Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Návštěva domova seniorů: jen s negativním testem

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Domovy pro seniory po dlouhých týdnech opět otevírají své dveře pro návštěvy. Ovšem co všechno řešili během opatření v letošním roce a co se plánuje v sociálních službách v příštím roce. To je téma pro náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřího Navrátila. Dobrý den.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak na začátek, jak v obecném měřítku v Moravskoslezském kraji pandemie poznamená sociální služby?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že to byla opravdu velká zkouška. Měli jsme už tady dvě vlny té pandemie. Jarní a teď tu podzimní. V té jarní jsme vlastně bojovali vůbec s tím, jak s tím máme nakládat, jak máme pracovat. Myslím si, že to byla velká zátěž pro všechny vedoucí pracovníky, stali se takovými krizovými manažery, protože my ze začátku jsme neměli roušky, nevěděli jsme jak s dezinfekci, kde jí vlastně zajistit, protože všeho bylo nedostatek. A musím říct, že i díky Moravskoslezskému kraji se podařilo z vlastního rozpočtu pro sociální služby zajistit mnohé. Ale musím opravdu poděkovat všem zaměstnancům v těch sociálních službách, protože oni se s námi do toho nasadili, protože museli si proto jezdit, museli jsme to nějakým způsobem distribuovat. A nebylo to vždycky jenom jednoduché a nebyla ta procházka růžovým sadem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A zatímco teď jste zmínil začátek covidové vlny nebo tu první vlnu jaro, kdy se řešily problémy, ochranné pomůcky chyběly, tak jak nebo co teď řešíte vlastně na podzim a možná co z toho jara vyplynulo pro tu druhou vlnu a možná už avizovanou třetí vlnu od začátku příštího roku?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Doufejme, že ta třetí vlna nebude tak velká. Že přijdou očkovací látky a budeme moct chránit obyvatelstvo daleko více než to bylo nyní. Ale je pravda v tom, že na jaře jsme řešili ty kritické situace z nichž jsme se dost poučili a na podzim už jsme museli řešit takové ty vládní opatření, kdy jsme například zakázali seniorům návštěvy v domovech a to už bylo hodně těžké, protože přece jenom byli omezeni na svých právech, což mi bylo strašně líto. Ale přesto se podařilo nám zajistit například notebooky, mohli komunikovat se svými rodinnými příslušníky na dálku. V některých zařízeních vznikly tzv. zástěny skleněné, kdy byly v pokoji na jedné straně klienti, na druhé straně samozřejmě návštěvy, ale jsou tu i uživatelé, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko a tam to bylo opravdu velmi těžké. Ale co nás všechny posílilo je opravdu ta spolupráce. Najednou se tu objevily obrovské složky dobrovolníků, ať už dobrovolníků ze strany občanů Moravskoslezského kraje, ale v několika zařízeních taktéž působila Armáda České republiky, která v podstatě na tento úkol nikdy nebyla připravena, že bude pomáhat v sociálních zařízeních a starat se o seniory. Ti kluci byli cvičení úplně na jiné situace a musím říct, že ta zpětná vazba i od těch zaměstnanců i těch kluků a děvčat z armády byla opravdu provázána. Všichni sem našli tu cestu a našli ten způsob, jak řešit tuto kritickou situaci. No a v druhé vlně nám přišli taktéž nové pracovní příkazy. My jsme v Moravskoslezském kraji nasadili 140 studentů, kteří pomáhali v sociálních službách a za to jim fakt chci poděkovat, protože studenti byli vytrženi z lavic a šli přímo do té praxe a museli využívat toho, co nabyli. Ty své zkušenosti, ale naučili se je teď používat v praxi, což je úplně perfektní si myslím i do budoucna pro ně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A už jste zmínil dobrovolníky a kromě vojáků a studentů. Jak lidé napříč Moravskoslezským krajem chtějí pomáhat na základě vlastně toho, že ty dobrovolníky je třeba vznikla platforma "Bosmepartyja". A vím, že tam je něco přes sto lidí, kteří už chtějí jiným způsobem pomáhat než navštěvovat seniory.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Přesně tak. "Bosmepartyja" vznikla v podstatě ve spolupráci s městem Ostrava, ale velká pomoc tam přišla od ADRY, protože ta má s dobrovolníky velké zkušenosti už několik let. Dobrovolníků se celkem přihlásilo více jak 500. Z toho bylo 320, kteří odpověděli více na ty dotazníky, které bylo třeba vyplnit. No a dnes už máme zapojených více jak 140 dobrovolníků právě v sociálních službách, kteří pomáhají. Ale musím říct, že to přišlo ještě další projekt a to byl projekt mladých lidí kteří chtěli zpestřit ty dny těm seniorům například tím, že jim posílali své příběhy, telefonovali, telefonovali cizím babičkám, cizím dědečkům a prožívali s nimi ten den, který oni prožili a říkali jim, jak se mají, co se jim podařilo ve škole anebo jim začali psát pohlednice a to začaly i malé děti z našich školek právě posílat babičkám a dědečkům, seniorům v našich zařízení v celém Moravskoslezském kraji k Vánocům. A to je velký projekt, který se podařil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě ty projekty začnou fungovat i v následujících letech možná i v době, kdy to nebude až tolik třeba jak to cítíme v tuto chvíli. Nicméně jakou máte zpětnou vazbu právě od těch seniorů?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že je to opravdu potěšilo. Když jste už tři měsíce bez svých rodinných příslušníků, bez svých dcer, synů a nemůžete s nimi přímo komunikovat, tak vás potěší, že se na vás obrátí někdo úplně cizí. Cizí, který vám napíše fakt opravdu nějaký dopis o svém příběhu nebo vám jenom zatelefonuje a zeptá se jak se dneska máte. U nás je tak a tak a my budeme ve styku i do budoucna. A ti studenti se chystají na to, že těm seniorům, kteří napsali, tak by je chtěli na jaře i navštívit. Takže ta mezigenerační spojení je tady úžasné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jsem zmínila, že 5. prosince se domovy otevřely i pro návštěvy. Co všechno ti pracovníci, ředitelé museli připravit, aby to pro ty jejich seniory, klienty bylo bezpečné, že tam budou chodit cizí lidé i když to jsou rodinní příslušníci.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Nebylo to úplně jednoduché, protože ministerstvo respektive usnesením vlády bylo stanoveno že 5.12 se mají domovy pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením otevřít návštěvám, ale za určitých podmínek. Jedna z těch podmínek byla například antigenní test či PCR test negativní. Další možnost byla, že jste prodělala právě covid a máte potvrzení o tom, že to bylo do devadesáti dnů, takže máte volný vstup. No a my jsme museli začít testovat ty osoby, ať už na různých místech po celém Moravskoslezském kraji anebo přímo v těch zařízeních. A tady je to to nejtěžší. My máme svůj zdravotnický personál, který se stará o ty seniory v těch zařízeních o naše klienty, nikoli o to, že jsou připraveni ještě desítky hodin testovat právě přicházející návštěvy, vypisovat s nimi protokoly. No a co je nejhorší. Museli si všichni pořídit taktéž respirátory třídy FFP2 a nebo alespoň K 95 bez výdechových filtrů a i toho na trhu nebylo dostatek a museli jsme to řešit i tím, že jsme dávali zdarma právě v našich zařízeních.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a jak jste řešili to testování nebo řešíte? Protože to bude asi nějakou dobu ještě trvat.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Řešíme to prostřednictvím Moravskoslezského kraje právě na odběrových místech, kde jsme zřídili určité hodiny, kde mohou právě chodit lidé se otestovat. Určitě ne PCR testem, ten je velice drahý a platí jenom 48 hodin. Takže ten antigenní test je přece jenom o něco levnější. Takže tady tak jak testujeme učitele, tak jsme se rozhodli, že budeme moct otestovat i společnost, která právě bude chtít navštěvovat domovy pro seniory.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a jak to potom v praxi vypadá? Znamená to, že když se rozhodnu zajít do nějakého domova, co teda mám vyřešit nebo kde se nahlásit?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Je třeba kontaktovat určitě vedení toho domova. A ta vám řekne, zda je schopno v určitém čase vás otestovat a zda můžete tedy přijít na test přímo do zařízení. V případě, že to tak není, tak vám ředitel odkáže na nejbližší odborové místo, kde si právě antigenní test můžete nechat provést. A s tímto potvrzením, že test je v pořádku, je negativní můžete teprve vstoupit do domova.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu uvedla, že se také budeme bavit o tom, co sociální služby čeká v příštím roce. Tak co plánujete pro svůj resort?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Tak čeká nás konečně výstavba domova pro seniory. Dvacet jedna let opravdu Moravskoslezský kraj pouze přistavoval své domovy, rekonstruoval domovy, ale nevystavil žádné pobytové zařízení, takže teď už se nám to opravdu povede. Jdeme do fáze výběrového řízení na dodavatele stavby a možná příští rok nebo přespříští bychom mohli přestřihnout pásku a otevřít domov v Kopřivnici pro 85 uživatelů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co všechno budou potřebovat lidé, kteří by tam chtěli být umístěni?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Tak samozřejmě je to o potřebnosti. My nemůžeme do domova brát kdekoho, je třeba abychom opravdu posoudili jeho sociální i zdravotní situaci a řekněme si, že důležitější je aby byli v přirozeném prostředí, tedy ve své domácnosti a raději aby využívali terénní služby, které tu nabízí mnoho organizací, ať už je to charita, Slezská diakonie, Armáda spásy a jiní, kteří právě pomáhají klientům v jejich domácím prostředí. Až to pobytové by mělo být to poslední.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, blíží se Vánoce a jak budou vypadat Vánoce v těch sociálních zařízeních, krajských třeba.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že naši ředitelé jsou opravdu připraveni. Jak připravit celé zařízení, aby opravdu ten duch Vánoc a adventu prožívali i ti klienti. Samozřejmě tradiční bramborový salát i s těmi kapry je připraven a my jsme se rozhodli, že v letošním roce uděláme takový malý dáreček i všem zaměstnancům krajských zařízení, že jim společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje poděkujeme za tu práci a malinký dáreček dostanou taktéž i oni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je moc hezké. Tak já přeji Vám i Vašim všem lidem, kteří pracují v sociálních službách, ať mají hezké Vánoce a vykročí tou správnou nohou do příštího roku.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Děkuji moc, děkuji moc a vašim divákům přeji ať prožijí Advent v tom nejbližším spojení se svými přáteli, se svými rodinnými příslušníky, ať si užijí Vánoc a do nového roku vše nejlepší.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Návštěva domova seniorů: jen s negativním testem
08. prosince 2020, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Domovy pro seniory po dlouhých týdnech opět otevírají své dveře pro návštěvy. Ovšem co všechno řešili během opatření v letošním roce a co se plánuje v sociálních službách v příštím roce. To je téma pro náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřího Navrátila. Dobrý den.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak na začátek, jak v obecném měřítku v Moravskoslezském kraji pandemie poznamená sociální služby?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že to byla opravdu velká zkouška. Měli jsme už tady dvě vlny té pandemie. Jarní a teď tu podzimní. V té jarní jsme vlastně bojovali vůbec s tím, jak s tím máme nakládat, jak máme pracovat. Myslím si, že to byla velká zátěž pro všechny vedoucí pracovníky, stali se takovými krizovými manažery, protože my ze začátku jsme neměli roušky, nevěděli jsme jak s dezinfekci, kde jí vlastně zajistit, protože všeho bylo nedostatek. A musím říct, že i díky Moravskoslezskému kraji se podařilo z vlastního rozpočtu pro sociální služby zajistit mnohé. Ale musím opravdu poděkovat všem zaměstnancům v těch sociálních službách, protože oni se s námi do toho nasadili, protože museli si proto jezdit, museli jsme to nějakým způsobem distribuovat. A nebylo to vždycky jenom jednoduché a nebyla ta procházka růžovým sadem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A zatímco teď jste zmínil začátek covidové vlny nebo tu první vlnu jaro, kdy se řešily problémy, ochranné pomůcky chyběly, tak jak nebo co teď řešíte vlastně na podzim a možná co z toho jara vyplynulo pro tu druhou vlnu a možná už avizovanou třetí vlnu od začátku příštího roku?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Doufejme, že ta třetí vlna nebude tak velká. Že přijdou očkovací látky a budeme moct chránit obyvatelstvo daleko více než to bylo nyní. Ale je pravda v tom, že na jaře jsme řešili ty kritické situace z nichž jsme se dost poučili a na podzim už jsme museli řešit takové ty vládní opatření, kdy jsme například zakázali seniorům návštěvy v domovech a to už bylo hodně těžké, protože přece jenom byli omezeni na svých právech, což mi bylo strašně líto. Ale přesto se podařilo nám zajistit například notebooky, mohli komunikovat se svými rodinnými příslušníky na dálku. V některých zařízeních vznikly tzv. zástěny skleněné, kdy byly v pokoji na jedné straně klienti, na druhé straně samozřejmě návštěvy, ale jsou tu i uživatelé, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko a tam to bylo opravdu velmi těžké. Ale co nás všechny posílilo je opravdu ta spolupráce. Najednou se tu objevily obrovské složky dobrovolníků, ať už dobrovolníků ze strany občanů Moravskoslezského kraje, ale v několika zařízeních taktéž působila Armáda České republiky, která v podstatě na tento úkol nikdy nebyla připravena, že bude pomáhat v sociálních zařízeních a starat se o seniory. Ti kluci byli cvičení úplně na jiné situace a musím říct, že ta zpětná vazba i od těch zaměstnanců i těch kluků a děvčat z armády byla opravdu provázána. Všichni sem našli tu cestu a našli ten způsob, jak řešit tuto kritickou situaci. No a v druhé vlně nám přišli taktéž nové pracovní příkazy. My jsme v Moravskoslezském kraji nasadili 140 studentů, kteří pomáhali v sociálních službách a za to jim fakt chci poděkovat, protože studenti byli vytrženi z lavic a šli přímo do té praxe a museli využívat toho, co nabyli. Ty své zkušenosti, ale naučili se je teď používat v praxi, což je úplně perfektní si myslím i do budoucna pro ně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A už jste zmínil dobrovolníky a kromě vojáků a studentů. Jak lidé napříč Moravskoslezským krajem chtějí pomáhat na základě vlastně toho, že ty dobrovolníky je třeba vznikla platforma "Bosmepartyja". A vím, že tam je něco přes sto lidí, kteří už chtějí jiným způsobem pomáhat než navštěvovat seniory.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Přesně tak. "Bosmepartyja" vznikla v podstatě ve spolupráci s městem Ostrava, ale velká pomoc tam přišla od ADRY, protože ta má s dobrovolníky velké zkušenosti už několik let. Dobrovolníků se celkem přihlásilo více jak 500. Z toho bylo 320, kteří odpověděli více na ty dotazníky, které bylo třeba vyplnit. No a dnes už máme zapojených více jak 140 dobrovolníků právě v sociálních službách, kteří pomáhají. Ale musím říct, že to přišlo ještě další projekt a to byl projekt mladých lidí kteří chtěli zpestřit ty dny těm seniorům například tím, že jim posílali své příběhy, telefonovali, telefonovali cizím babičkám, cizím dědečkům a prožívali s nimi ten den, který oni prožili a říkali jim, jak se mají, co se jim podařilo ve škole anebo jim začali psát pohlednice a to začaly i malé děti z našich školek právě posílat babičkám a dědečkům, seniorům v našich zařízení v celém Moravskoslezském kraji k Vánocům. A to je velký projekt, který se podařil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě ty projekty začnou fungovat i v následujících letech možná i v době, kdy to nebude až tolik třeba jak to cítíme v tuto chvíli. Nicméně jakou máte zpětnou vazbu právě od těch seniorů?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že je to opravdu potěšilo. Když jste už tři měsíce bez svých rodinných příslušníků, bez svých dcer, synů a nemůžete s nimi přímo komunikovat, tak vás potěší, že se na vás obrátí někdo úplně cizí. Cizí, který vám napíše fakt opravdu nějaký dopis o svém příběhu nebo vám jenom zatelefonuje a zeptá se jak se dneska máte. U nás je tak a tak a my budeme ve styku i do budoucna. A ti studenti se chystají na to, že těm seniorům, kteří napsali, tak by je chtěli na jaře i navštívit. Takže ta mezigenerační spojení je tady úžasné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jsem zmínila, že 5. prosince se domovy otevřely i pro návštěvy. Co všechno ti pracovníci, ředitelé museli připravit, aby to pro ty jejich seniory, klienty bylo bezpečné, že tam budou chodit cizí lidé i když to jsou rodinní příslušníci.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Nebylo to úplně jednoduché, protože ministerstvo respektive usnesením vlády bylo stanoveno že 5.12 se mají domovy pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením otevřít návštěvám, ale za určitých podmínek. Jedna z těch podmínek byla například antigenní test či PCR test negativní. Další možnost byla, že jste prodělala právě covid a máte potvrzení o tom, že to bylo do devadesáti dnů, takže máte volný vstup. No a my jsme museli začít testovat ty osoby, ať už na různých místech po celém Moravskoslezském kraji anebo přímo v těch zařízeních. A tady je to to nejtěžší. My máme svůj zdravotnický personál, který se stará o ty seniory v těch zařízeních o naše klienty, nikoli o to, že jsou připraveni ještě desítky hodin testovat právě přicházející návštěvy, vypisovat s nimi protokoly. No a co je nejhorší. Museli si všichni pořídit taktéž respirátory třídy FFP2 a nebo alespoň K 95 bez výdechových filtrů a i toho na trhu nebylo dostatek a museli jsme to řešit i tím, že jsme dávali zdarma právě v našich zařízeních.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a jak jste řešili to testování nebo řešíte? Protože to bude asi nějakou dobu ještě trvat.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Řešíme to prostřednictvím Moravskoslezského kraje právě na odběrových místech, kde jsme zřídili určité hodiny, kde mohou právě chodit lidé se otestovat. Určitě ne PCR testem, ten je velice drahý a platí jenom 48 hodin. Takže ten antigenní test je přece jenom o něco levnější. Takže tady tak jak testujeme učitele, tak jsme se rozhodli, že budeme moct otestovat i společnost, která právě bude chtít navštěvovat domovy pro seniory.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a jak to potom v praxi vypadá? Znamená to, že když se rozhodnu zajít do nějakého domova, co teda mám vyřešit nebo kde se nahlásit?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Je třeba kontaktovat určitě vedení toho domova. A ta vám řekne, zda je schopno v určitém čase vás otestovat a zda můžete tedy přijít na test přímo do zařízení. V případě, že to tak není, tak vám ředitel odkáže na nejbližší odborové místo, kde si právě antigenní test můžete nechat provést. A s tímto potvrzením, že test je v pořádku, je negativní můžete teprve vstoupit do domova.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu uvedla, že se také budeme bavit o tom, co sociální služby čeká v příštím roce. Tak co plánujete pro svůj resort?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Tak čeká nás konečně výstavba domova pro seniory. Dvacet jedna let opravdu Moravskoslezský kraj pouze přistavoval své domovy, rekonstruoval domovy, ale nevystavil žádné pobytové zařízení, takže teď už se nám to opravdu povede. Jdeme do fáze výběrového řízení na dodavatele stavby a možná příští rok nebo přespříští bychom mohli přestřihnout pásku a otevřít domov v Kopřivnici pro 85 uživatelů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co všechno budou potřebovat lidé, kteří by tam chtěli být umístěni?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Tak samozřejmě je to o potřebnosti. My nemůžeme do domova brát kdekoho, je třeba abychom opravdu posoudili jeho sociální i zdravotní situaci a řekněme si, že důležitější je aby byli v přirozeném prostředí, tedy ve své domácnosti a raději aby využívali terénní služby, které tu nabízí mnoho organizací, ať už je to charita, Slezská diakonie, Armáda spásy a jiní, kteří právě pomáhají klientům v jejich domácím prostředí. Až to pobytové by mělo být to poslední.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, blíží se Vánoce a jak budou vypadat Vánoce v těch sociálních zařízeních, krajských třeba.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že naši ředitelé jsou opravdu připraveni. Jak připravit celé zařízení, aby opravdu ten duch Vánoc a adventu prožívali i ti klienti. Samozřejmě tradiční bramborový salát i s těmi kapry je připraven a my jsme se rozhodli, že v letošním roce uděláme takový malý dáreček i všem zaměstnancům krajských zařízení, že jim společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje poděkujeme za tu práci a malinký dáreček dostanou taktéž i oni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je moc hezké. Tak já přeji Vám i Vašim všem lidem, kteří pracují v sociálních službách, ať mají hezké Vánoce a vykročí tou správnou nohou do příštího roku.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Děkuji moc, děkuji moc a vašim divákům přeji ať prožijí Advent v tom nejbližším spojení se svými přáteli, se svými rodinnými příslušníky, ať si užijí Vánoc a do nového roku vše nejlepší.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-08-12-2020-17-14