Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000, 23. Dny NATO budou podvacáté na letišti v Mošnově - 16. a 17. 9.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dvacátý třetí ročník Dnů NATO a čtrnáctý ročník Dnů Vzdušných sil Armády ČR proběhne o víkendu 16. a 17. září už tradičně na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Tématem letošního ročníku je modernizace. Podrobnosti k tématu už Zbyněk Pavlačík, předseda spolku JAGELLO 2000. Dobrý den, vítejte.

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že se akce tradičně uskuteční na letišti, ale první dva ročníky se uskutečnily tehdy před dvaceti třemi lety na Černé louce. To je nesrovnatelné místo co může nabídnout. Minimálně co se týká velikosti. Kdy a proč jste začali uvažovat o tom, že se přemístíte na letiště?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Letos je to malé výročí. Jsme na ostravském letišti dvacet let. My jsme se přesunuli z Černé louky na podzim 2003. Proč jsem o tom začali uvažovat? Zdála se nám Černá louka malá, už po tom druhém ročníku v roce 2002. Pamatuji si, kdy jsme to tehdy oznamovali, čelili jsme dotazům "a co tam budete ukazovat?", "budete tam sami", "bude to působit ne úplně důstojně" a tak. Ukázalo se, že to naše nějaké vnitřní cítění nebylo úplně mimo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co jste tehdy na Černé louce mohli divákům nabídnout?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Od roku 2003 jsou naše akce, jak bych řekl, plnohodnotně širokospektrální, protože v roce 2003 se poprvé účastnila tehdy vězeňská služba a celní správa, čímž jsme jakoby zkompletovali škálu prezentace složek Integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů Armády ČR a na tomto půdorysu akce funguje bez jakékoliv změny kontinuálně do dnešních dnů, což nás těší. Tím největším našim highlightem, na který jsme tehdy byli neuvěřitelně hrdí a pyšní, byla dynamická ukázka tehdy bitevního vrtulníku Mi-24, který dorazil z nedalekého Přerova. Byli jsme fakt na to hrdí, že to je teda něco, což na Černé louce nešlo udělat. No a dnes, paradoxně, po těch dvaceti letech tento Mi-24 u nás bude mít své poslední veřejné vystoupení, protože je vyřazován z výzbroje AČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč se akce prezentuje jako Dny NATO a Dny vzdušných sil, tedy třiadvacátý ročník a čtrnáctý ročník? Proč to není pod jedním názvem?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: To je z důvodu toho, že dneska je taková přímá, jako nějaká intuitivní, asociace. Dny NATO rovná se letectvo a jsou to letecké ukázky, ale právě v těch prvních letech, a to řekněme až do roku cca 2006, letectvo nehrálo nějakou primární roli, nehrálo prim v tom programu, to byly složky, které jsem zmiňoval. My jsme usilovali o to, abychom měli nejprve české letectvo, pak zahraniční. Byla to spousta práce přesvědčovat zahraniční partnery "začněte se účastnit i v Ostravě". Což začalo přibližně v těch letech 2006, 2007 a pak to začalo kontinuálně narůstat. K letům dva 2009, 2010, přijalo velení vzdušných sil rozhodnutí. Oni neměli svou vlastní akci, třeba pozemní síly mají svá Bahna na rokycansku, ale oni neměli a už nechtěli přicházet s další akcí, která by byla v Česku. Tak nám tehdy nabídli, že by se to spojilo. Proto Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, což byl další impuls k tomu, že když český velitel posílá pozvánky k účasti zahraničním partnerům, má to větší váhu a to výrazně přispělo k tomu, že právě letecký program je na špičkové úrovni, kterou dneska máme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vaše slova navážu. Akce už je tradiční. Vy jste řekl, že na začátku nebylo jednoduché vykomunikovat účast třeba některých zemí. Je to o to jednodušší teď, poté, co to jste komunikovali po třiadvacáté?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: S tím statusem bezpochyby ano, ale je to boj. Je to neustále boj v tom dobrém slova smyslu, protože to, co hodně hraje roli při domlouvání zahraniční účasti, je prestiž a renomé a je to i návštěvnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už podruhé se Dny NATO uskuteční v době, kdy se válčí na Ukrajině. Ovlivňuje to třeba účast nebo vůbec program?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Ne, nijak. Já si nejsem vědom, že by byla nějaká vazba na toto. Jediná snad je nepřímá, protože letos máme partnerskou zemí Polsko - což jsem rád, protože Polsko tady chystá opravdu velkou účast - a někteří velitelé, kteří tady měli být jako naši hosté, tady nemůžou být, protože mají práci na polsko-běloruské hranici, kde i Polsko střeží naši bezpečnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jste zmínil Polsko jako partnerská země. Okolo dvacítky dalších zemí se letošních Dnů NATO zúčastní poprvé Portugalsko. Je někdo nebo některá z těch zemí pro Vás překvapením, že se například opakovaně hlásí, že chce být účastníkem?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: To Portugalsko nás mile překvapilo, protože ono to má daleko a měli jsme ho na seznamu z těch, které se u nás doposud neúčastnili, takže nás to potěšilo. Nejvíce nás letos překvapila Velká Británie, která patří k těm zemím, které mají velký podíl na tom, kde Dny NATO dneska jsou, protože to bylo historicky vůbec první zahraniční letectvo, které jsme tehdy přesvědčili v roce 2005 a ono otevřelo brány Mošnovského letiště těm všem následujícím, protože všichni čekali, kdo bude ten první. Před několika málo dny nám sami oznámili, že se rozhodli v Ostravě předvést to nejmodernější, co mají a to, co mimo Velkou Británii nikde v Evropě neprezentovali veřejně a to je letoun páté generace F-35B, což je jakoby speciální verze F-35A, kterou u nás ukáže americké letectvo ve vzduchu. Ale verze B je určena pro jejich námořnictvo a má kolmý start a přistání, což je divácky velmi atraktivní. Je to trošku paradox, když v roce 2003 tím highlightem byl vrtulník s kolmým startem a přistání, ten Mi-24, který u nás bude mít derniéru, tak právě po dvaceti letech bude mít premiéru tento asi nejmodernější systém, který dnes na světě je a bude to právě v Ostravě v ČR, což nás velmi těší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tématem letošního ročníku je modernizace, takže některé stroje se tam objeví návštěvníkům poprvé, ale některé naopak budou mít derniéru. Které to budou?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Budou to derniéry i v mezinárodním měřítku. A těší nás opravdu, že u nás budou moci návštěvníci vidět, jak ty derniéry, to, co je vyřazováno, tak i to, co přichází. Takže mimo teda už potřetí zmíněného Mi-24, bude poprvé veřejnosti ukázán český tzv. H1 systém, to znamená vrtulníky Viper a Venom, které přiletěly z Ameriky teprve před několika málo týdny, tudíž si je budou moci prohlédnout. Dále to bude u České armády systém MADR, což je radar. V mezinárodní u nás právě Poláci předvedou poslední, myslím si, veřejné vystoupení mimo Polsko letounů Su-22, které patří k takovým nostalgicky vzpomínaným nejenom v ČR, protože na něm sloužili českoslovenští piloti. Takže u nás bude poslední ukázka ve vzduchu a potom už nebudou. Stejně tak si myslím, že to bude i s polskými MiG-29, které už Slovensko neprovozuje. Polsko, myslím si, je vůbec posledním provozovatelem tohoto typu v zemích NATO, udělají u nás dynamické vystoupení a pak je předávají na Ukrajinu. To budou tyto stroje Su-22, MiG-29. Pak z druhé strany to budou nejmodernější systémy a to je F-35A amerického letectva a F-35B britského. Toto si troufám tvrdit řadí naši akci na špičku v Evropě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Poláci a Švýcaři by měli předvést akrobatickou show, což je tahák pro diváky.

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Ano, akrobatické skupiny víme, jsou velmi žádané a velmi vděčné návštěvníky. A to právě budou z Polska a Švýcarska na turbovrtulových strojích, které nejsou tak, řekněme, dynamické jako jsou skupiny na proudových letadlech, ale zase oni s tím, že mají jiné letové vlastnosti, dokážou vystoupení koncentrovat na menším prostoru. Myslím, že to bude mít kontrast, tyto turbovrtulové akrobatické skupiny, které patří k tomu absolutnímu TOP, co v Evropě dneska je, nejmodernější nadzvukové letouny. To bude několik kontrastů. Turbovrtulové letouny, potom ty nejmodernější páté generace a derniéry a premiéry. Takže si myslím, že program bude velmi pestrý.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Pavlačíku, to Vám věřím, podle toho, co jste všechno vyjmenoval. Určitě jsme nevyjmenovali všechno a já Vám děkuji za rozhovor. Držím palce, ať vyjde hlavně počasí a vy jste srdečně zváni na třiadvacátý ročník Dnů NATO a čtrnáctý ročník Dnů Vzdušných sil Armády ČR.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000, 23. Dny NATO budou podvacáté na letišti v Mošnově - 16. a 17. 9.
06. září 2023, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dvacátý třetí ročník Dnů NATO a čtrnáctý ročník Dnů Vzdušných sil Armády ČR proběhne o víkendu 16. a 17. září už tradičně na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Tématem letošního ročníku je modernizace. Podrobnosti k tématu už Zbyněk Pavlačík, předseda spolku JAGELLO 2000. Dobrý den, vítejte.

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že se akce tradičně uskuteční na letišti, ale první dva ročníky se uskutečnily tehdy před dvaceti třemi lety na Černé louce. To je nesrovnatelné místo co může nabídnout. Minimálně co se týká velikosti. Kdy a proč jste začali uvažovat o tom, že se přemístíte na letiště?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Letos je to malé výročí. Jsme na ostravském letišti dvacet let. My jsme se přesunuli z Černé louky na podzim 2003. Proč jsem o tom začali uvažovat? Zdála se nám Černá louka malá, už po tom druhém ročníku v roce 2002. Pamatuji si, kdy jsme to tehdy oznamovali, čelili jsme dotazům "a co tam budete ukazovat?", "budete tam sami", "bude to působit ne úplně důstojně" a tak. Ukázalo se, že to naše nějaké vnitřní cítění nebylo úplně mimo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co jste tehdy na Černé louce mohli divákům nabídnout?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Od roku 2003 jsou naše akce, jak bych řekl, plnohodnotně širokospektrální, protože v roce 2003 se poprvé účastnila tehdy vězeňská služba a celní správa, čímž jsme jakoby zkompletovali škálu prezentace složek Integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů Armády ČR a na tomto půdorysu akce funguje bez jakékoliv změny kontinuálně do dnešních dnů, což nás těší. Tím největším našim highlightem, na který jsme tehdy byli neuvěřitelně hrdí a pyšní, byla dynamická ukázka tehdy bitevního vrtulníku Mi-24, který dorazil z nedalekého Přerova. Byli jsme fakt na to hrdí, že to je teda něco, což na Černé louce nešlo udělat. No a dnes, paradoxně, po těch dvaceti letech tento Mi-24 u nás bude mít své poslední veřejné vystoupení, protože je vyřazován z výzbroje AČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč se akce prezentuje jako Dny NATO a Dny vzdušných sil, tedy třiadvacátý ročník a čtrnáctý ročník? Proč to není pod jedním názvem?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: To je z důvodu toho, že dneska je taková přímá, jako nějaká intuitivní, asociace. Dny NATO rovná se letectvo a jsou to letecké ukázky, ale právě v těch prvních letech, a to řekněme až do roku cca 2006, letectvo nehrálo nějakou primární roli, nehrálo prim v tom programu, to byly složky, které jsem zmiňoval. My jsme usilovali o to, abychom měli nejprve české letectvo, pak zahraniční. Byla to spousta práce přesvědčovat zahraniční partnery "začněte se účastnit i v Ostravě". Což začalo přibližně v těch letech 2006, 2007 a pak to začalo kontinuálně narůstat. K letům dva 2009, 2010, přijalo velení vzdušných sil rozhodnutí. Oni neměli svou vlastní akci, třeba pozemní síly mají svá Bahna na rokycansku, ale oni neměli a už nechtěli přicházet s další akcí, která by byla v Česku. Tak nám tehdy nabídli, že by se to spojilo. Proto Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, což byl další impuls k tomu, že když český velitel posílá pozvánky k účasti zahraničním partnerům, má to větší váhu a to výrazně přispělo k tomu, že právě letecký program je na špičkové úrovni, kterou dneska máme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vaše slova navážu. Akce už je tradiční. Vy jste řekl, že na začátku nebylo jednoduché vykomunikovat účast třeba některých zemí. Je to o to jednodušší teď, poté, co to jste komunikovali po třiadvacáté?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: S tím statusem bezpochyby ano, ale je to boj. Je to neustále boj v tom dobrém slova smyslu, protože to, co hodně hraje roli při domlouvání zahraniční účasti, je prestiž a renomé a je to i návštěvnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už podruhé se Dny NATO uskuteční v době, kdy se válčí na Ukrajině. Ovlivňuje to třeba účast nebo vůbec program?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Ne, nijak. Já si nejsem vědom, že by byla nějaká vazba na toto. Jediná snad je nepřímá, protože letos máme partnerskou zemí Polsko - což jsem rád, protože Polsko tady chystá opravdu velkou účast - a někteří velitelé, kteří tady měli být jako naši hosté, tady nemůžou být, protože mají práci na polsko-běloruské hranici, kde i Polsko střeží naši bezpečnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jste zmínil Polsko jako partnerská země. Okolo dvacítky dalších zemí se letošních Dnů NATO zúčastní poprvé Portugalsko. Je někdo nebo některá z těch zemí pro Vás překvapením, že se například opakovaně hlásí, že chce být účastníkem?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: To Portugalsko nás mile překvapilo, protože ono to má daleko a měli jsme ho na seznamu z těch, které se u nás doposud neúčastnili, takže nás to potěšilo. Nejvíce nás letos překvapila Velká Británie, která patří k těm zemím, které mají velký podíl na tom, kde Dny NATO dneska jsou, protože to bylo historicky vůbec první zahraniční letectvo, které jsme tehdy přesvědčili v roce 2005 a ono otevřelo brány Mošnovského letiště těm všem následujícím, protože všichni čekali, kdo bude ten první. Před několika málo dny nám sami oznámili, že se rozhodli v Ostravě předvést to nejmodernější, co mají a to, co mimo Velkou Británii nikde v Evropě neprezentovali veřejně a to je letoun páté generace F-35B, což je jakoby speciální verze F-35A, kterou u nás ukáže americké letectvo ve vzduchu. Ale verze B je určena pro jejich námořnictvo a má kolmý start a přistání, což je divácky velmi atraktivní. Je to trošku paradox, když v roce 2003 tím highlightem byl vrtulník s kolmým startem a přistání, ten Mi-24, který u nás bude mít derniéru, tak právě po dvaceti letech bude mít premiéru tento asi nejmodernější systém, který dnes na světě je a bude to právě v Ostravě v ČR, což nás velmi těší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tématem letošního ročníku je modernizace, takže některé stroje se tam objeví návštěvníkům poprvé, ale některé naopak budou mít derniéru. Které to budou?

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Budou to derniéry i v mezinárodním měřítku. A těší nás opravdu, že u nás budou moci návštěvníci vidět, jak ty derniéry, to, co je vyřazováno, tak i to, co přichází. Takže mimo teda už potřetí zmíněného Mi-24, bude poprvé veřejnosti ukázán český tzv. H1 systém, to znamená vrtulníky Viper a Venom, které přiletěly z Ameriky teprve před několika málo týdny, tudíž si je budou moci prohlédnout. Dále to bude u České armády systém MADR, což je radar. V mezinárodní u nás právě Poláci předvedou poslední, myslím si, veřejné vystoupení mimo Polsko letounů Su-22, které patří k takovým nostalgicky vzpomínaným nejenom v ČR, protože na něm sloužili českoslovenští piloti. Takže u nás bude poslední ukázka ve vzduchu a potom už nebudou. Stejně tak si myslím, že to bude i s polskými MiG-29, které už Slovensko neprovozuje. Polsko, myslím si, je vůbec posledním provozovatelem tohoto typu v zemích NATO, udělají u nás dynamické vystoupení a pak je předávají na Ukrajinu. To budou tyto stroje Su-22, MiG-29. Pak z druhé strany to budou nejmodernější systémy a to je F-35A amerického letectva a F-35B britského. Toto si troufám tvrdit řadí naši akci na špičku v Evropě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Poláci a Švýcaři by měli předvést akrobatickou show, což je tahák pro diváky.

Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení JAGELLO 2000: Ano, akrobatické skupiny víme, jsou velmi žádané a velmi vděčné návštěvníky. A to právě budou z Polska a Švýcarska na turbovrtulových strojích, které nejsou tak, řekněme, dynamické jako jsou skupiny na proudových letadlech, ale zase oni s tím, že mají jiné letové vlastnosti, dokážou vystoupení koncentrovat na menším prostoru. Myslím, že to bude mít kontrast, tyto turbovrtulové akrobatické skupiny, které patří k tomu absolutnímu TOP, co v Evropě dneska je, nejmodernější nadzvukové letouny. To bude několik kontrastů. Turbovrtulové letouny, potom ty nejmodernější páté generace a derniéry a premiéry. Takže si myslím, že program bude velmi pestrý.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Pavlačíku, to Vám věřím, podle toho, co jste všechno vyjmenoval. Určitě jsme nevyjmenovali všechno a já Vám děkuji za rozhovor. Držím palce, ať vyjde hlavně počasí a vy jste srdečně zváni na třiadvacátý ročník Dnů NATO a čtrnáctý ročník Dnů Vzdušných sil Armády ČR.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-06-09-2023-17-14