Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE, Péče o pleť by měla začít už v dospívání

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak pečovat o svou pleť, jaké krémy užívat a kdy je třeba se poradit s lékařem estetické medicíny. Tentokrát vám poradíme, co dělat, abychom měli krásnou a zdravou pleť. Ve studiu vítám Janu Šimurdovou, která je vysoce kvalifikovaným certifikovaným odborníkem v péči o pleť. Dobrý den, paní doktorko.

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Dobrý den, zdravím.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Skočíme hned do tématu, kdy je nejlepší začít pečovat o pleť?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Já musím říct, že nejlepší je, když to ve vás pečuje už ten rodič. To znamená, že, děvčata, je výborné, když začnete o sebe pečovat v pubertě, i ti chlapci. Ať ta pleť je zdravější, bez akné. A samozřejmě taková ta už exact péče, která by měla být proti vráskám, případně že se začínáme soustředit na tu strukturu, jestli nám to náhodou někde nevisí, tak by měla přicházet kolem třicítky - taková prevence a řešení následků kolem čtyřicítky. Takže máme to v tom životě trošičku rozsortované, ale ideální je začít a vštěpovat to do dětí už na začátku, to znamená kolem té puberty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct kolem puberty, co teda dětem doporučit, aby už tou cestou krásné pleti šly prakticky od startu svého života?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Základem je určitě umýt tvář, ráno, večer, najít si na to ten čas, najít si prostor, kdy si opravdu umyjeme všechny nečistoty. To je základ. Smýt ty nečistoty, pryč z té pleti, aby mohla dýchat, aby prostě byla zdravá, aby se nevytvořilo akné. A to je to nejdůležitější. Začít umýváním, potom přidat do té péče nějaký gel, potom nějaký ten krém. Do té rutiny stačí začít klasickou hydratací, to je důležité. Ta pleť musí být stále hydratovaná, svěží, zdravá. A potom samozřejmě, když už přicházejí hormonální změny, možná i ten čistící gel na to akné. A tímto způsobem se dostaneme k tomu, že o tu pleť bude permanentně pečováno a má větší předpoklad k tomu, aby vydržela zdravá i v tom vyšším věku, aby se nevytvořily nějaké jizvičky, následkem nějaké zanedbané péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkala, že ve třiceti letech pak nastává ta prevence, co si pod tím máme představit, jak ta prevence má vypadat?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Ta prevence je spojena s tím, že bychom mohli zajít určitě za nějakým odborníkem. To znamená, nemusí to být vždycky lékař, ale může to být klidně i kosmetička, která poradí, že aha, už ta pleť je trošku pórovitá, anebo tady se mi tvoří nějaká jemná linka ze starostí, prostě někdo, kdo vám poradí, že je potřeba pravidelněji chodit na nějaké mezoterapie, výživy, nějaké masky trošku lepší anebo nějaká masáž, začít nějakou face jógu ať to trošičku méně padá. Samozřejmě po těhotenství, při po kojení ta pleť taky hodně strádá, je pod stresem, začínáme v 30ti více aktivněji žít, to znamená, nějaký ten alkohol se na tom stárnutí může projevit více. Takže ta prevence na tu pleť začíná vlastně ve 30 tím, že začnete fakt chodit za odborníkem, za kosmetičkou, za lékařem estetické medicíny, kdy se věnujeme mezoterapiím, povrchové péči, aplikujeme ty výživové látky právě do toho obličeje, ať má větší stimulaci oproti těm ztrátám, kterými začíná ta pleť trpět.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chtěla jsem se sice zeptat na pleť a sluníčko, ale Vy jste mě trošku předběhla, k tomu se ještě určitě vrátíme. Vy jste, už jsem tady řekla, úspěšná lékařka, která vyvíjí kosmetické přípravky a doplňky stravy. To je také důležité, nejenom na povrchu pečovat o svou pleť, ale i zevnitř. Je to tak?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Ano, je to pravda. Každé jídlo, které je špatně smažené, má v sobě éčka, tak tu pleť zevnitř velmi zatěžuje. Je taková znečištěná, a proto se někdy ani nedokáže správně zahojit, reagovat. Je spojená s akné, protože vlastně i hormony, které se nacházejí někdy v mase, jako jsou estrogeny napíchané do kuřat, stále se o tom kolem mluví, tak je to pravda, že to zatěžuje zevnitř tu pleť a poškozuje jí to. A tím pádem prostě nemusí ani správně reagovat na nějaký krém nebo mezoterapii, kterou jsem si zaplatila, investovala do toho peníze. Ale jak najednou začneme pečovat zevnitř, to znamená, že dáme si nějaký doplněk stravy jako je zinek, biotin, kyselina hyaluronová, kolagen, tak všechno to pomáhá k tomu, aby se ta pleť krásně čistila zevnitř, byla podpořena vnitřní výživou a vypadala o mnoho lépe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď kategorie krémů. Jak si vybrat správný krém?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Tak je jich strašně hodně na trhu, to je pravda, takže je to velmi komplikované, ale když se začne hydratací hydratačním krémem, nikdo na to nemůže nic říct, hlavně že pečujeme. Takovým vyšším standardem oproti hydratačního krému je potom hydratační sérum. To znamená, že obsahuje více hydratačních složek těch účinných látek, které tu pleť více stimulují k tomu nasávání té hydratace. Takže začít hydratačním krémem, potom postupovat k hydratačnímu séru a potom případně nastoupit na hodně anti-aging séra, které obsahují například retinol, vitamin A, případně vitamin E, že vlastně ta péče by měla být postupně vystupňovaná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pleť a sluníčko, jak se máme chránit před sluníčkem nebo jak dlouho můžeme zůstat na sluníčku, abychom si neublížili?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Tak sluníčko, ono nejde jen o tvorbu pigmentací a o to, jestli se spálím na tom sluníčku, ale vlastně všichni stárneme. A jedna z těch složek stárnutí je fotostárnutí, které je přes léto velmi výrazné, takže někdy ani to SPF úplně nestačí, ale ta pleť přirozeně prostě reaguje na volné radikály ze sluníčka a tak dále, takže zestárne více tak či tak. Proto by měla nastupovat po létě další péče, ve smyslu detoxikačních procedur na pleť. A to je nejčastěji kyselina jantarová, případně vitamin C, které zbaví tu pleť těchto volných radikálů ze sluníčka, aby ta pleť nestárla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co teď v zimě? Čeká nás zima, to jsou zase mrazy, déšť, sníh.

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: No pleť určitě přes zimu trpí, proto říkám, že teď přes podzim je potřeba se připravit nějakou mezoterapií a přes zimu to zvládat denní péčí, vnitřní výživou a následně se podívat na to, co tam je špatně, co se nám stalo, jestli nám ta sjezdovka a lyžování náhodou neublížilo, případně to cukroví nebo alkohol, který přes zimu přijímáme do těla ve větší míře. Takže přes tu zimu nechávám takové trošku pomyslné prázdniny, ale potom znovu nastoupit a vyčistit tu pleť, dát ji do pořádku, dát ji dostatečnou výživu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy už jste naznačila, kdy je třeba zajít za lékařem nebo ke kosmetičce se poradit, ale jak se máme stavět k tomu, jak ji dodávat třeba kyselinu hyaluronovou nebo botulotoxin tak, abychom vypadali stále mladě?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Ta zdravá míra je velmi důležitá. Někdy vám musí pomoci odborník, který vám řekne, že už je to moc, a nebo vás drží alespoň v těch hranicích, že botulotoxin určitě až po 90ti dnech, dříve ne, nechejte ten sval ať trošičku oddychne od procedur. Také my si musíme sami pro sebe říct, že toto je ještě přirozené, toto mi ještě sluší a toto už je moc, v tom se necítím dobře. A nebo nekompenzuji si tím něco? Prostě taková ta zdravá sebekritika, je v tomto velmi důležitá. Proto u očí, u aplikací kyseliny hyaluronové, která může vypadat velmi přirozeně, existují tekuté liftingy, existují botulotoxiny, které v podstatě vám zachovávají mimiku v obličeji, takže můžeme přistupovat i k tomu tak, že to vlastně nikdo na vás nepozná, že máte nějakou výplň, ale držíte si stále ten krásný look, přirozený, že to fakt nikdo nevidí. A nebo k tomu přistupujete tak, že si chcete do obličeje doplnit něco, co tam nikdy nebylo, nadstavit bradičku, vyplnit rty, případně zvednout obočí výraznějším způsobem. A to už je něco, co je nepřirozenější. Ale je to ta volba a ten klient musí pracovat s tou mírou, případně fakt ten odborník poradí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stává se Vám často, že svým klientům doporučíte, že touto cestou se nemá vydávat? Jsou docela časté, jak se říká lidově, nafouklé rty nebo líčka. Nepřirozeně ta žena pak vypadá, ale ona se třeba cítí spokojeně.

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Tak toto je někdy velmi obtížné. Musím někdy říct i ne, protože sama už vím, že tomu klientovi to už ani nesluší, Takže se ho snažím nějakým velmi kulantním způsobem navigovat k tomu, že je krásná sebevědomá žena, v podstatě nádherná, na fotkách vypadáte perfektně i filtry vám sluší, ale někdy to nepomáhá. Ta estetika nejsou jen plastiky, dermatologie, týmy vedenými odbornými, ale je to i trošku psychologie, protože přicházejí ženy, které si tím snaží kompenzovat nějaké svoje pocity méněcennosti, případně to, že mají méně finančních prostředků, tak chtějí, aby to na nich bylo prostě vidět, že na to májí. Někdy je tam svázané sebevědomí, případně nějaký špatný zážitek. Takže věřím, že ty důvody, proč někteří vypadají, že mají velké líce a velké rty, tak je to i o psychice a možná o nějakých potížích. A nebo se to někomu prostě jen líbí a ty možná už nikdo nespraví. Prostě líbí se ji velké rty, tak si je chce užít, chce si je dopřát a jednoduše se tak cítí perfektně, vidíte, že ta žena rozkvete na tom lůžku, tak v podstatě ji to nemůžeme ani zakázat. Když se tak sama sobě líbí, tak to je pro její psychické zdraví to nejlepší. A myslím si, že to odsouzení společností je na základě toho, že to je už náš parametr na krásu a nemusí sedět na každou osobu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krásná tečka na závěr našeho rozhovoru, děkuji za něj.

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Děkuji také.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE, Péče o pleť by měla začít už v dospívání
07. listopadu 2023, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak pečovat o svou pleť, jaké krémy užívat a kdy je třeba se poradit s lékařem estetické medicíny. Tentokrát vám poradíme, co dělat, abychom měli krásnou a zdravou pleť. Ve studiu vítám Janu Šimurdovou, která je vysoce kvalifikovaným certifikovaným odborníkem v péči o pleť. Dobrý den, paní doktorko.

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Dobrý den, zdravím.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Skočíme hned do tématu, kdy je nejlepší začít pečovat o pleť?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Já musím říct, že nejlepší je, když to ve vás pečuje už ten rodič. To znamená, že, děvčata, je výborné, když začnete o sebe pečovat v pubertě, i ti chlapci. Ať ta pleť je zdravější, bez akné. A samozřejmě taková ta už exact péče, která by měla být proti vráskám, případně že se začínáme soustředit na tu strukturu, jestli nám to náhodou někde nevisí, tak by měla přicházet kolem třicítky - taková prevence a řešení následků kolem čtyřicítky. Takže máme to v tom životě trošičku rozsortované, ale ideální je začít a vštěpovat to do dětí už na začátku, to znamená kolem té puberty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct kolem puberty, co teda dětem doporučit, aby už tou cestou krásné pleti šly prakticky od startu svého života?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Základem je určitě umýt tvář, ráno, večer, najít si na to ten čas, najít si prostor, kdy si opravdu umyjeme všechny nečistoty. To je základ. Smýt ty nečistoty, pryč z té pleti, aby mohla dýchat, aby prostě byla zdravá, aby se nevytvořilo akné. A to je to nejdůležitější. Začít umýváním, potom přidat do té péče nějaký gel, potom nějaký ten krém. Do té rutiny stačí začít klasickou hydratací, to je důležité. Ta pleť musí být stále hydratovaná, svěží, zdravá. A potom samozřejmě, když už přicházejí hormonální změny, možná i ten čistící gel na to akné. A tímto způsobem se dostaneme k tomu, že o tu pleť bude permanentně pečováno a má větší předpoklad k tomu, aby vydržela zdravá i v tom vyšším věku, aby se nevytvořily nějaké jizvičky, následkem nějaké zanedbané péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkala, že ve třiceti letech pak nastává ta prevence, co si pod tím máme představit, jak ta prevence má vypadat?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Ta prevence je spojena s tím, že bychom mohli zajít určitě za nějakým odborníkem. To znamená, nemusí to být vždycky lékař, ale může to být klidně i kosmetička, která poradí, že aha, už ta pleť je trošku pórovitá, anebo tady se mi tvoří nějaká jemná linka ze starostí, prostě někdo, kdo vám poradí, že je potřeba pravidelněji chodit na nějaké mezoterapie, výživy, nějaké masky trošku lepší anebo nějaká masáž, začít nějakou face jógu ať to trošičku méně padá. Samozřejmě po těhotenství, při po kojení ta pleť taky hodně strádá, je pod stresem, začínáme v 30ti více aktivněji žít, to znamená, nějaký ten alkohol se na tom stárnutí může projevit více. Takže ta prevence na tu pleť začíná vlastně ve 30 tím, že začnete fakt chodit za odborníkem, za kosmetičkou, za lékařem estetické medicíny, kdy se věnujeme mezoterapiím, povrchové péči, aplikujeme ty výživové látky právě do toho obličeje, ať má větší stimulaci oproti těm ztrátám, kterými začíná ta pleť trpět.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chtěla jsem se sice zeptat na pleť a sluníčko, ale Vy jste mě trošku předběhla, k tomu se ještě určitě vrátíme. Vy jste, už jsem tady řekla, úspěšná lékařka, která vyvíjí kosmetické přípravky a doplňky stravy. To je také důležité, nejenom na povrchu pečovat o svou pleť, ale i zevnitř. Je to tak?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Ano, je to pravda. Každé jídlo, které je špatně smažené, má v sobě éčka, tak tu pleť zevnitř velmi zatěžuje. Je taková znečištěná, a proto se někdy ani nedokáže správně zahojit, reagovat. Je spojená s akné, protože vlastně i hormony, které se nacházejí někdy v mase, jako jsou estrogeny napíchané do kuřat, stále se o tom kolem mluví, tak je to pravda, že to zatěžuje zevnitř tu pleť a poškozuje jí to. A tím pádem prostě nemusí ani správně reagovat na nějaký krém nebo mezoterapii, kterou jsem si zaplatila, investovala do toho peníze. Ale jak najednou začneme pečovat zevnitř, to znamená, že dáme si nějaký doplněk stravy jako je zinek, biotin, kyselina hyaluronová, kolagen, tak všechno to pomáhá k tomu, aby se ta pleť krásně čistila zevnitř, byla podpořena vnitřní výživou a vypadala o mnoho lépe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď kategorie krémů. Jak si vybrat správný krém?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Tak je jich strašně hodně na trhu, to je pravda, takže je to velmi komplikované, ale když se začne hydratací hydratačním krémem, nikdo na to nemůže nic říct, hlavně že pečujeme. Takovým vyšším standardem oproti hydratačního krému je potom hydratační sérum. To znamená, že obsahuje více hydratačních složek těch účinných látek, které tu pleť více stimulují k tomu nasávání té hydratace. Takže začít hydratačním krémem, potom postupovat k hydratačnímu séru a potom případně nastoupit na hodně anti-aging séra, které obsahují například retinol, vitamin A, případně vitamin E, že vlastně ta péče by měla být postupně vystupňovaná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pleť a sluníčko, jak se máme chránit před sluníčkem nebo jak dlouho můžeme zůstat na sluníčku, abychom si neublížili?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Tak sluníčko, ono nejde jen o tvorbu pigmentací a o to, jestli se spálím na tom sluníčku, ale vlastně všichni stárneme. A jedna z těch složek stárnutí je fotostárnutí, které je přes léto velmi výrazné, takže někdy ani to SPF úplně nestačí, ale ta pleť přirozeně prostě reaguje na volné radikály ze sluníčka a tak dále, takže zestárne více tak či tak. Proto by měla nastupovat po létě další péče, ve smyslu detoxikačních procedur na pleť. A to je nejčastěji kyselina jantarová, případně vitamin C, které zbaví tu pleť těchto volných radikálů ze sluníčka, aby ta pleť nestárla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co teď v zimě? Čeká nás zima, to jsou zase mrazy, déšť, sníh.

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: No pleť určitě přes zimu trpí, proto říkám, že teď přes podzim je potřeba se připravit nějakou mezoterapií a přes zimu to zvládat denní péčí, vnitřní výživou a následně se podívat na to, co tam je špatně, co se nám stalo, jestli nám ta sjezdovka a lyžování náhodou neublížilo, případně to cukroví nebo alkohol, který přes zimu přijímáme do těla ve větší míře. Takže přes tu zimu nechávám takové trošku pomyslné prázdniny, ale potom znovu nastoupit a vyčistit tu pleť, dát ji do pořádku, dát ji dostatečnou výživu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy už jste naznačila, kdy je třeba zajít za lékařem nebo ke kosmetičce se poradit, ale jak se máme stavět k tomu, jak ji dodávat třeba kyselinu hyaluronovou nebo botulotoxin tak, abychom vypadali stále mladě?

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Ta zdravá míra je velmi důležitá. Někdy vám musí pomoci odborník, který vám řekne, že už je to moc, a nebo vás drží alespoň v těch hranicích, že botulotoxin určitě až po 90ti dnech, dříve ne, nechejte ten sval ať trošičku oddychne od procedur. Také my si musíme sami pro sebe říct, že toto je ještě přirozené, toto mi ještě sluší a toto už je moc, v tom se necítím dobře. A nebo nekompenzuji si tím něco? Prostě taková ta zdravá sebekritika, je v tomto velmi důležitá. Proto u očí, u aplikací kyseliny hyaluronové, která může vypadat velmi přirozeně, existují tekuté liftingy, existují botulotoxiny, které v podstatě vám zachovávají mimiku v obličeji, takže můžeme přistupovat i k tomu tak, že to vlastně nikdo na vás nepozná, že máte nějakou výplň, ale držíte si stále ten krásný look, přirozený, že to fakt nikdo nevidí. A nebo k tomu přistupujete tak, že si chcete do obličeje doplnit něco, co tam nikdy nebylo, nadstavit bradičku, vyplnit rty, případně zvednout obočí výraznějším způsobem. A to už je něco, co je nepřirozenější. Ale je to ta volba a ten klient musí pracovat s tou mírou, případně fakt ten odborník poradí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stává se Vám často, že svým klientům doporučíte, že touto cestou se nemá vydávat? Jsou docela časté, jak se říká lidově, nafouklé rty nebo líčka. Nepřirozeně ta žena pak vypadá, ale ona se třeba cítí spokojeně.

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Tak toto je někdy velmi obtížné. Musím někdy říct i ne, protože sama už vím, že tomu klientovi to už ani nesluší, Takže se ho snažím nějakým velmi kulantním způsobem navigovat k tomu, že je krásná sebevědomá žena, v podstatě nádherná, na fotkách vypadáte perfektně i filtry vám sluší, ale někdy to nepomáhá. Ta estetika nejsou jen plastiky, dermatologie, týmy vedenými odbornými, ale je to i trošku psychologie, protože přicházejí ženy, které si tím snaží kompenzovat nějaké svoje pocity méněcennosti, případně to, že mají méně finančních prostředků, tak chtějí, aby to na nich bylo prostě vidět, že na to májí. Někdy je tam svázané sebevědomí, případně nějaký špatný zážitek. Takže věřím, že ty důvody, proč někteří vypadají, že mají velké líce a velké rty, tak je to i o psychice a možná o nějakých potížích. A nebo se to někomu prostě jen líbí a ty možná už nikdo nespraví. Prostě líbí se ji velké rty, tak si je chce užít, chce si je dopřát a jednoduše se tak cítí perfektně, vidíte, že ta žena rozkvete na tom lůžku, tak v podstatě ji to nemůžeme ani zakázat. Když se tak sama sobě líbí, tak to je pro její psychické zdraví to nejlepší. A myslím si, že to odsouzení společností je na základě toho, že to je už náš parametr na krásu a nemusí sedět na každou osobu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krásná tečka na závěr našeho rozhovoru, děkuji za něj.

Jana Šimurdová Bastien, lékařka, B.ÉSTEE: Děkuji také.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-07-11-2023-17-13