zase přijede jako moderátor.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už tady padlo, že program je jako každý rok našlapaný. Úvodní koncert 30. května byl věnován ženám.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Úloha žen v umění vždycky byla. To samozřejmě, akorát ne vždy to bylo, řekl bych, rádo viděno. Nicméně letos opravdu zahajovací koncert patřil dvěma vynikajícím umělkyním. Dirigentce Jessice Cottis australsko anglické dirigentce no, ale oficiálně Austrálie vlastně patří pod královskou korunu Velké Británie, takže můžeme říkat britské. No a vynikající z sopranistce Claire Booth. A to bylo i zajímavé, že ona nezpívala, jak to je běžné operní árie, ale zpívala koncertní árie Wolfganga Amadea Mozarta. Takže ten program, který samozřejmě zahajovala symfonie, tak jako každý rok, dostal takový zajímavý rozměr, jak jejími jmény, tedy jmény těch účinkujících umělkyň, tak programem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A zatímco první koncert proběhl v Divadle Antonína Dvořáka, tak v neděli se jazzový koncert s Dashou přesunul do Landek Parku. Já jenom připomínám, že opravdu festival je známý tím, že probíhá na různých místech Moravskoslezského kraje.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Ano, tak jednak nemáme koncertní sály, věřme, že opravdu stavba toho nového, velkolepě pojatého koncertního sálu bude pokračovat podle harmonogramu a že se festival bude moci jednou také přesunout do této nové prostory. Divadlo Antonína Dvořáka, nic hezčího v Ostravě nemáme, byť i toto divadlo je kapacitně omezeno a je omezeno pro nás i velikostí jeviště. Landek od roku 2000 je místem konání jazzových koncertů a lidé si právě oblíbili toto netradiční prostředí, které těm jazzovým večerům svědčí. My jsme z těch podvečerů právě na přání našich posluchačů to přesunuli až na večer, aby ta atmosféra byla opravdu jazzová.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A festival také bude jedním z gratulantů k opavských 800 narozeninám. Čím se představíte?

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: My jsme samozřejmě nabídli jako tradičně velký koncert pro Opavu a opavští přátelé řekli "No, ale my slavíme velké narozeniny. Nechtělo by to přece jenom něco jiného? Něco, co bude víc spjato s tou hudební historií Opavy?". No tak jsme přišli s tím, že uděláme hned dva koncerty v jeden den. Bude to 5. června a na tom večerním vystoupí opavská rodačka Hana Kotková. Ve světovém repertoáru Beethoven, Mozart, Janáček, Smetana. No a odpoledne zazní díla regionálních autorů. Nemám to vymezení regionální rád, protože kdo to je regionální autor? Nicméně kdyby nebylo těchto autorů, nebylo by ani Beethovenů, ani Dvořáků. Takže na odpoledním koncertě v Opavě zazní skladby Josef Schreibera, Arnošta Rychlého a Václava Kálíka, ale ve speciální špičkové interpretaci. A musím říct, že všichni tři umělci, kteří tam vystoupí, se pro tento koncert tyto skladby učili. Neznali je do té doby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je krása. Zmiňujete také to, že několikrát během festivalu zazní pocta Antonínu Dvořákovi na několika koncertech.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Antonín Dvořák je veličinou světové hudby vedle Čajkovského patetické jeho Novosvětská nejhranější romantickou symfonií. No a my jsme si řekli, že na jednom místě v sále Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce uvedeme tři různé komorní koncerty, kde bude znít jenom Dvořákova hudba. Takže zazní jeho smyčcový a klavírní kvartet, potom většina z jeho tvorby pro housle a klavír, kdy se vrátí zase do Ostravy ostravský rodák Jiří Vodička, dnes koncertní mistr České filharmonie. No a na tom třetím koncertě zazní Moravské dvojzpěvy. Takže každý ten koncert bude úplně jiný, ale bude společné jméno Antonína Dvořáka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a vše nejlepší, Leoši, to nemůžeme vynechat. Ten koncert je věnován 170. výročí narození Leoše Janáčka. Ve spolupráci s Českou filharmonií a Nadací Leoše Janáčka.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Bude to velkolepé odpoledne a večer, protože Hukvaldy a Janáček patří k sobě. Je až neuvěřitelné, že z této malé obce Janáček oslovil celý svět. Ano, žil většinu života potom v Brně, ale na stáří, což v jeho případě je takový nedefinovatelný pojem, se chtěl do Hukvald vrátit, proto si tam koupil domek, ve kterém je dnes jeho památník. No ale abych přiblížil ten program. Takže 29. června v sobotu od 15 hodin právě u toho Janáčkova památníku všechny přivítáme lidovými písněmi v podání Horňácké muziky Petra Mičky. Protože koneckonců z folklóru Janáček vycházel a spoustu, spoustu lidových písní zapsal. Potom budeme svědky takového malinkého koncertu Pěveckého sdružení moravských učitelů, které je od svého vzniku spojeno právě s tvorbou Leoše Janáčka a u rodné školy rodného domu zazpívají Moravští učitelé tři Janáčkovy sbory. No a potom volným krokem procházkou Hukvaldskou oborou, kterou měl mistr neskutečně rád a napsal třeba fejeton o Hukvaldských studánkách, které jsou a byly v té Hukvaldské oboře, se dostaneme do amfiteátru, kdy Nicky Spence zazpívá slavný Zápisník zmizelého Leoše Janáčka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňme také tradiční dílny pro děti nebo balet. Na to už nemáme čas, ale nemůžeme vynechat epilog s přípitkem.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Balet bude světová premiéra, vřele doporučuji, bude to něco jedinečného, mimořádného. Poprvé uvítáme Národní taneční divadlo z Mannheimu a pět sólistů z celého světa. No a epilog, to začínáme vždycky symfonitou a končíme mládím. Je to zase symbolické, abychom nekončily smutně, ale končili s vírou, že příští rok se festival zase uskuteční. Takže v tom kostelíčku, který je 30, 50 m od rodného domu Leoše Janáčka zaznívá jeho Mládí. Ten kostelík svatého Maxmiliána je naplněn lidmi až po střechu. No a pak si se všemi posluchači a účinkujícími připijeme, jak věřím, na zdar letošního ročníku a na ten ročník, který nás teprve bude čekat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor plný hudby a Vám děkuji za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Mezinárodní festival L. Janáčka oslaví Rok české hudby
04. června 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka odstartoval 30. května a potrvá až do července. Festival připomene 170 let od narození Leoše Janáčka a uctí i další velikány české hudby. Program je jako každý rok našlapaný a zazní jak klasická hudba, tak i jazz za lidové písně. A chybět nebude také například balet nebo tvůrčí dílny pro děti. To je rychlé shrnutí toho, co návštěvníky a posluchače čeká. Další podrobnosti už od ředitele festivalu Jaromíra Javůrka. Dobrý den, po roce, pane řediteli, s tímto tématem po roce.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Děkuji za pozvání a dobrý den Vám i všem těm, kteří se na nás dívají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, Mezinárodní hudební festivaly Leoše Janáčka má svou prestiž. Myslím si, že se nemýlím, že když se vysloví název tohoto festivalu, že každý asi ví, o co se jedná. Jak je to zavazující, když máte takové věhlasné jméno?

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Je to nesmírně zavazující. Na jedné straně tradice přináší určitou výhodu, řekněme i určitou setrvačnost, která posunuje věci dopředu, ale na druhou stranu samozřejmě je to velké očekávání. Tak co letos? Co připravíte pro letošní ročník? Budou nějaké změny? Budou nějaké zajímavosti? Bude něco nového? No a jaké hvězdné obsazení nabídnete posluchačům nejen v Ostravě, ale v celém regionu? Takže ano, je to nesmírně zavazující.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vás navážu, protože vím, a tím jsem Vás dneska i uvítala ve studiu, že zatímco se bavíme o letošním ročníku, tak vy už dva roky dopředu víte alespoň některé hosty, kteří vystoupí. Je to těžké asi pořád přicházet s něčím novým.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Je to těžké. Je to nesmírně těžké. Znamená to mít neustále nějaké nápady, zabývat se tím festivalem nejen přímo v jeho průběhu, nebo nejen v té době přípravy, ale také ve volných chvílích na výletech do krás Beskyd či Jeseníků. Protože samo se to neudělá, prostě ten festival sám nevznikne. A máte pravdu, že někteří umělci a jestliže chceme ty umělce z té evropské světové první ligy, plánují hodně, hodně dopředu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste sám zmínil, že každý rok chystáte nějaké novinky. Já jsem se dočetla, že letos se mění prostředí festivalových koncertů a přibývají programy, které jdou proti zaběhnuté zvyklosti. A mění se i tradiční role vybraných umělců. Například hobojista Vilém Veverka se představí jako moderátor a fotograf.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Ano, já jsem nesmírně rád, že jsme Viléma Veverku získali jako stálého spolupracovníka. Je to vynikající hobojista, to je naprosto jednoznačné. Hobojista, který hraje na předních scénách celého světa, nejen Evropy. No a je to, byť to nevystudoval, ale je vynikajícím fotografem. A právě těch svých cest za uměním nebo s uměním využívají k tomu, aby pořizoval velké a velice kvalitní fotografie. Takže bude mít svou výstavu v naší festivalové kavárně Sádrový ježek na Janáčkově ulici. No a ta role moderátora. Tu jsme vyzkoušeli vloni a mělo to úspěch, tak jsme se domluvili, že letos zase přijede jako moderátor.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už tady padlo, že program je jako každý rok našlapaný. Úvodní koncert 30. května byl věnován ženám.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Úloha žen v umění vždycky byla. To samozřejmě, akorát ne vždy to bylo, řekl bych, rádo viděno. Nicméně letos opravdu zahajovací koncert patřil dvěma vynikajícím umělkyním. Dirigentce Jessice Cottis australsko anglické dirigentce no, ale oficiálně Austrálie vlastně patří pod královskou korunu Velké Británie, takže můžeme říkat britské. No a vynikající z sopranistce Claire Booth. A to bylo i zajímavé, že ona nezpívala, jak to je běžné operní árie, ale zpívala koncertní árie Wolfganga Amadea Mozarta. Takže ten program, který samozřejmě zahajovala symfonie, tak jako každý rok, dostal takový zajímavý rozměr, jak jejími jmény, tedy jmény těch účinkujících umělkyň, tak programem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A zatímco první koncert proběhl v Divadle Antonína Dvořáka, tak v neděli se jazzový koncert s Dashou přesunul do Landek Parku. Já jenom připomínám, že opravdu festival je známý tím, že probíhá na různých místech Moravskoslezského kraje.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Ano, tak jednak nemáme koncertní sály, věřme, že opravdu stavba toho nového, velkolepě pojatého koncertního sálu bude pokračovat podle harmonogramu a že se festival bude moci jednou také přesunout do této nové prostory. Divadlo Antonína Dvořáka, nic hezčího v Ostravě nemáme, byť i toto divadlo je kapacitně omezeno a je omezeno pro nás i velikostí jeviště. Landek od roku 2000 je místem konání jazzových koncertů a lidé si právě oblíbili toto netradiční prostředí, které těm jazzovým večerům svědčí. My jsme z těch podvečerů právě na přání našich posluchačů to přesunuli až na večer, aby ta atmosféra byla opravdu jazzová.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A festival také bude jedním z gratulantů k opavských 800 narozeninám. Čím se představíte?

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: My jsme samozřejmě nabídli jako tradičně velký koncert pro Opavu a opavští přátelé řekli "No, ale my slavíme velké narozeniny. Nechtělo by to přece jenom něco jiného? Něco, co bude víc spjato s tou hudební historií Opavy?". No tak jsme přišli s tím, že uděláme hned dva koncerty v jeden den. Bude to 5. června a na tom večerním vystoupí opavská rodačka Hana Kotková. Ve světovém repertoáru Beethoven, Mozart, Janáček, Smetana. No a odpoledne zazní díla regionálních autorů. Nemám to vymezení regionální rád, protože kdo to je regionální autor? Nicméně kdyby nebylo těchto autorů, nebylo by ani Beethovenů, ani Dvořáků. Takže na odpoledním koncertě v Opavě zazní skladby Josef Schreibera, Arnošta Rychlého a Václava Kálíka, ale ve speciální špičkové interpretaci. A musím říct, že všichni tři umělci, kteří tam vystoupí, se pro tento koncert tyto skladby učili. Neznali je do té doby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je krása. Zmiňujete také to, že několikrát během festivalu zazní pocta Antonínu Dvořákovi na několika koncertech.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Antonín Dvořák je veličinou světové hudby vedle Čajkovského patetické jeho Novosvětská nejhranější romantickou symfonií. No a my jsme si řekli, že na jednom místě v sále Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce uvedeme tři různé komorní koncerty, kde bude znít jenom Dvořákova hudba. Takže zazní jeho smyčcový a klavírní kvartet, potom většina z jeho tvorby pro housle a klavír, kdy se vrátí zase do Ostravy ostravský rodák Jiří Vodička, dnes koncertní mistr České filharmonie. No a na tom třetím koncertě zazní Moravské dvojzpěvy. Takže každý ten koncert bude úplně jiný, ale bude společné jméno Antonína Dvořáka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a vše nejlepší, Leoši, to nemůžeme vynechat. Ten koncert je věnován 170. výročí narození Leoše Janáčka. Ve spolupráci s Českou filharmonií a Nadací Leoše Janáčka.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Bude to velkolepé odpoledne a večer, protože Hukvaldy a Janáček patří k sobě. Je až neuvěřitelné, že z této malé obce Janáček oslovil celý svět. Ano, žil většinu života potom v Brně, ale na stáří, což v jeho případě je takový nedefinovatelný pojem, se chtěl do Hukvald vrátit, proto si tam koupil domek, ve kterém je dnes jeho památník. No ale abych přiblížil ten program. Takže 29. června v sobotu od 15 hodin právě u toho Janáčkova památníku všechny přivítáme lidovými písněmi v podání Horňácké muziky Petra Mičky. Protože koneckonců z folklóru Janáček vycházel a spoustu, spoustu lidových písní zapsal. Potom budeme svědky takového malinkého koncertu Pěveckého sdružení moravských učitelů, které je od svého vzniku spojeno právě s tvorbou Leoše Janáčka a u rodné školy rodného domu zazpívají Moravští učitelé tři Janáčkovy sbory. No a potom volným krokem procházkou Hukvaldskou oborou, kterou měl mistr neskutečně rád a napsal třeba fejeton o Hukvaldských studánkách, které jsou a byly v té Hukvaldské oboře, se dostaneme do amfiteátru, kdy Nicky Spence zazpívá slavný Zápisník zmizelého Leoše Janáčka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňme také tradiční dílny pro děti nebo balet. Na to už nemáme čas, ale nemůžeme vynechat epilog s přípitkem.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: Balet bude světová premiéra, vřele doporučuji, bude to něco jedinečného, mimořádného. Poprvé uvítáme Národní taneční divadlo z Mannheimu a pět sólistů z celého světa. No a epilog, to začínáme vždycky symfonitou a končíme mládím. Je to zase symbolické, abychom nekončily smutně, ale končili s vírou, že příští rok se festival zase uskuteční. Takže v tom kostelíčku, který je 30, 50 m od rodného domu Leoše Janáčka zaznívá jeho Mládí. Ten kostelík svatého Maxmiliána je naplněn lidmi až po střechu. No a pak si se všemi posluchači a účinkujícími připijeme, jak věřím, na zdar letošního ročníku a na ten ročník, který nás teprve bude čekat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor plný hudby a Vám děkuji za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-04-06-2024-17-14