Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

  • Jaroslav Medek, ředitel, Krajské vojenské velitelství Ostrava: MS kraj má nejvyšší počet aktivních záloh v ČR
  • Koncert pro rodinu s Ústřední vojenskou hudbou Praha
  • Červnový Den s hrdiny proběhne v Kopřivnici

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je role aktivní zálohy v současném vojenském prostředí? Jaký je stav a efektivita současných záloh v Moravskoslezském kraji? A kde jsou aktivní zálohy nasazovány? I na to se budu ptát plukovníka Jaroslava Medka, ředitele Krajského vojenského velitelství Ostrava. Dobrý den. Vítejte.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, jaká je tedy role aktivních záloh v současném vojenském prostředí?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Vojáci aktivní zálohy tvoří nedílnou součást Armády ČR a v koncepci rozvoje Armády ČR do roku 2035 je napsáno, že bychom si přáli, aby v roce 2030 jsme měli 10000 vojáků aktivní zálohy. Když se na to podíváme dneska, tak dneska máme zaregistrováno a spolupracuje s námi asi 4300 občanů ČR na pozicích vojáků aktivní zálohy, ať už u krajských vojenských velitelství, anebo jsou to vojáci, kteří jsou zařazeni u útvarů a zařízení Armády ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: U nás v Moravskoslezském kraji stále platí, že jich tady máme těch členů aktivní zálohy nejvíce?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Zatím to pořád platí, ale trochu nám dýchají na záda kolegové z Brna a ze Středočeského kraje, kteří mají ten počet zájemců taky poměrně vysoký, ale odpovídá to zase tomu, kolik máme obyvatel. V Moravskoslezském kraji je zhruba milion dvě stě tisíc, a to tak zhruba je i ten Středočeský kraj, Praha a Brno. Soustředění vysokých škol a podobných zařízení, které poskytují vlastně tuto příležitost, také.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže kolik je v Moravskoslezském kraji máme členů aktivních záloh?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: My máme zaregistrováno v krajském vojenském velitelství zhruba 450 občanů aktivní zálohy v našich dvou jednotkách, které máme u krajského vojenského velitelství, tak máme něco přes 200.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké jsou ty hlavní výzvy, se kterými se aktivní zálohy setkávají?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Výzvou je to zapojit se do obrany České republiky a výzvou je to zkoordinovat svoji aktivitu právě v těch aktivních zálohách se svým zaměstnáním a se svou rodinou, protože my povoláváme tyto vojáky aktivní zálohy na pravidelná vojenská cvičení, která samozřejmě musí být v úzké spolupráci se zaměstnavateli a zaměstnavatelé ne vždy vychází plně vstříc tomu. Protože samozřejmě musí plnit svoje výrobní plány, musí plnit svoje výrobní úkoly atd., ale ta koordinace tady je a snažíme se, aby byla co nejlepší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stav a efektivita současných aktivních záloh v Moravskoslezském kraji možná v porovnání s tím, jaká opatření jsou aktuálně implementována pro zajištění ochrany a zvládání rizik v Moravskoslezském kraji. Možná, že asi to není moc přesné, když jsem vypíchla jen rizika v Moravskoslezském kraji. Zkrátka týká se to celé ČR.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Týká se to určitě celé ČR. Jak jsem zmínil, vojáci jsou zařazeni nejen u krajských vojenských velitelství, kde plníme ty úkoly regionálně a v současné době neexistuje žádný krizový stav, ve kterém by jsme byli zapojeni. Máme samozřejmě vojáky zařazené i u útvarů a zařízení Armády ČR, která dneska vytvářejí to úkolové uskupení na Slovensku v souvislosti s válkou na Ukrajině a je to taková předsunutá skupina, která v případě, že by k něčemu došlo, tak Slovensku pomohla a vytvářela by tam nárazníkový štít mezi těmi přicházejícími a ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když jsou nasazovány aktivní zálohy na Slovensko, jak dlouho tam setrvávají?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Mohou být dneska podle změny branného zákona tak mohou být nasazeni až na 9 měsíců. A do toho zahraničního nasazení je to vždycky s jejich souhlasem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kde a při jakých příležitostech může armáda aktivní zálohy povolat, myslím tím třeba povodně, kde častokrát vojáci asistují, nebo jiné živelné katastrofy?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Vojáky povoláváme na základě rozhodnutí vlády. Vláda je ta, která rozhoduje o tom, kdy vojáky povoláme. Jsou to, jak jsem zmínil, ta pravidelná plánovaná zaměstnání nebo ty výcviky. A pak jsou ty aktivity spojené s nějakým nebezpečím. To nebezpečí jsme tady měli například v době covidu, kdy vojáci byli povoláváni na to, aby pomáhali, byli nasazeni vojáci při migrační krizi, kdy přicházeli nám běženci z jihu a pak v součinnosti s Policií ČR, s celníky jsme plnili ty úkoly na hranici, zejména se Slovenskem, odkud přicházelo největší množství těch běženců a částečně i z té polské strany.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že o aktivní zálohy tady v Moravskoslezském kraji, ale i v jiných krajích, je poměrně velký zájem. Takže možná by asi nebyla potřeba nějaká větší osvěta. Ale i tu děláte. Chcete zvát občany Moravskoslezského kraje, aby viděli jako v případě nebezpečí jaké? Jak se mají chovat?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Taková edukace probíhá bohužel pro nás dospělé občany probíhá až za stavu ohrožení státu, na čemž se teďka pracuje, aby se to změnilo. Ale určitě funguje Rámcový vzdělávací program POKOS příprava občanů k obraně státu, kterému se věnujeme v součinnosti se základními a středními školami a provádíme přípravu i učitelů, kteří tuto výuku provádějí na těch jednotlivých školách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Spolupracujete v rámci aktivních záloh také s jinými kraji, případně s institucemi z jiných zemí?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Musím říct, že spolupráce se teďka připravuje právě s Polskem, protože Polsko je pro nás vlastně tím partnerským státem, se kterým máme státní hranici. Tam se připravuje spolupráce teritoriálních sil, protože mi krajská vojenská velitelství dneska patříme pod velitelství teritoriálních sil do Tábora. Jinak spolupracujeme hlavně s partnery tady, našimi místními, a to jsou jednotlivé součásti integrovaného záchranného systému.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A s Integrovaným záchranným systémem spolupracujete na čem?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Při ochraně těch objektů kritické infrastruktury, ať už by to bylo v době těch krizových situací, nebo je to za stavu ohrožení státu, válečného stavu, tak vojáci plní ty úkoly ochrany a obrany těchto objektů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových akcí absolvujete v rámci toho, že jste povoláváni do spolupráce s Integrovaným záchranným systémem? Ročně zhruba?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: To se takhle vyčíslit nedá. My jsme povoláváni tady do těch společných aktivit na základě toho, že nám to nařídí nadřízený stupeň a máme pravidelná nějaká cvičení. Zpravidla je to tak jednou, maximálně dvakrát do roka, že se taková věc odehrává. A teďka v posledním období jsme žádné takové velké cvičení neměli. V roce 2022 proběhla Hradba 2022, kde jsme tu součinnost zejména s Policií ČR procvičili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, pojďme zmínit Koncert pro rodinu. Akci, kterou chystáte ve spolupráci s Ústřední vojenskou hudbou Praha.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: V rámci Mezinárodního dne rodiny připravujeme teďka na 14. května, kdy v 16 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě zahraje Ústřední hudba Armády ČR se svými sólisty. A budou to sólisté, nejenom naši vojenští, ale budou to sólisté i z civilu. Vzpomenu například Martina Chodúra, který je, myslím, že dokonce tady z Moravskoslezského kraje. Koncertovali s námi v předcházejícím období Lucie Silkenová, Jiří Korn a apod.. Mezinárodní den rodiny vznikl v roce 1993, kdy ho vyhlásila Organizace spojených národů, aby upozornila na to, že je potřeba řešit problémy rodin a od roku 2010 Ústřední hudba Armády ČR pod záštitou náčelníka generálního štábu hraje zpravidla na čtyřech až šesti místech, kde se snažíme zprostředkovat jednak ten kulturní zážitek, ale je to taky poděkování pro rodiny jako takové těch vojáků, kteří jsou dneska nasazeni někde v operacích, slouží, je to pro válečné veterány, ale je to pro širokou veřejnost, protože široká veřejnost Armádu ČR podporuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také chystáte Den s hrdiny v Kopřivnici. Co tam návštěvníci uvidí? Jaké ukázky?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Den s hrdiny to je pokračování akce, která proběhla v loňském roce tady v Dolní oblasti Vítkovice. My jsme se rozhodli přesunout to na další místo Moravskoslezského kraje a uvidí tam činnosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému. To znamená hasiči, záchranáři, Policie ČR, samozřejmě vojáci a další naši partneři, ať už je to Vězeňská služba, Český červený kříž, Vysoká škola báňská, která s námi dlouhodobě spolupracuje a jejíž absolventi se dostávají pak do řad policie, armády nebo záchranky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč je změněno místo? Proč z Ostravy do Kopřivnice?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Chtěli jsme dát tu příležitost navštívit i jiný region a ukázat to i těm občanům z našeho regionu, ale v jiné části. A má to návaznost, tato akce proběhne v prostoru Muzea nákladních vozidel Tatra. Takže určitě je možno při té příležitosti navštívit i ta muzea, která jsou v Kopřivnici a Kopřivnice nabízí krásné prostředí k tomu, aby jsme tuto akci zde uskutečnili. Proběhne tam celá řada statických ukázek od těch jednotlivých složek, ale proběhnou i nějaké dynamické ukázky. A protože to probíhá 21. června, tak tam budeme zvát všechny základní a střední školy. Aby se zúčastnili této akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, já vám děkuji za rozhovor a vám děkuji za pozornost.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Já děkuji za to, že jste mě pozvali a přeji krásný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
07. května 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je role aktivní zálohy v současném vojenském prostředí? Jaký je stav a efektivita současných záloh v Moravskoslezském kraji? A kde jsou aktivní zálohy nasazovány? I na to se budu ptát plukovníka Jaroslava Medka, ředitele Krajského vojenského velitelství Ostrava. Dobrý den. Vítejte.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, jaká je tedy role aktivních záloh v současném vojenském prostředí?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Vojáci aktivní zálohy tvoří nedílnou součást Armády ČR a v koncepci rozvoje Armády ČR do roku 2035 je napsáno, že bychom si přáli, aby v roce 2030 jsme měli 10000 vojáků aktivní zálohy. Když se na to podíváme dneska, tak dneska máme zaregistrováno a spolupracuje s námi asi 4300 občanů ČR na pozicích vojáků aktivní zálohy, ať už u krajských vojenských velitelství, anebo jsou to vojáci, kteří jsou zařazeni u útvarů a zařízení Armády ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: U nás v Moravskoslezském kraji stále platí, že jich tady máme těch členů aktivní zálohy nejvíce?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Zatím to pořád platí, ale trochu nám dýchají na záda kolegové z Brna a ze Středočeského kraje, kteří mají ten počet zájemců taky poměrně vysoký, ale odpovídá to zase tomu, kolik máme obyvatel. V Moravskoslezském kraji je zhruba milion dvě stě tisíc, a to tak zhruba je i ten Středočeský kraj, Praha a Brno. Soustředění vysokých škol a podobných zařízení, které poskytují vlastně tuto příležitost, také.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže kolik je v Moravskoslezském kraji máme členů aktivních záloh?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: My máme zaregistrováno v krajském vojenském velitelství zhruba 450 občanů aktivní zálohy v našich dvou jednotkách, které máme u krajského vojenského velitelství, tak máme něco přes 200.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké jsou ty hlavní výzvy, se kterými se aktivní zálohy setkávají?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Výzvou je to zapojit se do obrany České republiky a výzvou je to zkoordinovat svoji aktivitu právě v těch aktivních zálohách se svým zaměstnáním a se svou rodinou, protože my povoláváme tyto vojáky aktivní zálohy na pravidelná vojenská cvičení, která samozřejmě musí být v úzké spolupráci se zaměstnavateli a zaměstnavatelé ne vždy vychází plně vstříc tomu. Protože samozřejmě musí plnit svoje výrobní plány, musí plnit svoje výrobní úkoly atd., ale ta koordinace tady je a snažíme se, aby byla co nejlepší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stav a efektivita současných aktivních záloh v Moravskoslezském kraji možná v porovnání s tím, jaká opatření jsou aktuálně implementována pro zajištění ochrany a zvládání rizik v Moravskoslezském kraji. Možná, že asi to není moc přesné, když jsem vypíchla jen rizika v Moravskoslezském kraji. Zkrátka týká se to celé ČR.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Týká se to určitě celé ČR. Jak jsem zmínil, vojáci jsou zařazeni nejen u krajských vojenských velitelství, kde plníme ty úkoly regionálně a v současné době neexistuje žádný krizový stav, ve kterém by jsme byli zapojeni. Máme samozřejmě vojáky zařazené i u útvarů a zařízení Armády ČR, která dneska vytvářejí to úkolové uskupení na Slovensku v souvislosti s válkou na Ukrajině a je to taková předsunutá skupina, která v případě, že by k něčemu došlo, tak Slovensku pomohla a vytvářela by tam nárazníkový štít mezi těmi přicházejícími a ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když jsou nasazovány aktivní zálohy na Slovensko, jak dlouho tam setrvávají?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Mohou být dneska podle změny branného zákona tak mohou být nasazeni až na 9 měsíců. A do toho zahraničního nasazení je to vždycky s jejich souhlasem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kde a při jakých příležitostech může armáda aktivní zálohy povolat, myslím tím třeba povodně, kde častokrát vojáci asistují, nebo jiné živelné katastrofy?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Vojáky povoláváme na základě rozhodnutí vlády. Vláda je ta, která rozhoduje o tom, kdy vojáky povoláme. Jsou to, jak jsem zmínil, ta pravidelná plánovaná zaměstnání nebo ty výcviky. A pak jsou ty aktivity spojené s nějakým nebezpečím. To nebezpečí jsme tady měli například v době covidu, kdy vojáci byli povoláváni na to, aby pomáhali, byli nasazeni vojáci při migrační krizi, kdy přicházeli nám běženci z jihu a pak v součinnosti s Policií ČR, s celníky jsme plnili ty úkoly na hranici, zejména se Slovenskem, odkud přicházelo největší množství těch běženců a částečně i z té polské strany.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že o aktivní zálohy tady v Moravskoslezském kraji, ale i v jiných krajích, je poměrně velký zájem. Takže možná by asi nebyla potřeba nějaká větší osvěta. Ale i tu děláte. Chcete zvát občany Moravskoslezského kraje, aby viděli jako v případě nebezpečí jaké? Jak se mají chovat?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Taková edukace probíhá bohužel pro nás dospělé občany probíhá až za stavu ohrožení státu, na čemž se teďka pracuje, aby se to změnilo. Ale určitě funguje Rámcový vzdělávací program POKOS příprava občanů k obraně státu, kterému se věnujeme v součinnosti se základními a středními školami a provádíme přípravu i učitelů, kteří tuto výuku provádějí na těch jednotlivých školách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Spolupracujete v rámci aktivních záloh také s jinými kraji, případně s institucemi z jiných zemí?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Musím říct, že spolupráce se teďka připravuje právě s Polskem, protože Polsko je pro nás vlastně tím partnerským státem, se kterým máme státní hranici. Tam se připravuje spolupráce teritoriálních sil, protože mi krajská vojenská velitelství dneska patříme pod velitelství teritoriálních sil do Tábora. Jinak spolupracujeme hlavně s partnery tady, našimi místními, a to jsou jednotlivé součásti integrovaného záchranného systému.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A s Integrovaným záchranným systémem spolupracujete na čem?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Při ochraně těch objektů kritické infrastruktury, ať už by to bylo v době těch krizových situací, nebo je to za stavu ohrožení státu, válečného stavu, tak vojáci plní ty úkoly ochrany a obrany těchto objektů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových akcí absolvujete v rámci toho, že jste povoláváni do spolupráce s Integrovaným záchranným systémem? Ročně zhruba?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: To se takhle vyčíslit nedá. My jsme povoláváni tady do těch společných aktivit na základě toho, že nám to nařídí nadřízený stupeň a máme pravidelná nějaká cvičení. Zpravidla je to tak jednou, maximálně dvakrát do roka, že se taková věc odehrává. A teďka v posledním období jsme žádné takové velké cvičení neměli. V roce 2022 proběhla Hradba 2022, kde jsme tu součinnost zejména s Policií ČR procvičili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, pojďme zmínit Koncert pro rodinu. Akci, kterou chystáte ve spolupráci s Ústřední vojenskou hudbou Praha.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: V rámci Mezinárodního dne rodiny připravujeme teďka na 14. května, kdy v 16 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě zahraje Ústřední hudba Armády ČR se svými sólisty. A budou to sólisté, nejenom naši vojenští, ale budou to sólisté i z civilu. Vzpomenu například Martina Chodúra, který je, myslím, že dokonce tady z Moravskoslezského kraje. Koncertovali s námi v předcházejícím období Lucie Silkenová, Jiří Korn a apod.. Mezinárodní den rodiny vznikl v roce 1993, kdy ho vyhlásila Organizace spojených národů, aby upozornila na to, že je potřeba řešit problémy rodin a od roku 2010 Ústřední hudba Armády ČR pod záštitou náčelníka generálního štábu hraje zpravidla na čtyřech až šesti místech, kde se snažíme zprostředkovat jednak ten kulturní zážitek, ale je to taky poděkování pro rodiny jako takové těch vojáků, kteří jsou dneska nasazeni někde v operacích, slouží, je to pro válečné veterány, ale je to pro širokou veřejnost, protože široká veřejnost Armádu ČR podporuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také chystáte Den s hrdiny v Kopřivnici. Co tam návštěvníci uvidí? Jaké ukázky?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Den s hrdiny to je pokračování akce, která proběhla v loňském roce tady v Dolní oblasti Vítkovice. My jsme se rozhodli přesunout to na další místo Moravskoslezského kraje a uvidí tam činnosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému. To znamená hasiči, záchranáři, Policie ČR, samozřejmě vojáci a další naši partneři, ať už je to Vězeňská služba, Český červený kříž, Vysoká škola báňská, která s námi dlouhodobě spolupracuje a jejíž absolventi se dostávají pak do řad policie, armády nebo záchranky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč je změněno místo? Proč z Ostravy do Kopřivnice?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Chtěli jsme dát tu příležitost navštívit i jiný region a ukázat to i těm občanům z našeho regionu, ale v jiné části. A má to návaznost, tato akce proběhne v prostoru Muzea nákladních vozidel Tatra. Takže určitě je možno při té příležitosti navštívit i ta muzea, která jsou v Kopřivnici a Kopřivnice nabízí krásné prostředí k tomu, aby jsme tuto akci zde uskutečnili. Proběhne tam celá řada statických ukázek od těch jednotlivých složek, ale proběhnou i nějaké dynamické ukázky. A protože to probíhá 21. června, tak tam budeme zvát všechny základní a střední školy. Aby se zúčastnili této akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, já vám děkuji za rozhovor a vám děkuji za pozornost.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství - Armáda ČR: Já děkuji za to, že jste mě pozvali a přeji krásný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-07-05-2024-17-14