Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: V heřmanické věznici šijí panenky pro děti v nemocnicích

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vítejte u sledování pořadu HOST DNE, tentokrát s krásným tématem. S Evou Pastuškovou, prezidentkou sdružení Panenka dětem, si budeme povídat o projektu, který je zaměřený na pomoc dětem v nemocnicích. Panenky totiž mimo jiné používají lékaři například pro vysvětlení zákroků. Evičko, vítejte u nás!

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy osobně na dětských odděleních v nemocnicích panenky rozdáváte. Já jenom doplním, že panenka je vyrobená z látky, čistě bílá, naplněna stříží a děti si ji mohou podle vlastní fantazie dozdobit. Kolik jste jich už za ta léta, co projekt běží v nemocnicích, rozdala?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: To už je od roku 2000, to snad ani nejde spočítat, ale já tak počítám, že to bude kolem 90 tisíc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je obrovské číslo. Devadesáti tisícům dětí udělala panenka radost. Aby naši diváci věděli, jak to tedy funguje, Vy rozdáváte dětem panenky, které jsou čistě bílé, a jak jsem řekla, oni si je dozdobují a častokrát i lékaři je využijí k tomu, aby na té panence dětem vysvětlili, co se s nimi bude dít nebo dělo. Je to tak?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Ano, je to přesně tak. Děti si už o tu panenku říkají samy. Už nemusíme ani volat, jestli potřebují nemocnice panenky nebo nepotřebují. Ty nemocnice i děti si řeknou samy, nemocnice volají o ty panenky. To dítě dostává něco jako hračku, ale zároveň je to potřebné. Je to edukační pomůcka i pro lékaře, pro sestřičky, pro herní terapeutky, které s nimi během hospitalizace probírají, co se bude s panenkou dít a co se bude dít s dítětem a tím to dítě uklidní. To dítě se uklidní, začne si na panenku malovat, má ji jako polštářek. Takže já si myslím, že jak říkají primáři dětských oddělení, je to velice cenná pomůcka, i když úplně jednoduchá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zajímavostí celého toho projektu je, že ty panenky šijí vězňové v heřmanické věznici. Jak jste se dopracovala k té spolupráci?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Toto šijí odsouzení v rámci resocializace a už nejen v Heřmanice věznici, ale i v ženské věznici v Opavě, ve vazební věznici v Ostravě a dokonce i v mužské věznici v Karviné. Když na to přišlo, to bylo v roku 2002, kdy jsme dělali jednu velkou akci taky pro dětí a moje kamarádka tam přivedla ředitele věznice právě z Heřmanic tehdejšího a on mi řekl: "Proč by nemohli šít odsouzení panenky?". Já jsem se teda zhrozila, odsouzení panenky. Víte, vězení je vězení. On mi říkal: "Neberte to špatně, pojďte se podívat, uvidíte. Pak se rozhodnete." Jenomže to rozhodnutí bylo hlavně na lékařích, protože panenky, ať je to jak chce, jdou do nemocnice. Musí být čisté, nesmí být ušmudlané, nesmí být nehygienické a to jsem měla největší strach. Ale v nemocnici jsem se setkala s velkým ohlasem. Prý "Běžte do toho! To je supr nápad, to je perfektní." Takže jsem navštívila heřmanickou věznici, byla jsem se podívat do dílny, kde panenky odsouzení šili. Všechno bylo čisté, měli tam umývadlo, ručníky, mýdla, všechno tak, aby měli čisté ruce, aby okolí bylo čisté. Ta panenka byla opravdu čistá, v čistém prostředí šitá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to ruční práce, čili každá panenka je originál a ten originál si ještě originálně dozdobí i děti, ale častokrát je dětem předáváte s nějakou známou osobností. A ty panenky, které zdobí osobnosti, máte tady ve studiu, tak okomentujte některé z nich nebo ukažte divákům.

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Ano, je to tak, že aby měly děti větší radost, aby jim to v nemocnici rychleji ubíhalo a bylo to pro ně velké překvapení, tak jsem si říkala, že vždy, když je nějaká známá osobnost v Ostravě, tak ji poprosím, jestli by byla hodná, hodný a šla za dětmi do nemocnice. Rozdala s námi dárečky a malovala s nimi panenky a povídali si. Tady je třeba panenka Romana Zacha, kterého děti milují zrovna ze ZOO, který si ji vymaloval. Vymaloval ji moc krásně, barevnou, a byl z toho úplně nadšený, že se mu to povedlo a že panenky dělají takovou velkou radost. Jsou to kluci, protože někdy se nám stávalo, že když jsme rozdávali panenky, nějaky chlapec říkal: "No ale ja jsem kluk a nechci panenku.", já říkám: "Tak dostaneš panáčka." Tak to ano. Takže jsme to trochu dětem rozdělili, že je panáček a panence jsme dali mašličku. Ano, toto je panenka Denisky Nesvačilové. Děti kolikrát zapomínají namalovat botičky. Tak jsme řekli ještě odsouzeným, ať došijí botičky, dají mašličky ať je panenka hezčí. Jiná pro děti. Takže teď už je to dobrý, protože kluci mají kluky, holky mají holky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste se také pustily do dražeb. Některé panenky známých osobností jdou do dražby a výtěžek z těch peněz jde opět na pomoc dětem.

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Ano, samozřejmě, protože my už dražíme s tím, komu dáme ty penízky. My se vždy poradíme. Dražili jsme panenky pana Viktora Preisse, pana Jiřího Menzela a výtěžek z toho jsme dali na dětskou hematoonkologii. Potom ještě jednu panenku a ta byla hodně vzácná. Tu nám namaloval Sir Roger Moore, James Bond, který přijel na mé pozvání do Prahy a byl opravdu skromný, fantastický. Vůbec nic nechtěl. Jenom ubytovat, ani na letenku, nic. Prostě byl úžasný. Byl s námi v nemocnici, pomaloval panenku, tak tu jsme taky vydražili. A ty penízky jsme tenkrát taky dali na tu dětskou onkologii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bavíme se o spolupráci s nemocnicemi, se kterými v Moravskoslezském kraji Váš projekt spolupracuje?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: V této chvílí spolupracuje s nemocnicí ve Frýdku-Místku, v Třinci, v Havířově, Ostravě Vítkovicích a Městské nemocnici Ostrava. Museli jsme to trochu zkrátit o nemocnice, i když je mi to strašně líto, ale kvůli okolnostem nám ubyli sponzoři a prakticky nám zbyl jenom jeden.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To jsem se také chtěla zeptat, protože jedna strana je: ano, pomoc, hotové panenky, ale ty panenky se musí ušít z nějakého materiálu, není to vždy jenom zbytek látek a něčím naplnit. Jak si s tím poradíte? Zbyl vám jeden sponzor, čili se nabízí taková výzva pro naše diváky, že pakliže by chtěli přispět, mohou Vás kontaktovat přes Vaše webové stránky Panenka dětem, zapsaný spolek. Když nemáte nebo máte málo peněz, jak si s tím poradíte?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Právě že nedostávají nemocnice, dětská oddělení, takové množství panenek, jaké by měli dostávat. Nikdo v ČR nevyrábí bílou látku a ta je u téhle panenky podstatná, protože ve věznicích vyrábějí i hračky, ale to může být ze zbytků barevných látek a to je jednodušší. Některá firma nám třeba dá barevné látky, ale s bílou látkou je to velice složité, protože to musí být bavlna. Nemůže to být žádná jiná látka, takže šetříme, kde se dá a máme toho jediného sponzora, takže ty finance opravdu využíváme víceméně hodně na ty látky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My se tady bavíme o panenkách, které pomáhají dětem. Mi teď napadá otázka co senioři? Ti se také častokrát cítí možná osamocení, nebo je třeba jim vysvětlit nějaký zákrok? Neuvažovala jste jít i touto cestou?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Ne, nikdy, protože mi se zdálo, že panenka je pro děti. Nedokážu si představit, jak by to fungovalo u seniorů. Nám jednou nabídli senioři, že by nám je šily, ty panenky. Ale víte, jak je to. Babičky už dobře nevidí, mají brýle, ono to bylo takové... A trvalo to hodně delší dobu, než když to dělají ti vězni, kteří jsou nadšení, úplně plní elánu, kteří našijí, já nevím, během měsíce skoro 250 panenek. Tam by to prostě takhle nešlo. Je to sice krásné, senioři by mohli něco takového dělat, ale prostě je to na dlouho. Já těch panenek, jelikož mám ty nemocnice, potřebuji opravdu hodně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik v jednom zátahu dovezete panenek? Je to vždy o tom, o kolik si nemocnice řekne?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Vždy každé nemocnici se snažím dávat 100 panenek tak, aby měli na měsíc. Záleží podle počtu těch pacientů na těch odděleních, kolik se jich během toho měsíce vystřídá. Někdy hodně a volají za měsíc. Někdy je méně dětí v nemocnici, tak volají třeba za měsíc a půl, ale volají si už samy. Oni jsou už tak zvyklí, že dle potřeby pošlou buďto mailem, anebo telefonickou zprávu "Potřebujeme panenky".

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Evičko, já Vám děkuji za rozhovor a vám, vážení diváci, kteří chcete pomoct, zkuste pohledat po internetu a najít si zapsaný spolek Panenky dětem. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: V heřmanické věznici šijí panenky pro děti v nemocnicích
05. září 2023, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vítejte u sledování pořadu HOST DNE, tentokrát s krásným tématem. S Evou Pastuškovou, prezidentkou sdružení Panenka dětem, si budeme povídat o projektu, který je zaměřený na pomoc dětem v nemocnicích. Panenky totiž mimo jiné používají lékaři například pro vysvětlení zákroků. Evičko, vítejte u nás!

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy osobně na dětských odděleních v nemocnicích panenky rozdáváte. Já jenom doplním, že panenka je vyrobená z látky, čistě bílá, naplněna stříží a děti si ji mohou podle vlastní fantazie dozdobit. Kolik jste jich už za ta léta, co projekt běží v nemocnicích, rozdala?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: To už je od roku 2000, to snad ani nejde spočítat, ale já tak počítám, že to bude kolem 90 tisíc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je obrovské číslo. Devadesáti tisícům dětí udělala panenka radost. Aby naši diváci věděli, jak to tedy funguje, Vy rozdáváte dětem panenky, které jsou čistě bílé, a jak jsem řekla, oni si je dozdobují a častokrát i lékaři je využijí k tomu, aby na té panence dětem vysvětlili, co se s nimi bude dít nebo dělo. Je to tak?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Ano, je to přesně tak. Děti si už o tu panenku říkají samy. Už nemusíme ani volat, jestli potřebují nemocnice panenky nebo nepotřebují. Ty nemocnice i děti si řeknou samy, nemocnice volají o ty panenky. To dítě dostává něco jako hračku, ale zároveň je to potřebné. Je to edukační pomůcka i pro lékaře, pro sestřičky, pro herní terapeutky, které s nimi během hospitalizace probírají, co se bude s panenkou dít a co se bude dít s dítětem a tím to dítě uklidní. To dítě se uklidní, začne si na panenku malovat, má ji jako polštářek. Takže já si myslím, že jak říkají primáři dětských oddělení, je to velice cenná pomůcka, i když úplně jednoduchá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zajímavostí celého toho projektu je, že ty panenky šijí vězňové v heřmanické věznici. Jak jste se dopracovala k té spolupráci?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Toto šijí odsouzení v rámci resocializace a už nejen v Heřmanice věznici, ale i v ženské věznici v Opavě, ve vazební věznici v Ostravě a dokonce i v mužské věznici v Karviné. Když na to přišlo, to bylo v roku 2002, kdy jsme dělali jednu velkou akci taky pro dětí a moje kamarádka tam přivedla ředitele věznice právě z Heřmanic tehdejšího a on mi řekl: "Proč by nemohli šít odsouzení panenky?". Já jsem se teda zhrozila, odsouzení panenky. Víte, vězení je vězení. On mi říkal: "Neberte to špatně, pojďte se podívat, uvidíte. Pak se rozhodnete." Jenomže to rozhodnutí bylo hlavně na lékařích, protože panenky, ať je to jak chce, jdou do nemocnice. Musí být čisté, nesmí být ušmudlané, nesmí být nehygienické a to jsem měla největší strach. Ale v nemocnici jsem se setkala s velkým ohlasem. Prý "Běžte do toho! To je supr nápad, to je perfektní." Takže jsem navštívila heřmanickou věznici, byla jsem se podívat do dílny, kde panenky odsouzení šili. Všechno bylo čisté, měli tam umývadlo, ručníky, mýdla, všechno tak, aby měli čisté ruce, aby okolí bylo čisté. Ta panenka byla opravdu čistá, v čistém prostředí šitá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to ruční práce, čili každá panenka je originál a ten originál si ještě originálně dozdobí i děti, ale častokrát je dětem předáváte s nějakou známou osobností. A ty panenky, které zdobí osobnosti, máte tady ve studiu, tak okomentujte některé z nich nebo ukažte divákům.

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Ano, je to tak, že aby měly děti větší radost, aby jim to v nemocnici rychleji ubíhalo a bylo to pro ně velké překvapení, tak jsem si říkala, že vždy, když je nějaká známá osobnost v Ostravě, tak ji poprosím, jestli by byla hodná, hodný a šla za dětmi do nemocnice. Rozdala s námi dárečky a malovala s nimi panenky a povídali si. Tady je třeba panenka Romana Zacha, kterého děti milují zrovna ze ZOO, který si ji vymaloval. Vymaloval ji moc krásně, barevnou, a byl z toho úplně nadšený, že se mu to povedlo a že panenky dělají takovou velkou radost. Jsou to kluci, protože někdy se nám stávalo, že když jsme rozdávali panenky, nějaky chlapec říkal: "No ale ja jsem kluk a nechci panenku.", já říkám: "Tak dostaneš panáčka." Tak to ano. Takže jsme to trochu dětem rozdělili, že je panáček a panence jsme dali mašličku. Ano, toto je panenka Denisky Nesvačilové. Děti kolikrát zapomínají namalovat botičky. Tak jsme řekli ještě odsouzeným, ať došijí botičky, dají mašličky ať je panenka hezčí. Jiná pro děti. Takže teď už je to dobrý, protože kluci mají kluky, holky mají holky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste se také pustily do dražeb. Některé panenky známých osobností jdou do dražby a výtěžek z těch peněz jde opět na pomoc dětem.

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Ano, samozřejmě, protože my už dražíme s tím, komu dáme ty penízky. My se vždy poradíme. Dražili jsme panenky pana Viktora Preisse, pana Jiřího Menzela a výtěžek z toho jsme dali na dětskou hematoonkologii. Potom ještě jednu panenku a ta byla hodně vzácná. Tu nám namaloval Sir Roger Moore, James Bond, který přijel na mé pozvání do Prahy a byl opravdu skromný, fantastický. Vůbec nic nechtěl. Jenom ubytovat, ani na letenku, nic. Prostě byl úžasný. Byl s námi v nemocnici, pomaloval panenku, tak tu jsme taky vydražili. A ty penízky jsme tenkrát taky dali na tu dětskou onkologii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bavíme se o spolupráci s nemocnicemi, se kterými v Moravskoslezském kraji Váš projekt spolupracuje?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: V této chvílí spolupracuje s nemocnicí ve Frýdku-Místku, v Třinci, v Havířově, Ostravě Vítkovicích a Městské nemocnici Ostrava. Museli jsme to trochu zkrátit o nemocnice, i když je mi to strašně líto, ale kvůli okolnostem nám ubyli sponzoři a prakticky nám zbyl jenom jeden.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To jsem se také chtěla zeptat, protože jedna strana je: ano, pomoc, hotové panenky, ale ty panenky se musí ušít z nějakého materiálu, není to vždy jenom zbytek látek a něčím naplnit. Jak si s tím poradíte? Zbyl vám jeden sponzor, čili se nabízí taková výzva pro naše diváky, že pakliže by chtěli přispět, mohou Vás kontaktovat přes Vaše webové stránky Panenka dětem, zapsaný spolek. Když nemáte nebo máte málo peněz, jak si s tím poradíte?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Právě že nedostávají nemocnice, dětská oddělení, takové množství panenek, jaké by měli dostávat. Nikdo v ČR nevyrábí bílou látku a ta je u téhle panenky podstatná, protože ve věznicích vyrábějí i hračky, ale to může být ze zbytků barevných látek a to je jednodušší. Některá firma nám třeba dá barevné látky, ale s bílou látkou je to velice složité, protože to musí být bavlna. Nemůže to být žádná jiná látka, takže šetříme, kde se dá a máme toho jediného sponzora, takže ty finance opravdu využíváme víceméně hodně na ty látky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My se tady bavíme o panenkách, které pomáhají dětem. Mi teď napadá otázka co senioři? Ti se také častokrát cítí možná osamocení, nebo je třeba jim vysvětlit nějaký zákrok? Neuvažovala jste jít i touto cestou?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Ne, nikdy, protože mi se zdálo, že panenka je pro děti. Nedokážu si představit, jak by to fungovalo u seniorů. Nám jednou nabídli senioři, že by nám je šily, ty panenky. Ale víte, jak je to. Babičky už dobře nevidí, mají brýle, ono to bylo takové... A trvalo to hodně delší dobu, než když to dělají ti vězni, kteří jsou nadšení, úplně plní elánu, kteří našijí, já nevím, během měsíce skoro 250 panenek. Tam by to prostě takhle nešlo. Je to sice krásné, senioři by mohli něco takového dělat, ale prostě je to na dlouho. Já těch panenek, jelikož mám ty nemocnice, potřebuji opravdu hodně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik v jednom zátahu dovezete panenek? Je to vždy o tom, o kolik si nemocnice řekne?

Eva Pastušková, prezidentka sdružení Panenka dětem: Vždy každé nemocnici se snažím dávat 100 panenek tak, aby měli na měsíc. Záleží podle počtu těch pacientů na těch odděleních, kolik se jich během toho měsíce vystřídá. Někdy hodně a volají za měsíc. Někdy je méně dětí v nemocnici, tak volají třeba za měsíc a půl, ale volají si už samy. Oni jsou už tak zvyklí, že dle potřeby pošlou buďto mailem, anebo telefonickou zprávu "Potřebujeme panenky".

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Evičko, já Vám děkuji za rozhovor a vám, vážení diváci, kteří chcete pomoct, zkuste pohledat po internetu a najít si zapsaný spolek Panenky dětem. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-05-09-2023-17-14