Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zahájení rekonstrukce legendární Bredy, dokončená revitalizace Stříbrného jezera, ale i právě probíhající výstava Lichtenštejnů v Opavě. Témata pro primátora Tomáše Navrátila. Dobrý den, vítejte u nás.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Krásný dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, začneme tématem Breda. Jak jsem řekla, je to legendární a legenda i pro Opavu. Vím, že za sebou má dlouhou historii i za Vašeho působení záchrany a hledání, co s ním bude dál teď konečně se začíná rekonstruovat. Co všechno se tam děje?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: V minulém týdnu proběhlo slavnostní předání stavby, dokonce i s připravenou scénkou, kdy pan Weinstein předal klíče od brady mně a já jsem je předal zhotoviteli stavby. Věřím, že stavba bude skvělá a pan Weinstein někde z vrchu se bude dívat a bude se mi to líbit, že ho nezklameme. Jedná se o zásadní opravy tak, aby budova byla zachována a zachráněna. To znamená, v první etapě se dělala oprava střechy, která byla zejména z peněz, které se vybraly od dobrovolníků. Nyní budeme dělat výměnu sto sedmdesáti oken, kdy se dělá replika, která musela být schválena památkáři. Takže je to pravá kopie původních oken včetně klenby, včetně kování, které tam je. Další částí je oprava fasády, která opadávala, bylo to nebezpečné vůči lidem. Dole bylo postaveno lešení i pro případ vypadávání oken, které tam probíhalo u skleněných vitrín. Zhruba do konce roku budeme mít hotovo. Budou kompletně vyčištěna všechna patra, bude tam postaven staveništní výtah také pro manipulaci a také bude udělána nová vodovodní přípojka.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tohle téma jsme tady probrali ve studiu několikrát. Mnohdy už jsme natáčeli i reportáž o tom, co se v Bredě děje, že ji zachraňuje. Změnilo se něco od toho původního plánu? To znamená, k jakému účelu bude Breda sloužit?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: My jsme si vybrali zhotovitele, který u nás provede architektonickou soutěž, ta by zhruba měla trvat jeden rok. Dělá to architekt z architektonické komory a de facto výstupem by mělo být to, že bude architektonická soutěž, která vyhodnotí nejenom architekturu, ale také ekonomickotechnické vyhodnocení té budovy, včetně návrhů řešení využitelnosti tak, aby budova byla soběstačná, aby nebyla v mínusových číslech, aby byla zajímavá pro veřejnost. De facto je tam pracovní skupina, náš projektový tým, který do toho dává veškeré podněty, které vzešly z těch odborných přednášek, ať již to bylo s odbornou veřejností nebo s veřejností a ty do toho budeme implementovat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste před chvílí řekl, že hotovo by mělo být na konci letošního roku. To znamená fasáda, výměna oken a v tu chvíli už se začne něco dít i uvnitř?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Ten vnitřek bude teď kompletně vyčištěný, ten vnitřek ještě ne. Ta soutěž architektonická potrvá zhruba rok. To znamená, že součástí bude připravení celé vizualizace ekonomickotechnické studie, návrhů řešení, možná potencionálních partnerů a součástí už bude vyhotovení i projektové dokumentace. Řekl bych, že do září celý proces rozjedeme a do září dalšího roku by mohlo být právě hotovo tak, abychom začali realizovat a případně už teď budeme hledat peníze z možných dotačních zdrojů, které jsou vypsány nebo budou vypsány.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Víte, kolik by to asi mohlo stát? Máte už alespoň rámcovou představu?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Rámcovou představu máme, je to určitě otázka několika sta milionů. Počítáme někde okolo a pět seti milionů korun. Záleží, jakou cestou se vydáme, jaká tam bude naplněnost. Protože jsou také cesty spolupráce se soukromým sektorem, kdy právě můžeme používat soukromé peníze a například pronajmout jedno celé patro, kdy ten investor by mohl investovat opravu celého patra a podobně. Takže řádově se můžeme klidně dostat dolů. Právě to je ten celkový cíl, aby to netáhlo město, ale našlo ty partnery, kteří s námi do toho půjdou.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, a to je revitalizace Stříbrného jezera. Ta je za Vámi. Slavnostně byla přistižena páska, takže může být předáno do fungování.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Z této stavby mám obrovskou radost. Je to hodně starý projekt. Ten projekt vznikl v roce 2008 a skutečně takovou dobu trvalo, než se vše dokončilo a zrealizovalo. Za mě krásná stavba a celé okolí Stříbrného jezera je upraveno pro funkční věci, odpočinkové věci, sportovní věci, takže kompletně upravené pláže, vstupy do vody, vybudovaná cyklostezka, vybudovaný podchod pod náročnou silnicí Rolnická, kde dneska jezdí tranzitní doprava a bylo to pro veřejnost, děti nebezpečné. Takže je tam dneska podchod a to hlavní, co tam dneska je, je vybudovaná lávka přes řeku Opavu, kdy propojuje Městské sady právě s touto rekreační oblastí Stříbrného jezera. Takže chodí tam mraky, mraky lidí na denní procházky. Je to vybudovaná cyklostezka pro in-line bruslaře, my jsme tam nedělali záměrně moc parkovacích míst, aby jsme skutečně tu lokalitu udrželi čistou, klidnou a aby si tam lidi mohli chodit odpočívat a relaxovat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na to zahájení jste pozvali ministra Stanjuru, Opaváka, mimo jiné jenom doplním pro ty, co neví, takže možná i proto ten větší zájem, ale jedna z věcí, která také v tu chvíli se řešila, je divadlo. Dlouhodobě totiž hledáte financování divadla a ministerstvo vám kdysi už slíbilo jakousi finanční injekci a výpomoc, aby Slezské opavské divadlo mohlo stále fungovat v té šíři, v jaké funguje. Jak dopadla jednání?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Po té revitalizaci toho Sádráku, který jsme otevřeli, byl ještě odpolední program, kde byl nejenom pan ministr Stanjura, ale také pan ministr Martin Baxa z ministerstva kultury. Tématem bylo financování našeho divadla, které si z hlavní části financuje město samotné. Máme nějaké dotace státní, něco málo máme z kraje, ale převážná část tady jde dneska za městem Opavou. Nás to stojí zhruba 100 milionů korun ročně, takže je to dlouhodobě neudržitelné. Takže hledáme cestu financování. My už jsme společně řešili v rámci Svazu měst a obcí jako Komora primátorů, a to bylo jedno z velkých témat, zda se najde nějaké přímé financování, aby to bylo dlouhodobé, aby to nebyla injekce na jeden rok, ale aby nám dala nějakou možnost toho, že to budeme dál budovat, rozvíjet. Protože my jsme jediné ne krajské město, které má dvou souborů svou činnost, to znamená, že tam máme operu, operetu, balet a tak dále. Toto stojí velké peníze, protože opera zkrátka potřebuje celý orchestr, a to je náročné. Takže my potřebujeme dlouhodobě na to budování, abychom neztratili kvalitu a mohli být konkurenceschopní, pravidelné financování.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nechám Vás to dokončit.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Druhou částí jejich návštěvy byla návštěva Blücherova paláce, který patří pod Slezské zemské muzeum. Je to jedna z nejvýznamnějších budov v Opavě, protože tam před 200 lety proběhl významný kongres tehdy císařů a probíhalo tam významné jednání, které v naší historii je neopakovatelné. Takže se byli podívat i na tuto budovu, zda by se našly nějaké peníze na ministerstvu kultury k záchraně této budovy, která chátrá.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na chvilku, ještě u kultury zůstaneme. Výstava Lichtenštejnů, která je nebývalá, jsou tam exponáty, které opravdu je krásné vidět. Určitě diváci by tam měli zavítat, a navíc ještě ta vernisáž byla okořeněna tím, že rod a potomci toho rodu Lichtenštejnů přijeli přímo k vám.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Ano, byli u nás tři princezny a dva princové. Osobní zážitek je neuvěřitelný, protože tito lidé jsou neuvěřitelně skromní, lidští a přátelští, takže jednání s nimi byla, bych řekl, přátelská skutečně. Oni sami se snaží zjednodušovat ty situace, aby se člověk cítil komfortně. Takže z jejich strany neuvěřitelný přístup. Výstava byla úžasná, protože já jsem si teda zjišťoval, co všechno tomu předcházelo. Je to jedna z nejvýznamnějších a největších výstav tohoto charakteru v Evropě a doopravdy máme sbírky, které jsou z celé Evropy a i ze světa. Je to ale za velké podpory právě rodiny Lichtenštejnů, knížecího rodu, kdy oni velkou část bych řekl i těch záruk převzali na sebe a pojištění těch artefaktů, které jsou nevídané, a ta sbírka je naprosto fascinující.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krásná pozvánka do Opavy, ale pojďme ještě ve velmi krátkém čase, který nám zbývá zmínit rekonstrukci zimáku, protože to vím, že to je také Vaše srdcovka.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Ano, náš zimní stadion je v současné chvíli nejstarším zimním stadionem zakrytým v ČR. On už opravdu nesplňoval základní věci hygienické, technické a sportovní. Celé to zázemí pro mládež už je opravdu za zenitem své udržitelnosti a potřeboval opravit. My jsme tam vyřešili všechny věci. Je tam přístavba autosalonu, která majetkově nebyla vyřešena, takže to všechno se nám podařilo vyřešit. Máme teda studii od studia QARTA, což je významné architektonické studium, které nám s tím pomohlo. Ta nová hala by měla být skutečně trendová. Je tam dneska tréninkové centrum, je tam běžecký ovál kolem dokola. Splňuje veškeré moderní prvky toho, aby ty děti mohly mít ten progres, aby rostly, aby tam rodiče chodili se na ně dívat, aby měli veškerý ten komfort, který je. Co se nám povedlo, což jsem strašně rád, současně stavíme náhradní ledovou plochu, která bude sloužit po celou dobu rekonstrukce právě pro mládež, aby tam mohli trénovat a odehrát všechny své mládežnické zápasy. Po postavení stadion zůstane náhradní a bude se používat pro veřejnost, protože nám chybí kapacity právě pro hodiny veřejnosti na bruslení. Ale také chceme halu využívat právě v létě, kdy by se tam mohly dělat nejrůznější letní sporty, případně letní kina.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor, čas se nám úplně zkrátil na maximum. Děkuji Vám.
Redakčně upraveno / zkráceno.