Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: Archiv města Ostravy slaví 100. výročí založení

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Archivy města Ostravy slaví sté narozeniny. Vznikl 1. září 1923, kdy se prvním městským archivářem stal středoškolský profesor Alois Adamus. Co vše se v archivu zpracovává, kdo jej navštěvuje a nejvíce využívá, ale i mnoho dalšího se dozvíte už za chvíli od ředitelky Hany Šústkové. Dobrý den, vítejte u nás.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Dobrý den Vám i všem divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, pojďme se vrátit do roku 1923. Co bylo takovým prvním impulzem nebo možná posledním impulzem, aby archiv vznikl?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Tím prvotním impulzem kupodivu nebyla ani tak starost o záchranu archivního dědictví, starých listin a městských knih, ale zákon o povinném vedení městských kronik. Ostrava neměla doposavad svého kronikáře a vedení města tehdy dospělo k závěru, že by mohlo založit archiv a městský archivář by byl zejména tím kronikářem. Což ovšem profesor Alois Adamus úplně nenaplňoval, protože on byl spíše zaměřený právě na záchranu listin a archivních knih, takže se spíše orientoval na tu skutečně základní archivní činnost a tu kronikářskou nechával stranou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Během sta let existence se archiv musel vypořádat například s německou okupací. V té době některé archivní fondy byly vyvezeny. Mě teď zajímá, jestli se všechno vrátilo zpátky.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Dá se říci, že Archiv města Ostravy měl tady v tomto bodě poměrně štěstí a převážná většina archiválií, které byly vyvezeny do opravdu prakticky celé České republiky, se podařilo relativně rychle zase dostat zpět do Ostravy. Tedy samozřejmě v poválečném období.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V archivu máte miliony dokumentů. Údajně Vy jste řekla, že kdyby se vyskládaly ze sebe, bylo by to sedm kilometrů.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: My jsme to měřili a zjistili jsme, že bychom byli schopni propojit Novou Karolínu a Svinovské nádraží.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je krása. Kolik v archivu máte svazků novin, časopis a knih? Máte to sečteno, spočítáno?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Máme to velmi přesně a je to více než 58 tisíc svazků. Ty knihy jsou zejména z oboru historie, případně nějakých příbuzných věd. Samozřejmě, také se vztahují k regionu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct, co přechovávate v archívu nebo jaký dokument je nejstarší a nejcennější?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: V ostravském archivu máme jako nejstarší a zároveň asi i nejcennější dokument originál listiny císaře Karla IV. z roku 1362, kterým za svého pobytu v Opavě udělil Moravské Ostravě právo trhu. Takže to je taková největší vzácnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě by zajímalo, ke kterým historickým dokumentům musíte přistupovat tak opatrně, že jdete doslova a do písmene v rukavičkách na ně?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Ano, rukavičky skutečně používáme, jedná se především o tyto staré středověké listiny. To znamená to, co je na pergamenu, ale samozřejmě opatrně v rukavicích zacházíme také s fotografickým materiálem, s pohlednicemi i se starším aktovým materiálem. Abychom nezanechávali zbytečně, jak se říká, otisky, pot a přirozeně mikroorganismy, které na nás žijí, úplně to těm archiváliím nevyhovuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je jedna věc a druhá věc je asi světlo. To je taky asi nepřítel těchto starých dokumentů.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Samozřejmě, zejména tedy papír je ohrožen světlem a já bych upozornila, že papír má i světelnou paměť. Kolikrát byl vystaven nějakému osvitu. To se tam zanechává a pak má vliv na jeho výdrž, na jeho stav. Takže je poměrně komplikované například při výstavách vystavovat originály papírových nebo i pergamennových listin právě s ohledem na světelné podmínky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kde je v archivu uchováváte, to asi musí mít speciální podmínky.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Samozřejmě, jedná se o archivní depozitáře, ve kterých je kontrolovaný klimatický systém, aby se udržovala stálá teplota a vlhkost. A ty nejvzácnější archiválie, které jsou u nás v městském archivu, opatrujeme v trezoru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo k Vám do archivu chodí bádat nebo zajímá se o listiny nebo možná i naopak, komu třeba nějaké podklady z archivů připravujete?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: To je opravdu velice široké spektrum zájemců. Pominu-li různé úřední důvody, tedy úředníky z nejrůznějších institucí, úřadů státních nebo samosprávných, kteří potřebují zjistit nějaké materiály ke své další činnosti, tak jsou to běžní obyvatelé, kteří buďto potřebují zajistit nějaké listiny, nebo nějaké informace, o které chtějí opřít svůj právní nárok. A pak jsou tu také lidé, kteří přijdou z vědeckých důvodů. Jsou to profesoři z univerzit, studenti vysokoškolští, kteří připravují nějaké vědecké práce. Ale jsou tu samozřejmě i zájemci z řad amatérských regionálních badatelů, kteří se prostě zajímají o dějiny města, případně genealogické podklady. To je velmi široké obecenstvo genealogů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vzpomínáte si za dobu, co jste v Archivu, že byl nějaký speciální požadavek, který jste pro někoho museli připravit?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Speciální požadavek? Svým způsobem takové požadavky míváme každý rok a ony nejsou ani tak specifické, že by po nás chtěli vytahování nějakých vzácných archiválií, jako spíše to, za jakým účelem nebo co si myslí, že bychom byli schopni z těch materiálů dostat. My kromě toho, že předkládáme archiválie, tak také děláme rešerše z těchto materiálů. Pokud někdo žije třeba v zahraničí, je možno se k těm informacím dopracovat skrze pracovníky archivu a tam je specifická, pro moravsko nebo pro Ostravu nebo ostravsko, snaha vypátrat rodinné příslušníky, předky. Jednak je to ze strany lidí s židovským původem nebo případně emigranti nebo odsunutí Němci. To jsou potom někdy takové zajímavosti, kde člověk dává dohromady rodinné historie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se vrátím k tomu, co jsme před chvilkou zmínily, a to je vzácnost těch dokumentů. Také proto se digitalizují a to je jedna z činností, kterou v archivu děláte.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Přesně tak. Digitalizace přirozeně přišla do archivnictví už skoro před dvaceti lety a výrazně ovlivňuje naši práci. Když jsme se bavily o tom, jak ty archiválie trpí třeba slunečním svitem nebo tím, když se příliš vytahují, příliš se na ně sahá, tak jedním z důvodů té digitalizace u nás je právě ochrana archiválií před zničením. Tím, že se pořizují digitalizáty, chráníme to dědictví do budoucna. Dalším takovým benefitem této činnosti je, že můžete sedět doma a bádat pomocí on-line badateli, kdykoliv se Vám zamane.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď se vracíme stále k minulosti, ale archiv i ty současné materiály, události mapuje a archivuje. Je to tak?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Samozřejmě, jakákoli naše činnost, cokoliv, co děláme už zítra, je vlastně minulost, takže ty důležité záležitosti se stávají archiváliemy. To znamená, u nás najdete opravdu materiály od roku 1362 až do roku 2023.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňujete také to, že už od roku 1963 archiv vydává sborník Ostravy. Letos vyjde už 37. ročník. Co je jeho obsahem?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Letošní díl jsme vzhledem k našemu výročí věnovali archivům a archivnictví v Ostravě, takže kromě článku, který se bude zabývat naším Archivem města Ostravy, se mohou zájemci dočíst i o dalších ostravských archivech, které tady dodnes existují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také býváte častokrát součástí kalendária. Ke každému dni připravujete nějaký vztah k tomu dni z historie, je to tak?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Ano, na webových stránkách existuje kalendárium, kde vždy si připravujeme pro daný týden několik výročí nebo zajímavostí, které by mohli lidé ocenit. A samozřejmě každý rok také vydáváme kalendárium knižně, ve kterém kolega kronikář města Ostravy shrnuje události za uběhlý rok?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký je zájem třeba o sborník nebo o kalendárium mezi lidmi?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Kalendárium je hodně populární a bývá rozebráno v průběhu roku víceméně úplně. Sborník má také svou stálou klientelu. My spoustu sborníků máme dokonce už zamluvenou lidmi ze zahraničí, kteří mají vztah k Ostravě a posíláme jim automaticky vždy, když vyjde, samozřejmě za úplatu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, já Vám děkuji za rozhovor a archivu přeji dalších sto nebo i více let.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Já mockrát děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: Archiv města Ostravy slaví 100. výročí založení
07. září 2023, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Archivy města Ostravy slaví sté narozeniny. Vznikl 1. září 1923, kdy se prvním městským archivářem stal středoškolský profesor Alois Adamus. Co vše se v archivu zpracovává, kdo jej navštěvuje a nejvíce využívá, ale i mnoho dalšího se dozvíte už za chvíli od ředitelky Hany Šústkové. Dobrý den, vítejte u nás.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Dobrý den Vám i všem divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, pojďme se vrátit do roku 1923. Co bylo takovým prvním impulzem nebo možná posledním impulzem, aby archiv vznikl?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Tím prvotním impulzem kupodivu nebyla ani tak starost o záchranu archivního dědictví, starých listin a městských knih, ale zákon o povinném vedení městských kronik. Ostrava neměla doposavad svého kronikáře a vedení města tehdy dospělo k závěru, že by mohlo založit archiv a městský archivář by byl zejména tím kronikářem. Což ovšem profesor Alois Adamus úplně nenaplňoval, protože on byl spíše zaměřený právě na záchranu listin a archivních knih, takže se spíše orientoval na tu skutečně základní archivní činnost a tu kronikářskou nechával stranou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Během sta let existence se archiv musel vypořádat například s německou okupací. V té době některé archivní fondy byly vyvezeny. Mě teď zajímá, jestli se všechno vrátilo zpátky.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Dá se říci, že Archiv města Ostravy měl tady v tomto bodě poměrně štěstí a převážná většina archiválií, které byly vyvezeny do opravdu prakticky celé České republiky, se podařilo relativně rychle zase dostat zpět do Ostravy. Tedy samozřejmě v poválečném období.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V archivu máte miliony dokumentů. Údajně Vy jste řekla, že kdyby se vyskládaly ze sebe, bylo by to sedm kilometrů.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: My jsme to měřili a zjistili jsme, že bychom byli schopni propojit Novou Karolínu a Svinovské nádraží.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je krása. Kolik v archivu máte svazků novin, časopis a knih? Máte to sečteno, spočítáno?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Máme to velmi přesně a je to více než 58 tisíc svazků. Ty knihy jsou zejména z oboru historie, případně nějakých příbuzných věd. Samozřejmě, také se vztahují k regionu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct, co přechovávate v archívu nebo jaký dokument je nejstarší a nejcennější?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: V ostravském archivu máme jako nejstarší a zároveň asi i nejcennější dokument originál listiny císaře Karla IV. z roku 1362, kterým za svého pobytu v Opavě udělil Moravské Ostravě právo trhu. Takže to je taková největší vzácnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě by zajímalo, ke kterým historickým dokumentům musíte přistupovat tak opatrně, že jdete doslova a do písmene v rukavičkách na ně?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Ano, rukavičky skutečně používáme, jedná se především o tyto staré středověké listiny. To znamená to, co je na pergamenu, ale samozřejmě opatrně v rukavicích zacházíme také s fotografickým materiálem, s pohlednicemi i se starším aktovým materiálem. Abychom nezanechávali zbytečně, jak se říká, otisky, pot a přirozeně mikroorganismy, které na nás žijí, úplně to těm archiváliím nevyhovuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je jedna věc a druhá věc je asi světlo. To je taky asi nepřítel těchto starých dokumentů.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Samozřejmě, zejména tedy papír je ohrožen světlem a já bych upozornila, že papír má i světelnou paměť. Kolikrát byl vystaven nějakému osvitu. To se tam zanechává a pak má vliv na jeho výdrž, na jeho stav. Takže je poměrně komplikované například při výstavách vystavovat originály papírových nebo i pergamennových listin právě s ohledem na světelné podmínky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kde je v archivu uchováváte, to asi musí mít speciální podmínky.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Samozřejmě, jedná se o archivní depozitáře, ve kterých je kontrolovaný klimatický systém, aby se udržovala stálá teplota a vlhkost. A ty nejvzácnější archiválie, které jsou u nás v městském archivu, opatrujeme v trezoru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo k Vám do archivu chodí bádat nebo zajímá se o listiny nebo možná i naopak, komu třeba nějaké podklady z archivů připravujete?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: To je opravdu velice široké spektrum zájemců. Pominu-li různé úřední důvody, tedy úředníky z nejrůznějších institucí, úřadů státních nebo samosprávných, kteří potřebují zjistit nějaké materiály ke své další činnosti, tak jsou to běžní obyvatelé, kteří buďto potřebují zajistit nějaké listiny, nebo nějaké informace, o které chtějí opřít svůj právní nárok. A pak jsou tu také lidé, kteří přijdou z vědeckých důvodů. Jsou to profesoři z univerzit, studenti vysokoškolští, kteří připravují nějaké vědecké práce. Ale jsou tu samozřejmě i zájemci z řad amatérských regionálních badatelů, kteří se prostě zajímají o dějiny města, případně genealogické podklady. To je velmi široké obecenstvo genealogů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vzpomínáte si za dobu, co jste v Archivu, že byl nějaký speciální požadavek, který jste pro někoho museli připravit?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Speciální požadavek? Svým způsobem takové požadavky míváme každý rok a ony nejsou ani tak specifické, že by po nás chtěli vytahování nějakých vzácných archiválií, jako spíše to, za jakým účelem nebo co si myslí, že bychom byli schopni z těch materiálů dostat. My kromě toho, že předkládáme archiválie, tak také děláme rešerše z těchto materiálů. Pokud někdo žije třeba v zahraničí, je možno se k těm informacím dopracovat skrze pracovníky archivu a tam je specifická, pro moravsko nebo pro Ostravu nebo ostravsko, snaha vypátrat rodinné příslušníky, předky. Jednak je to ze strany lidí s židovským původem nebo případně emigranti nebo odsunutí Němci. To jsou potom někdy takové zajímavosti, kde člověk dává dohromady rodinné historie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se vrátím k tomu, co jsme před chvilkou zmínily, a to je vzácnost těch dokumentů. Také proto se digitalizují a to je jedna z činností, kterou v archivu děláte.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Přesně tak. Digitalizace přirozeně přišla do archivnictví už skoro před dvaceti lety a výrazně ovlivňuje naši práci. Když jsme se bavily o tom, jak ty archiválie trpí třeba slunečním svitem nebo tím, když se příliš vytahují, příliš se na ně sahá, tak jedním z důvodů té digitalizace u nás je právě ochrana archiválií před zničením. Tím, že se pořizují digitalizáty, chráníme to dědictví do budoucna. Dalším takovým benefitem této činnosti je, že můžete sedět doma a bádat pomocí on-line badateli, kdykoliv se Vám zamane.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď se vracíme stále k minulosti, ale archiv i ty současné materiály, události mapuje a archivuje. Je to tak?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Samozřejmě, jakákoli naše činnost, cokoliv, co děláme už zítra, je vlastně minulost, takže ty důležité záležitosti se stávají archiváliemy. To znamená, u nás najdete opravdu materiály od roku 1362 až do roku 2023.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňujete také to, že už od roku 1963 archiv vydává sborník Ostravy. Letos vyjde už 37. ročník. Co je jeho obsahem?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Letošní díl jsme vzhledem k našemu výročí věnovali archivům a archivnictví v Ostravě, takže kromě článku, který se bude zabývat naším Archivem města Ostravy, se mohou zájemci dočíst i o dalších ostravských archivech, které tady dodnes existují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také býváte častokrát součástí kalendária. Ke každému dni připravujete nějaký vztah k tomu dni z historie, je to tak?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Ano, na webových stránkách existuje kalendárium, kde vždy si připravujeme pro daný týden několik výročí nebo zajímavostí, které by mohli lidé ocenit. A samozřejmě každý rok také vydáváme kalendárium knižně, ve kterém kolega kronikář města Ostravy shrnuje události za uběhlý rok?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký je zájem třeba o sborník nebo o kalendárium mezi lidmi?

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Kalendárium je hodně populární a bývá rozebráno v průběhu roku víceméně úplně. Sborník má také svou stálou klientelu. My spoustu sborníků máme dokonce už zamluvenou lidmi ze zahraničí, kteří mají vztah k Ostravě a posíláme jim automaticky vždy, když vyjde, samozřejmě za úplatu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, já Vám děkuji za rozhovor a archivu přeji dalších sto nebo i více let.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: Já mockrát děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-07-09-2023-17-30