Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Martin Gebauer (ANO), náměstěk hejtmana MS kraje, V nemocnicích kraje chybí na 450 zdravotníků

Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je aktuální situace v nemocnicích kraje? Kdy se v léčbě onemocnění covid pozitivních nasazují monoklonální protilátky? Vojáci a dobrovolníci v nemocnicích. Na to vše se budu ptát Martina Gebauera, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jaká je aktuální situace v Moravskoslezském kraji? Zatímco minulý týden bylo kolem devíti set pozitivních lidí, tento týden je opět přes dva a půl tisíce. Tak čím to je?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to údaj ze včerejška, z úterý, kdy opravdu o víkendech se daleko méně testuje a po těch víkendech v pondělí ti lidé nastoupí do těch odběrových center a chtějí vědět z různých důvodů jak na tom jsou a tím pádem vždycky ty úterky jsou nejhorší, protože to trošku poskočí. Samozřejmě toto je extrémní výkyv, ale vzhledem k tomu, že už poslední týden to tak trošku stagnuje a ty čísla jsou buďto stejná nebo mírně klesají, co se týče té pozitivity a odráží se to vlastně i na těch standardních odděleních lůžkových v nemocnicích. Já mám za to, že se jedná jenom o takový ojedinělý výkřik a v případě, že by to mělo něco znamenat, tak by se to muselo opakovat několik dnů po sobě. Já bych to vzal jenom jako nějakou anomálii při zvýšeném požadavku o testování.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Nemocnice, jaká je aktuální situace? Platí stále, že kolem devíti set lidí napříč Moravskoslezským krajem máme v nemocnicích? Jsou to lidé covid pozitivní a co na to zdravotníci? Jaká je jejich zatíženost?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já bych řekl, že v těch nemocnicích opravdu leží de facto pořád stejné množství lidí, kteří jsou covid pozitivní, ale neznamená to, že jsou pozitivní, ale opravdu v těch nemocnicích leží lidé, kteří to potřebují tu péči. Ať standardní nebo intenzivní, to znamená kyslík v různé míře. Opravdu do těch nemocnic neukládáme lidi, kteří by byli jenom pozitivní a v podstatě mohli doma ležet. Takže ti leží doma, těch je několik tisíc, kteří jsou doma. Trošku se nám uvolňují standardní lůžka, ale na úkor těch intenzivních, protože vždycky po nějakém náběhu těch pozitivních lidí to trvá zhruba 10 až 14 dnů, kdy značná část z nich potom končí na těch umělých plicních ventilaci, takže tam ještě vyhráno nemáme. Dobrá zpráva je, že podle predikcí by se to kolem štědrého dne se to mělo lámat. To znamená, že do nového roku bychom mohli jít už s tou sestupnou křivkou. To souvisí s těmi zdravotníky, že ti zdravotníci konečně po tom novém roce by si mohli trošičku oddechnout, protože momentálně opravdu jedou na kraji svých sil, protože nám chybí nějakých 450 zdravotníků v našich nemocnicích, minimum lékařů, ale ta péče jde na tom středním zdravotnickém personálu a těch je nejvíc, co chybí. Takže opravdu se potýkají s tím, že značná část už toho má plné kecky, jak se říká.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste jim jako vedení kraje byli poděkovat. Obešli jste všechny nemocnice nebo jen krajské?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: My jsme včera navštívili tři krajské nemocnici. Zítra budeme pokračovat v dalších čtyřech našich krajských nemocnicích, kdy každý zdravotník dostal kytičku. Velké poděkování, opravdu velké poděkování od vedení kraje a maličký dáreček čili jsme trošičku zachránili vánoční trhy, kdy vlastně nemohou prodejci prodávat, tak jsme u těch prodejců získali vlastně takové drobné dárečky, které dostali ti zdravotníci. Mám za to, že to ty zdravotníky potěšilo. Doufám, že teda i povzbudilo, protože jsme je požádali o to, aby ještě opravdu vydrželi. I když tedy tady v tomhle zápřahu už jedou téměř dva roky, ale mám za to, že je je to potěšilo a ten osobní přístup snad je pozitivní.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Řada nemocnic v Moravskoslezském kraji už požádala o pomoc vojáky a dobrovolníky. Zůstaňme u těch vojáků, co oni vlastně mohou v těch nemocnicích dělat?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Víte s tím covidem ulehají na ta nejtěžší lůžka lidé, kteří jsou nějací polymorbidní. To znamená cukrovkáři, hypertenze, kardiovaskulární problémy a hodně jich je obézních a opravdu, pokud je třeba, co dvě hodiny polohovat a obracet ty lidi, tak opravdu obrátit sto čtyřiceti, sto padesáti kilového pacienta pro křehkou sestřičku je velmi, velmi obtížné. A toto je ta práce, na kterou potřebujeme ty vojáky, kteří jsou tedy mladí zdatní silní, takže ti tam opravdu mají, co dělat. Trošku nás mrzí, že armáda k nám přistupuje a myslím si, že nejenom k nám, ale v celé republice trošičku macešsky, kdy trošku jakoby od stolu rozhodují, jestli nám ty vojáky přidělí nebo nepřidělí. Přitom my víme, kde ta potřeba je. Ale ta domluva probíhá průběžně s tím vedením armády. To znamená vojáci jsou v našich nemocnicích. Včera jsme potkali opravdu vojáky v Bílovecké nemocnici a tam si je sestřičky strašně chválily.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Zůstaňme chvilku v nemocnicích a uveďme některé případy, které tam teď řeší zdravotníci u covid pozitivních pacientů.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Samozřejmě ty nejtěžší případy leží ve Fakultní nemocnici na ECMO nebo na umělé plicní ventilaci. V podstatě každý týden se vydává takový anonymní seznam těch lidí, kteří tam leží. Tenhle ten týden tam leží samí neočkování a opravdu s takovými těžkými průběhy, že značná část potom odchází na standardní lůžka, na rehabilitaci. Ale bohužel ti, co už neodejdou a kteří tam zůstávají a nevrátí se domů, tak to jsou vesměs opravdu starší ročníky a opravdu bohužel všichni jsou neočkovaní. To znamená, tady z této statistiky minimálně vyplývá, že opravdu očkování zabraňuje tomu těžkému průběhu a to jak v novinách, jeden pan primář z ARA říkal, že všichni, kteří tam leží na ARU jsou vlastně neočkovaní. To znamená, že kdyby byli na očkováni, tak mají prázdné ARO a mohli by se věnovat standardním operacím a standardním věcem, které se momentálně musí odkládat.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj patří mezi kraje s nejnižší proočkovaností máme kolem pětapadesáti procent. Proč si myslíte, že zrovna tady u nás v kraji tak lidé macešsky - využiji toho, co jste řekl - přistupují k očkování?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Toto je otázka, která je kladena už hodně dlouho. Můžeme se domnívat jenom podle těch regionů, které jsou nejméně naočkované, to znamená Bruntálsko, Jablůnkovsko, Třinecko, že tam žijí lidé, kteří žijí ve velkém souladu s přírodou v těch horách, kteří myslí nebo jsou přesvědčeni o tom, že jejich imunita je na velmi dobré úrovni. Oni sami o sobě říkají, že jsou tvrdé a dubové palice, což není teda nadávka, ale oni to říkají sami o sobě, takže toto asi asi podle té realizace je ten důvod proč to očkování je tam v podstatě to nejmenší, ale zároveň v těchto regionech je největší výskyt lidí, kteří ten covid prodělali. Takže to jde tak nějak ruku v ruce s tím, že my s tím pravděpodobně už nic moc dělat nemůžeme, protože opravdu těch čtyřicet pět mobilních týmů, které vyrazily do těchto oblastí naočkovalo pár desítek nebo pár stovek těch lidí, to v podstatě moc nezachránili. V součinnosti s místními samosprávami i dokonce i s farářem se nechalo naočkovat pouze pár lidí, takže já to vidím tak, že momentálně bychom se měli asi soustředit opravdu na ty posilující dávky a na lidi, kteří sami přijdou na to, že potřebují ty první dávky.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Monoklonální protilátky v léčbě onemocnění covid-19, vysvětlete, kdy se aplikují a z jakého důvodu?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já bych vysvětlil, co to vlastně je, protože když někdo přijde na očkování, tak potom v tom procesu těla to tělo si začne vytvářet protilátky proti tomu viru. Je to velmi jednoduché schéma, velmi zjednodušeně řečeno, protože samozřejmě tam do toho potom zasahují ještě bílé krvinky, paměťové buňky a tak dále. Ale vytváří se ty protilátky, které jsou připraveny bojovat proti tomu viru. Buďto vlastně se čeká na tu odpověď toho organismu než si to ty protilátky vytvoří. Lidé, kteří samozřejmě se nenechávají očkovat nebo už mají odeznělou tu imunitní odpověď, tak v těch laboratořích vyrobili koncentráky těchto protilátek, které se najednou nalijí do toho těla. To znamená v prvních ideálně dvou nebo sedmi dnech po vypuknutí příznaků té nemoci a samozřejmě za splnění dalších podmínek, že ten člověk musí se na něco léčit, obézní, cukrovka a tak dále. Tak vlastně jde na infuzi. To znamená přijde k nám na stacionář, tam hodinu kape infuze, koncentrát těchto protilátek, který je teda velmi chemický mix, a navíc je to velmi drahá léčba. Ono to stojí zhruba kolem dvaceti tisíc korun. A je to taky samá chemie. Potom ten člověk vlastně tři hodiny je na tom stacionáře, aby se zjistilo, jestli má nebo nemá reakci, protože samozřejmě nějaké trombózy, ucpání cév a takové věci také potom můžou nastat. No a v případě, že ten člověk je v pořádku, tak potom odchází domů a podle klinického stavu se to může ještě jednou nebo dvakrát opakovat.

Eleonora Orlíková, TV Polar: To by mělo v léčbě pomoci nebo urychlit léčbu?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ona by v podstatě měla zastavit v těle šíření toho viru. To znamená ten průběh by neměl být těžký a samozřejmě by měl být, co nejrychlejší návrat do normálu.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Závěrečná otázka, pomohlo by podle vás testování lidí napříč krajem nebo napříč republikou, to znamená nejen ve školách, ale ve firmách, že by se testovali všichni lidi, tím pádem bychom měli rychlejší záchyty těch pozitivních.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Momentálně vlastně největší šíření dochází opravdu ve školách. Ani ne tak v těch podnicích, takže ve školách určitě ano. To testování jednou týdně, já jsem toho zastánce v podnicích, kde vlastně ty kolektivy se setkávají tam to je také na místě. Ale jako celoplošné nařízení toho testování si myslím, že není úplně na místě, protože my jako Moravskoslezský kraj bychom to kapacitně asi zvládli s těmi laboratořemi, ale Česká republika by to nezvládla. Ale není to o tom, že by zvládla nebo nezvládla, ale opravdu asi by to nepřineslo a kýžený efekt.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor. Mějte hezké předvánoční dny.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Krásný den a Pěkný advent.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Martin Gebauer (ANO), náměstěk hejtmana MS kraje, V nemocnicích kraje chybí na 450 zdravotníků
08. prosince 2021, 17:14

Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je aktuální situace v nemocnicích kraje? Kdy se v léčbě onemocnění covid pozitivních nasazují monoklonální protilátky? Vojáci a dobrovolníci v nemocnicích. Na to vše se budu ptát Martina Gebauera, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jaká je aktuální situace v Moravskoslezském kraji? Zatímco minulý týden bylo kolem devíti set pozitivních lidí, tento týden je opět přes dva a půl tisíce. Tak čím to je?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to údaj ze včerejška, z úterý, kdy opravdu o víkendech se daleko méně testuje a po těch víkendech v pondělí ti lidé nastoupí do těch odběrových center a chtějí vědět z různých důvodů jak na tom jsou a tím pádem vždycky ty úterky jsou nejhorší, protože to trošku poskočí. Samozřejmě toto je extrémní výkyv, ale vzhledem k tomu, že už poslední týden to tak trošku stagnuje a ty čísla jsou buďto stejná nebo mírně klesají, co se týče té pozitivity a odráží se to vlastně i na těch standardních odděleních lůžkových v nemocnicích. Já mám za to, že se jedná jenom o takový ojedinělý výkřik a v případě, že by to mělo něco znamenat, tak by se to muselo opakovat několik dnů po sobě. Já bych to vzal jenom jako nějakou anomálii při zvýšeném požadavku o testování.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Nemocnice, jaká je aktuální situace? Platí stále, že kolem devíti set lidí napříč Moravskoslezským krajem máme v nemocnicích? Jsou to lidé covid pozitivní a co na to zdravotníci? Jaká je jejich zatíženost?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já bych řekl, že v těch nemocnicích opravdu leží de facto pořád stejné množství lidí, kteří jsou covid pozitivní, ale neznamená to, že jsou pozitivní, ale opravdu v těch nemocnicích leží lidé, kteří to potřebují tu péči. Ať standardní nebo intenzivní, to znamená kyslík v různé míře. Opravdu do těch nemocnic neukládáme lidi, kteří by byli jenom pozitivní a v podstatě mohli doma ležet. Takže ti leží doma, těch je několik tisíc, kteří jsou doma. Trošku se nám uvolňují standardní lůžka, ale na úkor těch intenzivních, protože vždycky po nějakém náběhu těch pozitivních lidí to trvá zhruba 10 až 14 dnů, kdy značná část z nich potom končí na těch umělých plicních ventilaci, takže tam ještě vyhráno nemáme. Dobrá zpráva je, že podle predikcí by se to kolem štědrého dne se to mělo lámat. To znamená, že do nového roku bychom mohli jít už s tou sestupnou křivkou. To souvisí s těmi zdravotníky, že ti zdravotníci konečně po tom novém roce by si mohli trošičku oddechnout, protože momentálně opravdu jedou na kraji svých sil, protože nám chybí nějakých 450 zdravotníků v našich nemocnicích, minimum lékařů, ale ta péče jde na tom středním zdravotnickém personálu a těch je nejvíc, co chybí. Takže opravdu se potýkají s tím, že značná část už toho má plné kecky, jak se říká.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste jim jako vedení kraje byli poděkovat. Obešli jste všechny nemocnice nebo jen krajské?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: My jsme včera navštívili tři krajské nemocnici. Zítra budeme pokračovat v dalších čtyřech našich krajských nemocnicích, kdy každý zdravotník dostal kytičku. Velké poděkování, opravdu velké poděkování od vedení kraje a maličký dáreček čili jsme trošičku zachránili vánoční trhy, kdy vlastně nemohou prodejci prodávat, tak jsme u těch prodejců získali vlastně takové drobné dárečky, které dostali ti zdravotníci. Mám za to, že to ty zdravotníky potěšilo. Doufám, že teda i povzbudilo, protože jsme je požádali o to, aby ještě opravdu vydrželi. I když tedy tady v tomhle zápřahu už jedou téměř dva roky, ale mám za to, že je je to potěšilo a ten osobní přístup snad je pozitivní.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Řada nemocnic v Moravskoslezském kraji už požádala o pomoc vojáky a dobrovolníky. Zůstaňme u těch vojáků, co oni vlastně mohou v těch nemocnicích dělat?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Víte s tím covidem ulehají na ta nejtěžší lůžka lidé, kteří jsou nějací polymorbidní. To znamená cukrovkáři, hypertenze, kardiovaskulární problémy a hodně jich je obézních a opravdu, pokud je třeba, co dvě hodiny polohovat a obracet ty lidi, tak opravdu obrátit sto čtyřiceti, sto padesáti kilového pacienta pro křehkou sestřičku je velmi, velmi obtížné. A toto je ta práce, na kterou potřebujeme ty vojáky, kteří jsou tedy mladí zdatní silní, takže ti tam opravdu mají, co dělat. Trošku nás mrzí, že armáda k nám přistupuje a myslím si, že nejenom k nám, ale v celé republice trošičku macešsky, kdy trošku jakoby od stolu rozhodují, jestli nám ty vojáky přidělí nebo nepřidělí. Přitom my víme, kde ta potřeba je. Ale ta domluva probíhá průběžně s tím vedením armády. To znamená vojáci jsou v našich nemocnicích. Včera jsme potkali opravdu vojáky v Bílovecké nemocnici a tam si je sestřičky strašně chválily.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Zůstaňme chvilku v nemocnicích a uveďme některé případy, které tam teď řeší zdravotníci u covid pozitivních pacientů.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Samozřejmě ty nejtěžší případy leží ve Fakultní nemocnici na ECMO nebo na umělé plicní ventilaci. V podstatě každý týden se vydává takový anonymní seznam těch lidí, kteří tam leží. Tenhle ten týden tam leží samí neočkování a opravdu s takovými těžkými průběhy, že značná část potom odchází na standardní lůžka, na rehabilitaci. Ale bohužel ti, co už neodejdou a kteří tam zůstávají a nevrátí se domů, tak to jsou vesměs opravdu starší ročníky a opravdu bohužel všichni jsou neočkovaní. To znamená, tady z této statistiky minimálně vyplývá, že opravdu očkování zabraňuje tomu těžkému průběhu a to jak v novinách, jeden pan primář z ARA říkal, že všichni, kteří tam leží na ARU jsou vlastně neočkovaní. To znamená, že kdyby byli na očkováni, tak mají prázdné ARO a mohli by se věnovat standardním operacím a standardním věcem, které se momentálně musí odkládat.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj patří mezi kraje s nejnižší proočkovaností máme kolem pětapadesáti procent. Proč si myslíte, že zrovna tady u nás v kraji tak lidé macešsky - využiji toho, co jste řekl - přistupují k očkování?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Toto je otázka, která je kladena už hodně dlouho. Můžeme se domnívat jenom podle těch regionů, které jsou nejméně naočkované, to znamená Bruntálsko, Jablůnkovsko, Třinecko, že tam žijí lidé, kteří žijí ve velkém souladu s přírodou v těch horách, kteří myslí nebo jsou přesvědčeni o tom, že jejich imunita je na velmi dobré úrovni. Oni sami o sobě říkají, že jsou tvrdé a dubové palice, což není teda nadávka, ale oni to říkají sami o sobě, takže toto asi asi podle té realizace je ten důvod proč to očkování je tam v podstatě to nejmenší, ale zároveň v těchto regionech je největší výskyt lidí, kteří ten covid prodělali. Takže to jde tak nějak ruku v ruce s tím, že my s tím pravděpodobně už nic moc dělat nemůžeme, protože opravdu těch čtyřicet pět mobilních týmů, které vyrazily do těchto oblastí naočkovalo pár desítek nebo pár stovek těch lidí, to v podstatě moc nezachránili. V součinnosti s místními samosprávami i dokonce i s farářem se nechalo naočkovat pouze pár lidí, takže já to vidím tak, že momentálně bychom se měli asi soustředit opravdu na ty posilující dávky a na lidi, kteří sami přijdou na to, že potřebují ty první dávky.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Monoklonální protilátky v léčbě onemocnění covid-19, vysvětlete, kdy se aplikují a z jakého důvodu?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já bych vysvětlil, co to vlastně je, protože když někdo přijde na očkování, tak potom v tom procesu těla to tělo si začne vytvářet protilátky proti tomu viru. Je to velmi jednoduché schéma, velmi zjednodušeně řečeno, protože samozřejmě tam do toho potom zasahují ještě bílé krvinky, paměťové buňky a tak dále. Ale vytváří se ty protilátky, které jsou připraveny bojovat proti tomu viru. Buďto vlastně se čeká na tu odpověď toho organismu než si to ty protilátky vytvoří. Lidé, kteří samozřejmě se nenechávají očkovat nebo už mají odeznělou tu imunitní odpověď, tak v těch laboratořích vyrobili koncentráky těchto protilátek, které se najednou nalijí do toho těla. To znamená v prvních ideálně dvou nebo sedmi dnech po vypuknutí příznaků té nemoci a samozřejmě za splnění dalších podmínek, že ten člověk musí se na něco léčit, obézní, cukrovka a tak dále. Tak vlastně jde na infuzi. To znamená přijde k nám na stacionář, tam hodinu kape infuze, koncentrát těchto protilátek, který je teda velmi chemický mix, a navíc je to velmi drahá léčba. Ono to stojí zhruba kolem dvaceti tisíc korun. A je to taky samá chemie. Potom ten člověk vlastně tři hodiny je na tom stacionáře, aby se zjistilo, jestli má nebo nemá reakci, protože samozřejmě nějaké trombózy, ucpání cév a takové věci také potom můžou nastat. No a v případě, že ten člověk je v pořádku, tak potom odchází domů a podle klinického stavu se to může ještě jednou nebo dvakrát opakovat.

Eleonora Orlíková, TV Polar: To by mělo v léčbě pomoci nebo urychlit léčbu?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ona by v podstatě měla zastavit v těle šíření toho viru. To znamená ten průběh by neměl být těžký a samozřejmě by měl být, co nejrychlejší návrat do normálu.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Závěrečná otázka, pomohlo by podle vás testování lidí napříč krajem nebo napříč republikou, to znamená nejen ve školách, ale ve firmách, že by se testovali všichni lidi, tím pádem bychom měli rychlejší záchyty těch pozitivních.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Momentálně vlastně největší šíření dochází opravdu ve školách. Ani ne tak v těch podnicích, takže ve školách určitě ano. To testování jednou týdně, já jsem toho zastánce v podnicích, kde vlastně ty kolektivy se setkávají tam to je také na místě. Ale jako celoplošné nařízení toho testování si myslím, že není úplně na místě, protože my jako Moravskoslezský kraj bychom to kapacitně asi zvládli s těmi laboratořemi, ale Česká republika by to nezvládla. Ale není to o tom, že by zvládla nebo nezvládla, ale opravdu asi by to nepřineslo a kýžený efekt.

Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor. Mějte hezké předvánoční dny.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Krásný den a Pěkný advent.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-08-12-2021-17-14