Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Gabriela Hřebačková (Nestraníci), starostka Českého Těšína

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná už za rok budou lidé v Českém Těšíně využívat nový dopravní terminál. Dvě stavby Českého Těšína byly oceněny. Rekonstrukce kostela ve městě pokračuje. Na to a další témata se budu ptát Gabriely Hřebačkové, starostky Českého Těšína. Dobrý den, paní starostko, vítejte.

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Dobrý den Vám i všem u televizních obrazovek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, televize Polar před pár dny informovala, že na stavbě dopravního terminálu se pilně pracuje, teď už se rýsuje parkoviště i čekárna. Je pravda, že celá ta stavba by mohla být do roka hotová?

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Přesně tak, jsme neskutečně rádi, že firma, která nejenom finančně, ale logisticky náročnou stavbu zvládá velmi bravurně. Předpokládané ukončení stavby je září roku 2022. Jak říkám, držme si vzájemně palce, protože jestliže všechno půjde tak, jak doposud, zhotovitel přislíbil, že je možné, že se to povede i dřív. Takže já věřím, že se všechno povede a občané města Českého Těšína, ale nejenom občané, kteří zde bydlí, ale kteří využívají Český Těšín jako důležitý komunikační uzel se v roce 2022 dočkají nádherného dopravního terminálu, který odpovídá požadavkům třetího tisíciletí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to aktuálně vypadá s rekonstrukcí kostela a proč se město pustilo do oprav a rekonstrukce?

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Tady bych chtěla zdůraznit, že mi de facto pomáháme finančním příspěvkem za město, protože je tam více donátorů. Významným donátorem jsou samozřejmě dotace, rovněž Moravskoslezský kraj a v neposlední řadě i věřící, kteří samozřejmě na pravidelných sbírkách taky přispívají na opravu kostela v Masarykově Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Je třeba si uvědomit, a to je vysvětlení, proč město pomáhá na nákladných rekonstrukcí. Je to objekt, který je z roku 1894, je to kulturní památka, kde jakýkoliv zásah je velmi finančně náročný. Všechno se dělá ve spolupráci s památkáři. Tak, jak je samozřejmé, že řada dotací je podmíněna tím, aby kostel tu dotaci dostal, musí tam být spoluúčast města. To je jedna část vysvětlení, proč město pomáhá. Ale mnohem důležitější úlohu, kde já osobně vnímám je, že je potřeba v tom městě zachovat důležité architektonické skvosty pro nastupující generaci. Víme, že nebýt odkazu našich předků, nikdo z nás v naší republice by nemohl obdivovat hrady, zámky, jiné kulturní památky a stejně tak to vnímáme i ve vztahu ke kostelu. Proto takhle odkazujeme nejenom na duchovní, významný duchovní svatostánek, ale především i kulturní odkaz pro generace, která přijde po nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Patnáctý ročník Moravskoslezské stavby roku byl pro Český Těšín velmi úspěšný. Dvě stavby získaly ocenění, je to sportovní hala a Muzeum Těšínska, které získalo hlavní cenu. Tak co na to paní starostku říkáte, že zrovna dvě ceny putovaly právě k vám do Českého Těšína?

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Já to malinko poopravím, protože kdybych měla mluvit ústy matematika bylo to celkem čtyři stavby. Možná pro posluchače a diváky, kteří nejsou v obraze vysvětlím, že za město jsme nominovali sportovní halu, která byla vybudována v roce 2019, ale do užitku spadla v roce 2020. My jsme tuto stavbu vyhlásili do kategorie "Občanská vybavenost novostaveb". Musím říct, že při slavnostním vyhlašování, když jsem viděla všechny stavby, které v regionu Moravskoslezského kraje byly vybudovány, v duchu jsem si říkala, ta konkurence je opravdu těžká. Navíc ještě na doplnění ve stejné kategorii startovala i sportovní tělocvična gymnázia Božka, která rovněž patří mezi nádherná architektonická díla, která byla v krátké době v našem městě vybudována. Proto první místo za sportovní halu bylo obrovským štěstím, když si uvědomím, že i naše město bylo stoprocentním investorem. Ta další stavba, která získala ocenění, bylo v kategorii "Občanská vybavenost rekonstrukce", kde s příspěvková organizace Moravskoslezského kraje Muzeum Těšínska získá první místo. Muzeum Těšína se stala také i absolutním vítězem ve všech vyhlášených kategoriích, kde získalo vůbec nejvyšší cenu, cenu Grand Prix. Takže to byla obrovská radost. No a čtvrtého, o které jsem vzpomínala to ocenění, které také s Českým Těšínem souvisí, bylo první místo v kategorii "Dopravní stavba", kde optimalizaci trati Český Těšín -Dětmarovice získala rovněž první místo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, vraťme se do roku 2021. Jaký byl pohledem starostky? Velmi krátce.

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Často když takhle bilancuje máme tendenci říct: "byl dobrý, byl špatný". Já bych možná použila přídavné jméno "byl jiný". Chtě nechtě musí umínit tady i tu pandemii, která chtě nechtě některé stavby nám zkomplikovala, museli jsme na ně reagovat. Nicméně z hlediska investic rádi, že se zahájily tři významné investiční akce, které budou spadat i do roku 2022. Je to již zmiňovaný dopravní terminál, rekonstrukce ulici Nádražní a velká rekonstrukce mateřské školy na ulici Hrabinská, kde probíhá kompletní rekonstrukce všech pavilonů. Rok 2021 taky ukázal to, co vždycky deklarujeme, že město Český Těšín je městem, které dbá na život seniorů, hendikepovaných lidí, lidí, kteří potřebují pomoc a i ta pandemie ukázala, že přestože rok 2021 byl v mnoha řadách komplikovaný, díky sociálním službám se to podařilo zvládnout. Ale bylo zde i mnoho pozitivního. Již zmiňovaná ocenění stavby Moravskoslezského kraje. Byli jsme rádi, že řada kulturních akcí se mohla uskutečnit, ať už to byl benefiční koncert, ať už to byl dobový jarmark, ať už to byly akce Burčáko-braní, které jsme dělali pro občany. Samozřejmě nás mrzí, že ta typická akce svátek Tří bratří již podruhé musela být přesunuta na rok 2022. Ale myslím si, že v tom globálu můžeme být z pohledu města spokojení, že ten rok 2021, když budeme zpětně bilancovat, tak řekneme: "nebyl až tak špatný, byl jiný".

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsme na začátku roku 2022. Jaké významné akce byste zmínila, co čekají Český Těšín a jeho obyvatele?

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Já bych možná navázala na ty významné investiční akce, o kterých jsem už říkala. Byly rozjeté v roce 2021 a tím, že jsou finančně velmi náročné, tak se samozřejmě pochopitelně překlopí do roku 2022. Ale ráda bych využila tady to s čím se potýká celá řada samospráv. Přestože se nám podařilo schválit rozpočet, který od roku 2017 má nejmenší schodek, protože je to 11 miliónů. Počítáme s výdaji ve výši 548 milionů, zatímco s příjmy ve výši 507 milionů. To samé je tu 11 milionů schodek. Zvyšují se nám běžné výdaje. Výdaje, které oproti minulému roku, je tam nárůst 11 procent, což třeba řečí čísel je 47,5 milionu korun. Město, tak jako jiné subjekty musely reagovat na skokový nárůst energií, na inflaci a s tím samozřejmě potom souvisí veškeré navazující služby jako je odpadové hospodářství, kde v roce 2022 jsme museli navýšit o 4,4 milionu korun, veřejné osvětlení 1,1 miliónu korun, do správy, do příspěvkových organizací došlo k nárůstu téměř o 20 milionů korun. Takže to jsou všechno nárůsty, které nám ty běžné výdaje zvyšují. Ale zase je třeba si uvědomit, že přestože běžné výdaje často na občany působí jako něco, co v tom městě není vidět, není tomu tak. Je třeba si uvědomit, že běžné výdaje sanují běžný provoz, každodenní provoz města, bez kterého by ale to město nemohlo fungovat. To znamená, jak už jsem zmínila, je tu odpadové hospodářství, veřejného osvětlení, městská hromadná doprava, fungování příspěvkových organizací. Tady bych chtěla zdůraznit, že i přesto, že ten nárůst je opravdu o 47,5 milionů víc oproti loňskému roku, jako město jsme nemuseli přistoupit k nepopulárním krokům, které jsou například zvyšování poplatku za odpady, zvyšování daní z nemovitosti, poplatky za psy a celá řada. Jako samospráva jsme si uvědomovali to, že občanům v roce 2022 už tak bude to bezesporu komplikovaný rok a nechceme teda, aby občané nějakým způsobem ještě díky těm zvyšujícím poplatkům měli tu situaci znepříjemněnou. Proto město sanuje veškeré tyto zvýšené výdaje. Na straně druhé jsou zde i kapitálové výdaje, investiční akce, které oproti roku 2021 nám klesají, klesají nám o 41 milionů, ale i přesto se nám podařilo začlenit významné akce, které jednak musíme dokončit. Je tu centrální dopravní terminál, rekonstrukce mateřské školy a rekonstrukci Štefánikovy ulice. Z nových investičních akcí, z fondu reprodukcí majetku budeme opravovat střechu na základní škole Ostravská. Stejně tak budeme zateplovat a opravovat fasádu na základní škole Havlíčkova. Obě tyto akce jsou v hodnotě dvanácti milionů korun. Takže bych to opravdu takto shrnula, i přestože jsme museli reagovat na nepříznivý vývoj, podařilo se nám začlenit investiční akce, a navíc pokračujeme v tom, na co občané jsou zvyklí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, já Vám děkuji za rozhovor.

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Já také děkuji za to příjemné povídání a možná bych využila té chvilky a popřála všem, nejenom v Českém Těšíně, ale všem divákům, posluchačům v Moravskoslezském kraji, aby ten rok 2022 byl asi takový, že přejme si, aby odcházející rok 2021 nechal poselství pro ten nový rok 2022, ať je štědrý na zdraví a štěstí a dobré mezilidské vztahy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji Vám za rozhovor a mějte hezké dny.

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Děkuji Vám.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Gabriela Hřebačková (Nestraníci), starostka Českého Těšína
06. ledna 2022, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná už za rok budou lidé v Českém Těšíně využívat nový dopravní terminál. Dvě stavby Českého Těšína byly oceněny. Rekonstrukce kostela ve městě pokračuje. Na to a další témata se budu ptát Gabriely Hřebačkové, starostky Českého Těšína. Dobrý den, paní starostko, vítejte.

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Dobrý den Vám i všem u televizních obrazovek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, televize Polar před pár dny informovala, že na stavbě dopravního terminálu se pilně pracuje, teď už se rýsuje parkoviště i čekárna. Je pravda, že celá ta stavba by mohla být do roka hotová?

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Přesně tak, jsme neskutečně rádi, že firma, která nejenom finančně, ale logisticky náročnou stavbu zvládá velmi bravurně. Předpokládané ukončení stavby je září roku 2022. Jak říkám, držme si vzájemně palce, protože jestliže všechno půjde tak, jak doposud, zhotovitel přislíbil, že je možné, že se to povede i dřív. Takže já věřím, že se všechno povede a občané města Českého Těšína, ale nejenom občané, kteří zde bydlí, ale kteří využívají Český Těšín jako důležitý komunikační uzel se v roce 2022 dočkají nádherného dopravního terminálu, který odpovídá požadavkům třetího tisíciletí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to aktuálně vypadá s rekonstrukcí kostela a proč se město pustilo do oprav a rekonstrukce?

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Tady bych chtěla zdůraznit, že mi de facto pomáháme finančním příspěvkem za město, protože je tam více donátorů. Významným donátorem jsou samozřejmě dotace, rovněž Moravskoslezský kraj a v neposlední řadě i věřící, kteří samozřejmě na pravidelných sbírkách taky přispívají na opravu kostela v Masarykově Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Je třeba si uvědomit, a to je vysvětlení, proč město pomáhá na nákladných rekonstrukcí. Je to objekt, který je z roku 1894, je to kulturní památka, kde jakýkoliv zásah je velmi finančně náročný. Všechno se dělá ve spolupráci s památkáři. Tak, jak je samozřejmé, že řada dotací je podmíněna tím, aby kostel tu dotaci dostal, musí tam být spoluúčast města. To je jedna část vysvětlení, proč město pomáhá. Ale mnohem důležitější úlohu, kde já osobně vnímám je, že je potřeba v tom městě zachovat důležité architektonické skvosty pro nastupující generaci. Víme, že nebýt odkazu našich předků, nikdo z nás v naší republice by nemohl obdivovat hrady, zámky, jiné kulturní památky a stejně tak to vnímáme i ve vztahu ke kostelu. Proto takhle odkazujeme nejenom na duchovní, významný duchovní svatostánek, ale především i kulturní odkaz pro generace, která přijde po nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Patnáctý ročník Moravskoslezské stavby roku byl pro Český Těšín velmi úspěšný. Dvě stavby získaly ocenění, je to sportovní hala a Muzeum Těšínska, které získalo hlavní cenu. Tak co na to paní starostku říkáte, že zrovna dvě ceny putovaly právě k vám do Českého Těšína?

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Já to malinko poopravím, protože kdybych měla mluvit ústy matematika bylo to celkem čtyři stavby. Možná pro posluchače a diváky, kteří nejsou v obraze vysvětlím, že za město jsme nominovali sportovní halu, která byla vybudována v roce 2019, ale do užitku spadla v roce 2020. My jsme tuto stavbu vyhlásili do kategorie "Občanská vybavenost novostaveb". Musím říct, že při slavnostním vyhlašování, když jsem viděla všechny stavby, které v regionu Moravskoslezského kraje byly vybudovány, v duchu jsem si říkala, ta konkurence je opravdu těžká. Navíc ještě na doplnění ve stejné kategorii startovala i sportovní tělocvična gymnázia Božka, která rovněž patří mezi nádherná architektonická díla, která byla v krátké době v našem městě vybudována. Proto první místo za sportovní halu bylo obrovským štěstím, když si uvědomím, že i naše město bylo stoprocentním investorem. Ta další stavba, která získala ocenění, bylo v kategorii "Občanská vybavenost rekonstrukce", kde s příspěvková organizace Moravskoslezského kraje Muzeum Těšínska získá první místo. Muzeum Těšína se stala také i absolutním vítězem ve všech vyhlášených kategoriích, kde získalo vůbec nejvyšší cenu, cenu Grand Prix. Takže to byla obrovská radost. No a čtvrtého, o které jsem vzpomínala to ocenění, které také s Českým Těšínem souvisí, bylo první místo v kategorii "Dopravní stavba", kde optimalizaci trati Český Těšín -Dětmarovice získala rovněž první místo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, vraťme se do roku 2021. Jaký byl pohledem starostky? Velmi krátce.

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Často když takhle bilancuje máme tendenci říct: "byl dobrý, byl špatný". Já bych možná použila přídavné jméno "byl jiný". Chtě nechtě musí umínit tady i tu pandemii, která chtě nechtě některé stavby nám zkomplikovala, museli jsme na ně reagovat. Nicméně z hlediska investic rádi, že se zahájily tři významné investiční akce, které budou spadat i do roku 2022. Je to již zmiňovaný dopravní terminál, rekonstrukce ulici Nádražní a velká rekonstrukce mateřské školy na ulici Hrabinská, kde probíhá kompletní rekonstrukce všech pavilonů. Rok 2021 taky ukázal to, co vždycky deklarujeme, že město Český Těšín je městem, které dbá na život seniorů, hendikepovaných lidí, lidí, kteří potřebují pomoc a i ta pandemie ukázala, že přestože rok 2021 byl v mnoha řadách komplikovaný, díky sociálním službám se to podařilo zvládnout. Ale bylo zde i mnoho pozitivního. Již zmiňovaná ocenění stavby Moravskoslezského kraje. Byli jsme rádi, že řada kulturních akcí se mohla uskutečnit, ať už to byl benefiční koncert, ať už to byl dobový jarmark, ať už to byly akce Burčáko-braní, které jsme dělali pro občany. Samozřejmě nás mrzí, že ta typická akce svátek Tří bratří již podruhé musela být přesunuta na rok 2022. Ale myslím si, že v tom globálu můžeme být z pohledu města spokojení, že ten rok 2021, když budeme zpětně bilancovat, tak řekneme: "nebyl až tak špatný, byl jiný".

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsme na začátku roku 2022. Jaké významné akce byste zmínila, co čekají Český Těšín a jeho obyvatele?

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Já bych možná navázala na ty významné investiční akce, o kterých jsem už říkala. Byly rozjeté v roce 2021 a tím, že jsou finančně velmi náročné, tak se samozřejmě pochopitelně překlopí do roku 2022. Ale ráda bych využila tady to s čím se potýká celá řada samospráv. Přestože se nám podařilo schválit rozpočet, který od roku 2017 má nejmenší schodek, protože je to 11 miliónů. Počítáme s výdaji ve výši 548 milionů, zatímco s příjmy ve výši 507 milionů. To samé je tu 11 milionů schodek. Zvyšují se nám běžné výdaje. Výdaje, které oproti minulému roku, je tam nárůst 11 procent, což třeba řečí čísel je 47,5 milionu korun. Město, tak jako jiné subjekty musely reagovat na skokový nárůst energií, na inflaci a s tím samozřejmě potom souvisí veškeré navazující služby jako je odpadové hospodářství, kde v roce 2022 jsme museli navýšit o 4,4 milionu korun, veřejné osvětlení 1,1 miliónu korun, do správy, do příspěvkových organizací došlo k nárůstu téměř o 20 milionů korun. Takže to jsou všechno nárůsty, které nám ty běžné výdaje zvyšují. Ale zase je třeba si uvědomit, že přestože běžné výdaje často na občany působí jako něco, co v tom městě není vidět, není tomu tak. Je třeba si uvědomit, že běžné výdaje sanují běžný provoz, každodenní provoz města, bez kterého by ale to město nemohlo fungovat. To znamená, jak už jsem zmínila, je tu odpadové hospodářství, veřejného osvětlení, městská hromadná doprava, fungování příspěvkových organizací. Tady bych chtěla zdůraznit, že i přesto, že ten nárůst je opravdu o 47,5 milionů víc oproti loňskému roku, jako město jsme nemuseli přistoupit k nepopulárním krokům, které jsou například zvyšování poplatku za odpady, zvyšování daní z nemovitosti, poplatky za psy a celá řada. Jako samospráva jsme si uvědomovali to, že občanům v roce 2022 už tak bude to bezesporu komplikovaný rok a nechceme teda, aby občané nějakým způsobem ještě díky těm zvyšujícím poplatkům měli tu situaci znepříjemněnou. Proto město sanuje veškeré tyto zvýšené výdaje. Na straně druhé jsou zde i kapitálové výdaje, investiční akce, které oproti roku 2021 nám klesají, klesají nám o 41 milionů, ale i přesto se nám podařilo začlenit významné akce, které jednak musíme dokončit. Je tu centrální dopravní terminál, rekonstrukce mateřské školy a rekonstrukci Štefánikovy ulice. Z nových investičních akcí, z fondu reprodukcí majetku budeme opravovat střechu na základní škole Ostravská. Stejně tak budeme zateplovat a opravovat fasádu na základní škole Havlíčkova. Obě tyto akce jsou v hodnotě dvanácti milionů korun. Takže bych to opravdu takto shrnula, i přestože jsme museli reagovat na nepříznivý vývoj, podařilo se nám začlenit investiční akce, a navíc pokračujeme v tom, na co občané jsou zvyklí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, já Vám děkuji za rozhovor.

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Já také děkuji za to příjemné povídání a možná bych využila té chvilky a popřála všem, nejenom v Českém Těšíně, ale všem divákům, posluchačům v Moravskoslezském kraji, aby ten rok 2022 byl asi takový, že přejme si, aby odcházející rok 2021 nechal poselství pro ten nový rok 2022, ať je štědrý na zdraví a štěstí a dobré mezilidské vztahy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji Vám za rozhovor a mějte hezké dny.

Gabriela Hřebáčková (Nestraníci), starostka Českého Těšína: Děkuji Vám.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-06-01-2022-17-30