Host dne
- Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska, Festival Včela!!! - 7. a 8. března 2025
- Jan Rokyta, dramaturg, Letošní festivalové Žně startují 29. března
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nový díl pořadu HOST DNE přináší nové téma a také Václava Sciskalu, předsedu včelařského spolku. Dobrý den, vítejte u nás.
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Dobrý den, děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Václave, než se budeme bavit o tradiční akci na Černé louce, která nás čeká 7. a 8. března, tradiční moje otázka bude letos dost medu?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Tak na tuto tradiční akci jsme se strašně těšili celý rok opět, že letos už máme 17. ročníku našeho veletrhu včelařského. A jestli bude dost medu? Na výstavě, určitě bude dost medu. Máme tam spoustu prodejců včelařů, kteří se hlásí, že budou mít medy různých druhů. A jestli budeme mít potom v létě med z vlastních úlů, tak to si řekneme zase někdy až v létě.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O čem ta akce je? Proč ji každoročně pořádáte a jaký je její význam?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Myslím si, že včelaření potřebuje podporu a hlavně podporu u laické veřejnosti. Protože žijeme v překotné době. Příroda se mění, včelky nám umírají, chemizace, a tak dál a tak dál. A my chceme touto akcí přizvat a pozvat široké okolí, nejen včelaře, ale jak říkám i laickou veřejnost, aby přišli se podívat, co to obnáší, jaké nádobíčko k tomu včelaři potřebují. A taky máme tam cyklus úžasných přednášek po oba dva dny přednášky z apiterapie, včelí produkty, zootechnika pro včelaře. Takže si myslíme, že ta akce je už žádaná nejenom vystavovateli, ale hlavně i návštěvníky. A jsme rádi, když slyším někde v Čechách nebo kdekoliv, že už se všichni těší na Ostravu. Ostrava je nejúžasnější včelařský veletrh v České republice.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak si stojí včelařství tady v Moravskoslezském kraji, když už jste zmínil jiné regiony?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: No, tady jsme poměrně dost "převčelení". Máme tady hodně včelařů a je to poplatné i tomu regionu, že tady nejsou takové ty hluboké lesy a tak dál. To, co je třeba na Šumavě a tak. Snaží se včelaři, i když máme poměrně značné úhyny a v posledních letech jsme tady napadení hroznými nemocemi včelími, jako je mor včelího plodu, hniloba včelího plodu. Takže včelaři mají s tím spoustu práce. Veterina má s tím spoustu práce, ale snažíme se přežít. Takže včelaři v Moravskoslezském kraji si drží, co já včelaři asi 40 roků svůj takový zlatý standard.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když jste zmínil ty nemoci a řekl jste, že v poslední době, tak čím jsou ty nemoci spojeny?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Kdybych to věděl, tak to je na Nobelovou cenu. Ale opravdu je to "převčelení", je to migrace velká včelstev mezi sebou jako takových a myslím si, že mi taky trošičku doplácíme na pohraničí, kde prostě Polsko to řeší jinak než u nás a ty včely opravdu migrují. A druhá věc je si myslím taky to, že máme spoustu včelařů, kteří chtějí včelařit a nechtějí nic pro to udělat, takže oni ani tomu moc nerozumí, ale protože si myslí, že to je dobrý byznys, tak se do toho pustí, po čase to nechají toho být, ale už něco zanesou. Nerespektují někdy třeba i ty předpisy, které jsou dané.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Poraďte našim divákům, jak se mají zorientovat v té široké nabídce medu a vybrat si ten kvalitní.
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: No najít si svého včelaře. Opravdu jako jsme zaplaveni medy ze zahraničí. Z Turecka se tady dodává spoustu medu, z Číny a tak dál. Faktem je, že je legislativa, že na té etiketě musí být napsáno země původu. Ale já bych spíš doporučoval našim konzumentům včelích produktů. Přijďte na veletrh, uvidíte, jak medy se prodávají. Najdete si tam třeba toho svého včelaře do budoucna a máte postaráno.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mě by jenom zajímalo, když na těch sklenicích je označení třeba pohankový, luční, lesní. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Toto je spíš zavádějící, protože legislativa říká, že máme med pouze nektarový a med medovicový. Ty přídavná jména, taková lesní a tak dále, co tam přidávají k tomu. To je spíš víceméně na libovůli včelaře. Ale jsou medy, které produkují kytky. Já tomu říkám, to jsou ty nektarové. A potom jsou medy medovicové, které produkují mšice, puklice, zdobnatky, to jsou ty lesní tmavé a ty jsou jiné. Květové medy vám zkrystalizují pokud možno rychle. A ty medovicové vydrží strašně dlouho v tekutém stavu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Děkuji vám za rozhovor a Vám připomínám, že 7. a 8. března na Černé louce proběhne festival Včela. Tak přijďte, jste vítáni.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A teď už vítám ve studiu dramaturga Jana Rokytu a pozveme vás na festival Žně, který propojuje různé umělecké žánry a nabízí jedinečnou kulturní atmosféru. Dobrý den, vítejte u nás.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Dobrý den, děkuji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Festival Hudební žně zahrnuje širokou škálu hudebních žánrů. Jak už tady bylo řečeno, od jazzu přes folk až po elektroniku. Jakým způsobem vybíráte interprety, abyste přinášeli svým návštěvníkům každý rok něco nového?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Snažíme se, aby ty kapely a ti sólisté, umělci, byli relativně nedostupní. To znamená, přinášíme do Ostravy to, co je tady vzácné, co tady běžně není a co má vysokou kvalitu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jedním z letošních účinkujících je Vilém Spilka Quartet, známý svými jazzovými úpravami písní Honzy Nedvěda. Co vás vedlo k zařazení tohoto "tělesa" do programu?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Vilém Spilka je stálicí na naší hudební scéně a myslíme si, že patří na tento festival už jenom tím jeho velkým záběrem v jazzovém žánru, ale i tím, že je sám organizátor. Je to prostě osobnost, kterou jsme na festivalu chtěli mít.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Hudební žně probíhají ve zrekonstruovaném Pokladu, který tím pádem nabízí spoustu scén a můžou se odehrávat v jeden čas na několika místech různé koncerty nebo vystoupení. Tak osvědčilo se vám to pořádat Žně v Pokladu?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Určitě se nám to osvědčilo. Máme dva krásné sály, ve kterých probíhá ten hlavní program, to je divadelní a společenský sál a máme ten program uzpůsoben tak, aby diváci o nic nepřišli. To znamená, že koncerty na sebe navazují, nepřekrývají se a návštěvníci mohou všechny koncerty zažít bez toho, že by o něco přišli. Osvědčil se nám ten model být v Pokladu, který je krásně rekonstruovaný, ale změnili jsme po dvou zkušenostech z minulých dvou let datum a to, že jsme se ze začátku června přesunuli festival na konec března.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My jsme se před začátkem natáčení bavili jakého důvodu. Tak já jenom doplním, že v červnu bývá napříč městem spoustu akcích od školních přes městské, takže asi možná lépe pořádat Žně v březnu, kvůli návštěvnosti.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Přesně tak, je to sice paradox, že budeme budeme mít Žně na konci března, ale je to každopádně lepší pro návštěvnost. Nebo toto si aspoň od toho nového data slibujeme.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A proč by nemohly být hudební Žně někdy v březnu?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Přesně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak reagujete na posluchače, na návštěvníky, berete v potaz také jejich zpětnou vazbu?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Určitě bereme v potaz jejich zpětnou vazbu a snažíme se nějakým způsobem i zpětnou vazbu zakomponovat do dalšího ročníku s tím, že si pěstujeme artové publikum. Chceme, aby k nám chodili i lidé, kteří k nám třeba během sezony na jiné koncerty nechodí. A abychom si vypěstovali úplně novou skupinu, která je velmi náročná, protože opravdu má ráda artovou muziku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ano, už se také objevují nové talenty. Je to těžké hledat nové talenty a nové hudební talenty.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Myslím si, že to není těžké. Jde jenom o tu odvahu dát jim opravdu šanci. Zrovna z tohoto nadcházejícího ročníku bych zmínil slovenskou jazzovou zpěvačku Lauru Wang, na kterou se já osobně velmi těším, protože je to veliký, veliký talent a mám ten dojem, že v České republice jí ještě málokdo zná.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Přidejte ještě další interprety, na které se vy osobně třeba těšíte.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Já jsem úplně prapůvodně florista, takže na začátku zmíním slovenského zpěváka, muzikanta, ale také televizního moderátora Štefana Štěce, který přijede se svou kapelou Fajta. To je v podstatě taková fúze folklóru a world music by se dalo říct. Určitě zmíním také Clarinet Factory, protože to je klasické uskupení, klarinetistů, které je známé po celé Evropě a mám ten dojem, že v Ostravě koncertují opravdu velmi, velmi zřídka, takže se na ně moc těším.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě na závěr připomenout, kdy a kde se Hudební Žně konají?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Hudební Žně se konají v sobotu 29. března v prostorách Domu kultury Poklad v Ostravě Porubě a srdečně na něj zveme všechny posluchače, kteří si chtějí poslechnout svou kapelu, ale chtějí se také dozvědět něco o nadcházejících hudebních talentech.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já se připojuji, držím palce a těch návštěvníků máte co nejvíce a jste i jako pořadatelé velmi spokojeni. Děkuji vám za rozhovor a vám za pozornost.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Moc děkuji.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nový díl pořadu HOST DNE přináší nové téma a také Václava Sciskalu, předsedu včelařského spolku. Dobrý den, vítejte u nás.
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Dobrý den, děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Václave, než se budeme bavit o tradiční akci na Černé louce, která nás čeká 7. a 8. března, tradiční moje otázka bude letos dost medu?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Tak na tuto tradiční akci jsme se strašně těšili celý rok opět, že letos už máme 17. ročníku našeho veletrhu včelařského. A jestli bude dost medu? Na výstavě, určitě bude dost medu. Máme tam spoustu prodejců včelařů, kteří se hlásí, že budou mít medy různých druhů. A jestli budeme mít potom v létě med z vlastních úlů, tak to si řekneme zase někdy až v létě.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O čem ta akce je? Proč ji každoročně pořádáte a jaký je její význam?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Myslím si, že včelaření potřebuje podporu a hlavně podporu u laické veřejnosti. Protože žijeme v překotné době. Příroda se mění, včelky nám umírají, chemizace, a tak dál a tak dál. A my chceme touto akcí přizvat a pozvat široké okolí, nejen včelaře, ale jak říkám i laickou veřejnost, aby přišli se podívat, co to obnáší, jaké nádobíčko k tomu včelaři potřebují. A taky máme tam cyklus úžasných přednášek po oba dva dny přednášky z apiterapie, včelí produkty, zootechnika pro včelaře. Takže si myslíme, že ta akce je už žádaná nejenom vystavovateli, ale hlavně i návštěvníky. A jsme rádi, když slyším někde v Čechách nebo kdekoliv, že už se všichni těší na Ostravu. Ostrava je nejúžasnější včelařský veletrh v České republice.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak si stojí včelařství tady v Moravskoslezském kraji, když už jste zmínil jiné regiony?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: No, tady jsme poměrně dost "převčelení". Máme tady hodně včelařů a je to poplatné i tomu regionu, že tady nejsou takové ty hluboké lesy a tak dál. To, co je třeba na Šumavě a tak. Snaží se včelaři, i když máme poměrně značné úhyny a v posledních letech jsme tady napadení hroznými nemocemi včelími, jako je mor včelího plodu, hniloba včelího plodu. Takže včelaři mají s tím spoustu práce. Veterina má s tím spoustu práce, ale snažíme se přežít. Takže včelaři v Moravskoslezském kraji si drží, co já včelaři asi 40 roků svůj takový zlatý standard.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když jste zmínil ty nemoci a řekl jste, že v poslední době, tak čím jsou ty nemoci spojeny?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Kdybych to věděl, tak to je na Nobelovou cenu. Ale opravdu je to "převčelení", je to migrace velká včelstev mezi sebou jako takových a myslím si, že mi taky trošičku doplácíme na pohraničí, kde prostě Polsko to řeší jinak než u nás a ty včely opravdu migrují. A druhá věc je si myslím taky to, že máme spoustu včelařů, kteří chtějí včelařit a nechtějí nic pro to udělat, takže oni ani tomu moc nerozumí, ale protože si myslí, že to je dobrý byznys, tak se do toho pustí, po čase to nechají toho být, ale už něco zanesou. Nerespektují někdy třeba i ty předpisy, které jsou dané.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Poraďte našim divákům, jak se mají zorientovat v té široké nabídce medu a vybrat si ten kvalitní.
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: No najít si svého včelaře. Opravdu jako jsme zaplaveni medy ze zahraničí. Z Turecka se tady dodává spoustu medu, z Číny a tak dál. Faktem je, že je legislativa, že na té etiketě musí být napsáno země původu. Ale já bych spíš doporučoval našim konzumentům včelích produktů. Přijďte na veletrh, uvidíte, jak medy se prodávají. Najdete si tam třeba toho svého včelaře do budoucna a máte postaráno.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mě by jenom zajímalo, když na těch sklenicích je označení třeba pohankový, luční, lesní. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska: Toto je spíš zavádějící, protože legislativa říká, že máme med pouze nektarový a med medovicový. Ty přídavná jména, taková lesní a tak dále, co tam přidávají k tomu. To je spíš víceméně na libovůli včelaře. Ale jsou medy, které produkují kytky. Já tomu říkám, to jsou ty nektarové. A potom jsou medy medovicové, které produkují mšice, puklice, zdobnatky, to jsou ty lesní tmavé a ty jsou jiné. Květové medy vám zkrystalizují pokud možno rychle. A ty medovicové vydrží strašně dlouho v tekutém stavu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Děkuji vám za rozhovor a Vám připomínám, že 7. a 8. března na Černé louce proběhne festival Včela. Tak přijďte, jste vítáni.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A teď už vítám ve studiu dramaturga Jana Rokytu a pozveme vás na festival Žně, který propojuje různé umělecké žánry a nabízí jedinečnou kulturní atmosféru. Dobrý den, vítejte u nás.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Dobrý den, děkuji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Festival Hudební žně zahrnuje širokou škálu hudebních žánrů. Jak už tady bylo řečeno, od jazzu přes folk až po elektroniku. Jakým způsobem vybíráte interprety, abyste přinášeli svým návštěvníkům každý rok něco nového?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Snažíme se, aby ty kapely a ti sólisté, umělci, byli relativně nedostupní. To znamená, přinášíme do Ostravy to, co je tady vzácné, co tady běžně není a co má vysokou kvalitu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jedním z letošních účinkujících je Vilém Spilka Quartet, známý svými jazzovými úpravami písní Honzy Nedvěda. Co vás vedlo k zařazení tohoto "tělesa" do programu?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Vilém Spilka je stálicí na naší hudební scéně a myslíme si, že patří na tento festival už jenom tím jeho velkým záběrem v jazzovém žánru, ale i tím, že je sám organizátor. Je to prostě osobnost, kterou jsme na festivalu chtěli mít.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Hudební žně probíhají ve zrekonstruovaném Pokladu, který tím pádem nabízí spoustu scén a můžou se odehrávat v jeden čas na několika místech různé koncerty nebo vystoupení. Tak osvědčilo se vám to pořádat Žně v Pokladu?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Určitě se nám to osvědčilo. Máme dva krásné sály, ve kterých probíhá ten hlavní program, to je divadelní a společenský sál a máme ten program uzpůsoben tak, aby diváci o nic nepřišli. To znamená, že koncerty na sebe navazují, nepřekrývají se a návštěvníci mohou všechny koncerty zažít bez toho, že by o něco přišli. Osvědčil se nám ten model být v Pokladu, který je krásně rekonstruovaný, ale změnili jsme po dvou zkušenostech z minulých dvou let datum a to, že jsme se ze začátku června přesunuli festival na konec března.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My jsme se před začátkem natáčení bavili jakého důvodu. Tak já jenom doplním, že v červnu bývá napříč městem spoustu akcích od školních přes městské, takže asi možná lépe pořádat Žně v březnu, kvůli návštěvnosti.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Přesně tak, je to sice paradox, že budeme budeme mít Žně na konci března, ale je to každopádně lepší pro návštěvnost. Nebo toto si aspoň od toho nového data slibujeme.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A proč by nemohly být hudební Žně někdy v březnu?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Přesně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak reagujete na posluchače, na návštěvníky, berete v potaz také jejich zpětnou vazbu?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Určitě bereme v potaz jejich zpětnou vazbu a snažíme se nějakým způsobem i zpětnou vazbu zakomponovat do dalšího ročníku s tím, že si pěstujeme artové publikum. Chceme, aby k nám chodili i lidé, kteří k nám třeba během sezony na jiné koncerty nechodí. A abychom si vypěstovali úplně novou skupinu, která je velmi náročná, protože opravdu má ráda artovou muziku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ano, už se také objevují nové talenty. Je to těžké hledat nové talenty a nové hudební talenty.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Myslím si, že to není těžké. Jde jenom o tu odvahu dát jim opravdu šanci. Zrovna z tohoto nadcházejícího ročníku bych zmínil slovenskou jazzovou zpěvačku Lauru Wang, na kterou se já osobně velmi těším, protože je to veliký, veliký talent a mám ten dojem, že v České republice jí ještě málokdo zná.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Přidejte ještě další interprety, na které se vy osobně třeba těšíte.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Já jsem úplně prapůvodně florista, takže na začátku zmíním slovenského zpěváka, muzikanta, ale také televizního moderátora Štefana Štěce, který přijede se svou kapelou Fajta. To je v podstatě taková fúze folklóru a world music by se dalo říct. Určitě zmíním také Clarinet Factory, protože to je klasické uskupení, klarinetistů, které je známé po celé Evropě a mám ten dojem, že v Ostravě koncertují opravdu velmi, velmi zřídka, takže se na ně moc těším.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě na závěr připomenout, kdy a kde se Hudební Žně konají?
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Hudební Žně se konají v sobotu 29. března v prostorách Domu kultury Poklad v Ostravě Porubě a srdečně na něj zveme všechny posluchače, kteří si chtějí poslechnout svou kapelu, ale chtějí se také dozvědět něco o nadcházejících hudebních talentech.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já se připojuji, držím palce a těch návštěvníků máte co nejvíce a jste i jako pořadatelé velmi spokojeni. Děkuji vám za rozhovor a vám za pozornost.
Jan Rokyta, dramaturg festivalu Hudební Žně: Moc děkuji.
Redakčně upraveno / zkráceno.