Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje, Na školách probíhá testování antigenními testy

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je aktuální covidová situace ve školách? Jak probíhá testování a jak se situace odráží ve výuce? Ta i další témata probereme s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislavem Folwarzným. Dobrý den, vítejte pane náměstku.

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jaká je aktuální situace ve školách? Možná z toho lidského pohledu.

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Hodně složitá, protože covid se šíří teď právě v tom podzimním a blížícím se zimním období. Máme spoustu učitelů buď teda pozitivních nebo v karanténě, spoustu žáků. Když je žák pozitivní, tak se i část třídy dostane do karantény a jsou případy, že žák je v karanténě, vrátí se do školy na pár dní, pak se opět dostane do karantény apod. Takže školy to nemají vůbec jednoduché. Zvládat v tomto náročném období výuku, část distančně, část prezenčně, řešit suplování za kantory, kteří nejsou ve škole taky není jednoduché. Takže bychom uvítali, kdyby covid skončil a mohli bychom se vrátit k normálnímu stavu. Před rokem jsme si mysleli, že covid tady nebude, že covid skončí, že významně pomůže očkování. Bohužel ta situace není vůbec jednoduchá, i když školy nejsou zavřené, ale ta omezení, která jsou a učitelé, kteří nejsou ve školách způsobují velké organizační vzdělávací problémy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že děti a studenti, kterých se covidová situace teď už druhým školním rokem týká budou mít díru ve znalostech. Souhlasíte s tím? Doženou to někdy?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Možná tak ani ne ve znalostech, ale pokud se bavíme o středních školách, o středních odborných školách, tak v tom minulém školním roce hodně scházela odborná praxe. Veškeré odborné předměty, a to určitě nejde nahradit distanční výukou. To se pak projeví v připravenosti absolventů na vstup na trh práce, takže toto není jednoduché zvládnout a tam asi ty nedostatky budou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď k testování, možná nemusíme zmiňovat ani počty, ale spíš, jak to probíhá? Protože mnozí rodiče jsou proti testování svých dětí, jak se to řeší na školách?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Momentálně se testuje každé pondělí. Testují se všichni žáci, kteří nejsou buď očkováni nebo neprodělali covid. Testuje se antigenními testy, které jsou jednoduché, které žáci zvládají. U těch antigenních testů je velmi dobré to, že ten výsledek je znám po těch deseti patnácti minutách. Takže pokud žák má pozitivní antigenní test, tak jde do izolační místnosti. Přijde si pro něho rodič a jde na kontrolní PCR test. Je to asi nejjednodušší způsob, jak zajistit určitou ochranu těch skupin ve třídách, ve školách, aby se covid nešířil dál. Moravskoslezský kraj jako státní správa má za úkol distribuovat testy. Ty testy distribuujeme do obcí s rozšířenou působností a jsou dál ty testy distribuovány do jednotlivých škol. Není to poprvé. Dělo se tak i v minulém roce. Ten systém je nastaven, systém funguje. Pochopitelně jsou případy, kdy s tím rodiče nesouhlasí. Jsou dokonce některé excesy, které musí řešit školám i takovým velmi nepříjemným způsobem s policií. Ale chtěl bych zdůraznit, že to jsou spíše výjimečné záležitosti, spíše excesy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik asi takových případů jsme v Moravskoslezském kraji měli?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Pokud hovoříme o krajských středních školách, o středních školách, které zřizuje Moravskoslezský kraj, těch škol je devadesát, tak za poslední měsíc jsme zaznamenali takový jeden případ.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je proočkovanost mezi učiteli?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Proočkovanost mezi učiteli se liší škola od školy. Je to těch šedesáti až do devadesáti procent. Nevíme to úplně přesně, protože ty údaje nemůžeme zjišťovat. Nezjišťuji je ani ředitel školy, ale to povědomí se pohybuje, že je ta proočkovanost mezi kantory od šedesáti do devadesáti procent. Když k tomu přidáme ještě učitele, kteří teda prodělali covid, jsou v té době sto osmdesáti dní, takže určitě proočkovanost mezi učiteli je vyšší než proočkovanost mezi běžnou populací.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Byl byste pro zavedení plošného očkování u učitelů?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : To není jednoduchá otázka. Hovoří se o tom, že určité skupiny by měly být povinně očkováni. Jsou to skupiny, které se pohybují mezi rizikovými skupinami. To je zdravotnictví, sociální oblast a hovoří se taky, že by se to mělo týkat i státních zaměstnanců i učitelů. Já osobně si myslím, že je důležitá zodpovědnost každého jednotlivce, že dneska máme nastavený systém očkování, nemoc anebo také testování. Já bych spíše se snažil přesvědčovat tu kategorii učitelů, aby se očekávali, že je to způsob, jak zabrání těžkému průběhu covidu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně probíhá veletrh středních škol už podruhé v on-line prostředí. Jakou máte zpětnou vazbu nebo zkušenosti z toho prvního ročníku?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Covidová doba přinesla i spoustu pozitivních věcí. Výrazně jsme se všichni zlepšili v IT dovednostech. Jsou to jak školy, jak učitelé, tak žáci a byli jsme přinuceni některé činnosti převést do toho IT prostředí a tím příkladem je veletrh středních škol. My jsme byli zvyklí na prezenční veletrhy, my jsme byli zvyklí na dny otevřených dveří. Bohužel situace toto neumožňovala. Proto v minulém školním roce jsme pokusně zavedli nultý ročník Veletrhu středních škol. Ten nám vyšel velmi dobře nad naše očekávání, proto jsme se rozhodli, že v on-line Veletrhu středních škol budeme pokračovat. Již teď máme kladnou odezvu ze škol. Do Veletrhu středních škol se zapojí sto sedmnáct středních škol, takže Veletrh pokračuje svým prvním ročníkem a má velmi dobrou odezvu. Za mě jenom pokračovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je nabídka pro současné deváťáky žáky v Moravskoslezském kraji?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Podle mě ta nabídka je dosti pestrá. Nabízíme celkem víc jak 140 oborů. Každý, kdo má zájem se zorientovat, tak může jít na stránky veletrh-skol.msk.cz a tam dostane přesný přehled o všech oborech, které se nabízejí v krajských středních školách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Platí ještě stále, že je technických oborů v nabídkách škol málo?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Není to pravda a já si myslím, že ta nabídka těch technických oborů je dostačující. Dneska jsme v době, kdy docházelo dlouhou dobu k demografickému poklesu. Kapacity škol byly nastaveny úplně na jinou demografie, než je dneska. Ta nabídka je z toho minulého období, takže je dostačující. Je to otázka spíše zájmu o technické obory. Ale je to také otázka modernizace těch technických oborů, protože průmysl se významně vyvíjí, ten průmysl stojí před radikální změnou, protože situace na trhu práce je taková, jaká je. Nedostává se různých profesí. Řekněme od profese zedníka až po zubaře. Takže i průmysl musí reagovat na situaci, na trh práce, musí se modernizovat, musí se zavádět IT, musí se zavádět robotizace, a to klade velké nároky na ty technické obory, že se musí zavádět i do těch oborů právě ty moderní technologie, co se snažíme za pomoc při financování z různých evropských zdrojů, například prostřednictvím velkého projektu odborné kariérové a polytechnické vzdělávání. Nabídka je dostačující. Každý si může vybrat, ale teď co je prioritní, tak je to modernizaci obsahu vzdělávání v těch technických oborech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se vrátím tak trošičku k tomu covidovému tématu a k maturitám. Jak se distanční výuka, která byla kvůli covidu v té pandemické době v loňském roce zavedena, jak se odrazila na výsledcích maturit?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Velmi zjednodušeně, velmi pozitivně. V meziročním srovnání úspěšnost u maturitní zkoušky je o deset procent vyšší. Předtím ta úspěšnost byla na úrovni sedmdesáti pěti procent. Dneska v minulém školním roce byla na úrovni osmdesáti pěti procent. Ale není to proto, že by se ti žáci nějak výrazně zlepšili, ale tím důvodem je, že maturita v covidové době se výrazně, výrazně proměnila. Maturita byla přizpůsobena té době. Část státní maturity se přesunulo do té školní části. To jsou asi ty hlavní důvody, proč ta úspěšnost je vyšší. Můžeme mít z toho radost, protože je dobře, když žáci, kteří navštěvují tu střední školu jí úspěšně ukončí, protože to je základ představa, že někdo chodí do školy čtyři roky a neukončí úspěšně je špatná zpráva.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už se ví, jak bude vypadat ta letošní maturita čili maturita, která se bude týkat letošních čtvrtých ročníků středních škol?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : To ještě nevíme. Je ten model před covidový a je ten model covidový, jestli dozná ta maturita nějaké proměny. Na to skutečně neumím ještě odpovědět. Ta situace opět je velmi špatná, co se týká covid. Já si osobně myslím, že zůstaneme u té varianty covidové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi, mějte hezký den.

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Také děkuji, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje, Na školách probíhá testování antigenními testy
09. prosince 2021, 17:32

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je aktuální covidová situace ve školách? Jak probíhá testování a jak se situace odráží ve výuce? Ta i další témata probereme s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislavem Folwarzným. Dobrý den, vítejte pane náměstku.

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jaká je aktuální situace ve školách? Možná z toho lidského pohledu.

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Hodně složitá, protože covid se šíří teď právě v tom podzimním a blížícím se zimním období. Máme spoustu učitelů buď teda pozitivních nebo v karanténě, spoustu žáků. Když je žák pozitivní, tak se i část třídy dostane do karantény a jsou případy, že žák je v karanténě, vrátí se do školy na pár dní, pak se opět dostane do karantény apod. Takže školy to nemají vůbec jednoduché. Zvládat v tomto náročném období výuku, část distančně, část prezenčně, řešit suplování za kantory, kteří nejsou ve škole taky není jednoduché. Takže bychom uvítali, kdyby covid skončil a mohli bychom se vrátit k normálnímu stavu. Před rokem jsme si mysleli, že covid tady nebude, že covid skončí, že významně pomůže očkování. Bohužel ta situace není vůbec jednoduchá, i když školy nejsou zavřené, ale ta omezení, která jsou a učitelé, kteří nejsou ve školách způsobují velké organizační vzdělávací problémy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že děti a studenti, kterých se covidová situace teď už druhým školním rokem týká budou mít díru ve znalostech. Souhlasíte s tím? Doženou to někdy?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Možná tak ani ne ve znalostech, ale pokud se bavíme o středních školách, o středních odborných školách, tak v tom minulém školním roce hodně scházela odborná praxe. Veškeré odborné předměty, a to určitě nejde nahradit distanční výukou. To se pak projeví v připravenosti absolventů na vstup na trh práce, takže toto není jednoduché zvládnout a tam asi ty nedostatky budou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď k testování, možná nemusíme zmiňovat ani počty, ale spíš, jak to probíhá? Protože mnozí rodiče jsou proti testování svých dětí, jak se to řeší na školách?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Momentálně se testuje každé pondělí. Testují se všichni žáci, kteří nejsou buď očkováni nebo neprodělali covid. Testuje se antigenními testy, které jsou jednoduché, které žáci zvládají. U těch antigenních testů je velmi dobré to, že ten výsledek je znám po těch deseti patnácti minutách. Takže pokud žák má pozitivní antigenní test, tak jde do izolační místnosti. Přijde si pro něho rodič a jde na kontrolní PCR test. Je to asi nejjednodušší způsob, jak zajistit určitou ochranu těch skupin ve třídách, ve školách, aby se covid nešířil dál. Moravskoslezský kraj jako státní správa má za úkol distribuovat testy. Ty testy distribuujeme do obcí s rozšířenou působností a jsou dál ty testy distribuovány do jednotlivých škol. Není to poprvé. Dělo se tak i v minulém roce. Ten systém je nastaven, systém funguje. Pochopitelně jsou případy, kdy s tím rodiče nesouhlasí. Jsou dokonce některé excesy, které musí řešit školám i takovým velmi nepříjemným způsobem s policií. Ale chtěl bych zdůraznit, že to jsou spíše výjimečné záležitosti, spíše excesy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik asi takových případů jsme v Moravskoslezském kraji měli?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Pokud hovoříme o krajských středních školách, o středních školách, které zřizuje Moravskoslezský kraj, těch škol je devadesát, tak za poslední měsíc jsme zaznamenali takový jeden případ.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je proočkovanost mezi učiteli?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Proočkovanost mezi učiteli se liší škola od školy. Je to těch šedesáti až do devadesáti procent. Nevíme to úplně přesně, protože ty údaje nemůžeme zjišťovat. Nezjišťuji je ani ředitel školy, ale to povědomí se pohybuje, že je ta proočkovanost mezi kantory od šedesáti do devadesáti procent. Když k tomu přidáme ještě učitele, kteří teda prodělali covid, jsou v té době sto osmdesáti dní, takže určitě proočkovanost mezi učiteli je vyšší než proočkovanost mezi běžnou populací.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Byl byste pro zavedení plošného očkování u učitelů?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : To není jednoduchá otázka. Hovoří se o tom, že určité skupiny by měly být povinně očkováni. Jsou to skupiny, které se pohybují mezi rizikovými skupinami. To je zdravotnictví, sociální oblast a hovoří se taky, že by se to mělo týkat i státních zaměstnanců i učitelů. Já osobně si myslím, že je důležitá zodpovědnost každého jednotlivce, že dneska máme nastavený systém očkování, nemoc anebo také testování. Já bych spíše se snažil přesvědčovat tu kategorii učitelů, aby se očekávali, že je to způsob, jak zabrání těžkému průběhu covidu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně probíhá veletrh středních škol už podruhé v on-line prostředí. Jakou máte zpětnou vazbu nebo zkušenosti z toho prvního ročníku?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Covidová doba přinesla i spoustu pozitivních věcí. Výrazně jsme se všichni zlepšili v IT dovednostech. Jsou to jak školy, jak učitelé, tak žáci a byli jsme přinuceni některé činnosti převést do toho IT prostředí a tím příkladem je veletrh středních škol. My jsme byli zvyklí na prezenční veletrhy, my jsme byli zvyklí na dny otevřených dveří. Bohužel situace toto neumožňovala. Proto v minulém školním roce jsme pokusně zavedli nultý ročník Veletrhu středních škol. Ten nám vyšel velmi dobře nad naše očekávání, proto jsme se rozhodli, že v on-line Veletrhu středních škol budeme pokračovat. Již teď máme kladnou odezvu ze škol. Do Veletrhu středních škol se zapojí sto sedmnáct středních škol, takže Veletrh pokračuje svým prvním ročníkem a má velmi dobrou odezvu. Za mě jenom pokračovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je nabídka pro současné deváťáky žáky v Moravskoslezském kraji?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Podle mě ta nabídka je dosti pestrá. Nabízíme celkem víc jak 140 oborů. Každý, kdo má zájem se zorientovat, tak může jít na stránky veletrh-skol.msk.cz a tam dostane přesný přehled o všech oborech, které se nabízejí v krajských středních školách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Platí ještě stále, že je technických oborů v nabídkách škol málo?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Není to pravda a já si myslím, že ta nabídka těch technických oborů je dostačující. Dneska jsme v době, kdy docházelo dlouhou dobu k demografickému poklesu. Kapacity škol byly nastaveny úplně na jinou demografie, než je dneska. Ta nabídka je z toho minulého období, takže je dostačující. Je to otázka spíše zájmu o technické obory. Ale je to také otázka modernizace těch technických oborů, protože průmysl se významně vyvíjí, ten průmysl stojí před radikální změnou, protože situace na trhu práce je taková, jaká je. Nedostává se různých profesí. Řekněme od profese zedníka až po zubaře. Takže i průmysl musí reagovat na situaci, na trh práce, musí se modernizovat, musí se zavádět IT, musí se zavádět robotizace, a to klade velké nároky na ty technické obory, že se musí zavádět i do těch oborů právě ty moderní technologie, co se snažíme za pomoc při financování z různých evropských zdrojů, například prostřednictvím velkého projektu odborné kariérové a polytechnické vzdělávání. Nabídka je dostačující. Každý si může vybrat, ale teď co je prioritní, tak je to modernizaci obsahu vzdělávání v těch technických oborech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se vrátím tak trošičku k tomu covidovému tématu a k maturitám. Jak se distanční výuka, která byla kvůli covidu v té pandemické době v loňském roce zavedena, jak se odrazila na výsledcích maturit?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Velmi zjednodušeně, velmi pozitivně. V meziročním srovnání úspěšnost u maturitní zkoušky je o deset procent vyšší. Předtím ta úspěšnost byla na úrovni sedmdesáti pěti procent. Dneska v minulém školním roce byla na úrovni osmdesáti pěti procent. Ale není to proto, že by se ti žáci nějak výrazně zlepšili, ale tím důvodem je, že maturita v covidové době se výrazně, výrazně proměnila. Maturita byla přizpůsobena té době. Část státní maturity se přesunulo do té školní části. To jsou asi ty hlavní důvody, proč ta úspěšnost je vyšší. Můžeme mít z toho radost, protože je dobře, když žáci, kteří navštěvují tu střední školu jí úspěšně ukončí, protože to je základ představa, že někdo chodí do školy čtyři roky a neukončí úspěšně je špatná zpráva.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už se ví, jak bude vypadat ta letošní maturita čili maturita, která se bude týkat letošních čtvrtých ročníků středních škol?

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : To ještě nevíme. Je ten model před covidový a je ten model covidový, jestli dozná ta maturita nějaké proměny. Na to skutečně neumím ještě odpovědět. Ta situace opět je velmi špatná, co se týká covid. Já si osobně myslím, že zůstaneme u té varianty covidové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi, mějte hezký den.

Stanislav Folwarzny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: : Také děkuji, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-09-12-2021-17-32