Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka, R. V. Nešporek: pomáhám lidem najít cestu k jejich cílům

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mentoring profesionální vztah dvou lidí. Mentor předává své zkušenosti a znalosti mentorovanému a působí jako průvodce, který pomáhá nalézt správný směr nebo řešení. Jak může mentoring vypadat v praxi se dozvíte od mého dnešního hosta Renáty Valerie Nešporek. Ahoj, Vali, vítej.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ahoj, jsem ráda, že jsem tady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Reni Vali, dovolím si tě oslovovat tak soukromě, tak jak tě oslovuji i jindy, když se potkáme. Zkus našim divákům v úvodu vysvětlit, jaký je rozdíl mezi mentoringem a koučinkem.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Zajímavá otázka, tuhle jsem nečekala. Mě koučink nikdy nezajímal, protože ten je, podle mého názoru, subjektivní pocit. Pomalu vede a nechává klienta, aby si našel správnou cestu sám. To já dělám u mediace, takže bych řekla, že toho mám dost a potřebovala jsem to něčím vyvážit. Myslím, že jsem mentorkou prakticky od narození. Když se ptáš na rozdíl, mentorka říká, jak by to mohl ten druhý udělat, ten klient, mentee. Jak by to mohl udělat, jak by měl postupovat nebo jak bych to udělala já a jakou mám zkušenost? Mentoring je založený na zkušenostech a peer mentoring ještě víc. Takže o tom to je, to je ten rozdíl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo může být mentorem, kdo může pomáhat lidem ukazovat správný směr?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Podle legislativy prakticky každý, kdo si zřídí živnost, může být mentorem a možná i koučem. Podle mého názoru ale dobrým mentorem je ten, který má zkušenosti, poměrně široký referenční rámec a dokáže s ním pracovat. Kdybych já si vybírala mentorku nebo mentora, ocením zkušenosti třeba z té oblasti, ve které řeším nějaký problém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak ty ses k mentoringu dostala, byť říká, že jsi mentorkou od narození?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ano, moje sestra by určitě - možná ráda, možná nerada - vzpomínala na mé mentoringové počiny vůči ní. Je to mladší sestra, ale to možná asi ani nechceme řešit. Já mám speciální kurzy na mentoring, nicméně mám svou vlastní originální metodu, postup, který přináší skvělé výsledky. O tom je moje práce. Pomáhám lidem najít cestu ke splnění jejich cílům, aby byli ve svém životě spokojení a šťastní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S jakými "problémy" nebo potížemi se nejčastěji ve své praxi setkáváš?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: To portfolio je široké. Co se týká mentoringu, já třeba mentoruju začínající podnikatelky a podnikatele. To je úžasné, protože většinou to jsou mladí lidé, kteří mají pro to podnikání vášeň. Jejich zápal je strhující a to já miluju, protože oni mi dodávají energii. Pak to jsou taky hodně ženy 50+, kdy v tomto případě provozuji peer mentoring, protože tomu hodně rozumím, vím, o čem to je. Sama jsem si prošla vyhořením, závažnou nemocí a zvládla jsem to, jsem tady a jsem jaká jsem. A "mé ženy" to vidí a chtějí to taky, chtějí znát cestu, nechtějí to zkoušet. Možná není mnoho pokusů možných, takže chtějí jít najisto a chtějí rady ode mě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže jsi možná živým důkazem, že i přes nějaké problémy a pády jde jít dál za svým cílem.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Já se pádů nebojím, teď se říká fuck upů, že jo. Nebojím se jich a myslím, že nikdo by se jich neměl bát. Já dokonce pracuji i s kategoriemi jako úspěch, neúspěch ve svém, řekla bych, profesionálním počínání. To není žádné strašidlo být neúspěšná nebo spadnout na pusu, jak se říká. To je něco, od čeho se můžeme odpíchnout a prostě jít dál. Jak se říká, blbec opakuje stejnou chybu dvakrát. To nedělám já ani mé klientky a klienti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je dobré stavět na zkušenostech, byť to jsou i špatné nebo negativní zkušenosti. Ty jsi tady zmínila termín peer mentoring, vysvětli našim divákům, o co jde.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Peer mentoring. Já jsem si říkala, že se na to zeptáš, protože reaguješ na mou aktuální nabídku. Podívala jsem se do anglické Wikipedie, protože česká to nijak nezmiňuje, pouze v nějakých souvislostech a v souvislosti se mnou. Klidně se diváci mohou podívat sami, ale já to s dovolením přečtu. Jinak já Wikipedii moc neuznávám a svým studentům bych ji rozhodně nedoporučila, ale mě se ta definice líbila. Takže peer mentoring anglická Wikipedie definuje jako "formu mentorství, která se obvykle odehrává mezi osobou, která prožila konkrétní zkušenost a osobou, která je v této zkušenosti nová." Peer mentor může být každý. Může to být student, může to být dokonce žák na základní škole vůči svým spolužákům, může to být žena třeba v kategorii 50+, může to být kdokoli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmínila jsi několikrát žena 50+. Je to také proto, že častokrát se na tebe ženy v téhle věkové kategorii obracejí a prosí o jakoukoli pomoc? Dá se to vůbec takhle říct, že tě někdo prosí o pomoc?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ano, na tom je založeno mé podnikání. Říkám to i svým klientkám a klientům taky, abychom byli genderově korektní. Nicméně člověk by měl podnikat a dělat to, co u něj ostatní hledají. To znamená, když se tě někdo ptá "Můžeš mi s tím pomoci? Jak bych to měla udělat? Potřebuju vyřešit tohle, tohle, tohle. Jak si mám říct o peníze v práci? Já cítím, že bych měla dostávat víc. Jak mám vyřešit problém se svou kolegyní v kanceláři?", nebo "Jak mám řešit to, že mi přítelkyně přebrala muže a já se s ní z nějakých důvodů musím setkávat a nedokážu to překousnout?" Je spoustu takových otázek a s tím se na mě vždycky kamarádky obracely. Jenomže kamarádka a mentorka je rozdíl. Kamarádka stojí vždy při tobě, bude ti fandit, ale mentorka se na to dívá s nadhledem, jinak, protože nemusí. Není do toho citově zainteresovaná, takže je to jiné. Když se vrátím k těm ženám 50+, já si myslím, že není lepšího období pro ženy, jako je tato doba, protože máme největší šanci žít si podle svého. Žít, jak to cítíme, podle našich hodnot, umět si nastavit hranice. Vědět, s kým chci být a s kým ne. Umět to říct, umět se podle toho zachovat. Možná lepší doba, to jsem vyčetla v jedné knize, kterou aktuálně čtu, byla za dob Velké bohyně, ale to je 5 tisíc až 25 tisíc let před naším letopočtem. To je přeci jen trochu dávněji. Takže buďme tady a teď a žijme tak, jak chceme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to, co jsi zmiňovala, všechny otázky, se kterými se na tebe obracejí ženy, možná i muži, také způsobeno dobou, ve které žijeme. Anebo si myslíš, že tohle všechno prožívali i lidé 60 let zpátky, dejme tomu, akorát prostě nevěděli, na koho se obracet?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Myslím, že to není fenomén současné doby, že to bylo vždycky. Vzpomeňme třeba, ale je to trochu z jiného ranku mého podnikání, na Kecala v Prodané nevěstě. Dával dohromady partnery ze dvou různých rodin. Takže to bylo vždycky. V mé práci mi jde, stejně jako mým klientům, o vztahy a o peníze. To je základ.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Setkala ses už s klientem, který za tebou přišel s nějakým svým problémem nebo potížemi a teď si říkáš, co mu poradím? Už ses potkala ve své praxi s něčím takovým, že jsi nevěděla, jak ho posunout?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ani ne. V tom mentorství je to spíš o stanovení si cíle, které se snažíme dosáhnout a jdeme postupnými krůčky. Někdy nejdou postupné, někdy se do toho musí říznout. Ale abych nevěděla ne. Já totiž v tom nejsem sama. Jsem obklopena spoustou velmi schopných lidí. Jsou kontakty, které vznikly během mého osobního i profesního života a je to úžasná spolupráce. Takže vím, kam šáhnout a mám ty nejlepší kolem sebe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkala jsi také, že mentorem může být i třeba žák základní školy. Ty jsi jednu dobu měla projekt, kde jsi učila žáky základních škol mentorování. Jaký jsi měla výsledek a ohlas od těch dětí?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ono to nebylo mentorování, to tě opravím. Byla to mediace, to je speciální topovka z dílny Nešporek mediační a poradenská kancelář, kde krásně propojuji mediaci, komunikaci a také výtvarno a vznikají z toho báječné věci. Nemám záznamy o tom, co žáci říkali, ale vím, že některé to zaujalo a někteří měli nakročeno stát se peer mediátory.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Náš čas už vypršel. Nicméně my spolu máme domluvený ještě druhý díl, který naši diváci uvidí v lednu. Tak se s tebou loučím a přeji krásné Vánoce.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Děkuji ti a vám všem také přeji krásné Vánoce bez problémů a bez konfliktů.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka, R. V. Nešporek: pomáhám lidem najít cestu k jejich cílům
07. prosince 2023, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mentoring profesionální vztah dvou lidí. Mentor předává své zkušenosti a znalosti mentorovanému a působí jako průvodce, který pomáhá nalézt správný směr nebo řešení. Jak může mentoring vypadat v praxi se dozvíte od mého dnešního hosta Renáty Valerie Nešporek. Ahoj, Vali, vítej.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ahoj, jsem ráda, že jsem tady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Reni Vali, dovolím si tě oslovovat tak soukromě, tak jak tě oslovuji i jindy, když se potkáme. Zkus našim divákům v úvodu vysvětlit, jaký je rozdíl mezi mentoringem a koučinkem.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Zajímavá otázka, tuhle jsem nečekala. Mě koučink nikdy nezajímal, protože ten je, podle mého názoru, subjektivní pocit. Pomalu vede a nechává klienta, aby si našel správnou cestu sám. To já dělám u mediace, takže bych řekla, že toho mám dost a potřebovala jsem to něčím vyvážit. Myslím, že jsem mentorkou prakticky od narození. Když se ptáš na rozdíl, mentorka říká, jak by to mohl ten druhý udělat, ten klient, mentee. Jak by to mohl udělat, jak by měl postupovat nebo jak bych to udělala já a jakou mám zkušenost? Mentoring je založený na zkušenostech a peer mentoring ještě víc. Takže o tom to je, to je ten rozdíl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo může být mentorem, kdo může pomáhat lidem ukazovat správný směr?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Podle legislativy prakticky každý, kdo si zřídí živnost, může být mentorem a možná i koučem. Podle mého názoru ale dobrým mentorem je ten, který má zkušenosti, poměrně široký referenční rámec a dokáže s ním pracovat. Kdybych já si vybírala mentorku nebo mentora, ocením zkušenosti třeba z té oblasti, ve které řeším nějaký problém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak ty ses k mentoringu dostala, byť říká, že jsi mentorkou od narození?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ano, moje sestra by určitě - možná ráda, možná nerada - vzpomínala na mé mentoringové počiny vůči ní. Je to mladší sestra, ale to možná asi ani nechceme řešit. Já mám speciální kurzy na mentoring, nicméně mám svou vlastní originální metodu, postup, který přináší skvělé výsledky. O tom je moje práce. Pomáhám lidem najít cestu ke splnění jejich cílům, aby byli ve svém životě spokojení a šťastní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S jakými "problémy" nebo potížemi se nejčastěji ve své praxi setkáváš?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: To portfolio je široké. Co se týká mentoringu, já třeba mentoruju začínající podnikatelky a podnikatele. To je úžasné, protože většinou to jsou mladí lidé, kteří mají pro to podnikání vášeň. Jejich zápal je strhující a to já miluju, protože oni mi dodávají energii. Pak to jsou taky hodně ženy 50+, kdy v tomto případě provozuji peer mentoring, protože tomu hodně rozumím, vím, o čem to je. Sama jsem si prošla vyhořením, závažnou nemocí a zvládla jsem to, jsem tady a jsem jaká jsem. A "mé ženy" to vidí a chtějí to taky, chtějí znát cestu, nechtějí to zkoušet. Možná není mnoho pokusů možných, takže chtějí jít najisto a chtějí rady ode mě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže jsi možná živým důkazem, že i přes nějaké problémy a pády jde jít dál za svým cílem.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Já se pádů nebojím, teď se říká fuck upů, že jo. Nebojím se jich a myslím, že nikdo by se jich neměl bát. Já dokonce pracuji i s kategoriemi jako úspěch, neúspěch ve svém, řekla bych, profesionálním počínání. To není žádné strašidlo být neúspěšná nebo spadnout na pusu, jak se říká. To je něco, od čeho se můžeme odpíchnout a prostě jít dál. Jak se říká, blbec opakuje stejnou chybu dvakrát. To nedělám já ani mé klientky a klienti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je dobré stavět na zkušenostech, byť to jsou i špatné nebo negativní zkušenosti. Ty jsi tady zmínila termín peer mentoring, vysvětli našim divákům, o co jde.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Peer mentoring. Já jsem si říkala, že se na to zeptáš, protože reaguješ na mou aktuální nabídku. Podívala jsem se do anglické Wikipedie, protože česká to nijak nezmiňuje, pouze v nějakých souvislostech a v souvislosti se mnou. Klidně se diváci mohou podívat sami, ale já to s dovolením přečtu. Jinak já Wikipedii moc neuznávám a svým studentům bych ji rozhodně nedoporučila, ale mě se ta definice líbila. Takže peer mentoring anglická Wikipedie definuje jako "formu mentorství, která se obvykle odehrává mezi osobou, která prožila konkrétní zkušenost a osobou, která je v této zkušenosti nová." Peer mentor může být každý. Může to být student, může to být dokonce žák na základní škole vůči svým spolužákům, může to být žena třeba v kategorii 50+, může to být kdokoli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmínila jsi několikrát žena 50+. Je to také proto, že častokrát se na tebe ženy v téhle věkové kategorii obracejí a prosí o jakoukoli pomoc? Dá se to vůbec takhle říct, že tě někdo prosí o pomoc?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ano, na tom je založeno mé podnikání. Říkám to i svým klientkám a klientům taky, abychom byli genderově korektní. Nicméně člověk by měl podnikat a dělat to, co u něj ostatní hledají. To znamená, když se tě někdo ptá "Můžeš mi s tím pomoci? Jak bych to měla udělat? Potřebuju vyřešit tohle, tohle, tohle. Jak si mám říct o peníze v práci? Já cítím, že bych měla dostávat víc. Jak mám vyřešit problém se svou kolegyní v kanceláři?", nebo "Jak mám řešit to, že mi přítelkyně přebrala muže a já se s ní z nějakých důvodů musím setkávat a nedokážu to překousnout?" Je spoustu takových otázek a s tím se na mě vždycky kamarádky obracely. Jenomže kamarádka a mentorka je rozdíl. Kamarádka stojí vždy při tobě, bude ti fandit, ale mentorka se na to dívá s nadhledem, jinak, protože nemusí. Není do toho citově zainteresovaná, takže je to jiné. Když se vrátím k těm ženám 50+, já si myslím, že není lepšího období pro ženy, jako je tato doba, protože máme největší šanci žít si podle svého. Žít, jak to cítíme, podle našich hodnot, umět si nastavit hranice. Vědět, s kým chci být a s kým ne. Umět to říct, umět se podle toho zachovat. Možná lepší doba, to jsem vyčetla v jedné knize, kterou aktuálně čtu, byla za dob Velké bohyně, ale to je 5 tisíc až 25 tisíc let před naším letopočtem. To je přeci jen trochu dávněji. Takže buďme tady a teď a žijme tak, jak chceme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to, co jsi zmiňovala, všechny otázky, se kterými se na tebe obracejí ženy, možná i muži, také způsobeno dobou, ve které žijeme. Anebo si myslíš, že tohle všechno prožívali i lidé 60 let zpátky, dejme tomu, akorát prostě nevěděli, na koho se obracet?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Myslím, že to není fenomén současné doby, že to bylo vždycky. Vzpomeňme třeba, ale je to trochu z jiného ranku mého podnikání, na Kecala v Prodané nevěstě. Dával dohromady partnery ze dvou různých rodin. Takže to bylo vždycky. V mé práci mi jde, stejně jako mým klientům, o vztahy a o peníze. To je základ.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Setkala ses už s klientem, který za tebou přišel s nějakým svým problémem nebo potížemi a teď si říkáš, co mu poradím? Už ses potkala ve své praxi s něčím takovým, že jsi nevěděla, jak ho posunout?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ani ne. V tom mentorství je to spíš o stanovení si cíle, které se snažíme dosáhnout a jdeme postupnými krůčky. Někdy nejdou postupné, někdy se do toho musí říznout. Ale abych nevěděla ne. Já totiž v tom nejsem sama. Jsem obklopena spoustou velmi schopných lidí. Jsou kontakty, které vznikly během mého osobního i profesního života a je to úžasná spolupráce. Takže vím, kam šáhnout a mám ty nejlepší kolem sebe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkala jsi také, že mentorem může být i třeba žák základní školy. Ty jsi jednu dobu měla projekt, kde jsi učila žáky základních škol mentorování. Jaký jsi měla výsledek a ohlas od těch dětí?

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Ono to nebylo mentorování, to tě opravím. Byla to mediace, to je speciální topovka z dílny Nešporek mediační a poradenská kancelář, kde krásně propojuji mediaci, komunikaci a také výtvarno a vznikají z toho báječné věci. Nemám záznamy o tom, co žáci říkali, ale vím, že některé to zaujalo a někteří měli nakročeno stát se peer mediátory.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Náš čas už vypršel. Nicméně my spolu máme domluvený ještě druhý díl, který naši diváci uvidí v lednu. Tak se s tebou loučím a přeji krásné Vánoce.

Renáta Valerie Nešporek, mentorka, lektorka: Děkuji ti a vám všem také přeji krásné Vánoce bez problémů a bez konfliktů.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-07-12-2023-17-31