Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Igor Františák, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu: 20. ročník SHF přináší až do 28. 9. hudební lahůdky

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Svatováclavský hudební festival aktuálně probíhá v několika kostelích Moravskoslezského kraje už dvacátý ročník. Dramaturgie jubilejního ročníku je přehlídkou těch nejkrásnějších projektů a úžasných interpretů z minulých devatenácti ročníků. Ve studiu vítám ředitele festivalu profesora Igora Františáka. Dobrý den, vítejte.

Igor Františák, ředitel Shf: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane profesore, už bylo řečeno, že Svatováclavský hudební festival je v plném proudu. Uplynulé koncerty ukázaly první hudební lahůdky toho dvacátého ročníku. Než se o nich budeme bavit, zmiňme také výstavu fotografií Ivana Korče a koncert na Kuřím rynku, protože to možná bylo poprvé takto?

Igor Františák, ředitel Shf: Je to tak. Výstavu fotografií Ivana Korče, který je dvorním fotografem našeho festivalu od prvopočátku, si asi dovedete představit, kolik set tisíc fotografií už udělal, když máme za sebou realizaci více než dvanácti set koncertů za to uplynulé období. Letos mám moc velkou radost, že ve spolupráci se společností SeePoint a Markem Konečným, který je ředitelem této společnosti, jsme měli možnost vystavovat už od června, jestli se nepletu, dvě velkoformátové výstavy. Jedno bylo Historie Svatováclavského hudebního festivalu a ta druhá byla prezentace toho letošního jubilejního dvacátého ročníku formou galerie venku, což jsou velkoformátové plochy. Myslím, že to je nádherný formát, který zušlechťuje i veřejný prostor, takže mám za to moc velkou radost. Open Air, to byla absolutní novinka. Říkali jsme si, že bychom chtěli náš doprovodný program, kdy jsme v minulosti realizovali i workshopy pro děti, promítání filmů s hudební tématikou nebo besedy s umělci, rozšířit ještě o nějaký další formát. Tak jsme se rozhodli právě jít do veřejného prostoru a v sobotu druhého září jsme měli preview, to znamená prolog festivalu před samotným startem, kdy jsme v Komenského sadech a potom následně v osm hodin večer na Kuřím rynku na Jiráskově náměstí měli připravený program především z komorní hudby, ale také cimbálové muziky a souboru Jagár a myslím, že to byla mimořádně vydařená akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se přiznám, viděla jsem to pouze na sociálních sítích a naskakovala mi úplně husí kůže, musela to být úžasná atmosféra, to bylo úplně parádní.

Igor Františák, ředitel Shf: Měli jsme štěstí, že i vyšlo počasí, protože pochopitelně Open air je vždy závislý na tom, jaké bude počasí. Tak jsme se velice modlili intenzivně předtím, protože pár dnů před tím velice pršelo, ale máme z toho velkou radost a myslím, že to splnilo nebo ještě předčilo naše očekávání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k zahajovacímu koncertu. Byl ten letošní něčím výjimečný?

Igor Františák, ředitel Shf: Výjimečný tím, že to byl zahajovací koncert dvacátého jubilejního ročníku. Mám radost, že jsme opět mohli uvítat Rolanda Kluttiga, vynikajícího dirigenta, který je šéfem Grázcké Opery, který společně s Českým filharmonickým sborem Brno, který vede pan Fiala, a to je také náš rezidenční ansámbl, a brněnskou Filharmonií a dvěma vynikajícími sólisty: Markem Butterem, který je barytonistou, taky sólista Grázcké Opery a Marie Smolka, která je rodačka z Ostravy uvedli nádherné německé Requiem Johannese Brahmse.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě zmínit další hudební tělesa, která už se v Ostravě představila během letošního ročníku. Skvělý ohlas publika provázel také vystoupení orchestru Collegium 1704 s Václavem Luksem. Ti prostě na festivalu nemohou chybět a představí se ještě jednou.

Igor Františák, ředitel Shf: Ano, je to tak. Bude to teď hned o víkendu, sedmnáctého září, v neděli. Myslím, že to je ve dvě hodiny odpoledne v nádherném barokním kostele svatého Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. S vynikající sopranistkou Lucile Richardot, je to specialistka právě na starou muziku a uvedou skladby duchovní Antonia Vivaldiho, nádherné italské baroko. Já jsem opravdu nesmírně rád, že tento dnes už světově uznávaný soubor je od prvopočátku naším rezidenčním ansámblem. S Václavem nás navíc ještě pojí blízké přátelství a moc si toho vážím, takže je to pro mě obrovská satisfakce je každoročně u nás hostit a vždycky jejich koncerty patří k těm zásadním momentům v té dramaturgické široké linii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O víkendu to byly koncerty komorní hudby, jaké ty měly mezi publikem ohlasy?

Igor Františák, ředitel Shf: Oba koncerty, na které určitě narážíte, jednalo se o vystoupení dua Tomáš Jamník, violoncellista a Josef Špaček, houslista, který byl koncertním mistrem České filharmonie. Oba jsou opravdu skvělí instrumentalisté. Pozvali jsme je k nám na festival také z toho důvodu, že vydali v loňském roce velice oceňované cédéčko s hudbou českých autorů dvacátého století. Tak ten proběhl v Orlové a ještě v tu sobotu večer byl koncert v Dětmarovicích, kde vystoupil mladý saxofonový kvartet, který si říká Teh WHOOP Group a to byl naprosto strhující zážitek. Lidé opravdu řvali "bravo". Jedná se totiž o mladý kluky, kteří naprosto fantastickým virtuózním způsobem ovládají své nástroje. Já jsem je měl možnost slyšet před rokem na kongresu klarinetovém v Gdaňsku, kde jsem hrál a učil a v tu chvíli jsem věděl, že je musím tady přivézt, protože tenhle dojem na mě to jejich vystoupení tenkrát zanechalo a nemýlil jsem se. Opravdu. Bylo to mimořádné. Ale chtěl jsem říct, jak jsem zmiňoval před chvilkou, že tyhle dva koncerty byly mimo Ostravu, ale i historicky jsme měli největší návštěvnost na těchto koncertech. Takže jsem rád, že ten fenomén, řekněme, plných sálů, není jenom tady v centru nebo v těch kulturních centrech, ale i v těch menších obcích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste před chvílí řekl, že řada koncertů je už dopředu vyprodaná, ale také jste mi prozradil, že na některé koncerty lidé nakupují lístky až na poslední chvíli. Zmiňte některé koncerty, které možná by našim divákům neměly uniknout.

Igor Františák, ředitel Shf: Možná bych mohl zmínit, jak jste říkala, ty víkendy. Letos jsme se snažili ještě udělat jednu, řekněme, novinku, a to je to, že máme speciální balíček právě teď o víkendu, tedy pátek, sobota, neděle, kdy je připraveno, jestli se nepletu, celkem pět koncertů a je tam samozřejmě i lákavá nabídka slevy. Nicméně se jedná opravdu o špičkové ansámbly a uvedení například francouzské hudby v podání Isabelle Faust, která je laureátkou jedné z nejvýznamnějších vůbec pěveckých soutěží ve světě a to je Queen Elizabeth v Bruselu. Vystoupí společně s francouzským dirigentem Philippem Bernoldem, mým přítelem, který už u nás v minulosti uváděl právě francouzský repertoár. To je vždy mimořádný zážitek. Je to něco, co posluchači běžně nemohou slyšet a ještě letos to bude ve spojení s PKF, Pražskou komorní filharmonií, což zrovna na tuhle muziku, si myslím, to je u nás nejlepší orchestr. Mají připravenou nádhernou hudbu Hectora Berlioze a Maurice Ravela, takže je to opravdu hudba, která je neuvěřitelně emocionální. Je tam pompézní orchestrální obsazení a myslím, že, za mě, to bude jeden z absolutních vrcholů letošního ročníku vůbec. No a tenhle koncert spadá taky do toho balíčku. Hned v sobotu poté budou tady vystupovat jeden z nejlepších smyčcových kvartet ČR a to Pavel Haas Quartet, který se řadí dokonce do desítky nejlepších smyčcových kvartet na světě. Ti mají svůj sólový recitál v Albrechticích v evangelickém kostele a večer Zemlinského kvarteto společně s Pražským komorním baletem a se mnou, já tam budu vystupovat v jedné části Janáčka "Po zarostlém chodníčku" na klarinet, představí projekt, který jsme nazvali Balet v kostele. Je to prvek, který jsme už uváděli v minulosti a natáčeli pro ČT a měl mimořádný úspěch. Takže to byl taky ten důvod, proč jsme tenhle projekt znovu ožili. No a potom neděle. Tam už jsem zmiňoval Václava Lukse a jeho vystoupení ve Frýdku-Místku, ale spletl jsem to. To vystoupení ve dvě hodiny bude jinde. To znamená, to jejich vystoupení je v pět hodin odpoledne, ale ve dvě hodiny ještě v Bystřici nad Olší v evangelickém kostele v rámci projektu Evangelický den, který každoročně slaví evangelická církev, tak vystoupí Slovenský komorní orchestr s Ewaldem Danelem, který je rodákem taky z našeho regionu. Představí hudbu skladatelů visegrádské čtyřky. Myslím si, že to bude opravdu krásný projekt, protože Slovenský komorní orchestr měl ještě donedávna název Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala. To byl jeden z nejslavnějších vůbec komorních orchestru na světě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já mám závěrečnou otázku. Pane profesore, Vaše žena v médiích řekla, že Svatováclavský hudební festival je nadneseně řečeno "Igorovo nejvíce opečovávané dítě". Co Vy na to, je to tak?

Igor Františák, ředitel Shf: Není to věc, na kterou bych měl být asi stoprocentně hrdý a statečný, jak se tady u nás říká, protože ten čas a energii by bylo vhodnější věnovat svým vlastním dětem. Nicméně je pravda, že byla to moje myšlenka. Já jsem stál u zrodu a do dnešních dnů jsem asi tím hlavním hybatelem a, řekněme, mozkem celého produkčního týmu, který čítá pouze dva a půl člověka, když to takhle vezmu, ale samozřejmě teď v průběhu festivalu máme spoustu dalších pomocníků a dalších přátel, kteří nám pomáhají. Takže ano, musím s tím souhlasit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám, ať jste tím hybatelem ještě hodně dlouho.

Igor Františák, ředitel Shf: Děkuji za pozvání a srdečně zvu na zbytek našich koncertů.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Igor Františák, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu: 20. ročník SHF přináší až do 28. 9. hudební lahůdky
12. září 2023, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Svatováclavský hudební festival aktuálně probíhá v několika kostelích Moravskoslezského kraje už dvacátý ročník. Dramaturgie jubilejního ročníku je přehlídkou těch nejkrásnějších projektů a úžasných interpretů z minulých devatenácti ročníků. Ve studiu vítám ředitele festivalu profesora Igora Františáka. Dobrý den, vítejte.

Igor Františák, ředitel Shf: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane profesore, už bylo řečeno, že Svatováclavský hudební festival je v plném proudu. Uplynulé koncerty ukázaly první hudební lahůdky toho dvacátého ročníku. Než se o nich budeme bavit, zmiňme také výstavu fotografií Ivana Korče a koncert na Kuřím rynku, protože to možná bylo poprvé takto?

Igor Františák, ředitel Shf: Je to tak. Výstavu fotografií Ivana Korče, který je dvorním fotografem našeho festivalu od prvopočátku, si asi dovedete představit, kolik set tisíc fotografií už udělal, když máme za sebou realizaci více než dvanácti set koncertů za to uplynulé období. Letos mám moc velkou radost, že ve spolupráci se společností SeePoint a Markem Konečným, který je ředitelem této společnosti, jsme měli možnost vystavovat už od června, jestli se nepletu, dvě velkoformátové výstavy. Jedno bylo Historie Svatováclavského hudebního festivalu a ta druhá byla prezentace toho letošního jubilejního dvacátého ročníku formou galerie venku, což jsou velkoformátové plochy. Myslím, že to je nádherný formát, který zušlechťuje i veřejný prostor, takže mám za to moc velkou radost. Open Air, to byla absolutní novinka. Říkali jsme si, že bychom chtěli náš doprovodný program, kdy jsme v minulosti realizovali i workshopy pro děti, promítání filmů s hudební tématikou nebo besedy s umělci, rozšířit ještě o nějaký další formát. Tak jsme se rozhodli právě jít do veřejného prostoru a v sobotu druhého září jsme měli preview, to znamená prolog festivalu před samotným startem, kdy jsme v Komenského sadech a potom následně v osm hodin večer na Kuřím rynku na Jiráskově náměstí měli připravený program především z komorní hudby, ale také cimbálové muziky a souboru Jagár a myslím, že to byla mimořádně vydařená akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se přiznám, viděla jsem to pouze na sociálních sítích a naskakovala mi úplně husí kůže, musela to být úžasná atmosféra, to bylo úplně parádní.

Igor Františák, ředitel Shf: Měli jsme štěstí, že i vyšlo počasí, protože pochopitelně Open air je vždy závislý na tom, jaké bude počasí. Tak jsme se velice modlili intenzivně předtím, protože pár dnů před tím velice pršelo, ale máme z toho velkou radost a myslím, že to splnilo nebo ještě předčilo naše očekávání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k zahajovacímu koncertu. Byl ten letošní něčím výjimečný?

Igor Františák, ředitel Shf: Výjimečný tím, že to byl zahajovací koncert dvacátého jubilejního ročníku. Mám radost, že jsme opět mohli uvítat Rolanda Kluttiga, vynikajícího dirigenta, který je šéfem Grázcké Opery, který společně s Českým filharmonickým sborem Brno, který vede pan Fiala, a to je také náš rezidenční ansámbl, a brněnskou Filharmonií a dvěma vynikajícími sólisty: Markem Butterem, který je barytonistou, taky sólista Grázcké Opery a Marie Smolka, která je rodačka z Ostravy uvedli nádherné německé Requiem Johannese Brahmse.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě zmínit další hudební tělesa, která už se v Ostravě představila během letošního ročníku. Skvělý ohlas publika provázel také vystoupení orchestru Collegium 1704 s Václavem Luksem. Ti prostě na festivalu nemohou chybět a představí se ještě jednou.

Igor Františák, ředitel Shf: Ano, je to tak. Bude to teď hned o víkendu, sedmnáctého září, v neděli. Myslím, že to je ve dvě hodiny odpoledne v nádherném barokním kostele svatého Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. S vynikající sopranistkou Lucile Richardot, je to specialistka právě na starou muziku a uvedou skladby duchovní Antonia Vivaldiho, nádherné italské baroko. Já jsem opravdu nesmírně rád, že tento dnes už světově uznávaný soubor je od prvopočátku naším rezidenčním ansámblem. S Václavem nás navíc ještě pojí blízké přátelství a moc si toho vážím, takže je to pro mě obrovská satisfakce je každoročně u nás hostit a vždycky jejich koncerty patří k těm zásadním momentům v té dramaturgické široké linii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O víkendu to byly koncerty komorní hudby, jaké ty měly mezi publikem ohlasy?

Igor Františák, ředitel Shf: Oba koncerty, na které určitě narážíte, jednalo se o vystoupení dua Tomáš Jamník, violoncellista a Josef Špaček, houslista, který byl koncertním mistrem České filharmonie. Oba jsou opravdu skvělí instrumentalisté. Pozvali jsme je k nám na festival také z toho důvodu, že vydali v loňském roce velice oceňované cédéčko s hudbou českých autorů dvacátého století. Tak ten proběhl v Orlové a ještě v tu sobotu večer byl koncert v Dětmarovicích, kde vystoupil mladý saxofonový kvartet, který si říká Teh WHOOP Group a to byl naprosto strhující zážitek. Lidé opravdu řvali "bravo". Jedná se totiž o mladý kluky, kteří naprosto fantastickým virtuózním způsobem ovládají své nástroje. Já jsem je měl možnost slyšet před rokem na kongresu klarinetovém v Gdaňsku, kde jsem hrál a učil a v tu chvíli jsem věděl, že je musím tady přivézt, protože tenhle dojem na mě to jejich vystoupení tenkrát zanechalo a nemýlil jsem se. Opravdu. Bylo to mimořádné. Ale chtěl jsem říct, jak jsem zmiňoval před chvilkou, že tyhle dva koncerty byly mimo Ostravu, ale i historicky jsme měli největší návštěvnost na těchto koncertech. Takže jsem rád, že ten fenomén, řekněme, plných sálů, není jenom tady v centru nebo v těch kulturních centrech, ale i v těch menších obcích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste před chvílí řekl, že řada koncertů je už dopředu vyprodaná, ale také jste mi prozradil, že na některé koncerty lidé nakupují lístky až na poslední chvíli. Zmiňte některé koncerty, které možná by našim divákům neměly uniknout.

Igor Františák, ředitel Shf: Možná bych mohl zmínit, jak jste říkala, ty víkendy. Letos jsme se snažili ještě udělat jednu, řekněme, novinku, a to je to, že máme speciální balíček právě teď o víkendu, tedy pátek, sobota, neděle, kdy je připraveno, jestli se nepletu, celkem pět koncertů a je tam samozřejmě i lákavá nabídka slevy. Nicméně se jedná opravdu o špičkové ansámbly a uvedení například francouzské hudby v podání Isabelle Faust, která je laureátkou jedné z nejvýznamnějších vůbec pěveckých soutěží ve světě a to je Queen Elizabeth v Bruselu. Vystoupí společně s francouzským dirigentem Philippem Bernoldem, mým přítelem, který už u nás v minulosti uváděl právě francouzský repertoár. To je vždy mimořádný zážitek. Je to něco, co posluchači běžně nemohou slyšet a ještě letos to bude ve spojení s PKF, Pražskou komorní filharmonií, což zrovna na tuhle muziku, si myslím, to je u nás nejlepší orchestr. Mají připravenou nádhernou hudbu Hectora Berlioze a Maurice Ravela, takže je to opravdu hudba, která je neuvěřitelně emocionální. Je tam pompézní orchestrální obsazení a myslím, že, za mě, to bude jeden z absolutních vrcholů letošního ročníku vůbec. No a tenhle koncert spadá taky do toho balíčku. Hned v sobotu poté budou tady vystupovat jeden z nejlepších smyčcových kvartet ČR a to Pavel Haas Quartet, který se řadí dokonce do desítky nejlepších smyčcových kvartet na světě. Ti mají svůj sólový recitál v Albrechticích v evangelickém kostele a večer Zemlinského kvarteto společně s Pražským komorním baletem a se mnou, já tam budu vystupovat v jedné části Janáčka "Po zarostlém chodníčku" na klarinet, představí projekt, který jsme nazvali Balet v kostele. Je to prvek, který jsme už uváděli v minulosti a natáčeli pro ČT a měl mimořádný úspěch. Takže to byl taky ten důvod, proč jsme tenhle projekt znovu ožili. No a potom neděle. Tam už jsem zmiňoval Václava Lukse a jeho vystoupení ve Frýdku-Místku, ale spletl jsem to. To vystoupení ve dvě hodiny bude jinde. To znamená, to jejich vystoupení je v pět hodin odpoledne, ale ve dvě hodiny ještě v Bystřici nad Olší v evangelickém kostele v rámci projektu Evangelický den, který každoročně slaví evangelická církev, tak vystoupí Slovenský komorní orchestr s Ewaldem Danelem, který je rodákem taky z našeho regionu. Představí hudbu skladatelů visegrádské čtyřky. Myslím si, že to bude opravdu krásný projekt, protože Slovenský komorní orchestr měl ještě donedávna název Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala. To byl jeden z nejslavnějších vůbec komorních orchestru na světě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já mám závěrečnou otázku. Pane profesore, Vaše žena v médiích řekla, že Svatováclavský hudební festival je nadneseně řečeno "Igorovo nejvíce opečovávané dítě". Co Vy na to, je to tak?

Igor Františák, ředitel Shf: Není to věc, na kterou bych měl být asi stoprocentně hrdý a statečný, jak se tady u nás říká, protože ten čas a energii by bylo vhodnější věnovat svým vlastním dětem. Nicméně je pravda, že byla to moje myšlenka. Já jsem stál u zrodu a do dnešních dnů jsem asi tím hlavním hybatelem a, řekněme, mozkem celého produkčního týmu, který čítá pouze dva a půl člověka, když to takhle vezmu, ale samozřejmě teď v průběhu festivalu máme spoustu dalších pomocníků a dalších přátel, kteří nám pomáhají. Takže ano, musím s tím souhlasit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám, ať jste tím hybatelem ještě hodně dlouho.

Igor Františák, ředitel Shf: Děkuji za pozvání a srdečně zvu na zbytek našich koncertů.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-12-09-2023-17-13