Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Akrobacie, humor a umění. Festival Cirkulum 2023 startuje právě dnes, 7. června a až do neděle tak ožije Slezskoostravský hrad fenoménem pouličního umění. Pořadatelem festivalu je spolek Cirkus trochu jinak a ve studiu vítám principála a uměleckého ředitele Václava Pokorného. Dobrý den, vítejte.
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Václave, festival Cirkulum je mezinárodním festivalem a u nás v Moravskoslezském kraji je jediným, ale ve světě a teď nevím, jestli i v jiných koutech České republiky tomu je jinak.
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Ano, jsou v ČR čtyři nebo pět festivalů podobného duchu, podobného ražení, kteří jsou na mezinárodní úrovni a dovážejí jak tuzemské, tak zahraniční umělce.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Protože o Vás vím, že jste hodně cestoval po světě, tam jste se právě k tomu pouličním umění dostal, dá se říci o Vás, že jste ho včetně toho festivalu Cirkulum, přivezl do Moravskoslezského kraje?
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Při tom, když jsem cestoval, pro mě byl největším zážitkem ten prožitek těch diváků, těch lidí. Psal se rok 1999 a v tom roce žádné festivaly tohoto typu nebyly. Já když jsem odjel, vůbec jsem o ničem takovém ani nevěděl a byl jsem fascinován tou energií, tou soudržností těch lidí a tím veselím, tím adrenalinem. Už tehdy jsem si říkal, že něco takového bych chtěl dovézt do ČR a ukázat právě ostravským divákům, protože mě to fascinovalo.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A to se podařilo. Já jenom jsem si tady poznačila, že nový cirkus patří k nejmladším uměleckým žánrům, Představuje umělecké i fyzické hranice projevu a propojuje disciplíny jako je akrobacie, žonglování, moderní tanec, divadlo, hudbu a také se připojuje k festivalu divadelní režie a dramaturgie. Když bych to hodně zjednodušila, dá se říct, že je to takové cirkusové divadlo?
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: V českém názvu můžeme říkat nový cirkus, ale můžeme říkat cirkusové divadlo, divadlo bez mluveného slova, i když dneska už se do těch prvků a do těch inscenací představení nějaké mluvené slovo, básně nebo písně vkládají. Ten nový cirkus jako takový obsahuje úplně všechno. Jestli člověk umí například skvěle pískat, může být jeden z účinkujících toho představení a může ztvárňovat třeba prvoplánově nějakého ptáčka, který někde zpívá, ale může to být třeba nějaká žena, která se něčím trápí a ten zpěv nebo to pískání může být tímto nějakým způsobem výrazně umocňováno.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To, co říkáte, mě teď napadá nebo vůbec si neumím představit, jak vzniká to představení. Protože jestliže říkáte ten umí to, ten umí to, ten umí to, na základě toho, jaké lidi máte k dispozici, vznikne to cirkusové divadelní představení?
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Je to velice individuální, každý tvoří jiným způsobem. Ve světě je to tak, že jsou cirkusové školy a ti promotéři jezdí se dívat na cirkusové školy, na různé umělce a potom je obsazují do svých představení, které chtějí zrealizovat a mají typově nastavené lidi, anebo čekají, až někdo dojde do té formy, kterou potřebuje do té inscenace. My takto pracovat nemůžeme, protože těch umělců, kteří se tomu věnují naplno a na vrcholové úrovni, jestli se to tak dá nazvat, v ČR není mnoho. Spíše přizpůsobujeme ty představení my konkrétně jako Cirkus trochu jinak těm lidem. Když jsme dělali konkurz v režii Pavla Šimáka, bylo to na ty typické lidi. Lukáš Bezděk tím, že se věnuje svařování, je to elektrikář, byl v té roli za svářeče, elektrikáře, ale do toho je skvělý akrobat, který se točí ve velkém kruhu dvoumetrovém. Velice adrenalinová disciplína. Třeba Jindřich Kopidol tím, že nám dělá techniku a riguje, v tom představení byl riger, provazochodec, protože dělá s tím lanem a do toho děla akrobacii na žebříku. Ale samozřejmě postupně už se dostáváme i jinde a děláme i různá fyzická divadla a další věci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Festival Cirkulum byl loni poprvé na Slezskoostravském hradě. Předtím byl v Porubě, v ulicích. Vy jste v loňském roce říkal: "No, uvidíme, jestli to byla dobrá volba". Vyhodnotili jste to asi jako dobrou volbu, protože i letošní Cirkulum 2023 je na Slezskoostravském hradě.
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Je to tak. Samozřejmě ten festival má v názvu "Nový cirkus a pouliční divadlo" záměrně má bod číslo jedna nový cirkus, protože ten nový cirkus je o energii, o adrenalinu. To pouliční divadlo je věc, která funguje na bázi, že lidi procházejí. My to máme jako jednu ze scén v rámci festivalu. Nicméně se nám právě letos povedlo dovézt nové cirkusové dvě úžasné company, Davida Dimitriho, což je světově uznávaný provazochodec, má za sebou spoustu ocenění. Dlouhá léta vystupoval L’Homme Cirque a v případě, že bychom byli v Porubě, nemohli bychom tohle nikdy zrealizovat, protože tam na to není prostor. Na tom hradě ten prostor je. Přípravy, stavba sedmi denní stavba šapitó. On tam má patnáctimetrovou tour věž, jak tomu říká, na kterou z toho šapitó vychází bez jištění s tyčí. Je to nejtradičnější způsob provazochodectví, který je a který máme letos na našem festivale Cirkulum.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když už jste nakousl tu přípravu, co předchází tomu, že dnes 7. června začíná festival? Co tomu předchází? Co všechno musíte vystavět, vybudovat? Na co se musíte všechno připravit, aby ten festival proběhl od středy do neděle a diváci a návštěvníci byli spokojení?
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Diváci jste měl cele od výpravy, tak náš čas v tomto pořadu nebude stačit. Nicméně samozřejmě je to vlastně zásadní věc, je kontaktování umělců. Je to ta nejtěžší věc pro producenta tohoto typu nebo pro principála, pro všechny z nás, protože ti lidi mají turné dva-tři roky dopředu. Jsou to opravdu věhlasné company, jako David, jako L’Enjoliveur, jako trojice Wise Fools akrobatek úžasných. Je pro nás vždycky důležité mít nějakého headlinera, něco, co nikde ve světě nevidíte. David je shodou okolností Švýcar, L’Enjoliveur jsou Francouzi a je nejtěžší skloubit to cestování. Finančně to dát dohromady, protože samozřejmě jenom ta cesta těmi kamiony, ten čas je na tom velice náročný. Potom získávání financí, grantů, partnerů a potom přichází všechna grafická zpracování. Pro nás v tento okamžik je velice náročné dělat PR, protože ten svět je zahlcen různými informacemi, ať už ze sociálních sítích. Všechno, co kolem vidíme si myslím, že ten lidský mozek není schopen úplně vnímat a vnímá jenom takové střípky. Takže vždycky hledáme to, abychom to dali vědět těm divákům, proto jsme i dneska tady, což je úžasné, a aby ty lidi přišli. Protože nám to dává strašně moc práce. Je to v za tím obrovské množství emocí a teprve ty lidi čekají ty emoce, když tam přijdou. Pro nás je nejkrásnější, teda pro mě osobně, ten zážitek těch lidí. Já nejsem schopen se dívat na ty představení. Já to mám tak, že jsem venku z toho šapitó a slyším jenom, jak ti lidi jásají. To mě strašně dojímá.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho vám trvá, než všechno postavíte na hradě nebo než ten hrad pro festival upravíte?
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Je to velice individuální. Tento rok stavíme dva týdny, ale nemáme ansámbl mnoho lidí, protože dneska jsou i problémy s lidmi. Šapitá byla postavená tuším za čtyři dny a potom do toho dostavujeme další věci. My máme ještě Cirkulum na cestách, takže ještě mezi tím, když stavíme festival, s těmi umělci jezdíme po Moravskoslezském kraji, protože chceme nabídnout tuto kulturu i jinde ve městech, protože je to něco nevšedního a propojuje to lidi. Strašně to spojuje lidi ten festival, a to je na tom krásné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak na to reagují lidi? Protože mnozí třeba vidí něco takového poprvé.
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Byli jsme letos v Krnově a přesně to, o čem mluvíte, byla ta zpětná vazba, protože nikdy tohle nezažili a je podle mě velice důležité i ty diváky vzdělávat. Ano, máme tady skvělou hudbu, máme tady skvělé divadla, ale i tohle je určitý druh umění. Někdo může říct, protože ono to jsou baskeři, že žebrají, ale to jsou lidi, kteří vystudovali cirkusové školy a tohle umění je baví.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co tedy návštěvníky Slezskoostravského hradu na festivalu Cirkulum letos čeká?
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Máme připravené čtyři scény. Jedna scéna je v amfiteátru, tam bude Španělská company a Cia Paki Paya. Mají disco show, je to představení, které už hrají dvacet let. Je to strašně komické představení. Když jsem ho poprvé viděl, je to asi sedm let, spadla mi čelist, protože oni používají "hand to hand to fly", takže lítají hlavou dolů a prohazují se mezi sebou. Je to komediální, je to show, je to takové odreagování pro lidi. To bude v amfiteátru. Máme potom bohatý program zdarma, který je v předhradí. Tam máme účinkující tuzemské zahraniční Itálie, Finsko, Belgie a další. Potom máme, jak jsem říkal, dvě šapitó a David Dimitri, což jsou placené představení a L’Enjoliveur, to je také placené představení, to je zase francouzská company s hudbou, s akrobacií, s provazochodectvím. Plus máme letos připravenou dětskou scénu, kde jsme vyrobili takové automaty. Budou to takové interaktivní soutěže pro ně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Václave, já Vám děkuji za krásné vyprávění o cirkusového umění, o cirkusovém a divadelním umění. Přeji, ať na Slezskoostravský hrad proudí zástupy návštěvníků a až budou odcházet, ať jsou hodně spokojení, ať ty emoce opravdu si zažijí s vámi.
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel, Cirkus trochu jinak, z. s.: Já Vám děkuju a děkuju také divákům. Mějte se krásně, na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.