Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea, Ostravské muzeum prodlouží otevírací dobu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostravské muzeum má necelý rok nového ředitele. S jakými vizemi do funkce nastoupil? Co se mu už podařilo a jak vidí rozvoj muzea? To jsou otázky pro Filipa Petličku. Dobrý den, vítejte.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, ve funkci, jak jsem řekla, jste necelý rok. S jakými vizemi jste přebíral muzeum po dlouholeté ředitelce Jiřině Kábrtové. To asi nebylo úplně jednoduché.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Nikdy není jednoduché navázat na nějakou dlouhou práci někoho jiného. Ale muzea ve světě, začínají i u nás v ČR, se velice proměnily za posledních 20-30 let. Jak se vyvíjí velmi dynamicky celý svět kolem nás, tak se mění i podoba role muzeí. Muzea dnes už nemohou být těmi chrámy, kam chodíte kontemplovat nad starými mistry, ale muzea často přejímají nějakou společenskou odpovědnost, více vzdělávací funkce a muzea mají obrovské zásobárny vědění, vědomostí ve svých sbírkách. A našim úkolem je sbírky interpretovat, vysvětlovat a předávat kulturní dědictví, které uchováváme a chráníme, dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem tkví největší síla Ostravského muzea podle Vás?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: V Ostravě samotné, protože Ostrava svým neuvěřitelně bohatým dynamickým vývojem a historií nabízí celou řadu témat od neživé přírody, která umožnila, že se z provinčního městečka stalo průmyslové velkoměsto evropského významu, což s sebou ale potom přineslo specifickou kulturu, specifický způsob života a těžké životní podmínky. Zároveň to s sebou přineslo velký vliv a negativní dopad na živou přírodu, na životní prostředí. Dále potom to ale umožnilo současnou transformaci, kterou ještě stále procházíme. A to je obrovské množství témat, se kterými my můžeme a měli bychom pracovat, ukazovat a vysvětlovat lidem, kde žijí, kde se vzala současná Ostrava, z čeho vzešla a co všechno tady máme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Má Ostrava dostatek muzeí, nebo je to muzejnictví dostatečně pro město velikosti Ostravy zastoupen?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: V květnu jsme pořádali Ostravskou muzejní noc a do ní se zapojilo kolem třech desítek institucí. Klasické muzejní instituce, jak je většinou vnímáme, máme tady Ostravské muzeum, je tady pobočka Národního zemědělského muzea, Hasičské muzeum, ale máme tady městskou galerii PLATO, máme tady Galerii výtvarného umění, které jsou nesmírně kvalitní a patří opravdu ke špičce. Myslím si, že zázemí a prostor tady je určitě obrovský.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dají se muzea propojit muzejní trasou, že by návštěvník nebo turista si řekl "ano, jdu šňůru muzeí". Dovedete si to představit, že by něco takového mohlo vzniknout?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Já si dovedu představit leccos a myslím si, že proč ne? Myslím si, že to je jedna z našich silných stránek tady v Ostravě. Jako spolupráce a propojování různých institucí, ať už muzejních, vzdělávacích, spolupráce s univerzitami a se spolky. To funguje, myslím si, velmi dobře a možná do budoucna proč ne. Proč neudělat nějakou naučnou stezku Ostravou po muzejních nebo výstavních institucích?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste na začátku řekl, že muzea se mění už několik let. Návštěvníci chtějí více interaktivity, nechtějí jen stát u obrazů nebo nějaké expozice. Má Ostravské muzeum dostatečné prostory, aby se mohlo tímto směrem rozvíjet?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Ostravské muzeum má za dlouhé roky, co v Ostravě je, řadu silných stránek a také řadu bolavých míst. A naše prostory jsou určitě jedním z nich. Sídlíme v bývalé radnici v Moravské Ostravě, což je nádherný dům, nádherná budova, ale jako každý jiný památkový objekt samozřejmě má své limity a náš větší problém v budoucnu, a asi ne úplně vzdáleném budoucnu, budou depozitární prostory pro uchování našich sbírek. Teď pracujeme na tom, abychom to nějakým způsobem optimalizovali a prodloužili životnost co možná nejdéle, i výstavní prostory. Myslím si, že určitě přijde den, kdy to bude už neudržitelné a dokonce už ve třicátých letech, kdy se muzeum do bývalé radnice stěhovalo, mluvilo se o tom, že muzeum potřebuje reprezentativní vlastní budovu a prostor. Radnice byla takovým provizoriem, které trvá dodnes. Ale našim úkolem je se s tím popasovat a pracovat s tím, co máme. Nemyslím si, že ty prostory jsou úplně nemožné, je potřeba jenom věnovat více kreativity a práce do toho, abychom je maximálně využili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z toho, co říkáte, se dá vyčíst, že byste uvítal, kdyby se třeba do budoucna našly nové, větší, atraktivnější prostory pro Ostravské muzeum. Dovedete si to představit?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Určitě. Jak jsem říkal, dovedu si to představit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Začínáte už třeba hledat?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: V jakékoliv vizi, kterou v tuhle chvíli máme, našim prioritním cílem je v tuhle chvíli vytvořit nové stálé expozice ve Staré radnici. Ale do budoucna? Určitě bychom rádi. Bude potřeba hledat vhodný prostor na vhodném místě. Co je jedna z největších předností bývalé radnice, je samozřejmě její umístění na Masarykově náměstí. Myslím, že to by nám řada kolegům muzejníkům mohla závidět, ten lukrativní prostor. Takže bude určitě těžké najít podobně vhodné místo pro nějaké rozšíření nebo přestěhování. Ale jak říkám, to je otázka delšího časového horizontu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pomohlo by třeba, že by jen depozitáře byly mimo a tím pádem se otevřely další a prostory pro výstavy?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Depozitáře už teď jsou mimo. My máme další dvě budovy, kde máme depozitáře, konzervatorskou dílnu a další odborná pracoviště, ale i ty jsou kapacitně už blízko svých limitů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste během našeho rozhovoru občas naznačil, kudy by se mohlo pod Vaším vedením Ostravské muzeum nasměrovat. Buďte konkrétnější a řekněte něco více o Vaší vizi.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Už jsem zmínil slovo vzdělávání. Podle mě je to jedna z těch nejklíčovějších rolí muzea. Pokud tedy pominu samotný sběr a výběr těch předmětů, které si zaslouží být uchovány, tak je to ta další práce s nimi a ta tkví ve vzdělávání. Vykládat to, co máme uchovaného, proč to máme uchovaného, co to znamená? Co to vypovídá o Ostravě? Nám teď nově vzniklo samostatné edukační oddělení a samostatné oddělení prezentace, které se zaměří právě na tuto oblast. Kolegyně a kolega edukátoři v tuto chvíli pracují na edukačních programech pro žáky a studenty tak, abychom jim byli schopni náš obsah předávat nějakou srozumitelnou a jim přístupnou formou. Já věřím, že od toho nastávajícího školního roku už budeme mít nějakou základní nabídku, kterou budeme dále rozšiřovat. Stejně tak se snažíme z muzea udělat místo, kam prostě chcete chodit. S tím souvisí například i otvírací doba muzea. Takže plánujeme teď novou otvírací dobu tak, abychom byli dostupní ve chvíli, kdy Vy máte čas k nám přijít. To znamená třeba o celém víkendu, nejenom v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne, tak jak je to v tuto chvíli, ale abyste měla celý víkend na to k nám přijít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je pro nás, návštěvníky, dobrá zpráva. Zkusme ještě teď v tuto chvíli říct, za čím aktuálně návštěvníci mohou do muzea přijít.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Aktuálně v srpnu máme několik výstav. Jednou z nich je autorská výstava Marka Nenutila, což je mladý ostravský výtvarník. Jeho tvorba je velice zajímavá, velice barevná a přináší velmi neotřelý pohled na svět, na různá aktuální témata. To je výtvarná výstava a kromě ní máme ještě další výstavu a to je výstava hudebních plakátů. Protože Ostravské muzeum má mimo jiné i muzikologickou sbírku, ve které jsou i plakáty, v podstatě pozvánky na různé hudební události a koncerty. Hudební plakáty jsou velmi zajimavý svébytný fenomén. Takže vystavujeme i tyto plakáty a v podstatě jsme tuto výstavu uspořádali u příležitosti hudebních červencových festivalů. Potom máme ještě třetí, velice malou výstavu, ze které já mám ale velikou radost, protože ji celou připravili studenti Historie Ostravské univerzity. Jmenuje se Poklady z půdy. Studenti v rámci svého studentského projektu posbírali a každý přinesl nějaký předmět opravdu z domu, z půdy a pokusil se odvyprávět jeho příběh, protože o tom je muzeum. O vyprávění příběhů jednotlivých předmětů a myslím si, že se podařilo udělat skvělou věc. Je to moc milá výstava a dali jsme prostor studentům, kteří si tu výstavu připravili opravdu od A do Z, od výběru předmětů, po aranžmá a napsání textů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí v Ostravském muzeu.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea, Ostravské muzeum prodlouží otevírací dobu
08. srpna 2023, 17:15

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostravské muzeum má necelý rok nového ředitele. S jakými vizemi do funkce nastoupil? Co se mu už podařilo a jak vidí rozvoj muzea? To jsou otázky pro Filipa Petličku. Dobrý den, vítejte.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, ve funkci, jak jsem řekla, jste necelý rok. S jakými vizemi jste přebíral muzeum po dlouholeté ředitelce Jiřině Kábrtové. To asi nebylo úplně jednoduché.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Nikdy není jednoduché navázat na nějakou dlouhou práci někoho jiného. Ale muzea ve světě, začínají i u nás v ČR, se velice proměnily za posledních 20-30 let. Jak se vyvíjí velmi dynamicky celý svět kolem nás, tak se mění i podoba role muzeí. Muzea dnes už nemohou být těmi chrámy, kam chodíte kontemplovat nad starými mistry, ale muzea často přejímají nějakou společenskou odpovědnost, více vzdělávací funkce a muzea mají obrovské zásobárny vědění, vědomostí ve svých sbírkách. A našim úkolem je sbírky interpretovat, vysvětlovat a předávat kulturní dědictví, které uchováváme a chráníme, dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem tkví největší síla Ostravského muzea podle Vás?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: V Ostravě samotné, protože Ostrava svým neuvěřitelně bohatým dynamickým vývojem a historií nabízí celou řadu témat od neživé přírody, která umožnila, že se z provinčního městečka stalo průmyslové velkoměsto evropského významu, což s sebou ale potom přineslo specifickou kulturu, specifický způsob života a těžké životní podmínky. Zároveň to s sebou přineslo velký vliv a negativní dopad na živou přírodu, na životní prostředí. Dále potom to ale umožnilo současnou transformaci, kterou ještě stále procházíme. A to je obrovské množství témat, se kterými my můžeme a měli bychom pracovat, ukazovat a vysvětlovat lidem, kde žijí, kde se vzala současná Ostrava, z čeho vzešla a co všechno tady máme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Má Ostrava dostatek muzeí, nebo je to muzejnictví dostatečně pro město velikosti Ostravy zastoupen?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: V květnu jsme pořádali Ostravskou muzejní noc a do ní se zapojilo kolem třech desítek institucí. Klasické muzejní instituce, jak je většinou vnímáme, máme tady Ostravské muzeum, je tady pobočka Národního zemědělského muzea, Hasičské muzeum, ale máme tady městskou galerii PLATO, máme tady Galerii výtvarného umění, které jsou nesmírně kvalitní a patří opravdu ke špičce. Myslím si, že zázemí a prostor tady je určitě obrovský.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dají se muzea propojit muzejní trasou, že by návštěvník nebo turista si řekl "ano, jdu šňůru muzeí". Dovedete si to představit, že by něco takového mohlo vzniknout?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Já si dovedu představit leccos a myslím si, že proč ne? Myslím si, že to je jedna z našich silných stránek tady v Ostravě. Jako spolupráce a propojování různých institucí, ať už muzejních, vzdělávacích, spolupráce s univerzitami a se spolky. To funguje, myslím si, velmi dobře a možná do budoucna proč ne. Proč neudělat nějakou naučnou stezku Ostravou po muzejních nebo výstavních institucích?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste na začátku řekl, že muzea se mění už několik let. Návštěvníci chtějí více interaktivity, nechtějí jen stát u obrazů nebo nějaké expozice. Má Ostravské muzeum dostatečné prostory, aby se mohlo tímto směrem rozvíjet?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Ostravské muzeum má za dlouhé roky, co v Ostravě je, řadu silných stránek a také řadu bolavých míst. A naše prostory jsou určitě jedním z nich. Sídlíme v bývalé radnici v Moravské Ostravě, což je nádherný dům, nádherná budova, ale jako každý jiný památkový objekt samozřejmě má své limity a náš větší problém v budoucnu, a asi ne úplně vzdáleném budoucnu, budou depozitární prostory pro uchování našich sbírek. Teď pracujeme na tom, abychom to nějakým způsobem optimalizovali a prodloužili životnost co možná nejdéle, i výstavní prostory. Myslím si, že určitě přijde den, kdy to bude už neudržitelné a dokonce už ve třicátých letech, kdy se muzeum do bývalé radnice stěhovalo, mluvilo se o tom, že muzeum potřebuje reprezentativní vlastní budovu a prostor. Radnice byla takovým provizoriem, které trvá dodnes. Ale našim úkolem je se s tím popasovat a pracovat s tím, co máme. Nemyslím si, že ty prostory jsou úplně nemožné, je potřeba jenom věnovat více kreativity a práce do toho, abychom je maximálně využili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z toho, co říkáte, se dá vyčíst, že byste uvítal, kdyby se třeba do budoucna našly nové, větší, atraktivnější prostory pro Ostravské muzeum. Dovedete si to představit?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Určitě. Jak jsem říkal, dovedu si to představit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Začínáte už třeba hledat?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: V jakékoliv vizi, kterou v tuhle chvíli máme, našim prioritním cílem je v tuhle chvíli vytvořit nové stálé expozice ve Staré radnici. Ale do budoucna? Určitě bychom rádi. Bude potřeba hledat vhodný prostor na vhodném místě. Co je jedna z největších předností bývalé radnice, je samozřejmě její umístění na Masarykově náměstí. Myslím, že to by nám řada kolegům muzejníkům mohla závidět, ten lukrativní prostor. Takže bude určitě těžké najít podobně vhodné místo pro nějaké rozšíření nebo přestěhování. Ale jak říkám, to je otázka delšího časového horizontu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pomohlo by třeba, že by jen depozitáře byly mimo a tím pádem se otevřely další a prostory pro výstavy?

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Depozitáře už teď jsou mimo. My máme další dvě budovy, kde máme depozitáře, konzervatorskou dílnu a další odborná pracoviště, ale i ty jsou kapacitně už blízko svých limitů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste během našeho rozhovoru občas naznačil, kudy by se mohlo pod Vaším vedením Ostravské muzeum nasměrovat. Buďte konkrétnější a řekněte něco více o Vaší vizi.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Už jsem zmínil slovo vzdělávání. Podle mě je to jedna z těch nejklíčovějších rolí muzea. Pokud tedy pominu samotný sběr a výběr těch předmětů, které si zaslouží být uchovány, tak je to ta další práce s nimi a ta tkví ve vzdělávání. Vykládat to, co máme uchovaného, proč to máme uchovaného, co to znamená? Co to vypovídá o Ostravě? Nám teď nově vzniklo samostatné edukační oddělení a samostatné oddělení prezentace, které se zaměří právě na tuto oblast. Kolegyně a kolega edukátoři v tuto chvíli pracují na edukačních programech pro žáky a studenty tak, abychom jim byli schopni náš obsah předávat nějakou srozumitelnou a jim přístupnou formou. Já věřím, že od toho nastávajícího školního roku už budeme mít nějakou základní nabídku, kterou budeme dále rozšiřovat. Stejně tak se snažíme z muzea udělat místo, kam prostě chcete chodit. S tím souvisí například i otvírací doba muzea. Takže plánujeme teď novou otvírací dobu tak, abychom byli dostupní ve chvíli, kdy Vy máte čas k nám přijít. To znamená třeba o celém víkendu, nejenom v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne, tak jak je to v tuto chvíli, ale abyste měla celý víkend na to k nám přijít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je pro nás, návštěvníky, dobrá zpráva. Zkusme ještě teď v tuto chvíli říct, za čím aktuálně návštěvníci mohou do muzea přijít.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Aktuálně v srpnu máme několik výstav. Jednou z nich je autorská výstava Marka Nenutila, což je mladý ostravský výtvarník. Jeho tvorba je velice zajímavá, velice barevná a přináší velmi neotřelý pohled na svět, na různá aktuální témata. To je výtvarná výstava a kromě ní máme ještě další výstavu a to je výstava hudebních plakátů. Protože Ostravské muzeum má mimo jiné i muzikologickou sbírku, ve které jsou i plakáty, v podstatě pozvánky na různé hudební události a koncerty. Hudební plakáty jsou velmi zajimavý svébytný fenomén. Takže vystavujeme i tyto plakáty a v podstatě jsme tuto výstavu uspořádali u příležitosti hudebních červencových festivalů. Potom máme ještě třetí, velice malou výstavu, ze které já mám ale velikou radost, protože ji celou připravili studenti Historie Ostravské univerzity. Jmenuje se Poklady z půdy. Studenti v rámci svého studentského projektu posbírali a každý přinesl nějaký předmět opravdu z domu, z půdy a pokusil se odvyprávět jeho příběh, protože o tom je muzeum. O vyprávění příběhů jednotlivých předmětů a myslím si, že se podařilo udělat skvělou věc. Je to moc milá výstava a dali jsme prostor studentům, kteří si tu výstavu připravili opravdu od A do Z, od výběru předmětů, po aranžmá a napsání textů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí v Ostravském muzeu.

Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-08-08-2023-17-15