Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Jedna miliarda do kulturních památek v MSK za pět let

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Novinky na kulturním poli v Moravskoslezském kraji, rozpočet pro příští rok, ale i stav kulturních památek okomentuje Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jaký je stav kulturních památek tady u nás v Moravskoslezském kraji.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: To je široká otázka a ještě širší odpověď. Myslím si, že v posledních letech Moravskoslezský kraj investoval nejen do svých památek nemalé peníze. Za posledních pět let to bude taková jedna miliarda korun, která šla pro obnovu našich památek, ale i v rámci dotačních titulů. My když jsme nastoupili v roce 2016, tak jsme začali navyšovat dotační tituly, zdvojnásobili jsme je a pak jsme je i navyšovali a vyhlašovali jsme i nové dotační tituly, kterými jsme chtěli stimulovat investice do kulturním památek i ze strany soukromých subjektů, církve, obcí, měst a podobně. A teď v horizontu těch pěti let můžu říci, že se nám to podařilo, protože mnoho obcí právě i církevních subjektů začalo investovat, když viděli, že kraj jim pomůže třeba s kofinancováním evropských projektů nebo právě s kofinancování těch jednotlivých oprav. Takže musí to posoudit občané, kteří navštěvují naše památky, ale myslím si, že se mnoho památek opravilo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte teď rychle v rukávu nějakou památku, která je opravdu havarijním stavu a chtěl byste jí Vy a samozřejmě Moravskoslezský kraj pomoct?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Vyloženě v havarijním stavu nevím. Vím, že chceme opravovat teď trošku chátrající zdivo na Hukvaldech, protože obranné opevnění, které tam je, tak je díky klimatickým podmínkám hodně zdevastované. Jsou tam kaverny a v některých místech hrozí zborcení, takže na to se zaměříme v příštích letech tak, aby hrad Hukvaldy jako dominanta té oblasti byla dál přístupná veřejnosti. Převzali jsme Zámek Nová Horka, který byl v dezolátním stavu. Předtím tam bylo sociální zdravotní zařízení. Takže jsme zrekonstruovali přízemí, možná někteří návštěvníci už tam byli. Je tam krásná sala terrena, je tam opravená kaple. Jsou tam výstavní prostory, ale čeká nás rekonstrukce druhého nadzemní podlaží, takže tam se na to připravujeme, stejně jako na zdevastované zahrady a okolí. Potom nás čeká velká investice na zámku Bruntále, kde docela v havarijním stavu jsou okna a střecha. Tam se na to musíme zaměřit tak, aby nedošlo k devastaci této národní kulturní památky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já hned navážu na Bruntálský zámek. Tam se ale otevírala před pár dny nová expozice. Jakou máte zpětnou vazbu od návštěvníků?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Měl jsem možnost tu výstavu navštívit, vyzkoušet si to. Ptám se i lidí kolem sebe, jak reagují na návštěvu této výstavy. Je to něco nového, protože Bruntál byl vnímaný pořád jako klasický zámek s klasickou expozicí a teď tam lidé lítají s tablety, s mobily a za zkoušejí virtuální realitu jesenické přírody. Myslím si, že je to taková první vlaštovka. Nebyla levná ta expozice plus na koksárně stála pět celých tři milionů korun. Ty technologie jsou velmi drahé a jsou vždycky dělané na klíč. Ale domnívám se, že to ten zámek oživilo a že návštěvníci se mají na co těšit, že zažijí přírodu trošku jinak, zažijí o zažijí takovou tu rozšířenou realitu, kdy zvířata kolem nich proběhnou, uslyší jejich zvuky autentické nebo popřípadě si mohou zhlédnout, jak roste strom od semínka až po plno košatost stromu. Myslím si, že to jsou zajímavé věci, které mohou přitáhnout hlavně mladé návštěvníky k návštěvě právě Muzea v Bruntále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná ještě se vraťme pár let zpátky, do Bruntálského zámku se delší dobu nic neinvestovalo. Proč došlo k té změně?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: K té změně došlo z toho důvodu, že jste měli odvahu investovat do památky, o které se pořád vede soudní spor. Tady se vede už třicet let a to s německými rytíři. My jsme se i přesto, že ten soudní spor ještě není ukončen, tak jsme se tomu postavili čelem a investujeme, protože tato národní kulturní památka, tento skvost na Bruntálsku si tyto investice skutečně zasloužil a došlo by jako by i k trvalé devastaci té památky. Takže si myslíme, že i když to máme pořád ve správě a pevně doufáme, že to budeme mít nadále, tak jsme začali do té památky investovat a shánět i ruské peníze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusme se přemístit z bruntálského okresu do novojičínské okresu, konkrétně do Kopřivnice. Tam se také hodně investovalo do muzea a takovou vlajkovou lodí je Slovenská strela.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Tam se dokonce nejen investovalo do starých budov, ale postavilo se zcela nové muzeum. Tam jsme došli k dohodě se soukromým subjektem TATRA TRUCKS i s městem Kopřivnice a došlo k takové dohodě, že se využije stará slévárenská hala, která už byla doposud nepoužívaná. Byla to velmi škaredá budova, kterou se nám podařilo i díky evropským penězům zrekonstruovat, prosvítit, v podstatě připravit pro velkou expozici nákladních automobilů Tatra Trucks. A zase Tatra Trucks se díky tomu, že je vlastníkem Slovenské strely, což je také národní kulturní památka, tak se zavázalo, že tuto lokomotivu, která je vlastně unikátní, protože je jediná na celém světě, zrekonstruuje. My jsme tomu jako dohlížející orgán v rámci Národní kulturní památky přihlíželi, konzultovali. Ta rekonstrukce té Slovenské strely trvala dva roky. Dělala se tady v Hranicích na Moravě, takže dělali to naši lidé podle dobové dokumentace. Tatra k tomu postavila takové speciální před muzeum, speciální svatostánek přeneseně pro Slovenskou strelu, která tam byla navezená a diváci tu Slovenskou strelu si budou moci porovnat jak z vrchu, tak z boku, tak i ze spod a ta už byla zpřístupněna veřejnosti a my budeme 16. listopadu slavnostně otvírat a pro veřejnost od 17. listopadu, to je za pár dní, budeme otvírat právě tu velkou expozici nákladních automobilů, kde lidé zakusí neskutečné věci, ať už také virtuální realitu, nastartování motoru, budou moci si vyzkoušet výrobu dřevěného kola, budou tam věci pro děti, také interaktivní prvky. Dokonce tam bude i částečně výstava muzea motorek, které jsme přebírali. Takže si myslím, že se mají nadšenci na co těšit. Město Kopřivnice se zavázalo, že upraví terénní úpravy kolem muzea včetně přístupové cesty a parkoviště. Takže vznikne úplně něco nového. Pokud mám dobré zprávy a už jsme to avizovali, že 17. 11. budeme otvírat, tak mám velké reakce i ze zahraničí ze Slovenska, z Německa, z Rakouska, z Polska. Muzeum se na to skutečně velmi těší, takže 17. 11. na státní svátek můžete navštívit právě zcela nové muzeum nákladních automobilů Tatra Trucks.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Povedlo se také Muzeum Těšínska, které získalo před časem ocenění.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Muzeum Těšínska jsme otevírali už před rokem. Je to zcela nové muzeum ve smyslu expozic. My jsme tam zrekonstruovali chátrající objekt, byl dán úplně nový kabát od sklepních prostor až po půdu. Získalo skutečně dvě prestižní ocenění. První ocenilo Grand Prix v rámci stavby Moravskoslezského kraje, to znamená to nejvyšší ocenění v rámci stavby a v rámci celonárodní soutěže muzea Liz jsme získali druhé místo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď možná k penězům pro příští rok. Kolik bude kraj investovat do kulturních památek v příštím roce a jestli je částečně nějak ta částka omezená nebo zohlednění pandemii covidu?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Naopak ta částka bude oproti minulým letům zvýšená, protože si uvědomujeme, že je zahájeno nové upravovací období v rámci evropských peněz a je třeba zvýšit absorpční schopnost těch příjemců. Většina těch příjemců ty objekty, které opravují, tak to není zištná záležitost, komerční záležitost, to je prodělečná záležitost a tam bychom chtěli právě, jak se nám to dařilo v minulých letech stimulovat žár podávání žádostí a získání, co největších finančních prostředků do našeho regionu. Takže my jenom pro příští rok na různých dotací pro různé oblasti dáme téměř se 130 milionů korun. Vznikne tam úplně zcela nový dotační titul. To je právě na obnovy památek, které se budou vyhlašovat v nejbližších týdnech a tam je a alokovaná částka z našeho rozpočtu 30 milionů korun. A to by mělo právě stimulovat opravu těch velkých památek a památkově chráněných objektů i pro soukromníky, obce, církve a podobně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkáte, že je to nárůst. Dá se procentuálně ten nárůst vyjádřit?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Když vezmu, že nad třiceti milionová částka tam nebyla a pak se nám podařilo navýšit ještě ten tzv. menší dotační titul na obnovu památek, kde v minulém roce byl krácený. Byla zkrácená i živá kultura díky covidu, tak dejme tomu, že to navýšení mohlo být kolem pětačtyřiceti, padesáti milionů. To znamená zhruba o nějakých 40 procent.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Děkuji za pozvání a na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Jedna miliarda do kulturních památek v MSK za pět let
10. listopadu 2021, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Novinky na kulturním poli v Moravskoslezském kraji, rozpočet pro příští rok, ale i stav kulturních památek okomentuje Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jaký je stav kulturních památek tady u nás v Moravskoslezském kraji.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: To je široká otázka a ještě širší odpověď. Myslím si, že v posledních letech Moravskoslezský kraj investoval nejen do svých památek nemalé peníze. Za posledních pět let to bude taková jedna miliarda korun, která šla pro obnovu našich památek, ale i v rámci dotačních titulů. My když jsme nastoupili v roce 2016, tak jsme začali navyšovat dotační tituly, zdvojnásobili jsme je a pak jsme je i navyšovali a vyhlašovali jsme i nové dotační tituly, kterými jsme chtěli stimulovat investice do kulturním památek i ze strany soukromých subjektů, církve, obcí, měst a podobně. A teď v horizontu těch pěti let můžu říci, že se nám to podařilo, protože mnoho obcí právě i církevních subjektů začalo investovat, když viděli, že kraj jim pomůže třeba s kofinancováním evropských projektů nebo právě s kofinancování těch jednotlivých oprav. Takže musí to posoudit občané, kteří navštěvují naše památky, ale myslím si, že se mnoho památek opravilo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte teď rychle v rukávu nějakou památku, která je opravdu havarijním stavu a chtěl byste jí Vy a samozřejmě Moravskoslezský kraj pomoct?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Vyloženě v havarijním stavu nevím. Vím, že chceme opravovat teď trošku chátrající zdivo na Hukvaldech, protože obranné opevnění, které tam je, tak je díky klimatickým podmínkám hodně zdevastované. Jsou tam kaverny a v některých místech hrozí zborcení, takže na to se zaměříme v příštích letech tak, aby hrad Hukvaldy jako dominanta té oblasti byla dál přístupná veřejnosti. Převzali jsme Zámek Nová Horka, který byl v dezolátním stavu. Předtím tam bylo sociální zdravotní zařízení. Takže jsme zrekonstruovali přízemí, možná někteří návštěvníci už tam byli. Je tam krásná sala terrena, je tam opravená kaple. Jsou tam výstavní prostory, ale čeká nás rekonstrukce druhého nadzemní podlaží, takže tam se na to připravujeme, stejně jako na zdevastované zahrady a okolí. Potom nás čeká velká investice na zámku Bruntále, kde docela v havarijním stavu jsou okna a střecha. Tam se na to musíme zaměřit tak, aby nedošlo k devastaci této národní kulturní památky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já hned navážu na Bruntálský zámek. Tam se ale otevírala před pár dny nová expozice. Jakou máte zpětnou vazbu od návštěvníků?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Měl jsem možnost tu výstavu navštívit, vyzkoušet si to. Ptám se i lidí kolem sebe, jak reagují na návštěvu této výstavy. Je to něco nového, protože Bruntál byl vnímaný pořád jako klasický zámek s klasickou expozicí a teď tam lidé lítají s tablety, s mobily a za zkoušejí virtuální realitu jesenické přírody. Myslím si, že je to taková první vlaštovka. Nebyla levná ta expozice plus na koksárně stála pět celých tři milionů korun. Ty technologie jsou velmi drahé a jsou vždycky dělané na klíč. Ale domnívám se, že to ten zámek oživilo a že návštěvníci se mají na co těšit, že zažijí přírodu trošku jinak, zažijí o zažijí takovou tu rozšířenou realitu, kdy zvířata kolem nich proběhnou, uslyší jejich zvuky autentické nebo popřípadě si mohou zhlédnout, jak roste strom od semínka až po plno košatost stromu. Myslím si, že to jsou zajímavé věci, které mohou přitáhnout hlavně mladé návštěvníky k návštěvě právě Muzea v Bruntále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná ještě se vraťme pár let zpátky, do Bruntálského zámku se delší dobu nic neinvestovalo. Proč došlo k té změně?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: K té změně došlo z toho důvodu, že jste měli odvahu investovat do památky, o které se pořád vede soudní spor. Tady se vede už třicet let a to s německými rytíři. My jsme se i přesto, že ten soudní spor ještě není ukončen, tak jsme se tomu postavili čelem a investujeme, protože tato národní kulturní památka, tento skvost na Bruntálsku si tyto investice skutečně zasloužil a došlo by jako by i k trvalé devastaci té památky. Takže si myslíme, že i když to máme pořád ve správě a pevně doufáme, že to budeme mít nadále, tak jsme začali do té památky investovat a shánět i ruské peníze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusme se přemístit z bruntálského okresu do novojičínské okresu, konkrétně do Kopřivnice. Tam se také hodně investovalo do muzea a takovou vlajkovou lodí je Slovenská strela.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Tam se dokonce nejen investovalo do starých budov, ale postavilo se zcela nové muzeum. Tam jsme došli k dohodě se soukromým subjektem TATRA TRUCKS i s městem Kopřivnice a došlo k takové dohodě, že se využije stará slévárenská hala, která už byla doposud nepoužívaná. Byla to velmi škaredá budova, kterou se nám podařilo i díky evropským penězům zrekonstruovat, prosvítit, v podstatě připravit pro velkou expozici nákladních automobilů Tatra Trucks. A zase Tatra Trucks se díky tomu, že je vlastníkem Slovenské strely, což je také národní kulturní památka, tak se zavázalo, že tuto lokomotivu, která je vlastně unikátní, protože je jediná na celém světě, zrekonstruuje. My jsme tomu jako dohlížející orgán v rámci Národní kulturní památky přihlíželi, konzultovali. Ta rekonstrukce té Slovenské strely trvala dva roky. Dělala se tady v Hranicích na Moravě, takže dělali to naši lidé podle dobové dokumentace. Tatra k tomu postavila takové speciální před muzeum, speciální svatostánek přeneseně pro Slovenskou strelu, která tam byla navezená a diváci tu Slovenskou strelu si budou moci porovnat jak z vrchu, tak z boku, tak i ze spod a ta už byla zpřístupněna veřejnosti a my budeme 16. listopadu slavnostně otvírat a pro veřejnost od 17. listopadu, to je za pár dní, budeme otvírat právě tu velkou expozici nákladních automobilů, kde lidé zakusí neskutečné věci, ať už také virtuální realitu, nastartování motoru, budou moci si vyzkoušet výrobu dřevěného kola, budou tam věci pro děti, také interaktivní prvky. Dokonce tam bude i částečně výstava muzea motorek, které jsme přebírali. Takže si myslím, že se mají nadšenci na co těšit. Město Kopřivnice se zavázalo, že upraví terénní úpravy kolem muzea včetně přístupové cesty a parkoviště. Takže vznikne úplně něco nového. Pokud mám dobré zprávy a už jsme to avizovali, že 17. 11. budeme otvírat, tak mám velké reakce i ze zahraničí ze Slovenska, z Německa, z Rakouska, z Polska. Muzeum se na to skutečně velmi těší, takže 17. 11. na státní svátek můžete navštívit právě zcela nové muzeum nákladních automobilů Tatra Trucks.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Povedlo se také Muzeum Těšínska, které získalo před časem ocenění.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Muzeum Těšínska jsme otevírali už před rokem. Je to zcela nové muzeum ve smyslu expozic. My jsme tam zrekonstruovali chátrající objekt, byl dán úplně nový kabát od sklepních prostor až po půdu. Získalo skutečně dvě prestižní ocenění. První ocenilo Grand Prix v rámci stavby Moravskoslezského kraje, to znamená to nejvyšší ocenění v rámci stavby a v rámci celonárodní soutěže muzea Liz jsme získali druhé místo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď možná k penězům pro příští rok. Kolik bude kraj investovat do kulturních památek v příštím roce a jestli je částečně nějak ta částka omezená nebo zohlednění pandemii covidu?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Naopak ta částka bude oproti minulým letům zvýšená, protože si uvědomujeme, že je zahájeno nové upravovací období v rámci evropských peněz a je třeba zvýšit absorpční schopnost těch příjemců. Většina těch příjemců ty objekty, které opravují, tak to není zištná záležitost, komerční záležitost, to je prodělečná záležitost a tam bychom chtěli právě, jak se nám to dařilo v minulých letech stimulovat žár podávání žádostí a získání, co největších finančních prostředků do našeho regionu. Takže my jenom pro příští rok na různých dotací pro různé oblasti dáme téměř se 130 milionů korun. Vznikne tam úplně zcela nový dotační titul. To je právě na obnovy památek, které se budou vyhlašovat v nejbližších týdnech a tam je a alokovaná částka z našeho rozpočtu 30 milionů korun. A to by mělo právě stimulovat opravu těch velkých památek a památkově chráněných objektů i pro soukromníky, obce, církve a podobně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkáte, že je to nárůst. Dá se procentuálně ten nárůst vyjádřit?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Když vezmu, že nad třiceti milionová částka tam nebyla a pak se nám podařilo navýšit ještě ten tzv. menší dotační titul na obnovu památek, kde v minulém roce byl krácený. Byla zkrácená i živá kultura díky covidu, tak dejme tomu, že to navýšení mohlo být kolem pětačtyřiceti, padesáti milionů. To znamená zhruba o nějakých 40 procent.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Děkuji za pozvání a na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-10-11-2021-17-14