Host dne
- Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Nový odbor na MSK -informatika a kybernetická bezpečnost
- Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraj: Je třeba urychlit stavbu nádrže Nové Heřminovy
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Nový odbor na MSK -informatika a kybernetická bezpečnost
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V dnešním díle pořadu vám představíme další dvě nové tváře ve vedení Moravskoslezského kraje. Ve studiu už vítám Janu Murovou, náměstkyni hejtmana pro informatiku a kybernetickou bezpečnost. Dobrý den, vítejte u nás.
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Dobrý den, děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, představte se v krátkosti našim divákům.
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Do politiky jsem vstoupila v roce 2014, nejprve jako zastupitelka města, po čtyřech letech jako starostka. A ačkoliv jsem si myslela, že po čtyřech letech v zastupitelstvu přesně vím, o čem ta funkce starosty je, tak je to prostě jakási chiméra. Nikdo není nikdy připraven na pozici starosty, obzvlášť v menších městech. No a od října jsem tedy i náměstkyní na Moravskoslezském kraji pro oblast informatiky a kyberbezpečnosti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak vnímáte ten přechod z toho komunálu na ten kraj? Přece jenom jsou to dvě rozdílné role funkce. Je to prostě zkrátka jinak.
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Když jsem vstupovala do komunální politiky, tak ten motiv byl, že dcery byly školkové, a tak nějak jsem si začala uvědomovat, že bych chtěla, aby jednoho dne holky zůstaly také ve Městě Albrechticích. A má-li ta nastávající generace zůstat zde v Moravskoslezském kraji, potažmo v těch našich malých městech, tak jsem cítila, že bych chtěla, aby se mnohé změnilo. A to byla ta potřeba, proč jsem vstoupila do komunální politiky ve Městě Albrechticích a nikdy jsem netoužila po tom, věnovat se nějaké střední vyšší politice. Ale po těch deseti letech si myslím, že je to jakýsi přirozený krok ve vývoji a že mám co dát a nabídnout nejen Městu Albrechticím, ale i Moravskoslezskému kraji. A ačkoliv jsou to jiné funkce a jiné role mé životní, tak je tam jakási synergie poměrně dost velká. Není obec bez Moravskoslezského kraje a není Moravskoslezský kraj bez obcí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To je hezké. Nabízí se otázka, zdalipak zůstanete celé období, co budete náměstkyní hejtmana, také starostkou ve Městě Albrechtice?
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Tak uvidíme, co přinese čas. Obě dvě ty pozice jsou poměrně náročné jak časově, tak i energeticky. Nedá se úplně tak sedět na dvou židlích najednou a ráda bych se věnovala pouze jedné. Ale ta situace, ve které jsme se na podzim ocitli po povodních, cítím, že v rámci obnovy města je mě tam třeba a je třeba tomu městu pomoci, abychom se zase dostali do jakéhosi předpovodňového stavu. Protože Město Albrechtice bylo poměrně hodně zasáhnut, takže zatím cítím, že je třeba, abych zvládla obě dvě funkce. Byť je to náročné, tak mám velkou podporu v rodině a zatím to zvládáme.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Informatika a kybernetická bezpečnost už tady padlo, to máte na kraji na starosti. Jaké jsou hlavní priority v těchto oblastech?
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Momentálně bych řekla, že se cítím na krajském úřadě jako téměř houba, která nasává celou šíři agendy odboru informatiky a kybernetické bezpečnosti. Tento odbor vzniknul po volbách nově jakousi změnou organizace Moravskoslezského kraje. Máme pod sebou jednu příspěvkovou organizaci, a to je Moravskoslezské datové centrum. S panem vedoucím odboru procházíme všechny strategické projekty a reviduje jednotlivé cíle, a to zejména s ohledem na jakousi ekonomickou udržitelnost a efektivitu vynakládaných prostředků. Chtěla bych se zaměřit zejména na jakousi otevřenost krajského úřadu. Krajský úřad má pod sebou 220 organizací, ať už příspěvkových nebo akciových společností. Všem těmto by měl být nastaven jakýsi standard v rámci informatiky a kyberbezpečnosti. Některé organizace nám spadnou do NIS2 nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který by měl být schválen v roce 2025. Poměrně malá část, ale významná, zejména zdravotnické organizace spadnou do NIS2 a tam nás čeká velký úkol tyto organizace z hlediska bezpečnosti a zejména té kybernetické bude třeba připravit právě na NIS2.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, já vám děkuji za rozhovor a my pokračujeme dále.
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraj: Je třeba urychlit stavbu nádrže Nové Heřminovy
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A teď už vítám člena krajského vedení, radního pro životní prostředí Pavla Staňka. Dobrý den, vítejte u nás.
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Dobrý den, vám i divákům televize POLAR.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane radní, vy jste zároveň místostarostou v Rychvaldě, zeptám se vás v úvodu na vaše politické zkušenosti.
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Já mám mandát od 6. října 2018 a tedy od toho data se prostě vedou mé politické zkušenosti, ať již kladné či záporné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dají se ty dvě funkce propojit čímkoliv? Je něco podobného na úřadě v Rychvaldě a na kraji?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Samozřejmě, tak jako já jsem radní pro životní prostředí a územní plánování, tak ve městě Rychvald je stavební odbor a životního prostředí, tudíž toto jsou věci, které jsou mi blízké.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na které oblasti v rámci ochrany životního prostředí v Moravskoslezském kraji se chcete jako radní zaměřit a jaké budou ty hlavní cíle? Alespoň teď na začátku?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Tak na začátku, po těch zářijových událostech, které už netřeba komentovat, tak je třeba učinit co nejrychlejší kroky k realizaci výstavby vodní nádrže Nové Heřminovy. Tady si myslím, že o tom netřeba nijak dlouze diskutovat. A pak víme, že na území Moravskoslezského kraje se nám nacházejí staré ekologické zátěže, tak jako je třeba odvolal Heřmanice. A v budoucnu není vyloučeno, že i toto nás může čekat, co se týče lokality Liberty Ostrava. Takže zde je třeba tlačit na kompetentní subjekty tak, aby došlo k sanaci nebo využití těchto oblastí s tím, ať jsou využity rozumně a nepůsobí zátěž pro životní prostředí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My jsme se nedávno potkali právě na heřmanickém odvahu při natáčen, vy jste se tam byl zřejmě podívat. Teď už se ví, že sanace bude probíhat pomocí sarkofágu a zároveň budou dostavovány ty dělící stěny. Co říkáte na toto řešení?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Já doufám a jsem přesvědčen o tom, že musí zvítězit odborné stanovisko a že tudíž tým odborníků, který na tom pracoval, tak navrhl tu variantu, která je pro tu sanaci anebo zmírnění a odstranění těch následků, který heřmanický odval působí, tak je to ta metoda nejvhodnější. Momentálně státní podnik DIAMO tu situaci, která tam je, monitoruje tak, aby nedošlo k prohoření té části haldy do té části, kde je uložen ten odpad.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dají se některé projekty z toho komunálního prostředí, ve kterém jste se doposavad pohyboval, přenést i na kraj? A pokud ano, tak které?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Určitě, vzhledem k tomu, že tak jako každá obec a město je producentem odpadů, protože máme odpadové hospodářství a v této oblasti bych se chtěl zaměřit na snížení množství odpadu a jeho lepší vytřídění a pomoci těm obcím, městům a jiným subjektům v tom, aby přešly na optimalizaci svého odpadového hospodářství. Dále je to systém kotlíkových dotací, který běží. A tady v tomto jsem vlastně zahájil svou politickou kariéru na obci. Takže v tomto jsem se angažoval, takže toto je mi také blízké. Dále je to výsadba zeleně, která taky vzhledem k tomu, co rezonuje ve společnosti, ať to jsou klimatické změny, tak tady taky vidím tu smysluplnost.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak plánujete komunikovat s obcemi? Protože teď už to nebude jenom Rychvald a Rychvald a kraj, ale teď už je to skoro 300 dalších obcí, které v kraji máme. Tak jak s nimi chcete komunikovat? S vedením těch obcí?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Tak s vedením těch obcí komunikovat tak, jak jako Rychvald jsme komunikovali doposud s krajem. Což jest něco potřebujete vyřídit, domluvíte si schůzku, máte-li nějaký problém, přednesete ten problém. No a pak už je to otázka další domluvy a komunikace.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A teď jste aktuálně nově radním na kraji. Je to pro vás výzva?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Samozřejmě je, a tak jak jsem zmínil, vodní nádrž Nové Heřminovy, tak i do budoucna. Víme, že koncem března se nám mění vedení Povodí Odry, tudíž i s novým vedením probrat, zda vybudovaná protipovodňová opatření historicky splnila svůj účel, anebo nesplnila. Tak ať víme, zdali došlo k nějaké chybě nebo nedošlo. Co se týče snižování těch škodlivých látek v ovzduší, tak to je ve spolupráci s průmyslovými podniky, tak na základě dobrovolných dohod tak aby instalovali zařízení na snížení škodlivých látek.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Staňku, já vám děkuji za rozhovor a náš pořad končí. Uvidíme se u dalšího tématu.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Nový odbor na MSK -informatika a kybernetická bezpečnost
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V dnešním díle pořadu vám představíme další dvě nové tváře ve vedení Moravskoslezského kraje. Ve studiu už vítám Janu Murovou, náměstkyni hejtmana pro informatiku a kybernetickou bezpečnost. Dobrý den, vítejte u nás.
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Dobrý den, děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, představte se v krátkosti našim divákům.
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Do politiky jsem vstoupila v roce 2014, nejprve jako zastupitelka města, po čtyřech letech jako starostka. A ačkoliv jsem si myslela, že po čtyřech letech v zastupitelstvu přesně vím, o čem ta funkce starosty je, tak je to prostě jakási chiméra. Nikdo není nikdy připraven na pozici starosty, obzvlášť v menších městech. No a od října jsem tedy i náměstkyní na Moravskoslezském kraji pro oblast informatiky a kyberbezpečnosti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak vnímáte ten přechod z toho komunálu na ten kraj? Přece jenom jsou to dvě rozdílné role funkce. Je to prostě zkrátka jinak.
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Když jsem vstupovala do komunální politiky, tak ten motiv byl, že dcery byly školkové, a tak nějak jsem si začala uvědomovat, že bych chtěla, aby jednoho dne holky zůstaly také ve Městě Albrechticích. A má-li ta nastávající generace zůstat zde v Moravskoslezském kraji, potažmo v těch našich malých městech, tak jsem cítila, že bych chtěla, aby se mnohé změnilo. A to byla ta potřeba, proč jsem vstoupila do komunální politiky ve Městě Albrechticích a nikdy jsem netoužila po tom, věnovat se nějaké střední vyšší politice. Ale po těch deseti letech si myslím, že je to jakýsi přirozený krok ve vývoji a že mám co dát a nabídnout nejen Městu Albrechticím, ale i Moravskoslezskému kraji. A ačkoliv jsou to jiné funkce a jiné role mé životní, tak je tam jakási synergie poměrně dost velká. Není obec bez Moravskoslezského kraje a není Moravskoslezský kraj bez obcí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To je hezké. Nabízí se otázka, zdalipak zůstanete celé období, co budete náměstkyní hejtmana, také starostkou ve Městě Albrechtice?
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Tak uvidíme, co přinese čas. Obě dvě ty pozice jsou poměrně náročné jak časově, tak i energeticky. Nedá se úplně tak sedět na dvou židlích najednou a ráda bych se věnovala pouze jedné. Ale ta situace, ve které jsme se na podzim ocitli po povodních, cítím, že v rámci obnovy města je mě tam třeba a je třeba tomu městu pomoci, abychom se zase dostali do jakéhosi předpovodňového stavu. Protože Město Albrechtice bylo poměrně hodně zasáhnut, takže zatím cítím, že je třeba, abych zvládla obě dvě funkce. Byť je to náročné, tak mám velkou podporu v rodině a zatím to zvládáme.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Informatika a kybernetická bezpečnost už tady padlo, to máte na kraji na starosti. Jaké jsou hlavní priority v těchto oblastech?
Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Momentálně bych řekla, že se cítím na krajském úřadě jako téměř houba, která nasává celou šíři agendy odboru informatiky a kybernetické bezpečnosti. Tento odbor vzniknul po volbách nově jakousi změnou organizace Moravskoslezského kraje. Máme pod sebou jednu příspěvkovou organizaci, a to je Moravskoslezské datové centrum. S panem vedoucím odboru procházíme všechny strategické projekty a reviduje jednotlivé cíle, a to zejména s ohledem na jakousi ekonomickou udržitelnost a efektivitu vynakládaných prostředků. Chtěla bych se zaměřit zejména na jakousi otevřenost krajského úřadu. Krajský úřad má pod sebou 220 organizací, ať už příspěvkových nebo akciových společností. Všem těmto by měl být nastaven jakýsi standard v rámci informatiky a kyberbezpečnosti. Některé organizace nám spadnou do NIS2 nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který by měl být schválen v roce 2025. Poměrně malá část, ale významná, zejména zdravotnické organizace spadnou do NIS2 a tam nás čeká velký úkol tyto organizace z hlediska bezpečnosti a zejména té kybernetické bude třeba připravit právě na NIS2.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, já vám děkuji za rozhovor a my pokračujeme dále.
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraj: Je třeba urychlit stavbu nádrže Nové Heřminovy
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A teď už vítám člena krajského vedení, radního pro životní prostředí Pavla Staňka. Dobrý den, vítejte u nás.
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Dobrý den, vám i divákům televize POLAR.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane radní, vy jste zároveň místostarostou v Rychvaldě, zeptám se vás v úvodu na vaše politické zkušenosti.
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Já mám mandát od 6. října 2018 a tedy od toho data se prostě vedou mé politické zkušenosti, ať již kladné či záporné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dají se ty dvě funkce propojit čímkoliv? Je něco podobného na úřadě v Rychvaldě a na kraji?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Samozřejmě, tak jako já jsem radní pro životní prostředí a územní plánování, tak ve městě Rychvald je stavební odbor a životního prostředí, tudíž toto jsou věci, které jsou mi blízké.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na které oblasti v rámci ochrany životního prostředí v Moravskoslezském kraji se chcete jako radní zaměřit a jaké budou ty hlavní cíle? Alespoň teď na začátku?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Tak na začátku, po těch zářijových událostech, které už netřeba komentovat, tak je třeba učinit co nejrychlejší kroky k realizaci výstavby vodní nádrže Nové Heřminovy. Tady si myslím, že o tom netřeba nijak dlouze diskutovat. A pak víme, že na území Moravskoslezského kraje se nám nacházejí staré ekologické zátěže, tak jako je třeba odvolal Heřmanice. A v budoucnu není vyloučeno, že i toto nás může čekat, co se týče lokality Liberty Ostrava. Takže zde je třeba tlačit na kompetentní subjekty tak, aby došlo k sanaci nebo využití těchto oblastí s tím, ať jsou využity rozumně a nepůsobí zátěž pro životní prostředí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My jsme se nedávno potkali právě na heřmanickém odvahu při natáčen, vy jste se tam byl zřejmě podívat. Teď už se ví, že sanace bude probíhat pomocí sarkofágu a zároveň budou dostavovány ty dělící stěny. Co říkáte na toto řešení?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Já doufám a jsem přesvědčen o tom, že musí zvítězit odborné stanovisko a že tudíž tým odborníků, který na tom pracoval, tak navrhl tu variantu, která je pro tu sanaci anebo zmírnění a odstranění těch následků, který heřmanický odval působí, tak je to ta metoda nejvhodnější. Momentálně státní podnik DIAMO tu situaci, která tam je, monitoruje tak, aby nedošlo k prohoření té části haldy do té části, kde je uložen ten odpad.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dají se některé projekty z toho komunálního prostředí, ve kterém jste se doposavad pohyboval, přenést i na kraj? A pokud ano, tak které?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Určitě, vzhledem k tomu, že tak jako každá obec a město je producentem odpadů, protože máme odpadové hospodářství a v této oblasti bych se chtěl zaměřit na snížení množství odpadu a jeho lepší vytřídění a pomoci těm obcím, městům a jiným subjektům v tom, aby přešly na optimalizaci svého odpadového hospodářství. Dále je to systém kotlíkových dotací, který běží. A tady v tomto jsem vlastně zahájil svou politickou kariéru na obci. Takže v tomto jsem se angažoval, takže toto je mi také blízké. Dále je to výsadba zeleně, která taky vzhledem k tomu, co rezonuje ve společnosti, ať to jsou klimatické změny, tak tady taky vidím tu smysluplnost.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak plánujete komunikovat s obcemi? Protože teď už to nebude jenom Rychvald a Rychvald a kraj, ale teď už je to skoro 300 dalších obcí, které v kraji máme. Tak jak s nimi chcete komunikovat? S vedením těch obcí?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Tak s vedením těch obcí komunikovat tak, jak jako Rychvald jsme komunikovali doposud s krajem. Což jest něco potřebujete vyřídit, domluvíte si schůzku, máte-li nějaký problém, přednesete ten problém. No a pak už je to otázka další domluvy a komunikace.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A teď jste aktuálně nově radním na kraji. Je to pro vás výzva?
Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: Samozřejmě je, a tak jak jsem zmínil, vodní nádrž Nové Heřminovy, tak i do budoucna. Víme, že koncem března se nám mění vedení Povodí Odry, tudíž i s novým vedením probrat, zda vybudovaná protipovodňová opatření historicky splnila svůj účel, anebo nesplnila. Tak ať víme, zdali došlo k nějaké chybě nebo nedošlo. Co se týče snižování těch škodlivých látek v ovzduší, tak to je ve spolupráci s průmyslovými podniky, tak na základě dobrovolných dohod tak aby instalovali zařízení na snížení škodlivých látek.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Staňku, já vám děkuji za rozhovor a náš pořad končí. Uvidíme se u dalšího tématu.
Redakčně upraveno / zkráceno.