Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Stanislav Folwarczny (ODS), Online Veletrh středních škol startuje 18. ledna

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos mají budoucí studenti, tedy žáci devátých tříd, ale i pátých a sedmých a jejich rodiče ztížené možnosti dozvědět se o tom, co v kraji školy nabízí. Proto vznikla platforma on-line veletrh středních škol. Podrobnosti se dozvíte od mého dnešního hosta Stanislava Folwarczného, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, pane náměstku, vítejte. Jak vlastně celý projekt vznikl a proč? Je to reakce na to, že to setkávání není možné?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě ano. Veletrhy středních škol byly velmi populární, byly populární pro žáky devátých tříd možná i osmých tříd i pro rodiče. Veletrhy se konaly ve všech okresních městech. Školy měly Dny otevřených dveří o to jsme ochuzeni. Žáci potřebují informace, aby se mohli správně rozhodnout pro výběr střední školy. Proto jsme přišli s myšlenkou, že bychom mohli uspořádat veletrh středních škol on-line formou. Je to v podstatě myšlenka Moravskoslezského kraje a MS Paktu zaměstnanosti. Právě MS Pakt zaměstnanosti se zabývá kariérovým poradenstvím, takže společně tento projekt vznikl a jsme ve finále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká data jste před samotným spuštěním což je ještě jednou připomínám příští týden v pondělí. Co jste všechno za data museli sesbírat?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Tak museli jsme oslovit školy, abychom zjistili jak zájem, tak ten zájem máme potvrzený. V Moravskoslezském kraji je 138 středních škol různých zřizovatelů a do Veletrhu středních škol se zapojilo 116 škol, některé které se nezapojily, tak se možná nezapojí z toho důvodu, že mají velký převis zájmu, takže asi nepotřebují takovou propagaci, ale obecně jsme velmi rádi účasti. Když se nám potvrdila tato účast, tak jsme se rozhodli, že vytvoříme webovou platformu, jednotnou webovou platformu, kde budou všechny střední školy a jejich obory, které se nabízí pro ten příští školní rok. Takže je to tam rozdělené po okresech, po typech škol, po typech oborů, takže to je nějaký takový základní přehled pro žáky a rodiče co je. Tento web bude spuštěn už 15.ledna. On-line veletrh začne 18.ledna v pondělí, takže je to taková webová platforma, kde je základní přehled o všech oborech a o všech zapojených středních školách v Moravskoslezském kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Některé z nich už mohly si osahat ve zkušebním provozu projekt. Jakou máte zpětnou vazbu?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Vesměs pozitivní. Ty školy, které si to již vyzkoušely, tak reagují, že jim to asi trošku pomůže. Jsme za to velmi rádi. Zdůrazním, že na té platformě webové jsou jenom ty základní informace o oborech a o každé střední škole, protože ty přesné informace jsou na webových stránkách středních škol, tak v žádném případě nechceme kopírovat webové stránky středních škol, tak pouze základní přehled, ale ten nejdůležitější přehled, protože přehled o tom, co nabízí Moravskoslezský kraj, co se nabízí ve středních školách v Moravskoslezském kraji, ale to nejdůležitější z toho on-line veletrhu je právě ta možnost se doptat konkrétní školy, v konkrétní škole na jednotlivé obory, podmínky studia, možností případně na stipendia zda je ta škola poskytuje nebo ne a to právě začne od toho 18.ledna a rodiče, žáci, výchovní poradci se budou moci ptát v jednotlivých školách nejenom učitelů nebo ředitelé této střední školy ale také žáků, kteří tam studují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je taková myšlenka, že pokud bude tento projekt on-line středních škol úspěšný, že by mohl nahradit osobní setkávání. Tradiční osobní setkávání a ten tradiční veletrh.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Tak určitě za mě osobně nenahradí. Já si myslím, že ta forma Veletrhu středních škol v té fyzické podobě je to nejlepší, co může být, protože ten kontakt tam je nejbližší. Ale ten veletrh on-line bychom chtěli udržet. Ty důvody jsou různé. Jak jsem říkal platforma, kde je základní přehled o všech oborech a další důležitá věc možná někdo z Jablunkova se chce zeptat na nějaký obor, který poskytuje střední škola Bruntál a musel by dojet až do Bruntálu, tak bude mít možnost se ptát pokud má v hledáčku více středních škol. Řekněme pět, šest středních škol, pět, šest oborů, tak nemusí objíždět jednotlivé veletrhy, ale u těch vzdálenějších škol může využít právě tu platformu on-line, takže tu platformu on-line určitě udržíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak můžeme jmenovat nějaký konkrétní příklad, jak by od příštího týdne ten projekt měl fungovat. Kolik se například může přihlásit najednou uživatelů?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Bude to vypadat tak, že podle rozpisu těch jednotlivých datumů se žáci, rodiče budou moci přihlásit do jednotlivé školy, budou moci se ptát. A najednou do jedné školy bude moci být přihlášeno až 300 žáků, já si myslím, že to je dostatečný počet, že ten systém by se neměl zhroutit ani přehltit. Takže doufám, že to stačí a že to takto bude fungovat. Jsme v nějakém nultém ročníku, což je také třeba zdůraznit, že to zkoušíme. Někdy ty IT systémy nefungují optimálně, ale my jsme dobře naladěni a věříme, že to všechno bude fungovat a že zájem bude a že ta kapacita najednou 300 přihlášených do jedné školy je dostačující.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A je dostačující také nabídka středních škol v Moravskoslezském kraji?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě ano, nabídka je dostačující, kapacity středních škol nejsou využité. Střední školy nezřizuje jenom Moravskoslezský kraj, ale také další zřizovatelé, takže do středních škol by mohlo být přijato řekněme o desítky procent víc žáků, taková je kapacita. Je to spojeno hlavně s demografickou situací, s dlouhodobou demografickou situaci, kdy nám počet dětí, žáků, středoškoláků klesá. Teď jsme ale v takových optimističtějších letech, protože nám počet žáků, kteří vstupují do té střední školy mírně narůstá, ale je to skutečně po nějakém velmi, velmi dlouhodobém a velmi významném poklesu, takže jsme velmi mírně optimističtí, ale ty kapacity jsou dostatečné. My se snažíme reagovat také na potřeby trhu práce. Například ve střední škole v Bohumíně od příštího školního roku otevřeme nový obor železničář. Bohumín je významným železničním uzlem, byl je a asi i bude a tam ten zájem byl jednak ze strany samotné střední školy, tak taky ze strany zaměstnavatelů, takže snažíme se takto reagovat na potřeby trhu práce a některé nové obory otevírat. Tady bych zmínil například obor pivovarník, který byl otevřený, také vzniká spousta malých pivovarů. Tam je potřeba, aby se na trhu objevili i vzdělaní lidé v těchto oborech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou některé obory o které nemají studenti nebo žáci zájem?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, jsou takové obory. Trošku nás mrzí, že je menší zájem o strojírenství obecně. To strojírenství možná je negativně vnímáno jako taková nějaká špinavá práce. Náš kraj ale vždycky byl průmyslovým, strojírenským krajem a ta potřeba trhu práce o vzdělané lidí v oborech strojírenství je velmi, velmi vysoká a mjá bych chtěl osobně apelovat, že pokud máte technické nadání a technika vás baví, tak se není třeba bát strojírenských oborů, strojírenských průmyslovek, není to jenom jednoduché zámečnictví. Dneska to strojírenství to není zámečník, to je prostě propojení stroje s počítačem, s robotem, s elektrotechnikou, takže to jsou široce zaměřené obory, které nabízejí velmi dobrou možnost uplatnění na trhu práce, takže doufám i toto postupně rodiče i žáci budou vnímat, že to jsou obory, které bychom chtěli do budoucna taky podpořit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekli jsme kolik je v Moravskoslezském kraji škol, kolik v letošním roce základních škol bude opouštět žáků, kteří vlastně přestupují na střední školu.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Je to deset a půl tisíce žáků, kteří nastoupí, by měli nastoupit do středních škol v příštím školním roce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Závěrečná otázka, pane náměstku jakou máte zpětnou vazbu od škol, ať už základních od pedagogů nebo středních škol, které zřizuje Moravskoslezský kraj na distanční výuku, která je vlastně postihla loni na jaře a pokračuje i v letošním školním roce?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Tak ta distanční výuka byla zavedena jednak na jaře a jednak teď na podzim. Teď ta situace je výrazně lepší. Školy se posunuly významně dál v té distanční výuce, sjednotily se platformy. Učitelé mají zkušenost, žáci mají zkušenost. Zdůrazním, že to velké pozitivum té distanční výuky a to je zdokonalení se v IT dovednostech, jednak na straně učitelů, jednak na straně žáků, což je významné plus, ale z dlouhodobého hlediska distanční výuka nikdy nemůže nahradit osobní přítomnost žáků ve škole. To je jedna věc a druhá věc distanční výuka pro pro učitele, kteří to dělají poctivě a takových je většina a kde ten ředitel vyžaduje, aby se učilo na vzdálenost - distančně. Je velmi, velmi náročná pro učitele, tak i pro žáky, pro rodiče, protože každá rodina je jiná. Každá rodina má jiný počet dětí, jiný přístup na internet, jiné počítače, takže je to náročné pro učitele, pro rodiče, pro žáky z dlouhodobého hlediska neudržitelné, protože myslím si, že bude klesat úroveň vzdělanosti pokud to bude hodně dlouho trvat, protože učitel není schopen předat tolik obsahu, není schopen provést tolik cvičení a zapojit tolik žáků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já vám děkuji za rozhovor.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Já taky děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A vám jenom připomínám, že 18.ledna se můžete zapojit do on-line projektu veletrhu středních škol.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Stanislav Folwarczny (ODS), Online Veletrh středních škol startuje 18. ledna
14. ledna 2021, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos mají budoucí studenti, tedy žáci devátých tříd, ale i pátých a sedmých a jejich rodiče ztížené možnosti dozvědět se o tom, co v kraji školy nabízí. Proto vznikla platforma on-line veletrh středních škol. Podrobnosti se dozvíte od mého dnešního hosta Stanislava Folwarczného, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, pane náměstku, vítejte. Jak vlastně celý projekt vznikl a proč? Je to reakce na to, že to setkávání není možné?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě ano. Veletrhy středních škol byly velmi populární, byly populární pro žáky devátých tříd možná i osmých tříd i pro rodiče. Veletrhy se konaly ve všech okresních městech. Školy měly Dny otevřených dveří o to jsme ochuzeni. Žáci potřebují informace, aby se mohli správně rozhodnout pro výběr střední školy. Proto jsme přišli s myšlenkou, že bychom mohli uspořádat veletrh středních škol on-line formou. Je to v podstatě myšlenka Moravskoslezského kraje a MS Paktu zaměstnanosti. Právě MS Pakt zaměstnanosti se zabývá kariérovým poradenstvím, takže společně tento projekt vznikl a jsme ve finále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká data jste před samotným spuštěním což je ještě jednou připomínám příští týden v pondělí. Co jste všechno za data museli sesbírat?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Tak museli jsme oslovit školy, abychom zjistili jak zájem, tak ten zájem máme potvrzený. V Moravskoslezském kraji je 138 středních škol různých zřizovatelů a do Veletrhu středních škol se zapojilo 116 škol, některé které se nezapojily, tak se možná nezapojí z toho důvodu, že mají velký převis zájmu, takže asi nepotřebují takovou propagaci, ale obecně jsme velmi rádi účasti. Když se nám potvrdila tato účast, tak jsme se rozhodli, že vytvoříme webovou platformu, jednotnou webovou platformu, kde budou všechny střední školy a jejich obory, které se nabízí pro ten příští školní rok. Takže je to tam rozdělené po okresech, po typech škol, po typech oborů, takže to je nějaký takový základní přehled pro žáky a rodiče co je. Tento web bude spuštěn už 15.ledna. On-line veletrh začne 18.ledna v pondělí, takže je to taková webová platforma, kde je základní přehled o všech oborech a o všech zapojených středních školách v Moravskoslezském kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Některé z nich už mohly si osahat ve zkušebním provozu projekt. Jakou máte zpětnou vazbu?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Vesměs pozitivní. Ty školy, které si to již vyzkoušely, tak reagují, že jim to asi trošku pomůže. Jsme za to velmi rádi. Zdůrazním, že na té platformě webové jsou jenom ty základní informace o oborech a o každé střední škole, protože ty přesné informace jsou na webových stránkách středních škol, tak v žádném případě nechceme kopírovat webové stránky středních škol, tak pouze základní přehled, ale ten nejdůležitější přehled, protože přehled o tom, co nabízí Moravskoslezský kraj, co se nabízí ve středních školách v Moravskoslezském kraji, ale to nejdůležitější z toho on-line veletrhu je právě ta možnost se doptat konkrétní školy, v konkrétní škole na jednotlivé obory, podmínky studia, možností případně na stipendia zda je ta škola poskytuje nebo ne a to právě začne od toho 18.ledna a rodiče, žáci, výchovní poradci se budou moci ptát v jednotlivých školách nejenom učitelů nebo ředitelé této střední školy ale také žáků, kteří tam studují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je taková myšlenka, že pokud bude tento projekt on-line středních škol úspěšný, že by mohl nahradit osobní setkávání. Tradiční osobní setkávání a ten tradiční veletrh.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Tak určitě za mě osobně nenahradí. Já si myslím, že ta forma Veletrhu středních škol v té fyzické podobě je to nejlepší, co může být, protože ten kontakt tam je nejbližší. Ale ten veletrh on-line bychom chtěli udržet. Ty důvody jsou různé. Jak jsem říkal platforma, kde je základní přehled o všech oborech a další důležitá věc možná někdo z Jablunkova se chce zeptat na nějaký obor, který poskytuje střední škola Bruntál a musel by dojet až do Bruntálu, tak bude mít možnost se ptát pokud má v hledáčku více středních škol. Řekněme pět, šest středních škol, pět, šest oborů, tak nemusí objíždět jednotlivé veletrhy, ale u těch vzdálenějších škol může využít právě tu platformu on-line, takže tu platformu on-line určitě udržíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak můžeme jmenovat nějaký konkrétní příklad, jak by od příštího týdne ten projekt měl fungovat. Kolik se například může přihlásit najednou uživatelů?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Bude to vypadat tak, že podle rozpisu těch jednotlivých datumů se žáci, rodiče budou moci přihlásit do jednotlivé školy, budou moci se ptát. A najednou do jedné školy bude moci být přihlášeno až 300 žáků, já si myslím, že to je dostatečný počet, že ten systém by se neměl zhroutit ani přehltit. Takže doufám, že to stačí a že to takto bude fungovat. Jsme v nějakém nultém ročníku, což je také třeba zdůraznit, že to zkoušíme. Někdy ty IT systémy nefungují optimálně, ale my jsme dobře naladěni a věříme, že to všechno bude fungovat a že zájem bude a že ta kapacita najednou 300 přihlášených do jedné školy je dostačující.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A je dostačující také nabídka středních škol v Moravskoslezském kraji?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě ano, nabídka je dostačující, kapacity středních škol nejsou využité. Střední školy nezřizuje jenom Moravskoslezský kraj, ale také další zřizovatelé, takže do středních škol by mohlo být přijato řekněme o desítky procent víc žáků, taková je kapacita. Je to spojeno hlavně s demografickou situací, s dlouhodobou demografickou situaci, kdy nám počet dětí, žáků, středoškoláků klesá. Teď jsme ale v takových optimističtějších letech, protože nám počet žáků, kteří vstupují do té střední školy mírně narůstá, ale je to skutečně po nějakém velmi, velmi dlouhodobém a velmi významném poklesu, takže jsme velmi mírně optimističtí, ale ty kapacity jsou dostatečné. My se snažíme reagovat také na potřeby trhu práce. Například ve střední škole v Bohumíně od příštího školního roku otevřeme nový obor železničář. Bohumín je významným železničním uzlem, byl je a asi i bude a tam ten zájem byl jednak ze strany samotné střední školy, tak taky ze strany zaměstnavatelů, takže snažíme se takto reagovat na potřeby trhu práce a některé nové obory otevírat. Tady bych zmínil například obor pivovarník, který byl otevřený, také vzniká spousta malých pivovarů. Tam je potřeba, aby se na trhu objevili i vzdělaní lidé v těchto oborech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou některé obory o které nemají studenti nebo žáci zájem?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, jsou takové obory. Trošku nás mrzí, že je menší zájem o strojírenství obecně. To strojírenství možná je negativně vnímáno jako taková nějaká špinavá práce. Náš kraj ale vždycky byl průmyslovým, strojírenským krajem a ta potřeba trhu práce o vzdělané lidí v oborech strojírenství je velmi, velmi vysoká a mjá bych chtěl osobně apelovat, že pokud máte technické nadání a technika vás baví, tak se není třeba bát strojírenských oborů, strojírenských průmyslovek, není to jenom jednoduché zámečnictví. Dneska to strojírenství to není zámečník, to je prostě propojení stroje s počítačem, s robotem, s elektrotechnikou, takže to jsou široce zaměřené obory, které nabízejí velmi dobrou možnost uplatnění na trhu práce, takže doufám i toto postupně rodiče i žáci budou vnímat, že to jsou obory, které bychom chtěli do budoucna taky podpořit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekli jsme kolik je v Moravskoslezském kraji škol, kolik v letošním roce základních škol bude opouštět žáků, kteří vlastně přestupují na střední školu.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Je to deset a půl tisíce žáků, kteří nastoupí, by měli nastoupit do středních škol v příštím školním roce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Závěrečná otázka, pane náměstku jakou máte zpětnou vazbu od škol, ať už základních od pedagogů nebo středních škol, které zřizuje Moravskoslezský kraj na distanční výuku, která je vlastně postihla loni na jaře a pokračuje i v letošním školním roce?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Tak ta distanční výuka byla zavedena jednak na jaře a jednak teď na podzim. Teď ta situace je výrazně lepší. Školy se posunuly významně dál v té distanční výuce, sjednotily se platformy. Učitelé mají zkušenost, žáci mají zkušenost. Zdůrazním, že to velké pozitivum té distanční výuky a to je zdokonalení se v IT dovednostech, jednak na straně učitelů, jednak na straně žáků, což je významné plus, ale z dlouhodobého hlediska distanční výuka nikdy nemůže nahradit osobní přítomnost žáků ve škole. To je jedna věc a druhá věc distanční výuka pro pro učitele, kteří to dělají poctivě a takových je většina a kde ten ředitel vyžaduje, aby se učilo na vzdálenost - distančně. Je velmi, velmi náročná pro učitele, tak i pro žáky, pro rodiče, protože každá rodina je jiná. Každá rodina má jiný počet dětí, jiný přístup na internet, jiné počítače, takže je to náročné pro učitele, pro rodiče, pro žáky z dlouhodobého hlediska neudržitelné, protože myslím si, že bude klesat úroveň vzdělanosti pokud to bude hodně dlouho trvat, protože učitel není schopen předat tolik obsahu, není schopen provést tolik cvičení a zapojit tolik žáků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já vám děkuji za rozhovor.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Já taky děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A vám jenom připomínám, že 18.ledna se můžete zapojit do on-line projektu veletrhu středních škol.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-14-01-2021-17-31