Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Dagmar Hoferková, vedoucí, ADRA Ostrava: Ostravská ADRA slaví 15 let

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostravská ADRA už patnáct let poskytuje a nabízí své služby. Pobočku založila její vedoucí Dagmar Hoferková, kterou vítám ve studiu. Dobrý den, vítejte.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Přeji krásný den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A já Vám gratuluji.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Děkuji. Moc děkujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste stála u zrodu, nebo vy jste založila Ostravskou ADRU co bylo takovým impulzem. Kdy jste se rozhodla, že i Ostrava potřebuje svoji pobočku?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak samozřejmě to nebylo moje rozhodnutí a v době, kdy jsem začala já jako dobrovolník pomáhat v Bílovecké nemocnici, bylo to v roce 2007 a v Ostravě ADRA neměla své zastoupení a vlastně jsem pomáhala pod dobrovolnických centrem ADRA Frýdek Místek, které už v té době fungovalo a které bylo jako první dobrovolnické centrum pod ADR0U v rámci České republiky. A vlastně tu myšlenku dobrovolnictví šířil a vymyslel pro ADRU pan Michal Čančík. Takže tím impulzem bylo to, že Ostrava potřebovala dobrovolníky, že se obraceli na nás na různá zařízení nebo ADRU Frýdek Místek, které chtěly dobrovolníky a i Magistrát města Ostravy stál o to, abychom tady založili pobočku. Takže v té době mě pan Michal Čančík oslovil jako dobrovolníci a postupně i koordinátorku některých programů a jestli bych tady nechtěla založit dobrovolnické centrum.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké byly ty začátky před patnácti lety?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak začátky byly plné nadšení. Já asi kdybych neměla ten hluboký prožitek té dobrovolnické pomoci, kdybych nevěděla, jaké to je pomáhat nezištně někomu vlastně cizímu, koho vůbec neznám. A co mě to jako dobrovolníkovi přináší a hlavně co to přináší těm lidem. A tak já bych se do toho vlastně nepustila, ale dodnes jsem o tom velmi přesvědčená, že to má obrovský smysl. Takže na začátku a bylo to nadšení a propojenost s tím a velkým smyslem. A já jsem vlastně z byznysu přestoupila do nezisku, takže to bylo velmi těžké se přeorientovat vlastně vůbec na ten systém a systém financování, systém, systém práce. A určitě jsme na začátku neměli dostatek peněz na to, abychom mohli dělat vše to, co bylo potřeba. Byla jsem u toho sama, pomáhal mi pan Čančík, ale postupně jsme všechno zvládli a dnes jsme tam, kde jsme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké služby před patnácti lety jste poskytovali?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Před patnácti lety jsme začínali ve třech programech a byla to Vítkovická nemocnice a bylo to Dětské centrum Domeček a kojenecký ústav a teda Bílovecká nemocnice, kde já jsem začínala jako dobrovolník. Takže byly to tři programy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď, po patnácti letech.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Po patnácti letech máme 25 programů, 25 organizací, kterým pomáháme. Máme asi 90 domácností, ve kterých pomáháme. Ve velkém se zapojujeme do mimořádných událostí, když jsou tady u nás, buď v našem kraji, nebo v České republice. Takže ten rozsah pomoci se obrovsky změnil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Před patnácti lety, na začátku, kdy jste založila Ostravskou ADRU jste byla vy a jedna dobrovolnice. Teď jich máte kolik?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Teď máme 25 zaměstnanců a těch dobrovolníků ročně je přes 500. V době, kdy začala válka na Ukrajině, tak jsme dokonce měli v jednom roku přes tisíc. Takže opravdu už na to nejsem sama a nedělám tu práci z obýváku tak, jak na začátku. Ale je nás mnohem víc, abychom ten rozsah pomoci zvládali.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: ADRA má také největší zastoupení v Moravskoslezském kraji v rámci ČR. Čím si to vysvětlujete?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Asi je to tou tradicí, to je jedna věc. A tím, že už dvacet let je tady o ADŘE slyšet a je vidět doufám i ty naše výsledky. A výsledky té práce a práce dobrovolníků nebo služby dobrovolníků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zatím jsme říkali o té pomoci, to znamená ADRA dává, co ADŘE chybí?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Co ADŘE chybí. Chybí nám muži, chybí nám muži a jako zaměstnanci, ale i jako dobrovolníci. Těch je pořád málo. Tak do deseti procent ze všech těch dobrovolníků jsou pouze muži, a chybí nám hlavně v takovém krásném programu. A to je ježdění elektro rikšou se seniory a kde bychom potřebovali muže, cyklisty. Není to nic fyzicky náročného, takže to zvládne i necyklista, ale tam bychom nějaké muže přivítali. No a samozřejmě jsou to finance, se kterými bojujeme. Jako asi v nezisku. Už je bohužel standardní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým způsobem vlastně ADRA získává finance pro ty své aktivity?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak je to rozděleno do několika oblastí. Je to státní správa, to znamená, různá ministerstva nám dávají finance v rámci dotačního řízení. Stejně tak je to samospráva a je to krajský úřad, městské úřady. Takže tam taky v rámci dotačního řízení. Pak jsou to různé nadace. No a pak jsou to dárci. A v Ostravě, kdybychom neměli naše čtyři charitativní obchody, tak bychom určitě třetinu našich programů museli uzavřít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekla, že nabízíte 25 různých programů. Já si dokážu představit, že pomáháte v nemocnicích, různých domovech, jak pro děti, jste připraveni jim dělat společnost. Tak i dospělým nebo seniorům. Co těch dalších 20 programů obsahuje?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Pomáháme různé škále lidí. Jsou to lidi v terminálním stadiu života. Jsou to děti s poruchou autistického spektra. Pomáháme v rodinách s dvojčátky a máme mezigenerační programy, kde se dobrovolníci zapojují v rámci skupinek, ať už v nemocnicích nebo v domově, v domovech pro seniory. Dobrovolníci mohou pomáhat i v těch charitativních obchodech. A pak, když je nějaká mimořádná událost, tak v rámci mimořádných událostí. Nyní hledáme dobrovolníky, koordinátory pro mimořádné události, které budeme školit v rámci celého našeho kraje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O které z těch služeb je největší zájem?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak standardně je největší zájem o pomáhání dětem. Takže nejvíce dobrovolníků si žádá zapojit v nemocnicích nebo v dětském a v kojeneckém ústavu, nebo u dětí se zrakovým postižením se smyslovým postižením.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A obráceně. Vy jste zmínila, že třeba pomáháte i v rodinách, kde mají dvojčátka. Jak se ty rodiny k vám můžou o pomoc přihlásit?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak naše kontakty jsou na webových stránkách www.adraostrava.cz.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak ta pomoc vlastně vypadá v takové rodině, kde mají více kojenců a maminka nemá třeba nikoho k ruce, aby ji alespoň občas někdo pomohl?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Často se stává, že u těch dvojčátek je jedno minimálně jedno z nich, má nějaké zdravotní problémy. A často maminka musí chodit k lékaři, musí s ním cvičit. Takže ten dobrovolník se věnuje tomu druhému děťátku, může jít s ním na procházku a může pomoci mamince jenom zabalit věci a jít s ní a hlídat u lékaře, dokud ta maminka s tím druhým děťátkem je u lékaře. Takže ta pomoc tam je opravdu široká.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zopakujme našim divákům, kdo se může stát dobrovolníkem.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Dobrovolníkem se může stát každý člověk, který má trochu volného času, empatie a srdce na dlani a je mu nad 15 let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte jich dost?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Nikdy nebude dost dobrovolníků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte někoho, kdo je tam třeba od začátku, nebo ne asi úplně od začátku kromě vás, ale těch 14, 15 let?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Ale ano, jsou tam i takoví, kteří pomáhají, ať už s přestávkami nebo ne 10, 15 let. Takže takoví dobrovolníci se najdou. My je každým rokem oceňujeme a ti, co pomáhají více než 10 let. A možná teď mi utkvěl takový případ jednoho kluka, který k nám přišel, když mu bylo 17 let do jednoho programu, a byl to takový student učiliště, který měl hodně problémů, který takzvaně zlobil a málem ho ze školy vyloučili. Tak přišel k nám a s takovým úmyslem, dát nebo dokázat sám sobě, ale i okolí, že dokáže dělat i něco dobrého, ne jenom zlobit. A opravdu, tento kluk se zapojil, docházel za seniory a celkem dlouho a všichni ho měli moc rádi, protože byl takový bezstarostný, veselý. A pak prošel školením komunitního intervenčního psychosociálního týmu, zapojil se i do mimořádných událostí. Prošel školením první psychické pomoci a vlastně rozhodl se ve svém životě pomáhat. A nyní, po patnácti sedmnácti letech, je vojákem Armády České republiky. Je na misích a vlastně brání naši zem, a brání naše hodnoty. A já jsem na něho velmi hrdá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je krásný příběh vašeho dobrovolníka. Co byste popřála k patnáctým narozeninám?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: K patnáctým narozeninám? Tak já to naše dobrovolnické centrum vnímám jako svoje čtvrté dítě, které si prošlo nějakými dětskými nemocemi. Bouřlivým obdobím posledních pěti let, pubertou. A tam jsou hlavně teda ty mimořádné události, které byly opravdu bouřlivé. No a do té adolescence nebo do toho vstupu do té dospělosti bych mu popřála hodně rozvahy, životaschopnosti a hodně moudrosti, kterou bude čerpat, z těch zkušeností, které máme. A určitě hodně stability, ať už finanční nebo personální. No a hlavně hodně dobrých lidí, kteří budou schopni rozdávat radost kolem sebe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krásná tečka za naším vyprávěním. I já vám přeji hodně dobrého.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji vám.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Dagmar Hoferková, vedoucí, ADRA Ostrava: Ostravská ADRA slaví 15 let
06. března 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostravská ADRA už patnáct let poskytuje a nabízí své služby. Pobočku založila její vedoucí Dagmar Hoferková, kterou vítám ve studiu. Dobrý den, vítejte.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Přeji krásný den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A já Vám gratuluji.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Děkuji. Moc děkujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste stála u zrodu, nebo vy jste založila Ostravskou ADRU co bylo takovým impulzem. Kdy jste se rozhodla, že i Ostrava potřebuje svoji pobočku?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak samozřejmě to nebylo moje rozhodnutí a v době, kdy jsem začala já jako dobrovolník pomáhat v Bílovecké nemocnici, bylo to v roce 2007 a v Ostravě ADRA neměla své zastoupení a vlastně jsem pomáhala pod dobrovolnických centrem ADRA Frýdek Místek, které už v té době fungovalo a které bylo jako první dobrovolnické centrum pod ADR0U v rámci České republiky. A vlastně tu myšlenku dobrovolnictví šířil a vymyslel pro ADRU pan Michal Čančík. Takže tím impulzem bylo to, že Ostrava potřebovala dobrovolníky, že se obraceli na nás na různá zařízení nebo ADRU Frýdek Místek, které chtěly dobrovolníky a i Magistrát města Ostravy stál o to, abychom tady založili pobočku. Takže v té době mě pan Michal Čančík oslovil jako dobrovolníci a postupně i koordinátorku některých programů a jestli bych tady nechtěla založit dobrovolnické centrum.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké byly ty začátky před patnácti lety?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak začátky byly plné nadšení. Já asi kdybych neměla ten hluboký prožitek té dobrovolnické pomoci, kdybych nevěděla, jaké to je pomáhat nezištně někomu vlastně cizímu, koho vůbec neznám. A co mě to jako dobrovolníkovi přináší a hlavně co to přináší těm lidem. A tak já bych se do toho vlastně nepustila, ale dodnes jsem o tom velmi přesvědčená, že to má obrovský smysl. Takže na začátku a bylo to nadšení a propojenost s tím a velkým smyslem. A já jsem vlastně z byznysu přestoupila do nezisku, takže to bylo velmi těžké se přeorientovat vlastně vůbec na ten systém a systém financování, systém, systém práce. A určitě jsme na začátku neměli dostatek peněz na to, abychom mohli dělat vše to, co bylo potřeba. Byla jsem u toho sama, pomáhal mi pan Čančík, ale postupně jsme všechno zvládli a dnes jsme tam, kde jsme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké služby před patnácti lety jste poskytovali?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Před patnácti lety jsme začínali ve třech programech a byla to Vítkovická nemocnice a bylo to Dětské centrum Domeček a kojenecký ústav a teda Bílovecká nemocnice, kde já jsem začínala jako dobrovolník. Takže byly to tři programy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď, po patnácti letech.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Po patnácti letech máme 25 programů, 25 organizací, kterým pomáháme. Máme asi 90 domácností, ve kterých pomáháme. Ve velkém se zapojujeme do mimořádných událostí, když jsou tady u nás, buď v našem kraji, nebo v České republice. Takže ten rozsah pomoci se obrovsky změnil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Před patnácti lety, na začátku, kdy jste založila Ostravskou ADRU jste byla vy a jedna dobrovolnice. Teď jich máte kolik?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Teď máme 25 zaměstnanců a těch dobrovolníků ročně je přes 500. V době, kdy začala válka na Ukrajině, tak jsme dokonce měli v jednom roku přes tisíc. Takže opravdu už na to nejsem sama a nedělám tu práci z obýváku tak, jak na začátku. Ale je nás mnohem víc, abychom ten rozsah pomoci zvládali.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: ADRA má také největší zastoupení v Moravskoslezském kraji v rámci ČR. Čím si to vysvětlujete?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Asi je to tou tradicí, to je jedna věc. A tím, že už dvacet let je tady o ADŘE slyšet a je vidět doufám i ty naše výsledky. A výsledky té práce a práce dobrovolníků nebo služby dobrovolníků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zatím jsme říkali o té pomoci, to znamená ADRA dává, co ADŘE chybí?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Co ADŘE chybí. Chybí nám muži, chybí nám muži a jako zaměstnanci, ale i jako dobrovolníci. Těch je pořád málo. Tak do deseti procent ze všech těch dobrovolníků jsou pouze muži, a chybí nám hlavně v takovém krásném programu. A to je ježdění elektro rikšou se seniory a kde bychom potřebovali muže, cyklisty. Není to nic fyzicky náročného, takže to zvládne i necyklista, ale tam bychom nějaké muže přivítali. No a samozřejmě jsou to finance, se kterými bojujeme. Jako asi v nezisku. Už je bohužel standardní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým způsobem vlastně ADRA získává finance pro ty své aktivity?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak je to rozděleno do několika oblastí. Je to státní správa, to znamená, různá ministerstva nám dávají finance v rámci dotačního řízení. Stejně tak je to samospráva a je to krajský úřad, městské úřady. Takže tam taky v rámci dotačního řízení. Pak jsou to různé nadace. No a pak jsou to dárci. A v Ostravě, kdybychom neměli naše čtyři charitativní obchody, tak bychom určitě třetinu našich programů museli uzavřít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekla, že nabízíte 25 různých programů. Já si dokážu představit, že pomáháte v nemocnicích, různých domovech, jak pro děti, jste připraveni jim dělat společnost. Tak i dospělým nebo seniorům. Co těch dalších 20 programů obsahuje?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Pomáháme různé škále lidí. Jsou to lidi v terminálním stadiu života. Jsou to děti s poruchou autistického spektra. Pomáháme v rodinách s dvojčátky a máme mezigenerační programy, kde se dobrovolníci zapojují v rámci skupinek, ať už v nemocnicích nebo v domově, v domovech pro seniory. Dobrovolníci mohou pomáhat i v těch charitativních obchodech. A pak, když je nějaká mimořádná událost, tak v rámci mimořádných událostí. Nyní hledáme dobrovolníky, koordinátory pro mimořádné události, které budeme školit v rámci celého našeho kraje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O které z těch služeb je největší zájem?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak standardně je největší zájem o pomáhání dětem. Takže nejvíce dobrovolníků si žádá zapojit v nemocnicích nebo v dětském a v kojeneckém ústavu, nebo u dětí se zrakovým postižením se smyslovým postižením.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A obráceně. Vy jste zmínila, že třeba pomáháte i v rodinách, kde mají dvojčátka. Jak se ty rodiny k vám můžou o pomoc přihlásit?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Tak naše kontakty jsou na webových stránkách www.adraostrava.cz.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak ta pomoc vlastně vypadá v takové rodině, kde mají více kojenců a maminka nemá třeba nikoho k ruce, aby ji alespoň občas někdo pomohl?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Často se stává, že u těch dvojčátek je jedno minimálně jedno z nich, má nějaké zdravotní problémy. A často maminka musí chodit k lékaři, musí s ním cvičit. Takže ten dobrovolník se věnuje tomu druhému děťátku, může jít s ním na procházku a může pomoci mamince jenom zabalit věci a jít s ní a hlídat u lékaře, dokud ta maminka s tím druhým děťátkem je u lékaře. Takže ta pomoc tam je opravdu široká.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zopakujme našim divákům, kdo se může stát dobrovolníkem.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Dobrovolníkem se může stát každý člověk, který má trochu volného času, empatie a srdce na dlani a je mu nad 15 let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte jich dost?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Nikdy nebude dost dobrovolníků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte někoho, kdo je tam třeba od začátku, nebo ne asi úplně od začátku kromě vás, ale těch 14, 15 let?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Ale ano, jsou tam i takoví, kteří pomáhají, ať už s přestávkami nebo ne 10, 15 let. Takže takoví dobrovolníci se najdou. My je každým rokem oceňujeme a ti, co pomáhají více než 10 let. A možná teď mi utkvěl takový případ jednoho kluka, který k nám přišel, když mu bylo 17 let do jednoho programu, a byl to takový student učiliště, který měl hodně problémů, který takzvaně zlobil a málem ho ze školy vyloučili. Tak přišel k nám a s takovým úmyslem, dát nebo dokázat sám sobě, ale i okolí, že dokáže dělat i něco dobrého, ne jenom zlobit. A opravdu, tento kluk se zapojil, docházel za seniory a celkem dlouho a všichni ho měli moc rádi, protože byl takový bezstarostný, veselý. A pak prošel školením komunitního intervenčního psychosociálního týmu, zapojil se i do mimořádných událostí. Prošel školením první psychické pomoci a vlastně rozhodl se ve svém životě pomáhat. A nyní, po patnácti sedmnácti letech, je vojákem Armády České republiky. Je na misích a vlastně brání naši zem, a brání naše hodnoty. A já jsem na něho velmi hrdá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je krásný příběh vašeho dobrovolníka. Co byste popřála k patnáctým narozeninám?

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: K patnáctým narozeninám? Tak já to naše dobrovolnické centrum vnímám jako svoje čtvrté dítě, které si prošlo nějakými dětskými nemocemi. Bouřlivým obdobím posledních pěti let, pubertou. A tam jsou hlavně teda ty mimořádné události, které byly opravdu bouřlivé. No a do té adolescence nebo do toho vstupu do té dospělosti bych mu popřála hodně rozvahy, životaschopnosti a hodně moudrosti, kterou bude čerpat, z těch zkušeností, které máme. A určitě hodně stability, ať už finanční nebo personální. No a hlavně hodně dobrých lidí, kteří budou schopni rozdávat radost kolem sebe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krásná tečka za naším vyprávěním. I já vám přeji hodně dobrého.

Dagmar Hoferková, vedoucí , ADRA Ostrava: Děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji vám.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-06-03-2024-17-14