Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: S rokem 2038 by mělo být ukončeno využívání uhlí v ČR

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Uhelná komise, která je poradním orgánem vlády, rozhodla o termínu konce využívání uhlí v ČR. Doporučila vládě rok 2038. Podrobnosti k tématu už Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Hezký den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak na začátek možná by mělo padnout vysvětlení, když se řekne konec využívání uhlí, co všechno je s uhlím spojeno hlavně tady u nás v Moravskoslezském kraji?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Skoro všechno. Třeba takový krásný příklad je, že z uhlí se vyrábí koks, koks se používá na výrobu zateplovací vaty, a díky zateplovací vatě se snižuje energetická spotřeba každého baráku a je třeba topit míň uhlím. Málokdo o tom ví, ale teď takto to funguje, takže uhlí se používá skoro všude. Ale neřešme teď výrobu chemickou, řešme opravdu jenom teplárenství a energetiku, protože o tom to celé je. Ta celosvětová snaha snížit spalování uhlí, můžeme si o tom myslet co chceme, prostě je to tak, že ve světě je trend - přestaňme pálit uhlí a pojďme do něčeho, co je ekologičtější. Navíc ještě v našem kraji, všechny ty termíny, tady se totiž míchá spousta věcí dohromady. Jeden proces je konec těžby OKD a ten de facto nemá nic společného s tou snahou celosvětovou o snížení spotřeby uhlí pro vytápění a pro energetiku, ale v tom našem kraji se to smíchalo a ještě je náš kraj úplně atypický, protože se u nás spaluje právě to černé uhlí, u nás hnědé uhlí vůbec nikde není, kromě pár domků, které mají kotel na hnědé uhlí, tak u nás hnědé uhlí není. Takže se vlastně my v našem kraji bavíme speciálně o černém uhlí, ten vlastně zbytek republiky nezajímá, a nás zase nezajímá to hnědé, na které se spoléhají všude jinde. Ale máme z toho východisko ven.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Takže čím nahradíme uhlí?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Tak tím východiskem se zabývala speciální komise, která zpracovávala dopadovou studii krajskou. Já, když jsem se stal poprvé před tím rokem a půl, členem Státní uhelné komise, tak jsem viděl, že ta komise prostě nemá žádná data, tam se rozhoduje naprosto bez dat a to je prostě špatné. Tak jsme zadali dopadovou studii pro náš kraj, ve které se říká jestli a kdy by kraj mohl být bez spalování uhlí pro vytápění. Zatím jsme si nedělali žádné ambice s elektřinou, ale řekli jsme si, jestli je možné v kraji přestat spalovat uhlí, aniž bychom nezmrzli a aniž bychom se nezbláznili z ceny. Výsledkem toho ročního pátrání je, že by to šlo v roce 2030.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: U nás kraji se hovoří o ukončení těžby uhlí...

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Těžba nemá nic společného... A teď jsme právě u toho.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Takže budeme dovážet uhlí?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: No ono se už dováží dneska a je to logické, protože uhlí z OKD stojí dvakrát více než to, které je na trhu, protože OKD je velká firma zvyklá těžit 15 milionů...

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co potom ale uhlíková stopa s dovozem spojená?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: No a právě proto říkáme pojďme s tím skončit co nejdřív, protože nemá smysl tady vozit uhlí z Austrálie, i když je levné. Opravdu je to strašně komplikované, ale už vlastně dneska se v našem kraji, tento rok, spálilo pět milionů tun a OKD vytěžilo jenom dvě. Takže už se tři dovezly. Polsko, Ukrajina, Bolívie, Austrálie prostě to všecko se tady vozí, čili už dneska se většina uhlí přiváží. Ale ještě stále se tady něco těžilo a bylo to tak "vymakané", že ti havíři to nakopali, dali to do vagonů, vagóny to přivezou do Veolie do Třebovic a hodí to do kotle. Čili "just in time" v praxi. A právě tam je ten největší problém náhrady těžby z OKD, protože nejde to lusknutím prstů, protože i když přestane OKD příští rok těžit, tak se celý ten objem těžby musí přivézt, protože musí se spalovat pro výrobu tepla pro domácnosti, musí se spalovat ve výrobě tepla pro podniky, a musí fungovat koksovny. Bez toho to neuděláme. Problémy s tím dovozem jsou dva. Ten první je, že se to nedá vozit v zimě, protože to přijede úplně zamrzlé, takže se to musí přivézt před zimou a musí se to někde složit. A problém je, že místo na skládky není, nikdo nedostane razítko na skládku. Tady ale pomohlo samotné OKD, které řekl ano, my těm našim odběratelům, což jsou Třinecké železárny, Veolia a Liberty, umožníme skládkovat to přivezené uhlí na našich pozemcích, kde to je legálně možné. Takže jeden kámen ze srdce spadl, protože opravdu bez takového zajištění by ten kraj přestal fungovat. A druhý problém, který je, tak se může stát, že když bude tuhá zima taktak Polsko řekne "ani kilo", a tam by opravdu hrozily těžké problémy. Tak jsme se dohodli s Ministerstvem financí, že stát koupí zhruba půl milionu tun uhlí, dá ho do státních hmotných rezerv, a to bude k dispozici pro ty teplárny dokud ještě pojedou na uhlí, takže prostě nezmrzneme. Takže pokud se splní tyto dvě podmínky, tak se OKD může zavřít, protože vlastně to uhlí půjde nahradit. Teď neřeším nějaké sociální dopady, řeším jenom to, jestli v zimě roku 2022 bude teplo v domácnostech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To znamená, že pro Moravskoslezský kraj to vypadá tak, že v roce 2023 ukončíme těžbu a 7 let budeme uhlí pro naše potřeby dovážet?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Ano, budeme dovážet a postupně míň a míň a míň, až v tom roce 2030 bychom mohli opravdu přestat to uhlí spalovat pro vytápění. Koksovny ho budou potřebovat dál, ale koksovna nikomu nevadí, protože to není žádné tepelné spalování, to prostě je jenom chemická výroba, takže to je v pohodě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Říkáte: "Mohlo by se stát..." Je to reálné?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: No reálné to je, ale je tam mnoho ale, ale... Vezmeme si příklad, kdy Veolia chtěla v Karviné postavit kotel, který by kombinoval spalování odpadů se spalováním plynu ze spalování uhlí, ale nedostala stavební povolení, protože ekologové se ozvali a křičeli... Takže pokud se povede tyto věci vyřešit, tak ano, v roce 2030 bychom mohli to uhlí odstranit. Otázka je jak? To černé uhlí má tak brutální výhřevnost, že je opravdu těžké ho nahradit. My můžeme spálit všechny odpady, které se v kraji vyprodukují a tím nahradíme asi 90 tisíc tun uhlí, čili jednu desetinu řekněme. Když spálíme všecko, co v tom kraji vyroste, stromy, trávu, obilí tak nahradíme asi taky 90 tisíc tun uhlí. Kam ale dále?Samozřejmě topit sluncem a větrem nejde, protože v zimě nejen nesvítí slunce a taky nemusí foukat, takže tudy cesta nepovede. Ještě máme v našem kraji možnost spalovat důlní metan, toho je taky asi zhruba 90 tisíc tun, když přepočtu na uhlí. A pak můžeme ještě všechny baráky zateplit tlustým polystyrenem, tak to nahradíme taky asi dalších 200 tisíc tun uhlí. Takže dohromady když použijeme všechno ostatní tak půl milionu tun uhlí dokážeme nahradit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Polovina z toho je nereálné, aby se splnila... ?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Ne, to všechno, s tím počítáme, ale pořád ještě zbývá úplně stejná hromada toho uhlí, která nahradit nejde, protože není žádný zdroj toho tepla. A tady pomůže buď elektřina, plyn nebo jádro. Elektřina, to nejde, protože za prvé nemáme ty rozvody a tu elektřinu není odkud brát, protože když se snižují uhelné elektrárny tak taky ne. Tak zbývá jádru a zbývá plyn. Jádro nejde, protože první malinkaté reaktory, které budou umět topit, budou k dispozici kolem roku 2042. Takže zbývá plyn. Takže budeme plynofikovat ty teplárny, ale natáhnout ty trubky k těm teplárnám taky něco trvá. Tak proto říkám, že až do roku 2030, protože poslední půjde na plyn připojit Třebovická elektrárna v roce 2029. Takže fakt máme data, časy, plány, všechno a teď prostě když pojedeme podle nich, tak v roce 2030 - bez uhlí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když se vrátím k Uhelné komisi tak jaké tam padaly argumenty pro a proti?

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ten argument proti je jasný, větrem a sluncem prostě elektřina jde vyrobit v létě, když fouká a svítí slunce, ale třeba jsem se díval konkrétně v neděli na výrobu elektřiny v Německu, kdy celý den bylo zataženo a bezvětří, takže výroba obnovitelných zdrojů byla pod jedním procentem. A v tu chvíli Německo bylo největším spalovačem uhlí na celém světě. Takže prostě ten argument těch zelených, já jsem taky zelený, ale zároveň umím trojčlenku a oni nechtějí tu trojčlenku pochopit, že prostě instalovaný výkon může v některých chvílích být na nule. Čím se nahradí ten vítr a to slunce, když nesvítí a nefouká? Tam prostě musí být k dispozici něco, co točí turbínkou. A to něco je plyn nebo jádro nebo voda. A teď když se podíváme na naši republiku, tak voda to není, nejsme Rakousko, vítr nemáme jako na pobřeží Německa, tak jedině jádro. Prostě pokud nebudou dostatečné jaderné zdroje, tak se může stát, že taková světla jako máme tady ve studiu prostě svítit nebudou, případně bude k dispozici dvě hodiny denně a zbytek budem mrznout. Takže opravdu pokud nebudou postaveny jaderné elektrárny, tak není šance, abychom si mohli zapnout mikrovlnku. A druhá věc je, že ČR se zavázala, že v roce 2050 bude klimaticky neutrální, sníží klima a spalování plynu nic neřeší, plyn je uhlí...

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je reálné, že návrh Uhelné komise tedy rok 2038 podpoří i vláda?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Já si myslím že ano, protože mediálně jinou možnost nemá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Těšilo mě a přeji všem hodně tepla doma.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: S rokem 2038 by mělo být ukončeno využívání uhlí v ČR
15. prosince 2020, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Uhelná komise, která je poradním orgánem vlády, rozhodla o termínu konce využívání uhlí v ČR. Doporučila vládě rok 2038. Podrobnosti k tématu už Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Hezký den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak na začátek možná by mělo padnout vysvětlení, když se řekne konec využívání uhlí, co všechno je s uhlím spojeno hlavně tady u nás v Moravskoslezském kraji?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Skoro všechno. Třeba takový krásný příklad je, že z uhlí se vyrábí koks, koks se používá na výrobu zateplovací vaty, a díky zateplovací vatě se snižuje energetická spotřeba každého baráku a je třeba topit míň uhlím. Málokdo o tom ví, ale teď takto to funguje, takže uhlí se používá skoro všude. Ale neřešme teď výrobu chemickou, řešme opravdu jenom teplárenství a energetiku, protože o tom to celé je. Ta celosvětová snaha snížit spalování uhlí, můžeme si o tom myslet co chceme, prostě je to tak, že ve světě je trend - přestaňme pálit uhlí a pojďme do něčeho, co je ekologičtější. Navíc ještě v našem kraji, všechny ty termíny, tady se totiž míchá spousta věcí dohromady. Jeden proces je konec těžby OKD a ten de facto nemá nic společného s tou snahou celosvětovou o snížení spotřeby uhlí pro vytápění a pro energetiku, ale v tom našem kraji se to smíchalo a ještě je náš kraj úplně atypický, protože se u nás spaluje právě to černé uhlí, u nás hnědé uhlí vůbec nikde není, kromě pár domků, které mají kotel na hnědé uhlí, tak u nás hnědé uhlí není. Takže se vlastně my v našem kraji bavíme speciálně o černém uhlí, ten vlastně zbytek republiky nezajímá, a nás zase nezajímá to hnědé, na které se spoléhají všude jinde. Ale máme z toho východisko ven.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Takže čím nahradíme uhlí?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Tak tím východiskem se zabývala speciální komise, která zpracovávala dopadovou studii krajskou. Já, když jsem se stal poprvé před tím rokem a půl, členem Státní uhelné komise, tak jsem viděl, že ta komise prostě nemá žádná data, tam se rozhoduje naprosto bez dat a to je prostě špatné. Tak jsme zadali dopadovou studii pro náš kraj, ve které se říká jestli a kdy by kraj mohl být bez spalování uhlí pro vytápění. Zatím jsme si nedělali žádné ambice s elektřinou, ale řekli jsme si, jestli je možné v kraji přestat spalovat uhlí, aniž bychom nezmrzli a aniž bychom se nezbláznili z ceny. Výsledkem toho ročního pátrání je, že by to šlo v roce 2030.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: U nás kraji se hovoří o ukončení těžby uhlí...

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Těžba nemá nic společného... A teď jsme právě u toho.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Takže budeme dovážet uhlí?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: No ono se už dováží dneska a je to logické, protože uhlí z OKD stojí dvakrát více než to, které je na trhu, protože OKD je velká firma zvyklá těžit 15 milionů...

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co potom ale uhlíková stopa s dovozem spojená?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: No a právě proto říkáme pojďme s tím skončit co nejdřív, protože nemá smysl tady vozit uhlí z Austrálie, i když je levné. Opravdu je to strašně komplikované, ale už vlastně dneska se v našem kraji, tento rok, spálilo pět milionů tun a OKD vytěžilo jenom dvě. Takže už se tři dovezly. Polsko, Ukrajina, Bolívie, Austrálie prostě to všecko se tady vozí, čili už dneska se většina uhlí přiváží. Ale ještě stále se tady něco těžilo a bylo to tak "vymakané", že ti havíři to nakopali, dali to do vagonů, vagóny to přivezou do Veolie do Třebovic a hodí to do kotle. Čili "just in time" v praxi. A právě tam je ten největší problém náhrady těžby z OKD, protože nejde to lusknutím prstů, protože i když přestane OKD příští rok těžit, tak se celý ten objem těžby musí přivézt, protože musí se spalovat pro výrobu tepla pro domácnosti, musí se spalovat ve výrobě tepla pro podniky, a musí fungovat koksovny. Bez toho to neuděláme. Problémy s tím dovozem jsou dva. Ten první je, že se to nedá vozit v zimě, protože to přijede úplně zamrzlé, takže se to musí přivézt před zimou a musí se to někde složit. A problém je, že místo na skládky není, nikdo nedostane razítko na skládku. Tady ale pomohlo samotné OKD, které řekl ano, my těm našim odběratelům, což jsou Třinecké železárny, Veolia a Liberty, umožníme skládkovat to přivezené uhlí na našich pozemcích, kde to je legálně možné. Takže jeden kámen ze srdce spadl, protože opravdu bez takového zajištění by ten kraj přestal fungovat. A druhý problém, který je, tak se může stát, že když bude tuhá zima taktak Polsko řekne "ani kilo", a tam by opravdu hrozily těžké problémy. Tak jsme se dohodli s Ministerstvem financí, že stát koupí zhruba půl milionu tun uhlí, dá ho do státních hmotných rezerv, a to bude k dispozici pro ty teplárny dokud ještě pojedou na uhlí, takže prostě nezmrzneme. Takže pokud se splní tyto dvě podmínky, tak se OKD může zavřít, protože vlastně to uhlí půjde nahradit. Teď neřeším nějaké sociální dopady, řeším jenom to, jestli v zimě roku 2022 bude teplo v domácnostech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To znamená, že pro Moravskoslezský kraj to vypadá tak, že v roce 2023 ukončíme těžbu a 7 let budeme uhlí pro naše potřeby dovážet?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Ano, budeme dovážet a postupně míň a míň a míň, až v tom roce 2030 bychom mohli opravdu přestat to uhlí spalovat pro vytápění. Koksovny ho budou potřebovat dál, ale koksovna nikomu nevadí, protože to není žádné tepelné spalování, to prostě je jenom chemická výroba, takže to je v pohodě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Říkáte: "Mohlo by se stát..." Je to reálné?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: No reálné to je, ale je tam mnoho ale, ale... Vezmeme si příklad, kdy Veolia chtěla v Karviné postavit kotel, který by kombinoval spalování odpadů se spalováním plynu ze spalování uhlí, ale nedostala stavební povolení, protože ekologové se ozvali a křičeli... Takže pokud se povede tyto věci vyřešit, tak ano, v roce 2030 bychom mohli to uhlí odstranit. Otázka je jak? To černé uhlí má tak brutální výhřevnost, že je opravdu těžké ho nahradit. My můžeme spálit všechny odpady, které se v kraji vyprodukují a tím nahradíme asi 90 tisíc tun uhlí, čili jednu desetinu řekněme. Když spálíme všecko, co v tom kraji vyroste, stromy, trávu, obilí tak nahradíme asi taky 90 tisíc tun uhlí. Kam ale dále?Samozřejmě topit sluncem a větrem nejde, protože v zimě nejen nesvítí slunce a taky nemusí foukat, takže tudy cesta nepovede. Ještě máme v našem kraji možnost spalovat důlní metan, toho je taky asi zhruba 90 tisíc tun, když přepočtu na uhlí. A pak můžeme ještě všechny baráky zateplit tlustým polystyrenem, tak to nahradíme taky asi dalších 200 tisíc tun uhlí. Takže dohromady když použijeme všechno ostatní tak půl milionu tun uhlí dokážeme nahradit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Polovina z toho je nereálné, aby se splnila... ?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Ne, to všechno, s tím počítáme, ale pořád ještě zbývá úplně stejná hromada toho uhlí, která nahradit nejde, protože není žádný zdroj toho tepla. A tady pomůže buď elektřina, plyn nebo jádro. Elektřina, to nejde, protože za prvé nemáme ty rozvody a tu elektřinu není odkud brát, protože když se snižují uhelné elektrárny tak taky ne. Tak zbývá jádru a zbývá plyn. Jádro nejde, protože první malinkaté reaktory, které budou umět topit, budou k dispozici kolem roku 2042. Takže zbývá plyn. Takže budeme plynofikovat ty teplárny, ale natáhnout ty trubky k těm teplárnám taky něco trvá. Tak proto říkám, že až do roku 2030, protože poslední půjde na plyn připojit Třebovická elektrárna v roce 2029. Takže fakt máme data, časy, plány, všechno a teď prostě když pojedeme podle nich, tak v roce 2030 - bez uhlí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když se vrátím k Uhelné komisi tak jaké tam padaly argumenty pro a proti?

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ten argument proti je jasný, větrem a sluncem prostě elektřina jde vyrobit v létě, když fouká a svítí slunce, ale třeba jsem se díval konkrétně v neděli na výrobu elektřiny v Německu, kdy celý den bylo zataženo a bezvětří, takže výroba obnovitelných zdrojů byla pod jedním procentem. A v tu chvíli Německo bylo největším spalovačem uhlí na celém světě. Takže prostě ten argument těch zelených, já jsem taky zelený, ale zároveň umím trojčlenku a oni nechtějí tu trojčlenku pochopit, že prostě instalovaný výkon může v některých chvílích být na nule. Čím se nahradí ten vítr a to slunce, když nesvítí a nefouká? Tam prostě musí být k dispozici něco, co točí turbínkou. A to něco je plyn nebo jádro nebo voda. A teď když se podíváme na naši republiku, tak voda to není, nejsme Rakousko, vítr nemáme jako na pobřeží Německa, tak jedině jádro. Prostě pokud nebudou dostatečné jaderné zdroje, tak se může stát, že taková světla jako máme tady ve studiu prostě svítit nebudou, případně bude k dispozici dvě hodiny denně a zbytek budem mrznout. Takže opravdu pokud nebudou postaveny jaderné elektrárny, tak není šance, abychom si mohli zapnout mikrovlnku. A druhá věc je, že ČR se zavázala, že v roce 2050 bude klimaticky neutrální, sníží klima a spalování plynu nic neřeší, plyn je uhlí...

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je reálné, že návrh Uhelné komise tedy rok 2038 podpoří i vláda?

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Já si myslím že ano, protože mediálně jinou možnost nemá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Těšilo mě a přeji všem hodně tepla doma.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-15-12-2020-17-14