Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Milan Hrabánek, psychoterapeut, Holos Opava: Transpersonální psychoterapie

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V opavském Holos centru začala loni na podzim mezinárodní výcvik v transpersonální psychoterapii. Výcvik zahrnuje zejména odkaz Stanislava a Brigitte Grofových na poli transpersonální psychologie. Jedním z učitelů je také doktor Milan Hrabánek, kterého vítám v ostravském televizním studiu. Dobrý den, vítejte.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Děkuji za pozvání, dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, možná bychom mohli na začátku našeho rozhovoru diváky alespoň v základech vnořit do problematiky transpersonální psychoterapie. Čím se zabývá a pro koho je určena?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Transpersonální psychoterapie je pojem, který vzešel z pojmu transpersonální psychologie. Jak už jste zmínila, profesor Grof je jedním ze zakladatelů v šedesátých letech tohoto novodobého směru, ze kterého se potom vyvinula následně teda psychoterapie. Je to obor, který zohledňuje nejenom práci ve vědomé úrovni naší s potížemi, které nás v každodenním životě mohou ovlivnil, ale zahrnuje hlavně práci s holotropními stavy vědomí, což je práce například mimo jiné, protože profesor Grof je i objevitelem holotropního dýchání, takže se stavy, které lze uměle navodit přes holotropní dýchání. Ale i jiné typy holotropních stavů jako jsou meditace, spontánně navázané holotropní stavy vědomí u různých typů krizí, které mohou být spuštěné. Dneska se využívají léčebně například při použití psychiatrické asistované psychoterapie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za krátký úvod a vnoření se do tématu. Možná bychom na chviličku ještě u pana Stanislava Grofa měli zůstat. Je to americký psychiatr českého původu. Opavský Holos s ním má navázanou velmi úzkou spolupráci. Pan Grof byl i tady u nás ve studiu. Věnujme mu ještě pár chvil.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Stanislav už dnes je samozřejmě starší pán, který je ale velice aktivní. On mě neustále dostává tou svojí energii. Nevím, kde teda ji bere. Vím teda, on je vyloženě, jak my říkáme, napojen na ten zdroj a jeho práce, kterou tady zanechává opravdu každým dnem, tak je obdivuhodná. Já Stanislava znám od roku devadesát čtyři, je to téměř třicet let. Jsme velice úzcí přátelé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Holotropní dýchání a jeho používání může změnit osobnost?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Já bych neřekl osobnost, protože ta struktura je daná, ale může ji nějakým způsobem upravit věci, které se v rámci našeho vývoje, ať už nitroděložního můžeme-li tak říci. Věci, které se například staly u porodu anebo věci, které jsme zažili v tzv. postnatálním období od okamžiku narození až po současnost. Jsou to věci, které pokud byly spojeny s nějakým emočním negativním zážitkem a nebyly řádně zpracovány, tak bezpochyby mohly zanechat nějakou stopu v našem psyché, což se projeví později, pakliže ten člověk nějakým způsobem nezpracoval ty věci, tak výskytem nějakých emočních až psychosomatických potíží.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to člověk, který se nezabývá tímto směrem, může poznat a vlastně si pomoct nebo vyhledat odborníka, který mu pomůže?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: O tom je vlastně práce v našem centru. Když lidé se dostanou k našemu centru, tak si přečtou, čím se zabýváme a s čím jim můžeme pomoci. Tam je přesné indikační schéma, které my tam popisujeme. Jak už jsem i zmínil, jsou to různé životní krizové situace od rozchodu, rozvodu, úmrtí bližní osoby. Jsou to ale i mimořádné stavy vědomí, jak už jsem je nazval holotropní stavy vědomí. Jsou to různé jiné emoční poruchy, které například již byly ošetřeny klasickou psychologickou anebo psychiatrickou péči, ale kde v podstatě nedošlo k nějaké výrazné změně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co se na to naváže? Musí člověk potom na sobě nějak pracovat?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Jedna věc je ta práce s tím holotropním stavem vědomí. Druhá věc je, co ten holotropní stav vědomí přinese, co vyplaví dá se říct. Nicméně bezpečnost techniky tkví v tom, že skutečně nikdy se nestalo, že by nějak člověk ty věci neunesl, protože jak ho profesor Grof nazývá, taková niterné léčivá síla vám vždycky přinese a vyplaví jenom to, co jsme schopni právě v tu danou životní etapu unést. Tam je velký potom prostor pro jakousi integraci, my tak říkáme tomu zážitku, kdy ten člověk pomocí s našimi terapeuty se dívá na to téma, na tu příčinu a snaží se vlastně ji pochopit, přijmout. Ano, je to velice často spojeno i s tématem odpuštění, třeba za něco někomu v nějaké situaci. To jsou ty věci potom když skutečně tomu člověk se podaří odplavit je z té psychiky, tak je tam potom místo třeba na to prožívat radost nebo krásný život.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jsme změnili u vás pacienti, jejich počet nebo jejich složení za dobu? Máme za sebou teď dva roky covidu, ještě covid pokračuje dál a máme tady válku na Ukrajině.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Změnilo se to poměrně výrazně, hlavně teda v počtu, musím říct. Kapacitně, to je všeobecně známo, že psychoterapie, psychologie a psychiatrie je tak maximálně přetížená v současné době, to je jedna věc. To složení se výrazně změnilo. Kdysi to bylo o tom, že lidé spíše nás vyhledávali pro jakýsi prostředek sebepoznání, sebe zkoumání a spíše pochopení životních krizí, které se staly a proč se mi děje zrovna to, co se mi děje. Ale dnes je to hodně skutečně z toho spektra psychologického, psychiatrického, a to jsou právě různé emoční poruchy. My nazýváme afektivní poruchy, takže tam potom zjišťujeme, že skutečně ta příčinou o těch poruch je někdy velice, velice hluboce dána v jakési matrici a to už zpravidla od porodu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že se budeme pak také bavit o psychoterapeutickém výcviku, který jste společně se svým týmem vytvořili a nabízíte. Co je obsahem a kdo jsou lektoři?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Já myslím, že to je výjimečná příležitost pro Českou republiku. Vlastně Stanislav Grof s Brigitte Grofovou pověřili ani ne celou dvacítku učitelů po celém světě, aby předali ten Stanislavův odkaz. Za tím účelem jsme připravili mezinárodní transpersonální výcvik, který v sobě nese široké znalosti o oboru transpersonální psychologie. To je přesně ta platforma, která v mnohých evropských zemích, ale hlavně i u nás, chybí vedle mainstreamu, který tady je v psychiatrii, protože vidíme, že práce s holotropními stavy vědomí je velice účinná, léčebná technika a je potřeba vychovat nové psychoterapeuty, aby ji mohly v praxi tedy zdárně používat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Představte tedy alespoň některé z té dvacítky lektorů.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Máme tam vynikající světová jména vedle samozřejmě Stanislava a Brigitte, kteří jsou top špičkou v tomhle tom oboru, spolupracujeme s Kalifornským institutem integrální studií, kde je zastoupen třeba profesor Richard Tarnas nebo s multidisciplinární asociací pro výzkum psychedelik s Rickem Doblinem, s představitelkou evropské transpersonální společnosti Eurotas, řada dalších, kteří se podílejí opravdu velice významně. Z českých bych jmenoval mimo jiné také jednu z vynikajících lektorek, psychoterapeutek a ta je zároveň i supervizorkou našeho výcviku, aby měl tu validitu, paní Jitku Vodňanského nebo doktora Bendu, magistra Langera a řadu dalších.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro koho je tedy výcvik určen?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Výcvik je určen primárně samozřejmě pro psychology, psychiatry, sociální pracovníky, terapeuty, psychoterapeut, zdravotnické pomáhající profese, ale ve výcviku jsou také i lidé, které to téma zajímá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten výcvik probíhá kontinuálně od podzimu. Na podzim se přihlásila skupina, a ta jede dál nebo se do výcviku můžou vstupovat lidé i průběžně?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Ne, je to práce v uzavřené skupině. My, když jsme otevřeli vlastně výzvu, že ten výcvik se děje, tak ta výzva šla teda do světa. My jsme museli otevřít dvě kola, protože ten zájem byl tak obrovský jenom z ČR. Tehdy se nám přihlásilo asi 160 lidí do výcviku, že ten hlad po tom a vzdělat se i v jiném oboru než nabízí klasická, česká, psychoterapeutická škola, tak je tady obrovský. Bylo poměrně těžké a ten výběr těch uchazečů do toho výcviku opravdu byl velice striktní, takže trval i nějakou dobu. Nakonec jsme mohli vybrat jenom čtyřiadvacet lidí tady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ze sto šedesáti?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Ale samozřejmě i ze světa, protože v tom výcviku. Máme dneska dvě skupiny. Jedna je skutečně ryze mezinárodní, kde máme lidi ze Spojených států, z Irska, z Německa, z Polska, z Izraele. Z mnoha koutů světa. Pak je to ta druhá skupina dobře, protože ten zájem byl opravdu tak obrovský, že jsme udělali ještě teda druhé kolo. Přemluvili mě k tomu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Hrabánku, já Vám děkuji za rozhovor za užitečné informace pro naše diváky.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Já moc děkuju za pozvání a přeju všem vše dobré.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Milan Hrabánek, psychoterapeut, Holos Opava: Transpersonální psychoterapie
13. dubna 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V opavském Holos centru začala loni na podzim mezinárodní výcvik v transpersonální psychoterapii. Výcvik zahrnuje zejména odkaz Stanislava a Brigitte Grofových na poli transpersonální psychologie. Jedním z učitelů je také doktor Milan Hrabánek, kterého vítám v ostravském televizním studiu. Dobrý den, vítejte.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Děkuji za pozvání, dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, možná bychom mohli na začátku našeho rozhovoru diváky alespoň v základech vnořit do problematiky transpersonální psychoterapie. Čím se zabývá a pro koho je určena?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Transpersonální psychoterapie je pojem, který vzešel z pojmu transpersonální psychologie. Jak už jste zmínila, profesor Grof je jedním ze zakladatelů v šedesátých letech tohoto novodobého směru, ze kterého se potom vyvinula následně teda psychoterapie. Je to obor, který zohledňuje nejenom práci ve vědomé úrovni naší s potížemi, které nás v každodenním životě mohou ovlivnil, ale zahrnuje hlavně práci s holotropními stavy vědomí, což je práce například mimo jiné, protože profesor Grof je i objevitelem holotropního dýchání, takže se stavy, které lze uměle navodit přes holotropní dýchání. Ale i jiné typy holotropních stavů jako jsou meditace, spontánně navázané holotropní stavy vědomí u různých typů krizí, které mohou být spuštěné. Dneska se využívají léčebně například při použití psychiatrické asistované psychoterapie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za krátký úvod a vnoření se do tématu. Možná bychom na chviličku ještě u pana Stanislava Grofa měli zůstat. Je to americký psychiatr českého původu. Opavský Holos s ním má navázanou velmi úzkou spolupráci. Pan Grof byl i tady u nás ve studiu. Věnujme mu ještě pár chvil.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Stanislav už dnes je samozřejmě starší pán, který je ale velice aktivní. On mě neustále dostává tou svojí energii. Nevím, kde teda ji bere. Vím teda, on je vyloženě, jak my říkáme, napojen na ten zdroj a jeho práce, kterou tady zanechává opravdu každým dnem, tak je obdivuhodná. Já Stanislava znám od roku devadesát čtyři, je to téměř třicet let. Jsme velice úzcí přátelé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Holotropní dýchání a jeho používání může změnit osobnost?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Já bych neřekl osobnost, protože ta struktura je daná, ale může ji nějakým způsobem upravit věci, které se v rámci našeho vývoje, ať už nitroděložního můžeme-li tak říci. Věci, které se například staly u porodu anebo věci, které jsme zažili v tzv. postnatálním období od okamžiku narození až po současnost. Jsou to věci, které pokud byly spojeny s nějakým emočním negativním zážitkem a nebyly řádně zpracovány, tak bezpochyby mohly zanechat nějakou stopu v našem psyché, což se projeví později, pakliže ten člověk nějakým způsobem nezpracoval ty věci, tak výskytem nějakých emočních až psychosomatických potíží.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to člověk, který se nezabývá tímto směrem, může poznat a vlastně si pomoct nebo vyhledat odborníka, který mu pomůže?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: O tom je vlastně práce v našem centru. Když lidé se dostanou k našemu centru, tak si přečtou, čím se zabýváme a s čím jim můžeme pomoci. Tam je přesné indikační schéma, které my tam popisujeme. Jak už jsem i zmínil, jsou to různé životní krizové situace od rozchodu, rozvodu, úmrtí bližní osoby. Jsou to ale i mimořádné stavy vědomí, jak už jsem je nazval holotropní stavy vědomí. Jsou to různé jiné emoční poruchy, které například již byly ošetřeny klasickou psychologickou anebo psychiatrickou péči, ale kde v podstatě nedošlo k nějaké výrazné změně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co se na to naváže? Musí člověk potom na sobě nějak pracovat?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Jedna věc je ta práce s tím holotropním stavem vědomí. Druhá věc je, co ten holotropní stav vědomí přinese, co vyplaví dá se říct. Nicméně bezpečnost techniky tkví v tom, že skutečně nikdy se nestalo, že by nějak člověk ty věci neunesl, protože jak ho profesor Grof nazývá, taková niterné léčivá síla vám vždycky přinese a vyplaví jenom to, co jsme schopni právě v tu danou životní etapu unést. Tam je velký potom prostor pro jakousi integraci, my tak říkáme tomu zážitku, kdy ten člověk pomocí s našimi terapeuty se dívá na to téma, na tu příčinu a snaží se vlastně ji pochopit, přijmout. Ano, je to velice často spojeno i s tématem odpuštění, třeba za něco někomu v nějaké situaci. To jsou ty věci potom když skutečně tomu člověk se podaří odplavit je z té psychiky, tak je tam potom místo třeba na to prožívat radost nebo krásný život.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jsme změnili u vás pacienti, jejich počet nebo jejich složení za dobu? Máme za sebou teď dva roky covidu, ještě covid pokračuje dál a máme tady válku na Ukrajině.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Změnilo se to poměrně výrazně, hlavně teda v počtu, musím říct. Kapacitně, to je všeobecně známo, že psychoterapie, psychologie a psychiatrie je tak maximálně přetížená v současné době, to je jedna věc. To složení se výrazně změnilo. Kdysi to bylo o tom, že lidé spíše nás vyhledávali pro jakýsi prostředek sebepoznání, sebe zkoumání a spíše pochopení životních krizí, které se staly a proč se mi děje zrovna to, co se mi děje. Ale dnes je to hodně skutečně z toho spektra psychologického, psychiatrického, a to jsou právě různé emoční poruchy. My nazýváme afektivní poruchy, takže tam potom zjišťujeme, že skutečně ta příčinou o těch poruch je někdy velice, velice hluboce dána v jakési matrici a to už zpravidla od porodu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že se budeme pak také bavit o psychoterapeutickém výcviku, který jste společně se svým týmem vytvořili a nabízíte. Co je obsahem a kdo jsou lektoři?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Já myslím, že to je výjimečná příležitost pro Českou republiku. Vlastně Stanislav Grof s Brigitte Grofovou pověřili ani ne celou dvacítku učitelů po celém světě, aby předali ten Stanislavův odkaz. Za tím účelem jsme připravili mezinárodní transpersonální výcvik, který v sobě nese široké znalosti o oboru transpersonální psychologie. To je přesně ta platforma, která v mnohých evropských zemích, ale hlavně i u nás, chybí vedle mainstreamu, který tady je v psychiatrii, protože vidíme, že práce s holotropními stavy vědomí je velice účinná, léčebná technika a je potřeba vychovat nové psychoterapeuty, aby ji mohly v praxi tedy zdárně používat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Představte tedy alespoň některé z té dvacítky lektorů.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Máme tam vynikající světová jména vedle samozřejmě Stanislava a Brigitte, kteří jsou top špičkou v tomhle tom oboru, spolupracujeme s Kalifornským institutem integrální studií, kde je zastoupen třeba profesor Richard Tarnas nebo s multidisciplinární asociací pro výzkum psychedelik s Rickem Doblinem, s představitelkou evropské transpersonální společnosti Eurotas, řada dalších, kteří se podílejí opravdu velice významně. Z českých bych jmenoval mimo jiné také jednu z vynikajících lektorek, psychoterapeutek a ta je zároveň i supervizorkou našeho výcviku, aby měl tu validitu, paní Jitku Vodňanského nebo doktora Bendu, magistra Langera a řadu dalších.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro koho je tedy výcvik určen?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Výcvik je určen primárně samozřejmě pro psychology, psychiatry, sociální pracovníky, terapeuty, psychoterapeut, zdravotnické pomáhající profese, ale ve výcviku jsou také i lidé, které to téma zajímá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten výcvik probíhá kontinuálně od podzimu. Na podzim se přihlásila skupina, a ta jede dál nebo se do výcviku můžou vstupovat lidé i průběžně?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Ne, je to práce v uzavřené skupině. My, když jsme otevřeli vlastně výzvu, že ten výcvik se děje, tak ta výzva šla teda do světa. My jsme museli otevřít dvě kola, protože ten zájem byl tak obrovský jenom z ČR. Tehdy se nám přihlásilo asi 160 lidí do výcviku, že ten hlad po tom a vzdělat se i v jiném oboru než nabízí klasická, česká, psychoterapeutická škola, tak je tady obrovský. Bylo poměrně těžké a ten výběr těch uchazečů do toho výcviku opravdu byl velice striktní, takže trval i nějakou dobu. Nakonec jsme mohli vybrat jenom čtyřiadvacet lidí tady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ze sto šedesáti?

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Ale samozřejmě i ze světa, protože v tom výcviku. Máme dneska dvě skupiny. Jedna je skutečně ryze mezinárodní, kde máme lidi ze Spojených států, z Irska, z Německa, z Polska, z Izraele. Z mnoha koutů světa. Pak je to ta druhá skupina dobře, protože ten zájem byl opravdu tak obrovský, že jsme udělali ještě teda druhé kolo. Přemluvili mě k tomu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Hrabánku, já Vám děkuji za rozhovor za užitečné informace pro naše diváky.

Mila Hrabánek, terapeut, lektor: Já moc děkuju za pozvání a přeju všem vše dobré.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-13-04-2022-17-14